Ευδοκία Ρουμελιώτη: "Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ της ισότητας των φύλων, μου αρέσει να είμαι λίγο πιο κάτω από τον άντρα"

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ευδοκία Ρουμελιώτη: "Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ της ισότητας των φύλων, μου αρέσει να είμαι λίγο πιο κάτω από τον άντρα"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 17 Νοέμ 2019, 14:20

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:06

Υπάρχει ισότητα στην αντιμετώπιση. Είναι ψευδές το δίλημμα "ισότητα στις ευκαιρίες" - ''ισότητα στις ικανότητες", ή τουλάχιστον είναι ένα δίλημμα που κουβαλήθηκε από την οικονομία και μπήκε με το ζόρι στα κοινωνικά.
Από την ψυχολογία μπήκε με το ζόρι στα κοινωνικά.

Οταν υπάρχει η ευκαιρία να γίνει μια γυναίκα εργάτρια οικοδομής, νταλικέρισα κλπ και αντ' αυτού επιλέγει να μεγαλώσει τα παιδιά στο σπίτι, δεν έχει νόημα μετά να διαμαρτύρεται ότι υπάρχει οικονομικό κενό στις πληρωμές με τους άντρες.

Είναι θέμα ψυχολογίας φύλου και όχι οικονομικό.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ευδοκία Ρουμελιώτη: "Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ της ισότητας των φύλων, μου αρέσει να είμαι λίγο πιο κάτω από τον άντρα"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 17 Νοέμ 2019, 14:22

κνπγν έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:18
Alien666 έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 13:57
Naida έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 13:48

Θα επαναλάβω τα ίδια νομίζω. Ο λόγος που ταυτίζεται ο φεμινισμός με τις ακρότητες είναι για να αποδυναμωθεί και να επιστρέψουμε στις νοοτροπίες τις παλαιότερες. Τώρα το δεν αποκυρρήσουν κτλ κτλ. και άρα είναι το ίδιο, για μένα είναι αβάσιμα επιχειρήματα να στηρίξουν μια σκοπιμότητα.
Αλλά να ρωτήσω κάτι.Εσείς γιατί ασχολείστε με τον φεμινισμό; Αφού όπως λέτε είναι λυμένα τα ζητήματα από τους νόμους.
Προσωπικά ασχολούμαι με τον φεμινισμό γιατί διαπιστώνω ότι η λογοκρισία, η φίμωση της ελευθερίας και η επιβολή είναι στοιχεία που δεν περιορίζονται στις γραφικές τραμπουκίνες των ΗΠΑ, αλλά έχουν κατακλύσει τα συστημικά μέσα ενημέρωσής τους.

Εμένα με ενδιαφέρει η ελευθερία. Και ελευθερία σημαίνει ότι μία κοινωνία πρέπει να έχει μόνο τόσους νόμους, όσους απαιτούνται για να λειτουργεί ομαλά. Η επιβολή νόμων που ορίζουν κάθε παραμικρή πτυχή της ζωής και της έκφρασής μας, είναι γνωρίσματα απολυταρχικών καθεστώτων.

Επομένως πώς να μην ασχοληθώ με τον σύγχρονο φεμινισμό, ο οποίος διαρκώς ζητάει λογοκρισία, περιορισμό της έκφρασης, προνομιακές διατάξεις κλπ, και όλα να είναι κρατικά επιβεβλημένα.

Δεν είναι μυστικό επίσης ότι το φεμινιστικό λόμπι διαθέτει πολυτελή γραφεία και εξασφαλίζει τεράστιες χρηματοδοτήσεις. Κι αυτό με τη σειρά του χρηματοδοτεί ΜΜΕ.

Ολόκληρα κτήρια στεγάζουν περιοδικά όπως το "pink lady", το "cosmopolitan" κλπ.
Να τους κόψουμε τη φόρα. Η γυναίκα οφείλει να υποτάσσεται και να κάνει πρόθυμα και χαρούμενα υπακοή στον άνδρα. Αρκετά με την δυτικόφερτη ανωμαλία του φεμινισμού.
Ναι καλή μου, ό,τι πεις.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ευδοκία Ρουμελιώτη: "Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ της ισότητας των φύλων, μου αρέσει να είμαι λίγο πιο κάτω από τον άντρα"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Νοέμ 2019, 14:23

Να χαρώ αποψάρες και πεποιθήσεις :smt005: Βασικά αυτό που θέλω να πω στο νήμα, είναι ότι είστε εντελώς Κατινάρες. Εντελώς όμως. :g030:
Συνεχίστε να δίνετε χρώμα στην καθημερινότητα :003:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Χαοτικός την 17 Νοέμ 2019, 14:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ευδοκία Ρουμελιώτη: "Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ της ισότητας των φύλων, μου αρέσει να είμαι λίγο πιο κάτω από τον άντρα"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Νοέμ 2019, 14:23

Naida έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:13
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:09
Naida έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 13:56


Αυτό είναι που στο βάθος σας πονάει :lol:
Αυτό είναι σίγουρο, φοβόμαστε μην ξεσηκωθούν οι Νάιδες του κόζμου και πάρουν τα χασαπομάχαιρα στα στιβαρά τους χέρια. Φόβος και τρόμος.
Όχι αυτό. Φοβάστε ότι ο φεμινισμός έχει αριστερή βάση :102:
Μα είναι σίγουρο ότι έχει αριστερή βάση.
Και μία απολύτως συγχρονισμένη πορεία με τα ζητούμενα της αριστεράς.
Ξεκίνησε από το α -εργασιακό αρχικά ζητούμενο- και βρέθηκε στο άπειρο συν κάτι των δικαιωμάτων που δεν αποδέχονται τα φύλα, τα σύνορα και ό,τι υφίσταται ως λογικό δεδομένο.
Ουσιαστικώς, ακόμη και ο φεμινισμός για τις ακραίες οπαδούς του, είναι μια ρατσιστική/φασιστική/καταπιεστική αντιμετώπιση.
Σε λίγο οι μουρλές (ή τα μουρλά για την πολιτικώς ορθή ακρίβεια) θα λένε τις φεμινίστριες φασίστριες που προσδιορίζονται βάσει φύλου. Κάποια, το κάνουν ήδη.

Απολαύστε το. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

fagano3

Re: Ευδοκία Ρουμελιώτη: "Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ της ισότητας των φύλων, μου αρέσει να είμαι λίγο πιο κάτω από τον άντρα"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 17 Νοέμ 2019, 14:24

Δεν ξερω ποια ειναι αυτη αλλα και το να ελεγε οτι ειναι σημερα Κυριακη το ιδιο αυτονοητο θα ηταν με το οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των γυναικων θελουν να ειναι λιγο πιο κατω απο τον ανδρα.

Οι φεμινιστριες ειναι αυτες που ακριβως λογω της αποτυχιας τους να βρουν ενα τετοιον ανδρα το γυρισαν στο φεμινισμο ή στο τζιβιτζιλικι.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ευδοκία Ρουμελιώτη: "Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ της ισότητας των φύλων, μου αρέσει να είμαι λίγο πιο κάτω από τον άντρα"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Νοέμ 2019, 14:26

Να βρούνε τέτοιον άντρα κι άλλες γυρεύανε.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ευδοκία Ρουμελιώτη: "Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ της ισότητας των φύλων, μου αρέσει να είμαι λίγο πιο κάτω από τον άντρα"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Νοέμ 2019, 14:29

Alien666 έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 13:57

Ολόκληρα κτήρια στεγάζουν περιοδικά όπως το "pink lady", το "cosmopolitan" κλπ.
Ναι αλλά αν αφαιρέσεις από τις συντάκτριες ή αναγνώστριες των συγκεκριμένων εντύπων την παραδοσιακή θηλυκή αντιμετώπιση σε θέματα εμφάνισης, κατανάλωσης και γενικότερα του θηλυκού "τρόπου" χειραγώγησης των αντρών, θα αρχίσουν να παίρνουν με τις χούφτες τα αντικαταθλιπτικά την ίδια μέρα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

fagano3

Re: Ευδοκία Ρουμελιώτη: "Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ της ισότητας των φύλων, μου αρέσει να είμαι λίγο πιο κάτω από τον άντρα"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 17 Νοέμ 2019, 14:31

Χαοτικός έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:26
Να βρούνε τέτοιον άντρα κι άλλες γυρεύανε.
Η κατασταση για τις γυναικες σημερα ειναι πολυ δυσκολη.

Η μεση γυναικα ειναι αρκετα πιο μορφωμενη και με καλυτερες επαγγελματικες δεξιοτητες απο τον μεσο ανδρα με αποτελεσμα να αναγκαζονται στην αφυσικη κατασταση να ειναι με καποιον που νιωθουν κατωτερο τους

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ευδοκία Ρουμελιώτη: "Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ της ισότητας των φύλων, μου αρέσει να είμαι λίγο πιο κάτω από τον άντρα"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 17 Νοέμ 2019, 14:32

Alien666 έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:15
Naida έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:02
Alien666 έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 13:57


Προσωπικά ασχολούμαι με τον φεμινισμό γιατί διαπιστώνω ότι η λογοκρισία, η φίμωση της ελευθερίας και η επιβολή είναι στοιχεία που δεν περιορίζονται στις γραφικές τραμπουκίνες των ΗΠΑ, αλλά έχουν κατακλύσει τα συστημικά μέσα ενημέρωσής τους.

Εμένα με ενδιαφέρει η ελευθερία. Και ελευθερία σημαίνει ότι μία κοινωνία πρέπει να έχει μόνο τόσους νόμους, όσους απαιτούνται για να λειτουργεί ομαλά. Η επιβολή νόμων που ορίζουν κάθε παραμικρή πτυχή της ζωής και της έκφρασής μας, είναι γνωρίσματα απολυταρχικών καθεστώτων.

Επομένως πώς να μην ασχοληθώ με τον σύγχρονο φεμινισμό, ο οποίος διαρκώς ζητάει λογοκρισία, περιορισμό της έκφρασης, προνομιακές διατάξεις κλπ, και όλα να είναι κρατικά επιβεβλημένα.

Δεν είναι μυστικό επίσης ότι το φεμινιστικό λόμπι διαθέτει πολυτελή γραφεία και εξασφαλίζει τεράστιες χρηματοδοτήσεις. Κι αυτό με τη σειρά του χρηματοδοτεί ΜΜΕ.

Ολόκληρα κτήρια στεγάζουν περιοδικά όπως το "pink lady", το "cosmopolitan" κλπ.
Θα μπορούσες να μου αναφέρεις ενδεικτικά ένα ας το πούμε αίτημα των φεμινιστριών(όχι των μουρλών) που θεωρείς ότι ζητάει λογοκρισία;
Στο παρακάτω νήμα έχω συγκεντρώσει αιτήματα λογοκρισίας στην ποπ κουλτούρα και στην τέχνη (και είχα άλλα τόσα να βάλω, αλλά δεν πρόλαβα να τα συγκεντρώσω).

Πολιτική ορθότητα στην ποπ κουλτούρα και στην τέχνη

Ψάξε για τα αιτήματα αλλαγής της γλώσσας που εκφράζονται (π.χ. gender neutral laguage, αλλαγή λέξεων κλπ). Ήδη υπάρχουν εταιρίες που επιβάλλουν στο προσωπικό τους τη χρήση συγκεκριμένης γλώσσας όπου να καταργεί το συνθετικό "man". Οι γλώσσες όμως οφείλουν να εξελίσσονται μόνες τους, χωρίς να εκβιάζεται κάποια αλλαγή σε αυτές.

Ψάξε να δεις ότι το χιτζάμπ θεωρείται πλέον "σύμβολο γυναικείας χειραφέτησης".

Εδώ μια είδηση της τελευταίας στιγμής.

https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... raphy.html

Γενικά αν ψάξεις να δεις τι απαιτούν να απαγορευτεί, θα διαπιστώσεις ότι αφορά όλες τις εκφάνσεις της ζωής ενός ανθρώπου. Μέχρι και τον τρόπο που καθόμαστε.
Αν βλέπεις στο τελευταίο λινκ αναφέρει μια ομάδα φεμινιστριών ζητάει αυτό με τα ρομποτ(που έχει μια μικρη βάση σε φάση κοινωνίας και που πάμε ωρε κτλ κτλ αλλά οκ το τεντώνουν). Αντίστοιχες ομάδες υπάρχουν άπειρες και χειρότερες πχ mgtow,incels κτλ.
Είναι ακραίοι.
Κάποιο παράδειγμα άλλο έχεις; που να είναι πιο μαζικό, γενικό να το πω έτσι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ευδοκία Ρουμελιώτη: "Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ της ισότητας των φύλων, μου αρέσει να είμαι λίγο πιο κάτω από τον άντρα"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 17 Νοέμ 2019, 14:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:23
Naida έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:13
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:09


Αυτό είναι σίγουρο, φοβόμαστε μην ξεσηκωθούν οι Νάιδες του κόζμου και πάρουν τα χασαπομάχαιρα στα στιβαρά τους χέρια. Φόβος και τρόμος.
Όχι αυτό. Φοβάστε ότι ο φεμινισμός έχει αριστερή βάση :102:
Μα είναι σίγουρο ότι έχει αριστερή βάση.
Και μία απολύτως συγχρονισμένη πορεία με τα ζητούμενα της αριστεράς.
Ξεκίνησε από το α -εργασιακό αρχικά ζητούμενο- και βρέθηκε στο άπειρο συν κάτι των δικαιωμάτων που δεν αποδέχονται τα φύλα, τα σύνορα και ό,τι υφίσταται ως λογικό δεδομένο.
Ουσιαστικώς, ακόμη και ο φεμινισμός για τις ακραίες οπαδούς του, είναι μια ρατσιστική/φασιστική/καταπιεστική αντιμετώπιση.
Σε λίγο οι μουρλές (ή τα μουρλά για την πολιτικώς ορθή ακρίβεια) θα λένε τις φεμινίστριες φασίστριες που προσδιορίζονται βάσει φύλου. Κάποια, το κάνουν ήδη.

Απολαύστε το. :lol:
Αμ για αυτό είσαι αλλεργική. Άντε βρε για όλες παλεύουμε, αριστερές και δεξιές.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ευδοκία Ρουμελιώτη: "Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ της ισότητας των φύλων, μου αρέσει να είμαι λίγο πιο κάτω από τον άντρα"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 17 Νοέμ 2019, 14:35

fagano3 έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:24
Δεν ξερω ποια ειναι αυτη αλλα και το να ελεγε οτι ειναι σημερα Κυριακη το ιδιο αυτονοητο θα ηταν με το οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των γυναικων θελουν να ειναι λιγο πιο κατω απο τον ανδρα.

Οι φεμινιστριες ειναι αυτες που ακριβως λογω της αποτυχιας τους να βρουν ενα τετοιον ανδρα το γυρισαν στο φεμινισμο ή στο τζιβιτζιλικι.
:smt005::smt005:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ευδοκία Ρουμελιώτη: "Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ της ισότητας των φύλων, μου αρέσει να είμαι λίγο πιο κάτω από τον άντρα"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Νοέμ 2019, 14:42

fagano3 έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:31
Χαοτικός έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:26
Να βρούνε τέτοιον άντρα κι άλλες γυρεύανε.
Η κατασταση για τις γυναικες σημερα ειναι πολυ δυσκολη.

Η μεση γυναικα ειναι αρκετα πιο μορφωμενη και με καλυτερες επαγγελματικες δεξιοτητες απο τον μεσο ανδρα με αποτελεσμα να αναγκαζονται στην αφυσικη κατασταση να ειναι με καποιον που νιωθουν κατωτερο τους
Δεν ισχύει πάντα. Πιστεύω ότι η ουσιαστική οικονομική ανεξαρτησία της γυναίκας, είναι αυτό που την κάνει να δει τον άντρα ως σύντροφο και θα τον κρίνει ως τέτοιο και όχι ως ανώτερο ή κατώτερο βάσει της μόρφωσης ή της οικονομικής του δυνατότητας. Ως κατώτερο θα τον δει κάποια που έχει ακόμη τον παλιό τρόπο σκέψης.

Η οικονομική ανασφάλεια είναι αυτή που παράγει τις μισογυνικές ή μίσανδρες απόψεις. Είναι κάτι σαν άμυνα που ισχύει για αμφότερα τα φύλα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ευδοκία Ρουμελιώτη: "Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ της ισότητας των φύλων, μου αρέσει να είμαι λίγο πιο κάτω από τον άντρα"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 17 Νοέμ 2019, 14:42

fagano3 έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:31
Χαοτικός έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:26
Να βρούνε τέτοιον άντρα κι άλλες γυρεύανε.
Η κατασταση για τις γυναικες σημερα ειναι πολυ δυσκολη.

Η μεση γυναικα ειναι αρκετα πιο μορφωμενη και με καλυτερες επαγγελματικες δεξιοτητες απο τον μεσο ανδρα με αποτελεσμα να αναγκαζονται στην αφυσικη κατασταση να ειναι με καποιον που νιωθουν κατωτερο τους

Κατώτερο - Ανώτερο; :smt017
Αφύσικη κατάσταση - Φυσική κατάσταση; :smt017

Αοριστολογίες :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ευδοκία Ρουμελιώτη: "Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ της ισότητας των φύλων, μου αρέσει να είμαι λίγο πιο κάτω από τον άντρα"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 17 Νοέμ 2019, 14:45

Naida έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:32


Αν βλέπεις στο τελευταίο λινκ αναφέρει μια ομάδα φεμινιστριών ζητάει αυτό με τα ρομποτ(που έχει μια μικρη βάση σε φάση κοινωνίας και που πάμε ωρε κτλ κτλ αλλά οκ το τεντώνουν). Αντίστοιχες ομάδες υπάρχουν άπειρες και χειρότερες πχ mgtow,incels κτλ.
Είναι ακραίοι.
Κάποιο παράδειγμα άλλο έχεις; που να είναι πιο μαζικό, γενικό να το πω έτσι.
Αν το ψάξεις θα βρεις χίλια δυο παραδείγματα. Ψάξε τι γίνεται με το κίνημα #metoo.

Και τα παραπάνω λινκς που παρέθεσα δεν τα λένε μουρλές και περιθωριακές. Επίσημα ΜΜΕ τα λένε.

Οταν σου λέω "ψάξε" εννοω ότι βαριέμαι να φάω μισή μέρα για να σου βρω τις πηγές που θες. Αν ψάξεις, θα τα δεις και μόνη σου.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ευδοκία Ρουμελιώτη: "Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ της ισότητας των φύλων, μου αρέσει να είμαι λίγο πιο κάτω από τον άντρα"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 17 Νοέμ 2019, 14:45

Alien666 έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 14:20


Οταν υπάρχει η ευκαιρία να γίνει μια γυναίκα εργάτρια οικοδομής, νταλικέρισα κλπ και αντ' αυτού επιλέγει να μεγαλώσει τα παιδιά στο σπίτι, δεν έχει νόημα μετά να διαμαρτύρεται ότι υπάρχει οικονομικό κενό στις πληρωμές με τους άντρες.
Αυτο ειναι well documented. Οταν οι γυναίκες εχουν την επιλογή, δε θα προτιμήσουν να σπουδάσουν petroleum engineering αντι για αγγλική φιλολογία. Στις λιγότερο φιλελεύθερες χώρες, από την αλλη, ειναι πιο πιθανό οι λίγες γυναίκες που θα σπουδάσουν να επιλέξουν οντως stem degrees. Φαινεται οτι οσο πιο ελεύθερες είναι οι γυναίκες να αποφασίσουν για τον εαυτό τους, προτιμούν πχ την Παντειο απο τους μηχανολόγους. Btw, ειναι καπως ειρωνικό τυπισσες που σπούδασαν women's studies ξερω γω να γκρινιάζουν γιατί οι αλλες γυναικες δεν επιλέγουν stem, μου θυμιζει τους αθηνεζους που φωνάζουν γιατι οι άλλοι (παντα) δεν πανε να δουλέψουν στα χωράφια.

Για μενα, τα πράγματα είναι όπως τα λεει ο πατησιωτης. Το ολο θέμα είναι νομικό. Απο τη στιγμή που δεν υπάρχει κανενας περιορισμός πχ σε μια γυναίκα να γινει πρωθυπουργός, και απο τη στιγμή που το 50% του εκλογικού σώματος είναι βασικά γυναίκες, ειναι αστείο να μπαίνουν quotas στην πολιτική με βάση το φύλο. Αν θέλουν οι γυναίκες να αναδείξουν περισσότερες γυναίκες στην πολιτική, μια καλη ιδέα θα ήταν να ΤΙΣ ΨΗΦΊΖΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΕΣ :roll:

Αντίστοιχα, αν θέλουν να επιλέξουν εναν αντρα που κανει το 50% του σπιτιου, ας το κάνουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EKPLIKTIKOS την 17 Νοέμ 2019, 14:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών