Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 04 Νοέμ 2019, 22:01

axilmar έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 18:46
stavmanr έγραψε:
01 Νοέμ 2019, 12:04
axilmar έγραψε:
01 Νοέμ 2019, 11:03


Δεν ειπα να δεσμευονται, να συνδεθουν ειπα. Δλδ να παρακολουθει η εφορια το τι συναλλαγες κανεις μεσω τραπεζης.
Αυτό ακριβώς κάνει και τώρα που δεσμεύει τους λογαριασμούς των συμπολιτών μας.
Παρακολουθεί και δεσμεύει.

Το μεγαλύτερο θέμα που θα ανακύψει δεν είναι ότι θα περιοριστεί η μαύρη αγορά και υπηρεσία, αλλά ότι αν χρωστάς έστω κι ένα ευρώ στην εφορία δεν θα μπορείς να αγοράσεις ούτε ψωμί.
Θα μπορούσαν να παρακολουθούνται χωρίς να υπάρχει δέσμευση λογαριασμού μέχρι ένα ποσό, ώστε να μπορεί να ζήσει ο άνθρωπος.
Έλα όμως που το πρώτο πράγμα που σκέφτηκαν, με το ηλεκτρονικό χρήμα, ήταν οι δεσμεύσεις λογαριασμών...

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 05 Νοέμ 2019, 11:49

stavmanr έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 22:01
axilmar έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 18:46
stavmanr έγραψε:
01 Νοέμ 2019, 12:04

Αυτό ακριβώς κάνει και τώρα που δεσμεύει τους λογαριασμούς των συμπολιτών μας.
Παρακολουθεί και δεσμεύει.

Το μεγαλύτερο θέμα που θα ανακύψει δεν είναι ότι θα περιοριστεί η μαύρη αγορά και υπηρεσία, αλλά ότι αν χρωστάς έστω κι ένα ευρώ στην εφορία δεν θα μπορείς να αγοράσεις ούτε ψωμί.
Θα μπορούσαν να παρακολουθούνται χωρίς να υπάρχει δέσμευση λογαριασμού μέχρι ένα ποσό, ώστε να μπορεί να ζήσει ο άνθρωπος.
Έλα όμως που το πρώτο πράγμα που σκέφτηκαν, με το ηλεκτρονικό χρήμα, ήταν οι δεσμεύσεις λογαριασμών...
Οι δεσμευσεις εγιναν γιατι χρωστουσαν οι εν λογω ανθρωποι. Εαν δεν χρωστας, δεν θα σου δεσμευσουν τιποτα. Οι λογαριασμοι τους δεν συνδεθηκαν με την εφορια, η εφορια απαιτησε απο τις τραπεζες ανοιγμα των λογαριασμων τους. Διαφορετικα πραγματα δλδ.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Νοέμ 2019, 11:53

axilmar έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 11:49
stavmanr έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 22:01
axilmar έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 18:46


Θα μπορούσαν να παρακολουθούνται χωρίς να υπάρχει δέσμευση λογαριασμού μέχρι ένα ποσό, ώστε να μπορεί να ζήσει ο άνθρωπος.
Έλα όμως που το πρώτο πράγμα που σκέφτηκαν, με το ηλεκτρονικό χρήμα, ήταν οι δεσμεύσεις λογαριασμών...
Οι δεσμευσεις εγιναν γιατι χρωστουσαν οι εν λογω ανθρωποι. Εαν δεν χρωστας, δεν θα σου δεσμευσουν τιποτα. Οι λογαριασμοι τους δεν συνδεθηκαν με την εφορια, η εφορια απαιτησε απο τις τραπεζες ανοιγμα των λογαριασμων τους. Διαφορετικα πραγματα δλδ.
Ξέρεις πόσοι έλληνες χρωστούν στο Δημόσιο; :D
SpoilerShow
3.874.902 με δεδομένα Οκτωβρίου :a108:
https://www.ert.gr/eidiseis/oikonomia/e ... -aygoysto/

Ένας σε κάθε σπίτι :wink
Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάθε σπίτι διαθέτει έναν καρκινοπαθή κι έναν (ληξιπρόθεσμο) οφειλέτη δημοσίου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 05 Νοέμ 2019, 12:07

vantono έγραψε:
03 Οκτ 2019, 11:11
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
03 Οκτ 2019, 11:05
ερώτηση: γιατί εγώ πχ που δεν θέλω να έχω καμία σχέση με τράπεζες πρέπει με το ζόρι να έχω λογαριασμό και κάρτα;
από που και ως που σε μια ελεύθερη (κλαίω) πολιτεία, το κράτος με αναγκάζει να συνάψω σχέσεις με ιδιωτικές εταιρείες;
Στοιχειώδης εκσυγχρονισμός λέγεται βρε αλογομούρη, απλά η εξέλιξη των πραγμάτων ειναι. Προς 2020 βαδίζουμε, είναι ολίγον τι αναχρονιστικό να κανεις τις συναλλαγές σου με ενα ματσο χαρτάκια και κέρματα, με τον κίνδυνο ειτε να σε κλέψουν (κατα λάθος εστω) στα ρέστα, είτε να γίνεσαι φορέας μιας ντουζίνας μικροβίων με αυτο το πιάσε-δώσε-ξαναπιάσε χαρτιά που δεν ξερεις ποσα χερια εχουν περάσει,και απο ποια κωλότσεπη εχουν ξεκινησει το ταξίδι τους. Με την κάρτα και τις ηλεκτρονικές πληρωμές γενικά ειναι πολύ πιο βολική η κάθε σου συναλλαγή. Ουτε εγω το καταλαβαινα μεχρι αρκετά παλιότερα, αλλα οταν ξεκινησα τις ηλ.συναλλαγές, τοτε το ειδα διαφορετικά.
Α μάλιστα. Για την υγιεινή τον χεριών μας ενδιαφέρονται.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 05 Νοέμ 2019, 12:12

hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2019, 23:42


Εγώ θα ήμουν σύμφωνος με 100% πλαστικό χρήμα με τρεις σημαντικές προϋποθέσεις:

1. πλήρη εξορθολογισμό του φορολογικού συστήματος
2. διά νόμου μηδενική προμήθεια για πληρωμές ως ένα ποσό (π.χ. ως 10 ευρώ)
3. πλήρη αναβάθμιση του τραπεζικού δικτύου πληρωμών

Θα ήθελα επίσης καλύτερη νομοθεσία που προστατεύει τον πολίτη στις ηλεκτρονικές του συναλλαγές.
Γιατί μόνο μέχρι 10 ευρώ; Δηλαδή και με υποχρεώνει να πάρω κάρτα και με χρεώνει;

Ο nemo έχει δίκιο σε αυτό που είπε ότι μετά από κάποιες συναλλαγές το χρήμα καταλήγει όλο στην τράπεζα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 05 Νοέμ 2019, 12:18

stavmanr έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 11:53
axilmar έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 11:49
stavmanr έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 22:01

Έλα όμως που το πρώτο πράγμα που σκέφτηκαν, με το ηλεκτρονικό χρήμα, ήταν οι δεσμεύσεις λογαριασμών...
Οι δεσμευσεις εγιναν γιατι χρωστουσαν οι εν λογω ανθρωποι. Εαν δεν χρωστας, δεν θα σου δεσμευσουν τιποτα. Οι λογαριασμοι τους δεν συνδεθηκαν με την εφορια, η εφορια απαιτησε απο τις τραπεζες ανοιγμα των λογαριασμων τους. Διαφορετικα πραγματα δλδ.
Ξέρεις πόσοι έλληνες χρωστούν στο Δημόσιο; :D
SpoilerShow
3.874.902 με δεδομένα Οκτωβρίου :a108:
https://www.ert.gr/eidiseis/oikonomia/e ... -aygoysto/

Ένας σε κάθε σπίτι :wink
Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάθε σπίτι διαθέτει έναν καρκινοπαθή κι έναν (ληξιπρόθεσμο) οφειλέτη δημοσίου.
Γι'αυτο ειναι επιτακτικη αναγκη να συνδεθουν οι τραπεζικοι λογαριασμοι ολων με την εφορια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Νοέμ 2019, 18:41

Otto Weininger έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 12:12
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2019, 23:42


Εγώ θα ήμουν σύμφωνος με 100% πλαστικό χρήμα με τρεις σημαντικές προϋποθέσεις:

1. πλήρη εξορθολογισμό του φορολογικού συστήματος
2. διά νόμου μηδενική προμήθεια για πληρωμές ως ένα ποσό (π.χ. ως 10 ευρώ)
3. πλήρη αναβάθμιση του τραπεζικού δικτύου πληρωμών

Θα ήθελα επίσης καλύτερη νομοθεσία που προστατεύει τον πολίτη στις ηλεκτρονικές του συναλλαγές.
Γιατί μόνο μέχρι 10 ευρώ; Δηλαδή και με υποχρεώνει να πάρω κάρτα και με χρεώνει;

Ο nemo έχει δίκιο σε αυτό που είπε ότι μετά από κάποιες συναλλαγές το χρήμα καταλήγει όλο στην τράπεζα.
Ε, σου παρέχει μια υπηρεσία και ένα δίκτυο. Εκτός κι αν θέλεις κρατικές τράπεζες, δεν γίνεται να μην πληρώνεις τίποτα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 08 Νοέμ 2019, 14:22

Πώς αλλάζουν μισθοί - συντάξεις - εισοδήματα με τη νέα κλίμακα

Tου Σπύρου Δημητρέλη

Μεγάλους και μικρότερους κερδισμένους έχει η νέα φορολογική κλίμακα που περιλαμβάνεται στο φορολογικό νομοσχέδιο που δόθηκε χθες σε δημόσια διαβούλευση και θα τεθεί σε ισχύ από τα εισοδήματα του 2020. Από τη νέα φορολογική κλίμακα προκύπτουν από το νέο έτος ελαφρύνσεις για τους περισσότερους μισθωτούς και συνταξιούχους (πλην των μισθωτών με ένα παιδί και εισόδημα άνω των 20.000 ευρώ) ενώ κερδισμένοι είναι όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες που θα δουν όμως τις μειώσεις του φόρου εισοδήματος (ακόμη και άνω των 1.700 ευρώ) με το εκκαθαριστικό του 2021.

Η νέα κλίμακα έχει ως εξής:






Εισόδημα
Συντελεστής


Έως 10.000
9% (από 22% που ισχύει σήμερα)


10.001-20.000
22%


20.001-30.000
28% (από 29%


30.001-40.000
36% (από 37%)


40.001+
44% (από 45%)






'Εκπτωση φόρου

Η έκπτωση φόρου για μισθωτούς-συνταξιούχους που οδηγεί σε αφορολόγητο όριο διαμορφώνεται ως εξής:

- Άγαμος: 777 ευρώ που συνεπάγεται αφορολόγητο όριο 8.636 ευρώ.

- Έγγαμος με 1 παιδί: 810 ευρώ για να προκύπτει αφορολόγητο 9.000 ευρώ.

- Έγγαμος με 2 παιδιά: 900 ευρώ για να προκύψει αφορολόγητο όριο 10.000 ευρώ.

- Έγγαμος με 3 παιδιά: 1.120 ευρώ που οδηγεί σε αφορολόγητο 11.000 ευρώ.

- Έγγαμος με 4 παιδιά: 1.340 ευρώ που οδηγεί σε αφορολόγητο όριο 12.000 ευρώ.

- Για κάθε επιπλέον τέκνο η έκπτωση φόρου προσαυξάνεται κατά 220 ευρώ

Τα ποσά της έκπτωσης φόρου θα δίνονται στο σύνολό τους για εισόδημα από μισθούς ή συντάξεις έως 12.000 ευρώ. Για εισοδήματα άνω των 12.000 ευρώ οι εκπτώσεις φόρου θα περιορίζονται κατά 20 ευρώ ανά 1.000 ευρώ επιπλέον εισοδήματος.

Φορολογικό βάρος

Οι αλλαγές στο φορολογικό βάρος μισθωτών, συνταξιούχων και ελευθέρων επαγγελματιών στους πίνακες που ακολουθούν

Μισθωτοί - συνταξιούχοι


Ενδιαφέροντα και τα σχόλια.

ΝΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ πριν 1 ώρες
4 ψήφοι

To εξοργιστικό σε αυτό το νομοσχέδιο είναι ότι ποινικοποιεί για τον Μισθωτό κάθε προσπάθεια αποταμίευσης. Αφού αν αφαιρέσεις φόρους, ΕΝΦΙΑ, Τέλη κυκλοφορίας, ενοίκια , διατροφές κ.λ.π το υποχρεωτικό 30% γίνεται από 60% έως 90% στην πράξη. Στενό συγγενικό μου πρόσωπο με τις νέες διατάξεις θα πρέπει να δαπανά το 90% του εναπομείναντος διαθέσιμου εισοδήματος του σε δαπάνες με πλαστικό χρήμα για να μην του επιβληθεί πρόστιμο. Ο συγκεκριμένος πληρώνει και διατροφή όπως και αρκετές χιλιάδες άλλοι μισθωτοί. Για τους γνωρίζοντες η διατροφή βγαίνει από το Δικαστή σε ένα ποσοστό 25-30% επί του διαθέσιμου εισοδήματος βάση δήλωσης. Αρα όπως καταλαβαίνετε όλοι αυτοί θα είναι για λαιμητόμο με τις νέες διατάξεις.ΥΓ Οι μισθωτοί που δεν μπορούν να κρύψουν τίποτα είνα για άλλη μια φορά τα μόνιμα υποζύγια.

onlineΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ πριν 1 ώρες
2 ψήφοι

Θα κλάψει κι ο κάθε πικραμένος:
4μελής οικογένεια (γνωστού μου) με οικογενειακό εισόδημα 16.815,65 € (ο ένας εκ των δύο μακροχρόνια άνεργος - πιστός στο δόγμα ΓΑΠ), πληρώνει:
645 ενφια
55 φόρο εισοδήματος
300 τέλη αυτοκινήτου
Σύνολο φόρων: 1.000
Πληρώνει σε 2 φοιτητές 550 στον καθένα το μήνα σε διαφορετικές πόλεις ήτοι 13.200 το έτος
Υπόλοιπο εισοδήματος για το ζευγάρι=2.615,65 για να περάσει αν περάσει τη χρονιά.
Έχει όμως υποχρέωση να χτυπήσει στην κάρτα 5.044,70 €.
Επειδή όπως καταλαβαίνετε (αν καταλαβαίνετε), λείπουν 2.429,05 €.
Αυτά θα τους τα δώσει ο Σταϊκούρας για να τα χτυπήσουν στην κάρτα; Ή θα τους ζητηθεί να πληρώσουν πρόστιμο 242,91 € στην εκκαθάριση της δήλωσής τους;
Σημείωση 1: Μην απαντήσετε. Τους απάντησα εγώ ήδη.
Σημείωση 2: Μην αρχίσετε τα χαζά τύπου πώς τα φέρνουν βόλτα. Γωτήστε τον Σταϊκούγα.
Συμπέρασμα: Οι οικογένειες της μεσαίας τάξης πρέπει να παταχθούν!

Τελευταία επεξεργασία: πριν 1 ώρες

onlinechristos25 πριν μια ώρα
1 ψήφος

Δείτε την μηνιαία ελάφρυνση για μισθωτούς και για Ε.Ε, για πάνω από 12.000 ευρώ (με 1,2 ή χωρίς παιδιά): για τους πρώτους από 3 έως 15 ευρώ ενώ για τους δεύτερους από 108 έως 133 ευρώ!

onlinevassilis πριν μια ώρα
0 ψήφοι

@catha Πολύ σωστά , για τους ελεύθερος επαγγελματίες που δηλώνουν πάνω από τα ελάχιστα και για τους μισθωτούς λίγα πράγματα.
Δηλαδή κίνητρο για φοροδιαφυγή η νέα φορολογική κλίμακα αφού οι εξωπραγματικοί συντελεστές της τάξεως του +50% παραμένουν.

Τελευταία επεξεργασία: πριν μια ώρα

onlineanaxiopistos πριν 44 λεπτά
2 ψήφοι

Εικονική η μείωση των μεγάλων φορολογικών συντελεστών λοιπόν.
Μετά μελέτη του νομοσχεδίου , απορώντας γιατί με την μείωση του 45 σε 44 και του 37 σε 36, δεν προκύπτει μεγάλη μείωση του φόρου για μεγάλα εισοδήματα. ανακάλυψα το εξής:
Η μείωση της έκπτωσης του φόρου καθώς αυξάνεται το εισόδημα έχει μεγαλώσει . Απο 10 ευρώ μείωση της έκπτωσης φόρου έγινε 20 ευρώ για κάθε 1000 ευρώ επιπλέον εισόδημα.
Συγχαρτητήρια
Δηλαδή το κρυφό 1% επιπλέον του προηγούμενου νόμου έγινε 2 % , για να ανακοινώσουμε επικοινωνιακά μείωση των φόρολογικών συντελεστών και των μεγάλων κλιμακίων για να χαρούν οι ψηφοφόροι μας.
Άρα το 46% φορολογίας για πάνω από 40.000 εισόδημα, παραμένει 46% και από 45%+1%κρυφό, γινεται 44%+2% κρυφό.
Και παράλληλα φέρνεται το 30%.
Ούτε ο Σύριζα τοσο κουτόχορτο στους ψηφοφόρους.

Και παράλληλα στο υπόλοιπο 54% ζητάνε 30% υποχρεωτική κατανάλωση.
Δηλαδή όποιος φτάσει σε αυτό το σημείο , μη τυχόν σκεφτεί να το μαζέψει να πάρει κανα σπίτι, όχι θα πρέπει να το ξοδέψει αμέσως.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22886
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 10 Νοέμ 2019, 19:04

Σήμερα πέρασα απο δυο καταστήματα, όχι της γειτονιας μου (ενα ψιλικατζίδικο/μινι μαρκετ και καπάκι ενα περίπτερο), θέλοντας να αγοράσω κάρτα ανανέωσης χρόνου πληρώνοντας με κάρτα, και κανενα εκ των δύο καταστημάτων δεν είχε pos. Αναρωτιέμαι, δεν ειναι παράνομο πλέον το να εισαι ιδιοκτήτης τετοιων καταστημάτων και να μην διαθέτεις pos? Δεν σηκώνει μέχρι και καταγγελία αυτό? Τιστομπούτσο? Δεν μου εχει ξανα τύχει αυτο.
hellegennes, εσύ που είσαι και του χώρου, τί ακριβώς παίζει σ'αυτές τις περιπτώσεις?

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Νοέμ 2019, 22:36

vantono έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 19:04
Σήμερα πέρασα απο δυο καταστήματα, όχι της γειτονιας μου (ενα ψιλικατζίδικο/μινι μαρκετ και καπάκι ενα περίπτερο), θέλοντας να αγοράσω κάρτα ανανέωσης χρόνου πληρώνοντας με κάρτα, και κανενα εκ των δύο καταστημάτων δεν είχε pos. Αναρωτιέμαι, δεν ειναι παράνομο πλέον το να εισαι ιδιοκτήτης τετοιων καταστημάτων και να μην διαθέτεις pos? Δεν σηκώνει μέχρι και καταγγελία αυτό? Τιστομπούτσο? Δεν μου εχει ξανα τύχει αυτο.
hellegennes, εσύ που είσαι και του χώρου, τί ακριβώς παίζει σ'αυτές τις περιπτώσεις?
Το περίπτερο δεν είναι υποχρεωμένο. Οι άλλοι είναι και το πρόστιμο είναι 1500 (750 αν πληρώσεις μέσα σε 15 μέρες). Μπορείς να τους καταγγείλεις αν θες.

Υπόψη ότι, αν πληρώσεις κάρτα ανανέωσης με κάρτα, χρεώνεσαι παραπάνω. Εγώ χρεώνω 10 λεπτά/10 ευρώ, δηλαδή 1%. Είναι τελείως νόμιμο -και απαραίτητο-, γιατί το κέρδος της κάρτας είναι 1,1%.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΕΣΑΡ
Δημοσιεύσεις: 1175
Εγγραφή: 09 Φεβ 2019, 11:30

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΕΣΑΡ » 10 Νοέμ 2019, 23:33

Δηλαδή το κράτος σε υποχρεώνει να πληρώνεις μέσω ιδιωτικών εταιριών οι οποίες και κρατούν προμήθεια από το νταβατζιλίκι. Για αυτό μιλάμε και κάποιοι πανυγηρίζουν για "εκσυγχρονισμούς" και "πρόοδο"

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21303
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 17 Νοέμ 2019, 13:03

ΓΕΣΑΡ έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 23:33
Δηλαδή το κράτος σε υποχρεώνει να πληρώνεις μέσω ιδιωτικών εταιριών οι οποίες και κρατούν προμήθεια από το νταβατζιλίκι. Για αυτό μιλάμε και κάποιοι πανυγηρίζουν για "εκσυγχρονισμούς" και "πρόοδο"
άκου και το καλύτερο
οι τράπεζες κρατούν το ποσοστό τους από το συνολικό ποσό, δηλαδή κρατούν ποσοστό και επί του ΦΠΑ
ο επαγγελματίας πληρώνει προμήθεια στη τράπεζα για ποσό που δεν είναι καν δικό του
και όλα αυτά υπό την απειλή του νόμου
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21303
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 17 Νοέμ 2019, 13:07

hellegennes έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 18:41
Ε, σου παρέχει μια υπηρεσία και ένα δίκτυο. Εκτός κι αν θέλεις κρατικές τράπεζες, δεν γίνεται να μην πληρώνεις τίποτα.
δε με νοιάζει
είναι σαν να έρχεται το κράτος και να θεσπίζει νόμο όπου λέει αν θες να μετρούν οι αποδείξεις εξόδων σου στη φορολογική δήλωση, θα ψωνίζεις μόνο από τον χέλη - σε αναγκάζει δηλαδή σε μία πολύ συγκεκριμένη κατεύθυνση
μπορούν να δημιουργήσουν τις συνθήκες για να ωθήσουν τον επαγγελματία να θέλει να έχει Pos, όχι όμως να θεσπίσουν νόμο με τον οποίο να τον εξαναγκάζουν
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Νοέμ 2019, 13:17

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 13:07
hellegennes έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 18:41
Ε, σου παρέχει μια υπηρεσία και ένα δίκτυο. Εκτός κι αν θέλεις κρατικές τράπεζες, δεν γίνεται να μην πληρώνεις τίποτα.
δε με νοιάζει
είναι σαν να έρχεται το κράτος και να θεσπίζει νόμο όπου λέει αν θες να μετρούν οι αποδείξεις εξόδων σου στη φορολογική δήλωση, θα ψωνίζεις μόνο από τον χέλη - σε αναγκάζει δηλαδή σε μία πολύ συγκεκριμένη κατεύθυνση
μπορούν να δημιουργήσουν τις συνθήκες για να ωθήσουν τον επαγγελματία να θέλει να έχει Pos, όχι όμως να θεσπίσουν νόμο με τον οποίο να τον εξαναγκάζουν
Αυτό κι εγώ το θεωρώ απαράδεκτο. Δεν συμβαίνει πουθενά αλλού εκτός από εδώ και κατά την γνώμη μου παραβιάζει το μισό σύνταγμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Υποχρεωτικές ηλεκτρονικές συναλλαγές εναντίον φοροδιαφυγής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Νοέμ 2019, 13:23

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 13:07
hellegennes έγραψε:
05 Νοέμ 2019, 18:41
Ε, σου παρέχει μια υπηρεσία και ένα δίκτυο. Εκτός κι αν θέλεις κρατικές τράπεζες, δεν γίνεται να μην πληρώνεις τίποτα.
δε με νοιάζει
είναι σαν να έρχεται το κράτος και να θεσπίζει νόμο όπου λέει αν θες να μετρούν οι αποδείξεις εξόδων σου στη φορολογική δήλωση, θα ψωνίζεις μόνο από τον χέλη - σε αναγκάζει δηλαδή σε μία πολύ συγκεκριμένη κατεύθυνση
Νομίζω όλο το νόημα είναι να αποφύγει να σε αναγκάσει. Οπότε σου λεέι, κάνε ότι θες, βάλτα όλα στα στριγκάκια στις χορεύτριες, απλά μετά θα πληρώσεις ένα ποσοσστό ως αντικίνητρο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών