Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9114
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 15 Νοέμ 2019, 15:25

Στύγιος έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 14:44
Είδα μια ειδοποίηση γι' αυτό το θέμα ,στο οποίο δεν έχω γράψει καθόλου :smt017
Μα αλλοίμονο κύριε καθηγητά αν δεν περιμέναμε τη συνδρομή σας σε ένα τέτοιο νήμα.
Από μόνο του θα σας κάλεσε... :)
Yippie Kay Yay

Antigeist

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 15 Νοέμ 2019, 15:26

O I έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 09:57
stavmanr έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 08:42
Antigeist έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 03:05
Ερωτώ λοιπόν. Αν δίναμε ένα ξύπνιο παιδί 16 χρονών σε μια σχολή αεροπορίας για να γίνει πιλότος μέχρι τα 24 το πολύ θα ήταν έτοιμος να επιχειρήσει ή όχι;
Μα και η σχολή είναι ένα σχολείο...
Στο ερώτημά σου αν θα συνέβαινε κάτι τέτοιο με έναν ιθαγενή που δεν έχει συναντήσει τέτοια τεχνολογία και του δίναμε να πιλοτάρει, πάω στοίχημα ότι δεν θα ανέβαινες ως συνεπιβάτης.
Με άλλα λόγια, βασίζεσαι στο γεγονός ότι όλοι σήμερα έχουν λάβει στοιχειώδη εκπαίδευση κι ότι υπάρχει το υπόβαθρο για να λειτουργήσουν τα υπόλοιπα στο σύγχρονο κόσμο.
Εικόνα

https://www.alphanews.live/internationa ... inteophoto

:8)

.,
Eίναι σαν να αποκαλείς γιοτάδες και "ιθαγενείς" όλους τους πιλότους της αεροπορίας μας που έχουν πέσει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antigeist την 15 Νοέμ 2019, 15:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 15 Νοέμ 2019, 15:31

Airman68 έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 15:25
Στύγιος έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 14:44
Είδα μια ειδοποίηση γι' αυτό το θέμα ,στο οποίο δεν έχω γράψει καθόλου :smt017
Μα αλλοίμονο κύριε καθηγητά αν δεν περιμέναμε τη συνδρομή σας σε ένα τέτοιο νήμα.
Από μόνο του θα σας κάλεσε... :)

Eγώ είδα μια ειδοποίηση για τη σελίδα 7 από τον χρήστη Antigeist
ST48410 @ Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

:smt017:102:

Antigeist

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 15 Νοέμ 2019, 15:34

stavmanr έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 08:42
Antigeist έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 03:05
Ερωτώ λοιπόν. Αν δίναμε ένα ξύπνιο παιδί 16 χρονών σε μια σχολή αεροπορίας για να γίνει πιλότος μέχρι τα 24 το πολύ θα ήταν έτοιμος να επιχειρήσει ή όχι;
Μα και η σχολή είναι ένα σχολείο...
Στο ερώτημά σου αν θα συνέβαινε κάτι τέτοιο με έναν ιθαγενή που δεν έχει συναντήσει τέτοια τεχνολογία και του δίναμε να πιλοτάρει, πάω στοίχημα ότι δεν θα ανέβαινες ως συνεπιβάτης.
Με άλλα λόγια, βασίζεσαι στο γεγονός ότι όλοι σήμερα έχουν λάβει στοιχειώδη εκπαίδευση κι ότι υπάρχει το υπόβαθρο για να λειτουργήσουν τα υπόλοιπα στο σύγχρονο κόσμο.
Για να μάθεις το οτιδήποτε σε αυτή τη ζωή χρήσιμο ή άχρηστο πρέπει να σε διδάξει κάποιος, είτε άμεσα δείχνοντας σου ή έμμεσα (βιβλίο). Προφανώς δεν έχω πρόβλημα με τη μάθηση. Με το υποχρεωτικό σχολείο που πρέπει να παρακολουθεί ένα παιδί 6-7 ώρες την ημέρα κάθε μέρα από την πρώτη δημοτικού μέχρι την τρίτη γυμνασίου έχω πρόβλημα.

Antigeist

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 15 Νοέμ 2019, 15:39

stavmanr έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 08:40
Το σχολείο δεν παρέχει απλά γνώσεις. Παρέχει τρόπους ανάλυσης, κοινωνικοποίηση, επικοινωνία κλπ.
Οι ατομικές γνώσεις σήμερα είναι σχεδόν άχρηστες, δεδομένου ότι έχουν καταγραφεί σχεδόν τα πάντα και τα βρίσκεις σχεδόν με ένα κλικ.
Δουλειά του εκπαιδευτή είναι μεταξύ των άλλων να σου παρέχει εμπειρικό τρόπο προσέγγισης των γνώσεων, ώστε να μην χρειάζεται να ανακαλύπτεις την Αμερική από την αρχή.
"Τρόπους ανάλυσης"; Τέλος πάντων. Δηλαδή πριν το σχολείο όλοι κάθονταν σπίτι και δεν έβλεπαν άνθρωπο; Ίσα ίσα, το σχολείο αφήνει στα παιδιά πολύ λιγότερο χρόνο για κοινωνικοποίηση γιατί τα αναγκάζει να κάθονται μέσα και να διαβάζουν.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 15 Νοέμ 2019, 15:42

Antigeist έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 15:39
το σχολείο αφήνει στα παιδιά πολύ λιγότερο χρόνο για κοινωνικοποίηση γιατί τα αναγκάζει να κάθονται μέσα και να διαβάζουν.

τύπε μου θα μου πείς τελικά από που αγοράζεις νερό Μαρινόπουλου; :102:


είτε εγώ δεν έχω πρόσβαση σε εξκλούσιβ Μαρινόπουλους είτε αγοράζεις νερό βρύσης :102:

Antigeist

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 15 Νοέμ 2019, 15:46

Ασέβαστος έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 10:25
επειδη με τα αεροπλανα το χοντρυνατε, θα το κατεβασω μερικες βαθμιδες.

αυτοκινητο, μπορει να μαθει καποιος να οδηγει αν ειναι αγραμματος; η απαντηση ειναι φυσικα ναι.

αλλα αν εχει παει σχολειο θα μαθει ευκολοτερα και γρηγοροτερα, και το σημαντικοτερο, καλυτερα. θα γινει δηλαδη πολυ καλυτερος οδηγος. ακομη καλυτερα αν εχει διδαχτει φυσικη, τεχνολογια, και αν ξερει πως λειτουργει το ρημαδοκουτι με ροδες, και δεν το βλεπει σαν δρακο.
Δηλαδή μια κοινωνιολόγος είναι ή θα μπορούσε να είναι καλύτερη οδηγός από ένα αμόρφωτο αλάνι που με το ζόρι έχει τελειώσει το γυμνάσιο και οδηγεί φορτηγό από μικρό παιδί; Ξέρω κάτι τέτοιους στο χωριό μου και ένας από αυτούς όλο για μηχανές και πιστόνια λέει. Αν γουστάρεις τα αμάξια θα θέλεις να μάθεις περισσότερα για αυτά από έντυπα και ανθρώπους που ασχολούνται ειδικά με το θέμα. Δεν παίζει ρόλο η γενική μόρφωση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antigeist την 15 Νοέμ 2019, 15:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Antigeist

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 15 Νοέμ 2019, 15:48

Χουργιατς έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 15:42
Antigeist έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 15:39
το σχολείο αφήνει στα παιδιά πολύ λιγότερο χρόνο για κοινωνικοποίηση γιατί τα αναγκάζει να κάθονται μέσα και να διαβάζουν.

τύπε μου θα μου πείς τελικά από που αγοράζεις νερό Μαρινόπουλου; :102:


είτε εγώ δεν έχω πρόσβαση σε εξκλούσιβ Μαρινόπουλους είτε αγοράζεις νερό βρύσης :102:
Το νερό που είδες λέγεται μαράτα και το πήρα από του Σκλαβενίτη. Δεν έχω πάει ποτέ σε Μαρινόπουλο στη ζωή μου. Οκ;

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 15 Νοέμ 2019, 15:49

Antigeist έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 15:48


Δεν έχω πάει ποτέ σε Μαρινόπουλο στη ζωή μου. Οκ;

Γιατί είσαι ρατσιστής :102: τι σε ενοχλεί στον Μαρινόπουλο :102:

σούπερ δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: 10 Σεπ 2019, 21:12

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σούπερ δημήτριος » 15 Νοέμ 2019, 15:52

ένας νευροχειρουργός που έχει σπουδάσει δλδ είναι καλύτερος από ένα αγράμματο αλάνι που έχει μάθει την τέχνη σαν παραγιός?

Antigeist

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 15 Νοέμ 2019, 15:53

Χουργιατς έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 15:49
Antigeist έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 15:48


Δεν έχω πάει ποτέ σε Μαρινόπουλο στη ζωή μου. Οκ;

Γιατί είσαι ρατσιστής :102: τι σε ενοχλεί στον Μαρινόπουλο :102:
Υπάρχει ακόμα αυτός; Κάτι άκουσα ότι εξαγοράστηκε.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 15 Νοέμ 2019, 15:55

Antigeist έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 15:53

Υπάρχει ακόμα αυτός; Κάτι άκουσα ότι εξαγοράστηκε.

αφού δεν πηγαίνεις πως να βγεί οικονομικά :102:

Antigeist

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 15 Νοέμ 2019, 15:57

σούπερ δημήτριος έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 15:52
ένας νευροχειρουργός που έχει σπουδάσει δλδ είναι καλύτερος από ένα αγράμματο αλάνι που έχει μάθει την τέχνη σαν παραγιός?
Βλακώδης ειρωνεία. Ο νευροχειρουργός θέλει πολλά χρόνια για να εξειδικευτεί. Δεν είναι ούτε δουλειά αλανιού ούτε γυναικούλας (νοσηλεύτρια). Θέλει πολύ υψηλή ευφυΐα και ξεστράβωμα.

σούπερ δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: 10 Σεπ 2019, 21:12

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σούπερ δημήτριος » 15 Νοέμ 2019, 16:09

μας έχεις φλομώσει στις μαλακίες,αυτό σου φάνηκε βλακώδες

Antigeist

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 15 Νοέμ 2019, 16:10

EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 11:58
- Casper - έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 11:55


Για να τα υπολογίζει όλα αυτά στο κεφάλι του, σημαίνει πως πρέπει να έχει τις γνώσεις και ότι είναι πολύ σημαντικές. Άρα στα λόγια μου έρχεσαι. Είτε στο χαρτί, είτε στο μυαλό, είναι πράγματα που πρέπει να κάνει. .
Πάντα ήμουν στα λόγια σου σε αυτό, δεν πιστεύω να νομιζεις οτι επιχειρηματολογουσα υπερ της αποψης οτι ο πιλότος δε χρειάζεται μαθηματικά :o
Ο πιλότος έχει διδαχτεί τι θα κάνει σε κάθε περίπτωση και επικοινωνεί με μια ολόκληρη ομάδα υποστήριξης. Ούτε κάνει εξισώσεις με το μυαλό του (lol) ούτε παίρνει μπλοκάκι να λύνει. Και οι πιλότοι στο quora λένε ότι η φυσική και τα μαθηματικά που χρειάζονται είναι απλά, επιπέδου γυμνασίου. Με το design και το testing είναι που ασχολούνται άνθρωποι που αξίζουν πραγματικά να λέγονται επιστήμονες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών