Η πολιτική αλητεία της ΝΔ χωρίς αναισθητικό."Εσυ μπαμπα γιατί δε δουλεύεις Κυριακή και πηγαίνεις για ψώνια μαζί μου;"

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Fahrenheit
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 21 Οκτ 2019, 16:15

Re: Η πολιτική αλητεία της ΝΔ χωρίς αναισθητικό."Εσυ μπαμπα γιατί δε δουλεύεις Κυριακή και πηγαίνεις για ψώνια μαζί μου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fahrenheit » 04 Νοέμ 2019, 22:56

Χόρχε ντελ Σάλτο
Έθεσες θέμα έλλειψης προσωπικού και στο έλυσα
Ε άμα δεν θέλει να μην ανοίγει

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η πολιτική αλητεία της ΝΔ χωρίς αναισθητικό. "Εσυ μπαμπα γιατί δε δουλεύεις Κυριακή και πηγαίνεις για ψώνια μαζί μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Νοέμ 2019, 23:01

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 19:54
Πάντως τις καθημερινές δύσκολο εργαζόμενος να προλάβει να ψωνίσει. Θα πρέπει να ξέρει ακριβώς τι θέλει από πριν.
Περίεργο που είναι ανοιχτά τα καταστήματα καθημερινές, τότε, αντί για Κυριακές. Θα ψωνίζουν μόνο οι μη εργαζόμενοι.

Αμ, οι τράπεζες; Ηλίθιες είναι και ανοίγουν μόνο πρωινά τις καθημερινές; Γι' αυτό είναι πάντα άδειες;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Η πολιτική αλητεία της ΝΔ χωρίς αναισθητικό."Εσυ μπαμπα γιατί δε δουλεύεις Κυριακή και πηγαίνεις για ψώνια μαζί μου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 04 Νοέμ 2019, 23:03

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7416
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Η πολιτική αλητεία της ΝΔ χωρίς αναισθητικό."Εσυ μπαμπα γιατί δε δουλεύεις Κυριακή και πηγαίνεις για ψώνια μαζί μου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 04 Νοέμ 2019, 23:05

Fahrenheit έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 22:56
Χόρχε ντελ Σάλτο
Έθεσες θέμα έλλειψης προσωπικού και στο έλυσα
Ε άμα δεν θέλει να μην ανοίγει
Γιάννη γιατί δεν γράφεις με το κανονικό σου νικ; Μπερδευόμαστε

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42917
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η πολιτική αλητεία της ΝΔ χωρίς αναισθητικό. "Εσυ μπαμπα γιατί δε δουλεύεις Κυριακή και πηγαίνεις για ψώνια μαζί μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Νοέμ 2019, 23:05

hellegennes έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 23:01
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 19:54
Πάντως τις καθημερινές δύσκολο εργαζόμενος να προλάβει να ψωνίσει. Θα πρέπει να ξέρει ακριβώς τι θέλει από πριν.
Περίεργο που είναι ανοιχτά τα καταστήματα καθημερινές, τότε, αντί για Κυριακές. Θα ψωνίζουν μόνο οι μη εργαζόμενοι.

Αμ, οι τράπεζες; Ηλίθιες είναι και ανοίγουν μόνο πρωινά τις καθημερινές; Γι' αυτό είναι πάντα άδειες;
Μάντης είσαι;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Η πολιτική αλητεία της ΝΔ χωρίς αναισθητικό."Εσυ μπαμπα γιατί δε δουλεύεις Κυριακή και πηγαίνεις για ψώνια μαζί μου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 04 Νοέμ 2019, 23:11

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.
Οι εργαζόμενοι τις Κυριακές που εξυπηρετούν την διασκέδαση αυτών που δεν εργάζονται, τα γκαρσόνια πχ... παίρνουν διπλό μεροκάματο ή όχι;
Αν παίρνουν με αυτόν το νόμο θα καταργηθεί το διπλό;
the end

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η πολιτική αλητεία της ΝΔ χωρίς αναισθητικό. "Εσυ μπαμπα γιατί δε δουλεύεις Κυριακή και πηγαίνεις για ψώνια μαζί μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Νοέμ 2019, 23:24

Μηχανικός έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 20:12
Ο Χέλαρος έχει μαγαζί και δεν αντέχει τον ανταγωνισμό από τους άλλους που θα ανοίγουν την Κυριακή. :D
Έχω ξαναπεί ότι η μέση απόκλιση του τζίρου μου είναι λιγότερο από 10% του μέσου όρου εβδομάδας. Αν περίμενα να είναι κλειστή η αγορά για να δουλέψω θα το είχα κλείσει πριν χρόνια. Το 95% της πελατείας μου είναι ίδιο μεταξύ ανοιχτής και κλειστής αγοράς, δηλαδή δεν είναι ότι έχω παραπάνω πελάτες όταν η αγορά είναι κλειστή ούτε ότι ψωνίζουν διαφορετικά πράγματα.

Επίσης έχω πει ότι δεν απασχολώ υπαλλήλους σε γιορτές και αργίες. 26 και 28 Οκτωβρίου δούλευα, παρότι κρυωμένος και παρότι γιόρταζα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Η πολιτική αλητεία της ΝΔ χωρίς αναισθητικό."Εσυ μπαμπα γιατί δε δουλεύεις Κυριακή και πηγαίνεις για ψώνια μαζί μου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 04 Νοέμ 2019, 23:28

Διαβάζω ότι τα καταστήματα δεν έχουν πολλούς πελάτες την Κυριακή.Αν αυτό ισχύει τι τρομάζει
τους καταστηματάρχες η απελευθέρωση του ωραρίου?Θα κλείσουν εθελοντικά το μαγαζί τους
αυτήν την ημέρα και τέλος.

fagano3

Re: Η πολιτική αλητεία της ΝΔ χωρίς αναισθητικό."Εσυ μπαμπα γιατί δε δουλεύεις Κυριακή και πηγαίνεις για ψώνια μαζί μου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 04 Νοέμ 2019, 23:39

Ανοιγμα μαγαζιων Κυριακατικα χωρις περιορισμους δεν εχω δει σε καμια χωρα της ΕΥρωπης που εχω ζησει και ειναι αρκετες.

Η πιο αυστηρη μαλιστα στην τηρηση της αργιας της Κυριακης ηταν η Γερμανια.

Ανοιγμα καταστηματων την Κυριακη εχει νοημα μονο σε περιοχες που εχει τουρισμο.Ναι κεντρο Θεσσαλονικης και Αθηνας πρεπει να ειναι ανοικτο ολο το χρονο.Αλλα το κεντρο και οχι η Σταυρουπολη.

Το μετρο οπως ειναι εχει σκοπο να εξοντωσει τους ελευθερους επαγγελματιες και να γινουν ολοι υπαλληλοι παρτ ταιμ αλυσιδων.

Α και κατι ακομα. Οι καλυτεροι συμμαχοι των πολυεθνικων στο κλεισιμο των ντοπιων και των ευτελισμο των εργασιακων συνθηκων ειναι οι αλλοδαποι.

Εδω που ειμαι δεν υπαρχει ουτε μισος ντοπιος μικρομαγαζατορας.

Τα μαναβομπακαλικα τα εχουν ολα οι Πακιστανοι και τα μινιμαρκετ οι Κινεζοι. Ειναι οι μονοι που ειναι ανοικτα 365 μερες το χρονο μεχρι τις 10 το βραδυ. Συντομα και στην Ελλαδα χαρη στα ψευτοπροσφυγοπουλα.

Οι ντοπιοι ζουν απο τον οαεδ και απο το ονειρο να μπουν στο δημοσιο.Εχουν ξεχωριστει μαλιστα λεξη για την διαδικασια του να δινεις εξετασεις για τον ντοπιο ασεπ.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Η πολιτική αλητεία της ΝΔ χωρίς αναισθητικό. "Εσυ μπαμπα γιατί δε δουλεύεις Κυριακή και πηγαίνεις για ψώνια μαζί μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 04 Νοέμ 2019, 23:41

hellegennes έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 23:01
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 19:54
Πάντως τις καθημερινές δύσκολο εργαζόμενος να προλάβει να ψωνίσει. Θα πρέπει να ξέρει ακριβώς τι θέλει από πριν.
Περίεργο που είναι ανοιχτά τα καταστήματα καθημερινές, τότε, αντί για Κυριακές. Θα ψωνίζουν μόνο οι μη εργαζόμενοι.

Αμ, οι τράπεζες; Ηλίθιες είναι και ανοίγουν μόνο πρωινά τις καθημερινές; Γι' αυτό είναι πάντα άδειες;
όντως θα ήταν πιο λογικό τα εμπορικά να ανοίγουν κυριακή και να παραμένουν κλειστά μια καθημερινή.
Οι τράπεζες συνεργάζονται στενά με τις επιχειρήσεις και το λογικό είναι να λειτουργούν τις ωρες που ειναι ανοιχτά τα γραφεία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η πολιτική αλητεία της ΝΔ χωρίς αναισθητικό. "Εσυ μπαμπα γιατί δε δουλεύεις Κυριακή και πηγαίνεις για ψώνια μαζί μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Νοέμ 2019, 23:42

ST48410 έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 20:26
Το να πούμε πως η Κυριακάτικη εργασία είναι αναγκαίο κακό προκειμένου να ανταγωνιστούμε άλλες χώρες, είναι κάτι που θα μπορούσα να το συζητήσω αν μου παρουσίαζαν εμπεριστατωμένες έρευνες. Το να καμαρώνουμε που χαμηλώνουμε το βιωτικό επίπεδο των εργαζομένων είναι κάτι που μου μοιάζει ανόητο.
Σε παλιότερο νήμα είχα φέρει ακριβώς αυτές τις έρευνες που στην καλύτερη περίπτωση είναι αντικρουόμενες. Δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια συμφωνία ότι υπάρχει θετικό πρόσημο στην απασχόληση, στον ανταγωνισμό, στον αριθμό των επιχειρήσεων και στον όγκο των συναλλαγών.

Εξάλλου, το επιχείρημα της μη δυνατότητας αγορών για εργαζομένους, προσκρούει σε έναν πολύ σημαντικό ξεχασμένο παράγοντα: αδυναμία για ψώνια συνεπάγεται αύξηση της συνολικής αποταμίευσης. Εάν τέτοιο πράγμα δεν υφίσταται, δεν υφίσταται και αδυναμία αγορών. Πέρα απ' αυτό, οι ηλεκτρονικές αγορές κάνουν αυτό το επιχείρημα να ακούγεται ολοένα πιο παρωχημένο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η πολιτική αλητεία της ΝΔ χωρίς αναισθητικό."Εσυ μπαμπα γιατί δε δουλεύεις Κυριακή και πηγαίνεις για ψώνια μαζί μου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Νοέμ 2019, 23:43

Πάνας έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 23:11
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.
Οι εργαζόμενοι τις Κυριακές που εξυπηρετούν την διασκέδαση αυτών που δεν εργάζονται, τα γκαρσόνια πχ... παίρνουν διπλό μεροκάματο ή όχι;
Αν παίρνουν με αυτόν το νόμο θα καταργηθεί το διπλό;
Ναι και ναι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.


Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Η πολιτική αλητεία της ΝΔ χωρίς αναισθητικό. "Εσυ μπαμπα γιατί δε δουλεύεις Κυριακή και πηγαίνεις για ψώνια μαζί μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 04 Νοέμ 2019, 23:45

stergiosbik έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 18:59
Οι αλητηριοι που ψήφισαν αυτό το μέτρο να τους κοπεί το χέρι.
Ακόμη πιο αλήτες είναι όμως όσοι πάνε και ψωνιζουν Κυριακές.
Άρρωστος είσαι ; :o Να σου φτιάξω ένα τίλιο ;;

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Η πολιτική αλητεία της ΝΔ χωρίς αναισθητικό."Εσυ μπαμπα γιατί δε δουλεύεις Κυριακή και πηγαίνεις για ψώνια μαζί μου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 04 Νοέμ 2019, 23:45

hellegennes έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 23:43
Πάνας έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 23:11
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.
Οι εργαζόμενοι τις Κυριακές που εξυπηρετούν την διασκέδαση αυτών που δεν εργάζονται, τα γκαρσόνια πχ... παίρνουν διπλό μεροκάματο ή όχι;
Αν παίρνουν με αυτόν το νόμο θα καταργηθεί το διπλό;
Ναι και ναι.
Αλητεία δηλαδή...
the end

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών