Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41261
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Οκτ 2019, 19:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Οκτ 2019, 19:09

Εμένα καθόλου. Μου θυμίζει παραμορφωμένο ηχείο.
Δες την εικόνα που έβαλα σε φωλιασμένο link (αριστερά).
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2019, 18:19
Ναι. Πώς είναι αυτό, που είναι σαν να βγήκε από το Day of the Tentacle;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Οκτ 2019, 19:18

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2019, 19:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Οκτ 2019, 19:09

Εμένα καθόλου. Μου θυμίζει παραμορφωμένο ηχείο.
Δες την εικόνα που έβαλα σε φωλιασμένο link (αριστερά).
hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2019, 18:19
Ναι. Πώς είναι αυτό, που είναι σαν να βγήκε από το Day of the Tentacle;
Αυτό ακριβώς. :lol:

Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα εγώ ήταν το τεράστιο φάντασμα μπισκότο στο γκοστμπάστερς.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 15 Οκτ 2019, 19:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Οκτ 2019, 19:30

Και μια και λέμε τα δικά μας, προσπάθησα να σκεφτώ τι θα μ' άρεσε και μάλλον έχω καταλήξει. Καθαρά αισθητικά, χωρίς να έχω ιδέα για τα όποια πρακτικά δεδομένα πρέπει να τηρηθούν.

Στην πιο σύνθετη του εκδοχή, θα μου άρεσε μια πιο ψηλόλιγνη παραλλαγή του υπάρχοντος που να παραπέμπει σε σύμπλεγμα φιδιών, dna κλπ

Στην πιο απλή του εκδοχή, κάτι σαν οβελίσκος με σχήμα φλόγας κεριού. Να "σβύνει" το σχήμα στην κορφή. Θα είχε την απλότητα της δωρικότητας και την καμπύλη που θέλω. :003: Και όχι πράσινα, κόκκινα και κίτρινα χαντράκια στο φωτισμό. Μπλε και ασημί.
Gavalas for President! :grfl:

σύντροφος διαβάτης
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2018, 10:16
Τοποθεσία: πόλις-κράτος των Αθηνών

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σύντροφος διαβάτης » 15 Οκτ 2019, 19:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Οκτ 2019, 19:30
Και μια και λέμε τα δικά μας, προσπάθησα να σκεφτώ τι θα μ' άρεσε και μάλλον έχω καταλήξει. Καθαρά αισθητικά, χωρίς να έχω ιδέα για τα όποια πρακτικά δεδομένα πρέπει να τηρηθούν.

Στην πιο σύνθετη του εκδοχή, θα μου άρεσε μια πιο ψηλόλιγνη παραλλαγή του υπάρχοντος που να παραπέμπει σε σύμπλεγμα φιδιών, dna κλπ

Στην πιο απλή του εκδοχή, κάτι σαν οβελίσκος με σχήμα φλόγας κεριού. Να "σβύνει" το σχήμα στην κορφή. Θα είχε την απλότητα της δωρικότητας και την καμπύλη που θέλω. :003: Και όχι πράσινα, κόκκινα και κίτρινα χαντράκια στο φωτισμό. Μπλε και ασημί.
η δωρική απλότητα που προτείνεις δεν θα ταίριαζε με την πελατεία του καζίνου.
η Αόρατος Αρχή είναι όχι μόνο αόρατος αλλά και ανύπαρκτος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Οκτ 2019, 19:38

σύντροφος διαβάτης έγραψε:
15 Οκτ 2019, 19:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Οκτ 2019, 19:30
Και μια και λέμε τα δικά μας, προσπάθησα να σκεφτώ τι θα μ' άρεσε και μάλλον έχω καταλήξει. Καθαρά αισθητικά, χωρίς να έχω ιδέα για τα όποια πρακτικά δεδομένα πρέπει να τηρηθούν.

Στην πιο σύνθετη του εκδοχή, θα μου άρεσε μια πιο ψηλόλιγνη παραλλαγή του υπάρχοντος που να παραπέμπει σε σύμπλεγμα φιδιών, dna κλπ

Στην πιο απλή του εκδοχή, κάτι σαν οβελίσκος με σχήμα φλόγας κεριού. Να "σβύνει" το σχήμα στην κορφή. Θα είχε την απλότητα της δωρικότητας και την καμπύλη που θέλω. :003: Και όχι πράσινα, κόκκινα και κίτρινα χαντράκια στο φωτισμό. Μπλε και ασημί.
η δωρική απλότητα που προτείνεις δεν θα ταίριαζε με την πελατεία του καζίνου.
Εντάξει, δεν θα έρχονται και οι καουμπόηδες με τα στρασάτα καπέλα που πάνε στο Λας Βέγκας.

Κάποιοι έχετε κολλήσει σε εικόνες των έιτις.
Gavalas for President! :grfl:

σύντροφος διαβάτης
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2018, 10:16
Τοποθεσία: πόλις-κράτος των Αθηνών

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σύντροφος διαβάτης » 15 Οκτ 2019, 19:46

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Οκτ 2019, 19:38
σύντροφος διαβάτης έγραψε:
15 Οκτ 2019, 19:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Οκτ 2019, 19:30
Και μια και λέμε τα δικά μας, προσπάθησα να σκεφτώ τι θα μ' άρεσε και μάλλον έχω καταλήξει. Καθαρά αισθητικά, χωρίς να έχω ιδέα για τα όποια πρακτικά δεδομένα πρέπει να τηρηθούν.

Στην πιο σύνθετη του εκδοχή, θα μου άρεσε μια πιο ψηλόλιγνη παραλλαγή του υπάρχοντος που να παραπέμπει σε σύμπλεγμα φιδιών, dna κλπ

Στην πιο απλή του εκδοχή, κάτι σαν οβελίσκος με σχήμα φλόγας κεριού. Να "σβύνει" το σχήμα στην κορφή. Θα είχε την απλότητα της δωρικότητας και την καμπύλη που θέλω. :003: Και όχι πράσινα, κόκκινα και κίτρινα χαντράκια στο φωτισμό. Μπλε και ασημί.
η δωρική απλότητα που προτείνεις δεν θα ταίριαζε με την πελατεία του καζίνου.
Εντάξει, δεν θα έρχονται και οι καουμπόηδες με τα στρασάτα καπέλα που πάνε στο Λας Βέγκας.

Κάποιοι έχετε κολλήσει σε εικόνες των έιτις.
χειρότερα, θα έρχονται οι άραβες με κελεμπίες. Ετσι τουλάχιστον ελπίζουν οι νέοι περικλήδες.
η Αόρατος Αρχή είναι όχι μόνο αόρατος αλλά και ανύπαρκτος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Οκτ 2019, 00:15

σύντροφος διαβάτης έγραψε:
15 Οκτ 2019, 19:46
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Οκτ 2019, 19:38
σύντροφος διαβάτης έγραψε:
15 Οκτ 2019, 19:33

η δωρική απλότητα που προτείνεις δεν θα ταίριαζε με την πελατεία του καζίνου.
Εντάξει, δεν θα έρχονται και οι καουμπόηδες με τα στρασάτα καπέλα που πάνε στο Λας Βέγκας.

Κάποιοι έχετε κολλήσει σε εικόνες των έιτις.
χειρότερα, θα έρχονται οι άραβες με κελεμπίες. Ετσι τουλάχιστον ελπίζουν οι νέοι περικλήδες.
Ναι, θα μάθουν οι άραβες του Ντουμπάι ότι έγινε ουρανοξύστης στην Αθήνα και θα έρθουν τρέχοντας γιατί δεν έχουν ξαναδεί τέτοιο πράγμα. Και το ίδιο θα κάνουν όλοι οι εκατομμυριούχοι του κόσμου. Ουρανοξύστης. Γουάου.

Το πράγμα είναι πολύ πιο απλό. Η ιδιαιτερότητα της Αθήνας είναι ο Παρθενών και τίποτα άλλο. Τα ελάχιστα νεοκλασσικά που έχουν μείνει, έχουν επίσης ελάχιστες ή μηδενικές διαφορές από τα νεοκλασσικά αλλά και παλιότερα κτήρια των πόλεων της Ευρώπης. Οι περισσότερες μεσογειακές, βαλκανικές και κεντροβόρειοευρωπαϊκές μεγάλες πόλεις, μας έχουν αφήσει τελευταίους και καταϊδρωμένους σ' αυτό το θέμα. Έχουν διατηρήσει σε ολόκληρες περιοχές, αμιγές αυτό το αρχιτεκτονικό ευρωπαϊκό και όχι ελληνικό στοιχείο. Με λίγα λόγια, η καταστροφή των νεοκλασσικών δεν ήταν η καταστροφή του ελληνικού στοιχείου αλλά της δυτικής κουλτούρας στην Ελλάδα. Τα κτήρια που κτίστηκαν στη θέση τους, ήταν άχρωμες, αδιάφορες και ενίοτε προκλητικά κακόγουστες κατασκευές, που λόγω φτώχειας, άγνοιας, ανάγκης, νεοπλουτισμού, φύτρωσαν παντού σαν τα μανιτάρια. Σε όλη την επικράτεια. Αυτά δεν μας ενόχλησαν ποτέ, δεν έγινε καμμία προσπάθεια να μπει ένα μέτρο ποτέ (πλην κάποιων περιοχών που κράτησαν την όντως παραδοσιακή τους αρχιτεκτονική με τοπική συναίνεση) και έρχονται σήμερα όλοι οι ακαδημαϊκοί και εξωακαδημαϊκοί μεγαλομικροπαράγοντες να δηλώσουν το αισθητικό σοκ που υπέστησαν από την ιδέα ενός ουρανοξύστη στο Ελληνικό. Πάμε καλά; :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14620
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 16 Οκτ 2019, 00:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Οκτ 2019, 19:30
Και μια και λέμε τα δικά μας, προσπάθησα να σκεφτώ τι θα μ' άρεσε και μάλλον έχω καταλήξει. Καθαρά αισθητικά, χωρίς να έχω ιδέα για τα όποια πρακτικά δεδομένα πρέπει να τηρηθούν.

Στην πιο σύνθετη του εκδοχή, θα μου άρεσε μια πιο ψηλόλιγνη παραλλαγή του υπάρχοντος που να παραπέμπει σε σύμπλεγμα φιδιών, dna κλπ

Στην πιο απλή του εκδοχή, κάτι σαν οβελίσκος με σχήμα φλόγας κεριού. Να "σβύνει" το σχήμα στην κορφή. Θα είχε την απλότητα της δωρικότητας και την καμπύλη που θέλω. :003: Και όχι πράσινα, κόκκινα και κίτρινα χαντράκια στο φωτισμό. Μπλε και ασημί.
https://www.businessinsider.com/futuris ... 011-3?IR=T
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Οκτ 2019, 00:43

hellegennes έγραψε:
15 Οκτ 2019, 18:19
ST48410 έγραψε:
15 Οκτ 2019, 06:10
hellegennes έγραψε:
14 Οκτ 2019, 21:43
Πέτρα, μάρμαρο, μεγάλοι ανοιχτοί χώροι, κλασική γεωμετρία.
Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς με αυτό. Αν θέλεις δώσε παράδειγμα.
Ναι. Πώς είναι αυτό, που είναι σαν να βγήκε από το Day of the Tentacle;

Εικόνα


Το ακριβώς αντίθετο.


ST48410 έγραψε:
15 Οκτ 2019, 06:10
hellegennes έγραψε:
14 Οκτ 2019, 21:43
Για να πετύχεις κάτι που συνδυάζει τον προσωπικό χαρακτήρα μιας πόλης ή μιας χώρας με κάτι καλαίσθητο και λειτουργικό, θέλει ταλέντο, φαντασία και έμπνευση. Δεν είναι εύκολο.
Για την ακρίβεια είναι πάρα πολύ δύσκολο. Επίσης είναι πιθανό να υπάρχουν πραγματικοί περιορισμοί που δεν τους γνωρίζουμε.
Δεν υπάρχουν. Εκτός αν εννοείς χρηματικούς περιορισμούς, που ναι μεν αυξάνει την δυσκολία στο να πετύχεις κάτι εμπνευσμένο, αλλά δεν είναι λειτουργικά εμπόδιο.
Εγώ θα γίνω λίγο κουραστικός και θα επιμείνω να μου δώσεις ένα θετικό παράδειγμα να δω τι εννοείς ως κλασική γεωμετρία σε ένα μοντέρνο κτίριο.
Για τους περιορισμούς που αναφέρω θα σου πω 2-3 πράγματα πρακτικά που μπορεί να είναι και ανοησίες αφού δεν έχω γνώσεις αρχιτεκτονικής.

* Το οικόπεδο στο Ελληνικό λόγω εγγύτητας με την θάλασσα πιθανόν να μην είναι κατάλληλο για την θεμελίωση μιας οποιασδήποτε βαριάς κατασκευής.
* Ένας οίκος σαν του Πιάνο μπορεί να μην αναλαμβάνει καζίνο, να μην έχει τη σχετική τεχνογνωσία ή να χρεώνει τόσο που να μη μπορείς να τους προσλάβεις.
* Ένας οίκος μπορεί να μην θεωρείται αξιόπιστος. Θυμάμαι να έχω διαβάσει πολλά επικριτικά σχόλια για τον Καλατράβα σχετικά με υπερβάσεις προϋπολογισμών και κατασκευαστικές ατέλειες.

Δεν ξέρω από που τεκμαίρεται ότι ο μέσος φορουμίτης έχει περισσότερες γνώσεις, μεγαλύτερη καλλιέργεια, καλύτερη πληροφόρηση από αυτούς που θα κρίνουν και θα αποφασίσουν για το συγκεκριμένο έργο. Αν ξέραμε ποιοι είναι αυτοί τουλάχιστον θα είχαμε μία εικόνα.

tripolitsiotis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 10 Οκτ 2019, 18:58

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tripolitsiotis » 16 Οκτ 2019, 01:22

Οι θέσεις που υπάρχουν σε αυτό thread είναι λάθος.
Η Ελλάδα μετά την σύνδεσή της με τον Διαφωτισμό (κάτι που έγινε σταδιακά και κορυφώθηκε το 1981) δεν έχει την δυνατότητα να αναπτύξει τεχνολογία και προηγμένη βιομηχανία.
Σκοπός του Ελληνικού δεν είναι να κάνεις κάτι αισθητικά ωραίο. Προσωπικά ΔΕΝ μου αρέσει καθόλου. Σκοπός του Ελληνικού είναι να αποφύγεις των φαβελοποίηση μεγάλων τμημάτων της Αττικής (μην ξεχνάμε και την επιβάρυνση από την λαθρομετανάστευση). Πρέπει η χώρα να αποφύγει την Βενεζουελοποίηση (όπως κινδύνευσε επί καταληψία). Είναι αστείο, με την κατάσταση που έχει η χώρα, να αναζητά κάποιος αισθητική τελειότητα.
Η καλύτερη λύση ήταν αυτή που είχε προτείνει ο Στέφανος Μάνος. Είχε προτείνει να πουλιούνται κομμάτια του Ελληνικού (όλα αυτά πριν την κρίση) και τα έσοδα να πηγαίνουν ως επενδύσεις στις υποβαθμησμένες συνοικίες. Η μεταφορά του Ελληνικού κόστισε δισεκατομμύρια, και οι κερδισμένοι ήταν οι πλούσιοι της Γλυφάδας που είδαν την αξία των ακινήτων να πολλαπλασιάζεται (ποιος θα αγόραζε ακίνητο στην Γλυφάδα (που κατά τα άλλα είναι υπερ-σούπερ περιοχή) όταν έχεις τον θόρυβο από τα αεροπλάνα). Κάθε πλούσιος μπορεί να είδε την περιουσία του να αυξάνει κατά τουλάχιστον 500 χιλιάρικα (και ο άλλος περιμένει επίδομα 200 ευρώ τα Χριστούγεννα). Πραγματικά οι κάτοικοι των όμορων δήμων του Ελληνικού, έπιασαν κορόιδα τους κατοίκους των υποβαθμισμένων περιοχών. Θέλανε να κάνουν υπερ-πάρκο δίπλα στην θάλασσα. Δεν φτάνουν τα δισεκατομμύρια που ξοδεύτηκαν και τελικά απαλλάχθηκαν από τον θόρυβο, ήθελαν να κάνουν την περιοχή τους Μαλιμπού της Καλιφόρνιας. Πραγματικά, υπάρχουν κάποιοι κάτοικοι στις υποβαθμισμένες περιοχές που λειτουργούν σαν τους Τσιγγάνους. Τους πετάει το Κράτος ένα επίδομα 200 ευρώ τον Δεκέμβριο και καταπίνουν 20 χρόνια ανεκμετάλευτη κολοσσιαία περιουσία του Δημοσίου για να κάνουν κάποιοι πλούσιοι τα σπίτια τους Μαλιμπού!
Επίσης να πω ότι οι Ελληνικές Τράπεζες θα δανειστούν από το εξωτερικό για να δανείσουν για το έργο.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Οκτ 2019, 01:28

tripolitsiotis έγραψε:
16 Οκτ 2019, 01:22
Οι θέσεις που υπάρχουν σε αυτό thread είναι λάθος.
Η Ελλάδα μετά την σύνδεσή της με τον Διαφωτισμό (κάτι που έγινε σταδιακά και κορυφώθηκε το 1981) δεν έχει την δυνατότητα να αναπτύξει τεχνολογία και προηγμένη βιομηχανία.
Σκοπός του Ελληνικού δεν είναι να κάνεις κάτι αισθητικά ωραίο. Προσωπικά ΔΕΝ μου αρέσει καθόλου. Σκοπός του Ελληνικού είναι να αποφύγεις των φαβελοποίηση μεγάλων τμημάτων της Αττικής (μην ξεχνάμε και την επιβάρυνση από την λαθρομετανάστευση). Πρέπει η χώρα να αποφύγει την Βενεζουελοποίηση (όπως κινδύνευσε επί καταληψία). Είναι αστείο, με την κατάσταση που έχει η χώρα, να αναζητά κάποιος αισθητική τελειότητα.
Η καλύτερη λύση ήταν αυτή που είχε προτείνει ο Στέφανος Μάνος. Είχε προτείνει να πουλιούνται κομμάτια του Ελληνικού (όλα αυτά πριν την κρίση) και τα έσοδα να πηγαίνουν ως επενδύσεις στις υποβαθμησμένες συνοικίες. Η μεταφορά του Ελληνικού κόστισε δισεκατομμύρια, και οι κερδισμένοι ήταν οι πλούσιοι της Γλυφάδας που είδαν την αξία των ακινήτων να πολλαπλασιάζεται (ποιος θα αγόραζε ακίνητο στην Γλυφάδα (που κατά τα άλλα είναι υπερ-σούπερ περιοχή) όταν έχεις τον θόρυβο από τα αεροπλάνα). Κάθε πλούσιος μπορεί να είδε την περιουσία του να αυξάνει κατά τουλάχιστον 500 χιλιάρικα (και ο άλλος περιμένει επίδομα 200 ευρώ τα Χριστούγεννα). Πραγματικά οι κάτοικοι των όμορων δήμων του Ελληνικού, έπιασαν κορόιδα τους κατοίκους των υποβαθμισμένων περιοχών. Θέλανε να κάνουν υπερ-πάρκο δίπλα στην θάλασσα. Δεν φτάνουν τα δισεκατομμύρια που ξοδεύτηκαν και τελικά απαλλάχθηκαν από τον θόρυβο, ήθελαν να κάνουν την περιοχή τους Μαλιμπού της Καλιφόρνιας. Πραγματικά, υπάρχουν κάποιοι κάτοικοι στις υποβαθμισμένες περιοχές που λειτουργούν σαν τους Τσιγγάνους. Τους πετάει το Κράτος ένα επίδομα 200 ευρώ τον Δεκέμβριο και καταπίνουν 20 χρόνια ανεκμετάλευτη κολοσσιαία περιουσία του Δημοσίου για να κάνουν κάποιοι πλούσιοι τα σπίτια τους Μαλιμπού!
Επίσης να πω ότι οι Ελληνικές Τράπεζες θα δανειστούν από το εξωτερικό για να δανείσουν για το έργο.
Καλώς ήρθες. Αυτά που θέτεις είναι ενδιαφέροντα αλλά αντικείμενο άλλων νημάτων. Εδώ κουβεντιάζουμε για την καλύτερη δυνατή μορφή που θα μπορούσε να έχει ένα κτίριο με συγκεκριμένη χρήση που προγραμματίζεται να κατασκευαστεί εκεί.

tripolitsiotis
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 10 Οκτ 2019, 18:58

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tripolitsiotis » 16 Οκτ 2019, 01:59

ST48410 έγραψε:
16 Οκτ 2019, 01:28
tripolitsiotis έγραψε:
16 Οκτ 2019, 01:22
Οι θέσεις που υπάρχουν σε αυτό thread είναι λάθος.
Η Ελλάδα μετά την σύνδεσή της με τον Διαφωτισμό (κάτι που έγινε σταδιακά και κορυφώθηκε το 1981) δεν έχει την δυνατότητα να αναπτύξει τεχνολογία και προηγμένη βιομηχανία.
Σκοπός του Ελληνικού δεν είναι να κάνεις κάτι αισθητικά ωραίο. Προσωπικά ΔΕΝ μου αρέσει καθόλου. Σκοπός του Ελληνικού είναι να αποφύγεις των φαβελοποίηση μεγάλων τμημάτων της Αττικής (μην ξεχνάμε και την επιβάρυνση από την λαθρομετανάστευση). Πρέπει η χώρα να αποφύγει την Βενεζουελοποίηση (όπως κινδύνευσε επί καταληψία). Είναι αστείο, με την κατάσταση που έχει η χώρα, να αναζητά κάποιος αισθητική τελειότητα.
Η καλύτερη λύση ήταν αυτή που είχε προτείνει ο Στέφανος Μάνος. Είχε προτείνει να πουλιούνται κομμάτια του Ελληνικού (όλα αυτά πριν την κρίση) και τα έσοδα να πηγαίνουν ως επενδύσεις στις υποβαθμησμένες συνοικίες. Η μεταφορά του Ελληνικού κόστισε δισεκατομμύρια, και οι κερδισμένοι ήταν οι πλούσιοι της Γλυφάδας που είδαν την αξία των ακινήτων να πολλαπλασιάζεται (ποιος θα αγόραζε ακίνητο στην Γλυφάδα (που κατά τα άλλα είναι υπερ-σούπερ περιοχή) όταν έχεις τον θόρυβο από τα αεροπλάνα). Κάθε πλούσιος μπορεί να είδε την περιουσία του να αυξάνει κατά τουλάχιστον 500 χιλιάρικα (και ο άλλος περιμένει επίδομα 200 ευρώ τα Χριστούγεννα). Πραγματικά οι κάτοικοι των όμορων δήμων του Ελληνικού, έπιασαν κορόιδα τους κατοίκους των υποβαθμισμένων περιοχών. Θέλανε να κάνουν υπερ-πάρκο δίπλα στην θάλασσα. Δεν φτάνουν τα δισεκατομμύρια που ξοδεύτηκαν και τελικά απαλλάχθηκαν από τον θόρυβο, ήθελαν να κάνουν την περιοχή τους Μαλιμπού της Καλιφόρνιας. Πραγματικά, υπάρχουν κάποιοι κάτοικοι στις υποβαθμισμένες περιοχές που λειτουργούν σαν τους Τσιγγάνους. Τους πετάει το Κράτος ένα επίδομα 200 ευρώ τον Δεκέμβριο και καταπίνουν 20 χρόνια ανεκμετάλευτη κολοσσιαία περιουσία του Δημοσίου για να κάνουν κάποιοι πλούσιοι τα σπίτια τους Μαλιμπού!
Επίσης να πω ότι οι Ελληνικές Τράπεζες θα δανειστούν από το εξωτερικό για να δανείσουν για το έργο.
Καλώς ήρθες. Αυτά που θέτεις είναι ενδιαφέροντα αλλά αντικείμενο άλλων νημάτων. Εδώ κουβεντιάζουμε για την καλύτερη δυνατή μορφή που θα μπορούσε να έχει ένα κτίριο με συγκεκριμένη χρήση που προγραμματίζεται να κατασκευαστεί εκεί.
Το κτήριο δεν ταιριάζει με την περιοχή. Δεν μου αρέσει καθόλου. Το ιδανικό θα ήταν αυτό που πρότεινε ο Μάνος και εφαρμόζει το Χονγκ Κονγκ. Να πουλιούνται οικόπεδα κάθε χρόνο. Ο Μάνος είχε πει μάλιστα με τα λεφτά αυτά να αγοράζονται πολυκατοικίες σε υποβαθμισμένες περιοχές και να γκρεμίζονται. Αλλά αυτές είναι οι δυνατότητες τις χώρας. Η χώρα δεν είναι Χονγκ Κονγκ. Τώρα προέχει κάποιοι άνθρωποι να βρουν δουλειά.
Όποιο κτήριο και να έκανες αυτού του τύπου θα ήταν άσχημο για την περιοχή. Υπάρχουν πολλές σημαντικές πόλεις στην Ευρώπη που δεν έχουν ουρανοξύστη. Όπως άσχημο είναι και το καζίνο.
Αλλά τι να κάνεις. Δεν τους άρεσε η ιδέα του Στέφανου Μάνου. Και η χώρα, όπως είπα στο προηγούμενο ποστ, δεν μπορεί να αναπτύξει τεχνολογία και βιομηχανία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41261
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Οκτ 2019, 09:01

ST48410 έγραψε:
16 Οκτ 2019, 00:43
Εγώ θα γίνω λίγο κουραστικός και θα επιμείνω να μου δώσεις ένα θετικό παράδειγμα να δω τι εννοείς ως κλασική γεωμετρία σε ένα μοντέρνο κτίριο.
Το νέο μουσείο της Ακρόπολης.
ST48410 έγραψε:
16 Οκτ 2019, 00:43
Για τους περιορισμούς που αναφέρω θα σου πω 2-3 πράγματα πρακτικά που μπορεί να είναι και ανοησίες αφού δεν έχω γνώσεις αρχιτεκτονικής.

* Το οικόπεδο στο Ελληνικό λόγω εγγύτητας με την θάλασσα πιθανόν να μην είναι κατάλληλο για την θεμελίωση μιας οποιασδήποτε βαριάς κατασκευής.
* Ένας οίκος σαν του Πιάνο μπορεί να μην αναλαμβάνει καζίνο, να μην έχει τη σχετική τεχνογνωσία ή να χρεώνει τόσο που να μη μπορείς να τους προσλάβεις.
* Ένας οίκος μπορεί να μην θεωρείται αξιόπιστος. Θυμάμαι να έχω διαβάσει πολλά επικριτικά σχόλια για τον Καλατράβα σχετικά με υπερβάσεις προϋπολογισμών και κατασκευαστικές ατέλειες.
Η εγγύτητα στην θάλασσα δεν παίζει κανέναν ρόλο. Υπάρχουν τεχνικές για τα πάντα. Ανάλογα με το πού χτίζεις και σε τι έδαφος χτίζεις, προσαρμόζεις την κατασκευή σου σε τεχνικό επίπεδο. Το μέγεθός της και το σχήμα της δεν έχουν σημασία, μπορείς σήμερα να στηρίξεις τα πάντα. Π.χ., εκείνη η στραβοχυμένη κουμούτσα που μοιάζει με ηχείο, θα ήταν αδιανόητη πριν έναν αιώνα και μάλιστα στο Λονδίνο. Οι Γιαπωνέζοι έχουν γαμηθεί στον ουρανοξύστη, παρότι το υπέδαφός τους είναι ότι χειρότερο υπάρχει στην υφήλιο για να στηρίξει κτήριο και βρίσκονται σε μια από τις τρεις πιο σεισμογενείς περιοχές στον κόσμο.

Το κόστος, είπα, μπορεί να είναι ένας περιοριστικός παράγοντας, αλλά εμένα σαν υπουργό π.χ. θα με ενδιέφερε να δω πιο αξιόλογες προτάσεις κι ας ήταν για τα ίδια λεφτά πιο περιορισμένες σε μέγεθος. Αυτό με την τεχνογνωσία δεν υπάρχει. Εκτός κι αν μιλάς για κάποιο πολύ μικρό γραφείο, που δεν μιλάμε για τέτοιο πράγμα. Θα ίσχυε ίσως αν μιλούσαμε για κτήριο ειδικού σκοπού, π.χ. πυρηνικό σταθμό ή περιστρεφόμενο κτήριο ή κάτι εξίσου έξαλλο. Αλλά καζίνο; Nothing special.

Τον Καλατράβα κι εγώ δεν τον έχω σε τρελή εκτίμηση. Οι υπερβάσεις κόστους είναι μια πραγματικότητα για όλους τους κατασκευαστές. Συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια. Τεράστιες υπερβάσεις είχαν το νέο WTC και η νέα έδρα της ΕΚΤ. Δεν σώζεσαι απ' αυτό. Ελπίζεις για το καλύτερο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Οκτ 2019, 09:36

tripolitsiotis έγραψε:
16 Οκτ 2019, 01:22
Οι θέσεις που υπάρχουν σε αυτό thread είναι λάθος.
Η Ελλάδα μετά την σύνδεσή της με τον Διαφωτισμό (κάτι που έγινε σταδιακά και κορυφώθηκε το 1981) δεν έχει την δυνατότητα να αναπτύξει τεχνολογία και προηγμένη βιομηχανία.
Σκοπός του Ελληνικού δεν είναι να κάνεις κάτι αισθητικά ωραίο. Προσωπικά ΔΕΝ μου αρέσει καθόλου. Σκοπός του Ελληνικού είναι να αποφύγεις των φαβελοποίηση μεγάλων τμημάτων της Αττικής (μην ξεχνάμε και την επιβάρυνση από την λαθρομετανάστευση). Πρέπει η χώρα να αποφύγει την Βενεζουελοποίηση (όπως κινδύνευσε επί καταληψία). Είναι αστείο, με την κατάσταση που έχει η χώρα, να αναζητά κάποιος αισθητική τελειότητα.
Η καλύτερη λύση ήταν αυτή που είχε προτείνει ο Στέφανος Μάνος. Είχε προτείνει να πουλιούνται κομμάτια του Ελληνικού (όλα αυτά πριν την κρίση) και τα έσοδα να πηγαίνουν ως επενδύσεις στις υποβαθμησμένες συνοικίες. Η μεταφορά του Ελληνικού κόστισε δισεκατομμύρια, και οι κερδισμένοι ήταν οι πλούσιοι της Γλυφάδας που είδαν την αξία των ακινήτων να πολλαπλασιάζεται (ποιος θα αγόραζε ακίνητο στην Γλυφάδα (που κατά τα άλλα είναι υπερ-σούπερ περιοχή) όταν έχεις τον θόρυβο από τα αεροπλάνα). Κάθε πλούσιος μπορεί να είδε την περιουσία του να αυξάνει κατά τουλάχιστον 500 χιλιάρικα (και ο άλλος περιμένει επίδομα 200 ευρώ τα Χριστούγεννα). Πραγματικά οι κάτοικοι των όμορων δήμων του Ελληνικού, έπιασαν κορόιδα τους κατοίκους των υποβαθμισμένων περιοχών. Θέλανε να κάνουν υπερ-πάρκο δίπλα στην θάλασσα. Δεν φτάνουν τα δισεκατομμύρια που ξοδεύτηκαν και τελικά απαλλάχθηκαν από τον θόρυβο, ήθελαν να κάνουν την περιοχή τους Μαλιμπού της Καλιφόρνιας. Πραγματικά, υπάρχουν κάποιοι κάτοικοι στις υποβαθμισμένες περιοχές που λειτουργούν σαν τους Τσιγγάνους. Τους πετάει το Κράτος ένα επίδομα 200 ευρώ τον Δεκέμβριο και καταπίνουν 20 χρόνια ανεκμετάλευτη κολοσσιαία περιουσία του Δημοσίου για να κάνουν κάποιοι πλούσιοι τα σπίτια τους Μαλιμπού!
Επίσης να πω ότι οι Ελληνικές Τράπεζες θα δανειστούν από το εξωτερικό για να δανείσουν για το έργο.
Aυτά που γράφεις, δεν έχουν κάποια βάση. Όλες οι περιοχές γύρω από το Ελληνικό είχαν θέμα με τον θόρυβο των αεροπλάνων αλλά αυτό δεν είχε επηρεάσει στο ελάχιστο τις τιμές των ακινήτων γιατί όσο κι αν φαίνεται περίεργο, οι θόρυβοι συνηθίζονται. Ήταν ΠΑΝΤΑ ακριβές και όχι υποβαθμισμένες περιοχές, κυρίως στο παραθαλάσσιο κομμάτι και όχι περιοχές που αναβαθμίστηκαν όπως π.χ. κάποιες που απέκτησαν στάση μετρό ή έγιναν αναπαλαιώσεις σε εγκαταλελειμμένα κτήρια τους. Η παραλιακή ήταν πάντα τόπος διασκέδασης ή διακοπών για τους εύπορους Αθηναίους, από την εποχή του μεσοπολέμου και νωρίτερα. Εκεί έγιναν τα πρώτα παραθαθαλάσσια κλαμπ και λέσχες και τα "μικτά" μπάνια του λαού. Και εποικήθηκαν κυρίως από εύπορους Πολίτες, Σμυρνιούς και Αιγυπτιώτες, προσελκύοντας αντίστοιχα ακριβά μαγαζιά. Οπότε, κανείς δεν πλούτισε από την προοπτική του Ελληνικού. Ούτε κανείς είδε τη ζωή του να γίνεται καλύτερη όταν έφτασε το τρόλει μέχρι τη Γλυφάδα. Όλοι οι καταστηματάρχες της Μεταξά, έβριζαν από το πρωί μέχρι το βράδυ, μέχρι να τελειώσει και ειδικώς στη Γλυφάδα, δεν προσέφερε τίποτα. Και η χρυσή εποχή της ήταν αυτή που και η Ολυμπιακή ήταν στις δόξες της. Έμπαιναν οι Άραβες στα μαγαζιά και σήκωναν όλο το μαγαζί, μαζί με τις πωλήτριες. Έφυγαν οι Άραβες, έπαθε οικονομική καθίζηση η αγορά της Γλυφάδας.

Το πρόβλημα σου είναι η υποβάθμιση κάποιων άλλων περιοχών; Αν ναι, από ποιους υποβαθμίστηκαν αυτές οι περιοχές; Από τους εξωγήινους;

Και έστω ότι λειτουργούσε η πρόταση του Μάνου. Πούλαγαν στο Ελληνικό και αναβάθμιζαν τη χ ή ψ περιοχή, γκρεμίζοντας άσχημα οικοδομικά τετράγωνα και φτιάχνοντας πάρκα, μεγάλους δρόμους, ωραίες κατασκευές κλπ
Έχεις μια στοιχειώδη ιδέα του κόστους αυτού που προτείνεις; Αυτοί που ζούσαν στα σπίτια ή τις πολυκατοικίες που θα γκρέμιζε το δημόσιο, πληρώνοντας τις αντίστοιχες απαλλοτριώσεις που θα πήγαιναν να μείνουν; Οι επιχειρήσεις, μικρές ή μεγάλες, που θα έστηναν τα νέα τους μαγαζιά; Θα τους στέλναμε όλους στη Γλυφάδα;

Και γιατί να μην το κάνουμε αυτό σε όλες τις "αναβαθμισμένες" περιοχές της Ελλάδας; Να πουλάμε τα χ φιλέτα για να χτίζει ο καθένας ό,τι θέλει για να πάμε να απαλλοτριώσουμε και να αποζημιώσουμε αυτούς που έκτισαν όπου μπορούσαν ό,τι ήθελαν.
Πραγματικά οι κάτοικοι των όμορων δήμων του Ελληνικού, έπιασαν κορόιδα τους κατοίκους των υποβαθμισμένων περιοχών.
Εδώ σηκώνω τα χέρια ψηλά. :102:

Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πόσο πρέπει να πάει το χριστουγεννιάτικο επίδομα για να μη θεωρεί αυτός που το εισπράττει ότι οι κάτοικοι των όμορων δήμων του Ελληνικού τον έπιασαν κορόιδο.
Gavalas for President! :grfl:

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35481
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 16 Οκτ 2019, 09:53

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Οκτ 2019, 09:36
Και έστω ότι λειτουργούσε η πρόταση του Μάνου. Πούλαγαν στο Ελληνικό και αναβάθμιζαν τη χ ή ψ περιοχή, γκρεμίζοντας άσχημα οικοδομικά τετράγωνα και φτιάχνοντας πάρκα, μεγάλους δρόμους, ωραίες κατασκευές κλπ
Έχεις μια στοιχειώδη ιδέα του κόστους αυτού που προτείνεις; Αυτοί που ζούσαν στα σπίτια ή τις πολυκατοικίες που θα γκρέμιζε το δημόσιο, πληρώνοντας τις αντίστοιχες απαλλοτριώσεις που θα πήγαιναν να μείνουν; Οι επιχειρήσεις, μικρές ή μεγάλες, που θα έστηναν τα νέα τους μαγαζιά; Θα τους στέλναμε όλους στη Γλυφάδα;
Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι σωστά αλλά εδώ ο Μάνος είχε δίκιο.Θα δημιουργούνταν δέκα πάρκα σε πυκνοκατοικημένες περιοχές της Αθήνας με πολυκατοικίες που θα γκρεμίζονταν.Οι κάτοικοι θα έπαιρναν αντιπαροχή διαμέρισμα στο Ελληνικό.Ποιός τρελός δεν θα το ήθελε;
To όλο έργο δεν θα στοίχιζε τίποτα,θα ήταν μια γιγαντιαία αντιπαροχή που θα το αναλάμβαναν οι εργολάβοι που θα είχαν συγκεκριμένο ποσοστό διαμερισμάτων να πουλήσουν.Η έκταση είναι τόσο μεγάλη που θα είχε και πράσινο και καλή ρυμοτομία από την αρχή.Ο πραγματικός λόγος που δεν έγινε είναι ότι κανείς δεν ήθελε να αναλάβει το πολιτικό κόστος να το επιβάλλει στους κατοίκους του Ελληνικού που θα αντιδρούσαν.Ναι,ήσαν εύποροι και με το αεροδρόμιο αλλά δεν θα δέχονταν να χρησιμοποιηθεί η περιοχή τους για να ανακουφίσει τις άλλες συνοικίες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών