φάρμακα στα παιδιά

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 16 Νοέμ 2019, 01:19

gassim έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 01:03
αλασκα15++ έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 16:04
Υδράργυρος έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 15:22


Η "υπερκινητικότητα" είναι όρος που περιγράφει αγχώδη διαταραχή. Άμα πουν οι ειδικοί τέτοιο πράμα για το παιδί σου πρέπει να το δεις με ψυχίατρο, ψυχολόγο, να κάνει θεραπείες και άμα χρειάζεται να πάρει φάρμακα γιατί μπορεί να πάει χειρότερα, το βαρέλι δεν έχει πάτο.
Συνήθεις ηλίθιες αντιδράσεις γονέων: "Έλα μωρε όλα τα παιδιά υπερκινητικά είναι", "φυσιολογικό είναι", "και γω έτσι ήμουν", "εγώ να δεις τι έκανα", "ψυχίατρο το παιδί μου;". Αυτά είναι ανεύθυνες αντιδράσεις
Γιατί όχι ; να το λέμε πότε πότε αυτό εμείς οι μεγάλοι " εγώ να δεις τι έκανα!"
εσυ όμως μεγάλωσες και έφτασες να αμφισβητείς τους γιατρούς στα φόρουμς.
Μπορεί το παιδί σου αν βοηθηθεί απο νωρίς να τα πάει καλύτερα.
:+1:
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Νοέμ 2019, 13:22

parafrwn έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 01:19
gassim έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 01:03
αλασκα15++ έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 16:04


Γιατί όχι ; να το λέμε πότε πότε αυτό εμείς οι μεγάλοι " εγώ να δεις τι έκανα!"
εσυ όμως μεγάλωσες και έφτασες να αμφισβητείς τους γιατρούς στα φόρουμς.
Μπορεί το παιδί σου αν βοηθηθεί απο νωρίς να τα πάει καλύτερα.
:+1:
Δεν αμφισβήτησε κανείς το σύνολο των γιατρών. Αμφισβητούμε ξεκάθαρα εκείνους τους γιατρούς που συνταγολογούν βασιζόμενοι σε φυσιολογικότατη συμπεριφορά παιδιών εντελώς αυθαίρετα και χωρίς επίγνωση των συνεπειών με την βοήθεια των γονιών τους για να "βοηθήσουν" βραχυπρόθεσμα την ακαδημαική τους πορεία.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 16 Νοέμ 2019, 16:24

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 13:22
parafrwn έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 01:19
gassim έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 01:03


εσυ όμως μεγάλωσες και έφτασες να αμφισβητείς τους γιατρούς στα φόρουμς.
Μπορεί το παιδί σου αν βοηθηθεί απο νωρίς να τα πάει καλύτερα.
:+1:
Δεν αμφισβήτησε κανείς το σύνολο των γιατρών. Αμφισβητούμε ξεκάθαρα εκείνους τους γιατρούς που συνταγολογούν βασιζόμενοι σε φυσιολογικότατη συμπεριφορά παιδιών εντελώς αυθαίρετα και χωρίς επίγνωση των συνεπειών με την βοήθεια των γονιών τους για να "βοηθήσουν" βραχυπρόθεσμα την ακαδημαική τους πορεία.
Για αυτό δεν είναι κακό να παίρνεις δεύτερη και τρίτη γνώμη.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Νοέμ 2019, 17:42

parafrwn έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 16:24
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 13:22
parafrwn έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 01:19


:+1:
Δεν αμφισβήτησε κανείς το σύνολο των γιατρών. Αμφισβητούμε ξεκάθαρα εκείνους τους γιατρούς που συνταγολογούν βασιζόμενοι σε φυσιολογικότατη συμπεριφορά παιδιών εντελώς αυθαίρετα και χωρίς επίγνωση των συνεπειών με την βοήθεια των γονιών τους για να "βοηθήσουν" βραχυπρόθεσμα την ακαδημαική τους πορεία.
Για αυτό δεν είναι κακό να παίρνεις δεύτερη και τρίτη γνώμη.
Μάλλον ποντάρεις στο επαγγελματικό τους ήθος. Για το συγκεκριμένο θέμα (την υπερσυνταγολόγηση ψυχοτρόπων και νοοτρόπων φαρμάκων στα παιδιά) τα πράγματα είναι γνωστά από τις ΗΠΑ. Είναι μπίζνα. Αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά ρίξε μια ματια παρακάτω.






Κι ο παραλογισμός συνεχίζεται

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πορφύριος Εξαρχίδης την 16 Νοέμ 2019, 18:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 16 Νοέμ 2019, 18:15

αλασκα15++ έγραψε:
15 Νοέμ 2019, 00:31
Από γνωστούς που έχω ακούσει και από διάφορες πληροφορίες που έχω πάρει από το ίντερνετ ή από βιβλία δίνονται στα παιδιά που θεωρούνται υπερκινητικά ή επιθετικά φάρμακα ,όπως π.χ Ritalin . Πολλοί γονείς είναι απελπισμένοι γιατί τα παιδιά τους δεν είναι συγκεντρωμένα στο σχολείο και οι δάσκαλοι αδυνατούν να επικοινωνήσουν μ' αυτά τα παιδιά και να τα "κουμαντάρουν" .
Τα παιδιά ήταν πάντα όλο ζωντάνια, σκανταλιάρικα και πάντα σε κίνηση. Έγιναν τώρα ξαφνικά υπερκινητικά και επιθετικά ; Τι συμβαίνει ; Το χάσμα παιδιών και μεγάλων μεγαλώνει; Είναι τα φάρμακα θέμα ισχύος, δύναμης ;
Τα υπέρ κινητικά παιδιά δεν ολοκληρώνουν καμία εργασία .
Στην Ελλάδα θεωρείται φυσιολογικό να τα κάνουν ποτανα όλα αλλά δεν είναι. :-/
Διάγνωση βάζει ο γιατρος, υποψίες ο εκπαιδευτικός κ ο ψυχολόγος. Φυλακή ο δικαστής ( σε antisocial καταστάσεις ενδοοικογενειακής βίας)
~~¥~~

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 16 Νοέμ 2019, 18:28

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 17:42
parafrwn έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 16:24
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Νοέμ 2019, 13:22


Δεν αμφισβήτησε κανείς το σύνολο των γιατρών. Αμφισβητούμε ξεκάθαρα εκείνους τους γιατρούς που συνταγολογούν βασιζόμενοι σε φυσιολογικότατη συμπεριφορά παιδιών εντελώς αυθαίρετα και χωρίς επίγνωση των συνεπειών με την βοήθεια των γονιών τους για να "βοηθήσουν" βραχυπρόθεσμα την ακαδημαική τους πορεία.
Για αυτό δεν είναι κακό να παίρνεις δεύτερη και τρίτη γνώμη.
Μάλλον ποντάρεις στο επαγγελματικό τους ήθος. Για το συγκεκριμένο θέμα (την υπερσυνταγολόγηση ψυχοτρόπων και νοοτρόπων φαρμάκων στα παιδιά) τα πράγματα είναι γνωστά από τις ΗΠΑ. Είναι μπίζνα. Αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά ρίξε μια ματια παρακάτω.






Κι ο παραλογισμός συνεχίζεται

Δεκτόν. Στην Ελλάδα ζούμε όμως, όχι στις ΗΠΑ. Εδώ δεν νομίζω πως οι γιατροί δίνουν ψυχότροπα σε παιδιά το ίδιο εύκολα.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: φάρμακα στα παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Νοέμ 2019, 18:35

Αυτό είπα εξαρχής.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών