Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Αύγ 2019, 17:11

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Αύγ 2019, 16:59
Το να ισχυρίζεσαι λοιπόν ότι είσαι άνεργος και άστεγος αλλά συγχρόνως θέλεις να κάνεις καταθέσεις χρημάτων χωρίς να υπάρχει σαφής προσδιορισμός για την απόκτηση τους, μπορεί να εκληφθεί ως διακίνηση μαύρου χρήματος.
Μπορεί να εκληφθεί ως υπόνοια για μαύρο χρήμα, όχι ως απόδειξη.
Αν κάποιος θέλει να μένει στο δρόμο, μένει στο δρόμο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Αύγ 2019, 17:36

stavmanr έγραψε:
12 Αύγ 2019, 17:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Αύγ 2019, 16:59
Το να ισχυρίζεσαι λοιπόν ότι είσαι άνεργος και άστεγος αλλά συγχρόνως θέλεις να κάνεις καταθέσεις χρημάτων χωρίς να υπάρχει σαφής προσδιορισμός για την απόκτηση τους, μπορεί να εκληφθεί ως διακίνηση μαύρου χρήματος.
Μπορεί να εκληφθεί ως υπόνοια για μαύρο χρήμα, όχι ως απόδειξη.
Αν κάποιος θέλει να μένει στο δρόμο, μένει στο δρόμο.
Συμφωνώ απολύτως.
Επίσης μπορεί κάποιος να είναι συγχρόνως άνεργος και να έχει εισόδημα, είτε από κάποιο επίδομα είτε από οτιδήποτε άλλο.
Γενικώς, τόσο η ανεργία όσο και αστεγία δεν είναι απόδειξη ένδειας.

Και η καταγραφή κατοικίας, προσωρινής ή μη, έχουν ακριβώς το ίδιο ζητούμενο με τους λογαριασμούς δεκο, αν δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα πιστοποίησης. Μια άτυπη παρουσία, ένα τυπικό αλλά στοιχειωδώς απτό σημείο αναφοράς για την ταυτότητα του αιτούντος. Το ίδιο ζητάνε (για τυπικούς λόγους) και για την εγγραφή παιδιών στους παιδικούς σταθμούς και τα σχολεία.

Κατά τα άλλα, δεν ξέρω πως βλέπετε εσείς το θέμα, αλλά προσωπικώς κάπου διαχωρίζω την πραγματικότητα από το εβδομαδιαίο φωσκολικό σενάριο του Ορέστη.

Αν θέλετε να μιλάμε σαν τον αστυνόμο Θεοχάρη, το Γιάγκο και τη Βίρνα, για να βοηθούμε ούλοι τις καλλιτεχνικές προσπάθειες, κανένα πρόβλημα.

Αλλά να κάνουμε και κανένα διάλειμμα για διαφημίσεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Ορέστης 35

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 13 Αύγ 2019, 00:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Αύγ 2019, 16:59
Ορέστης 35 έγραψε:
12 Αύγ 2019, 16:32
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Αύγ 2019, 16:18


Ο νόμος που λες δεν υπάρχει. Και είναι άλλα τα κριτήρια για κάποιον που δηλώνει άστεγος, άφραγκος, ανήλικος, άπατρις και ό,τι άλλο γουστάρει ως πρόσφυγας και άλλα για κάποιον που έχει ελληνική ταυτότητα. Μην προσπαθείς να εμπλέξεις διαφορετικά πράγματα για να πλασάρεις το παραμυθάκι που σε βολεύει γιατί πέφτεις μονίμως σε αντιφάσεις.
Δεν τον βρισκω αλλα υπαρχει οδηγια της ΕΕ. Λογικα θα υπαρχει και ελληνικος νομος
Ένας είναι ο νόμος, τα υπόλοιπα είναι τυπικά διαδικαστικά για την κάθε χώρα. Και το σκεπτικό της οδηγίας το έχω ήδη αναφέρει.
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Αύγ 2019, 13:41

Γιατί τόσο η απαίτηση κάποιων δικαιολογητικών όσο και η επεξεργασία τους (που μπορεί να θεωρηθεί ως παραβίαση προσωπικών δεδομένων) έχουν ως σκοπό την πρόληψη της νομιμοποίησης εσόδων από παράνομες δραστηριότητες και της χρηματοδότησης της τρομοκρατίας.

Είναι πολύ απλά τα πράγματα και μην παριστάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. :wink
Το να ισχυρίζεσαι λοιπόν ότι είσαι άνεργος και άστεγος αλλά συγχρόνως θέλεις να κάνεις καταθέσεις χρημάτων χωρίς να υπάρχει σαφής προσδιορισμός για την απόκτηση τους, μπορεί να εκληφθεί ως διακίνηση μαύρου χρήματος. Οι δωρεές που αναφέρεις ισχύουν μόνον όταν αφορούν σε μικροποσά τα οποία επίσης πρέπει να δικαιολογηθούν από αυτόν που στα παρέχει.

Σε κάθε περίπτωση, επειδή κανείς δεν ασχολείται με τα μικροποσά, είναι στη διακριτική ευχέρεια των τραπεζών να εγκρίνουν ανοίγματα λογαριασμών, όταν τα ποσά κινούνται σε σταθερά χαμηλά επίπεδα. Μπορούν όμως ανά πάσα στιγμή να ζητήσουν περισσότερα στοιχεία και αν αρνηθείς να μπλοκάρουν τον λογαριασμό, χωρίς αυτό να θεωρηθεί παραβίαση προσωπικών δεδομένων. Αυτό το θέμα, είναι ήδη λυμένο από την οδηγία της εε.

Και υποθέτω ότι για να τους πας τυπωμένα όλα τα έγγραφα που σου ζήτησαν, το έχεις ήδη καταλάβει.
Σε αλλη οδηγια αναφερεσαι εσυ. Υπαρχει οδηγια που αφορα το δικαιωμα προσβασης ολων στο τραπεζικο συστημα. Αλιμονο αν για να καταπολεμηθει το ξεπλυμα χρηματος απαγορευαν τη χρηση σε αστεγους. Οι δυο οδηγιες δεν ειναι ασυμβιβαστες. Οσο για τα δικαιολογητικα που ζητανε εχω εξηγησει ηδη γιατι δεν εχει νοημα να τα ζητανε.

Ορέστης 35

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 13 Αύγ 2019, 00:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Αύγ 2019, 17:36
. Μια άτυπη παρουσία, ένα τυπικό αλλά στοιχειωδώς απτό σημείο αναφοράς
Τι ποιητικα που τα λες Γαλη, οταν η λογικη φευγει απ το παραθυρο, χρειαζεται η ποιηση να συμπληρωσει το κενο.

Πωπωπωπω πωπωπωπω, και το μυαλο τους ειν θολο, μα το σημειο ειναι απτο, σαν παρουσια του Κοκτω, σε αφεγγη νυχτια, τα ατυπα ειναι τυπικα, και τα φαντασματα πολλα, να τους πιανω τ αχαμνα! Ειναι απτα! Ειναι απτα! Κακη μου μοιρα, τσαφ! Χαθηκαν σαν καπνος, μια λυπητερη βραδια στου Υμηττου την καταχνια :c040:

Ορέστης 35

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 13 Αύγ 2019, 01:02

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
12 Αύγ 2019, 16:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Αύγ 2019, 16:18
Ορέστης 35 έγραψε:
12 Αύγ 2019, 15:27


Υπαρχει νομος οτι ολοι δικαιουνται τραπεζικου λογαριασμου. Αλλα οι τραπεζες ειναι υπερανω των νομων. Failed state παιδια. Κοιταξτε να ευχαριστηθειτε το καλοκαιρι, φατε και οτι λεφτα εχετε πριν σας τα φανε αυτοι, δεν σωζεται το κρατος.
Ο νόμος που λες δεν υπάρχει. Και είναι άλλα τα κριτήρια για κάποιον που δηλώνει άστεγος, άφραγκος, ανήλικος, άπατρις και ό,τι άλλο γουστάρει ως πρόσφυγας και άλλα για κάποιον που έχει ελληνική ταυτότητα. Μην προσπαθείς να εμπλέξεις διαφορετικά πράγματα για να πλασάρεις το παραμυθάκι που σε βολεύει γιατί πέφτεις μονίμως σε αντιφάσεις.


.

Ο αθρωπος γίνεται Σαδιστής Όρε..... αι υστερικαί γυναίκαι χοιρουχειρότερες......

Νά λές ευτυχώς πού δέν είχες απέναντί σου καμμιά Γαλή Ορεστη.....

Θά τσίριζε σά γατί θά σού φερνε καί τίποτα μπάτσους νά σέ μπαγλαρώσουνε

γιατί τής χάλαγες τήν αν- αισθητική πώς τό λένε.....

Θά σέ τύλαγε καί σέ μισ κόλλα χαρτί..... φτηνά τή γλύτωσες μέ τίς άλλες πατσαβούρες σέ λέω.....


.
Μεγαλη εφευρεση οι ωτασπιδες...

Η κοπελιτσα που με εξυπηρετησε στο τελος ηταν συμπαθητικη παντως. Ελπιζω να μη γινει σαν τις αλλες οταν μεγαλωσει.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Αύγ 2019, 09:09

Ορέστης 35 έγραψε:
13 Αύγ 2019, 01:02
Μεγαλη εφευρεση οι ωτασπιδες...

Η κοπελιτσα που με εξυπηρετησε στο τελος ηταν συμπαθητικη παντως. Ελπιζω να μη γινει σαν τις αλλες οταν μεγαλωσει.
Η κοπελίτσα που σε εξυπηρέτησε στο τέλος ήταν συμπαθητική γιατί ήσουν κι εσύ συμπαθητικός και το κυριώτερο είχες μαζί σου όλα τα απαραίτητα έγγραφα τυπωμένα.

Οπότε, δεν κατάλαβα που ακριβώς είναι το πρόβλημα σου. Έχεις πρόσβαση στο τραπεζικό σύστημα. Επίσης έχεις την υποχρέωση συμμετοχής στην οποιαδήποτε καθημερινή ταλαιπωρία και χάσιμο χρόνου που αντιμετωπίζουν χιλιάδες πολίτες λόγω της υπάρχουσας γραφειοκρατίας, ακόμα κι αν είναι πλήρως ενημερωμένοι σχετικά με τα δικαιώματα τους. Δατ'ς λάιφ.

Την επόμενη φορά που θα επιχειρήσεις έφοδο στον οποιονδήποτε κρατικό ή τραπεζικό οργανισμό, απαιτώντας τη χ υπηρεσία κραδαίνοντας ως όπλο μόνον τις θεωρίες σου για τον εύνομο τρόπο λειτουργίας τους, πάρε μαζί σου και τον Σκεπτικό για να σχολιάζετε παρεούλα όσα πληγώνουν την κοσμοθεωρία και αισθητική σας. Και μακριά από τις βρωμοκαρέκλες, είναι για τους πληβείους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23286
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 21 Αύγ 2019, 13:59

Πηγε προχθες το ξαδερφάκι σε κατάστημα της τράπεζάς του, ρώτησε την ταμεία τι απαιτείται για την ανανέωση του λογαριασμου του που ληγει αρχες του ερχομενου μηνα, και του ειπε οτι δεν χρειαζεται να κανει τίποτα,παρα μονο να παραλάβει τη νεα κάρτα την οποια θα του αποστείλει ταχυδρομικά η ίδια η τράπεζα λίγες μολις μερες μετά τη λήξη της παλιάς του, και το μονο που θα χρειαστει ειναι να πάει να την ενεργοποιησει στο ΑΤΜ. Τον ρωτησε μονο αν εχει αλλαξει διευθυνση κατοικίας απο τότε,γιατι η καρτα θα αποσταλεί στη διευθυνση που ειχε δώσει συμφωνα με τα παλιοτερα στοιχεία του. Αν ειχε αλλαξει κατοικια απο τότε, του ειπαν οτι θα επρεπε να τους φέρει μονο ενα λογαριασμο ΔΕΚΟ για να του στειλουν την καρτα στη νεα διευθυνση. Ουσιαστικα τιποτα δεν του ζητησανε δηλαδη, και πραγματικα ακουγεται πολύ εύκολο και ωραίο για να ειναι πραγματικό :lol: Ε θα δούμε, αποκλειεται να μην ξέρει η ταμίας, τι διάολο.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 30 Αύγ 2019, 18:10

Ορέστης 35 έγραψε:
08 Αύγ 2019, 10:25
Μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι τα νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου που μπορει να ζητησει η τραπεζα;

Εγω ξερω οτι υπαρχει οδηγια της ΕΕ που δινει το δικαιωμα σε ολους οσους διαμενουν σε μια χωρα να ανοιγουν λογαριασμους ακομα και αν ειναι ανεργοι και αστεγοι.

Εχω μια προπληρωμενη καρτα με υπολοιπο καμια διακοσαρια ευρω που εχει ληξει. Πηγα πριν κανα μηνα στο ταμειο και μου ειπαν οτι για να την ανανεωσω πρεπει να κανω αιτηση μεταφορας υπολοιπου και τα χαρτια που χρειαζομαι ειναι ταυτοτητα, εκκαθαριστικο και νομιζω λογαριασμο δεη.

Παω σημερα με ρωταει η υπαλληλος τι επαγγελμα κανετε; Λεω ανεργος. Μου λεει εχετε καρτα οαεδ; Λεω δεν ειμαι εγγεγραμενος. Μου λεει με υφος περιεργο παιρνετε επιδομα; Οχι λεω. Φανηκε να μην καταλαβαινει. Μου λεει που φαινεται οτι ειστε ανεργος; Λεω στη φορολογικη δηλωση. Εχω μηδενικα εισοδηματα, δε γινεται να εργαζομαι και να μη με πληρωνουν.

Μετα μου λεει θελουμε λογαριασμο δεκο. Λεω δεν ειναι στο ονομα μου. Μενετε σε ενοικιο μου λεει καπως μπλαζε. Λεω ειμαι φιλοξενουμενος (στο ε1 δηλωνω αστεγος). Μετα μου λεει θελουμε λογαριασμο κινητης τηλεφωιας. Ειναι καρτοκινητη. Να πατε στην εταιρεια να σας εκτυπωσουν τα στοιχεια σας, γινεται. Μετα μου ξαναπεταει κατι για καρτα οαεδ που δεν εχω.

Μισο λεπτο μου λεει. Παει σε ενα αρχιδι προισταμενο που ακουγε τη συζητηση να τον ρωτησει και αρχισε αυτος να φωναζει με τσαμπουκα.Τι θα πει δεν εχει καρτα οαεδ, θελουμε ολα τα στοιχεια! ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ!

Αρχιζω και εγω να τσαντιζομαι. Μου λεει θελουμε οπωσδηποτε καρτα οαεδ. Της λεω κυρια μου μπορω να αποσυρω το υπολοιπο μου και να ξεμπερδευουμε;

Παει παλι στο αρχιδι να τον ρωτησει, με φωναζει αυτος να παω εκει να κατσω και αρχιζει να μου φωναζει σα γαιδαρος οτι αλλαξαν τα πραγματα και ειναι απαραιτητη η καρτα οαεδ. Του λεω, δηλαδη για να αποσυρω τα χρηματα μου πρεπει να εγγραφω στον οαεδ; (νομιζω κιολας οτι δεν γινεται χωρις ενσημα). Μου λεει θα φερεις μια υπευθυνη δηλωση οτι εισαι "αεργος" ή οποιοδηποτε αλλο εγγραφο που να το αποδεικνυει για να ανοιξεις λογαριασμο.

Φωναζε και ειχε ενα υφος επιθετικο. Ακουσε ανεργος και ειπε να κανει τον μαγκα στον ασθενεστερο ο κυριος προισταμενος! Του λεω θα μου απευθυνεστε στον πληθυντικο. Μου λεει νομιζα οτι μπορουσαμε να μιλαμε στον ενικο (πηγε να μου το γυρισει οτι δηθεν ηταν φιλικο υφος). Του λεω οχι κυριε, εγω σας απευθυνομαι στον πληθυντικο και ετσι θα μου απευθυνεστε και εσεις.

Ποιο αλλο εγγραφο ειναι αυτο που αποδεικνυει οτι ειμαι αεργος ή ανεπαγγελτος, ο, τι προτιματε, ρωταω; Δεν ξερω μου λεει, οποιοδηποτε εγγραφο... Του λεω να σας φερω μια δηλωση του νομου 105 οτι ειμαι ανεπαγγελτος; Ναι μου λεει. Τι αλλα εγγραφα χρειαζομαι; Θα σας πει η κυρια μου λεει.

Τον ρωταω για να κανω απλα αναληψη το ποσο μου χωρις να αιτηθω νεα καρτα, χρειαζομαι τα ιδια δικαιολογητικα; Εχω την εντυπωση πως ναι, μου λεει. Μπορειτε να μου απαντησετε με βεβαιοτητα σας παρακαλω για να μη μπαινω στη διαδικασια να συγκεντρωσω εγγραφα χωρις λογο; Θα το ψαξει η κυρια μου κεει.

Χαιρεταω το γαιδουρογαιδουρο. Ξαναπαω στο γραφειο της κυριας. Δεν εκανε τον κοπο να ψαξει αν χρειαζομαι δικαιολογητικα για να παρω τα λεφτα μου και μου ζητησε:

Ταυτοτητα
Εκκαθαριστικα 2017 και 2018
Λογαριασμο δεη
Τα στοιχεια μου απο την καρτοκινητη
Υπευθυνη δηλωση του νομου 105 οτι ειμαι αεργος

Ειναι νομιμες αυτες οι απαιτησεις για να παρω τα λεφτα μου;


απο ανεργος εγινες αεργος
και απο αστεγος φιλοξενουμενος

φταις και εσυ που δεν ηξερες τι εισαι :p
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Μηπως γνωριζει κανεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 27 Νοέμ 2019, 23:42

Δεν ηθελα να ανοιξω ξεχωριστο νημα γι'αυτη την ερωτηση, νομιζω εδω ειναι καλα. Σημερα το πρωι πηγα να κανω καταθεση σε μηχανημα της Εθνικης Τραπεζας πρωτη φορα και μου εβγαλε ενα μηνυμα πριν συνεχισω που ελεγε οτι για τα πλαστα λεφτα την πληρη ευθυνη εχω εγω και οχι η Τραπεζα. Ρωταω λοιπον, ποιο το νοημα απο την στιγμη που υποτιθεται τα μηχανηματα σκαρωνουν για πλαστα;
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 24 Οκτ 2022, 15:17

Μια απορία. :ne5:

Πώς πουλάμε αντικείμενα νόμιμα ; :smt017

Έχω δει στις ταινίες πως στις ΗΠΑ βγάζουν τα πράγματα έξω απ' το σπίτι και τα πουλάνε χωρίς καμιά γραφειοκρατική διαδικασία. Στην Ελλάδα πώς γίνεται αυτό νόμιμα ;

Θέλουμε π.χ. να πουλήσουμε έναν καναπέ ή ένα βιβλίο ή ένα CD ή ένα σκεπάρνι ή έναν πάσσαλο ή ένα κηροπήγιο ή μια μασημένη τσίχλα . Παίρνουμε απ' τον αγοραστή τα λεφτά. Του δίνουμε απόδειξη ; Και πού βγάζουμε μπλοκάκι αποδείξεων ; Μετά τα δηλώνουμε και στην εφορία ως έσοδα ; :p2:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9084
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 24 Οκτ 2022, 18:36

Ζαποτέκος έγραψε:
24 Οκτ 2022, 15:17
Μια απορία. :ne5:

Πώς πουλάμε αντικείμενα νόμιμα ; :smt017

Έχω δει στις ταινίες πως στις ΗΠΑ βγάζουν τα πράγματα έξω απ' το σπίτι και τα πουλάνε χωρίς καμιά γραφειοκρατική διαδικασία. Στην Ελλάδα πώς γίνεται αυτό νόμιμα ;

Θέλουμε π.χ. να πουλήσουμε έναν καναπέ ή ένα βιβλίο ή ένα CD ή ένα σκεπάρνι ή έναν πάσσαλο ή ένα κηροπήγιο ή μια μασημένη τσίχλα . Παίρνουμε απ' τον αγοραστή τα λεφτά. Του δίνουμε απόδειξη ; Και πού βγάζουμε μπλοκάκι αποδείξεων ; Μετά τα δηλώνουμε και στην εφορία ως έσοδα ; :p2:
Πούλησε τα στο eBay. Κάτω από ένα ποσό δεν θεωρείται ότι έχεις επιχείρηση με υποχρέωση αποδείξεων, φόρου κλπ
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8947
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 24 Οκτ 2022, 19:25

Airman68 έγραψε:
24 Οκτ 2022, 18:36
Ζαποτέκος έγραψε:
24 Οκτ 2022, 15:17
Μια απορία. :ne5:

Πώς πουλάμε αντικείμενα νόμιμα ; :smt017

Έχω δει στις ταινίες πως στις ΗΠΑ βγάζουν τα πράγματα έξω απ' το σπίτι και τα πουλάνε χωρίς καμιά γραφειοκρατική διαδικασία. Στην Ελλάδα πώς γίνεται αυτό νόμιμα ;

Θέλουμε π.χ. να πουλήσουμε έναν καναπέ ή ένα βιβλίο ή ένα CD ή ένα σκεπάρνι ή έναν πάσσαλο ή ένα κηροπήγιο ή μια μασημένη τσίχλα . Παίρνουμε απ' τον αγοραστή τα λεφτά. Του δίνουμε απόδειξη ; Και πού βγάζουμε μπλοκάκι αποδείξεων ; Μετά τα δηλώνουμε και στην εφορία ως έσοδα ; :p2:
Πούλησε τα στο eBay. Κάτω από ένα ποσό δεν θεωρείται ότι έχεις επιχείρηση με υποχρέωση αποδείξεων, φόρου κλπ
Περίπλοκο φαίνεται αυτό, λίγο που κοίταξα . Δεν είναι εύκολο σαν το spitogatos ας πούμε.

Σε άλλα σάιτς δεν γίνεται ; Π.χ. , αν έλεγα εδώ στις αγγελίες του φόρουμ πως πουλάω το τάδε , θα ήταν παράνομο ;

Επίσης μήπως ξέρεις ποιο είναι αυτό το ποσό για το οποίο δεν χρειάζεται να δώσεις απόδειξη ; Π.χ. αν πουλάω ένα βιβλίο 2 ευρώ ή μια σειρά βιβλίων 50 ευρώ , μπορώ ;
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών