Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 01 Δεκ 2019, 01:29

tanipteros έγραψε:
01 Δεκ 2019, 01:22
opsimasmenos έγραψε:
01 Δεκ 2019, 01:19
Ότι είναι, αυτό, δεν κάνω πίσω ούτε βήμα.
Ακολουθεί η αλλά ζωη.
ποια άλλη ζωή πάνω στην Γη ξανά σαν άνθρωπος ή σαν πνεύμα σε κάποιο πεδίο άυλο?
εγω πιστεύω ότι υπάρχουν και οι 2 αυτές δυνατότητες και ότι αποφασίσεις...
Μα το έχεις ήδη αποφασίσει αυτό που θες με τη μία και μοναδική σου σάρκωση. Ένα δοκίμιο όσες φορές και να το εξετάσεις στο εργαστήριο τα ιδια αποτελέσματα θα πάρεις πάνω κάτω.
Συνεχομενα δημοψήφισμα τα μέχρι να βγει ναι
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος opsimasmenos την 01 Δεκ 2019, 01:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 01 Δεκ 2019, 01:34

opsimasmenos έγραψε:
01 Δεκ 2019, 01:29
tanipteros έγραψε:
01 Δεκ 2019, 01:22
opsimasmenos έγραψε:
01 Δεκ 2019, 01:19
Ότι είναι, αυτό, δεν κάνω πίσω ούτε βήμα.
Ακολουθεί η αλλά ζωη.
ποια άλλη ζωή πάνω στην Γη ξανά σαν άνθρωπος ή σαν πνεύμα σε κάποιο πεδίο άυλο?
εγω πιστεύω ότι υπάρχουν και οι 2 αυτές δυνατότητες και ότι αποφασίσεις...
Μα το έχεις ήδη αποφασίσει αυτό που θες με τη μία και μοναδική σου σάρκωση. Ένα δοκίμιο όσες φορές και να το εξετάσεις στο εργαστήριο τα ιδια αποτελέσματα θα πάρεις πάνω κάτω.
κατα με δεν υπάρχει μόνο μία και μοναδική ενσάρκωση σε ανθρώπινο σώμα...πχ μια ψυχή μπορεί να είναι τόσο εγκλωβισμένη στα υλικά θέλω που να μετενσαρκώνεται συνεχεια μέχρι να πετύχει όλους τους στόχους της.....άλλη ψυχή μπορεί να θέλγεται από τα πνευματικά και να γεννηθεί ξανά σαν πνεύμα σε καποιο άυλο πεδίο...ποτέ δεν ξέρεις τι επιθυμεί μια ψυχή και οι επιθυμίες δεν ειναι οι ίδιες πάντα.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19391
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 01 Δεκ 2019, 01:40

Namrail έγραψε:
30 Νοέμ 2019, 17:09
vagabondo έγραψε:
30 Νοέμ 2019, 17:01
Namrail έγραψε:
30 Νοέμ 2019, 16:31
Αγάπη και καλοσύνη αλλά άμα δεν ακολουθήσεις κατά γράμμα τους κανόνες του πας στην αιώνια κόλαση. Τι εγωιστής θεός πραγματικά.
Αυτό που λες δεν ισχύει.
Αν υπάρχει θεός και αν ο Ιησούς ήταν υιός του θεού, τότε ο πρώτος που πήγαν στον παράδεισο σύμφωνα με τα λόγια του Ιησού ήταν ένας ληστής.
Ποιά γράμματα του νόμου ακολούθησε ο ληστής;
Πώς θα έπρεπε να ταν ο θεός, για να μην τον χαρακτηρίσεις εγωιστή;
Α σωστά, έχετε και το super skill της μετανοίας την τελευταία στιγμή. Πραγματικό υπερατου, λύνει χέρια και ανοίγει τις πύλες του παραδείσου όταν όλα μοιάζουν χαμένα.

Ο θεός δεν θα ήταν εγωιστής αν παραιτουνταν από την απαίτηση να ακολουθούμε τις εντολές του και μας άφηνε να αυτοπροσδιοριζομαστε καταπώς γουστάρουμε και να ορίζουμε τη ζωή μας με όποιον τρόπο θεωρούμε εμείς σωστό.
μα αυτο δεν γινεται τωρα; αυτο δεν επιτρεπει; απλα σου σημειωνει πως μακρυα Του εχε υποψιν πως αυτο σημαινει και μακρυα απο το κεντρο της ζωης και ολων αυτων των ιδιοτητων(χαρα κ.λπ) για τις οποιες δωσαμε λεξεις,αλλα στερουνται νοηματος σε μια τετοια ζωη(εννοείται μακρυα απο τις εντολες του Θεου)

απο δω ξεκιναει και η κολαση και ο παραδεισος,εσωτερικη κατασταση ειναι,απλα ολοκληρωνεται και με οριζοντα το απειρο στο μετα(και αυτη ειναι η τραγικοτητα οταν πλεον την στιγμε μετα τον θανατο απαντες θα βλεπουν και θα γνωριζουν Την αληθεια,τον Θεο,απλα λογω εσωτερικης καταστασης αλλοι θα καιγονται και αλλοι θα χαιρονται.οχι και τοσο απλα δηλαδη.)
παντως δεν καταργειται η ελευθερια του ανθρωπου και η προσωπικοτητα με την Θεωση,τον σκοπο της ζωης...Δηλαδη οκ αυτο δεν ειναι δωρο; σου λεει ελατε ρε παιδια να γινετε Θεοι και εσεις κατα χαρη...να το μοιρασουμε ολο αυτο!
και φυσικα αυτο αποτελει και μια ωραιοτατη παιδαγωγια για τα πνευματα που θελησαν να γινουν θεοι απο υπερηφανεια.διδαξε ο Θεος τον τροπο.την ταπεινωση

αλλωστε εδω που τα λεμε Θεος που αποφασισε να ενσαρκωθει να γνωρισει δηλαδη τοσους περιορισμους και μαλιστα και να οδηγηθει στην Σταυρωση δεν μπορει να θεωρηθει εγωιστης
οπως αναφερουν οι πατερες,ο ιδιος κανει την προσπαθεια για να Τον γνωρισουμε!κατεβαινει και γινεται θυσια για τους ανθρωπους.
στις αλλες θρησκειες οι ανθρωποι θυσιαζουν για να εξευμενισουν τους"θεους"

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 01 Δεκ 2019, 01:59

tanipteros έγραψε:
01 Δεκ 2019, 01:34
opsimasmenos έγραψε:
01 Δεκ 2019, 01:29
tanipteros έγραψε:
01 Δεκ 2019, 01:22


ποια άλλη ζωή πάνω στην Γη ξανά σαν άνθρωπος ή σαν πνεύμα σε κάποιο πεδίο άυλο?
εγω πιστεύω ότι υπάρχουν και οι 2 αυτές δυνατότητες και ότι αποφασίσεις...
Μα το έχεις ήδη αποφασίσει αυτό που θες με τη μία και μοναδική σου σάρκωση. Ένα δοκίμιο όσες φορές και να το εξετάσεις στο εργαστήριο τα ιδια αποτελέσματα θα πάρεις πάνω κάτω.
κατα με δεν υπάρχει μόνο μία και μοναδική ενσάρκωση σε ανθρώπινο σώμα...πχ μια ψυχή μπορεί να είναι τόσο εγκλωβισμένη στα υλικά θέλω που να μετενσαρκώνεται συνεχεια μέχρι να πετύχει όλους τους στόχους της.....άλλη ψυχή μπορεί να θέλγεται από τα πνευματικά και να γεννηθεί ξανά σαν πνεύμα σε καποιο άυλο πεδίο...ποτέ δεν ξέρεις τι επιθυμεί μια ψυχή και οι επιθυμίες δεν ειναι οι ίδιες πάντα.
Το ζητούμενο (το νόημα της ζωής) δεν είναι μια νίκη στα υλικά που πολλοί εκοντες ακοντες (αν το λέω καλά) το πέτυχαν στη ζωή τους. Θα πρέπει να το δούμε γενικότερα το θέμα ως ανθρωπότητα και όχι ατομικά.
Δεν ειναι ατομικό το άθλημα.
Για παράδειγμα. Τι θα έκανε το Θεό να σταματήσει την τρελό σφαίρα και να ανοιξει την ουράνια βασιλεία; μια ανθρώπινη κοινωνια θα ανεβαζε την χρηματηστηριακη αξία του ανθρώπου από τον αρχαίο Αδάμ μέχρι και τον τελευταίο στα μάτια του Θεού, και έτσι θα μπορούσε να μοιράσει έπαθλα σ ολους. Τώρα πάρε τον έναν και κτυπά τον στον άλλο ειμαστε

Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 01 Δεκ 2019, 03:10

Πάντως πρέπει να παραδεχτείτε οτι απαξ και ο κομμουνιστής παραδοθεί στην αγκαλιά των υλιστικών νόμων της ιστορίας το χριστιανικό Καθηκοντολόγιό του φαίνεται απαλευτο, that's for sure.
και φυσικά ήταν καιρός να πάμε τη σύγκριση/ αντιπαραβολή κομμουνισμού & χριστιανισμού σε άλλο επίπεδο...
τι δηλαδή; μόνο ο κύριος Παναγιώτης μηλας θα κάνει επιτυχημένα live στο YouTube ;και εμείς μπορούμε άμα θέλουμε!
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8810
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 01 Δεκ 2019, 09:02

bluerose έγραψε:
30 Νοέμ 2019, 21:30
Τρέχω στα κατηχητικά
Έχω γλυτώσει από μανόν, κραγιόν, μόδες κτλ

Απελευθέρωση
ό,τι σ ευχαριστεί
bluerose έγραψε:
30 Νοέμ 2019, 21:30
Χαχολικη ζακέτα μακριά,φούστα μακριά με μπαλαρίνα, κοτσίδα και ήταν η πιο ελεύθερη στιγμή μου
Με έδιωξε με λίγα λόγια,οπότε κάνω υπακοή μάνα είναι δε ζητάει κάτι τραγικό και σουλουπωθηκα λίγο

Μια χαρά κοπέλες και γυναικες πάνε περιποιημένες,λέει θα μας κοροιδευουν να πας όπως ήσουν παλιά

Βρηκα μέση λύση οκ
τα ίδια ακούω που δεν βάφω τα μαλλιά μου :D

δεν έχουν σημασία όλα αυτά, αν αισθάνεσαι εσύ η ίδια όμορφα/η
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10147
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 01 Δεκ 2019, 09:07

νύχτα έγραψε:
01 Δεκ 2019, 09:02
τα ίδια ακούω που δεν βάφω τα μαλλιά μου :D
:romance-hearteyes:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Δεκ 2019, 12:13

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Νοέμ 2019, 22:34
Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
30 Νοέμ 2019, 22:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Νοέμ 2019, 22:00


Όχι, τι άλλο; :lol:
Αν όμως σου ζητήσω αιτιολόγηση, πάω ό,τι στοίχημα θες ότι θα βάλεις μέσα και το μεταφυσικό στοιχείο.
Γι' αυτό, διάλεξε πολύ προσεκτικά τις λέξεις που θα χρησιμοποιήσεις.
Ψάχνεις να βρεις στοιχεία πίστης στον διαφωτισμό και την επιστήμη -σημεία ουσιαστικά ασυνεπειας με τον εαυτό τους.
Κι αυτό γιατι; Για να τα εξισώσεις με την χριστιανική πίστη;
Γιατί δεν κάνεις το ίδιο για τον ινδουισμο ή τους σαιεντολογους; Εκεί σου φαίνεται μάλλον αστείο το ότι ενα διαστημόπλοιο θα απαγάγει τους ανθρώπους ή υπάρχει ένας Θεός με προβοσκιδα.
Θα σου φαινόταν αντίστοιχα απίθανο όμως πως καποιος γεννήθηκε από μια παρθενα , πέθανε και ξαναζωντανεψε και τελικά ήταν ο Θεός, αν δεν είχες ακούσει αυτήν την ιστορία 3 ετών με την απειλή πως θα βασανίζεσαι αιωνίως αν το αμφισβητήσεις.
Μου φαίνεται τελείως παιδιάστικο να επαναλαμβάνετε επιχειρήματα δεκάχρονων που διάβασαν μια ιστορία σε κάποιο εικονογραφημένο κλασσικό.

Έχω γράψει πολλές φορές ότι οι περισσότερες θρησκείες έχουν κοινά μοτίβα και μυθολογικούς συμβολισμούς. Σοβαρευτείτε λοιπόν, γιατί είναι σαφές ότι ο αντιχριστιανισμός σας έχει καθαρά πολιτικό χαρακτήρα και τίποτα περισσότερο. :lol:
Αυτό το πράγμα να τα ξέρεις όλα με αφήνει άφωνο. Μήπως δεν είσαι κανονικός άνθρωπος αλά υπερεξελιγμένο πρόγραμμα τεχνητής νοημοσύνης;

Ρε μπούφαλο!... δεν υπάρχει κάποιο φαινόμενο που να μη λαμβάνει χώρα σε κάποιο πεδίο. Είναι δυνατόν να υπάρχουν ανεξάρτητες έννοιες και καταστάσεις σε μία συζήτηση που καλείσαι ο ίδιος να συμμετάσχεις;
Εσύ λοιπόν που θα συμμετάσχεις τι είσαι; Τυπωμένο βιβλίο που το κείμενο δεν μπορεί να αλλάξει; Ένας πίνακας με στοιχεία να σε κάνουν χρήση όποτε πρέπει;
Δεν έχει ολόκληρο σύστημα ιδεών και απόψεων;

Σάμπως εσύ τώρα που κατακρίνεις, τι κάνεις; Αντικειμενικά ορθή κριτική; Κι αν είναι γνωστά όλα αυτά που λες ότι τα ξέρεις κι εσύ χρόνια, γιατί είναι δεκάχρονο αυτός που τα ξαναχρησιμοποιεί; Και γιατί να μην κάνεις πολιτική ταυτόχρονα με αυτό να αναδείξεις την υποκρισία, την ιδεολογικό προσανατολισμό που έχουν δείξει κατά καιρούς οι παπαδαραίοι;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.


Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 01 Δεκ 2019, 13:57

bluerose έγραψε:
01 Δεκ 2019, 13:53
Έχω μια περίεργη αντίληψη ότι το γιουτουμπ είναι εωσφορικό
Το ηχογραφημένο μπορεί ο καθένας να το πάρει και να το βάλει να παίζει ανάποδα
Καλό είναι να μην ανεβάζουμε τους αγίους μας εκεί
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.


bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 01 Δεκ 2019, 14:49

Προφητεία του Αγίου Παϊσίου: «Η Ελλάδα θα λυτρωθεί από…»


https://www.vimaorthodoxias.gr/didaxes- ... rothi-apo/

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19391
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 01 Δεκ 2019, 18:05

2 δεκεμβρη η μνημη του μεγαλου Αγιο Πορφυριου!!αυτου του γιγαντα της ορθοδοξιας.

στο μηλεσι η μονη που εχτισε(Μεταμορφωση Σωτηρος) ,γινεται πανηγυρικος

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 01 Δεκ 2019, 18:26

νύχτα έγραψε:
01 Δεκ 2019, 09:02
[
bluerose έγραψε:
30 Νοέμ 2019, 21:30
Χαχολικη ζακέτα μακριά,φούστα μακριά με μπαλαρίνα, κοτσίδα και ήταν η πιο ελεύθερη στιγμή μου
Με έδιωξε με λίγα λόγια,οπότε κάνω υπακοή μάνα είναι δε ζητάει κάτι τραγικό και σουλουπωθηκα λίγο

Μια χαρά κοπέλες και γυναικες πάνε περιποιημένες,λέει θα μας κοροιδευουν να πας όπως ήσουν παλιά

Βρηκα μέση λύση οκ
τα ίδια ακούω που δεν βάφω τα μαλλιά μου :D

δεν έχουν σημασία όλα αυτά, αν αισθάνεσαι εσύ η ίδια όμορφα/η
Να τα βάφεις ρε.
Όσο θλίψη μου προκαλεί το επιφανειακό μπάρμπι λούκ, άλλη τοση το λέσικο Χριστιανικό- κομμουνιστικό στυλ.
Καλό είναι να εισαι περιποιημένος-η,χωρίς όμως να σε αγχώνει μια κατάσταση.

Στο θέμα, αν και ανάβω κανένα κερί για το placebo της υπόθεσης στην Χριστιανική εκκλησία και αν και είμαι αδιάφορα ανοιχτός στο μεταφυσικό(δεν το απορρίπτω σαν ενδεχόμενο,αλλά δεν με νοιάζει κι όλας),θεωρώ πως ο Χριστιανισμός ότι είχε να προσφέρει στην ανθρωπότητα το έκανε. Οι θρησκείες καλό είναι να ατονίσουν πλέον. Την λατρεία για τον οποιαδήποτε Θεό, την λογαριάζω σαν πνευματική διαταραχή.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Αποφθέγματα Αγίου Παϊσίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 01 Δεκ 2019, 18:28

Απορώ τι το παλεύετε σε ένα πχώρουμ μισόθεο
Εδώ βασιλεύει η Αμαρτία
Κάντε μια χάρη στον εαυτό σας κι ανάψτε ένα κερί και κάντε μια προσευχή
Ο κόσμος του Θεού είναι έξω και σας περιμένει
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών