Οι Τρανς γυναίκες δεν διαφέρουν από τις κανονικές γυναίκες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33003
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οι Τρανς γυναίκες δεν διαφέρουν από τις κανονικές γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Νοέμ 2019, 14:26

panos291 έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 09:53
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 16:27
Μαλακία είναι ο διαχωρισμός των αθλημάτων ανά φύλο. Όποιος είναι πιο καλός ας κερδίσει. Τι με νοιάζει αν είναι άντρας, γυναίκα ή πελεκάνος; Λες και όλοι οι βιολογικά άντρες είναι βιολογικά ίδιοι.
Αυτή τη μαλακια την έγραψες για να γίνει τζερτζελο ε? :lol:
σαφως. ο καλυτερος λογος για να γραψεις κατι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33003
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οι Τρανς γυναίκες δεν διαφέρουν από τις κανονικές γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Νοέμ 2019, 14:27

panos291 έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 10:02
Αυτά είναι ρε σεις, τι αντρικά και γυναικεία και μαλακιες.
Να το πάμε ένα βήμα παραπέρα, να καταργηθούν και τα πρωταθλήματα με παιδάκια. Αν θέλει να παίξει μπάλα σε ομαδα το οκταχρονο, να συναγωνιστεί τον 25ρη.
Επίσης κατάργηση των παραολυμπιακών σήμερα κιόλας. Αν θέλει να παίξει εθνική μπάσκετ ο ανάπηρος με το καρότσι, να παίξει μονό με τον Πριντεζη και ας πάει ο καλύτερος.
στηριζω.

:blm:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21604
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Οι Τρανς γυναίκες δεν διαφέρουν από τις κανονικές γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 18 Νοέμ 2019, 14:42

πατησιωτης έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 13:54

The Ministry of Justice apologized for moving White to the female prison.
κάνουν τις μαλακίες και μετά απλά ζητούν συγνώμη και τέλος
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8460
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Οι Τρανς γυναίκες δεν διαφέρουν από τις κανονικές γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 18 Νοέμ 2019, 15:59

Επισης υπαρχει και η εξης αντιφαση σε αυτους που υποστηριζουν τον διαχωρισμο gender / sex: λενε οτι οι γκει δεν μπορουν να γινουν straight γιατι ειναι βιολογικο το να τους αρεσουν ατομα του ιδιου φυλου, δλδ το να εχουν το γκει ως gender ειναι αναποφευκτη για αυτους, απο την αλλη λενε οτι το gender ειναι κοινωνικο κατασκευασμα, και επομενως ειναι επιλογη και οχι αναποφευκτη πραγματικοτητα.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Οι Τρανς γυναίκες δεν διαφέρουν από τις κανονικές γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 18 Νοέμ 2019, 16:18

axilmar έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 15:59
Επισης υπαρχει και η εξης αντιφαση σε αυτους που υποστηριζουν τον διαχωρισμο gender / sex: λενε οτι οι γκει δεν μπορουν να γινουν straight γιατι ειναι βιολογικο το να τους αρεσουν ατομα του ιδιου φυλου, δλδ το να εχουν το γκει ως gender ειναι αναποφευκτη για αυτους, απο την αλλη λενε οτι το gender ειναι κοινωνικο κατασκευασμα, και επομενως ειναι επιλογη και οχι αναποφευκτη πραγματικοτητα.

Νομίζω πως το να εισαι.. γκει δεν έχει να κάνει με το φύλο. Μπορεί καποιος να ειναι τρανς αλλα γκέι, δηλαδη αντρας που έγινε γυναικα κ του αρέσουν οι γυναίκες, δηλαδη να νιώθει.. λεσβία. Υπάρχει γνωστή τέτοια περίπτωση στην Ελλάδα, ειναι μάλιστα δικηγόρος!

Γενικά για μενα τα πράγματα ειναι απλα. Υπάρχουν οι άντρες, οι γυναίκες, και περιπτώσεις γενετικής ανωμαλιας (ερμαφρόδιτοι κτλ). Υπάρχει ο προσανατολισμός μετά, στρειτ, γκει (εγω δεν εχω κανένα πρόβλημα btw) και οι ψυχικά ασθενείς (τρανς). Οι bi ειναι μύθος, ειναι απλα υπερβολικά καυλωμενοι :lol:

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Οι Τρανς γυναίκες δεν διαφέρουν από τις κανονικές γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 18 Νοέμ 2019, 16:24

Τι βιολογικό φύλο είναι οι ιντερσεξ;

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Οι Τρανς γυναίκες δεν διαφέρουν από τις κανονικές γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 18 Νοέμ 2019, 16:29

Bipsco έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 16:24
Τι βιολογικό φύλο είναι οι ιντερσεξ;
Ερμαφρόδιτοι ειναι, λάθος της φυσης, όπως οι άντρες με δυο πεη

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43576
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Οι Τρανς γυναίκες δεν διαφέρουν από τις κανονικές γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 18 Νοέμ 2019, 16:32

Το κύριο πρόβλημα με το gender είναι ότι όλη αυτή η προσέγγιση με βάση το "κοινωνικό κατασκεύασμα" είχε το σκεπτικό ότι η κοινωνία βάζει τους ανθρώπους σε κουτάκια και τους ζητάει να παίξουν ένα ρόλο. Αν δεν κάνω λάθος η προτεινόμενη κατεύθυνση ήταν να καταργηθούν τα κουτάκια, όχι να αυξηθεί ο αριθμός τους. Κάπου στην πορεία αυτό χάθηκε. Δεν έχω πρόθεση να αρνηθώ σε κανέναν τον αυτοπροσδιορισμό αλλά νομίζω ότι θα το ξαναδούμε στο μέλλον το ζήτημα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Οι Τρανς γυναίκες δεν διαφέρουν από τις κανονικές γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 18 Νοέμ 2019, 16:34

EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 16:29
Bipsco έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 16:24
Τι βιολογικό φύλο είναι οι ιντερσεξ;
Ερμαφρόδιτοι ειναι, λάθος της φυσης, όπως οι άντρες με δυο πεη
Δηλαδή, δεν είναι ούτε άνδρας ούτε γυναίκα; Μπορεί να διακρίνει η "φύση" τι είναι σωστό και τι λάθος;

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Οι Τρανς γυναίκες δεν διαφέρουν από τις κανονικές γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 18 Νοέμ 2019, 16:42

Bipsco έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 16:34

Δηλαδή, δεν είναι ούτε άνδρας ούτε γυναίκα;
Όχι, αυτοί είναι οι Άγγελοι κατα τας γραφας :102:

Δεν ξέρω να απαντήσω στην ερώτησή σου btw. Νομίζω ότι συνήθως υπάρχει prevailing sex, κ παλιοτερα το θεμα λυνόταν με εγχείριση.

σούπερ δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: 10 Σεπ 2019, 21:12

Re: Οι Τρανς γυναίκες δεν διαφέρουν από τις κανονικές γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σούπερ δημήτριος » 18 Νοέμ 2019, 16:52

Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 16:32
Το κύριο πρόβλημα με το gender είναι ότι όλη αυτή η προσέγγιση με βάση το "κοινωνικό κατασκεύασμα" είχε το σκεπτικό ότι η κοινωνία βάζει τους ανθρώπους σε κουτάκια και τους ζητάει να παίξουν ένα ρόλο. Αν δεν κάνω λάθος η προτεινόμενη κατεύθυνση ήταν να καταργηθούν τα κουτάκια, όχι να αυξηθεί ο αριθμός τους. Κάπου στην πορεία αυτό χάθηκε. Δεν έχω πρόθεση να αρνηθώ σε κανέναν τον αυτοπροσδιορισμό αλλά νομίζω ότι θα το ξαναδούμε στο μέλλον το ζήτημα.
δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.δύο είναι τα φύλα,όπως και να νιώθεις,ότι και να δηλώσεις,για τους άλλους θα είσαι ένα από αυτά τα δύο.πορευτείτε με ότι γουστάρει ο καθένας και όλα καλά

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Οι Τρανς γυναίκες δεν διαφέρουν από τις κανονικές γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 18 Νοέμ 2019, 16:56

σούπερ δημήτριος έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 16:52
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 16:32
Το κύριο πρόβλημα με το gender είναι ότι όλη αυτή η προσέγγιση με βάση το "κοινωνικό κατασκεύασμα" είχε το σκεπτικό ότι η κοινωνία βάζει τους ανθρώπους σε κουτάκια και τους ζητάει να παίξουν ένα ρόλο. Αν δεν κάνω λάθος η προτεινόμενη κατεύθυνση ήταν να καταργηθούν τα κουτάκια, όχι να αυξηθεί ο αριθμός τους. Κάπου στην πορεία αυτό χάθηκε. Δεν έχω πρόθεση να αρνηθώ σε κανέναν τον αυτοπροσδιορισμό αλλά νομίζω ότι θα το ξαναδούμε στο μέλλον το ζήτημα.
δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.δύο είναι τα φύλα,όπως και να νιώθεις,ότι και να δηλώσεις,για τους άλλους θα είσαι ένα από αυτά τα δύο.πορευτείτε με ότι γουστάρει ο καθένας και όλα καλά
Υπάρχουν εγκλωβισμένες ψυχές σε λάθος σώμα.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43576
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Οι Τρανς γυναίκες δεν διαφέρουν από τις κανονικές γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 18 Νοέμ 2019, 17:01

σούπερ δημήτριος έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 16:52
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 16:32
Το κύριο πρόβλημα με το gender είναι ότι όλη αυτή η προσέγγιση με βάση το "κοινωνικό κατασκεύασμα" είχε το σκεπτικό ότι η κοινωνία βάζει τους ανθρώπους σε κουτάκια και τους ζητάει να παίξουν ένα ρόλο. Αν δεν κάνω λάθος η προτεινόμενη κατεύθυνση ήταν να καταργηθούν τα κουτάκια, όχι να αυξηθεί ο αριθμός τους. Κάπου στην πορεία αυτό χάθηκε. Δεν έχω πρόθεση να αρνηθώ σε κανέναν τον αυτοπροσδιορισμό αλλά νομίζω ότι θα το ξαναδούμε στο μέλλον το ζήτημα.
δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.δύο είναι τα φύλα,όπως και να νιώθεις,ότι και να δηλώσεις,για τους άλλους θα είσαι ένα από αυτά τα δύο.πορευτείτε με ότι γουστάρει ο καθένας και όλα καλά
Δεν νομίζω ότι παρακολουθείς τη συζήτηση.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40895
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι Τρανς γυναίκες δεν διαφέρουν από τις κανονικές γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Νοέμ 2019, 17:05

EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 16:18
Γενικά για μενα τα πράγματα ειναι απλα. Υπάρχουν οι άντρες, οι γυναίκες, και περιπτώσεις γενετικής ανωμαλιας (ερμαφρόδιτοι κτλ). Υπάρχει ο προσανατολισμός μετά, στρειτ, γκει (εγω δεν εχω κανένα πρόβλημα btw) και οι ψυχικά ασθενείς (τρανς). Οι bi ειναι μύθος, ειναι απλα υπερβολικά καυλωμενοι :lol:
Ακριβώς έτσι με την διαφορά ότι οι bi δεν είναι μύθος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40895
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι Τρανς γυναίκες δεν διαφέρουν από τις κανονικές γυναίκες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Νοέμ 2019, 17:08

axilmar έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 15:59
Επισης υπαρχει και η εξης αντιφαση σε αυτους που υποστηριζουν τον διαχωρισμο gender / sex: λενε οτι οι γκει δεν μπορουν να γινουν straight γιατι ειναι βιολογικο το να τους αρεσουν ατομα του ιδιου φυλου, δλδ το να εχουν το γκει ως gender ειναι αναποφευκτη για αυτους, απο την αλλη λενε οτι το gender ειναι κοινωνικο κατασκευασμα, και επομενως ειναι επιλογη και οχι αναποφευκτη πραγματικοτητα.
Η μεγάλη αντίφαση βρίσκεται στο ότι λένε πως το φύλο είναι κοινωνικό κατασκεύασμα, αλλά οι τρανς για να μοιάσουν στο άλλο φύλο, κάνουν όλα αυτά που λένε ότι είναι κοινωνικές κατασκευές. Αν είναι τρανς γυναίκες βάφονται και φοράνε γυναικεία ρούχα κι αν είναι τρανς άντρες θέλουν να αφήσουν γένια, να έχουν κοντά μαλλιά, να βλέπουν αθλήματα και να φοράνε αντρικά ρούχα.

Από την στιγμή που κάποιος προσπαθεί να συμπεριφερθεί σαν γυναίκα, αποδέχεται ότι υπάρχει ένα σετ εξωτερικών και εσωτερικών χαρακτηριστικών που χαρακτηρίζει μια γυναίκα.

Η όλη φάση είναι αυτοαναιρούμενη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών