To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 29 Αύγ 2019, 01:52

BILLO έγραψε:
29 Αύγ 2019, 01:49
parafrwn έγραψε:
29 Αύγ 2019, 01:48
BILLO έγραψε:
29 Αύγ 2019, 01:44
Μακαρι να μπροσουσα να βλακισω οπως λες η να παιδιαρισω και να γελασω με την καρδια μου. Μακαρι να γελουσα ευκολα, εστω και με σαχλαμαρες δικες μου η των αλλων. Εχω πολυ καιρο να γελασω πραγματικα. Βλεπω σειρες ας πουμε με πολυ ωραια αστεια που τα εκτιμω μεν, αλλα το πολυ πολυ να σηκωσω λιγο τα χειλια μου σαν την Τζοκοντα. Καποιες λιγες φορες γελασα πραγματικα με τις καφριλες και τους θεατρινισμους του Κοντοπιδη (να ειναι καλα γι αυτο) αλλα πολυ δυσκολα περνει μπρος το μοτερ του γελιου.
Εγω γενικα δεν εχω προβλημα, ας με κανουν να γελασω και χαλαλι η οποια μαλακια της υποθεσης. Ενταξει δεν λεω να ξεφτυλιζουν ανθρωπους για να γελαμε εμεις, αλλα δεν το ψαχνω και τοσο πολυ.
Αν το υποξειδιο του αζωτου δεν ηταν επικινδυνο θα επερνα τακτικα για τη φαση. Μου αρεσει πολυ το πηγαίο γελιο αλλα μου ειναι πολυ δυσκολο να το καταφερω.
Το Rick and Morty δεν σου προκαλει γέλωτα;
Μου αρεσε πολυ. Πολυ εξυπνο σε παρα πολλες φασεις. Εκτιμησα ολα τα αστεια του. Δεν γελασα.
Χεχ, οκ. Δύσκολη περίπτωση τότε :wave:
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 29 Αύγ 2019, 01:55

Ειχα γελασει πολυ μ αυτο. Ενταξει, ειναι καφριλα να γελας με τα νευρα του ανθρωπου, ενταξει δεν μιλαμε για εξυπνα αστεια παρα μονο για παθημα ενος ανθρωπου, τι πιο πρωτογονο απο το να γελας με κατι τετοιο, αλλα γελασα πολυ. Χαλαλι


Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 03 Δεκ 2019, 14:18

Antigeist έγραψε:
29 Αύγ 2019, 00:23
Ο μεγάλος ιστορικός Κονδύλης είχε πει σε μια συνέντευξη ότι χιούμορ δεν είναι να γελάς πάνω στους άλλους αλλά "να γελάς πάνω στον εαυτό σου μαζί με τους άλλους", "να σχετικοποιείς τον εαυτό σου" . Παράδειγμα το τελευταίο μου ποστ στο νήμα με τις γάμπες.

Δυστυχώς έχει επικρατήσει "χιούμορ" να σημαίνει απλή κοροϊδία/ειρωνεία που όμως σερβίρεται σε λίγο ραφιναρισμένη, πνευματώδη μορφή. Με άλλα λόγια η διαφορά μεταξύ χιούμορ και χλευασμού αναλύεται στη φράση style over substance. Άλλο στιλ, ίδια ουσία.

Χιούμορ σημαίνει λοιπόν να βλακίζεις και να παιδιαρίζεις εντέχνως. Παλιά ο παλιάτσος λεγόταν παλιάτσος, κανείς δεν τον έπαιρνε στα σοβαρά και δεν είχαμε και πολλούς ενδοιασμούς να του ρίξουμε και καμία ντομάτα όταν το καλούσε η περίσταση. Σήμερα τον παλιάτσο τον εξευγενίσαμε σε "κωμικό" και πολλοί τον έχουν για δάσκαλο και πρότυπο σοφίας.

Κάθε που βλέπω ξέρω γω Böhmermann, Maher η και Σίλα (ατάλαντος, καμία σχέση με τους άλλους δύο) σκέφτομαι ότι είναι σημάδι μαλθακότητας να γελάς τόσο πολύ μαζί τους που να ξεχνάς να γελάς πάνω τους.
.

Η Ειρωνεία που λές Αντι....μιά πολυσήμαντη έννοια ....

όταν τήν ανακάλυψαν οι Αρχαίοι....λένε οτι είδαν νά φέρνει κάποιου είδους Κάθαρση....

Καί πρέπει νά είναι ανώτερος Λόγος μάλλον....γιατί τά παιδιά δέν τήν πιάνουν εύκολα... . :102:

Δέν ξέρω αν υπάρχει καί σέ όλους τούς λαούς.....

Άν βάζεις καί τούς Γελοιο1γράφους μέσα στούς "παλιάτσους".....

Προσωπικά τούς θεωρώ από τά εξυπνότερα ατομα τής κοινωνίας....


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 03 Δεκ 2019, 14:19

Το χιούμορ είναι έλλειψη προσωπικότητας
Ως προσωπικότητα βεληνεκούς είμαι ο άνθρωπος χωρίς χιούμορ
Σε τίποτα και πουθενά δε βοηθάει το χιούμορ
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68585
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Δεκ 2019, 14:29

Είναι άλλο το χιούμορ και άλλο η πλάκα.

Στην Ελλάδα, κάπου έχουμε συνδέσει το χιούμορ με την πλάκα που αφορά σε γελοιοποίηση και παθήματα άλλων.

Καμμία σχέση μεταξύ αυτών των δύο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 03 Δεκ 2019, 14:35

Το χιουμορ μπορει να ειναι και πικρια, στεναχωρια, απογοητευση, η οποια εκδηλωνεται/εκτονωνεται με αυτη την μορφη.
Γενικως νομιζω πως δεν εχει μονοσημαντη εννοια.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68585
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Δεκ 2019, 14:39

Daje έγραψε:
03 Δεκ 2019, 14:35
Το χιουμορ μπορει να ειναι και πικρια, στεναχωρια, απογοητευση, η οποια εκδηλωνεται/εκτονωνεται με αυτη την μορφη.
Γενικως νομιζω πως δεν εχει μονοσημαντη εννοια.
Είναι αμυντικός μηχανισμός έκφρασης για την απαισιόδοξη/κυνική οπτική των πραγμάτων.

Γι' αυτό και το αγγλικό χιούμορ είναι αξεπέραστο.

Στα καθ' ημάς, ο καλύτερος εκφραστής του ήταν ο Λογοθετίδης.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 03 Δεκ 2019, 14:41

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
03 Δεκ 2019, 14:19
Το χιούμορ είναι έλλειψη προσωπικότητας
Ως προσωπικότητα βεληνεκούς είμαι ο άνθρωπος χωρίς χιούμορ
Σε τίποτα και πουθενά δε βοηθάει το χιούμορ
Έχεις χιούμορ.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 03 Δεκ 2019, 14:55

Antigeist έγραψε:
29 Αύγ 2019, 00:23
Ο μεγάλος ιστορικός Κονδύλης είχε πει σε μια συνέντευξη ότι χιούμορ δεν είναι να γελάς πάνω στους άλλους αλλά "να γελάς πάνω στον εαυτό σου μαζί με τους άλλους", "να σχετικοποιείς τον εαυτό σου" . Παράδειγμα το τελευταίο μου ποστ στο νήμα με τις γάμπες.

Δυστυχώς έχει επικρατήσει "χιούμορ" να σημαίνει απλή κοροϊδία/ειρωνεία που όμως σερβίρεται σε λίγο ραφιναρισμένη, πνευματώδη μορφή. Με άλλα λόγια η διαφορά μεταξύ χιούμορ και χλευασμού αναλύεται στη φράση style over substance. Άλλο στιλ, ίδια ουσία.

Χιούμορ σημαίνει λοιπόν να βλακίζεις και να παιδιαρίζεις εντέχνως. Παλιά ο παλιάτσος λεγόταν παλιάτσος, κανείς δεν τον έπαιρνε στα σοβαρά και δεν είχαμε και πολλούς ενδοιασμούς να του ρίξουμε και καμία ντομάτα όταν το καλούσε η περίσταση. Σήμερα τον παλιάτσο τον εξευγενίσαμε σε "κωμικό" και πολλοί τον έχουν για δάσκαλο και πρότυπο σοφίας.

Κάθε που βλέπω ξέρω γω Böhmermann, Maher η και Σίλα (ατάλαντος, καμία σχέση με τους άλλους δύο) σκέφτομαι ότι είναι σημάδι μαλθακότητας να γελάς τόσο πολύ μαζί τους που να ξεχνάς να γελάς πάνω τους.
Ο μεγάλος ιστορικός Κονδύλης λέει μαλακίες.

Κωμωδία είναι αυτό:

In a modern sense, comedy (from the Greek: κωμῳδία, kōmōidía) is a genre of fiction that refers to any discourse or work generally intended to be humorous or amusing by inducing laughter, especially in theatre, television, film, stand-up comedy, books and novels or any other medium of entertainment. The origins of the term are found in Ancient Greece. In the Athenian democracy, the public opinion of voters was influenced by the political satire performed by the comic poets at the theaters.[1] The theatrical genre of Greek comedy can be described as a dramatic performance which pits two groups or societies against each other in an amusing agon or conflict. Northrop Frye depicted these two opposing sides as a "Society of Youth" and a "Society of the Old."[2] A revised view characterizes the essential agon of comedy as a struggle between a relatively powerless youth and the societal conventions that pose obstacles to his hopes. In this struggle, the youth is understood to be constrained by his lack of social authority, and is left with little choice but to take recourse in ruses which engender very dramatic irony which provokes laughter.[3]

Satire and political satire use comedy to portray persons or social institutions as ridiculous or corrupt, thus alienating their audience from the object of their humor. Parody subverts popular genres and forms, critiquing those forms without necessarily condemning them.

Other forms of comedy include screwball comedy, which derives its humor largely from bizarre, surprising (and improbable) situations or characters, and black comedy, which is characterized by a form of humor that includes darker aspects of human behavior or human nature. Similarly scatological humor, sexual humor, and race humor create comedy by violating social conventions or taboos in comic ways. A comedy of manners typically takes as its subject a particular part of society (usually upper-class society) and uses humor to parody or satirize the behavior and mannerisms of its members. Romantic comedy is a popular genre that depicts burgeoning romance in humorous terms and focuses on the foibles of those who are falling in love.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 03 Δεκ 2019, 15:23

Κατα τον Αντορνο, το χιουμορ ειναι εργαλειο καταπιεσης της καπιταλιστικης βιομηχανιας του θεαματος.
Το γελιο ειναι μια ασθενεια που επιτιθεται στην αληθινη ευτυχια και την παρασυρει στην αναξια απολυτοτητα του. Το να γελας με κάτι σημαινει παντα χλευασμο, στην πραγματικοτητα μια εισβολη της βαρβαρης ζωης, αυτοεπιβεβαιωση που προετοιμαζεται να γιορτασει την απελευθερωση της απο οποιοδηποτε ενδοιασμο, οταν προκυψει η κοινωνικη συνθηκη. Ενα κοινο που σκαει στα γελια είναι μια παρωδια της ανθρωποτητας και μια καρικατουρα της κοινωνικης αλληλεγγυης.
Το μονο ειδος χαρας, κατα τους Χορκχειμερ και Αντορνο, ειναι αυστηρο.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 03 Δεκ 2019, 15:26

blackpaint έγραψε:
03 Δεκ 2019, 15:23
Κατα τον Αντορνο, το χιουμορ ειναι εργαλειο καταπιεσης της καπιταλιστικης βιομηχανιας του θεαματος.
Το γελιο ειναι μια ασθενεια που επιτιθεται στην αληθινη ευτυχια και την παρασυρει στην αναξια απολυτοτητα του. Το να γελας με κάτι σημαινει παντα χλευασμο, στην πραγματικοτητα μια εισβολη της βαρβαρης ζωης, αυτοεπιβεβαιωση που προετοιμαζεται να γιορτασει την απελευθερωση της απο οποιοδηποτε ενδοιασμο, οταν προκυψει η κοινωνικη συνθηκη. Ενα κοινο που σκαει στα γελια είναι μια παρωδια της ανθρωποτητας και μια καρικατουρα της κοινωνικης αλληλεγγυης.
Το μονο ειδος χαρας, κατα τους Χορκχειμερ και Αντορνο, ειναι αυστηρο.
Έτσι.
Τα χιουμοριστικά αντανακλαστικά είναι αντισεξουαλική καταπίεση των ενστίκτων.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68585
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Δεκ 2019, 15:30

blackpaint έγραψε:
03 Δεκ 2019, 15:23

Το μονο ειδος χαρας, κατα τους Χορκχειμερ και Αντορνο, ειναι αυστηρο.
Αυτό με παρέπεμψε και στην χριστιανική εσωτερικότητα. Και ομολογώ ότι γέλασα.

Να' σαι καλά βρε μπλάκι. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 03 Δεκ 2019, 15:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Δεκ 2019, 15:30
blackpaint έγραψε:
03 Δεκ 2019, 15:23

Το μονο ειδος χαρας, κατα τους Χορκχειμερ και Αντορνο, ειναι αυστηρο.
Αυτό με παρέπεμψε και στην χριστιανική εσωτερικότητα. Και ομολογώ ότι γέλασα.

Να' σαι καλά βρε μπλάκι. :lol:

.

Ησουν μέ τούς Δωριζαίους ;;; . :8)

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 03 Δεκ 2019, 15:38

ωωχ θεέ μου

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 03 Δεκ 2019, 15:41

εχω συνειδητα κοψει οποια κωμικη εκπομπη υπαρχει που ειρωνευεται ανθρώπους της καθημερινότητας για να ανεβασει τα νουμερα της
βεβαιως το αυτο πραττω οταν στοχευει και διασημους(ιδιως οσους δεν κατεχουν καποιου ειδους εξουσιας,δεν ειναι πολιτικοι,μεγαλοεπιχειρηματιες ή διαμορφωτες κοινης γνωμης) για κουσουρια που μπορει να εχουν ή ξερω γω για λεκτικα σαρδαμ..
ασφαλως ειναι πανευκολο να γελασεις,αλλα δεν παυει να ειναι μια βαρβαροτητα,που οφειλουμε να αποφευγουμε,ωστε να μην αλλοτριωθουμε περαιτερω.
δεν εννοω πως παντοτε ετσι ημουν και τετοια ηταν η σταση μου,αλλα εδω που τα λεμε υπηρχε εποχη,στα σχολικα ετη προφανως, που αγοραζα δυο αθλητικες εφημεριδες(!).Υποτιθεται τετοιες παιδικες ασθενειες καποτε τις ξεπερναμε...
σωστα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών