Ερώτηση προς άθεους

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 14 Οκτ 2019, 00:21

...αποφασίστε επιτέλους ποιος χρήζει αγωγής θεραπευτικής
Οι διαταραχές της γεύσης μπορεί να διαρκέσουν πολύ. Μπορεί να ληφθούν διάφορα μέτρα για να αμβλυνθούν τα αποτελέσματα αυτών των διαταραχών.

• Βουρτσίστε τα δόντια αρκετές φορές την ημέρα και ξεπλύνετε το στόμα με υγρό διάλυμα σόδας.
• Εάν οι τροφές και τα ποτά έχουν πικρή γεύση, προσθέστε γλυκά φρούτα ή μέλι.
• Εάν το κρέας έχει πικρή γεύση, αντικαταστήστε το με κοτόπουλο ή ψάρι, αυγά και ελαφριά τυριά.
• Χρησιμοποιήστε λαδόξιδο στο κρέας και για το κοτόπουλο ή το ψάρι χυμό ανανά, κρασί, χυμό λεμονιού, σάλτσα σόγιας ή γλυκιές και ξινές σάλτσες.
• Προσθέστε οποιαδήποτε σάλτσα σας αρέσει, αν και πρέπει να αποφεύγετε τα πολύ πικάντικα φαγητά.
• Οι αμυλώδεις τροφές (π.χ. ψωμί, πατάτες, ρύζι) έχουν πιο ανεκτή γεύση εάν τις τρώτε χωρίς βούτυρο ή μαργαρίνη.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 14 Οκτ 2019, 01:24

taliban έγραψε:
13 Οκτ 2019, 11:06
O I έγραψε:
13 Οκτ 2019, 04:04
taliban έγραψε:
12 Οκτ 2019, 10:36


Αθεϊσμός στην Ελλάδα και σε όλο το κοσμο σημαίνει πως δεν υπάρχει καμία θεότητα.Καθως και η ταυτόχρονη απόρριψη της πίστης προς την οποιαδήποτε θεότητα.
Εσύ το παρουσιάζεις αποκλειστικά και μόνο προς τον ανύπαρκτο ορθόδοξο θεο.Ισως έτσι σε βολεύει καλύτερα αφού εμπλέκονται και τα πολιτικά ή βολεύει καλύτερα την ορθόδοξη απολογητική.
Όχι ρε Ρίπερ. Δεν έχει να κάνει με το τι βολεύει και το τι όχι.
Φυσικό δεν είναι να σχολιάζω ως γέννημα θρέμμα αυτής τής χώρας και της παραδοσιακής πίστης της που εκ των πραγμάτων όλοι μας εδώ γαλουχηθήκαμε; σε Ορθόδοξο κράτος;
Υπ' αυτού του πρίσματος δεν μιλάμε όλοι μας είτε Χριστιανοί είτε πρώην Χριστιανοί ως και του λόγου σου και οι άλλοι στην πλειονότητα ως αδιάφοροι ή και πολέμιοι εκ νεότητος;
Για ποιο λόγο θα έπρεπε να μιλάω εκ μέρους άλλων πίστεων; Επίσης, ως βάση ο Χριστιανισμός δεν ήταν η αιτία που και εσύ έγινες άθεος (όπως και οι άλλοι της πλειονότητας) ενώ πρώτα πάλευες να στηρίξεις το Χριστιανισμό με πλείστα όσα επιχειρήματα στο παλιό;
Αυτό δε σημαίνει ότι πρώτα πίστευες ότι υπάρχει ενώ τώρα πιστεύεις ότι δεν υπάρχει; Αυτό άλλωστε δηλώνεις με το υπογραμμισμένο.
Πάντως δεν αδικείσαι επειδή το ξεκαθαρίζεις στη συνέχεια (και μπράβο σου που αποδέχεσαι ότι αμφοτέρων πρόκειται περί πίστεως) ότι και των δύο περιπτώσεων πρόκειται περί πίστεως "ύπαρξης-μη ύπαρξης Θεού".


Οπότε; :102:

Ο.Ι.
Οπότε ήσουν στα μπουζούκια και μπήκες στις 4 το πρωί να μας γράψεις για τα θεολογικά :P
Φυσικά και το ξεκαθαρίζω.
Δεν σχετίζεται η θρησκευτική πίστη που έχεις εσύ ή ένας ισλαμιστής ή ο οποιοσδήποτε θρήσκος στον πλανήτη με το πιστεύω του άθεου στην μη ύπαρξη θεοτήτων.
Τόσο απλά και κατανοητά.
Απλά δεν βολεύει την απολογητική το παραπάνω άρα πρέπει σώνει και καλά να πείτε πως είναι το ίδιο πράγμα.Οπότε αν κάνεις την τρίχα τριχιά θα βρεις και αλλά. :lol:
Στο περίπου :D
Ήμουν σε ένα ταβερνάκι με μια φιλική οικογένεια μιας και είμαι Θεσσαλονίκη αυτές τις μέρες (θα φύγω Τρίτη) που ήρθα να κάνω στεφανιογραφία. Γύρισα στις 02:30' στην Αγίου Δημητρίου που μένω όταν έρχομαι Θεσσαλονίκη και είπα να ρίξω μια ματιά στο πχόρουμ να δω τις απαντήσεις. Έτσι έγινε.
Η πίστη τού άθεου έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει Θεός όπως η πίστη τού Χριστιανού ότι υπάρχει. Η διαφορά βρίσκεται στο ότι αυτές οι δύο πίστεις πιστεύουν τα ακριβώς αντίθετα όσον αφορά ύπαρξη-μη ύπαρξη Θεού. Όπως επίσης ο τρόπος που το ψάχνει ο καθένας τους όπου και στηρίζει την πίστη του αυτή.
Η τρίχα θα γίνει τριχιά όταν ο καθένας με την άκρως διαφορετική πίστη θα προσπαθήσει να φέρει τα δικά του επιχειρήματα που εκ των πραγμάτων δεν τέμνονται πουθενά (ως άκρως αντίθετες προοπτικές) και το μόνο που προκύπτει απ' αυτό είναι μια πλήρης ασυνεννοησία.
Η απολογητική σ' αυτή την περίπτωση είναι τα επιχειρήματα αμφοτέρων των πίστεων και όχι μόνο τής μιας.

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 14 Οκτ 2019, 01:30

Ίφιδα έγραψε:
13 Οκτ 2019, 11:27
O I έγραψε:
13 Οκτ 2019, 03:58
- Casper - έγραψε:
12 Οκτ 2019, 15:43
«Αυτός που υποφέρει πρέπει να έχει το δικαίωμα να τερματίσει την ζωή του, αν θέλει. Αλλά πιστεύω ότι θα ήταν πολύ μεγάλο σφάλμα. Όσο άσχημη και να φαίνεται η ζωή, υπάρχει πάντοτε κάτι που μπορείτε να κάνετε και να είστε επιτυχημένοι σε αυτό. Όσο υπάρχει ζωή, υπάρχει και ελπίδα».
Και βέβαια ο καθένας έχει το δικαίωμα να τερματίσει τη ζωή του με δική του ευθύνη και κυρίως με δική του πράξη!!
Άλλος δεν έχει το δικαίωμα να τού την τερματίσει έστω κι αν υπάρχει νομοθεσία γι' αυτό εκτός, κατ' εμέ, των ακραίως παραβατικών. Κάτι σαν τους προδότες πολιτικούς τύπου Τσαουσέσκου, ΓΑΠ και άλλων των διαφόρων πολιτικών αποχρώσεων χωρίς περιορισμούς.

Είναι πάρα πολύ εύκολο κάποιος να τερματίσει τη ζωή του από μόνος του αν αυτό θέλει. Ας βράσει ένα g πρέζα (κώμα-άπνοια-θάνατος) και το τέλος ανώδυνο τελείως.
Γιατί δηλαδή πρέπει να γίνει νόμος η ευθανασία και μάλιστα να το διαπράττουν άλλοι που ξεκάθαρα πρόκειται περί φόνου;;
Κάτι βρωμάει εδώ...

Ο.Ι.
Την περίπτωση να είναι τετραπληγικός και να μη μπορεί να αυτοκτονήσει μόνος του, την σκέφτηκες;
Και βέβαια την σκέφτηκα. Και γι' αυτή την περίπτωση υπάρχει λύση. Ας τον βοηθήσει η μάνα του, η γυναίκα του, το παιδί του ή οποιοσδήποτε άλλος "καλός Σαμαρείτης" που συμφωνεί με την απόφασή του πάσχοντος και θέλει να τον βοηθήσει σκοτώνοντάς τον.
Δε νομίζω ότι σώνει και καλά γι' αυτή τη μικρή μερίδα των πλήρως παραπληγικών, που ένα πολύ μικρό ποσοστό απ' αυτούς θέλουν να τερματίσουν τη ζωή τους, θα πρέπει να γίνει νόμος. :lol: Το θεωρώ λάθος επειδή δεν ξέρουμε που αποσκοπεί πέραν τού φαινομενικού "καλού".

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 14 Οκτ 2019, 01:43

- Casper - έγραψε:
13 Οκτ 2019, 15:21
O I έγραψε:
13 Οκτ 2019, 03:58
- Casper - έγραψε:
12 Οκτ 2019, 15:43
«Αυτός που υποφέρει πρέπει να έχει το δικαίωμα να τερματίσει την ζωή του, αν θέλει. Αλλά πιστεύω ότι θα ήταν πολύ μεγάλο σφάλμα. Όσο άσχημη και να φαίνεται η ζωή, υπάρχει πάντοτε κάτι που μπορείτε να κάνετε και να είστε επιτυχημένοι σε αυτό. Όσο υπάρχει ζωή, υπάρχει και ελπίδα».
Και βέβαια ο καθένας έχει το δικαίωμα να τερματίσει τη ζωή του με δική του ευθύνη και κυρίως με δική του πράξη!!
Άλλος δεν έχει το δικαίωμα να τού την τερματίσει έστω κι αν υπάρχει νομοθεσία γι' αυτό εκτός, κατ' εμέ, των ακραίως παραβατικών. Κάτι σαν τους προδότες πολιτικούς τύπου Τσαουσέσκου, ΓΑΠ και άλλων των διαφόρων πολιτικών αποχρώσεων χωρίς περιορισμούς.

Είναι πάρα πολύ εύκολο κάποιος να τερματίσει τη ζωή του από μόνος του αν αυτό θέλει. Ας βράσει ένα g πρέζα (κώμα-άπνοια-θάνατος) και το τέλος ανώδυνο τελείως.
Γιατί δηλαδή πρέπει να γίνει νόμος η ευθανασία και μάλιστα να το διαπράττουν άλλοι που ξεκάθαρα πρόκειται περί φόνου;;
Κάτι βρωμάει εδώ...

Ο.Ι.
Δεν έχω συγκεκριμένη άποψη για το θέμα γιατί δεν ξέρω τι θα έκανα αν μου συνέβαινε κάτι παρόμοιο και έπρεπε να αποφασίσω. Το βλέπεις αυστηρά νομίζω. Αν ένας δικός μου άνθρωπος είχε μια ανίατη ασθένεια, βασανιζόταν φρικτά καθημερινά (για χρόνια) και ο ίδιος παρακαλούσε να τον σκοτώσουμε για να ησυχάσει και εγώ τα παρακολουθούσα όλα αυτά, μπορεί να θεωρείται φόνος με την ψυχρή έννοια του όρου γιατί αφαιρείς μια ζωή, αλλά σίγουρα θα σκεφτόμουν πως θα ήταν καλύτερο να είχε κάποιος άλλο το κουράγιο και να έπαιρνε την ευθύνη για να σταματήσει ο δικός μου άνθρωπος να βασανίζεται.
Και γιατί να έχεις ενδοιασμούς; Δεν υποτίθεται ότι θα το κάνεις για να σταματήσει το βάσανό του; Ποιο είναι το πρόβλημα αν πρόκειται για φιλανθρωπική πράξη όπως λέτε;
Αυτή η αποφυγή τής θανάτωσης μου θυμίζει αυτούς που δεν θέλουν να σκοτώσουν ζώα αλλά παρ' όλ' αυτά το κρεατάκι των ζώων που τα σφαγιάζουν άλλοι το τρώνε στο διαιτολόγιό τους.
Ξέρω ότι είναι τραβηγμένη η σύνδεση αλλά καταλαβαίνεις τι λέω.

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 14 Οκτ 2019, 09:12

Ξεχάσατε τα εκλεκτά και περιούσια. Συνήθως είναι υπεράνω των νόμων και ακόμη και αν δεν θέλετε να αυτοκτονήσετε, θα σας αυτοκτονήσουν αυτοί. Άλλοτε σαν πείραμα, άλλοτε σαν απολειφάδι, άλλοτε στα πλαίσια πολέμου κλπ. με την συνεργασία πάντοτε των αδαών ή φιλοχρήματων ή ματαιόδοξων ή εγκληματιών.
Οπότε αν υπάρξει και νόμος για την αυτοκτονία, σιγά τα ωά. Το πολύ πολύ να σκοτώνει η μάνα, ο πατέρας, το παιδί και να λέει ότι αυτοκτόνησε.
Όποιος θέλει επίσης να μάθει οπωσδήποτε τι συμβαίνει μετά θάνατον ας αυτοκτονήσει ο ίδιος, όχι να ξαποστέλνει άλλους, όπως ο Λιαντίνης.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 14 Οκτ 2019, 10:27

Nandros έγραψε:
13 Οκτ 2019, 18:07
.......
Επειδή ζούμε σε μια κατά συντριπτική πλειοψηφία χριστιανική χώρα, φυσικό είναι να έχουμε αντίλογο με χριστιανούς.
Ένας μόνο μουσλίμ εμφανίστηκε, αλλά τράβηξε τα πάθη του χριστού από τους αθέους και τελικά πήρε πόδι ή τον περμαμπανάρισαν για την άθλια συμπεριφορά του ("ευχές" για καρκίνους κατά των εχθρών του/ημών).
Το πολύ περίεργο της υπόθεσης ήταν η αποχή των "μεγάλων κανονιών" των χριστιανών στην μάχη που έδιναν οι άθεοι.
Nandros έγραψε:
27 Ιούλ 2019, 19:37
Επανάληψη: Είχατε όλα τα ορθόδοξα εξαφανιστεί, όταν στο παλιό έμπαινε κάθε καρυδιάς καρύδι αιρετικός και δεν τους πολεμάγατε. Την δουλειά - το ρεζίλεμα - το έκαναν οι άθεοι για σας.
Ρώτα και τον Αλι ΑλΓιουνάνι τί έπαθε από μας.


Τα ίδια έγιναν και στο παρόν φόρουμ:
Μπήκες 17 Νοέμ 2018
Ο Ali Al-Yunani μπήκε 23 Νοέμ 2018 και οργίασε με τον προσηλυτισμό του.

Εσύ ο χριστιανός δεν πήρες είδηση τίποτα, δεν σχολίασες ούτε σε ένα ποστ του μουρτάτη. Μάλλον σπούδαζες σαν τον Χριστόδουλο!
Αντίθετα, μόλις έθεσα θέμα για την απουσία των χριστιανών στα νήματα του μουρτάτη, εδώ: Nandros @ Ο Άμπου Χανίφα και ο άθεος έσπευσες να μπεις, αλλά όχι για να τα βάλεις με τον μουρτάτη, αλλά μαζί μου! :003:

Τα νήματα που ξεκίνησε ο Αλι ΑλΓιουνάνι είναι εδώ:
search.php?author_id=756&sr=topics&sf=firstpost

Ψάξε και βρες μου χριστιανούς σαν ελλόγου σου να τον πολεμούν.

Και για το θέμα του νήματος, τον ξεκούτη αρχιτράγο, τον υπερασπίζεσαι.
Σου έχω ξαναπεί ότι θα έπρεπε να βάλεις και την απάντηση που πήρες επ' αυτού:
O I έγραψε:
22 Μάιος 2019, 01:15
Nandros έγραψε:
17 Μάιος 2019, 13:50
'
Ρε nik_killthemall, έχω προσέξει ότι στο παρόν νήμα - και άλλα που έχει ανοίξει ο μουρτάτης - οι ένθερμοι χριστιανοί είναι εξαφανισμένοι. Η πλειοψηφία που τον αντιμάχεται είναι οι άθεοι.
Αντίθετα, σε νήματα για αθέους είναι όλοι παρόντες.
Έχεις κάποια θεωρία/υπόθεση γι αυτό; :smt017
.
Τι εννοείς;
μήπως προσπαθείς να απαντήσεις σ' αυτό ή εννοείς κάτι άλλο;

Ο.Ι.
..που παραπέμπει εδώ:
O I έγραψε:
15 Μάιος 2019, 18:36

Σίγουρα η Θρησκειολογία είναι μια επιστήμη που εξετάζει επιστημονικά το δεδομένο των θρησκειών. Αυτό που βλέπουμε στην ενότητα είναι η έμπρακτη διαμάχη μεταξύ των θρησκειών/πιστεύω. Του Χριστιανισμού με τον Αθεϊσμό. Είδα και ένα νήμα που άνοιξε τελευταία κάποιος Ισλαμιστής; κάτι τέτοιο.
Κι εκεί βλέπεις προσπάθειες υπέρ και κατά, συνήθως οι ίδιοι που μάχονται και τον χριστιανισμό. Δειγματοληπτικά πήρα το νήμα επειδή είναι πρόσφατο

Βλέπεις λοιπόν ότι αυτοί που ανεβάζουν θέματα για συζήτηση στην ενότητα "Θρησκειολογία" προέρχονται από διάφορες πίστεις/ά-πιστεις κι όμως βλέπεις να τους ενδιαφέρουν όλους αυτούς τα πιστεύω των άλλων κι αν αποδεικνύονται ή δεν αποδεικνύονται.
Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

- Casper -

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 14 Οκτ 2019, 10:57

O I έγραψε:
14 Οκτ 2019, 01:43
- Casper - έγραψε:
13 Οκτ 2019, 15:21
O I έγραψε:
13 Οκτ 2019, 03:58

Και βέβαια ο καθένας έχει το δικαίωμα να τερματίσει τη ζωή του με δική του ευθύνη και κυρίως με δική του πράξη!!
Άλλος δεν έχει το δικαίωμα να τού την τερματίσει έστω κι αν υπάρχει νομοθεσία γι' αυτό εκτός, κατ' εμέ, των ακραίως παραβατικών. Κάτι σαν τους προδότες πολιτικούς τύπου Τσαουσέσκου, ΓΑΠ και άλλων των διαφόρων πολιτικών αποχρώσεων χωρίς περιορισμούς.

Είναι πάρα πολύ εύκολο κάποιος να τερματίσει τη ζωή του από μόνος του αν αυτό θέλει. Ας βράσει ένα g πρέζα (κώμα-άπνοια-θάνατος) και το τέλος ανώδυνο τελείως.
Γιατί δηλαδή πρέπει να γίνει νόμος η ευθανασία και μάλιστα να το διαπράττουν άλλοι που ξεκάθαρα πρόκειται περί φόνου;;
Κάτι βρωμάει εδώ...

Ο.Ι.
Δεν έχω συγκεκριμένη άποψη για το θέμα γιατί δεν ξέρω τι θα έκανα αν μου συνέβαινε κάτι παρόμοιο και έπρεπε να αποφασίσω. Το βλέπεις αυστηρά νομίζω. Αν ένας δικός μου άνθρωπος είχε μια ανίατη ασθένεια, βασανιζόταν φρικτά καθημερινά (για χρόνια) και ο ίδιος παρακαλούσε να τον σκοτώσουμε για να ησυχάσει και εγώ τα παρακολουθούσα όλα αυτά, μπορεί να θεωρείται φόνος με την ψυχρή έννοια του όρου γιατί αφαιρείς μια ζωή, αλλά σίγουρα θα σκεφτόμουν πως θα ήταν καλύτερο να είχε κάποιος άλλο το κουράγιο και να έπαιρνε την ευθύνη για να σταματήσει ο δικός μου άνθρωπος να βασανίζεται.
Και γιατί να έχεις ενδοιασμούς; Δεν υποτίθεται ότι θα το κάνεις για να σταματήσει το βάσανό του; Ποιο είναι το πρόβλημα αν πρόκειται για φιλανθρωπική πράξη όπως λέτε;
Αυτή η αποφυγή τής θανάτωσης μου θυμίζει αυτούς που δεν θέλουν να σκοτώσουν ζώα αλλά παρ' όλ' αυτά το κρεατάκι των ζώων που τα σφαγιάζουν άλλοι το τρώνε στο διαιτολόγιό τους.
Ξέρω ότι είναι τραβηγμένη η σύνδεση αλλά καταλαβαίνεις τι λέω.

Ο.Ι.
Δεν έχω πια. Με έπεισες :D

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 14 Οκτ 2019, 13:47

O I έγραψε:
14 Οκτ 2019, 01:24
Η τρίχα θα γίνει τριχιά όταν ο καθένας με την άκρως διαφορετική πίστη θα προσπαθήσει να φέρει τα δικά του επιχειρήματα που εκ των πραγμάτων δεν τέμνονται πουθενά (ως άκρως αντίθετες προοπτικές) και το μόνο που προκύπτει απ' αυτό είναι μια πλήρης ασυνεννοησία.
Η απολογητική σ' αυτή την περίπτωση είναι τα επιχειρήματα αμφοτέρων των πίστεων και όχι μόνο τής μιας.
Δεν είναι θέμα οπτικής, τόσο, όσο φανατισμού εκατέρωθεν.
Όταν πχ. ο άθεος σου λέει "ο Θεός σας έφτιαξε έναν κόσμο σκέτη κόλαση" και στη συνέχεια σου αναπτύσσει την αθεϊστική του άποψη καταλήγοντας ότι "ο κόσμος είναι λαχείο και είμαστε τυχεροί που ζούμε", αρχίζεις να απορείς για την ψυχολογική κατάσταση του συζητητή σου. Τα ίδια και για τον πιστό που θα πει τη μία "ο Θεός είναι αγάπη" και την άλλη "θα σε βασανίζει μέχρι τη Συντέλεια του κόσμου".

Μπορείς να βρεις εξαιρετικούς αθεϊστές, όπως κι εξαιρετικούς θεϊστές. Κι επειδή είναι εξαιρετικοί, μπορούν να συνενοηθούν μέχρι ποιο σημείο οι εμπειρίες τους είναι κοινές, κι από ποιο σημείο κι έπειτα τίθεται ζήτημα οπτικής, φιλοσοφίας, πίστης ή διαφορετικότητας γενικά.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 14 Οκτ 2019, 13:49

The Rebel έγραψε:
13 Οκτ 2019, 19:52

Εικόνα
jey_pap έγραψε:
14 Οκτ 2019, 00:21
...αποφασίστε επιτέλους ποιος χρήζει αγωγής θεραπευτικής
Οι διαταραχές της γεύσης μπορεί να διαρκέσουν πολύ. Μπορεί να ληφθούν διάφορα μέτρα για να αμβλυνθούν τα αποτελέσματα αυτών των διαταραχών.

• Βουρτσίστε τα δόντια αρκετές φορές την ημέρα και ξεπλύνετε το στόμα με υγρό διάλυμα σόδας.
• Εάν οι τροφές και τα ποτά έχουν πικρή γεύση, προσθέστε γλυκά φρούτα ή μέλι.
• Εάν το κρέας έχει πικρή γεύση, αντικαταστήστε το με κοτόπουλο ή ψάρι, αυγά και ελαφριά τυριά.
• Χρησιμοποιήστε λαδόξιδο στο κρέας και για το κοτόπουλο ή το ψάρι χυμό ανανά, κρασί, χυμό λεμονιού, σάλτσα σόγιας ή γλυκιές και ξινές σάλτσες.
• Προσθέστε οποιαδήποτε σάλτσα σας αρέσει, αν και πρέπει να αποφεύγετε τα πολύ πικάντικα φαγητά.
• Οι αμυλώδεις τροφές (π.χ. ψωμί, πατάτες, ρύζι) έχουν πιο ανεκτή γεύση εάν τις τρώτε χωρίς βούτυρο ή μαργαρίνη.
Αυτά όλα τα γράφεις για την αρκούδα;


ΥΓ. Πάει, το έχασε τελείως ο jey_papάκης!
.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nandros την 14 Οκτ 2019, 14:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 14 Οκτ 2019, 14:03

Νάνδρε, χωρίς πλάκα.
Πού εξαφανίστηκες;

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 14 Οκτ 2019, 14:18

O I έγραψε:
14 Οκτ 2019, 10:27
Nandros έγραψε:
13 Οκτ 2019, 18:07
.......
Επειδή ζούμε σε μια κατά συντριπτική πλειοψηφία χριστιανική χώρα, φυσικό είναι να έχουμε αντίλογο με χριστιανούς.
Ένας μόνο μουσλίμ εμφανίστηκε, αλλά τράβηξε τα πάθη του χριστού από τους αθέους και τελικά πήρε πόδι ή τον περμαμπανάρισαν για την άθλια συμπεριφορά του ("ευχές" για καρκίνους κατά των εχθρών του/ημών).
Το πολύ περίεργο της υπόθεσης ήταν η αποχή των "μεγάλων κανονιών" των χριστιανών στην μάχη που έδιναν οι άθεοι.
Nandros έγραψε:
27 Ιούλ 2019, 19:37
Επανάληψη: Είχατε όλα τα ορθόδοξα εξαφανιστεί, όταν στο παλιό έμπαινε κάθε καρυδιάς καρύδι αιρετικός και δεν τους πολεμάγατε. Την δουλειά - το ρεζίλεμα - το έκαναν οι άθεοι για σας.
Ρώτα και τον Αλι ΑλΓιουνάνι τί έπαθε από μας.


Τα ίδια έγιναν και στο παρόν φόρουμ:
Μπήκες 17 Νοέμ 2018
Ο Ali Al-Yunani μπήκε 23 Νοέμ 2018 και οργίασε με τον προσηλυτισμό του.

Εσύ ο χριστιανός δεν πήρες είδηση τίποτα, δεν σχολίασες ούτε σε ένα ποστ του μουρτάτη. Μάλλον σπούδαζες σαν τον Χριστόδουλο!
Αντίθετα, μόλις έθεσα θέμα για την απουσία των χριστιανών στα νήματα του μουρτάτη, εδώ: Nandros @ Ο Άμπου Χανίφα και ο άθεος έσπευσες να μπεις, αλλά όχι για να τα βάλεις με τον μουρτάτη, αλλά μαζί μου! :003:

Τα νήματα που ξεκίνησε ο Αλι ΑλΓιουνάνι είναι εδώ:
search.php?author_id=756&sr=topics&sf=firstpost

Ψάξε και βρες μου χριστιανούς σαν ελλόγου σου να τον πολεμούν.

Και για το θέμα του νήματος, τον ξεκούτη αρχιτράγο, τον υπερασπίζεσαι.
Σου έχω ξαναπεί ότι θα έπρεπε να βάλεις και την απάντηση που πήρες επ' αυτού:
O I έγραψε:
22 Μάιος 2019, 01:15
Nandros έγραψε:
17 Μάιος 2019, 13:50
'
Ρε nik_killthemall, έχω προσέξει ότι στο παρόν νήμα - και άλλα που έχει ανοίξει ο μουρτάτης - οι ένθερμοι χριστιανοί είναι εξαφανισμένοι. Η πλειοψηφία που τον αντιμάχεται είναι οι άθεοι.
Αντίθετα, σε νήματα για αθέους είναι όλοι παρόντες.
Έχεις κάποια θεωρία/υπόθεση γι αυτό; :smt017
Τι εννοείς;
μήπως προσπαθείς να απαντήσεις σ' αυτό ή εννοείς κάτι άλλο;

Ο.Ι.
..που παραπέμπει εδώ:
O I έγραψε:
15 Μάιος 2019, 18:36

Σίγουρα η Θρησκειολογία είναι μια επιστήμη που εξετάζει επιστημονικά το δεδομένο των θρησκειών. Αυτό που βλέπουμε στην ενότητα είναι η έμπρακτη διαμάχη μεταξύ των θρησκειών/πιστεύω. Του Χριστιανισμού με τον Αθεϊσμό. Είδα και ένα νήμα που άνοιξε τελευταία κάποιος Ισλαμιστής; κάτι τέτοιο.
Κι εκεί βλέπεις προσπάθειες υπέρ και κατά, συνήθως οι ίδιοι που μάχονται και τον χριστιανισμό. Δειγματοληπτικά πήρα το νήμα επειδή είναι πρόσφατο

Βλέπεις λοιπόν ότι αυτοί που ανεβάζουν θέματα για συζήτηση στην ενότητα "Θρησκειολογία" προέρχονται από διάφορες πίστεις/ά-πιστεις κι όμως βλέπεις να τους ενδιαφέρουν όλους αυτούς τα πιστεύω των άλλων κι αν αποδεικνύονται ή δεν αποδεικνύονται.
Ο.Ι.
Άρρητα ρήματα, κουκιά μαγειρεμένα!

Παρά τις αποδείξεις που είναι μπροστά στα μούτρα σου, εσύ επιμένεις - χωρίς αποδείξεις - ότι οι άθεοι αντιμάχονται μόνο με τους χριστιανούς. Κλασική ψευδολογία και συκοφαντία.

Η ουσία είναι ότι τα χριστιανικά "μεγάλα κανόνια" έκαναν την πάπια και δεν βγήκαν να αντικρούσουν τον μουρτάτη που έκανε προσηλυτισμό μπροστά στα μούτρα τους.
Μόνο οι άθεοι τον περιποιήθηκαν κατάλληλα.

Και σε αυτά τα ποστς δεν απάντησες ποτέ:
Nandros έγραψε:
17 Μάιος 2019, 13:50
Ρε nik_killthemall, έχω προσέξει ότι στο παρόν νήμα - και άλλα που έχει ανοίξει ο μουρτάτης - οι ένθερμοι χριστιανοί είναι εξαφανισμένοι. Η πλειοψηφία που τον αντιμάχεται είναι οι άθεοι.
Αντίθετα, σε νήματα για αθέους είναι όλοι παρόντες.
Έχεις κάποια θεωρία/υπόθεση γι αυτό; :smt017
Ίφιδα έγραψε:
17 Μάιος 2019, 14:03
Οι Χριστιανοί προτιμούν τους Μουσουλμάνους απ τους Άθεους όπως και οι Μουσουλμάνοι προτιμούν τους Χριστιανούς απ τους Άθεους γιατί οι Ένθεοι είναι πιο εύκολα διαχειρίσιμοι και πιο κοντά στις δικές τους απόψεις.
Ένας πιστός, ακόμα και διαφορετικής πίστης είναι πιο κοντά απ ότι ένας άπιστος και μπορεί να πιστεύει οποιονδήποτε παραλογισμό, σε αντίθεση μ έναν Άθεο που δε θα τους αφήσει σε ησυχία και θα κάνει συνεχώς ερωτήσεις που θα τους αναγκάζουν να σκέφτονται. Οι μουσουλμάνοι δε, το λένε καθαρά, γι αυτό κι αν είσαι χριστιανός μπορεί να τη γλυτώσεις με φόρο, ως άθεος όμως, θάνατος
Τό να χέρι νίβει τ άλλο
nik_killthemall έγραψε:
17 Μάιος 2019, 14:23
Μα και βέβαια, αφού είναι αμφότεροι ένθρησκοι, χώρια που μεγάλο μέρος του ισλάμ είναι κοινό και στον χριστιανισμό, στο ισλάμ πιστεύουν στον χριστό π.χ. ως μεγάλο προφήτη.
Και οι δύο υπερασπίζονται με τα ίδια μέσα, δηλ. με την ψευδολογία και την προπαγάνδα, όχι μόνο το ότι υπάρχει θεός, αλλά κυρίως το ότι μπορούμε κάποιοι από εμάς να αλληλεπιδρούμε και να συναλλασσόμαστε με αυτόν. Διαφωνούν απλά στο χρώμα της φανέλας της συναλλαγής, αν δηλ. αυτή γίνεται με 50ευρα ή με δολλάρια ή απλά με καμιά σπάθα.

Ειδικά μάλιστα στο συγκεκριμένο νήμα ο γιαχαμπιμπις έβαλε έναν ψεύτικο διάλογο hoax όπως απέδειξα πιο πάνω, στον οποίο ο εχθρός είναι ο άθεος. Άρα, γιατί να του την πέσουν και μάλιστα στα σοβαρά τα χριστιανά, αφού συμφωνούν μαζί του, πράγματι ο εχθρός για όλους αυτούς, είναι ο άθεος.

Στη βάση της λογικής είναι σωστό αυτό που κάνουν, εχθρός είναι αυτός που τολμά να μεταφέρει σε έλλογη αξιολόγηση την πίστη στο αναπόδεικτο και νομοτελειακά να την κουρελιάζει, και αυτό είναι κάτι που κάνει ένας άθρησκος ή ένας άθεος.
Γι'αυτό ... οποιοσδήποτε που θα προτιμήσει την λογική από τα σπαθιά για να αντικρούσει τις θρησκείες, θα μισηθεί από τους ένθρησκους περισσότερο απ'ότι αν είχε πιάσει τα σπαθιά: Γιατί η λογική είναι αυτη που μπορεί να κουρελιάσει και να διαιωνίσει τον αφανισμό των θρησκειών και όχι τα σπαθιά.
Nandros έγραψε:
17 Μάιος 2019, 17:02
It makes sense!
Τώρα θυμήθηκα σε ένα άλλο φόρουμ, κάποιος παγανιστής του Μαρίνη έπνεε μένεα και έχυνε τόνους χολή κατά των αθέων. Τόσο μίσος σε γραπτό λόγο δεν θυμάμαι να έχω ξαναδιαβάσει. Σου λέει: κάποιον ένθεο ίσως τον φέρω στο μαντρί μου, άθεο με τίποτα!.

Συμπερασματικά οι χριστιανοί του πχόρουμ δεν αγγίζουν την αδελφή θρησκεία του ισλάμ!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 14 Οκτ 2019, 18:05

Ρε Νανδρε, εσείς δεν υποστηρίζατε ότι για τους πιστούς μίας θρησκείας ο πιστός άλλης θρησκείας είναι άθεος;
Τί βλακείες είναι γραμμένες από όλους τους άθεους μαζί στο ίδιο ποστ, ότι δήθεν οι πιστοί μίας θρησκείας τα βρίσκουν με πιστούς άλλης θρησκείας πιο εύκολα από ότι με τους άθεους;
Και τελικά περιμένεις τον άνθρωπο να σου απαντήσει γιατί εσείς τα βλέπετε τη μία έτσι και την άλλη γιουβέτσι; Πάρτε μία απόφαση εκεί στην Ένωση Αθέων (που να μην έχει σχέση με μπριζόλες και παϊδάκια τη Σαρακοστή), κοινοποιήστε την, κρατήστε την πάγια, ώστε να μπορεί κανείς να σας παίρνει στα σοβαρά.

Σου απαντώ εγώ, λοιπόν, ότι βλέπουμε για άλλη μία φορά την αθειστική υποκρισία κατά την οποία τα πράγματα παρουσιάζονται όπως βολεύουν κάθε φορά το συγκεκριμένο ιδεολόγημα.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11922
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 14 Οκτ 2019, 18:41

O I έγραψε:
14 Οκτ 2019, 01:24
taliban έγραψε:
13 Οκτ 2019, 11:06
O I έγραψε:
13 Οκτ 2019, 04:04

Όχι ρε Ρίπερ. Δεν έχει να κάνει με το τι βολεύει και το τι όχι.
Φυσικό δεν είναι να σχολιάζω ως γέννημα θρέμμα αυτής τής χώρας και της παραδοσιακής πίστης της που εκ των πραγμάτων όλοι μας εδώ γαλουχηθήκαμε; σε Ορθόδοξο κράτος;
Υπ' αυτού του πρίσματος δεν μιλάμε όλοι μας είτε Χριστιανοί είτε πρώην Χριστιανοί ως και του λόγου σου και οι άλλοι στην πλειονότητα ως αδιάφοροι ή και πολέμιοι εκ νεότητος;
Για ποιο λόγο θα έπρεπε να μιλάω εκ μέρους άλλων πίστεων; Επίσης, ως βάση ο Χριστιανισμός δεν ήταν η αιτία που και εσύ έγινες άθεος (όπως και οι άλλοι της πλειονότητας) ενώ πρώτα πάλευες να στηρίξεις το Χριστιανισμό με πλείστα όσα επιχειρήματα στο παλιό;
Αυτό δε σημαίνει ότι πρώτα πίστευες ότι υπάρχει ενώ τώρα πιστεύεις ότι δεν υπάρχει; Αυτό άλλωστε δηλώνεις με το υπογραμμισμένο.
Πάντως δεν αδικείσαι επειδή το ξεκαθαρίζεις στη συνέχεια (και μπράβο σου που αποδέχεσαι ότι αμφοτέρων πρόκειται περί πίστεως) ότι και των δύο περιπτώσεων πρόκειται περί πίστεως "ύπαρξης-μη ύπαρξης Θεού".


Οπότε; :102:

Ο.Ι.
Οπότε ήσουν στα μπουζούκια και μπήκες στις 4 το πρωί να μας γράψεις για τα θεολογικά :P
Φυσικά και το ξεκαθαρίζω.
Δεν σχετίζεται η θρησκευτική πίστη που έχεις εσύ ή ένας ισλαμιστής ή ο οποιοσδήποτε θρήσκος στον πλανήτη με το πιστεύω του άθεου στην μη ύπαρξη θεοτήτων.
Τόσο απλά και κατανοητά.
Απλά δεν βολεύει την απολογητική το παραπάνω άρα πρέπει σώνει και καλά να πείτε πως είναι το ίδιο πράγμα.Οπότε αν κάνεις την τρίχα τριχιά θα βρεις και αλλά. :lol:
Στο περίπου :D
Ήμουν σε ένα ταβερνάκι με μια φιλική οικογένεια μιας και είμαι Θεσσαλονίκη αυτές τις μέρες (θα φύγω Τρίτη) που ήρθα να κάνω στεφανιογραφία. Γύρισα στις 02:30' στην Αγίου Δημητρίου που μένω όταν έρχομαι Θεσσαλονίκη και είπα να ρίξω μια ματιά στο πχόρουμ να δω τις απαντήσεις. Έτσι έγινε.
Η πίστη τού άθεου έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει Θεός όπως η πίστη τού Χριστιανού ότι υπάρχει. Η διαφορά βρίσκεται στο ότι αυτές οι δύο πίστεις πιστεύουν τα ακριβώς αντίθετα όσον αφορά ύπαρξη-μη ύπαρξη Θεού. Όπως επίσης ο τρόπος που το ψάχνει ο καθένας τους όπου και στηρίζει την πίστη του αυτή.
Η τρίχα θα γίνει τριχιά όταν ο καθένας με την άκρως διαφορετική πίστη θα προσπαθήσει να φέρει τα δικά του επιχειρήματα που εκ των πραγμάτων δεν τέμνονται πουθενά (ως άκρως αντίθετες προοπτικές) και το μόνο που προκύπτει απ' αυτό είναι μια πλήρης ασυνεννοησία.
Η απολογητική σ' αυτή την περίπτωση είναι τα επιχειρήματα αμφοτέρων των πίστεων και όχι μόνο τής μιας.

Ο.Ι.
Η θρησκευτική πίστη ωστόσο έχει και ένα στανταρ τελετουργικό. Εσύ θα πας στην Εκκλησία σου, ο αλλαχ ακμπαρ θα παει να προσευχηθεί ο άλλος που θελει να έρθει σε νιρβανα οοομμμ θα κάνει τα ανάλογα.
Γενικά πρέπει να είσαι κάπου σε μια ομάδα.
Εντάξει υπάρχουν και οι φλου που λένε πιστεύω απ το σπίτι μου και δεν χρειάζομαι παπάδες. Αλλά εδώ εννοώ τους τυπικούς χριστιανούς.

Η διαφορά όμως, και γιαυτό λέμε πως δεν σχετίζεται η πεποίθηση/πίστη του άθεου με αυτή του θρήσκου , είναι πως ως άθεος δεν χρειάζομαι σώνει και καλά να εγγραφώ στην ένωση άθεων ή να διαβάσω κάπου κάτι ή να κάνω προετοιμασία για να μην πιστέψω.
Δεν μου αρέσει πχ κύριε η θρησκεία σου οι διδασκαλίες σου τις απορρίπτω και δεν με ενδιαφέρει γενικά οτιδήποτε μεταφυσικό επάνω στον πλανήτη (και εκτός αυτού..μην μας περάσουν και για τίποτε new age ufo save us)
Ενώ η δική σου θρησκευτική πίστη απαραίτητα περιλαμβάνει και τα μεταφυσικά δηλαδή τα αφύσικα πράγματα που μπορούν να γίνουν βάση της διδασκαλίας στην λογική του άθεου δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα και εκ των πραγμάτων συλλήβδην θα ακυρωθούν όλα.

Η τρίχα τριχιά γίνεται στην απολογητική.
Ανήκεις σε οργανωμένη θρησκεία και υπάρχουν πάμπολες απολογητικές ομάδες.
Δεν θα το βρεις αυτό σε άθεους γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει οργάνωση.
Τώρα το αν έχουν κάνει κάτι κάποιοι και μαζεύτηκαν τα τελευταία 10χρόνια...χαιρετά μας τον πλάτανο. Δεν μιλάμε για βιβλία αλλά για οργανωμένες ομάδες όπως οι αντίστοιχες χριστιανικές εγκόλπιο , οοδε.
Ο αντίλογος ή τα αντιχριστιανικά οπως θες πες τα προέρχονται από ομάδες 12θεισμου και new age.
Εδώ μιλάμε για αιώνες απολογητικής που δημιουργήθηκε για τις δογματικές διαφορές-αιρέσεις κλπ.

Πχ οι γοχ ακόμη και οι προηγούμενοι εδώ του 2018 είχαν συγκεκριμένη απολογητική βασισμένη στην ομάδα τους. Απαραίτητα χρησιμοποίησα ως γνήσιος-τοτε- χριστιανοταλιμπάν την επίσημη απολογητική της εκκλησίας για να πέσουν τα απαραίτητα διαδικτυακά φαπίδια.

Έτσι και εσείς εδώ αντλείτε από εκεί την όποια απολογητική πληροφορία θέλετε και έχουν γραφτεί πολλά για την αθεΐα τα οποία βέβαια είναι σχετικά αδύναμα ως επιχειρήματα για πολλούς λόγους.

πχ Μπορείς να εντοπίσεις διαφορές από άθεο σε άθεο σχετικά με τον τρόπο απόρριψης των θρησκειών,θεοτήτων κ.ο.κ . Γιατί και πως οδηγήθηκε εκεί. Προφανώς δεν είναι κάτι στάνταρ.

Άντε και να την πεις πχ σε εμένα στον νάνδρο . Αύριο θα εμφανιστεί κάποιος άλλος που θα στα γράψει διαφορετικά. Ενώ η θρησκεία είχε ένα στάνταρ δρόμο πίστης τώρα δειλά δειλά εμφανίζει σημάδια εξέλιξης με νέους πχ τον κονάνο που δεν θυμίζουν σε τίποτα της παλαιάς κοπής πχ καντιώτη κλπ.

Ενώ οι αιρέσεις και οι δογματικές διαφορές είναι στάνταρ και εύκολα διαχειρίσιμες απ την Εκκλησία στον γραπτό λόγο όταν έρχεται αντιμέτωπη με τον αθεϊσμό έλλειψη επιχειρημάτων αναγκαστικά θα πρέπει να ενταχθούμε κάπου για να γίνει ευκολότερος ο αντίλογος.

Μπορείς να γράψεις και άλλες 100 σελίδες το ίδιο πράγμα όπως και ο stav από πάνω που μόλις τον κυρίευσε ο απολογητικός οίστρος ειδικά όταν διαβάζει nandro αλλά δεν αλλάζει κάτι επι της ουσίας.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29245
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 14 Οκτ 2019, 20:18

O I έγραψε:
02 Οκτ 2019, 12:44
πατησιωτης έγραψε:
02 Οκτ 2019, 09:01
Γιατρός Λύρας και Τατσόπουλος.


https://www.athensvoice.gr/greece/58378 ... atsopoyloy


Θα σου πω αυτό που σκέφτομαι εγώ: Ελπίζω μετά από αυτό ο Πέτρος να πιστέψει στον Θεό.
Μπα..
Συνήθως οι άθεοι κάτι τέτοια τα αποδίδουν στην τύχη. Μόλις με το καλό βγει από το νοσοκομείο, στην ανασκόπηση τού γεγονότος που θα κάνει στη θέση "Θεός" θα βάλει τη θεά τύχη.

Πάντως σε κάποιο "θεό" θα πιστέψει σίγουρα

Ο.Ι.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 14 Οκτ 2019, 20:53

Οι αρχαίοι Έλληνες έδωσαν μάχες για να εμποδίσουν την εξάπλωση της ανατολής, κατάφεραν μάλιστα να εξελληνίσουν μεγάλο μέρος με τον Μέγα Αλέξανδρο. Ήταν η πιο καθαρή μάχη απέναντι σε αυτό το καταστρεπτικό στοιχείο, τόσο για τον άνθρωπο όσο και για τον πολιτισμό.
Ο χριστιανισμός αναγκάστηκε να αναλάβει αυτόν τον ρόλο αλλά δεν τα κατάφερε, ούτε τα καταφέρνει καλά, αφού επιτέθηκε στον σύμμαχό του ουσιαστικά και στο τέλος συμπορεύτηκε με αυτόν. Τεράστια κράτη, χριστιανικά, έπεσαν κάτω από τον ύπουλο εχθρό αλλά αναγεννήθηκαν τουλάχιστον.
Αν είναι να μας σώσει κάτι ξανά ο ελληνισμός θα είναι.
Επίσης να συμπληρώσω ότι πολλές φορές αναρωτήθηκα. Ζω σε μια χώρα, πατρίδα μου και όμως δεν έχω καμία ευκαιρία, χρόνο πείτε το, κουράγιο, να ασχοληθώ με κάτι κοινωνικό. Είτε στα πλαίσια της Εκκλησίας, είτε άλλων οργανώσεων. Σαν να είμαι δούλος στην χώρα μου σε κάποιους που έχουν άπλετο χρόνο και χρήμα για να εποικίσουν την Ελλάδα με μουσουλμάνους ή για να κάνουν οτιδήποτε ενάντια στο κοινωνικό σύνολο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών