Ο Καλούντας

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο Καλούντας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 16 Δεκ 2021, 18:23

Λοξίας έγραψε:
16 Δεκ 2021, 18:17
Στύγιος έγραψε:
16 Δεκ 2021, 18:14
Λοξίας έγραψε:
16 Δεκ 2021, 17:29

Ωπ! Πως μου ήρθε τον καλώντα; Λάθος μου... :oops:
Έχουμε ενισχυτική διδασκαλία στο σχολείο.Θα φροντίσουμε και για τμήμα υπερηλίκων. :a015::smt077
Μέσα...αρκεί να έχεις κάνει εμβόλιο, μπας και με κολλήσεις ρε μπάμια... :hammer:
Γω έχω (μ)πιστοποιητικό, δεν κολλάω σαν τεφάλ λέμε και δεν κάνω ενισχυτική σε στούρνους. Να σ' αναλάβουν άλλοι.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6825
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ο Καλούντας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Δεκ 2021, 18:29

Στύγιος έγραψε:
16 Δεκ 2021, 18:23
Λοξίας έγραψε:
16 Δεκ 2021, 18:17
Στύγιος έγραψε:
16 Δεκ 2021, 18:14


Έχουμε ενισχυτική διδασκαλία στο σχολείο.Θα φροντίσουμε και για τμήμα υπερηλίκων. :a015::smt077
Μέσα...αρκεί να έχεις κάνει εμβόλιο, μπας και με κολλήσεις ρε μπάμια... :hammer:
Γω έχω (μ)πιστοποιητικό, δεν κολλάω σαν τεφάλ λέμε και δεν κάνω ενισχυτική σε στούρνους. Να σ' αναλάβουν άλλοι.
Πάρε να 'χεις ρε...

:hammer::smt129:sal9::na!:

:smt077

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο Καλούντας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 16 Δεκ 2021, 18:38

Λοξίας έγραψε:
16 Δεκ 2021, 18:29
Στύγιος έγραψε:
16 Δεκ 2021, 18:23
Λοξίας έγραψε:
16 Δεκ 2021, 18:17

Μέσα...αρκεί να έχεις κάνει εμβόλιο, μπας και με κολλήσεις ρε μπάμια... :hammer:
Γω έχω (μ)πιστοποιητικό, δεν κολλάω σαν τεφάλ λέμε και δεν κάνω ενισχυτική σε στούρνους. Να σ' αναλάβουν άλλοι.
Πάρε να 'χεις ρε...

:hammer::smt129:sal9::na!:

:smt077
:lol::lol:

"Φόρτωσα" σήμερα 7η ώρα ,γιατί είπα κι γω μετά την εξέταση να τους δείξω στην παράδοση μια παρουσίαση στην ιστορία.Εεε μου την ψιλοακυρώσανε με χάχανα , οπότε έκλεισε το λάπτοπ και επήλθε "στρατιωτικοποίηση" . 2 σελίδες παράδοση παρακάτω ύλης + φύλλο εργασίας .
ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6825
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ο Καλούντας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Δεκ 2021, 18:49

Ου να χαθείς ρε...είσαι γκακός με τα μπαιδιά... :lol:

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2186
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Ο Καλούντας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 20 Δεκ 2021, 11:59

Όσοι πασχίζουν να δικαιολογήσουν τύπους όπως ο «καλούντας», ας αναρωτηθούν, πρώτον, πώς κάνει το θηλυκό και το ουδέτερο (προτείνω: «η καλούσαινα», «το καλούνενο» :wink ) και, δεύτερον, ας διαβάσουν την παρακάτω τοποθέτηση φιλολόγου από το ιστολόγιο του Σαραντάκου, σε σχέση με τα παρεμφερή εκτρώματα «ο συλληφθέντας», «ο απαλλαγέντας»:

“Ο συλληφθείς και ο απαλλαγείς είναι λόγιες λέξεις, δηλαδή δάνειες από την αρχαία και όχι κληρονομημένες από την αρχαία. Ολοκλήρωσαν τον κύκλο της ζωής τους, σταμάτησαν να λέγονται στη ζωντανή εξελισσόμενη γλώσσα πριν αλλάξει η κλίση τους, και αργότερα ξαναμπήκαν για ειδικές (διοικητικές κλπ.) χρήσεις στη μορφή όπου είχαν μείνει, απροσάρμοστες.

Κλίνονται αρχαϊστί. Αυτός που τις επανέφερε στη χρήση ήξερε να τις κλίνει γιατί ήξερε αρχαία. Αυτός που ακούγοντας «τον συλληφθέντα, οι συλληφθέντες» λέει και «ο συλληφθέντας» εφαρμόζει την αναλογία λόγω άγνοιας. Και η άγνοιά του είναι απόλυτα φυσιολογική, γιατί η αρχαία γραμματική δεν ανήκει στη φυσική του γλωσσική κληρονομιά. (Θα ήταν εντελώς λαϊκίστικο να γενικεύσει κανείς λέγοντας ότι η αρχαία γραμματική δεν ανήκει σε κανενός τη φυσική γλωσσική κληρονομιά, γιατί ναι μεν κανείς δε μιλάει αρχαία αλλά ούτε και κανείς μιλάει, σήμερα πια, αποκλειστικά όπως άκουσε προφορικά από τη μάνα του και τη γιαγιά του – μαθαίνουμε από ένα σωρό πηγές.)

Πρόκειται λοιπόν για μια λανθασμένη χρήση λόγιας λέξεις από λαϊκούς ομιλητές. Όταν, αντίστροφα, λόγιοι ομιλητές κάνουν λάθος σε λαϊκούς τύπους που μισοάκουσαν κάποτε χωρίς να τους κατανοήσουν πλήρως, δε σπεύδουμε να τους δικαιολογήσουμε λέγοντας ότι είναι μια φυσική εξέλιξη – ονομάζουμε το λάθος λάθος.”
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο Καλούντας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Δεκ 2021, 12:16

Η επόμενη γενιά θα συνεννοείται με Smilies.
Οι εκθέσεις θα μοιάζουν περισσότερο με Ρέμπους παρά με κείμενα.

Μην κολλάτε σε Σαμψούντες και Καλούντες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40859
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο Καλούντας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2021, 12:47

Μαλακίες λέει ο φιλόλογος. Όπως είπα και πιο πίσω, ο σχηματισμός ονομαστικής από την αιτιατική είναι φαινόμενο πολλών αιώνων. Είναι γλωσσική εξέλιξη. Ο ενεστώτας δεν είναι λάθος, ο μέλλοντας δεν είναι λάθος, ο γίγαντας δεν είναι λάθος, ο εξάντας δεν είναι λάθος, ο ιμάντας δεν είναι λάθος, ο πλακούντας δεν είναι λάθος.

Το αυτό και για τον πληγέντα. Όσο το ψευτοερώτημα περί θηλυκού και ουδετέρου, το θηλυκό σχηματίζει τύπο που δεν χρειάζεται αναλογία γιατί αυτοί οι τύποι χρησιμοποιούνται στην ΚΝΕ. Οι ουδέτεροι τύποι δεν συνηθίζονται έτσι κι αλλιώς.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25358
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ο Καλούντας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 20 Δεκ 2021, 12:49

hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2021, 12:47
Μαλακίες λέει ο φιλόλογος. Όπως είπα και πιο πίσω, ο σχηματισμός ονομαστικής από την αιτιατική είναι φαινόμενο πολλών αιώνων. Είναι γλωσσική εξέλιξη. Ο ενεστώτας δεν είναι λάθος, ο μέλλοντας δεν είναι λάθος, ο γίγαντας δεν είναι λάθος, ο εξάντας δεν είναι λάθος, ο ιμάντας δεν είναι λάθος, ο πλακούντας δεν είναι λάθος.

Το αυτό και για τον πληγέντα. Όσο το ψευτοερώτημα περί θηλυκού και ουδετέρου, το θηλυκό σχηματίζει τύπο που δεν χρειάζεται αναλογία γιατί αυτοί οι τύποι χρησιμοποιούνται στην ΚΝΕ. Οι ουδέτεροι τύποι δεν συνηθίζονται έτσι κι αλλιώς.
Ποιος είναι ο φιλόλογος;
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40859
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο Καλούντας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2021, 12:53

Δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Δεν έχει σημασία ποιος λέει κάτι αλλά τι είναι αυτό που λέει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26006
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ο Καλούντας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 20 Δεκ 2021, 12:54

Beria έγραψε:
20 Δεκ 2021, 12:49
hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2021, 12:47
Μαλακίες λέει ο φιλόλογος. Όπως είπα και πιο πίσω, ο σχηματισμός ονομαστικής από την αιτιατική είναι φαινόμενο πολλών αιώνων. Είναι γλωσσική εξέλιξη. Ο ενεστώτας δεν είναι λάθος, ο μέλλοντας δεν είναι λάθος, ο γίγαντας δεν είναι λάθος, ο εξάντας δεν είναι λάθος, ο ιμάντας δεν είναι λάθος, ο πλακούντας δεν είναι λάθος.

Το αυτό και για τον πληγέντα. Όσο το ψευτοερώτημα περί θηλυκού και ουδετέρου, το θηλυκό σχηματίζει τύπο που δεν χρειάζεται αναλογία γιατί αυτοί οι τύποι χρησιμοποιούνται στην ΚΝΕ. Οι ουδέτεροι τύποι δεν συνηθίζονται έτσι κι αλλιώς.
Ποιος είναι ο φιλόλογος;
αν εννοει τον Παγχρηστο ριξτε του ενα πολυμηνο μπαν
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40859
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο Καλούντας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Δεκ 2021, 13:24

Αυτό μού θυμίζει το περιστατικό με τον Βύρωνα Πολύδωρα, που είπε ότι ο Ελύτης θα μαστίγωνε τους διοργανωτές της έκθεσης "Ο νικήσαντας τον Αδη", που πραγματοποιήθηκε προς τιμήν του για τον 1 χρόνο από τον θάνατό του (1997) από την διοργάνωση του οργανισμού πολιτιστική πρωτεύουσα Θεσσαλονίκη. :smt005:

Στην συγκεκριμένη ομιλία του Πολύδωρα, βέβαια, έτυχε να βρίσκεται η Ιουλίτα Ηλιοπούλου, που, μέσα σε χειροκροτήματα των υπολοίπων, για την υποτιθέμενη οργή του Ελύτη για την «κακοποίησή» του, θύμισε ότι «ο νικήσαντας τον Άδη» είναι στίχος από το Άξιον Εστί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9079
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Ο Καλούντας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 20 Δεκ 2021, 18:41

Η λέξη "Καλούντας" μου φέρνει σε τέρας του βάλτου που βγαίνει τις ομιχλώδεις νύχτες και αρπάζει όσους χωρικούς είναι έξω από τα σπίτια τους.
Z

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25358
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ο Καλούντας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 20 Δεκ 2021, 18:43

hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2021, 13:24
Αυτό μού θυμίζει το περιστατικό με τον Βύρωνα Πολύδωρα, που είπε ότι ο Ελύτης θα μαστίγωνε τους διοργανωτές της έκθεσης "Ο νικήσαντας τον Αδη", που πραγματοποιήθηκε προς τιμήν του για τον 1 χρόνο από τον θάνατό του (1997) από την διοργάνωση του οργανισμού πολιτιστική πρωτεύουσα Θεσσαλονίκη. :smt005:

Στην συγκεκριμένη ομιλία του Πολύδωρα, βέβαια, έτυχε να βρίσκεται η Ιουλίτα Ηλιοπούλου, που, μέσα σε χειροκροτήματα των υπολοίπων, για την υποτιθέμενη οργή του Ελύτη για την «κακοποίησή» του, θύμισε ότι «ο νικήσαντας τον Άδη» είναι στίχος από το Άξιον Εστί.
Ο νικήσαντας τον Αδη και τον Ερωτα σώσαντας, αυτός ο πρίγκηπας των κρίνων είναι
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6825
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ο Καλούντας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 20 Δεκ 2021, 19:16

Τουλάχιστον, ας μην ρίξουμε και κάνα ανάθεμα στον Ελύτη, έτσι;
Νομίζω πως ο Ελύτης, ήξερε πολύ καλά για ποιον λόγο έγραψες τις μετοχές έτσι...
Χώρια την ποιητική άδεια (λόγω μέτρου;)
Αλλά για να τις έγραψε έτσι, ώστε η γλώσσα που χρησιμοποιεί στο Άξιον Εστί, να είναι σύμφωνη με την ΚΝΕ, ούτε καν!

Αν έτσι: Ο νικήσαντας τον Αδη και τον Ερωτα σώσαντας, αυτός ο πρίγκηπας των κρίνων είναι
ώστε να καταλάβουν οι σημερινοι ομιλητές της ΚΝΕ...

...τότε το "γιουβέτσι", ποιος θα το κατανοήσει;

Και μια μέρα θα 'ρθει βοηθούς ν' αποκτήσεις
Θυμήσου:
τον αγχέμαχο Ζέφυρο
το ερεβοκτόνο ρόδι
τα φλεγόμενα ωκύποδα φιλιά


Και φυσικά, υπάρχουν δεκάδες άλλες λέξεις ισάξιας "ακαταλαβίστικης" σημασίας για το 90% αυτών που κατανοούν μόνον την ΚΝΕ...

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38097
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο Καλούντας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 20 Δεκ 2021, 19:27

Καραμελίτσα έγραψε:
15 Δεκ 2021, 17:16
Ο καλών δεν είναι το δόκιμο; Ποιος λέει "καλούντας"; Μην είναι ντοπιολαλιά; Για θεσσαλονικιό ακούγεται.
Κι αν στην γραμμή είναι κάποια/@ γυναίκα/θηλυκότητ@ τι γίνεται, Λίτσα;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών