ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΣΛΑΒΙΚΗ

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΣΛΑΒΙΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 17 Νοέμ 2019, 17:41

Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 17:34
Ρουμ έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 17:29
Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 17:27


Mια φορά τη Λήμνο της εποίκισαν Αθηναίοι κληρούχοι, ομιλούντες την Αττική (ενώ επιβίωνε ως τα κλασικά χρόνια η μη ελληνική ντόπια γλώσσα)
Αιολική δε μιλούσαν...
Καποτε την αποικισαν Αθηναιοι και.... αυτό ηταν;;;;
βρε πουλάκι μου...έχεις κάποια στοιχεία, κάποια πηγή...κάτι.για ο,τιδήποτε λες;
Η μετατροπη του ο σε ου στη αρχαια θεσσαλια θα σε επειθε ως μια βασιμη ενδειξη;;
Και στη Σαμο μιλάνε βορειο ιδίωμα ομως ειναι γνωστο [ αν τοσο πολυ θες πηγες δωσε μου λιγες μερες να ψαξω τα κιτάπια μου]
οτι οι περισσοτεροι κατοικοι ειναι αποικοι απο βορειο ελλαδικο χώρο ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ρουμ την 17 Νοέμ 2019, 20:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΣΛΑΒΙΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 17 Νοέμ 2019, 18:26

Leporello έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 17:32
Κι'εγώ όταν λέω ότι η Τουρκοκρατία έπαιξε ρόλο στην δημιουργία των νέων διαλέκτων, δεν εννοώ ότι επηρεάσθηκαν αυτές από τα Τούρκικα. Απλώς, το κεντρικό κράτος έπαψε να είναι ελληνόφωνο και να δίνει την κατεύθυνση τής γλώσσας, οπότε πολύ πιό εύκολα αναπτύχθηκαν τοπικές παραλλαγές.
Κάτσε βρε Λάπο σε ξαναρωτάω γιατι δεν ΄΄ομογενοποιηθηκε΄΄΄η τσακωνικη αν ολα τα γλωσσικα τα καθοριζε σε μεγαλο βαθμο το κρατο;;;

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΣΛΑΒΙΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 17 Νοέμ 2019, 18:47

Ρουμ έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 17:41
Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 17:34
Ρουμ έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 17:29


Καποτε την αποικισαν Αθηναιοι και.... αυτό ηταν;;;;
βρε πουλάκι μου...έχεις κάποια στοιχεία, κάποια πηγή...κάτι.για ο,τιδήποτε λες;
Η μετατροπη του ο σε ου στη αρχαια θεσσαλια θα σε επειθε ως μια βασιμη ενδειξη;;
Κια στη Σαμο μιλάνε βορειο ιδίωμα ομως ειναι γνωστο [ αν τοσο πολυ θες πηγες δωσε μου λιγες μερες να ψαξω τα κιτάπια μου]
οτι οι περισσοτεροι κατοικοι ειναι αποικοι απο βορειο ελλαδικο χώρο ...
sΣτην Σάμο ομιλούν ηπειρωτικό ιδίωμα, κάτι σαν βαρειά Λαρισσαικά, υπάρχει ιστορική εξήγηση για αυτό. Η Σάμος είχε ερημώσει και εποικίστηκε επί Τουρκοκρατίας από πληθυσμούς από Ηπειρωτική Ελλάδα. Σήμερα η προφορά τους σε τίποτε δεν συγκενεύει με τα γειτονικά νησιά Ικαρία Χίο Φούρνους Δωδεκάνησα, τα Ικαριώτικα ομοιάζουν πολύ με τα Κυπριακά
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΣΛΑΒΙΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 17 Νοέμ 2019, 18:50

Esperos έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 18:47
Ρουμ έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 17:41
Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 17:34


βρε πουλάκι μου...έχεις κάποια στοιχεία, κάποια πηγή...κάτι.για ο,τιδήποτε λες;
Η μετατροπη του ο σε ου στη αρχαια θεσσαλια θα σε επειθε ως μια βασιμη ενδειξη;;
Κια στη Σαμο μιλάνε βορειο ιδίωμα ομως ειναι γνωστο [ αν τοσο πολυ θες πηγες δωσε μου λιγες μερες να ψαξω τα κιτάπια μου]
οτι οι περισσοτεροι κατοικοι ειναι αποικοι απο βορειο ελλαδικο χώρο ...
sΣτην Σάμο ομιλούν ηπειρωτικό ιδίωμα, κάτι σαν βαρειά Λαρισσαικά, υπάρχει ιστορική εξήγηση για αυτό. Η Σάμος είχε ερημώσει και εποικίστηκε επί Τουρκοκρατίας από πληθυσμούς από Ηπειρωτική Ελλάδα. Σήμερα η προφορά τους σε τίποτε δεν συγκενεύει με τα γειτονικά νησιά Ικαρία Χίο Φούρνους Δωδεκάνησα, τα Ικαριώτικα ομοιάζουν πολύ με τα Κυπριακά
:smt023

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΣΛΑΒΙΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 17 Νοέμ 2019, 20:39

Leporello έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 17:32
Κι'εγώ όταν λέω ότι η Τουρκοκρατία έπαιξε ρόλο στην δημιουργία των νέων διαλέκτων, δεν εννοώ ότι επηρεάσθηκαν αυτές από τα Τούρκικα. Απλώς, το κεντρικό κράτος έπαψε να είναι ελληνόφωνο και να δίνει την κατεύθυνση τής γλώσσας, οπότε πολύ πιό εύκολα αναπτύχθηκαν τοπικές παραλλαγές.
Κοιταξε καποιοι ερευνητες ειχαν εικασει οτι η αρβανιτοφωνη ζώνη χωρισε τις διαλέκτους σε βορεια και νότια ....

Αυτο τελικά δεν ισχυε γιατι ....Σε χωρια ελληνοφωνα της Λειβαδειας υπαρχουν βασιμες ενδειξεις οτι μιλιοτανε νοτιο ιδιωμα..
Κατι που παρατηρουμε και στην Ευβοια οπου στο βορειο τμημα μιλανε βορειο, στο κεντρικο ημιβορειο καινοτιο και νοτιοτερα διγλωσσια.


Το οτι στην απεναντι επισης Μικρασιατικη ακτη παρατηρειτε αυτη η διαφορα
νοτιο στη Σμυρνη
βορειο στην Περγαμο
ξανα νοτιο στα περιχωρα της Πολης
παλι δεν μπορει να εξηγηθει απο την ''αρβανιτικη''' τομή.

Kαι ρε παιδιά ειναι δυνατον να εχει δωρικο υπόστρωμα η Τσακώνικη και η Χειμαριώτικη
ελληνικο υποστρωμα η αλβανικη της Μουζακιάς
αλλά να είμαστε τοσο σιγουροι οτι η Θεσσαλικη δεν εχει αιολικο;;..
Θα φερω οταν βρω τη πηγή για τις αρχαιες επιγραφες της Θεσσαλίας οπου το ο μετατρεπεται σε ου θα την παραθεσω ρε παιδια
και ελπιζω να προχωρησει η κουβέντα.

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΣΛΑΒΙΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 20 Νοέμ 2019, 07:43

Arisvilla έγραψε:
02 Νοέμ 2019, 15:40
Leporello έγραψε:
02 Νοέμ 2019, 13:53
Gouerino 4 έγραψε:
02 Νοέμ 2019, 12:45
Κουφαλα λουρε δες τι μαθαινεις παλι στο φορουμ αυτο
Το αρχαιο λυκαινα σλαβικο και αυτο
Να που φθανω στο σημείο να συμφωνώ με τον γκουερίνο. Ο λόγος είναι ότι εν τω μεταξύ έχουν εμφανισθεί ψεκασμένοι με άλλου τύπου αέρια (συριζαϊκά; ). Οντως υπάρχουν οι Ελληνικές λέξεις λύκαινα, λέαινα, θέαινα, ύαινα που σημαίνουν το θηλυκό κάποιου.

Από την άλλη, δεν είναι αλήθεια ότι οι Σλάβοι αποκαλούν την γυναίκα τους με το όνομα του συζύγου συν κάποια κατάληξη. Αυτό το Πούτινα, Πέτροβα, Σκλεναρίκοβα δεν είναι παρά η κατάληξη τής γενικής του αρσενικού. Το ίδιο δηλαδή όπως και στα Ελληνικά επίθετα. Πετρίδης/Πετρίδου.
του Γιέλτσιν Γιέλτσινα. Αν εσύ δεν βλέπεις κάποιες αναλογίες με αυτό που γίνεται στα ελληνικά χωριά πάω πάσο. Αν πάλι θεωρείς οτι η συνήθεια να αποκαλούμε τις γυναίκες με τα ονόματα του συζύγου πχ Γιώργαινα η Βασίλαινα, η Μητσοτάκαινα είναι αρχαιοελληνικό κατάλοιπο και προέρχεται από το λύκαινα και την ύαινα (lol) οκ έγω είμαι ψεκασμένος. θέλω όμως να μου παραθέσεις πηγές που αποδεικνύουν οτι η συνήθεια αυτή είναι αρχαία και οτι και οι Αρχαίοι Ελληνες αποκαλούσαν τις συζύγους τους με τα ονόματα των ανδρών τους συν την κατάληξη -αινα. Εγώ δεν ξέρω αν η συνήθεια αυτή στους νεοέλληνες έχει σλαβικές ρίζες ή αρβανίτικες ή ρωμαικές κτλ απλώς βλέπω τις αναλογίες με τη συνήθεια των Σλάβων.
Καμια σχεση...
Το Γελτιν-Γελτσινα :smt005::smt005: δεν εχει καταληξη -αινα αλλα σκέτο ..α :g030::g030: [ ουτε τα βασικά ρε μαμώτο] :003:
Δευτερον σου εχει παρατεθει 10 φορές οτι η καταληξη αυτη[ -αινα] ειναι αρχαιοελληνικη
εφαρμόζότανε τα ρχαία χρόνια γενικότερα, και όχι μονο σε ..ζώα :smt047:smt047 [ πχ τέκτων - τέκταινα]
ενώ για τη συνεθεια που ζητας να ειναι απο τα αρχαια ελληνικα ειναι απλά γελοιο επιχειρημα γιατι απλά η γλώσσα εξελισεται.

Σου παρατέθηκε επίσης οτι ειναι πανελληνια καταληξη , την εχουν ως την Κυπρο
αλλα ως εθνικι που εισαι εκανες την πάπια :g030::g030:

Μαντεψε πως λεγόταν στη Κύπρο η γυναίκα του Ρήγα , η γυναίκα του Κοντοσταυλου κλπ
'''Γροικώντας τα κακά ετούτα , η ρήγαινα επήγε εις του ρήγα...'''[Χρονικό του Μαχαιρά] :grfl:

Ναι λοιπόν ...
Ρήγαινα , Κοντοσταύλαινα κλπ :c020:

Μην παρεξηγηθεις που λεω εθνικι
πρωτος εσυ αρχισες τις ειρωνιες και τις προσβολές :wave:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ρουμ την 20 Νοέμ 2019, 11:48, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΣΛΑΒΙΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 20 Νοέμ 2019, 08:31

Ρουμ έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 17:41
Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 17:34
Ρουμ έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 17:29


Καποτε την αποικισαν Αθηναιοι και.... αυτό ηταν;;;;
βρε πουλάκι μου...έχεις κάποια στοιχεία, κάποια πηγή...κάτι.για ο,τιδήποτε λες;
Η μετατροπη του ο σε ου στη αρχαια θεσσαλια θα σε επειθε ως μια βασιμη ενδειξη;;
Και στη Σαμο μιλάνε βορειο ιδίωμα ομως ειναι γνωστο [ αν τοσο πολυ θες πηγες δωσε μου λιγες μερες να ψαξω τα κιτάπια μου]
οτι οι περισσοτεροι κατοικοι ειναι αποικοι απο βορειο ελλαδικο χώρο ...
Ο καθηγητης γλωσσολογία τους Πανεπιστημιου Ιωαννίων εχει αναφέρει
'''Στη Θεσσαλική διάλεκτο από το 400 πχ έχουμε τροπή των ο και ω σε ου.... :o:o:o

Δηλαδη κάτι που συμβαινει ως σήμερα στο βόρειο ελλαδικό ιδίωμα

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΣΛΑΒΙΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 20 Νοέμ 2019, 08:36

Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 17:34
Ρουμ έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 17:29
Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 17:27


Mια φορά τη Λήμνο της εποίκισαν Αθηναίοι κληρούχοι, ομιλούντες την Αττική (ενώ επιβίωνε ως τα κλασικά χρόνια η μη ελληνική ντόπια γλώσσα)
Αιολική δε μιλούσαν...
Καποτε την αποικισαν Αθηναιοι και.... αυτό ηταν;;;;
βρε πουλάκι μου...έχεις κάποια στοιχεία, κάποια πηγή...κάτι.για ο,τιδήποτε λες;
Στοιχεια παραθέτω...εσυ πάλι γιατι παρέθεσες χάρτη οπου η αρχαια μακεδονικη δεν εντάσονταν στις ελληνικες διαλέκτους;;;
:c020::c020::wave::wave:

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΣΛΑΒΙΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 20 Νοέμ 2019, 08:45

Giorgos 574 έγραψε:
26 Σεπ 2019, 23:12


Στη Δρόπολη συναντάμε πάρα πολλά σλάβικα τοπωνύμια. Πχ:
Δερβιτσάνη = οι κάτοικοι στα δεντράκια
Βάνιτσα = φιλόξενη
Πέπελη = στάχτη
Κοσόβιτσα = κοτσυφότοπος
Γοραντζή = βουνίσιοι
Τσερκόβιτσα = εκκλησούλα
Βουλιαράτες = παρατηρητές
Γλίνα = πηλός/πηλώδης
Δρόβιανη = σφαγεία
Σέλο = χωριό
κλπ.

Πηγή: elefthero.net
Τοπονύμιο Γλήνος [ πόλις ] υπήρχε και στην αρχαία Κρήτη

Γιατι πρέπει ολα να τα σλαβοποιούμε;;
Για να ηδονιζοντε τα εθνίκια;;

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΣΛΑΒΙΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 20 Νοέμ 2019, 09:41

Ρουμ έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 07:43
Arisvilla έγραψε:
02 Νοέμ 2019, 15:40
Leporello έγραψε:
02 Νοέμ 2019, 13:53
Να που φθανω στο σημείο να συμφωνώ με τον γκουερίνο. Ο λόγος είναι ότι εν τω μεταξύ έχουν εμφανισθεί ψεκασμένοι με άλλου τύπου αέρια (συριζαϊκά; ). Οντως υπάρχουν οι Ελληνικές λέξεις λύκαινα, λέαινα, θέαινα, ύαινα που σημαίνουν το θηλυκό κάποιου.

Από την άλλη, δεν είναι αλήθεια ότι οι Σλάβοι αποκαλούν την γυναίκα τους με το όνομα του συζύγου συν κάποια κατάληξη. Αυτό το Πούτινα, Πέτροβα, Σκλεναρίκοβα δεν είναι παρά η κατάληξη τής γενικής του αρσενικού. Το ίδιο δηλαδή όπως και στα Ελληνικά επίθετα. Πετρίδης/Πετρίδου.
του Γιέλτσιν Γιέλτσινα. Αν εσύ δεν βλέπεις κάποιες αναλογίες με αυτό που γίνεται στα ελληνικά χωριά πάω πάσο. Αν πάλι θεωρείς οτι η συνήθεια να αποκαλούμε τις γυναίκες με τα ονόματα του συζύγου πχ Γιώργαινα η Βασίλαινα, η Μητσοτάκαινα είναι αρχαιοελληνικό κατάλοιπο και προέρχεται από το λύκαινα και την ύαινα (lol) οκ έγω είμαι ψεκασμένος. θέλω όμως να μου παραθέσεις πηγές που αποδεικνύουν οτι η συνήθεια αυτή είναι αρχαία και οτι και οι Αρχαίοι Ελληνες αποκαλούσαν τις συζύγους τους με τα ονόματα των ανδρών τους συν την κατάληξη -αινα. Εγώ δεν ξέρω αν η συνήθεια αυτή στους νεοέλληνες έχει σλαβικές ρίζες ή αρβανίτικες ή ρωμαικές κτλ απλώς βλέπω τις αναλογίες με τη συνήθεια των Σλάβων.
Καμια σχεση...
Το Γελτιν-Γελτσινα :smt005::smt005: δεν εχει καταληξη -αινα αλλα σκέτο ..α :g030::g030: [ ουτε τα βασικά ρε μαμώτο] :003:
Δευτερον σου εχει παρατεθει 10 φορές οτι η καταληξη αυτη[ -αινα] ειναι αρχαιοελληνικη
εφαρμόζότανε τα ρχαία χρόνια γενικότερα, και όχι μονο σε ..ζώα :smt047:smt047 [ πχ τέκτων - τέκταινα]
ενώ για τη συνεθεια που ζητας να ειναι απο τα αρχαια ελληνικα ειναι απλά γελοιο επιχειρημα γιατι απλά η γλώσσα εξελισεται.

Σου παρατέθηκε επίσης οτι ειναι πανελληνια καταληξη , την εχουν ως την Κυπρο
αλλα ως εθνικι που εισαι εκανες την πάπια :g030::g030:

Μαντεψε πως λεγόταν στη Κύπρο η γυναίκα του Ρήγα , η γυναίκα του Κοντοσταυλου κλπ

Ρήγαινα , Κοντοσταύλαινα κλπ :c020:

Μην παρεξηγηθεις που λεω εθνικι
πρωτος εσυ αρχισες τις ειρωνιες και τις προσβολές :wave::wave:
Ναι οκ η κατάληξη -αινα είναι αρχαιοελληνική μόνο που σημαίνει το θηλυκό ζώο ή έστω και το θηλυκό γενικά. Η κατάληξη ενα- ινα και αινα που είναι στην ουσία το ίδιο πράγμα βγαίνει από το -ινα με τροπή του -ινα σε ένα ή αινα στα νότια νεοελληνικά ιδιώματα (αφού σε αρέσει η διάκριση) και σημαίνει την γυναίκα του Γιώργου, του Βασίλη κτλ. Εντελώς διαφορετική σημασία. Ολα αυτά που αναφέρω τα αναφέρει μια διπλωματική εργασία που παρέθεσα για το τοπωνύμιο Γιάννινα ή Γιάννενα και δεν τα βγάζω φυσικά από το μυαλό μου. Το τι προέλευση έχει η κατάληξη -ινα είναι αμφίβολο, υπάρχουν 3 απόψεις (λατινική, σλαβική και ελληνική) από τις οποίες οι περισσότεροι κλίνουν προς τη λατινική ή τη σλαβική και ελάχιστοι στην ελληνική. Τέλος εγώ σαν εθνίκι που είμαι (δεν παρεξηγούμαι) θα σε κάνω και μια άλλη ερώτηση. Τα θηλυκά βαφτιστικά σε -ω (Αρχόντω, Αγόρω, Χάιδω, Φρόσω, Σταμούλω κτλ) που συναντώνται στον ελλαδικό χώρο και σε κάποιες περιοχές πχ Θεσσαλία, Ηπειρο, Νότια Μακεδονία) αποτελούσαν την πλειοψηφία των βαπτιστικών ονομάτων από που προέρχονται? Και αυτά αρχαιοελληνικά είναι όπως πχ τα Σαπφώ, Θεανώ κτλ?

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΣΛΑΒΙΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 20 Νοέμ 2019, 09:43

Ρουμ έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 08:45
Giorgos 574 έγραψε:
26 Σεπ 2019, 23:12


Στη Δρόπολη συναντάμε πάρα πολλά σλάβικα τοπωνύμια. Πχ:
Δερβιτσάνη = οι κάτοικοι στα δεντράκια
Βάνιτσα = φιλόξενη
Πέπελη = στάχτη
Κοσόβιτσα = κοτσυφότοπος
Γοραντζή = βουνίσιοι
Τσερκόβιτσα = εκκλησούλα
Βουλιαράτες = παρατηρητές
Γλίνα = πηλός/πηλώδης
Δρόβιανη = σφαγεία
Σέλο = χωριό
κλπ.

Πηγή: elefthero.net
Τοπονύμιο Γλήνος [ πόλις ] υπήρχε και στην αρχαία Κρήτη

Γιατι πρέπει ολα να τα σλαβοποιούμε;;
Για να ηδονιζοντε τα εθνίκια;;
Τοπωνύμιο Γλήνος υπάρχει και στα Τρίκαλα, ένα χωριό 5 χμ από την πόλη που ονομάστηκε έτσι από έναν Γουληνό που κατείχε την περιοχή τον μεσαίωνα.

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΣΛΑΒΙΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 20 Νοέμ 2019, 09:51

Arisvilla έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 09:41


Ναι οκ η κατάληξη -αινα είναι αρχαιοελληνική μόνο που σημαίνει το θηλυκό ζώο ή έστω και το θηλυκό γενικά. Η κατάληξη ενα- ινα και αινα που είναι στην ουσία το ίδιο πράγμα βγαίνει από το -ινα με τροπή του -ινα σε ένα ή αινα στα νότια νεοελληνικά ιδιώματα (αφού σε αρέσει η διάκριση) και σημαίνει την γυναίκα του Γιώργου, του Βασίλη κτλ. Εντελώς διαφορετική σημασία. Ολα αυτά που αναφέρω τα αναφέρει μια διπλωματική εργασία που παρέθεσα για το τοπωνύμιο Γιάννινα ή Γιάννενα και δεν τα βγάζω φυσικά από το μυαλό μου. Το τι προέλευση έχει η κατάληξη -ινα είναι αμφίβολο, υπάρχουν 3 απόψεις (λατινική, σλαβική και ελληνική) από τις οποίες οι περισσότεροι κλίνουν προς τη λατινική ή τη σλαβική και ελάχιστοι στην ελληνική. Τέλος εγώ σαν εθνίκι που είμαι (δεν παρεξηγούμαι) θα σε κάνω και μια άλλη ερώτηση. Τα θηλυκά βαφτιστικά σε -ω (Αρχόντω, Αγόρω, Χάιδω, Φρόσω, Σταμούλω κτλ) που συναντώνται στον ελλαδικό χώρο και σε κάποιες περιοχές πχ Θεσσαλία, Ηπειρο, Νότια Μακεδονία) αποτελούσαν την πλειοψηφία των βαπτιστικών ονομάτων από που προέρχονται? Και αυτά αρχαιοελληνικά είναι όπως πχ τα Σαπφώ, Θεανώ κτλ?
Η καταληξη αινα με τη σημασια αυτη που συζητάμε
παρατηρείται εκατοντάδες χρόνια πριν σε ολο το Ρωμαικο κόσμο ως την Κύπρο.

Τα υπόλοιπα ειναι της πλάκας ...

Το Γιαννενα ειχει
α]Ρωμεικο πρωτο συνθετικο
αρα θα επρεπε να σε προβληματισει...
Πχ δεν λεγοντε πχ Γιοβάνενα[ σλαβικος ονοματοθετης ] η Τζιοβάνενα[ λατινικος ονοματοθέτης] :g030:

Δευτερον ειναι πράγματι το θυληκο του Ιωάννη αφου παλιά ονομάζοταν η Γιάννενα [ στη πορεια έγινα τα Γιάννενα]...
η Θυληκη ονομασία έχει επιβιώσει και στην αλβανικη γλώσσα - JANINE- δηλαδη η Ιωάννινα- η Γιάννενα :g030:




Αλήθεια η Σκλαβοπούλα της Κρήτης ειναι και αυτη σλαβική;;;

Επίσης αρχισες πάλι τους περιορισμούς...
Η κατάληξη σε -ω
πχ Αρχόντω
Μαριγιώ
Βαγγελιώ κλπ
ειναι και αυτή ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΣΛΑΒΙΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 20 Νοέμ 2019, 09:54

Ρουμ έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 09:51
Arisvilla έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 09:41


Ναι οκ η κατάληξη -αινα είναι αρχαιοελληνική μόνο που σημαίνει το θηλυκό ζώο ή έστω και το θηλυκό γενικά. Η κατάληξη ενα- ινα και αινα που είναι στην ουσία το ίδιο πράγμα βγαίνει από το -ινα με τροπή του -ινα σε ένα ή αινα στα νότια νεοελληνικά ιδιώματα (αφού σε αρέσει η διάκριση) και σημαίνει την γυναίκα του Γιώργου, του Βασίλη κτλ. Εντελώς διαφορετική σημασία. Ολα αυτά που αναφέρω τα αναφέρει μια διπλωματική εργασία που παρέθεσα για το τοπωνύμιο Γιάννινα ή Γιάννενα και δεν τα βγάζω φυσικά από το μυαλό μου. Το τι προέλευση έχει η κατάληξη -ινα είναι αμφίβολο, υπάρχουν 3 απόψεις (λατινική, σλαβική και ελληνική) από τις οποίες οι περισσότεροι κλίνουν προς τη λατινική ή τη σλαβική και ελάχιστοι στην ελληνική. Τέλος εγώ σαν εθνίκι που είμαι (δεν παρεξηγούμαι) θα σε κάνω και μια άλλη ερώτηση. Τα θηλυκά βαφτιστικά σε -ω (Αρχόντω, Αγόρω, Χάιδω, Φρόσω, Σταμούλω κτλ) που συναντώνται στον ελλαδικό χώρο και σε κάποιες περιοχές πχ Θεσσαλία, Ηπειρο, Νότια Μακεδονία) αποτελούσαν την πλειοψηφία των βαπτιστικών ονομάτων από που προέρχονται? Και αυτά αρχαιοελληνικά είναι όπως πχ τα Σαπφώ, Θεανώ κτλ?
Η καταληξη αινα με τη σημασια αυτη που συζητάμε
παρατηρείται εκατοντάδες χρόνια πριν σε ολο το Ρωμαικο κόσμο ως την Κύπρο.

Τα υπόλοιπα ειναι της πλάκας ...

Το Γιαννενα ειχει
α]Ρωμεικο πρωτο συνθετικο
αρα θα επρεπε να σε προβληματισει...
Πχ δεν λεγοντε πχ Γιοβάνενα[ σλαβικος ονοματοθετης ] η Τζιοβάνενα[ λατινικος ονοματοθέτης] :g030:

Δευτερον ειναι πράγματι το θυληκο του Ιωάννη αφου παλιά ονομάζοταν η Γιάννενα [ στη πορεια έγινα τα Γιάννενα]...
η Θυληκη ονομασία έχει επιβιώσει και στην αλβανικη γλώσσα - JANINE- δηλαδη η Ιωάννινα- η Γιάννενα :g030:




Αλήθεια η Σκλαβοπούλα της Κρήτης ειναι και αυτη σλαβική;;;

Επίσης αρχισες πάλι τους περιορισμούς...
Η κατάληξη σε -ω
πχ Αρχόντω
Μαριγιώ
Βαγγελιώ κλπ
ειναι και αυτή ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
Πανελλήνια είναι? Οκ ακόμα καλύτερα από που προέρχεται μου απαντάς?

Ρουμ
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: 27 Σεπ 2019, 12:36
Phorum.gr user: Πιτερ

Re: ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΣΛΑΒΙΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ρουμ » 20 Νοέμ 2019, 10:00

Arisvilla έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 09:54
Ρουμ έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 09:51
Arisvilla έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 09:41


Ναι οκ η κατάληξη -αινα είναι αρχαιοελληνική μόνο που σημαίνει το θηλυκό ζώο ή έστω και το θηλυκό γενικά. Η κατάληξη ενα- ινα και αινα που είναι στην ουσία το ίδιο πράγμα βγαίνει από το -ινα με τροπή του -ινα σε ένα ή αινα στα νότια νεοελληνικά ιδιώματα (αφού σε αρέσει η διάκριση) και σημαίνει την γυναίκα του Γιώργου, του Βασίλη κτλ. Εντελώς διαφορετική σημασία. Ολα αυτά που αναφέρω τα αναφέρει μια διπλωματική εργασία που παρέθεσα για το τοπωνύμιο Γιάννινα ή Γιάννενα και δεν τα βγάζω φυσικά από το μυαλό μου. Το τι προέλευση έχει η κατάληξη -ινα είναι αμφίβολο, υπάρχουν 3 απόψεις (λατινική, σλαβική και ελληνική) από τις οποίες οι περισσότεροι κλίνουν προς τη λατινική ή τη σλαβική και ελάχιστοι στην ελληνική. Τέλος εγώ σαν εθνίκι που είμαι (δεν παρεξηγούμαι) θα σε κάνω και μια άλλη ερώτηση. Τα θηλυκά βαφτιστικά σε -ω (Αρχόντω, Αγόρω, Χάιδω, Φρόσω, Σταμούλω κτλ) που συναντώνται στον ελλαδικό χώρο και σε κάποιες περιοχές πχ Θεσσαλία, Ηπειρο, Νότια Μακεδονία) αποτελούσαν την πλειοψηφία των βαπτιστικών ονομάτων από που προέρχονται? Και αυτά αρχαιοελληνικά είναι όπως πχ τα Σαπφώ, Θεανώ κτλ?
Η καταληξη αινα με τη σημασια αυτη που συζητάμε
παρατηρείται εκατοντάδες χρόνια πριν σε ολο το Ρωμαικο κόσμο ως την Κύπρο.

Τα υπόλοιπα ειναι της πλάκας ...

Το Γιαννενα ειχει
α]Ρωμεικο πρωτο συνθετικο
αρα θα επρεπε να σε προβληματισει...
Πχ δεν λεγοντε πχ Γιοβάνενα[ σλαβικος ονοματοθετης ] η Τζιοβάνενα[ λατινικος ονοματοθέτης] :g030:

Δευτερον ειναι πράγματι το θυληκο του Ιωάννη αφου παλιά ονομάζοταν η Γιάννενα [ στη πορεια έγινα τα Γιάννενα]...
η Θυληκη ονομασία έχει επιβιώσει και στην αλβανικη γλώσσα - JANINE- δηλαδη η Ιωάννινα- η Γιάννενα :g030:




Αλήθεια η Σκλαβοπούλα της Κρήτης ειναι και αυτη σλαβική;;;

Επίσης αρχισες πάλι τους περιορισμούς...
Η κατάληξη σε -ω
πχ Αρχόντω
Μαριγιώ
Βαγγελιώ κλπ
ειναι και αυτή ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
Πανελλήνια είναι? Οκ ακόμα καλύτερα από που προέρχεται μου απαντάς?
Η λέξη ειναι πανελληνια ως Κρήτη και Θράκη
και με ρωτάς από που προέρχετε;;;
:fp::fp:

Εσυ πρέπει να αποδειξεις το αντιθετο του πασιφανους
και όχι εγω το πασιφανές..

Α ναι...Το βρήκα

Σλαβοαλβανοαρμενοκουρδικη συμπτωση και αυτη :smt005::smt005:
Ο Πογκόης που λέγαμε :smt005::smt005:

Για τη σκλαβοπουλα δεν μου απάντησες :c020::c020:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ρουμ την 20 Νοέμ 2019, 10:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΣΛΑΒΙΚΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 20 Νοέμ 2019, 10:02

Ρουμ έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 09:51
Arisvilla έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 09:41


Ναι οκ η κατάληξη -αινα είναι αρχαιοελληνική μόνο που σημαίνει το θηλυκό ζώο ή έστω και το θηλυκό γενικά. Η κατάληξη ενα- ινα και αινα που είναι στην ουσία το ίδιο πράγμα βγαίνει από το -ινα με τροπή του -ινα σε ένα ή αινα στα νότια νεοελληνικά ιδιώματα (αφού σε αρέσει η διάκριση) και σημαίνει την γυναίκα του Γιώργου, του Βασίλη κτλ. Εντελώς διαφορετική σημασία. Ολα αυτά που αναφέρω τα αναφέρει μια διπλωματική εργασία που παρέθεσα για το τοπωνύμιο Γιάννινα ή Γιάννενα και δεν τα βγάζω φυσικά από το μυαλό μου. Το τι προέλευση έχει η κατάληξη -ινα είναι αμφίβολο, υπάρχουν 3 απόψεις (λατινική, σλαβική και ελληνική) από τις οποίες οι περισσότεροι κλίνουν προς τη λατινική ή τη σλαβική και ελάχιστοι στην ελληνική. Τέλος εγώ σαν εθνίκι που είμαι (δεν παρεξηγούμαι) θα σε κάνω και μια άλλη ερώτηση. Τα θηλυκά βαφτιστικά σε -ω (Αρχόντω, Αγόρω, Χάιδω, Φρόσω, Σταμούλω κτλ) που συναντώνται στον ελλαδικό χώρο και σε κάποιες περιοχές πχ Θεσσαλία, Ηπειρο, Νότια Μακεδονία) αποτελούσαν την πλειοψηφία των βαπτιστικών ονομάτων από που προέρχονται? Και αυτά αρχαιοελληνικά είναι όπως πχ τα Σαπφώ, Θεανώ κτλ?
Η καταληξη αινα με τη σημασια αυτη που συζητάμε
παρατηρείται εκατοντάδες χρόνια πριν σε ολο το Ρωμαικο κόσμο ως την Κύπρο.

Τα υπόλοιπα ειναι της πλάκας ...

Το Γιαννενα ειχει
α]Ρωμεικο πρωτο συνθετικο
αρα θα επρεπε να σε προβληματισει...
Πχ δεν λεγοντε πχ Γιοβάνενα[ σλαβικος ονοματοθετης ] η Τζιοβάνενα[ λατινικος ονοματοθέτης] :g030:

Δευτερον ειναι πράγματι το θυληκο του Ιωάννη αφου παλιά ονομάζοταν η Γιάννενα [ στη πορεια έγινα τα Γιάννενα]...
η Θυληκη ονομασία έχει επιβιώσει και στην αλβανικη γλώσσα - JANINE- δηλαδη η Ιωάννινα- η Γιάννενα :g030:




Αλήθεια η Σκλαβοπούλα της Κρήτης ειναι και αυτη σλαβική;;;

Επίσης αρχισες πάλι τους περιορισμούς...
Η κατάληξη σε -ω
πχ Αρχόντω
Μαριγιώ
Βαγγελιώ κλπ
ειναι και αυτή ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ
Στα Γιάννενα δεν είναι φυσικά ρωμαίικο το πρώτο συνθετικό. Δυο απόψεις υπάρχουν: Η είναι εβραικό (Joan) ή Σλάβικο (Jana) παρε και το σχετικό λινκ https://www.academia.edu/40403354/%CE%A ... F%83%CE%B7_

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών