Πιστεύετε ότι θα πρέπει να δοθεί δικαίωμα ψήφου ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Να ψηφιζουν οι ομογενεις-μεταναστες που δεν υποβάλλουν φορολογική δήλωση & δεν έχουν συγγενείς ;

ΝΑΙ
23
58%
ΟΧΙ
17
43%
Δεν ξερω/Δεν απαντώ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 40

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Πιστεύετε ότι θα πρέπει να δοθεί δικαίωμα ψήφου ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 28 Οκτ 2019, 11:16

Philip Mortimer έγραψε:
27 Οκτ 2019, 13:41
oldjedi έγραψε:
27 Οκτ 2019, 12:53
Philip Mortimer έγραψε:
27 Οκτ 2019, 11:28


Δεν έχει σχέση ο λόγος που έφυγε αλλά ότι δεν είναι δυνατόν να ζει 50 χρόνια σε άλλη χώρα και να απαιτεί να έχει λόγο για το τι θα γίνει στην Ελλάδα. Δεν συμβαδίζει αυτό με τη λειτουργικότητα του κράτους.
Με ποια λογικη ;; Φυσικα και παιζει ρολο ο λογος που εφυγε ...
Το "Δεν ειναι δυνατον" ειναι κατι αντιστοιχο με το αποφασιζομεν και διατασσομεν ...

Διαφωνω πληρως ...
Δεν παίζει ρόλο η αιτία, παίζει ρόλο το δεδομένο αποτέλεσμα δηλαδή ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος δεν έχει πρακτικες σχέσεις με τη χώρα, ούτε εξαρτάται η ζωή του από αυτήν
:)

Αντε παλι με τις "πρακτικες σχεσεις" ... Ποιο αρθρο του Συνταγματος τις προσδιοριζει ;;

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Πιστεύετε ότι θα πρέπει να δοθεί δικαίωμα ψήφου ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 28 Οκτ 2019, 11:18

Philip Mortimer έγραψε:
27 Οκτ 2019, 13:40
oldjedi έγραψε:
27 Οκτ 2019, 12:50
Philip Mortimer έγραψε:
27 Οκτ 2019, 11:27


Φυσικά και μπορεί. Είναι τελείως παράλογο αυτό που λες. Το οτι γεννήθηκες στην Ελλάδα δε σημαίνει αυτομάτως ότι θα πρέπει να έχεις το δικαίωμα να ψηφιζεις στα 60 σου ως κάτοικος Αστόρια.
Γιατι ;; Με ποιον νομο , στερεις απο αυτον τον ανθρωπο τα δικαιωματα του ;;

Διαφωνουμε ... Τα δικαιωματα μου σαν ατομο και ανθρωπος δεν δικαιουται κανεις να μου τα στερησει ... Εκτος και αν ζουμε σε ολοκληρωτικα καθεστωτα , οπου ψηφιζουν οι αρεστοι στο καθεστως ...
Δεν είναι ανθρώπινο δικαίωμα το να έχεις δικαίωμα ψήφου στη χώρα που γεννήθηκες ενώ ζεις εδώ και 50 χρόνια σε άλλη
:)

Ποιο αρθρο του Συνταγματος τα λεει αυτα ;; Εγω ξερω πως το Συνταγμα λεει πως ΟΛΟΙ γεννωνται ισοι και εχουν ΙΣΑ δικαιωματα ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πιστεύετε ότι θα πρέπει να δοθεί δικαίωμα ψήφου ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 28 Οκτ 2019, 11:30

Αν κάποιος έχει την υπηκοότητα αλλά δεν είναι γραμμένος στους καταλόγους -επειδή π.χ. έφυγε σε ηλικία 14 ετών- ξαναρωτάω, τι ισχύει στο σημερινό νόμο ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πιστεύετε ότι θα πρέπει να δοθεί δικαίωμα ψήφου ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 29 Οκτ 2019, 08:52

Εδώ μέσα είναι όλοι βοεβόες διότι δεν ξέρουν τι ισχύει σήμερα και θέλουν να φτιάξουν και καινούριους νόμους !
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34698
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πιστεύετε ότι θα πρέπει να δοθεί δικαίωμα ψήφου ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 29 Οκτ 2019, 10:44

wooded glade έγραψε:
28 Οκτ 2019, 11:30
Αν κάποιος έχει την υπηκοότητα αλλά δεν είναι γραμμένος στους καταλόγους -επειδή π.χ. έφυγε σε ηλικία 14 ετών- ξαναρωτάω, τι ισχύει στο σημερινό νόμο ;
Πρέπει να πάει να εγγραφεί.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πιστεύετε ότι θα πρέπει να δοθεί δικαίωμα ψήφου ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 29 Οκτ 2019, 10:54

πατησιωτης έγραψε:
29 Οκτ 2019, 10:44
wooded glade έγραψε:
28 Οκτ 2019, 11:30
Αν κάποιος έχει την υπηκοότητα αλλά δεν είναι γραμμένος στους καταλόγους -επειδή π.χ. έφυγε σε ηλικία 14 ετών- ξαναρωτάω, τι ισχύει στο σημερινό νόμο ;
Πρέπει να πάει να εγγραφεί.
Θέλω να μου πεις τι ισχύει τώρα για τον ξάδερφο μου στην Αυστραλία (δεν μπορώ να πάρω υπεραστικό και να τον ρωτήσω αυτά τα πράγματα !).
Λοιπόν αυτός έφυγε σε ηλικία 12 ετών από την Ελλάδα και ζει στο Sydney.
Έχει δικαίωμα ; Τι κάνει για να γραφτεί στους καταλόγους ; Σίγουρα θα πρέπει να ταξιδέψει - άλλο καπέλο αυτό.
Μπορεί και να ψηφίζει ήδη -δεν μου έχει πει- αλλά ρωτάω.
Μετά, η κόρη του -η μακρινή μου ανηψιά- που γεννήθηκε στην Αυστραλία και ζει στο Brisbane έχει δικαίωμα ;
Υπάρχει και εγγονάκι 12 ετών που ξέρει όμως λίγα Ελληνικά. Όταν γίνει 17 ετών ;

Είχα και μία θεία στην Αμερική.
Ερχόταν αυτή κάθε φορά με το αεροπλάνο και ψήφιζε όταν είχαμε εκλογές.
Αυτή παίζει να είχε ψηφίσει μία φορά έστω πριν φύγει για την Αμερική πριν τον πόλεμο αλλά παίζει και να μην είχε ψηφίσει.
Αν δεν είχε ψηφίσει τι έκανε για να γραφτεί (το 1954-55 που ξαναήρθε στην Ελλάδα για πρώτη φορά) ;

Αν δεν ξέρουμε τι ισχύει τώρα δε βγαίνει συμπέρασμα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34698
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πιστεύετε ότι θα πρέπει να δοθεί δικαίωμα ψήφου ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 29 Οκτ 2019, 11:02

wooded glade έγραψε:
29 Οκτ 2019, 10:54
πατησιωτης έγραψε:
29 Οκτ 2019, 10:44
wooded glade έγραψε:
28 Οκτ 2019, 11:30
Αν κάποιος έχει την υπηκοότητα αλλά δεν είναι γραμμένος στους καταλόγους -επειδή π.χ. έφυγε σε ηλικία 14 ετών- ξαναρωτάω, τι ισχύει στο σημερινό νόμο ;
Πρέπει να πάει να εγγραφεί.
Θέλω να μου πεις τι ισχύει τώρα για τον ξάδερφο μου στην Αυστραλία (δεν μπορώ να πάρω υπεραστικό και να τον ρωτήσω αυτά τα πράγματα !).
Λοιπόν αυτός έφυγε σε ηλικία 12 ετών από την Ελλάδα και ζει στο Sydney.
Έχει δικαίωμα ; Τι κάνει για να γραφτεί στους καταλόγους ; Σίγουρα θα πρέπει να ταξιδέψει - άλλο καπέλο αυτό.
Μπορεί και να ψηφίζει ήδη -δεν μου έχει πει- αλλά ρωτάω.
Μετά, η κόρη του -η μακρινή μου ανηψιά- που ζει στο Brisbane έχει δικαίωμα ;
Υπάρχει και εγγονάκι 12 ετών που ξέρει όμως λίγα Ελληνικά. Όταν γίνει 17 ετών ;

Είχα και μία θεία στην Αμερική.
Ερχόταν αυτή κάθε φορά με το αεροπλάνο και ψήφιζε όταν είχαμε εκλογές.
Αυτή παίζει να είχε ψηφίσει μία φορά έστω πριν φύγει για την Αμερική πριν τον πόλεμο αλλά παίζει και να μην είχε ψηφίσει.
Αν δεν είχε ψηφίσει τι έκανε για να γραφτεί (το 1954-55 που ξαναήρθε στην Ελλάδα για πρώτη φορά) ;

Αν δεν ξέρουμε τι ισχύει τώρα δε βγαίνει συμπέρασμα.
Θα πρέπει να απαντήσει κάποιος νέος διότι εγώ γράφτηκα το 1980.Τότε πήγαινες στο δήμο και έβγαζες πιστοποιητικό δημοτολογίου ότι είχες συμπληρώσει τα 21 που ήταν η ηλικία ψήφου και γραφόσουν.Αυτή που έχει ήδη ψηφίσει μια φορά σίγουρα είναι κάπου γραμμένη και αρκεί να ψάξει τα στοιχεία της στο Υπουργείο Εσωτερικών ηλεκτρονικά για να βρει που είναι καθώς διαγραφές δεν γίνονται παρά μόνο λόγω θανάτου και αυτό εάν το βρουν.
Οι άλλοι που έχουν φύγει μικροί πρέπει να κάνουν πρώτα αίτηση πολιτογράφησης για να πάρουν την ελληνική ιθαγένεια.Σύμφωνα με το νόμο που είναι φυσικά αναχρονιστικός και αυτόν φοβούνται οι αντιδρώντες όποιος έχει προγόνους Έλληνες δικαιούται την ιθαγένεια αυτομάτως εάν κάνει αίτηση.Αφού πάρει την ιθαγένεια μετά πάει σε ένα δήμο και ζητάει να γίνει δημότης και να εγγραφεί στους καταλόγους.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πιστεύετε ότι θα πρέπει να δοθεί δικαίωμα ψήφου ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Οκτ 2019, 11:30

the comet the course the tail έγραψε:
27 Οκτ 2019, 10:14
θεωρώ πως θα έπρεπε να ψηφίζει όλος ο πλανήτης για την Ελλάδα. όχι γιατί πλέον με τα μνημόνια και την εφαρμογής τους, η χώρα πρακτικά δεν ανήκει (μόνο) στους Έλληνες, αλλά διότι από εδώ ξεκίνησε ο δυτικός πολιτισμός, η χώρα και ό,τι αυτή αντιπροσωπεύει είναι παγκόσμια κληρονομιά.
στηριζω.

θα ειναι και ενα βημα προς την παγκοσμιοποιηση.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πιστεύετε ότι θα πρέπει να δοθεί δικαίωμα ψήφου ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 29 Οκτ 2019, 11:37

πατησιωτης έγραψε:
29 Οκτ 2019, 11:02
wooded glade έγραψε:
29 Οκτ 2019, 10:54
πατησιωτης έγραψε:
29 Οκτ 2019, 10:44


Πρέπει να πάει να εγγραφεί.
Θέλω να μου πεις τι ισχύει τώρα για τον ξάδερφο μου στην Αυστραλία (δεν μπορώ να πάρω υπεραστικό και να τον ρωτήσω αυτά τα πράγματα !).
Λοιπόν αυτός έφυγε σε ηλικία 12 ετών από την Ελλάδα και ζει στο Sydney.
Έχει δικαίωμα ; Τι κάνει για να γραφτεί στους καταλόγους ; Σίγουρα θα πρέπει να ταξιδέψει - άλλο καπέλο αυτό.
Μπορεί και να ψηφίζει ήδη -δεν μου έχει πει- αλλά ρωτάω.
Μετά, η κόρη του -η μακρινή μου ανηψιά- που ζει στο Brisbane έχει δικαίωμα ;
Υπάρχει και εγγονάκι 12 ετών που ξέρει όμως λίγα Ελληνικά. Όταν γίνει 17 ετών ;

Είχα και μία θεία στην Αμερική.
Ερχόταν αυτή κάθε φορά με το αεροπλάνο και ψήφιζε όταν είχαμε εκλογές.
Αυτή παίζει να είχε ψηφίσει μία φορά έστω πριν φύγει για την Αμερική πριν τον πόλεμο αλλά παίζει και να μην είχε ψηφίσει.
Αν δεν είχε ψηφίσει τι έκανε για να γραφτεί (το 1954-55 που ξαναήρθε στην Ελλάδα για πρώτη φορά) ;

Αν δεν ξέρουμε τι ισχύει τώρα δε βγαίνει συμπέρασμα.
Θα πρέπει να απαντήσει κάποιος νέος διότι εγώ γράφτηκα το 1980.Τότε πήγαινες στο δήμο και έβγαζες πιστοποιητικό δημοτολογίου ότι είχες συμπληρώσει τα 21 που ήταν η ηλικία ψήφου και γραφόσουν.Αυτή που έχει ήδη ψηφίσει μια φορά σίγουρα είναι κάπου γραμμένη και αρκεί να ψάξει τα στοιχεία της στο Υπουργείο Εσωτερικών ηλεκτρονικά για να βρει που είναι καθώς διαγραφές δεν γίνονται παρά μόνο λόγω θανάτου και αυτό εάν το βρουν.
Οι άλλοι που έχουν φύγει μικροί πρέπει να κάνουν πρώτα αίτηση πολιτογράφησης για να πάρουν την ελληνική ιθαγένεια.Σύμφωνα με το νόμο που είναι φυσικά αναχρονιστικός και αυτόν φοβούνται οι αντιδρώντες όποιος έχει προγόνους Έλληνες δικαιούται την ιθαγένεια αυτομάτως εάν κάνει αίτηση.Αφού πάρει την ιθαγένεια μετά πάει σε ένα δήμο και ζητάει να γίνει δημότης και να εγγραφεί στους καταλόγους.
Είμαι μπερδ.
Κάτι κατάλαβα ότι έχουν δικαίωμα, μετά από κάποιες διαδικασίες που απαιτούν την φυσική τους παρουσία.
Αλλά που σταματάει ;
Ο δικός μου ο dr Pollatos στο πανεπιστήμιο που ξαναέγραψα που είχε κάποιον παππού και δεν ήξερε καν Ελληνικά ; Ο Ρώσος ναύαρχος που μας είχε επισκεφθεί και καταγόταν από Ποντιακή οικογένεια ;
Πιστεύω ότι άλλο είναι το θέμα ποιός έχει δικαίωμα και άλλο είναι το θέμα να παρέχονται διευκολύνσεις όταν είμαστε εκτός έδρας.
Υπάρχει γραφειοκρατία. Ήθελα εγώ να βάλω το τηλέφωνο στο όνομα μου από το όνομα του πατέρα μου που έχει πεθάνει πολλά χρόνια και ζήταγαν πιστοποιητικό θανάτου. Αυτό όμως το έβγαζε μόνο ο τοπικός δήμος και για να το βγάλει έπρεπε να πάω εκεί αυτοπροσώπως. Δεν υπήρχαν χρεώσεις γι αυτό το πράγμα, τίποτα δεν ήταν, αλλά τους άρεσε η φασαρία, να τρέχεις.

Αλλά σύμφωνα με όσα λες οι ζαίοι θέλουν να περιορίσουν το δικαίωμα ψήφου σε σχέση με τα ήδη ισχύοντα (!) και όχι μόνο να εμποδίσουν τις διευκολύνσεις.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16949
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Πιστεύετε ότι θα πρέπει να δοθεί δικαίωμα ψήφου ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 29 Οκτ 2019, 11:48

GReaper έγραψε:
27 Οκτ 2019, 09:09
Κατά την (όχι και τόσο) ταπεινή μου γνώμη, κάποιος που πήρε δρόμο για να βρει τη τύχη του αλλού δεν έχει δικαίωμα να αποφασίζει για τι θα γίνεται εδώ. Αποφάσεις που δεν θα τον επηρεάσουν δεν θα έπρεπε να είναι στα χέρια του.
Οθωμανέλλην έγραψε:
27 Οκτ 2019, 09:26
Σε καμία περίπτωση.

α) Δεν θα τους επηρεάσει η ψήφος τους

β) πιθανώς, δεν εχουν αντικειμενική άποψη για τα Πολιτικά δρώμενα της χώρας όντας κάτοικοι εξωτερικού.

γ) Η άποψη τους διαμορφώνεται απο την χώρα στην οποία βρίσκονται.
Τρία ονόματα Ελλήνων που πήραν δρόμο για να βρουν την τύχη τους αλλού και άρα δεν έπρεπε να είναι στα χέρια τους αποφάσεις που δεν θα τους επηρέαζαν και που δεν είχαν αντικειμενική άποψη για τα πολιτικά δρώμενα της, κατεχόμενης τότε, χώρας :
Νικόλαος Σκουφάς, Εμμανουήλ Ξάνθος, Αθανάσιος Τσακάλωφ.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πιστεύετε ότι θα πρέπει να δοθεί δικαίωμα ψήφου ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 29 Οκτ 2019, 12:05

Είναι ψευδεπίγραφος ο τίτλος μου φαίνεται, αφού εδώ μας λένε ότι όλοι οι Έλληνες του εξωτερικού -ή σχεδόν Έλληνες- ψηφίζουν τώρα αρκεί να κάνουν ένα ταξίδι στην Ελλάδα.
Μιλάμε λοιπόν αποκλειστικά για διευκολύνσεις, να μην χρειάζεται να ταξιδεύουμε.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Πιστεύετε ότι θα πρέπει να δοθεί δικαίωμα ψήφου ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 29 Οκτ 2019, 15:55

Juno έγραψε:
29 Οκτ 2019, 11:48
GReaper έγραψε:
27 Οκτ 2019, 09:09
Κατά την (όχι και τόσο) ταπεινή μου γνώμη, κάποιος που πήρε δρόμο για να βρει τη τύχη του αλλού δεν έχει δικαίωμα να αποφασίζει για τι θα γίνεται εδώ. Αποφάσεις που δεν θα τον επηρεάσουν δεν θα έπρεπε να είναι στα χέρια του.
Οθωμανέλλην έγραψε:
27 Οκτ 2019, 09:26
Σε καμία περίπτωση.

α) Δεν θα τους επηρεάσει η ψήφος τους

β) πιθανώς, δεν εχουν αντικειμενική άποψη για τα Πολιτικά δρώμενα της χώρας όντας κάτοικοι εξωτερικού.

γ) Η άποψη τους διαμορφώνεται απο την χώρα στην οποία βρίσκονται.
Τρία ονόματα Ελλήνων που πήραν δρόμο για να βρουν την τύχη τους αλλού και άρα δεν έπρεπε να είναι στα χέρια τους αποφάσεις που δεν θα τους επηρέαζαν και που δεν είχαν αντικειμενική άποψη για τα πολιτικά δρώμενα της, κατεχόμενης τότε, χώρας :
Νικόλαος Σκουφάς, Εμμανουήλ Ξάνθος, Αθανάσιος Τσακάλωφ.
Και τι κατάφεραν με την ψήφο τους;

Να στείλουν την Ελλάδα στα βράχια με εκατομβες Ελλήνων νεκρών. Αντί η Ελλάς να αριθμεί σήμερα 50 με 60 εκατομμύρια είμαστε με τα βίας 10.

Ειμεθα ερμάρια των αγγλοσαξωνικων ορεξεων

Μας αρμεγουν οικονομικά οι Γερμανοί

Ο πολιτισμός μας αντικαθιστάται από τα γκει πραηντ και τον θυληπρεπισμο.

Θα έπρεπε να ντρέπεσαι

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23062
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Πιστεύετε ότι θα πρέπει να δοθεί δικαίωμα ψήφου ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 29 Οκτ 2019, 15:58

Είναι να αποκτήσουν δικαίωμα ψήφου οι απόδημοι και εμείς επί 9 σελίδες συζητάμε αν αυτό συμφέρει ή όχι τον ΣΥΡΙΖΑ.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Πιστεύετε ότι θα πρέπει να δοθεί δικαίωμα ψήφου ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 29 Οκτ 2019, 15:58

Ναι, να ψηφίζουν. Θα φέρουν έναν άλλον τρόπο σκέψης, κι είναι καλό να εμπλουτίζεται ένας τόπος. Πολλές φορές ο τρόπος που βλέπει τα ελληνικά προβλήματα ένας ελληνοαμερικάνος είναι αστείος, πολλές φορές η απόσταση τον κάνει πιο αντικειμενικό.
Ordem e Progresso.

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Πιστεύετε ότι θα πρέπει να δοθεί δικαίωμα ψήφου ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 29 Οκτ 2019, 16:03

Cavaliere έγραψε:
29 Οκτ 2019, 15:58
Ναι, να ψηφίζουν. Θα φέρουν έναν άλλον τρόπο σκέψης, κι είναι καλό να εμπλουτίζεται ένας τόπος. Πολλές φορές ο τρόπος που βλέπει τα ελληνικά προβλήματα ένας ελληνοαμερικάνος είναι αστείος, πολλές φορές η απόσταση τον κάνει πιο αντικειμενικό.
Του φαίνεται αστείος. Βέβαια. Ξέρεις, δεν του έκοψαν τον μισθό στο 1/4. Δεν του έκοψαν την σύνταξη στο 1/8.

Χάχα τι πλάκα ε;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών