Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Manos87
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 07:04
Phorum.gr user: Manos87

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manos87 » 17 Νοέμ 2019, 01:00

Null έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 00:34
Άσε που θα βοηθήσει και στην εξάλειψη της κοινωνικής ανισότητας, αφού με τον καιρό θα πάψει να υφίσταται
η διάκριση ανάμεσα σε μορφωμένους και αγράμματους . Ιδιοφυές
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα. Συγκρατήστε αυτή τη φράση στο μυαλό σας και μελετήστε την πολύ προσεκτικά όσοι θέλετε να ασχοληθείτε με τις επιστήμες.
We said if she 'd stop hooking I' d stop killing people. I guess we were aiming high.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Νοέμ 2019, 12:20

Antigeist έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 00:39
Στο πλάνο μου τα παιδιά παρακολουθούν σε μικρή ηλικία ελάχιστο αυτοσχέδιο σχολείο μέχρι να μάθουν γραφή, αρίθμηση, να διαμορφώσουν εθνική συνείδηση και να μάθουν τα ήθη και τα έθιμα του τόπου. Η όλη διαδικασία δεν πρέπει να πάρει πάνω από λίγους μήνες, να είναι υπαίθρια και να γίνει χωρίς βιβλία. Μόνο με πίνακα και κιμωλία. Το τι επάγγελμα θα κάνουν εξαρτάται από την επαγγελματική σχολή που θα ακολουθήσουν στην εφηβεία. Τα λίγα επαγγέλματα που απαιτούν υψηλή εξειδίκευση θα είναι ανοιχτά σε χαρισματικά παιδιά τα οποία θα ξεχωρίσουν οι ενήλικες.

Το πως να μαγειρεύουν και να επιβιώνουν θα έπρεπε να τους τα μάθουν οι γονείς τους όχι το κράτος. Το κράτος αντί να εκδίδει σχολικά βιβλία που καταλήγουν αργά ή γρήγορα στα σκουπίδια θα μπορούσε να χαρίζει στους πολίτες πρακτικά εγχειρίδια. Πχ. ένα ποιοτικό βιβλίο που θα μπορούσαν οι έγκυες γυναίκες να συμβουλεύονται για το πως να διαχειριστούν την εγκυμοσύνη τους διατροφικά και ψυχολογικά.
Σου έχω γράψει τις ενστάσεις μου σε προηγούμενες αναρτήσεις. Ολιγόμηνη εκπαίδευση σημαίνει ότι η κοινωνικοποίηση του παιδιού επαφίεται στην οικογένεια. Όπως σου εξήγησα και με το παράδειγμα των τσιγγάνων αυτό μπορεί να είναι πολύ προβληματικό όταν οι γονείς δεν έχουν υψηλό μορφωτικό επίπεδο και δεν μεταδίδουν κανόνες σεβασμού του συνόλου στα παιδιά τους. Ή όταν απλώς δεν έχουν το χρόνο να ασχοληθούν που μπορεί να συμβαίνει πιο συχνά. Θα φτάσεις να έχεις εφήβους που εκκινούν από πολύ διαφορετική αφετηρία στον επαγγελματικό στίβο και αυτό όχι γιατί δεν θα κόβει το μυαλό τους αλλά γιατί θα έχουν πάρει πολύ διαφορετικά εφόδια από το σπίτι.
Το άλλο πρόβλημα που βλέπω είναι πως δεν είναι τόσο λίγα τα επαγγέλματα που απαιτούν εξειδίκευση και δεν αρκούν μόνο οι χαρισματικοί για να τα στελεχώσουν.

Όσο αφορά την εκμάθηση κάποιων ικανοτήτων που απαιτούν δεξιοτεχνία, όπως η εκτέλεση ενός μουσικού οργάνου ή που χρειάζονται μια σωματική ευλυγισία τότε το να ξεκινήσεις σε πολύ μικρές ηλικίες είναι άκρως απαραίτητο. Είναι ο τρόπος που αναπτύσσεται ο εγκέφαλος τέτοιος σε μικρές ηλικίες ή η ευλυγισία του σώματος. Δηλαδή αν κάποιος έχει τη δυνατότητα να γίνει πιανίστας ή χορευτής ή γυμναστής διεθνούς επιπέδου και τον αρχίσεις μετά την εφηβεία του στερείς την δυνατότητα να φτάσει πραγματικά ψηλά.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 17 Νοέμ 2019, 15:35

ST48410 έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 12:20
Antigeist έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 00:39
Στο πλάνο μου τα παιδιά παρακολουθούν σε μικρή ηλικία ελάχιστο αυτοσχέδιο σχολείο μέχρι να μάθουν γραφή, αρίθμηση, να διαμορφώσουν εθνική συνείδηση και να μάθουν τα ήθη και τα έθιμα του τόπου. Η όλη διαδικασία δεν πρέπει να πάρει πάνω από λίγους μήνες, να είναι υπαίθρια και να γίνει χωρίς βιβλία. Μόνο με πίνακα και κιμωλία. Το τι επάγγελμα θα κάνουν εξαρτάται από την επαγγελματική σχολή που θα ακολουθήσουν στην εφηβεία. Τα λίγα επαγγέλματα που απαιτούν υψηλή εξειδίκευση θα είναι ανοιχτά σε χαρισματικά παιδιά τα οποία θα ξεχωρίσουν οι ενήλικες.

Το πως να μαγειρεύουν και να επιβιώνουν θα έπρεπε να τους τα μάθουν οι γονείς τους όχι το κράτος. Το κράτος αντί να εκδίδει σχολικά βιβλία που καταλήγουν αργά ή γρήγορα στα σκουπίδια θα μπορούσε να χαρίζει στους πολίτες πρακτικά εγχειρίδια. Πχ. ένα ποιοτικό βιβλίο που θα μπορούσαν οι έγκυες γυναίκες να συμβουλεύονται για το πως να διαχειριστούν την εγκυμοσύνη τους διατροφικά και ψυχολογικά.
Σου έχω γράψει τις ενστάσεις μου σε προηγούμενες αναρτήσεις. Ολιγόμηνη εκπαίδευση σημαίνει ότι η κοινωνικοποίηση του παιδιού επαφίεται στην οικογένεια. Όπως σου εξήγησα και με το παράδειγμα των τσιγγάνων αυτό μπορεί να είναι πολύ προβληματικό όταν οι γονείς δεν έχουν υψηλό μορφωτικό επίπεδο και δεν μεταδίδουν κανόνες σεβασμού του συνόλου στα παιδιά τους. Ή όταν απλώς δεν έχουν το χρόνο να ασχοληθούν που μπορεί να συμβαίνει πιο συχνά. Θα φτάσεις να έχεις εφήβους που εκκινούν από πολύ διαφορετική αφετηρία στον επαγγελματικό στίβο και αυτό όχι γιατί δεν θα κόβει το μυαλό τους αλλά γιατί θα έχουν πάρει πολύ διαφορετικά εφόδια από το σπίτι.
Το άλλο πρόβλημα που βλέπω είναι πως δεν είναι τόσο λίγα τα επαγγέλματα που απαιτούν εξειδίκευση και δεν αρκούν μόνο οι χαρισματικοί για να τα στελεχώσουν.

Όσο αφορά την εκμάθηση κάποιων ικανοτήτων που απαιτούν δεξιοτεχνία, όπως η εκτέλεση ενός μουσικού οργάνου ή που χρειάζονται μια σωματική ευλυγισία τότε το να ξεκινήσεις σε πολύ μικρές ηλικίες είναι άκρως απαραίτητο. Είναι ο τρόπος που αναπτύσσεται ο εγκέφαλος τέτοιος σε μικρές ηλικίες ή η ευλυγισία του σώματος. Δηλαδή αν κάποιος έχει τη δυνατότητα να γίνει πιανίστας ή χορευτής ή γυμναστής διεθνούς επιπέδου και τον αρχίσεις μετά την εφηβεία του στερείς την δυνατότητα να φτάσει πραγματικά ψηλά.
.

Μέ τη ξύλινη λέξη κοινωνικοποίηση....οσον αφορά τα παιδιά....εννοείς Παιχνίδι ;;;

Γιατί οι κανόνες σεβασμού του συνόλου όπως λές....δέν εχουν χρεία σχολείου.....

Τούς επιβάλει η καθημερινή συναναστροφή μέ τήν υπόλοιπη κοινωνία....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Manos87
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 07:04
Phorum.gr user: Manos87

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manos87 » 26 Νοέμ 2019, 00:56

1) Στην ζωή δεν αναλογούν τα ίδια τέστ σε όλους.
2)Ανάλογα με την δυσκολία του τέστ πρέπει να απονέμεται και ανταμοιβή.
3) Συνήθως παίζουν ρόλο όλες οι πτυχές της προσωπικότητας σου όπως ευφυία, σοφία, χάρισμα, δημιουργικότητα, φαντασία.
4) Αυτός που φέρνει τα μεγαλύτερα οφέλη για την κοινωνία, το σύνολο πρέπει να βρίσκεται στην κορυφή. Κάποια κορυφή τουλάχιστον. Ηγέτης, νομοθέτης, Στρατηγός. Κάτι τέτοιο.
We said if she 'd stop hooking I' d stop killing people. I guess we were aiming high.

Manos87
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 07:04
Phorum.gr user: Manos87

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manos87 » 26 Νοέμ 2019, 01:01

Εγώ στη θέση σας θα φρόντιζα να καλλιεργήσω πρώτα την αντίληψη μου. Δηλαδή την ικανότητα να καταλαβαίνω το περιβάλλον γύρω μου και τι ακριβώς συμβαίνει σε κάθε περίπτωση, εδώ και εκεί. Σαν να λέμε δηλαδή αν δεν γνωρίζεις σε βάθος μια ιστορία πως θα καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα;
We said if she 'd stop hooking I' d stop killing people. I guess we were aiming high.

Γιάννης

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 26 Νοέμ 2019, 01:10

hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 08:05
Nero έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 01:02
hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 00:47
Κουράζει το εξαιρετικά κακό τρόλινγκ.
Τρολ είναι? Δεν είναι ο ritzeri?
Ναι και νομίζω πως ναι.
Δεν είναι βλάκας αυτός. Ηλίθιος είναι.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9135
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 26 Νοέμ 2019, 06:54

Manos87 έγραψε:
26 Νοέμ 2019, 01:01
Εγώ στη θέση σας θα φρόντιζα να καλλιεργήσω πρώτα την αντίληψη μου. Δηλαδή την ικανότητα να καταλαβαίνω το περιβάλλον γύρω μου και τι ακριβώς συμβαίνει σε κάθε περίπτωση, εδώ και εκεί. Σαν να λέμε δηλαδή αν δεν γνωρίζεις σε βάθος μια ιστορία πως θα καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα;
Εδώ μας τα χαλάς! Απευθύνεσαι σε εμάς σε Β πληθυντικό, άρα εξαίρεις τον εαυτό σου, ενώ παράλληλα διατείνεται σε τουλάχιστον 3 νήματα ότι "εν οίδα ότι ουδέν οιδα" :102:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Manos87
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 07:04
Phorum.gr user: Manos87

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manos87 » 26 Νοέμ 2019, 07:01

Πάνω στους υποστηρικτές της θέσης ότι βρισκόμαστε στο μηδέν σε ότι αφορά τον σωστό τρόπο επικοινωνίας μας με τους άλλους I' d really have a good laugh να τους βλέπω κρεμασμένους από την δικαιοσύνη χωρίς να τους πάρουν κατάθεση πρώτα.
We said if she 'd stop hooking I' d stop killing people. I guess we were aiming high.

Manos87
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 07:04
Phorum.gr user: Manos87

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manos87 » 26 Νοέμ 2019, 07:27

Επίσης όταν έχεις εξουσία στα χέρια σου και δεν έχεις αντίληψη κατάστασης πρέπει να κάνεις μικρά βήματα και αργά αργά. Προκειμένου να κάνεις το ελάχιστο δυνατό σφάλμα. Δεν νοήται να απλώνεις τη προβοσκίδα σου και να πιάνεις ότι γουστάρεις. Τέλος το να επεμβαίνεις στην πραγματικότητα των άλλων, να τη κόβεις και να τη ράβεις στα μέτρα σου είναι κάτι πολύ πολύ βίαιο.
We said if she 'd stop hooking I' d stop killing people. I guess we were aiming high.

Antigeist

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 28 Νοέμ 2019, 15:10

Γιάννης έγραψε:
26 Νοέμ 2019, 01:10
hellegennes έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 08:05
Nero έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 01:02


Τρολ είναι? Δεν είναι ο ritzeri?
Ναι και νομίζω πως ναι.
Δεν είναι βλάκας αυτός. Ηλίθιος είναι.
Ρε παπάριε (όπως ορθά αυτοπροσδιορίζεσαι στο προφίλ σου) το μόνο που κάνεις εδώ μέσα είναι να μαλακίζεσαι και γενικά να φέρεσαι σαν γενετικό σκουπίδι. Η κάνε μια συμβολή στη συζήτηση η πάνε βρώμισε κάνα άλλο νήμα.

Antigeist

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 28 Νοέμ 2019, 15:18

Manos87 έγραψε:
26 Νοέμ 2019, 07:27
Επίσης όταν έχεις εξουσία στα χέρια σου και δεν έχεις αντίληψη κατάστασης πρέπει να κάνεις μικρά βήματα και αργά αργά. Προκειμένου να κάνεις το ελάχιστο δυνατό σφάλμα. Δεν νοήται να απλώνεις τη προβοσκίδα σου και να πιάνεις ότι γουστάρεις. Τέλος το να επεμβαίνεις στην πραγματικότητα των άλλων, να τη κόβεις και να τη ράβεις στα μέτρα σου είναι κάτι πολύ πολύ βίαιο.
Μάνο δεν σε βλέπω καλά. Όλο ασυναρτησίες λες.

Manos87
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 07:04
Phorum.gr user: Manos87

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manos87 » 28 Νοέμ 2019, 15:24

Antigeist έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 15:18
Manos87 έγραψε:
26 Νοέμ 2019, 07:27
Επίσης όταν έχεις εξουσία στα χέρια σου και δεν έχεις αντίληψη κατάστασης πρέπει να κάνεις μικρά βήματα και αργά αργά. Προκειμένου να κάνεις το ελάχιστο δυνατό σφάλμα. Δεν νοήται να απλώνεις τη προβοσκίδα σου και να πιάνεις ότι γουστάρεις. Τέλος το να επεμβαίνεις στην πραγματικότητα των άλλων, να τη κόβεις και να τη ράβεις στα μέτρα σου είναι κάτι πολύ πολύ βίαιο.
Μάνο δεν σε βλέπω καλά. Όλο ασυναρτησίες λες.
Προσπαθώ να αντιληφθώ τον κόσμο γύρω μου. Προσπαθώ ρε φίλε. Πειραματίζομαι. Δίνω το 100%. Αλλά μου λείπουν οι πόροι...
We said if she 'd stop hooking I' d stop killing people. I guess we were aiming high.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 31 Δεκ 2019, 23:17

Manos87 έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 15:24
Antigeist έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 15:18
Manos87 έγραψε:
26 Νοέμ 2019, 07:27
Επίσης όταν έχεις εξουσία στα χέρια σου και δεν έχεις αντίληψη κατάστασης πρέπει να κάνεις μικρά βήματα και αργά αργά. Προκειμένου να κάνεις το ελάχιστο δυνατό σφάλμα. Δεν νοήται να απλώνεις τη προβοσκίδα σου και να πιάνεις ότι γουστάρεις. Τέλος το να επεμβαίνεις στην πραγματικότητα των άλλων, να τη κόβεις και να τη ράβεις στα μέτρα σου είναι κάτι πολύ πολύ βίαιο.
Μάνο δεν σε βλέπω καλά. Όλο ασυναρτησίες λες.
Προσπαθώ να αντιληφθώ τον κόσμο γύρω μου. Προσπαθώ ρε φίλε. Πειραματίζομαι. Δίνω το 100%. Αλλά μου λείπουν οι πόροι...
Φίλε Μανο87 σε είχα για σοβαρό. Τι είναι αυτά που γράφεις?
Υπάρχει πρόβλημα υγείας ?
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Manos87
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 07:04
Phorum.gr user: Manos87

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manos87 » 20 Ιαν 2020, 15:00

relativer777 έγραψε:
31 Δεκ 2019, 23:17
Manos87 έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 15:24
Antigeist έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 15:18


Μάνο δεν σε βλέπω καλά. Όλο ασυναρτησίες λες.
Προσπαθώ να αντιληφθώ τον κόσμο γύρω μου. Προσπαθώ ρε φίλε. Πειραματίζομαι. Δίνω το 100%. Αλλά μου λείπουν οι πόροι...
Φίλε Μανο87 σε είχα για σοβαρό. Τι είναι αυτά που γράφεις?
Υπάρχει πρόβλημα υγείας ?
Relativer μάλλον δε με καταλαβαίνεις καλώς. Εγώ προσπαθώ να σε διαφωτίσω για να διαφωτίσεις και εσύ με την σειρά σου τους φίλους σου τους Τέκτονές.
We said if she 'd stop hooking I' d stop killing people. I guess we were aiming high.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Το σχολείο είναι σκέτο χάσιμο χρόνου από τη ζωή ενός ανθρώπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 20 Ιαν 2020, 18:10

Manos87 έγραψε:
20 Ιαν 2020, 15:00
relativer777 έγραψε:
31 Δεκ 2019, 23:17
Manos87 έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 15:24


Προσπαθώ να αντιληφθώ τον κόσμο γύρω μου. Προσπαθώ ρε φίλε. Πειραματίζομαι. Δίνω το 100%. Αλλά μου λείπουν οι πόροι...
Φίλε Μανο87 σε είχα για σοβαρό. Τι είναι αυτά που γράφεις?
Υπάρχει πρόβλημα υγείας ?
Relativer μάλλον δε με καταλαβαίνεις καλώς. Εγώ προσπαθώ να σε διαφωτίσω για να διαφωτίσεις και εσύ με την σειρά σου τους φίλους σου τους Τέκτονές.
Φίλε Μάνο87 καλησπέρα.
Μάλλον κατάλαβα αρκετά καλά.
Η εξουσία είναι ένα σκληρό και αδυσώπητο παιχνίδι.
Οι εξουσιαστές δεν διέπονται από συναισθήματα.
Παίζουν με τους κανόνες της "Πολιτικής"
Εσύ θέλεις μία Ανθρωπιστική εξουσία.
Δέν υπάρχουν Μαχάτμα Γκάντι στην Ελλάδα ,
Αλλά και πουθενά στον κόσμο. Ένας πέρασε, Στην Ινδία και τον δολοφόνησαν οι δικοί του.
Και δέν έχω φίλους Μασόνους. Είμαι Άθρησκος.
Έχω βαρεθεί να το δηλώνω αυτό.
Τα λέμε.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών