Συνταγογραφούν αντιβιοτικά από... φόβο

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29363
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Συνταγογραφούν αντιβιοτικά από... φόβο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 19 Νοέμ 2019, 22:12

zteo έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:10
Otto Weininger έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:04
zteo έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:02
.Οχι τιποτα αλλο δεν μπορω να παρω και Οτριβιν και ψαχνω λυσεις σε μη κορτιζονουχα αποσυμφοριτικα. :8)
Γιατί δεν μπορείς να πάρεις Otrivin ;
Επειδη εκανα καταχρηση και μου δημιουργησε ατροφια στον βλεννογόνο.
Μμμμαλιστα.
Πάρε το physiomer. Έχει βγει και σε σπρέι πέραν του κλασικού.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


zteo
Δημοσιεύσεις: 9847
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Συνταγογραφούν αντιβιοτικά από... φόβο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 19 Νοέμ 2019, 22:15

Otto Weininger έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:12
zteo έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:10
Otto Weininger έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:04


Γιατί δεν μπορείς να πάρεις Otrivin ;
Επειδη εκανα καταχρηση και μου δημιουργησε ατροφια στον βλεννογόνο.
Μμμμαλιστα.
Πάρε το physiomer. Έχει βγει και σε σπρέι πέραν του κλασικού.
Εδω και 2-3 χρονια το χρησιμοποιω.Μια φαρμακοποιος μου προτεινε και πηρα ενα NAZAL τωρα τελευταια.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22898
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Συνταγογραφούν αντιβιοτικά από... φόβο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 19 Νοέμ 2019, 22:17

zteo έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:10
Otto Weininger έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:04
zteo έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:02
.Οχι τιποτα αλλο δεν μπορω να παρω και Οτριβιν και ψαχνω λυσεις σε μη κορτιζονουχα αποσυμφοριτικα. :8)
Γιατί δεν μπορείς να πάρεις Otrivin ;
Επειδη εκανα καταχρηση και μου δημιουργησε ατροφια στον βλεννογόνο.
γνωρίζω ένα σκασμό άτομα, από συγγενείς μέχρι φίλους και συναδέλφους και γνωστους, που χρησιμοποιούν το οτριβίν λες και ειναι νεράκι, ακομα κι όταν δεν εχουν συνάχι. Απο συνήθεια. Ειναι τραγικό αυτό το πράγμα. Οκ, γενικα υπάρχει κατάχρηση με πολλά φάρμακα, αλλά το οτριβιν το ακουω συνεχώς. Δεν ξερω πως εχει καταφέρει να πουλήσει τόσο.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Συνταγογραφούν αντιβιοτικά από... φόβο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Νοέμ 2019, 22:21

vantono έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:17
zteo έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:10
Otto Weininger έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:04


Γιατί δεν μπορείς να πάρεις Otrivin ;
Επειδη εκανα καταχρηση και μου δημιουργησε ατροφια στον βλεννογόνο.
γνωρίζω ένα σκασμό άτομα, από συγγενείς μέχρι φίλους και συναδέλφους και γνωστους, που χρησιμοποιούν το οτριβίν λες και ειναι νεράκι, ακομα κι όταν δεν εχουν συνάχι. Απο συνήθεια. Ειναι τραγικό αυτό το πράγμα. Οκ, γενικα υπάρχει κατάχρηση με πολλά φάρμακα, αλλά το οτριβιν το ακουω συνεχώς. Δεν ξερω πως εχει καταφέρει να πουλήσει τόσο.
Γιατί σε βάζει σε λούπα

https://www.webmd.com/allergies/feature ... doing-it#1
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Antigeist

Re: Συνταγογραφούν αντιβιοτικά από... φόβο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 19 Νοέμ 2019, 22:23

Βασικά εδώ η επιστήμη η ίδια μας γαμάει. Για να ζήσει ο κάθε αρρωστιάρης και το κάθε χούφταλο και γενικά οτιδήποτε γενετικά σκάρτο, φορτώνονται όλοι οι υπόλοιποι προίκα ισχυρότερα παθογόνα.

zteo
Δημοσιεύσεις: 9847
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Συνταγογραφούν αντιβιοτικά από... φόβο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 19 Νοέμ 2019, 22:24

vantono έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:17
zteo έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:10
Otto Weininger έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:04


Γιατί δεν μπορείς να πάρεις Otrivin ;
Επειδη εκανα καταχρηση και μου δημιουργησε ατροφια στον βλεννογόνο.
γνωρίζω ένα σκασμό άτομα, από συγγενείς μέχρι φίλους και συναδέλφους και γνωστους, που χρησιμοποιούν το οτριβίν λες και ειναι νεράκι, ακομα κι όταν δεν εχουν συνάχι. Απο συνήθεια. Ειναι τραγικό αυτό το πράγμα. Οκ, γενικα υπάρχει κατάχρηση με πολλά φάρμακα, αλλά το οτριβιν το ακουω συνεχώς. Δεν ξερω πως εχει καταφέρει να πουλήσει τόσο.
Να προσπαθησω να σου δωσω εγω μια απαντηση.Για χρονια πριν κοιμηθω εβαζα παντα 2 σταγονες οτριβιν σε καθε ρουθουνι.Για να κοιμηθω ηθελα και τα δυο μου ρουθουνια ανοιχτα.Εστω και βουλωνε το ενα εχανα τον υπνο μου.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Συνταγογραφούν αντιβιοτικά από... φόβο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Νοέμ 2019, 22:31

zteo έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:15
Otto Weininger έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:12
zteo έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:10

Επειδη εκανα καταχρηση και μου δημιουργησε ατροφια στον βλεννογόνο.
Μμμμαλιστα.
Πάρε το physiomer. Έχει βγει και σε σπρέι πέραν του κλασικού.
Εδω και 2-3 χρονια το χρησιμοποιω.Μια φαρμακοποιος μου προτεινε και πηρα ενα NAZAL τωρα τελευταια.
Ρινικές πλύσεις. Ίδιος μηχανισμός δράσης με το υπερτονο διάλυμα σε σπρέι, αλλά πολύ καλύτερα αποτελέσματα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22898
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Συνταγογραφούν αντιβιοτικά από... φόβο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 19 Νοέμ 2019, 22:32

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:21
Γιατί σε βάζει σε λούπα

https://www.webmd.com/allergies/feature ... doing-it#1
Το γνωρίζω. Ισως θα πρεπει να αρχισει να δίνεται μόνο με συνταγή, το συγκεκριμένο.
zteo έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:24
vantono έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:17
zteo έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:10

Επειδη εκανα καταχρηση και μου δημιουργησε ατροφια στον βλεννογόνο.
γνωρίζω ένα σκασμό άτομα, από συγγενείς μέχρι φίλους και συναδέλφους και γνωστους, που χρησιμοποιούν το οτριβίν λες και ειναι νεράκι, ακομα κι όταν δεν εχουν συνάχι. Απο συνήθεια. Ειναι τραγικό αυτό το πράγμα. Οκ, γενικα υπάρχει κατάχρηση με πολλά φάρμακα, αλλά το οτριβιν το ακουω συνεχώς. Δεν ξερω πως εχει καταφέρει να πουλήσει τόσο.
Να προσπαθησω να σου δωσω εγω μια απαντηση.Για χρονια πριν κοιμηθω εβαζα παντα 2 σταγονες οτριβιν σε καθε ρουθουνι.Για να κοιμηθω ηθελα και τα δυο μου ρουθουνια ανοιχτα.Εστω και βουλωνε το ενα εχανα τον υπνο μου.
Δηλαδή κάθε βράδυ που έπεφτες για ύπνο, ήσουν μονίμως με κλειστά ρουθούνια (ή έστω το ένα) πριν βαλεις οτριβιν? Ακόμα κι οταν δεν ήσουν κρυωμένος? Αυτό που μου λες ακριβώς μου το εχει πει κι ενας απο τους φίλους μου τους οτριβιναδες, και δεν το εχω καταλαβει ποτέ.

Antigeist

Re: Συνταγογραφούν αντιβιοτικά από... φόβο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 19 Νοέμ 2019, 22:38

Εσείς που έχετε για καραμέλες τα αντιβιοτικά θέλετε πολλές μα πολλές κλοτσιές για να στρώσετε. Ντροπές του είδους.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Συνταγογραφούν αντιβιοτικά από... φόβο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 19 Νοέμ 2019, 22:45

Ενώ τα ψυχοφάρμακα που συνταγογραφούν, το κάνουν με σύνεση
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

zteo
Δημοσιεύσεις: 9847
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Συνταγογραφούν αντιβιοτικά από... φόβο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 19 Νοέμ 2019, 22:53

vantono έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:32
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:21
Γιατί σε βάζει σε λούπα

https://www.webmd.com/allergies/feature ... doing-it#1
Το γνωρίζω. Ισως θα πρεπει να αρχισει να δίνεται μόνο με συνταγή, το συγκεκριμένο.
zteo έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:24
vantono έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:17

γνωρίζω ένα σκασμό άτομα, από συγγενείς μέχρι φίλους και συναδέλφους και γνωστους, που χρησιμοποιούν το οτριβίν λες και ειναι νεράκι, ακομα κι όταν δεν εχουν συνάχι. Απο συνήθεια. Ειναι τραγικό αυτό το πράγμα. Οκ, γενικα υπάρχει κατάχρηση με πολλά φάρμακα, αλλά το οτριβιν το ακουω συνεχώς. Δεν ξερω πως εχει καταφέρει να πουλήσει τόσο.
Να προσπαθησω να σου δωσω εγω μια απαντηση.Για χρονια πριν κοιμηθω εβαζα παντα 2 σταγονες οτριβιν σε καθε ρουθουνι.Για να κοιμηθω ηθελα και τα δυο μου ρουθουνια ανοιχτα.Εστω και βουλωνε το ενα εχανα τον υπνο μου.
Δηλαδή κάθε βράδυ που έπεφτες για ύπνο, ήσουν μονίμως με κλειστά ρουθούνια (ή έστω το ένα) πριν βαλεις οτριβιν? Ακόμα κι οταν δεν ήσουν κρυωμένος? Αυτό που μου λες ακριβώς μου το εχει πει κι ενας απο τους φίλους μου τους οτριβιναδες, και δεν το εχω καταλαβει ποτέ.
Καπως ετσι.Για την ακρβεια ειχε δημιουργηθει μια ψυχολογικη εξαρτηση απο το Οτριβιν.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Συνταγογραφούν αντιβιοτικά από... φόβο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 19 Νοέμ 2019, 23:21

Antigeist έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 21:42
Βασικά εδώ η επιστήμη η ίδια μας γαμάει. Για να ζήσει ο κάθε αρρωστιάρης και το κάθε χούφταλο και γενικά οτιδήποτε γενετικά σκάρτο, φορτώνονται όλοι οι υπόλοιποι προίκα ισχυρότερα παθογόνα.
.

Ειδικά οταν ο Χούφταλος έχει φάει τά λεφτά 4ρων γενεών....

καί γάμησε τό μέλλον τής χώρας του φιλώντας κατουρημένες ποδιές γιά μιά θέση στό Δημόσιο...

καί μία υπέρ-σύνταξη χωρίς τίς ανάλογες εισφορές ....

Εξω τά χούφταλα από τίς Εντατικές....αποσύνδεση από τούς αναπνευστήρες....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Συνταγογραφούν αντιβιοτικά από... φόβο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 19 Νοέμ 2019, 23:29

Otto Weininger έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 20:32
Ενας σκληρός και αδυσώπητος πόλεμος μαίνεται τα τελευταία χρόνια: ανάμεσα στη διεθνή επιστημονική κοινότητα και στα πολυανθεκτικά μικρόβια, τα λεγόμενα και superbugs, δηλαδή υπερμικρόβια, για τα οποία δεν διατίθεται σχεδόν κανένα δραστικό φάρμακο. Από τέτοιες λοιμώξεις, που δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν αποτελεσματικά με τα υπάρχοντα αντιβιοτικά, 700.000 και πλέον άνθρωποι χάνουν κάθε χρόνο τη ζωή τους σε όλο τον κόσμο. Οι θάνατοι, μάλιστα, αναμένεται να έχουν φτάσει τα 10 εκατομμύρια ετησίως μέχρι το 2050! Τι φταίει γι’ αυτή τη ζοφερή κατάσταση; Η κατάχρηση και η λανθασμένη χρήση των αντιβιοτικών.

Η εβδομάδα που διανύουμε είναι αφιερωμένη στην ενημέρωση του κοινού για τις διαστάσεις του προβλήματος και για την ατομική μας ευθύνη απέναντί του. Γιατί, κάθε φορά που παίρνουμε ένα αντιβιοτικό χωρίς να το χρειαζόμαστε, συμβάλλουμε στη δημιουργία πιο ανθεκτικών μικροβίων. Από τη μία πλευρά οι πολίτες, λοιπόν, που αγνοούν πολλά. Κι από την άλλη, το ιατρονοσηλευτικό προσωπικό. Εκείνοι γνωρίζουν, ως ώφειλαν, όσα πρέπει και, κυρίως, όσα δεν πρέπει να κάνουν; Σε αυτό το κομβικό για τη μικροβιακή αντοχή ερώτημα προσπάθησε να απαντήσει μεγάλη έρευνα –η πρώτη στο είδος της– που διεξήχθη σε τριάντα ευρωπαϊκές χώρες και τα αποτελέσματά της ανακοινώθηκαν χθες από το ECDC, το Ευρωπαϊκό Κέντρο Πρόληψης και Ελέγχου Νοσημάτων, που εδρεύει στη Στοκχόλμη.

Από τον Ιανουάριο μέχρι τον Μάρτιο του 2019, 18.506 εργαζόμενοι στον τομέα της υγείας από 30 ευρωπαϊκές χώρες –γιατροί διαφόρων ειδικοτήτων (παθολόγοι, χειρουργοί, οδοντίατροι, μεταξύ άλλων) και νοσηλευτές σε νοσοκομεία, ιδρύματα και μονάδες μακροχρόνιας φροντίδας, φαρμακοποιοί, στελέχη δημόσιων οργανισμών και εθνικών ινστιτούτων υγείας, καθώς και πανεπιστημιακοί– κλήθηκαν να απαντήσουν σε ένα ερωτηματολόγιο. Το 70% εξ αυτών ήταν γυναίκες και το 30% άνδρες, με τουλάχιστον 25 χρόνια εργασιακής εμπειρίας.

Ας δούμε μερικά από τα στοιχεία που φώτισε η έρευνα. Το 96% όσων συμμετείχαν δήλωσε ότι γνωρίζει τι σημαίνει μικροβιακή αντοχή και το 80% ότι ξέρει τι πρέπει να κάνει όταν χρειάζεται να χρησιμοποιήσει αντιβιοτικά για τη θεραπεία των ασθενών. Ωστόσο, μόνο το 58% εξ αυτών απάντησε σωστά όλες τις ερωτήσεις. Κι αυτό το... σκορ αφορά τον μέσον όρο. Γιατί υπήρξαν χώρες με χαμηλότερες του 50% επιδόσεις: η Βουλγαρία, η Σλοβακία, η Μάλτα, η Ουγγαρία, η Λιθουανία, η Εσθονία – και η Ελλάδα.  Στον αντίποδα, πρώτες με διαφορά σε όλη την Ευρώπη, σε γνώσεις για τη μικροβιακή αντοχή και τη λελογισμένη χρήση των αντιβιοτικών, αναδείχθηκαν η Κροατία και η Ιρλανδία, με ποσοστό 73% και 71%, αντίστοιχα. Ευρώπη δύο ταχυτήτων, δηλαδή, σε ό,τι αφορά την ορθή χρήση των αντιβιοτικών.

Στην Ελλάδα

Τα πιο ανησυχητικά, ίσως, στοιχεία από όσα έδωσε στη δημοσιότητα το ECDC; Πολλοί γιατροί (ποσοστό 31%) παραδέχθηκαν ότι μολονότι γνωρίζουν τους κινδύνους που εγκυμονεί η άσκοπη χρήση των αντιβιοτικών, αρκετές φορές προχωρούν στη συνταγογράφηση από ανασφάλεια και άγχος, μήπως η κατάσταση του ασθενούς τους επιδεινωθεί ή μήπως υπάρξουν επιπλοκές. Αυτή η ψυχολογική πίεση είναι πιο έντονη, όπως αποδείχθηκε, στη Σλοβακία, ενώ πιο ισχυροί απέναντί της αποδεικνύονται οι Ολλανδοί και οι Σουηδοί γιατροί. Στην Ελλάδα, 6 στους 10 γιατρούς δήλωσαν ότι συνταγογραφούν αντιβιοτικά από... φόβο τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα.

Οσον αφορά την υγιεινή των χεριών, που αποτελεί το βασικότερο μέτρο πρόληψης των νοσοκομειακών λοιμώξεων και διασποράς των παθογόνων μικροοργανισμών στο νοσοκομειακό περιβάλλον, μόνο το 56% των Ευρωπαίων νοσηλευτών απάντησε ότι γνωρίζει τις σχετικές οδηγίες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (πέντε βήματα).

Εξίσου απαισιόδοξο συμπέρασμα της έρευνας, το γεγονός ότι μόλις το 27% των συμμετεχόντων γνώριζε ότι στην Ευρωπαϊκή Ενωση απαγορεύεται η χρήση αντιβιοτικών στα ζώα εκτροφής (τα βοηθούν να μεγαλώνουν γρηγορότερα αλλά φτάνουν στο πιάτο μας). Το 29% πίστευε ότι επιτρέπεται και το 44% δεν ήταν βέβαιο για το τι ακριβώς ισχύει.

«Εμείς οι γιατροί έχουμε μια μεγάλη ευθύνη: να σταθούμε στην πρώτη γραμμή του αγώνα απέναντι στη μικροβιακή αντοχή. Κι αυτό απαιτεί προσπάθεια, ώστε διαρκώς να βελτιώνουμε τις γνώσεις και τις πρακτικές μας», σχολίασε με νόημα την έρευνα ο επίτροπος Υγείας και Ασφάλειας Τροφίμων, Βιτένις Αντριουκάιτις.

https://www.kathimerini.gr/1052395/arti ... a-apo-fovo
Σχεδόν 6/10 γιατρούς στην Ελλάδα συνταγογραφουν κάθε βδομάδα τουλάχιστον μια φορά αντιβιοτικά επειδή...φοβούνται, κατά δήλωσή τους.

Κάτω από τους μισούς δε, απάντησαν σωστά στις ερωτήσεις μικροβιακής αντοχής.

Κατά τα άλλα φταινε οι φαρμακοποιοί γιατί δίνουν αντιβίωσεις εύκολα και χωρίς συνταγή (οι οποίες αυτές είναι πάνω από τις μισές κατόπιν τηλεφωνικής επιμονής/οδηγίας του γιατρού).

Έχω χάσει ποιος κατηγορεί τους φαρμακοποιούς .
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Συνταγογραφούν αντιβιοτικά από... φόβο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 19 Νοέμ 2019, 23:31

zteo έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:24
vantono έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:17
zteo έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:10

Επειδη εκανα καταχρηση και μου δημιουργησε ατροφια στον βλεννογόνο.
γνωρίζω ένα σκασμό άτομα, από συγγενείς μέχρι φίλους και συναδέλφους και γνωστους, που χρησιμοποιούν το οτριβίν λες και ειναι νεράκι, ακομα κι όταν δεν εχουν συνάχι. Απο συνήθεια. Ειναι τραγικό αυτό το πράγμα. Οκ, γενικα υπάρχει κατάχρηση με πολλά φάρμακα, αλλά το οτριβιν το ακουω συνεχώς. Δεν ξερω πως εχει καταφέρει να πουλήσει τόσο.
Να προσπαθησω να σου δωσω εγω μια απαντηση.Για χρονια πριν κοιμηθω εβαζα παντα 2 σταγονες οτριβιν σε καθε ρουθουνι.Για να κοιμηθω ηθελα και τα δυο μου ρουθουνια ανοιχτα.Εστω και βουλωνε το ενα εχανα τον υπνο μου.

.
Οταν κλείνει το ένα ρουθούνι.....

Γυρνάς στό μαξιλάρι ώστε τό κλεισμένο νά βρίσκεται επάνω από τό ανοιχτό.....

Η βαρύτητα θά σπρώξει τή βλέννα στό ανοιχτό....

Οταν βρεθεί στό μεταίχμιο.....γυρνάς τό κεφάλι στά ίσια καί ισοροπείς.... . :102:

Εξασκήσου καί σέ αφάρμακες μεθόδους όπως τό αλατόνερο.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Συνταγογραφούν αντιβιοτικά από... φόβο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 19 Νοέμ 2019, 23:34

zteo έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:53
vantono έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:32
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:21
Γιατί σε βάζει σε λούπα

https://www.webmd.com/allergies/feature ... doing-it#1
Το γνωρίζω. Ισως θα πρεπει να αρχισει να δίνεται μόνο με συνταγή, το συγκεκριμένο.
zteo έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 22:24

Να προσπαθησω να σου δωσω εγω μια απαντηση.Για χρονια πριν κοιμηθω εβαζα παντα 2 σταγονες οτριβιν σε καθε ρουθουνι.Για να κοιμηθω ηθελα και τα δυο μου ρουθουνια ανοιχτα.Εστω και βουλωνε το ενα εχανα τον υπνο μου.
Δηλαδή κάθε βράδυ που έπεφτες για ύπνο, ήσουν μονίμως με κλειστά ρουθούνια (ή έστω το ένα) πριν βαλεις οτριβιν? Ακόμα κι οταν δεν ήσουν κρυωμένος? Αυτό που μου λες ακριβώς μου το εχει πει κι ενας απο τους φίλους μου τους οτριβιναδες, και δεν το εχω καταλαβει ποτέ.
Καπως ετσι.Για την ακρβεια ειχε δημιουργηθει μια ψυχολογικη εξαρτηση απο το Οτριβιν.

Δεν είναι ψυχολογική η εξάρτηση, είναι οργανική.

Το Otrivin δρα στο αυτόνομο νευρικό σύστημα, ως συμπαθητικομιμητικό.

Τι σημαίνει αυτό...το Αυτόνομο Νευρικό Συστ. έχει δύο ειδών νευρικές ίνες/κυκλώματα, το Συμπαθητικό και το Παρασυμπαθητικό, που δρουν αντίθετα το ένα με το άλλο.
Πχ στο άγχος διεγείρεται το συμπαθητικό, αυξάνουν οι παλμοί ,ο ιδρώτας, αυξάνεται η ροή του αίματος προς του μύες, μειώνεται η ροή στο γαστρεντερικό...κλπ κλπ κλπ

Στην μύτη το Συμπαθητικό μειώνει το οίδημα ,μικραίνει τις ρινικές κόγχες, με αποτέλεσμα να ανοίγει η μύτη,ώστε να αυξάνεται η ροή του αέρα.
Το Otrivin δρα διεγείροντας αυτό το μηχανισμό.
Όταν το χρησιμοποιείς πάνω από 5-7 ημέρες δημιουργείς μια νέα ισορροπία Συμπαθητικού-Παρασυμπαθητικού , οπότε κάθε που το κόβεις υπερισχύει άμεσα το Π/Σ,διογκώνεται ο βλεννογόνος και οι κόγχες και κλείνει η μύτη.
Θες τη δόση σου, όπως ο τοξικομανής πρέζα και ο αλκοολικός αλκοόλ για να μην έχουν συμπτώματα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών