Being Short

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Κεντροδεξιός Ψάλτης
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 19:55

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεντροδεξιός Ψάλτης » 18 Οκτ 2019, 01:10

EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Οκτ 2019, 01:02
Εδω καναμε πρωθυπουργό το Σημίτη
Ακριβώς.Απόδειξη του πόσο ικανοί είναι οι κοντοί.

Άβαταρ μέλους
jason
Δημοσιεύσεις: 9067
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 13:06

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason » 18 Οκτ 2019, 01:14

Σίγουρα παίζει ρόλο σε κάποια επαγγέλματα που χρειάζεσαι πυγμή, θυμάμαι καθηγητές 1.65 να μας φαίνονται κουραδια ακριβώς λόγω ύψους που μπορεί να ήταν και οι καλύτεροι
Στην καθημερινότητα όχι, έχουν κάνει οικογένειες γκομεναρες φίλες μου με κοντούς

the comet the course the tail

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 18 Οκτ 2019, 01:15

hellegennes έγραψε:
17 Οκτ 2019, 22:33
Όταν ήμουν παιδί, είχα βρει έναν κήπο. Σόρι, λάθος αρχή. Όταν ήμουν παιδί ήμουν πολύ κοντός. Πιο κοντός από όλα τα κορίτσια της τάξης. Ένα μικρό, αθώο σπουργιτάκι. Ο μπαμπάς μου με παρηγορούσε κι έλεγε ότι να μην στεναχωριέμαι κι όταν μεγαλώσω θα γίνω τόσο ψηλός όσο κι αυτός (είναι 1,70). Όμως εγώ ήμουν απαρηγόρητος. Τα άλλα παιδάκια με κορόιδευαν, γιατί ήμουν αδύνατος, κοντός και άσπρος σαν το γάλα (το φρέσκο, όχι το εβαπορέ). Όταν πονούσαν τα κόκαλά μου, τον χειμώνα, από κανένα κρύωμα, ο μπαμπάς μου μού έλεγε ότι είναι επειδή ψηλώνω. Την επόμενη μέρα πήγαινα να μετρηθώ και σημείωνα την θέση μου στον τοίχο με μολύβι, αλλά παρέμενα πιο κοντός από σταντ τηλεόρασης.

Καθώς περνούσαν τα χρόνια, έμενα στο ίδιο ύψος. Όλοι οι συμμαθητές μου ψήλωναν κι εγώ έμενα χόμπιτ. Το θεωρούσα αδικία από τον Θεό και το βράδυ προσευχόμουν να μεγαλώσω. Μετά κατάλαβα ότι ο Θεός με έχει γραμμένο στα σκονισμένα κιτάπια του, που περιγράφουν με λεπτομέρεια τροχιάς ηλεκτρονίου το μάστερπλάν του. Ήταν θέλημα θεού να χρειάζομαι σκαλοπάτι για να μπορώ να ανέβω σε καρέκλα.

Όταν έφτασα στα 16, άρχισα να ψηλώνω. Ξαφνικά άνοιγαν μπροστά μου οι παλιές φιλοδοξίες που είχα για το αγαπημένο μου άθλημα, το μπάσκετ. Ένιωθα κάθε μέρα ότι κάποιος με τραβάει προς τα πάνω. Είχα πάψει να πιστεύω στον Θεό κι έλεγα πως ήταν η αντιβαρύτητα. Ένιωθα το σύμπαν να απλώνεται μπροστά μου. Οι γυναίκες να πηδάνε για να φτάσουν τα χείλη μου, να κάνουν ουρές μπροστά μου, να αποκτήσω κι εγώ το κύρος και τον θαυμασμό των ανδρών γύρω μου, που θα αντίκριζαν έναν λεβέντη δύο μέτρα.

Και μετά τα λόγια του πατέρα μου βγήκαν αληθινά. Έκανα λίμιτ απ στο 1,70. Τα όνειρά μου καταστράφηκαν. Στα μάτια των γυναικών ήταν σαν να μην υπήρχα, γιατί για κάποιον λόγο οι γυναίκες έχουν τυφλό σημείο και στα δυο μάτια κάτω από το 1,75. Ακόμη κι αυτές που είναι 1,50, πράγμα που μου δημιουργούσε την απορία πώς βλέπουν όταν κοιτούν ευθεία.

Αφού έκλαψα κι έκλαψα κι έγραψα 27 ποιήματα να πνίξω τον πόνο μου κι έφαγα αβγά ρέγγας που μου αρέσουν γιατί είναι αλμυρά, αποφάσισα ότι δεν θα αφήσω μια μικρή ιδιαιτερότητα της φυσικής να με εμποδίσει να χαρώ την ζωή. Έλεγα στον εαυτό μου ότι το να είσαι κοντός έχει πλεονεκτήματα. Αν βρεθούμε σε σπήλαιο με την παρέα μου και καταρρεύσει η οροφή, εγώ θα συρθώ εύκολα να βγω από κανένα λαγούμι, σώζοντας έτσι τους φίλους μου και αποκτώντας τον θαυμασμό των γυναικών, ακόμη κι αν χρειαζόταν να κρατάω ταμπέλα (με επιγραφή «εδώ κάτω είμαι»).

Αργότερα ανακάλυψα κι άλλα πλεονεκτήματα, πιο πρακτικά. Όταν είσαι κοντός, το πουλί σου φαίνεται μεγαλύτερο σε αναλογία με το σώμα. Επίσης όποιος δεν σε ξέρει, δεν σε φωνάζει «ε, ψηλέ», έκφραση που με εκνευρίζει για απροσδιόριστο λόγο.

To be continued...
:blm:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40690
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Οκτ 2019, 01:39

EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Οκτ 2019, 01:02
ΜΗΝ ΤΟΝΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΧΕΛΙ ΤΟΝ ΚΟΝΤΟΟΟΟ

Φιλαράκι highlander όλοι έχουν απαξίωση, κοντοι, στραβοί, αλβανοι, χοντροί, ταριφες, πυργιωτες, μηχανακηδες, καθηγητές δευτεροβάθμιας, μπαρμπαδια, ΚΚΕδες and so on and so forth. Για μενα αν εισαι 1.70 κ δε βρίσκεις γκόμενα σίγουρα δε φταίει το ύψος σου. Τωρα αν εισαι κοντος και εισαι και μιναρας εκτος απο 1μιση πήχυ μπόι μην περιμένεις κ συμπαράσταση, είσαι ακριβώς αυτό, ενας μιναρας. Εδω καναμε πρωθυπουργό το Σημίτη
Τρελαίνομαι για συμπεράσματα.

Δεν είμαι incel (far from it), αλλά πολλές γυναίκες έχουν θέμα με το ύψος, ακόμη κι αν δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα να είναι με κοντό άντρα. Παρατήρησε ας πούμε που αν πεις σε μια γυναίκα «ο/η τάδε μοιάζει με τον/την δείνα», είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα ακούσεις «μα ο τάδε είναι κοντός», λες και είπε κανείς ότι μοιάζουν τα πόδια τους. Εμείς όταν λέμε ότι κάποιος μοιάζει με κάποιον άλλον εννοούμε πάντα στο πρόσωπο, το στυλ, τα μαλλιά. Για τις γυναίκες το ύψος παίζει, αν όχι πρώτο, τουλάχιστον δεύτερο ρόλο. Δηλαδή και να παραδεχτούν την ομοιότητα, θα σχολιάσουν την διαφορά στο ύψος οπωσδήποτε. Άλλωστε η συντριπτική πλειοψηφία των γυναικών απαντάει σε δημοσκοπήσεις ότι δεν θα έβγαινε ραντεβού με άντρα κοντύτερο από την ίδια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 03:17
Τοποθεσία: https://www.xo.gr/profile/profile-906875676/el/
Επικοινωνία:

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ » 18 Οκτ 2019, 01:56

Σκέφτομαι να ανοίξω ενα παρόμοιο τοπικ, εντελώς βιωματικό. Πώς λέμε μικροτσούτσουνος στα αγγλικα;
ωραία πύτισσα η ζωή

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40690
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Οκτ 2019, 01:57

Κι εγώ σκεφτόμουν να ανοίξω ένα νήμα για το πέος μου, με τίτλο "Being Long" (είμαι πρωτότυπος).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Ορέστης 35

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 18 Οκτ 2019, 02:33

Πιστευω το τυφλο σημειο ειναι στο 1.80

Ορέστης 35

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 18 Οκτ 2019, 02:34

jason έγραψε:
18 Οκτ 2019, 01:14
Σίγουρα παίζει ρόλο σε κάποια επαγγέλματα που χρειάζεσαι πυγμή, θυμάμαι καθηγητές 1.65 να μας φαίνονται κουραδια ακριβώς λόγω ύψους που μπορεί να ήταν και οι καλύτεροι
Στην καθημερινότητα όχι, έχουν κάνει οικογένειες γκομεναρες φίλες μου με κοντούς
Εχει αποδειχτει οτι οι ψηλοι γιατροι θεωρουνται πιο αξιολογοι απο τους ασθενεις. Επισης οι ψηλοι προωθουνται ευκολοτερα σε διευθυντικες θεσεις και γενικα βγαζουν περισσοτερα λεφτα.

Γιάννης

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 18 Οκτ 2019, 02:39

gassim έγραψε:
17 Οκτ 2019, 23:01
to 1,70 δεν ειναι κοντός.
Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι... άσε, γάμησέ τα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32653
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Οκτ 2019, 09:15

χα! σου ριχνω 2 ποντους. :lol:

ποτε δεν εχω αισθανθει κοντος. κι αν με ρωτησεις ποιος απο τους γνωστους μου ειναι ψηλοτερος η κοντυτερος απο μενα, για τους περισσοτερους δεν ξερω να σου απαντησω. :102: δεν θυμαμαι καμμια στιγμη στη ζωη μου να εχει καποια σημασια το υψος μου (ναι, ακομη και οταν οδηγουσα ktm) για να κατσω να το μετρησω η να ανησυχήσω για αυτο.

ουτε με εχει απορριψει γυναικα λογω υψους (απο οσο ξερω τουλαχιστον) αλλα ουτε κι εγω καθομαι να τις μετρησω.

χακουνα ματατα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 18 Οκτ 2019, 09:19

Ενα πραγμα ειναι σιγουρο ,οσο και να εισαι παντα σου λειπουν 5 ποντοι.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Οκτ 2019, 09:44

Μια χαρά ύψος είναι το 1.70.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23289
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 18 Οκτ 2019, 09:48

hellegennes έγραψε:
17 Οκτ 2019, 22:33
Και μετά τα λόγια του πατέρα μου βγήκαν αληθινά. Έκανα λίμιτ απ στο 1,70. Τα όνειρά μου καταστράφηκαν. Στα μάτια των γυναικών ήταν σαν να μην υπήρχα, γιατί για κάποιον λόγο οι γυναίκες έχουν τυφλό σημείο και στα δυο μάτια κάτω από το 1,75. Ακόμη κι αυτές που είναι 1,50, πράγμα που μου δημιουργούσε την απορία πώς βλέπουν όταν κοιτούν ευθεία.
Το μπολνταρισμένο ειναι νόμος. Ειναι πασίγνωστο ότι όσο πιο κοντή η γυναίκα, τόσο ψηλότερο άντρα κοιτάει/θέλει. Αυτές συνήθως ειναι φουλ στα κόμπλεξ. Ξέρω άπειρα παραδειγματα γυναίκων του 1,50 με τα χέρια στην ανάταση και στις μύτες και πάνω σε σκαλωσιά ταυτόχρονα, που όχι απλώς θελουν ψηλότερό τους (οκ, αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικό) αλλά και άνω του 1,90 το λιγότερο. Να μπαίνουν κυριολεκτικά κάτω απ την μασχάλη του δηλαδή. Αυτό μάλλον ειναι ένα ενδόμυχο κομπλεξάκι, του τύπου "ορίστε δείτε με, παρά το μικρό ύψος μου μπορώ κι εγώ να χτυπήσω δίμετρο, δεν μου λείπει τίποτα". Απ την άλλη, όσες ξέρω από 1,68-75 και άνω, δεν έχουν συνήθως τόσο μεγάλο θεμα με το ύψος. Πολλές γνωστές μου σε αυτά τα κυβικά, έχουν πάει και με κοντύτερούς τους.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21422
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 18 Οκτ 2019, 10:09

vantono έγραψε:
18 Οκτ 2019, 09:48
Ειναι πασίγνωστο ότι όσο πιο κοντή η γυναίκα, τόσο ψηλότερο άντρα κοιτάει/θέλει. Αυτές συνήθως ειναι φουλ στα κόμπλεξ. Ξέρω άπειρα παραδειγματα γυναίκων του 1,50 με τα χέρια στην ανάταση και στις μύτες και πάνω σε σκαλωσιά ταυτόχρονα, που όχι απλώς θελουν ψηλότερό τους (οκ, αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικό) αλλά και άνω του 1,90 το λιγότερο.
όντως, φίλος μου 1,95 ύψος, είναι παντρεμένος με μία γυναίκα που είναι ζήτημα αν πιάνει το 1,50 :)
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Being Short

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 18 Οκτ 2019, 10:10

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
18 Οκτ 2019, 10:09
vantono έγραψε:
18 Οκτ 2019, 09:48
Ειναι πασίγνωστο ότι όσο πιο κοντή η γυναίκα, τόσο ψηλότερο άντρα κοιτάει/θέλει. Αυτές συνήθως ειναι φουλ στα κόμπλεξ. Ξέρω άπειρα παραδειγματα γυναίκων του 1,50 με τα χέρια στην ανάταση και στις μύτες και πάνω σε σκαλωσιά ταυτόχρονα, που όχι απλώς θελουν ψηλότερό τους (οκ, αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικό) αλλά και άνω του 1,90 το λιγότερο.
όντως, φίλος μου 1,95 ύψος, είναι παντρεμένος με μία γυναίκα που είναι ζήτημα αν πιάνει το 1,50 :)
Αυτό πρακτικά είναι άβολο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών