Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 15 Νοέμ 2019, 00:36

Να μη λέμε και αινίγματα τότε γιατί είναι κάργα ασαφή.

Όλα ξεκάθαρα για το αποτέλεσμα ρε μαλάκες! Κανένας πηγαιμός για την Ιθάκη. Ρομποτοποιείστε τα παιδιά ρε!
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

- Casper -

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 15 Νοέμ 2019, 00:38

klg έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 00:28
- Casper - έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 00:21
Καλά ό;τι πείτε. Μόνο ο Χαο με καταλαβαίνει. Εύγε.
Δεν νομίζω ότι αυτό είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικό.
Ήμουνα σίγουρη πως κάποιος θα το πει. Συνηθίσαμε πια. :lol:
Πολύ προβλέψιμα και βαρετά σχόλια. Είναι που δεν σας έδιναν δυσλεκτικά σουντόκου στο δημοτικό μάλλον. :lol:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Νοέμ 2019, 02:02

- Casper - έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 00:32
hellegennes έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 00:27
- Casper - έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 00:00
Ελληγενή, σκέφτεσαι πολύπλοκα χωρίς λόγο. Για να μπορέσεις να διδάξεις ή ακόμα να κάνεις ευχάριστο και ΑΠΛΟ το μάθημα ενός παιδιού, πρέπει κι' εσύ να μάθεις να σκέφτεσαι απλοϊκά για να μπορείς να του τα μεταφέρεις.
Θα τρελαθούμε τώρα. Εγώ σκέφτομαι πολύπλοκα ή ο ηλίθιος που έγραψε το βιβλίο και σκέφτηκε ότι για να μάθει το παιδί να αναλύει αριθμούς σε μικρότερα υποσύνολα (800 = 400 + 400) πρέπει να το βάλεις να λύσει δυσλεκτικό σουντόκου;
Ο ηλίθιος που έγραψε το βιβλίο μάλλον σκέφτηκε πως θα είναι παιχνίδι (πιο διασκεδαστικό) για τα παιδιά (ακόμα και για τους "αδύνατους" μαθητές) να μάθουν με αυτό τον τρόπο παρά να τους τα διδάσκει με κάποιον πιο βαρετό. Δεν νομίζεις πως υπάρχει λόγος; Έτσι του ήρθε και το' γραψε; Στο γυρνάω το επιχείρημα και σου λέω πως δεν υπάρχει περίπτωση ένα παιδί να σκεφτεί όσα έγραψες εσύ με τις διάφορες υπολογιστικές και να μην καταλάβει τι ακριβώς έπρεπε να κάνει. Μάλλον τα υποτιμάς κι' αυτά, μαζί με τον "ηλίθιο".

Και ναι. Το έβλεπα με τον δυσλεξικό μαθητή που είχα/έχω. Βαριόταν και μισούσε θανάσιμα τα μαθηματικά και έβρισκα πιο ευχάριστους τρόπους για να του τραβήξω την προσοχή. Δεν είχε ακριβώς τέτοιες αλλά παρόμοιες.
Ότι αυτό με το χαλασμένο κομπιουτεράκι είναι διασκεδαστικό.
- Casper - έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 00:38
klg έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 00:28
- Casper - έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 00:21
Καλά ό;τι πείτε. Μόνο ο Χαο με καταλαβαίνει. Εύγε.
Δεν νομίζω ότι αυτό είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικό.
Ήμουνα σίγουρη πως κάποιος θα το πει. Συνηθίσαμε πια. :lol:
Πολύ προβλέψιμα και βαρετά σχόλια. Είναι που δεν σας έδιναν δυσλεκτικά σουντόκου στο δημοτικό μάλλον. :lol:
Κι εγώ ήθελα να το πω αλλά το phorum γαμιότανε πάλι και δεν μπορούσα να ποστάρω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Νοέμ 2019, 02:12

Η απάντηση στο ερώτημα «ποιος γράφει τα σχολικά βιβλία;», πάντως, είναι μάλλον η Μαντάμ Σουσού. Γιατί αυτός που τα γράφει έχει μηδενική επαφή με την πραγματικότητα.

Στο παρακάτω πρόβλημα βλέπουμε ένα μπαλόνι να κοστίζει 3 ευρώ, περίπου 20-30 φορές παραπάνω από όσο κοστίζει ένα μπαλόνι στον πραγματικό κόσμο. Στο μεταξύ το κατάστημα λέγεται και «η φτήνια». Εκτός από υποτιμητικός σαν τίτλος μαγαζιού, φαντάζομαι τι πιστεύει ο συγγραφέας ότι θα κοστίζει ένα ακριβό μπαλόνι. Η Άννα Αγγελοπούλου Δασκαλάκη με τις φίλες της τα γράφουν;



Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 15 Νοέμ 2019, 02:20

τομλκ! :smt005:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 15 Νοέμ 2019, 05:39

hellegennes έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 02:12
Η απάντηση στο ερώτημα «ποιος γράφει τα σχολικά βιβλία;», πάντως, είναι μάλλον η Μαντάμ Σουσού. Γιατί αυτός που τα γράφει έχει μηδενική επαφή με την πραγματικότητα.

Στο παρακάτω πρόβλημα βλέπουμε ένα μπαλόνι να κοστίζει 3 ευρώ, περίπου 20-30 φορές παραπάνω από όσο κοστίζει ένα μπαλόνι στον πραγματικό κόσμο. Στο μεταξύ το κατάστημα λέγεται και «η φτήνια». Εκτός από υποτιμητικός σαν τίτλος μαγαζιού, φαντάζομαι τι πιστεύει ο συγγραφέας ότι θα κοστίζει ένα ακριβό μπαλόνι. Η Άννα Αγγελοπούλου Δασκαλάκη με τις φίλες της τα γράφουν;



Εικόνα
:smt005::smt005::smt005:
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32124
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Νοέμ 2019, 09:18

hellegennes έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 21:02
Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 13:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 13:44
. Κάποιοι το έχουν προχωρήσει και εφαρμόζουν αυτό το σύστημα και στις λέξεις. Τις μετατρέπουν σε υποκοριστικά για να τις καταλάβει το παιδί καλύτερα. :lol: Έτσι τουλάχιστον νομίζουν.

Άσχετα αλλα.
1.εμένα αυτό με εκνευρίζει σε καταλόγους ταβερνων.
Σαλάτα του Μαέστρου:
Ντοματούλα με λάχανο και κοτόπουλο και φρέσκια ριγανίτσα.

Αγκινάρες αλά Πολίτισσα:
Γεμιστό σαλιγκαράκι με αγκινάρα και λεμονάκι.

Πίτσι πίτσι στο Πετρίτσι:
Γλυκιά πιπερίτσα με τυράκι και ντιπ μαϊντανούλη.
ειχα μια συναδελφο σε μια παλια δουλεια, που μιλαγε παντα ετσι. εχουμε παει θεσσαλονικη, και μου κλεβουν το κασετόφωνο απο το αυτοκινητο. στο δρομο της επιστροφης, δεν ειχα μουσικη, και μιλουσε, συνεχεια. εφιαλτικο ταξιδι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32124
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Νοέμ 2019, 09:36

Papa John έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 22:50
Να τοποθετηθεί ο Ασέβαστος.
οκ, ειναι φανερο οτι καλα τα λεει η κασπερ, προσθεσεις θελει ο ζαβος που το εγραψε να κανουμε στο κομπιουτερακι. ειναι εξισου φανερο οτι ειναι ζαβος, εχει λιγοτερο μυαλο απο τα παιδια στα οποια απευθυνεται.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32124
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Νοέμ 2019, 09:40

hellegennes έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 23:03



Συγγνώμη, για σένα αυτό είναι προφανές; Οκέι. Πάρε κι αυτό, από την ίδια ενότητα:


Εικόνα


Η απάντηση που θα έδινα στην άσκηση είναι «ναι, μπορώ να την βοηθήσω. Θα της δώσω 5 ευρώ να πάρει καινούργιο κομπιουτεράκι».
:smt005::smt005::smt005: οχι ρε μλκ, τι ναι τουτοι ρε.

γω θα απαντουσα "θα παταει -2 -2 -2 -2 -2 -2 συνεχεια, μεχρι να περασει και απο τα 2 νουμερα που λεει το προβλημα. πρεπει να υπαρχουν αλλοι 500 τροποι να το κανει, αλλα θα προτιμησω αυτον γιατι μοιαζει πιο ταιριαστος με τον αυτισμο που φαινεται να εχει αυτος που εγραψε το προβλημα"

εντωμεταξυ η "σωστη" λυση, αυτη δηλαδη που κανεις τις λιγοτερες πραξεις, πρεπει να ειναι -400-400-24-26. μαλον αυτο περιμενει σαν απαντηση ο καμμενος που εγραψε το προβλημα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ασέβαστος την 15 Νοέμ 2019, 09:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32124
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Νοέμ 2019, 09:47

- Casper - έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 23:40
Στην Ελλάδα είστε πιο προχωρημένοι vag μου. Τους αρνητικούς τους μαθαίνουν στην 1η γυμνασίου.
οκ, δεν μπορω να κρατηθω, πρεπει να καμαρωσω σαν ψωνισμενος χαζομπαμπας που ειμαι.

μεγαλωνω τον σελντον κουπερ. αρνητικους αριθμους του εμαθα στο νηπιαγωγειο, οπως και πολλαπλασιασμο. διαιρεση πρωτη δημοτικου, και τωρα στη δευτερα προσθετουμε και αφαιρουμε κλασματα, πριν απο λιγες μερες με ρωτουσε πως πολλαπλασιαζουμε και διαιρουμε κλασματα, αλλα οδηγουσα, δεν μπορουσα να του δειξω με χαρτι και μολυβι. του εξηγησα, και νομιζω πως καταλαβε.

να πω επισης, οτι καποια στιγμη τους ειπε η δασκαλα οτι δεν γινεται αφαιρεση ενος μεγαλυτερου αριθμου απο εναν μικροτερο. ο δικος μου και αλλος ενας, διαφωνησαν, και ειπαν για τους αρνητικους αριθμους. δηλαδη δεν ειναι κατι φοβερα ιδιεταιρο ο γιος μου, και αλλα παιδια μαθαινουν γρηγορα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

- Casper -

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 15 Νοέμ 2019, 11:08

hellegennes έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 02:12
Η απάντηση στο ερώτημα «ποιος γράφει τα σχολικά βιβλία;», πάντως, είναι μάλλον η Μαντάμ Σουσού. Γιατί αυτός που τα γράφει έχει μηδενική επαφή με την πραγματικότητα.

Στο παρακάτω πρόβλημα βλέπουμε ένα μπαλόνι να κοστίζει 3 ευρώ, περίπου 20-30 φορές παραπάνω από όσο κοστίζει ένα μπαλόνι στον πραγματικό κόσμο. Στο μεταξύ το κατάστημα λέγεται και «η φτήνια». Εκτός από υποτιμητικός σαν τίτλος μαγαζιού, φαντάζομαι τι πιστεύει ο συγγραφέας ότι θα κοστίζει ένα ακριβό μπαλόνι. Η Άννα Αγγελοπούλου Δασκαλάκη με τις φίλες της τα γράφουν;



Εικόνα
Η φτήνια :smt005::smt005:

Εντάξει, πέθανα
Δεν παλεύεσαι ούτε εσύ, ούτε ο συγγραφέας :smt005:

- Casper -

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 15 Νοέμ 2019, 11:11

Ασέβαστος έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 09:36
Papa John έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 22:50
Να τοποθετηθεί ο Ασέβαστος.
οκ, ειναι φανερο οτι καλα τα λεει η κασπερ, προσθεσεις θελει ο ζαβος που το εγραψε να κανουμε στο κομπιουτερακι. ειναι εξισου φανερο οτι ειναι ζαβος, εχει λιγοτερο μυαλο απο τα παιδια στα οποια απευθυνεται.
Το θέμα είναι ότι κάποιοι νόμιζαν πως τα παιδιά δεν θα καταλάβαιναν τι ζητάει και φάνηκε σαν να τα υποτιμούν ρε συ.

Ασέβαστος έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 09:47
- Casper - έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 23:40
Στην Ελλάδα είστε πιο προχωρημένοι vag μου. Τους αρνητικούς τους μαθαίνουν στην 1η γυμνασίου.
οκ, δεν μπορω να κρατηθω, πρεπει να καμαρωσω σαν ψωνισμενος χαζομπαμπας που ειμαι.

μεγαλωνω τον σελντον κουπερ. αρνητικους αριθμους του εμαθα στο νηπιαγωγειο, οπως και πολλαπλασιασμο. διαιρεση πρωτη δημοτικου, και τωρα στη δευτερα προσθετουμε και αφαιρουμε κλασματα, πριν απο λιγες μερες με ρωτουσε πως πολλαπλασιαζουμε και διαιρουμε κλασματα, αλλα οδηγουσα, δεν μπορουσα να του δειξω με χαρτι και μολυβι. του εξηγησα, και νομιζω πως καταλαβε.

να πω επισης, οτι καποια στιγμη τους ειπε η δασκαλα οτι δεν γινεται αφαιρεση ενος μεγαλυτερου αριθμου απο εναν μικροτερο. ο δικος μου και αλλος ενας, διαφωνησαν, και ειπαν για τους αρνητικους αριθμους. δηλαδη δεν ειναι κατι φοβερα ιδιεταιρο ο γιος μου, και αλλα παιδια μαθαινουν γρηγορα.
:D

Έτσι. Να χαίρεσαι τον γιο σου και να τον καμαρώνεις!

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 15 Νοέμ 2019, 11:11

Ασέβαστος έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 09:47
- Casper - έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 23:40
Στην Ελλάδα είστε πιο προχωρημένοι vag μου. Τους αρνητικούς τους μαθαίνουν στην 1η γυμνασίου.
οκ, δεν μπορω να κρατηθω, πρεπει να καμαρωσω σαν ψωνισμενος χαζομπαμπας που ειμαι.

μεγαλωνω τον σελντον κουπερ. αρνητικους αριθμους του εμαθα στο νηπιαγωγειο, οπως και πολλαπλασιασμο. διαιρεση πρωτη δημοτικου, και τωρα στη δευτερα προσθετουμε και αφαιρουμε κλασματα, πριν απο λιγες μερες με ρωτουσε πως πολλαπλασιαζουμε και διαιρουμε κλασματα, αλλα οδηγουσα, δεν μπορουσα να του δειξω με χαρτι και μολυβι. του εξηγησα, και νομιζω πως καταλαβε.

να πω επισης, οτι καποια στιγμη τους ειπε η δασκαλα οτι δεν γινεται αφαιρεση ενος μεγαλυτερου αριθμου απο εναν μικροτερο. ο δικος μου και αλλος ενας, διαφωνησαν, και ειπαν για τους αρνητικους αριθμους. δηλαδη δεν ειναι κατι φοβερα ιδιεταιρο ο γιος μου, και αλλα παιδια μαθαινουν γρηγορα.
Να τον χαίρεσαι. Και όταν μεγαλώσει, δοκίμασέ τον και στους διαγωνισμούς της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας.
Σε αντίθεση με την Ένωση Ελλήνων Φυσικών που έχουν καταντήσει ομάδα ψεκασμένων, κάνουν αρκετά καλή δουλειά.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Νοέμ 2019, 12:24

Χαοτικός έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 00:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 13:44
hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 12:06


Να του φέρεσαι σαν ενήλικα. Βασικά να του μιλάς σαν ενήλικα και να τον αντιμετωπίζεις σαν τέτοιον ως προς το τι σου λέει (εννοείται όχι ως προς τις προσδοκίες σου). Τα παιδιά καταλαβαίνουν όταν τους μιλάς διαφορετικά απλώς επειδή είναι παιδιά. Η κριτική σου φυσικά δεν πρέπει να είναι σαν να έχεις απέναντι έναν ενήλικα, αλλά θεωρώ ότι είναι καλό να αντιμετωπίζεις τις ιδέες του και τα λόγια του σαν να έρχονται από ενήλικα. Να είσαι βέβαιος ότι και το καταλαβαίνει και το εκτιμάει.

Το πόσο σημασία δίνεις στα λόγια του και πόσο δεκτικός είσαι απέναντι στην προσωπικότητα και τις ιδέες του είναι κάτι που το αντιλαμβάνεται ένα παιδί, ακόμα κι αν δεν ξέρει πώς να το δείξει. Πλήρη προσωπικότητα δεν αναπτύσσει ο άνθρωπος πριν τα 25 του περίπου. Όμως πλήρη αντίληψη έχει από πολύ νωρίς. Το ότι δεν είναι ακόμα ολοκληρωμένος άνθρωπος δεν σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνει πώς τον αντιμετωπίζεις.
Ε ναι. Σύμφωνα με τη μοντεσοριανή μέθοδο, τα χρηστικά έπιπλα του παιδικού χώρου πρέπει να είναι αναλογικά με το "μέγεθος"/ηλικία του παιδιού. Κάποιοι το έχουν προχωρήσει και εφαρμόζουν αυτό το σύστημα και στις λέξεις. Τις μετατρέπουν σε υποκοριστικά για να τις καταλάβει το παιδί καλύτερα. :lol: Έτσι τουλάχιστον νομίζουν.
Το υποκοριστικό δεν είναι για καλύτερη κατανόηση. Ρ'ιναι για να διατηρεί λειτουργικό το συναίσθημα. Είναι αλλιώς να νιώθει ότι το χαϊδεύεις με την επικοινωνία σου κι αλλιώς να του αφήνεις ανοιχτή την υπόθεση ότι εσύ αντιλαμβάνεσαι το παιδί ως ενήλικα και ποιος ξέρει τι θα ζητήσεις :smt126
Αυτοί που χρησιμοποιούν μονίμως υποκοριστικά στην επικοινωνία τους με τα μικρά παιδιά, το κάνουν με τη λογική -λέμε τώρα- της άλλης (παιδικής) γλώσσας. Είναι απολύτως αφελής προσέγγιση γιατί αυτό που κατορθώνουν είναι να μεγαλώνουν την απόσταση από τα παιδιά και φυσικά την όποια εκτίμηση του παιδιού στο πρόσωπο τους. Συνειδητά ή μη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

- Casper -

Re: Ποιος γραφει τα σχολικα βιβλια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 15 Νοέμ 2019, 13:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 12:24
Χαοτικός έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 00:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 13:44

Ε ναι. Σύμφωνα με τη μοντεσοριανή μέθοδο, τα χρηστικά έπιπλα του παιδικού χώρου πρέπει να είναι αναλογικά με το "μέγεθος"/ηλικία του παιδιού. Κάποιοι το έχουν προχωρήσει και εφαρμόζουν αυτό το σύστημα και στις λέξεις. Τις μετατρέπουν σε υποκοριστικά για να τις καταλάβει το παιδί καλύτερα. :lol: Έτσι τουλάχιστον νομίζουν.
Το υποκοριστικό δεν είναι για καλύτερη κατανόηση. Ρ'ιναι για να διατηρεί λειτουργικό το συναίσθημα. Είναι αλλιώς να νιώθει ότι το χαϊδεύεις με την επικοινωνία σου κι αλλιώς να του αφήνεις ανοιχτή την υπόθεση ότι εσύ αντιλαμβάνεσαι το παιδί ως ενήλικα και ποιος ξέρει τι θα ζητήσεις :smt126
Αυτοί που χρησιμοποιούν μονίμως υποκοριστικά στην επικοινωνία τους με τα μικρά παιδιά, το κάνουν με τη λογική -λέμε τώρα- της άλλης (παιδικής) γλώσσας. Είναι απολύτως αφελής προσέγγιση γιατί αυτό που κατορθώνουν είναι να μεγαλώνουν την απόσταση από τα παιδιά και φυσικά την όποια εκτίμηση του παιδιού στο πρόσωπο τους. Συνειδητά ή μη.
Σωστή. Δεν τους αρέσουν τα υποκοριστικά και το παρατήρησα στην πράξη. Τις πρώτες μέρες τον είχα στα ώπα ώπα και είδα πως δεν του άρεσε, ήθελε να του συμπεριφέρομαι σαν να ήταν μεγάλος. Γενικά νομίζω πως τα μικρά θέλουν να μεγαλώσουν πριν την ώρα τους και επίσης έχουν μια περιέργεια και δίψα να τα μάθουν όλα. Επειδή εγώ δεν είχα διδάξει ποτέ σε δημοτικό και ο μικρός είναι γιος γνωστής μου, δεν ήξερα την ύλη, τι ακριβώς κάνουνε, πώς να το διδάξω για να το καταλάβει. Τον ρωτούσα τι τους λέει η δασκάλα, να μου δείξει τα βιβλία και τα τετράδιά του και όταν του έδειχνα κάτι ανώτερο που δεν το είχαν κάνει και μου το έλεγε, παρατηρούσα πως επειδή του έλεγα πως είναι πιο προχωρημένο, ήταν πιο συγκεντρωμένος και αφοσιωμένος για να το μάθει, για να ανεβάσει την αυτοπεποίθησή του, ότι ξέρεις, εγώ κάνω κάτι πιο δύσκολο και το καταλαβαίνω. Οπότε καλά κάνει ο Ασέβαστος και αυτό εξαρτάται και από το κάθε παιδί, πόσο τραβάει ή όχι.

Όταν κάνει καμιά ζαβολιά, δεν διαβάζει και μπλα μπλα, εκεί ακριβώς είναι που πρέπει να του συμπεριφερθείς σαν να είναι ενήλικας και θα το εκτιμήσει γιατί καταβάθος αυτό θέλει και είναι πιο εύκολο να ωριμάσει. Εγώ του λέω "δεν είσαι παιδί πια, ο ίδιος δεν το είπες;" και αμέσως συμφωνεί :lol: (και ας είναι στα μάτια μου -αλλά και στην πραγματικότητα- το μικρό παιδάκι)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών