Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 30 Μάιος 2018, 15:42

aspergillus έγραψε:
30 Μάιος 2018, 15:32
Nandros έγραψε:
29 Μάιος 2018, 23:51
Έστω ότι είναι έτσι, αυτοί που τα συζητούν, τί είναι;
Αυτοί που τα συζητούν αυτά είναι άνθρωποι οι οποίοι έχουν μεγάλη ανάγκη να πιστέψουν σε κάτι.
Μην έχοντας ικανότητα όμως να κατανοήσουν την έννοια ''θεός'' και τι ακριβώς είναι αυτή η δύναμη οδηγούνται σε φιλοσοφικές και θρησκευτικές εξηγήσεις στις οποίες πάντα ο θεός έχει ουσιαστικά ανθρώπινη υπόσταση.
Επομένως δημιουργούν ανύπαρκτους θεούς, λόγω της ανάγκης τους να πιστέψουν σε κάτι.
Όσες φιλοσοφικές/θρησκευτικές/άλλες συζητήσεις και να γίνουν, ουδείς, ουδέποτε απάντησε ή θα απαντήσει στις πανάρχαιες ερωτήσεις που κάνει ο Άνθρωπος, από τότε που κατάλαβε την ύπαρξη του.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 30 Μάιος 2018, 21:27

Εγώ ευελπιστώ στην απάντηση.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 30 Μάιος 2018, 22:03

Έχει ενα βίντεο του Γέροντα Γαβριηλ στο οποίο απαντά ως ανέκδοτο

Ειναι μαζεμενος κοσμος σε μια αιθουσα
Λεει κάποιος οτι δεν υπάρχει Θεός

Βλέπετε αυτο το βιβλίο; Ναι λενε
Άρα υπάρχει
Βλέπετε αυτό το μολυβι; Ναι
Αρα υπάρχει
Βλεπετε το Θεό; Όχι λένε
Αρα δεν υπάρχει

Πετάγεται ένας απο το κοινό και λέει
Βλέπετε αυτόν τον αστυνομικό; Ναι λένε
Βλέπετε τα παπουτσια του; Ναι
Βλέπετε το καπέλο του; Ναι
Βλέπετε το μυαλό σκεψη του; Οχι λενε
Αρα δεν υπάρχει

Εγω ψαχνω να βρω γιατί υπάρχει αναμαρτητη τιμωρία πόνος κι αλλα σχετικά. Κι ο πιστός κι ο απιστος δλ

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 30 Μάιος 2018, 22:06

Ένα βίντεο με έναν κουρέα Μπλου ήταν πετυχημένο.

Δεν συμφωνώ αλλά ήταν καλό.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 30 Μάιος 2018, 22:07

Οριστε και το βιντεο νομιζω αυτο ειναι αλλα δε θυμαμε το σημείο που το λεει

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 30 Μάιος 2018, 22:08

Spiros252 έγραψε:
30 Μάιος 2018, 22:06
Ένα βίντεο με έναν κουρέα Μπλου ήταν πετυχημένο.

Δεν συμφωνώ αλλά ήταν καλό.
Το ξερω ναι
Το δυσκολο ειναι το γιατι.....να βρουμε


Παντος τοσοι εκειπερα στο Ορος κατι θα ξερουν νοιώθουν
Μερικά πράγματα ειναι χωρις εξηγηση
Αν ημουν αντρας θα πηγαινα και θα ρωτούσα ενα προς εναν

mec

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 30 Μάιος 2018, 23:40

bluerose έγραψε:
30 Μάιος 2018, 22:08
Παντος τοσοι εκειπερα στο Ορος κατι θα ξερουν νοιώθουν
Μερικά πράγματα ειναι χωρις εξηγηση
Αν ημουν αντρας θα πηγαινα και θα ρωτούσα ενα προς εναν
Έχω πάει στο Όρος, κάναμε συζητήσεις. Απόκοσμοι άνθρωποι είναι, δεν βγάζεις άκρη.

Επίσης το ξενοδοχειάκι που έχω με τη φίλη μου είναι στον θρησκευτικό τουρισμό. Το εντάξαμε εκεί γιατί οι θρησκευτικοί πελάτες είναι γενικώς ήσυχοι και ζητάμε και θρησκευτικό διαβατήριο από μητρόπολη για σιγουριά. Πρόκειται για θρήσκα άτομα που πάνε για προσκύνημα στον Αγιο Ιάκωβο της Κομποστέλας στην Ισπανία.

Έχω κάνει πάμπολλες συζητήσεις με τέτοια άτομα και κατέληξα ότι δεν μπορείς να κάνεις λογική συζήτηση με την έννοια των επιχειρημάτων και των αποδείξεων σε θέματα θεού. Το πρόβλημα φαίνεται να είναι ...τεχνικό. Πιστεύω ότι θρήσκοι γίνονται άτομα με ανεπαρκές αίσθημα ασφαλειας σε έντονο βαθμό. Η θρησκεία προτείνει μια λύση και το θρησκευτικό αίσθημα φαίνεται να ενεργοποιεί τα ίδια ή παρόμοια κέντρα με αυτά που απελευθερώνουν ενδορφίνες και άλλα καταπραυντικά. Το άτομο κολλάει εκεί σαν ναρκομανης, γιατί βρίσκει την ασφάλεια που αναζητά ασυνείδητα. Δεν πα να αναλύεις εσύ επιχειρήματα και να τα κάνεις νιανιά, από το ένα αυτί μπαίνουν κι από το άλλο βγαίνουν.

Τα υπόλοιπα βεβαίως έρχονται σαν φυσική συνέπεια στο υποσυνείδητο: «υπαρχει θεός; ναι, υπάρχει, γιατί δεν αντέχω την αγωνία του να μην υπαρχει, είμαι θεοναρκομανής και θέλω τη δόση μου για να ξανααισθανθώ ασφαλεια κι ευτυχία.»

Αυτά βεβαίως είναι μία προσωπική υπόθεση που δεσμεύει μόνο εμένα.

Άβαταρ μέλους
poeta
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: 29 Μάιος 2018, 18:00
Phorum.gr user: poeta

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από poeta » 30 Μάιος 2018, 23:48

Θεός, είχε πει ο Πασκάλ, είναι μια απέραντη σφαίρα που το κέντρο της βρίσκεται παντού και η περιφέρεια πουθενά...

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 31 Μάιος 2018, 00:24

what if..
Συνημμένα
f32f07b259f4c0ceead85da808b5e052.jpg

Άβαταρ μέλους
poeta
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: 29 Μάιος 2018, 18:00
Phorum.gr user: poeta

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από poeta » 31 Μάιος 2018, 00:30

Κατανοώ τους ανθρώπους που αντιμετωπίζουν με καχυποψία την πίστη μου. Γιατί η αλήθεια είναι πιο απίστευτη από την φαντασία. Κι αυτό, ως ένα βαθμό, αδυνατούν να το διαχειρισθούν. Λένε πως η αλήθεια είναι μια παρεξηγημένη οπτική της πραγματικότητας και επιμένουν στις αποδείξεις. Στο θέμα της Πίστης όμως, του καθενός η αλήθεια είναι δυνατή σαν την πραγματικότητα...

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 31 Μάιος 2018, 02:20

αλλο καπέλο η υποκειμενική πραγματικότητα
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 31 Μάιος 2018, 12:20

mec_ έγραψε:
30 Μάιος 2018, 23:40
bluerose έγραψε:
30 Μάιος 2018, 22:08
Παντος τοσοι εκειπερα στο Ορος κατι θα ξερουν νοιώθουν
Μερικά πράγματα ειναι χωρις εξηγηση
Αν ημουν αντρας θα πηγαινα και θα ρωτούσα ενα προς εναν
Έχω πάει στο Όρος, κάναμε συζητήσεις. Απόκοσμοι άνθρωποι είναι, δεν βγάζεις άκρη.

Επίσης το ξενοδοχειάκι που έχω με τη φίλη μου είναι στον θρησκευτικό τουρισμό. Το εντάξαμε εκεί γιατί οι θρησκευτικοί πελάτες είναι γενικώς ήσυχοι και ζητάμε και θρησκευτικό διαβατήριο από μητρόπολη για σιγουριά. Πρόκειται για θρήσκα άτομα που πάνε για προσκύνημα στον Αγιο Ιάκωβο της Κομποστέλας στην Ισπανία.

Έχω κάνει πάμπολλες συζητήσεις με τέτοια άτομα και κατέληξα ότι δεν μπορείς να κάνεις λογική συζήτηση με την έννοια των επιχειρημάτων και των αποδείξεων σε θέματα θεού. Το πρόβλημα φαίνεται να είναι ...τεχνικό. Πιστεύω ότι θρήσκοι γίνονται άτομα με ανεπαρκές αίσθημα ασφαλειας σε έντονο βαθμό. Η θρησκεία προτείνει μια λύση και το θρησκευτικό αίσθημα φαίνεται να ενεργοποιεί τα ίδια ή παρόμοια κέντρα με αυτά που απελευθερώνουν ενδορφίνες και άλλα καταπραυντικά. Το άτομο κολλάει εκεί σαν ναρκομανης, γιατί βρίσκει την ασφάλεια που αναζητά ασυνείδητα. Δεν πα να αναλύεις εσύ επιχειρήματα και να τα κάνεις νιανιά, από το ένα αυτί μπαίνουν κι από το άλλο βγαίνουν.

Τα υπόλοιπα βεβαίως έρχονται σαν φυσική συνέπεια στο υποσυνείδητο: «υπαρχει θεός; ναι, υπάρχει, γιατί δεν αντέχω την αγωνία του να μην υπαρχει, είμαι θεοναρκομανής και θέλω τη δόση μου για να ξανααισθανθώ ασφαλεια κι ευτυχία.»

Αυτά βεβαίως είναι μία προσωπική υπόθεση που δεσμεύει μόνο εμένα.

Μπερδεύεται το θέμα δλ, δε θέλει άβουλα όντα η πιστη, ούτε φανατισμένα.

Άβαταρ μέλους
poeta
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: 29 Μάιος 2018, 18:00
Phorum.gr user: poeta

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από poeta » 31 Μάιος 2018, 13:20

Βινόσαυρος έγραψε:
31 Μάιος 2018, 02:20
αλλο καπέλο η υποκειμενική πραγματικότητα
Δεν υπάρχει καμία άλλη πραγματικότητα εκτός από την υποκειμενική... :102:

mec

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 31 Μάιος 2018, 14:36

bluerose έγραψε:
31 Μάιος 2018, 12:20
mec_ έγραψε:
30 Μάιος 2018, 23:40
bluerose έγραψε:
30 Μάιος 2018, 22:08
Παντος τοσοι εκειπερα στο Ορος κατι θα ξερουν νοιώθουν
Μερικά πράγματα ειναι χωρις εξηγηση
Αν ημουν αντρας θα πηγαινα και θα ρωτούσα ενα προς εναν
Έχω πάει στο Όρος, κάναμε συζητήσεις. Απόκοσμοι άνθρωποι είναι, δεν βγάζεις άκρη.

Επίσης το ξενοδοχειάκι που έχω με τη φίλη μου είναι στον θρησκευτικό τουρισμό. Το εντάξαμε εκεί γιατί οι θρησκευτικοί πελάτες είναι γενικώς ήσυχοι και ζητάμε και θρησκευτικό διαβατήριο από μητρόπολη για σιγουριά. Πρόκειται για θρήσκα άτομα που πάνε για προσκύνημα στον Αγιο Ιάκωβο της Κομποστέλας στην Ισπανία.

Έχω κάνει πάμπολλες συζητήσεις με τέτοια άτομα και κατέληξα ότι δεν μπορείς να κάνεις λογική συζήτηση με την έννοια των επιχειρημάτων και των αποδείξεων σε θέματα θεού. Το πρόβλημα φαίνεται να είναι ...τεχνικό. Πιστεύω ότι θρήσκοι γίνονται άτομα με ανεπαρκές αίσθημα ασφαλειας σε έντονο βαθμό. Η θρησκεία προτείνει μια λύση και το θρησκευτικό αίσθημα φαίνεται να ενεργοποιεί τα ίδια ή παρόμοια κέντρα με αυτά που απελευθερώνουν ενδορφίνες και άλλα καταπραυντικά. Το άτομο κολλάει εκεί σαν ναρκομανης, γιατί βρίσκει την ασφάλεια που αναζητά ασυνείδητα. Δεν πα να αναλύεις εσύ επιχειρήματα και να τα κάνεις νιανιά, από το ένα αυτί μπαίνουν κι από το άλλο βγαίνουν.

Τα υπόλοιπα βεβαίως έρχονται σαν φυσική συνέπεια στο υποσυνείδητο: «υπαρχει θεός; ναι, υπάρχει, γιατί δεν αντέχω την αγωνία του να μην υπαρχει, είμαι θεοναρκομανής και θέλω τη δόση μου για να ξανααισθανθώ ασφαλεια κι ευτυχία.»

Αυτά βεβαίως είναι μία προσωπική υπόθεση που δεσμεύει μόνο εμένα.

Μπερδεύεται το θέμα δλ, δε θέλει άβουλα όντα η πιστη, ούτε φανατισμένα.
Ακριβώς το αντίθετο υποστηρίζω. Μόνο άβουλα άτομα μπορούν να γίνουν πιστοί. Άτομα που πάσχουν από υπαρξιακή ανασφάλεια και θελουν να πάρουν την (θρησκευτική) δόση τους για να αισθανθούν καλά. Είτε μιλάς σε πιστό είτε σε ναρκομανή το ίδιο αποτέλεσμα έχει: δεν πρόκειται να σε ακούσει. Η διαφορά με τον πιστό είναι ότι το ναρκωτικό είναι η θρησκεία. Αισθάνεται καλά και δεν τον ενδιαφέρει να το ψάξει. Καταπίνει αμάσητο το δόγμα της θρησκείας ότι ανοησίες και να λέει αυτό. Αρκεί να αισθάνεται καλά και τίποτα άλλο. Και αυτή η αίσθηση της ευτυχίας τον κάνει να πιστέψει ότι βρηκε την απόλυτη αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22638
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Υπάρχει θεός; Και αν υπάρχει τι είναι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 31 Μάιος 2018, 15:10

mec_ έγραψε:
31 Μάιος 2018, 14:36
bluerose έγραψε:
31 Μάιος 2018, 12:20
Μπερδεύεται το θέμα δλ, δε θέλει άβουλα όντα η πιστη, ούτε φανατισμένα.
Ακριβώς το αντίθετο υποστηρίζω.
Και αυτή η αίσθηση της ευτυχίαςσιγουριάς τον κάνει να πιστέψει ότι βρηκε την απόλυτη αλήθεια.
νομίζω το ίδιο λές.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών