Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Θέλουμε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Όχι θέλω ανοιχτά σύνορα
11
12%
Θέλω να συνεχίσει το ήδη υπάρχον σύστημα στα σύνορα του Έβρου
5
5%
Θέλω τείχος και νάρκες
51
56%
Θέλω σοβαρή φύλαξη των συνόρων με άλλο τρόπο
24
26%
 
Σύνολο ψήφων: 91

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 08 Νοέμ 2019, 17:56

Nandros έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 17:53
Alien666 έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 17:47
Αρίστος έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 17:43
Eσυ Nandros να εχεις μουτρα να μιλησεις αν η ΝΔ καταφερει να παραμεινει 4,5 χρονια στην εξουσια οπως ο ΣΥΡΙΖΑ και κυριως καταφερει να παραδωσει στην επομενη κυβερνηση 37 ΔΙΣ.

Γιατι 37 ΔΙΣ σας αφησε ο ΣΥΡΙΖΑ και εχετε και το ΘΡΑΣΟΣ να τον βριζετε λυκορνια.

Αμα γουσταρεις ανοιξε νημα να στα χωσω, γιατι εδω γαμας τη συζητηση.
Μην τον ακούς. Κι εγώ ΝΔ είμαι από γεννησιμιού μου και δεν είμαστε όλοι "κακοί".
:smt005:
Πρόλαβα όμως και το διάβασα αυτό που έγραψες. :chickencatch: Αντιπαρέρχομαι
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 08 Νοέμ 2019, 18:04

Αρίστος έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 16:41
Πάνας έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 15:30


Την έχει κάνει ήδη με τον Βελόπουλο... :003:

Αυτός άνοιξε το νήμα.


Αυτη τη στιγμη δεν υποστηριζω κανενα κομμα και οπως και οι περισσοτεροι πρωην ΑΝΕΛ ειμαι σε φαση αναζητησης.

Ισχυει ομως το εξης: στα οικονομικα ειμαι ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ (ισως και αριστεροτερα του ΚΚΕ) και στα εθνικα θεματα ΔΕΞΙΟΣ.

.
Στον πατριωτικό χώρο δεν υπάρχει τίποτα σοβαρό, αυτό έχει γίνει εσκεμμένα για να προωθήσουν την πολυπολιτισμικότητα που είναι στην ατζέντα της ΕΕ.
Αντιθέτως προώθησαν την ΧΑ για να ξευτελίσουν τον χώρο αλλά και να ενισχύσουν το δίπολο λόγω της εφαρμογής των μνημονίων.
Όλα αυτά τα καθορίζουν και τα προωθούν τα ΜΜΕ.
Μόνο σε μια κατάσταση εκτάκτου ανάγκης θα ξεχωρίσουν άνθρωποι με υψηλό πατριωτικό αίσθημα.

Και εγώ μαζί σου είμαι να ξέρεις, τίποτα δεν εκπροσωπεί. Όμως δεν αποδέχομαι την ιδέα του Βελόπουλου ως λύση, αν γίνει κάτι τέτοιο η χώρα θα διασυρθεί παγκοσμίως και αυτό θα είναι χειρότερο ακόμα και από χρεωκοπία γιατί είμαστε τουριστική χώρα.
the end

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 08 Νοέμ 2019, 18:07

Alien666 έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 17:56
Nandros έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 17:53
Alien666 έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 17:47


Μην τον ακούς. Κι εγώ ΝΔ είμαι από γεννησιμιού μου και δεν είμαστε όλοι "κακοί".
:smt005:
Πρόλαβα όμως και το διάβασα αυτό που έγραψες. :chickencatch: Αντιπαρέρχομαι
Δεν ήταν υβριστικό βρε, φιλικό ήταν και συνηθίζεται στο πχόρουμ. Προτίμησα την διαγραφή για να μην παρεξηγηθώ.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 08 Νοέμ 2019, 18:09

Nandros έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 18:07
Alien666 έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 17:56
Nandros έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 17:53

:smt005:
Πρόλαβα όμως και το διάβασα αυτό που έγραψες. :chickencatch: Αντιπαρέρχομαι
Δεν ήταν υβριστικό βρε, φιλικό ήταν και συνηθίζεται στο πχόρουμ. Προτίμησα την διαγραφή για να μην παρεξηγηθώ.
.
Α οκ :003: Αρχίζω πάντως να συνηθίζω το κλίμα γι' αυτό και δεν το παρεξήγησα ούτε ως εχθρικό :a108:
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39721
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 08 Νοέμ 2019, 18:32

Πάνας έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 18:04
Αρίστος έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 16:41
Πάνας έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 15:30


Την έχει κάνει ήδη με τον Βελόπουλο... :003:

Αυτός άνοιξε το νήμα.


Αυτη τη στιγμη δεν υποστηριζω κανενα κομμα και οπως και οι περισσοτεροι πρωην ΑΝΕΛ ειμαι σε φαση αναζητησης.

Ισχυει ομως το εξης: στα οικονομικα ειμαι ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ (ισως και αριστεροτερα του ΚΚΕ) και στα εθνικα θεματα ΔΕΞΙΟΣ.

.
Στον πατριωτικό χώρο δεν υπάρχει τίποτα σοβαρό, αυτό έχει γίνει εσκεμμένα για να προωθήσουν την πολυπολιτισμικότητα που είναι στην ατζέντα της ΕΕ.
Αντιθέτως προώθησαν την ΧΑ για να ξευτελίσουν τον χώρο αλλά και να ενισχύσουν το δίπολο λόγω της εφαρμογής των μνημονίων.
Όλα αυτά τα καθορίζουν και τα προωθούν τα ΜΜΕ.
Μόνο σε μια κατάσταση εκτάκτου ανάγκης θα ξεχωρίσουν άνθρωποι με υψηλό πατριωτικό αίσθημα.

Και εγώ μαζί σου είμαι να ξέρεις, τίποτα δεν εκπροσωπεί. Όμως δεν αποδέχομαι την ιδέα του Βελόπουλου ως λύση, αν γίνει κάτι τέτοιο η χώρα θα διασυρθεί παγκοσμίως και αυτό θα είναι χειρότερο ακόμα και από χρεωκοπία γιατί είμαστε τουριστική χώρα.


Αμα ημουν με το Βελοπουλο δεν θα ντρεπομουν να το πω. Οι ΑΝΕΛ διαμοιραστηκαν στον Βελοπουλο, τον Βαρουφακη και τον ΣΥΡΙΖΑ, ακομη και σε μικρα κομματιδια. Αλλα πολλοι ψηφισαν συγκυριακα χωρις να ειναι απολυτα ευχαριστημενοι με αυτο που διαλεξαν.

Και αν θες τη γνωμη μου οι ΑΝΕΛ ηταν το σοβαροτερο κομμα της Λαικης Δεξιας στη χωρα. Γι' αυτο το συστημα φαγωθηκε να τους διαλυσει. Για τους υπολοιπους που κραζεις συμφωνω. Βαζουν λαμογια επικεφαλης των εθνικιστικων κομματων τα οποια ανα πασα στιγμη τα κρατανε στο χερι.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39721
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 08 Νοέμ 2019, 19:57

Alien666 έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 17:08
Αρίστος έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 17:01


Δεν εχουν καταλαβει οτι το 90% των μεταναστων ερχονται μεσω δουλεμπορικων κυκλωματων.

Αυτοι τους πληρωνουν τα εξοδα μετακινησης και απαιτουν μετα τους μισθους τους 5-10 χρονων για να τους ξωφλησουν.

Στο χωριο μου αυτο το λεμε δουλεμποριο.

Δεν γινεται λοιπον προοδευτικοι να θεωρουνται οσοι υποστηριζουν πολιτικες ανοιχτων συνορων, δηλαδη πολιτικες που ξαναγεννησαν το δουμποριο μετα απο 3 αιωνες.

.
Δεν γίνεται επίσης (συμπληρώνω) να θεωρούνται προοδευτικοί όσοι έχουν την ψευδαίσθηση ότι το κεφάλαιο που διατήθεται για τη φιλοξενία είναι απεριόριστο (ακόμη και αυτό που διαθέτει η ΕΕ).

Απαιτείται απλή λογική. Οταν έχεις ένα ΔΕΔΟΜΕΝΟ ποσό και ΔΕΔΟΜΕΝΕΣ υποδομές για να διανέμεις σε όσους έρχονται, τότε όσοι περισσότεροι έρχονται, τόσο δυσχαιρένουν οι συνθήκες για όσους είναι ήδη εδώ.

Αυτά είναι ψιλά γράμματα όμως για τον Έλληνα που μια ζωή θεωρεί ότι τα λεφτά φυτρώνουν σε λεφτόδεντρα ή ότι τα βρέχει ο ουρανός.

Σου λέει "φέρτε τους όλους, αντέχουμε". Λες και αυτοί που είναι ήδη μέσα, δεν αξίζουν το καλύτερο δυνατό και πρέπει να τους δυσκολέψουμε τη ζωή βάζοντας όλο και περισσότερους


Εννοειται οτι η ΕΕ τα λεφτα που δινει σημερα δεν θα τα δινει αιωνιως.

Εννοειται οτι σε δυο τρια χρονια θα κληθουμε να τα βαζουμε απο την τσεπη μας.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39721
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 08 Νοέμ 2019, 20:25

Aσχημα τα μαντατα.


Ο Ερντογαν δηλωσε πως εφοσον η ΕΕ δεν του δινει τα λεφτα που λεει πως του χρωσταει, απο τη Δευτερα θα πυκνωσει τις μεταναστευτικες ροες.

Ο Τσαβουσογλου επισης ειπε πως η Τουρκια θα αρχισει να στελνει και Τζιχαντιστες στην Ευρωπη (στις χωρες καταγωγης τους).

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 08 Νοέμ 2019, 20:30, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

jimdenin
Δημοσιεύσεις: 3048
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 13:57

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimdenin » 08 Νοέμ 2019, 20:27

:giggle::giggle::giggle: Πόσο ωραία στήνεται η όλη κατάσταση.


Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14032
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 08 Νοέμ 2019, 20:51

ναι στην αυστηρη μεταναστευτικη πολιτικη. οχι ομως με νεκρους και προπηλακισμους αλλοδαπων
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 08 Νοέμ 2019, 21:58

nostromos έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 15:17
oldjedi έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 12:05
Πάνας έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 11:58


Ναι, πλέον δεν είναι με τις διαστάσεις που έχει πάρει, πρέπει να βρεθεί λύση αλλά όχι με ναρκοπέδια, πιράνχας και βούλιαγμα στις βάρκες. Θα πρέπει να εξετάζονται άμεσα οι αιτήσεις και όσοι πληρούν τις προϋποθέσεις να παίρνουν άσυλο και όσοι δεν τις τηρούν να επιστρέφουν στις χώρες τους, με οτιδήποτε μέσον, καράβια αεροπλάνα κλπ..
@Πανα...
Στην λογικη σου θεση , υπαρχει ο εξης αντιλογος ... Φορτωνεις 150 Πακιστανους και τους στελνεις στο Πακισταν ... Αλλα επειδη δεν εχουν χαρτια να αποδειξουν οτι ειναι Πακιστανοι , το Πακισταν ΔΕΝ τους δεχεται ... Τι κανεις τοτε ;; ( το προβλημα , ετεθη και οι 150 επεστρεψαν στην Γερμανια ... )

2-3 χρονια σε κλειστη δομη αυστηροτερη της Αμυγδαλεζας και τα χαρτια θα ερθουνε απο το Πακισταν ... με κουριερ
:)

Σωστα ... υπαρχει και αυτη η πιθανοτητα ...
Απο την αλλη , η δημιουργια στρατοπεδων συγκεντρωσης ( καποιοι αλλοι θα τα αποκαλεσουν Ζωολογικους Ανθρωπινους Κηπους ) δεν με βρισκει και πολυ συμφωνο ...
Θα πρεπει να βρεθει ενας αλλος τροπος ...
Και αυτος ο αλλος τροπος ειναι το να υποχρεωθει η Τουρκια , εστω και με την απειλη βιας να τους σταματα ΠΡΙΝ φτασουν στα παραλια ... Ας χρηματοδοτηθει να φτιαξει και αυτη ενα φραχτη στα συνορα της ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34848
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 08 Νοέμ 2019, 22:15

oldjedi έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 21:58
Σωστα ... υπαρχει και αυτη η πιθανοτητα ...
Απο την αλλη , η δημιουργια στρατοπεδων συγκεντρωσης ( καποιοι αλλοι θα τα αποκαλεσουν Ζωολογικους Ανθρωπινους Κηπους ) δεν με βρισκει και πολυ συμφωνο ...
Θα πρεπει να βρεθει ενας αλλος τροπος ...
Και αυτος ο αλλος τροπος ειναι το να υποχρεωθει η Τουρκια , εστω και με την απειλη βιας να τους σταματα ΠΡΙΝ φτασουν στα παραλια ... Ας χρηματοδοτηθει να φτιαξει και αυτη ενα φραχτη στα συνορα της ...
Δεν υπάρχει αυτός ο τρόπος.Εάν δεν το έχεις καταλάβει η Τουρκία δεν δέχεται όρους,η Τουρκία επιβάλλει όρους.Ή φτιάχνεις στρατίπεδα ή βυθίζεις βάρκες ή δέχεσαι όσους σου στέλνει.
Για μένα είναι απαράδεκτο και να λέγεται ότι το ποιός μένει στην Ελλάδα εξαρτάται από την βούληση της Τουρκίας.Και ο μόνος τρόπος για να σταματήσει αυτή η ομηρία είναι να εμποδισθούν οι βάρκες δια της βίας.Άλλος δεν υπάρχει.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39721
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 08 Νοέμ 2019, 22:20

Σημερα μιλουσα για δουλεμποριο...

και πριν απο λιγο ανεβηκε αυτο.


Κυψέλη: Κύκλωμα διακινητών κρατούσε 27 μετανάστες σε σπίτι-φυλακή

https://www.tribune.gr/crime/news/artic ... ylaki.html

.

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 08 Νοέμ 2019, 22:26

πατησιωτης έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 22:15
oldjedi έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 21:58
Σωστα ... υπαρχει και αυτη η πιθανοτητα ...
Απο την αλλη , η δημιουργια στρατοπεδων συγκεντρωσης ( καποιοι αλλοι θα τα αποκαλεσουν Ζωολογικους Ανθρωπινους Κηπους ) δεν με βρισκει και πολυ συμφωνο ...
Θα πρεπει να βρεθει ενας αλλος τροπος ...
Και αυτος ο αλλος τροπος ειναι το να υποχρεωθει η Τουρκια , εστω και με την απειλη βιας να τους σταματα ΠΡΙΝ φτασουν στα παραλια ... Ας χρηματοδοτηθει να φτιαξει και αυτη ενα φραχτη στα συνορα της ...
Δεν υπάρχει αυτός ο τρόπος.Εάν δεν το έχεις καταλάβει η Τουρκία δεν δέχεται όρους,η Τουρκία επιβάλλει όρους.Ή φτιάχνεις στρατίπεδα ή βυθίζεις βάρκες ή δέχεσαι όσους σου στέλνει.
Για μένα είναι απαράδεκτο και να λέγεται ότι το ποιός μένει στην Ελλάδα εξαρτάται από την βούληση της Τουρκίας.Και ο μόνος τρόπος για να σταματήσει αυτή η ομηρία είναι να εμποδισθούν οι βάρκες δια της βίας.Άλλος δεν υπάρχει.
:)

Βασικα , συμφωνω , Πατ ...
Αλλα η βια , αν χρησιμοποιηθει θα μας αφησει εκθετους στην παγκοσμια κοινη γνωμη ...Ασε που μπορει να προκαλεσει την Τουρκια σε θερμο επεισοδιο , λογω υπερασπισης των Μουσουλμανων απο αυτην ... Ο Τσαβουσογλου δηλωσε "Οι Συροι ειναι αδερφια μας" ...Δεν μας συμφερει λοιπον ...
Απο την αλλη , μονο η ΕΕ μπορει να ασκησει βια στην Τουρκια και τροποι υπαρχουν πολλοι ...Π.χ θα μπορουσε η ΕΕ , να απελασει ιδιο αριθμο Τουρκων , που εχει στα εδαφη της ... Υπαρχουν 8 μυρια Τουρκοι στην ΕΕ ... Πως θα φαινοταν στον Ερντογαν , να τους εστελνε η ΕΕ πεσκεσι πισω στην χωρα τους ;;

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34848
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 08 Νοέμ 2019, 22:34

oldjedi έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 22:26
Βασικα , συμφωνω , Πατ ...
Αλλα η βια , αν χρησιμοποιηθει θα μας αφησει εκθετους στην παγκοσμια κοινη γνωμη ...Ασε που μπορει να προκαλεσει την Τουρκια σε θερμο επεισοδιο , λογω υπερασπισης των Μουσουλμανων απο αυτην ... Ο Τσαβουσογλου δηλωσε "Οι Συροι ειναι αδερφια μας" ...Δεν μας συμφερει λοιπον
Πάλι τα ίδια.Σου ξεναλέω ότι ο Σαμαράς έκανε απωθήσεις και δεν έβγαλε κανείς κιχ.Εάν οι Σύροι είναι αδέλφια τους ας τους πάρουν πίσω.Άμεση απέλαση με το που πατάνε το πόδι τους εδώ.Ή ακόμη καλύτερα άμεση απέλαση στον Άσαντ.
Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει δέκα χρόνια κοσκινίζει.

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Θέλετε τείχος και νάρκες στον Έβρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 08 Νοέμ 2019, 22:51

oldjedi έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 22:26
πατησιωτης έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 22:15
oldjedi έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 21:58
Σωστα ... υπαρχει και αυτη η πιθανοτητα ...
Απο την αλλη , η δημιουργια στρατοπεδων συγκεντρωσης ( καποιοι αλλοι θα τα αποκαλεσουν Ζωολογικους Ανθρωπινους Κηπους ) δεν με βρισκει και πολυ συμφωνο ...
Θα πρεπει να βρεθει ενας αλλος τροπος ...
Και αυτος ο αλλος τροπος ειναι το να υποχρεωθει η Τουρκια , εστω και με την απειλη βιας να τους σταματα ΠΡΙΝ φτασουν στα παραλια ... Ας χρηματοδοτηθει να φτιαξει και αυτη ενα φραχτη στα συνορα της ...
Δεν υπάρχει αυτός ο τρόπος.Εάν δεν το έχεις καταλάβει η Τουρκία δεν δέχεται όρους,η Τουρκία επιβάλλει όρους.Ή φτιάχνεις στρατίπεδα ή βυθίζεις βάρκες ή δέχεσαι όσους σου στέλνει.
Για μένα είναι απαράδεκτο και να λέγεται ότι το ποιός μένει στην Ελλάδα εξαρτάται από την βούληση της Τουρκίας.Και ο μόνος τρόπος για να σταματήσει αυτή η ομηρία είναι να εμποδισθούν οι βάρκες δια της βίας.Άλλος δεν υπάρχει.
:)

Βασικα , συμφωνω , Πατ ...
Αλλα η βια , αν χρησιμοποιηθει θα μας αφησει εκθετους στην παγκοσμια κοινη γνωμη ...Ασε που μπορει να προκαλεσει την Τουρκια σε θερμο επεισοδιο , λογω υπερασπισης των Μουσουλμανων απο αυτην ... Ο Τσαβουσογλου δηλωσε "Οι Συροι ειναι αδερφια μας" ...Δεν μας συμφερει λοιπον ...
Απο την αλλη , μονο η ΕΕ μπορει να ασκησει βια στην Τουρκια και τροποι υπαρχουν πολλοι ...Π.χ θα μπορουσε η ΕΕ , να απελασει ιδιο αριθμο Τουρκων , που εχει στα εδαφη της ... Υπαρχουν 8 μυρια Τουρκοι στην ΕΕ ... Πως θα φαινοταν στον Ερντογαν , να τους εστελνε η ΕΕ πεσκεσι πισω στην χωρα τους ;;

:wave:

Βρε γεροτζενται...
Πρέπει να μεγαλωσεις για να διακρίνεις την πραγματικότητα από τα θέλω σου.
Λοιπόν...παρτο απόφαση, δε θα επέμβει ο μπαμπάς σου να σε σώσει.Καμία εε δε θα υποχρεώσει την Τουρκία. Πρέπει η Ελλάδα να το λύσει.

Πατησιωτη.
Δεν γίνεται η απώθηση της βάρκας με τη βία. Δεν ειναι χερσαια σύνορα να τα κλείσεις με φράχτες και στρατό.
Αν περάσουν και καθώς πας να απωθήσεις σκίσουν τη βάρκα και πέσουν στη θάλασσα εισαι Υποχρεωμένος απο το διεθνες δίκαιο μην τους αφήσεις να θαλασσοπνιγούν μίλια από την ακτή. Και αν γίνει σε 2...3 ...4 βαρκες; θα πνιγονται εκατοντάδες;
Όταν έκλεισαν οι άλλοι τα σύνορα δεν σκότωναν κόσμο.
Αλλά όταν έλεγε ο Τσίπρας πως δεν έχει σύνορά η θάλασσα είχαν λυσσάξει το πρωτοθεμα και τα ΜΜΕ του μαρινακη και σεις από κάτω ουρλιαζατε..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών