Ιμάμης Μπαϊλντί

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ιμάμης Μπαϊλντί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Νοέμ 2019, 20:37

Cavaliere έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 19:03
Οι ίδιοι οι εκ γενετής μουσουλμάνοι δεν με ενοχλούν, αν δεν είναι τρελοί. Οι ιμάμ μπαϊλτίδες οι Ευρωπαίοι που ασπάζονται το ισλάμ για να λύσουν τα υπαρξιακά τους κι αφήνουν μούσια και περπατάνε με σαγιονάρες, και νομίζουν, κάνουν κάτι έξυπνο, μου τη δίνουν.
Ούτε κι εμένα μ' ενοχλούν οι μουσουλμάνοι ως μουσουλμάνοι. Έχουν τη δική τους κοσμοθέαση και νοοτροπία και είναι δικαίωμα τους. Δική τους είναι η επιλογή, δικές τους και οι συνέπειες της επιλογής τους.

Απλώς θεωρώ αδιαμφισβήτητο δικαίωμα μου την επιλογή του δικού μου ζωτικού χώρου και της όποιας κοσμοθέασης/νοοτροπίας τον καθορίζει.

Και όχι, δεν γουστάρω τον μουσουλμανικό τρόπο και δεν προτίθεμαι να μπω σε διαδικασία ανοχής του.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Ιμάμης Μπαϊλντί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 12 Νοέμ 2019, 20:39

vantono έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 17:13
Φοβάμαι τα μουσλίμια, δεν λέω τιποτα. Να πουμε για το χριστιανισμό καλύτερα, που οι χριστιανοί ειναι φουλ προοδευτικοί και θα το πάρουν χαλαρά?
γιατι μπορει κανενας παπας ή δεσπότης να βγαλουν φαατουα??
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ιμάμης Μπαϊλντί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 12 Νοέμ 2019, 20:46

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 20:37
Cavaliere έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 19:03
Οι ίδιοι οι εκ γενετ4ής μουσουλμάνοι δεν με ενοχλούν, αν δεν είναι τρελοί. Οι ιμάμ μπαϊλτίδες οι Ευρωπαίοι που ασπάζονται το ισλάμ για να λύσουν τα υπαρξιακά τους κι αφήνουν μούσια και περπατάνε με σαγιονάρες, και νομίζουν, κάνουν κάτι έξυπνο, μου τη δίνουν.
Ούτε κι εμένα μ' ενοχλούν οι μουσουλμάνοι ως μουσουλμάνοι. Έχουν τη δική τους κοσμοθέαση και νοοτροπία και είναι δικαίωμα τους. Δική τους είναι η επιλογή, δικές τους και οι συνέπειες της επιλογής τους.

Απλώς θεωρώ αδιαμφισβήτητο δικαίωμα μου την επιλογή του δικού μου ζωτικού χώρου και της όποιας κοσμοθέασης/νοοτροπίας τον καθορίζει.

Και όχι, δεν γουστάρω τον μουσουλμανικό τρόπο και δεν προτίθεμαι να μπω σε διαδικασία ανοχής του.
Δηλαδή, αν έρθουν άραβες χριστιανοί στον χώρο Σου(!), ΟΚ?
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ιμάμης Μπαϊλντί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Νοέμ 2019, 20:57

Cavaliere έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 20:46
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 20:37
Cavaliere έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 19:03
Οι ίδιοι οι εκ γενετ4ής μουσουλμάνοι δεν με ενοχλούν, αν δεν είναι τρελοί. Οι ιμάμ μπαϊλτίδες οι Ευρωπαίοι που ασπάζονται το ισλάμ για να λύσουν τα υπαρξιακά τους κι αφήνουν μούσια και περπατάνε με σαγιονάρες, και νομίζουν, κάνουν κάτι έξυπνο, μου τη δίνουν.
Ούτε κι εμένα μ' ενοχλούν οι μουσουλμάνοι ως μουσουλμάνοι. Έχουν τη δική τους κοσμοθέαση και νοοτροπία και είναι δικαίωμα τους. Δική τους είναι η επιλογή, δικές τους και οι συνέπειες της επιλογής τους.

Απλώς θεωρώ αδιαμφισβήτητο δικαίωμα μου την επιλογή του δικού μου ζωτικού χώρου και της όποιας κοσμοθέασης/νοοτροπίας τον καθορίζει.

Και όχι, δεν γουστάρω τον μουσουλμανικό τρόπο και δεν προτίθεμαι να μπω σε διαδικασία ανοχής του.
Δηλαδή, αν έρθουν άραβες χριστιανοί στον χώρο Σου(!), ΟΚ?
Προσδιόρισε τι θεωρείς χώρο μου.
Οι Άραβες πχ άφηναν πολύ χρήμα στη Γλυφάδα στο παρελθόν, χωρίς να την κάνουν Μέκκα σε οπτικό ή θρησκευτικό πλαίσιο.

Σε κάθε περίπτωση, αν δεν γουστάρω το νέο χώρο ή θα φύγω ή θα αποστασιοποιηθώ πλήρως από τα κοινωνικά δρώμενα. Αν οι πέριξ γουστάρουν τα νέα δεδομένα, θα τους αφήσω στην ησυχία τους και σ' αυτό που επέλεξαν.

Αυτό όμως σημαίνει ότι σε κάθε περίπτωση, απλώς θα ανοίξει περισσότερο η όποια ψαλίδα μεταξύ των ανεκτικών και μη περιοχών, με ό,τι συνεπάγεται αυτό στο κοινωνικό και οικονομικό γίγνεσθαι.

Με λίγα λόγια, αυτό που θέλει ή εύχεται ο "λαός" σε κάθε περιοχή, αυτό ακριβώς θα έχει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 12 Νοέμ 2019, 21:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ιμάμης Μπαϊλντί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 12 Νοέμ 2019, 21:01

Γαλή, όταν λέω, χώρος σου, δεν εννοώ το σπίτι σου, αλλά τον χώρο που μοιράζεσαι με άλλους ως πατρίδα. Και ξαναρωτώ, είναι το ισλάμ το θέμα, δηλ αν οι ξένοι είναι χριστιανοί, ή βουδιστές, ή σιχ, έχεις την ίδια άποψη;
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ιμάμης Μπαϊλντί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Νοέμ 2019, 21:13

Cavaliere έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:01
Γαλή, όταν λέω, χώρος σου, δεν εννοώ το σπίτι σου, αλλά τον χώρο που μοιράζεσαι με άλλους ως πατρίδα. Και ξαναρωτώ, είναι το ισλάμ το θέμα, δηλ αν οι ξένοι είναι χριστιανοί, ή βουδιστές, ή σιχ, έχεις την ίδια άποψη;
Εξαρτάται από τον τρόπο επιρροής από τη θρησκεία τους. Αν συνάδει με τη δικές μου απόψεις για τον θρησκευτικό/πολιτισμικό επηρεασμό, μπορεί να το βρω και από ενδιαφέρον ως επιθυμητό. Δεν βλέπω εχθρικά τους άλλους πολιτισμούς. Αντιθέτως.

Εννοώ ότι βρίσκω πολύ πιθανόν να βρω πολύ πιο ενδιαφέροντα στοιχεία σε έναν έξυπνο μουσουλμάνο ή βουδιστή απ' ό,τι σε έναν χαζό χριστιανό ή άθεο. Δεν θεωρώ τις θρησκείες ως μέτρο του αϊκιού. Αλλά πιστεύω ότι βάσει των σημερινών δεδομένων οι περισσότεροι πρόσφυγες δεν παίζουν και στα ψηλότερα στάνταρς. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ακόμη και αν μου έδιναν δωρεάν σπίτι σε μουσουλμανική περιοχή, σήμερα, θα προτιμούσα να έμενα στη γειτονιά μου, ακόμη κι αν πλήρωνα νοίκι. Δεν γουστάρω εμπειρίες που δεν επιλέγω.

Την πατρίδα, άσ' την έξω. Είναι άλλο πράγμα από την επιβεβλημένη συνήθεια και συνύπαρξη με το χ ή ψ στοιχείο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ιμάμης Μπαϊλντί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Νοέμ 2019, 21:27

Τελικώς, θα ρίξετε κάποια καλλιτεχνική ιδέα για το θέμα ή θα μείνουμε στα γνωστά νιανιανια και τις αναλύσεις;

Άντε να σας δω.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Ιμάμης Μπαϊλντί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 12 Νοέμ 2019, 21:39


Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ιμάμης Μπαϊλντί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 12 Νοέμ 2019, 21:40

Κοίταξε λίγο το 3.4 γαλή (και οι συντονιστες να το δουν), αντε γιατί πολύ θάρρος πήρατε
app.php/rules#k1847

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Ιμάμης Μπαϊλντί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 12 Νοέμ 2019, 21:42

Fluffy έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:40
Κοίταξε λίγο το 3.4 γαλή (και οι συντονιστες να το δουν), αντε γιατί πολύ θάρρος πήρατε
app.php/rules#k1847
Να κάνεις αίτηση να μας μπαναρουν

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ιμάμης Μπαϊλντί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 12 Νοέμ 2019, 21:44

Ίφιδα έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:42
Fluffy έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:40
Κοίταξε λίγο το 3.4 γαλή (και οι συντονιστες να το δουν), αντε γιατί πολύ θάρρος πήρατε
app.php/rules#k1847
Να κάνεις αίτηση να μας μπαναρουν
ματάκια έχουν. Ελπίζω.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5032
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Ιμάμης Μπαϊλντί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 12 Νοέμ 2019, 21:46

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 17:02
Αν θέτε, μπορεί να μεταφερθεί σε κάποια ενότητα Τέχνης.

Μπορεί να μη μου φαίνεται αλλά είμαι βαθύτατα δημοκρατικός τύπος.

Ό,τι θέλει ο "λαός".

για τη "Μαγειρικη" το βλεπω, στο στομαχι καταληγουν ολα


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ιμάμης Μπαϊλντί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Νοέμ 2019, 21:47

Fluffy έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:44
Ίφιδα έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:42
Fluffy έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:40
Κοίταξε λίγο το 3.4 γαλή (και οι συντονιστες να το δουν), αντε γιατί πολύ θάρρος πήρατε
app.php/rules#k1847
Να κάνεις αίτηση να μας μπαναρουν
ματάκια έχουν. Ελπίζω.
Κι εγώ.

Θα είναι μια ακόμη απόδειξη για το ΠΟΣΟ ξεφτίλες είστε αλλαχακμπαριστάκια μου. :P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ιμάμης Μπαϊλντί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 12 Νοέμ 2019, 21:48

Fluffy έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 21:40
Κοίταξε λίγο το 3.4 γαλή (και οι συντονιστες να το δουν), αντε γιατί πολύ θάρρος πήρατε
app.php/rules#k1847
:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών