Οι μετανάστες στην Ευρώπη.

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8475
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Οι μετανάστες στην Ευρώπη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 24 Σεπ 2019, 20:23

Οθωμανέλλην έγραψε:
24 Σεπ 2019, 20:19
Μια υπέρβαρη δυτική, με μάλλον υψηλή πίεση, κλαίει και οδύρεται επειδη η χώρα της εξανάγκασε εκατομμύρια ανθρώπους να εγκαταλείψουν την πατριδα τους και τωρα μπήκαν στην δικη της.

Με τις υγείες της.
Έχεις τόσο βλακώδεις ιδέες που σου έρθει μάλλον ταμπλάς όταν θα αρχίσεις να πληρώνεις για αυτές!!! :smt005:

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Οι μετανάστες στην Ευρώπη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 24 Σεπ 2019, 20:24

Οθωμανέλλην έγραψε:
24 Σεπ 2019, 20:19
η χώρα της εξανάγκασε εκατομμύρια ανθρώπους να εγκαταλείψουν την πατριδα τους και τωρα μπήκαν στην δικη της.
:lol:

Κατά κάποιο τρόπο αυτοί που διοικούν την χώρα της τους ... ανάγκασαν
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29270
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Οι μετανάστες στην Ευρώπη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 24 Σεπ 2019, 20:31

Οθωμανέλλην έγραψε:
24 Σεπ 2019, 20:19
Μια υπέρβαρη δυτική, με μάλλον υψηλή πίεση, κλαίει και οδύρεται επειδη η χώρα της εξανάγκασε εκατομμύρια ανθρώπους να εγκαταλείψουν την πατριδα τους και τωρα μπήκαν στην δικη της.

Με τις υγείες της.

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Οι μετανάστες στην Ευρώπη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 24 Σεπ 2019, 20:32

The Rebel έγραψε:
24 Σεπ 2019, 20:31
Οθωμανέλλην έγραψε:
24 Σεπ 2019, 20:19
Μια υπέρβαρη δυτική, με μάλλον υψηλή πίεση, κλαίει και οδύρεται επειδη η χώρα της εξανάγκασε εκατομμύρια ανθρώπους να εγκαταλείψουν την πατριδα τους και τωρα μπήκαν στην δικη της.

Με τις υγείες της.

Η πρωινή σου ρουτίνα;

Manolis
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: Οι μετανάστες στην Ευρώπη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 24 Σεπ 2019, 20:40

Οθωμανέλλην έγραψε:
24 Σεπ 2019, 20:19
Μια υπέρβαρη δυτική, με μάλλον υψηλή πίεση, κλαίει και οδύρεται επειδη η χώρα της εξανάγκασε εκατομμύρια ανθρώπους να εγκαταλείψουν την πατριδα τους και τωρα μπήκαν στην δικη της.

Με τις υγείες της.
Είναι μικροαστή που έχει φάει την προπαγάνδα.Δυστυχώς στρέφουν την προσοχή του κόσμου στο λάθος σημείο. Στο αποτέλεσμα και όχι στην αιτία.
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Manolis
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: Οι μετανάστες στην Ευρώπη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 24 Σεπ 2019, 20:41

The Rebel έγραψε:
24 Σεπ 2019, 20:31
Οθωμανέλλην έγραψε:
24 Σεπ 2019, 20:19
Μια υπέρβαρη δυτική, με μάλλον υψηλή πίεση, κλαίει και οδύρεται επειδη η χώρα της εξανάγκασε εκατομμύρια ανθρώπους να εγκαταλείψουν την πατριδα τους και τωρα μπήκαν στην δικη της.

Με τις υγείες της.
Ο άνθρωπος μπορεί να είναι πάμφτωχος και να μην μπορεί να κάνει κάτι άλλο,μήπως αντί να κατηγορείς αυτόν για τη φτώχεια του να κατηγορείς αυτούς που τον έφεραν σε αυτήν την κατάσταση έστω κι από φόβο μην βρεθείς εσύ κάποια μέρα σε αυτή τη θέση;;
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29270
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Οι μετανάστες στην Ευρώπη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 24 Σεπ 2019, 21:17

Οθωμανέλλην έγραψε:
24 Σεπ 2019, 20:19
Μια υπέρβαρη δυτική, με μάλλον υψηλή πίεση, κλαίει και οδύρεται επειδη η χώρα της εξανάγκασε εκατομμύρια ανθρώπους να εγκαταλείψουν την πατριδα τους και τωρα μπήκαν στην δικη της.

Με τις υγείες της.
23.09.2019
«Ήρθαμε για δουλειές και λεφτά, δεν μας έδιωξε κανείς» – Απίστευτη παραδοχή Σύρου πρόσφυγα.

Εικόνα

«Κανείς στη Συρία δεν αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την χώρα, λόγω του πολέμου και όλοι έχουν έρθει στην Ευρώπη μόνο για να αναζητήσουν χρήματα και δουλειές.»

Η απίστευτη αυτή ομολογία περιέχεται σε ένα άρθρο που έγραψε ένας γνωστός αρθρογράφος ιρανικής καταγωγής που ζει στη Γερμανία, ο Ramin Peymani, και δημοσιεύθηκε στη γερμανική έκδοση της γνωστής αμερικάνικης ειδησεογραφικής ιστοσελίδας.

Το άρθρο, με τίτλο “Der Syrer-eine Flüchtlingsgeschichte” («Οι Σύριοι – Μία Προσφυγική Ιστορία», στις 2 Δεκεμβρίου 2015), ξεκινά με τον Peymani να εξηγεί ότι συναντήθηκε με έναν Σύριο πρόσφυγα, κατά τύχη, στην ουρά ενός τοπικού σούπερ μάρκετ στην Γερμανία.

Όντας Ιρανός ο Peymani, μπορούσε να μιλήσει άπταιστα με τον «πρόσφυγα», ο οποίος αποδέχθηκε ότι ο ίδιος και όλοι οι άλλοι που ισχυρίζονται ότι είναι πρόσφυγες, δεν φεύγουν για να γλυτώσουν τον πόλεμο, αλλά έρχονται απλώς για να βρουν δουλειά και χρήματα.

Ο Σύριος είπε στον Peymani ότι η μητέρα του ήδη είχε πάει στην Αμερική και ότι η αδελφή του ήταν ακόμα στη Συρία.

«Το έσκασες μαζί με τη μητέρα σου; Γιατί η αδελφή σου δεν ήρθε μαζί;» ρώτησε ο Peymani.

«Όχι, δεν το έσκασα. Κανείς από εμάς δεν αναγκάστηκε να το σκάσει», παραδέχτηκε άνετα ο Σύριος.

«Το καθεστώς του Άσαντ είναι σκληρό και άδικο, αλλά μπορείς να ζήσεις στη Συρία, αν δεν μπλέκεις με αυτό».

Τότε ο Peymani τον ρώτησε αν οι Σύριοι έφυγαν από την χώρα για να γλυτώσουν από τους τρομοκράτες του ισλαμικού κράτους. Η απάντηση του Σύριου στο θέμα αυτό ήταν επίσης, αποκαλυπτική:

«Κατάγομαι από τη Δαμασκό, όπως και οι περισσότεροι από εμάς (πρόσφυγες) που έχω γνωρίσει στο κέντρο προσφύγων. Δεν υπάρχει ISIS (στη Δαμασκό). Είναι σε άλλες περιοχές, για παράδειγμα, προς το Ιράκ».

Ο Peymani του έκανε τότε το παρακάτω λογικό ερώτημα: «Θέλεις να πεις ότι οι περισσότεροι Σύριοι δεν εγκαταλείπουν την χώρα εξαιτίας του πολέμου και των διώξεων;»

Ο Σύριος απάντησε: «Ναι. Οι φίλοι μου και εγώ φύγαμε γιατί δεν θέλαμε να πάμε στο στρατό. Και επειδή είναι πιο εύκολο να βρεις μια καλή δουλειά και να κερδίσεις χρήματα στην Ευρώπη».
Ο Peymani τότε ήθελε να μάθει γιατί τόσοι πολλοί Σύριοι είχαν έρθει τόσο ξαφνικά. «Γιατί είναι τώρα που έρχονται τόσοι πολλοί; Είναι επειδή το καθεστώς Άσαντ έχει γίνει χειρότερο;»

Ο Σύριος απάντησε: «Όχι. Αυτός (ο Άσαντ) βρίσκεται ήδη στην εξουσία εδώ και πολλά χρόνια. Το καθεστώς είναι σκληρό και μπορεί να σκοτώσει τους αντιπάλους, αλλά την οικογένειά μου και εμένα δεν μας έχει αγγίξει, όπως και κανέναν από τους φίλους μου».

Εικόνα

«Επομένως, γιατί όλοι τώρα έρχονται στην Ευρώπη», ρώτησε ο Peymani, για να λάβει την απάντηση από τον Σύριο:

«Το καλοκαίρι είδαμε στο Διαδίκτυο ότι η Γερμανία ήθελε ανθρώπους να πάνε να ζήσουν εκεί. Μας κάλεσαν να έρθουμε εδώ. Και ακούσαμε ότι το κράτος θα αναλάβει τη φροντίδα μας και θα μας δοθούν δουλειές. Αλλά δεν μπορώ να βρω μία δουλειά…».

Ο Peymani τον ρώτησε επίσης ποια διαδρομή είχε ακολουθήσει για να έρθει στη Γερμανία.

«Έζησα στην Τουρκία για κάποιο χρονικό διάστημα αφότου η μητέρα μου μετανάστευσε στις Ηνωμένες Πολιτείες για να είναι με συγγενείς. Αλλά δεν μπορούσα να πάρω βίζα για τις ΗΠΑ, παρόλο που η μητέρα μου έχει πράσινη κάρτα».

Ο Peymani τον ρώτησε αν αναγκάστηκε να «καταφύγει» στην Τουρκία, «λόγω του πολέμου στη Συρία;»

Γελώντας, ο Σύριος απάντησε: «Όχι (γελάει). Οι φίλοι μου και εγώ είμαστε εδώ γιατί σκεφτήκαμε ότι θα βρούμε δουλειά. Δεν μας άρεσε η Τουρκία».
Στη συνέχεια ρωτήθηκε αν «η ιστορία του είναι χαρακτηριστική των ανθρώπων που εγκαταλείπουν τη Συρία;»

Ο Σύριος απάντησε: «Νομίζω ότι οι περισσότεροι φεύγουν για τον ίδιο λόγο που έφυγα εγώ. Όλοι οι άνδρες της ηλικίας μου, που απλά θέλουν να ζήσουν καλύτερα σε κάποιο άλλο μέρος. Ταξιδεύοντας με βάρκα προς στην Ελλάδα, είδα και μια γυναίκα που καθόταν με ένα παιδί στη βάρκα. Ήταν κάτι το ιδιαίτερο για εμάς..».

Εικόνα
https://theworldnews.net/gr-news/ertham ... huga-photo

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29270
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Οι μετανάστες στην Ευρώπη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 26 Σεπ 2019, 19:01

Manolis έγραψε:
24 Σεπ 2019, 20:41
The Rebel έγραψε:
24 Σεπ 2019, 20:31
Οθωμανέλλην έγραψε:
24 Σεπ 2019, 20:19
Μια υπέρβαρη δυτική, με μάλλον υψηλή πίεση, κλαίει και οδύρεται επειδη η χώρα της εξανάγκασε εκατομμύρια ανθρώπους να εγκαταλείψουν την πατριδα τους και τωρα μπήκαν στην δικη της.

Με τις υγείες της.
Ο άνθρωπος μπορεί να είναι πάμφτωχος και να μην μπορεί να κάνει κάτι άλλο,μήπως αντί να κατηγορείς αυτόν για τη φτώχεια του να κατηγορείς αυτούς που τον έφεραν σε αυτήν την κατάσταση έστω κι από φόβο μην βρεθείς εσύ κάποια μέρα σε αυτή τη θέση;;
25|09|2019
ΓΝΩΡΙΣΑΝ ΤΗΝ «ΓΛΥΚΑ» ΣΤΟ ΚΟΛΩΝΑΚΙ!!! ΕΙΚΟΝΑ-ΕΜΕΤΟΣ, ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΚΑΝΕΙ «ΤΟ ΧΟΝΤΡΟ» ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ.

Εικόνα

Μια εικόνα σοκ παρουσίασε πριν λίγο το βραδινό δελτίο του Alert.

Σύμφωνα με όσα αναφέρθηκαν, η εικόνα που ακολουθεί τραβήχτηκε από διερχόμενο οδηγό στο Κολωνάκι:

Εικόνα
http://www.makeleio.gr/%ce%b5%ce%be%cf% ... %9f%ce%9d/
https://www.pronews.gr/koinonia/807238_ ... toy-dromoy

Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου 2019
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Marla, «η Greta της Δεξιάς»

Εικόνα

Η Marla από το Cottbus της Γερμανίας, ονομάζεται και “η δεξιά έκδοση της Greta”. Παρακάτω λέει την εμπειρία της από την ζωή της σε μια μικρή πόλη, όπου τα κορίτσια φοβούνται πλέον να περπατήσουν. Η ομιλία έγινε στης 21 Αυγούστου 2019, στο Luckau του Βρανδεμβούργου



«Γεια σας. Είμαι η Μάρλα και είμαι σχεδόν 15 χρονών. Πηγαίνω σε ιδιωτικό σχολείο στο Cottbus. Σήμερα στέκομαι εδώ εθελοντικά, και θέλω να εκφράσω τις απόψεις μου ανοιχτά σήμερα. Οι φίλες μου φοβούνται να κατέβουν στην πόλη, εξαιτίας των αποκαλούμενων «απομονωμένων περιστατικών». Πουθενά πλέον δεν αισθανόμαστε ασφαλείς στην πόλη, ούτε στο εμπορικό κέντρο, ούτε στο σχολείο.

Υπάρχουν περισσότεροι αστυνομικοί που κάνουν περιπολίες στην πόλη, που θα ήταν τελείως περιττό εάν δεν υπήρχαν αυτά τα σταθερά περιστατικά στην πόλη. Τα κορίτσια είναι πολύ προσεκτικά να μην ντυθούν τόσο προκλητικά, ώστε να μην δεχθούν βλέμματα, σχόλια ή τίποτα χειρότερο. Δεν μπορούσαμε πια να ζούμε ανέμελα και ξέγνοιαστα στη χώρα μας τον περισσότερο καιρό.Θεωρώ απαίσιο το γεγονός ότι κορίτσια και γυναίκες παρενοχλούνται σεξουαλικά από τους λεγόμενους "αιτούντες καταφύγιο" και δεν γίνεται τίποτε για να αντιμετωπιστεί αυτό. Εγώ η ίδια το έχω βιώσει αυτό.

Μισώ το επιχείρημα που λένε μερικοί ότι «ναι, αλλά και Γερμανοί θα το μπορούσαν να το κάνουν αυτό» ή «δεν είμαστε καλύτεροι εμείς».

Σημασία δεν έχει το ποιος ΘΑ μπορούσε να το κάνει αυτό, αλλά το ποιος ΤΟ κάνει, και τα στατιστικά στοιχεία είναι ξεκάθαρα όταν πρόκειται για την εγκληματικότητα των προσφύγων. Πολλοί ενήλικες λένε ότι εμείς οι νέοι θα πρέπει να σχηματίσουμε τις δικές μας απόψεις, αλλά όταν σχηματίζουμε την δική μας άποψη, σχεδόν κανείς δεν μας ακούει, αν αυτή η άποψη δεν είναι η «σωστή».

Εάν οι απόψεις μας δεν συμμορφώνονται με τις απόψεις της Αριστεράς, και αν δεν συμμορφώνονται με την γραμμή ‘Fridays-for-future’ (την μόδα «μαθητικές κινητοποιήσεις για το κλίμα»). Θέλω περισσότεροι νέοι να σηκωθούν και να αφιερώσουν τους εαυτούς τους στην ευημερία της πατρίδας τους. Δεν είναι απαραίτητο κανείς να μισεί τους αλλοδαπούς, μόνο και μόνο επειδή υπερασπίζεται τον δικό του λαό.
Αγαπώ τη χώρα μου και θέλω να ζήσω με ασφάλεια. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ».
https://gatesofvienna.net/2019/09/we-gi ... more-48945
https://redskywarning.blogspot.com/2019 ... video.html

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14902
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Οι μετανάστες στην Ευρώπη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 05 Οκτ 2019, 01:13

Two cops are shot dead inside Italian police station 'after robbery suspect stole one of their guns and opened fire' before being tackled

By Emer Scully For Mailonline
Published: 22:58 BST, 4 October 2019 | Updated: 22:59 BST, 4 October 2019

Two Italian policemen have been shot dead after a suspect 'with psychiatric problems' grappled an officer before 'shooting at point blank range' and fleeing.

Pierluigi Rotta, 34, and Matteo De Menego, 31, had taken two brothers of Dominican origin - who were suspects in a theft - in to the Trieste Police Headquarters before they were both shot dead, according to Italian newspaper Corriere della Serra.

The younger of the brothers, aged 29 and 32, who is thought to have psychiatric problems, asked to go to the toilet before attacking his accompanying officer, according to the newspaper.
Pierluigi Rotta, 34, and Matteo Demenego, 31, had taken two brothers of Dominican origin - who were suspects in a theft - in to the Trieste Police Headquarters (pictured) before they were both shot dead, according to Italian newspaper Corriere della Serra
+2

Pierluigi Rotta, 34, and Matteo Demenego, 31, had taken two brothers of Dominican origin - who were suspects in a theft - in to the Trieste Police Headquarters (pictured) before they were both shot dead, according to Italian newspaper Corriere della Serra

Grabbing his gun the suspect fatally shot both officers and left another injured just after 5pm today, it was reported.

Both the killer and his brother fled but have since been apprehended.
https://www.corriere.it/cronache/19_ott ... 7ace.shtml

M.Salvini has left the building!
[CRackete intesifies]
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29270
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Οι μετανάστες στην Ευρώπη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 06 Οκτ 2019, 00:51

05/10/2019
Το βίντεο που κάνει το γύρο του διαδικτύου - Αφγανός συλλαμβάνεται από πολίτη στο Λονδίνο: «Κοίτα με είμαι δυνατός»

Εικόνα

Το βίντεο που κάνει το γύρο του διαδικτύου έχοντας σπάσει κάθε ρεκόρ δημοφιλίας έρχεται από τη Βρετανία.

Στο Μετρό του Λονδίνου ένας Αφγανός «πρόσφυγας» έχει μόλις γρονθοκοπήσει ένα 60χρονο άνθρωπο, ενώ απειλεί ότι θα μαχαιρώσει άλλους.

Ένας πολίτης επιχειρεί να τον συλλάβει και ο Αφγανός του λέει: «Κοίτα με είμαι δυνατός». Δείτε τι έγινε στη συνέχεια:

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29270
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Οι μετανάστες στην Ευρώπη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 18 Οκτ 2019, 21:47

Oct 15 2019
ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ βίντεο και ΔΥΣΕΥΡΕΤΟ!- ΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΝΕ γιά τήν ισλαμοποίηση όλης της Ευρώπης!

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


ΔΕΙΤΕ ΤΟ 'ΒΙΝΤΕΟ' ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ.
ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΟΘΟΝΕΣ....


https://www.bitchute.com/video/kC07F7a5i1gu/


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29270
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Οι μετανάστες στην Ευρώπη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 18 Οκτ 2019, 21:48

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα
"ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ"
https://scripta---manent.blogspot.com/2 ... st_73.html

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17047
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Οι μετανάστες στην Ευρώπη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 18 Οκτ 2019, 21:59

The Rebel έγραψε:
24 Σεπ 2019, 21:17
Οθωμανέλλην έγραψε:
24 Σεπ 2019, 20:19
Μια υπέρβαρη δυτική, με μάλλον υψηλή πίεση, κλαίει και οδύρεται επειδη η χώρα της εξανάγκασε εκατομμύρια ανθρώπους να εγκαταλείψουν την πατριδα τους και τωρα μπήκαν στην δικη της.

Με τις υγείες της.
23.09.2019
«Ήρθαμε για δουλειές και λεφτά, δεν μας έδιωξε κανείς» – Απίστευτη παραδοχή Σύρου πρόσφυγα.

Εικόνα

«Κανείς στη Συρία δεν αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την χώρα, λόγω του πολέμου και όλοι έχουν έρθει στην Ευρώπη μόνο για να αναζητήσουν χρήματα και δουλειές.»

Η απίστευτη αυτή ομολογία περιέχεται σε ένα άρθρο που έγραψε ένας γνωστός αρθρογράφος ιρανικής καταγωγής που ζει στη Γερμανία, ο Ramin Peymani, και δημοσιεύθηκε στη γερμανική έκδοση της γνωστής αμερικάνικης ειδησεογραφικής ιστοσελίδας.

Το άρθρο, με τίτλο “Der Syrer-eine Flüchtlingsgeschichte” («Οι Σύριοι – Μία Προσφυγική Ιστορία», στις 2 Δεκεμβρίου 2015), ξεκινά με τον Peymani να εξηγεί ότι συναντήθηκε με έναν Σύριο πρόσφυγα, κατά τύχη, στην ουρά ενός τοπικού σούπερ μάρκετ στην Γερμανία.

Όντας Ιρανός ο Peymani, μπορούσε να μιλήσει άπταιστα με τον «πρόσφυγα», ο οποίος αποδέχθηκε ότι ο ίδιος και όλοι οι άλλοι που ισχυρίζονται ότι είναι πρόσφυγες, δεν φεύγουν για να γλυτώσουν τον πόλεμο, αλλά έρχονται απλώς για να βρουν δουλειά και χρήματα.

Ο Σύριος είπε στον Peymani ότι η μητέρα του ήδη είχε πάει στην Αμερική και ότι η αδελφή του ήταν ακόμα στη Συρία.

«Το έσκασες μαζί με τη μητέρα σου; Γιατί η αδελφή σου δεν ήρθε μαζί;» ρώτησε ο Peymani.

«Όχι, δεν το έσκασα. Κανείς από εμάς δεν αναγκάστηκε να το σκάσει», παραδέχτηκε άνετα ο Σύριος.

«Το καθεστώς του Άσαντ είναι σκληρό και άδικο, αλλά μπορείς να ζήσεις στη Συρία, αν δεν μπλέκεις με αυτό».

Τότε ο Peymani τον ρώτησε αν οι Σύριοι έφυγαν από την χώρα για να γλυτώσουν από τους τρομοκράτες του ισλαμικού κράτους. Η απάντηση του Σύριου στο θέμα αυτό ήταν επίσης, αποκαλυπτική:

«Κατάγομαι από τη Δαμασκό, όπως και οι περισσότεροι από εμάς (πρόσφυγες) που έχω γνωρίσει στο κέντρο προσφύγων. Δεν υπάρχει ISIS (στη Δαμασκό). Είναι σε άλλες περιοχές, για παράδειγμα, προς το Ιράκ».

Ο Peymani του έκανε τότε το παρακάτω λογικό ερώτημα: «Θέλεις να πεις ότι οι περισσότεροι Σύριοι δεν εγκαταλείπουν την χώρα εξαιτίας του πολέμου και των διώξεων;»

Ο Σύριος απάντησε: «Ναι. Οι φίλοι μου και εγώ φύγαμε γιατί δεν θέλαμε να πάμε στο στρατό. Και επειδή είναι πιο εύκολο να βρεις μια καλή δουλειά και να κερδίσεις χρήματα στην Ευρώπη».
Ο Peymani τότε ήθελε να μάθει γιατί τόσοι πολλοί Σύριοι είχαν έρθει τόσο ξαφνικά. «Γιατί είναι τώρα που έρχονται τόσοι πολλοί; Είναι επειδή το καθεστώς Άσαντ έχει γίνει χειρότερο;»

Ο Σύριος απάντησε: «Όχι. Αυτός (ο Άσαντ) βρίσκεται ήδη στην εξουσία εδώ και πολλά χρόνια. Το καθεστώς είναι σκληρό και μπορεί να σκοτώσει τους αντιπάλους, αλλά την οικογένειά μου και εμένα δεν μας έχει αγγίξει, όπως και κανέναν από τους φίλους μου».

[img]https://i.postimg.cc/NjrZQwrY/huss ... .jpg[/img]

«Επομένως, γιατί όλοι τώρα έρχονται στην Ευρώπη», ρώτησε ο Peymani, για να λάβει την απάντηση από τον Σύριο:

«Το καλοκαίρι είδαμε στο Διαδίκτυο ότι η Γερμανία ήθελε ανθρώπους να πάνε να ζήσουν εκεί. Μας κάλεσαν να έρθουμε εδώ. Και ακούσαμε ότι το κράτος θα αναλάβει τη φροντίδα μας και θα μας δοθούν δουλειές. Αλλά δεν μπορώ να βρω μία δουλειά…».

Ο Peymani τον ρώτησε επίσης ποια διαδρομή είχε ακολουθήσει για να έρθει στη Γερμανία.

«Έζησα στην Τουρκία για κάποιο χρονικό διάστημα αφότου η μητέρα μου μετανάστευσε στις Ηνωμένες Πολιτείες για να είναι με συγγενείς. Αλλά δεν μπορούσα να πάρω βίζα για τις ΗΠΑ, παρόλο που η μητέρα μου έχει πράσινη κάρτα».

Ο Peymani τον ρώτησε αν αναγκάστηκε να «καταφύγει» στην Τουρκία, «λόγω του πολέμου στη Συρία;»

Γελώντας, ο Σύριος απάντησε: «Όχι (γελάει). Οι φίλοι μου και εγώ είμαστε εδώ γιατί σκεφτήκαμε ότι θα βρούμε δουλειά. Δεν μας άρεσε η Τουρκία».
Στη συνέχεια ρωτήθηκε αν «η ιστορία του είναι χαρακτηριστική των ανθρώπων που εγκαταλείπουν τη Συρία;»

Ο Σύριος απάντησε: «Νομίζω ότι οι περισσότεροι φεύγουν για τον ίδιο λόγο που έφυγα εγώ. Όλοι οι άνδρες της ηλικίας μου, που απλά θέλουν να ζήσουν καλύτερα σε κάποιο άλλο μέρος. Ταξιδεύοντας με βάρκα προς στην Ελλάδα, είδα και μια γυναίκα που καθόταν με ένα παιδί στη βάρκα. Ήταν κάτι το ιδιαίτερο για εμάς..».

Εικόνα
https://theworldnews.net/gr-news/ertham ... huga-photo

Πού πήγε ο Οθωμανέλλην;

Εικόνα
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17047
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Οι μετανάστες στην Ευρώπη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 18 Οκτ 2019, 22:01

Manolis έγραψε:
24 Σεπ 2019, 20:41
The Rebel έγραψε:
24 Σεπ 2019, 20:31
Οθωμανέλλην έγραψε:
24 Σεπ 2019, 20:19
Μια υπέρβαρη δυτική, με μάλλον υψηλή πίεση, κλαίει και οδύρεται επειδη η χώρα της εξανάγκασε εκατομμύρια ανθρώπους να εγκαταλείψουν την πατριδα τους και τωρα μπήκαν στην δικη της.

Με τις υγείες της.
Ο άνθρωπος μπορεί να είναι πάμφτωχος και να μην μπορεί να κάνει κάτι άλλο,μήπως αντί να κατηγορείς αυτόν για τη φτώχεια του να κατηγορείς αυτούς που τον έφεραν σε αυτήν την κατάσταση έστω κι από φόβο μην βρεθείς εσύ κάποια μέρα σε αυτή τη θέση;;
Έτσι έκαναν και εδώ στην Κατοχή; Σκουπίζονταν μετά από αφόδευση δημοσίως και μετά έπιναν και νερό από το ίδιο χέρι; :str8jack::str8jack:
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Οι μετανάστες στην Ευρώπη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 18 Οκτ 2019, 22:07

Juno έγραψε:
18 Οκτ 2019, 22:01
Manolis έγραψε:
24 Σεπ 2019, 20:41
The Rebel έγραψε:
24 Σεπ 2019, 20:31

Ο άνθρωπος μπορεί να είναι πάμφτωχος και να μην μπορεί να κάνει κάτι άλλο,μήπως αντί να κατηγορείς αυτόν για τη φτώχεια του να κατηγορείς αυτούς που τον έφεραν σε αυτήν την κατάσταση έστω κι από φόβο μην βρεθείς εσύ κάποια μέρα σε αυτή τη θέση;;
Έτσι έκαναν και εδώ στην Κατοχή; Σκουπίζονταν μετά από αφόδευση δημοσίως και μετά έπιναν και νερό από το ίδιο χέρι; :str8jack::str8jack:
Εδω είμαι τυπε

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών