Κοιτίδα των ινδοευρωπαιων

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: Κοιτίδα των ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 14 Μαρ 2019, 16:50

Λεπο,να σε ρωτήσω κάτι αν ξέρεις.
Οι σλαβοι εκτός από όνοματα ποτάμων,έχουν άλλες λέξεις με τη ρίζα δαν;

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14148
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Κοιτίδα των ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 14 Μαρ 2019, 17:11

skartados έγραψε:
14 Μαρ 2019, 15:51
Leporello έγραψε:
14 Μαρ 2019, 15:28
skartados έγραψε:
14 Μαρ 2019, 15:20
Ινδοευρωπαικες γλωσσολογικες παπαριες.
Η ρίζα akw στην Ελλάδα είχε πολλές προφορές.
Αχ,όπως Αχαιοί,Αχελώος,Αχέροντας
То прόσεξες ότι με αχ- μόνο ονόματα και τοπωνύμια βρίσκεις;
Και με την άλλη Αρχαία ριζα για το νερό μόνο τέτοια βρίσκουμε
Δαναος,Ηριδανός,Ευρυτανία,ταναις.
Καθιερώθηκε το ύδωρ,το οποίο και αυτό κάποια στιγμή αντικαταστάθηκε από το νερό
Τοπωνύμια Ομως με το ύδωρ δεν έχουμε πλην της Ύδρας,που το όνομα δόθηκε από τα μυκηναικα πηγάδια με πόσιμο νερό που βρεθηκαν σε ένα λίμανακι της,τα οποία έχω δει και από κοντά.
Είναι βΕβαια πιθανόν και η όνομασια Έδεσσα να προέρχεται από αυτήν την ριζα.
Aει γειά σου, αρχίζεις να καταλαβαίνεις.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: Κοιτίδα των ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 14 Μαρ 2019, 17:35

Leporello έγραψε:
14 Μαρ 2019, 17:11
skartados έγραψε:
14 Μαρ 2019, 15:51
Leporello έγραψε:
14 Μαρ 2019, 15:28
То прόσεξες ότι με αχ- μόνο ονόματα και τοπωνύμια βρίσκεις;
Και με την άλλη Αρχαία ριζα για το νερό μόνο τέτοια βρίσκουμε
Δαναος,Ηριδανός,Ευρυτανία,ταναις.
Καθιερώθηκε το ύδωρ,το οποίο και αυτό κάποια στιγμή αντικαταστάθηκε από το νερό
Τοπωνύμια Ομως με το ύδωρ δεν έχουμε πλην της Ύδρας,που το όνομα δόθηκε από τα μυκηναικα πηγάδια με πόσιμο νερό που βρεθηκαν σε ένα λίμανακι της,τα οποία έχω δει και από κοντά.
Είναι βΕβαια πιθανόν και η όνομασια Έδεσσα να προέρχεται από αυτήν την ριζα.
Aει γειά σου, αρχίζεις να καταλαβαίνεις.
Εγώ αυτό που κατάλαβαινω είναι ότι και το λατινικό ακουα ελληνικη διάλεκτος είναι

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14148
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Κοιτίδα των ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 14 Μαρ 2019, 17:37

skartados έγραψε:
14 Μαρ 2019, 16:50
Λεπο,να σε ρωτήσω κάτι αν ξέρεις.
Οι σλαβοι εκτός από όνοματα ποτάμων,έχουν άλλες λέξεις με τη ρίζα δαν;
Oχι, η ρίζα είναι Ιρανική και σημαίνει "ποτάμι", όχι νερό.
https://en.wiktionary.org/wiki/Reconstr ... %E2%82%82-
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
LOUROS
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 23:31

Re: Κοιτίδα των ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LOUROS » 15 Μαρ 2019, 02:19

Jimmy81 έγραψε:
14 Μαρ 2019, 03:52
LOUROS έγραψε:Επίσης, τι γνώμη εχουν οι θαμώνες για την πρόσφατη θεωρία περι Γερμανο-προ-Ελληνικού υποστρώματος σε τοπωνύμια; Αν είχαμε γερμανικο και ανατολιακό ΙΕ τοπωνυμικό υπόστρωμα πριν την έλευση των Ελλήνων που στο διάολο ήταν οι Έλληνες. Στον Σείριο;
Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοια θεωρία για γερμανικό υπόστρωμα στην Ελλάδα που να υποστηρίζεται σήμερα από πολλούς. Από τις ΙΕ γλώσσες του υποστρώματος μόνο το ανατολιακό έχει ισχυρά στοιχεία. Οσο για το πού ήταν οι Ελληνες, απορώ που πριν το Σείριο δεν σκέφτηκες πιο κοντινές στην Ελλάδα περιοχές ως πιθανά μέρη όπως τα Βαλκάνια και οι στέπες της Μαύρης Θάλασσας.
Συγνώμη, αλλά ολες οι θεωρίες σχετικά με τους ΙΕ εχουν υπέρ και κατά. Και τι δηλαδή οτι δεν υποστηρίζεται απο πολλούς; Το θέμα είναι οτι υπάρχει η θεωρία αλλά δεν βλέπω να εχεις γνώμη, οπότε εντάξει, πες το ετσι. Οι Έλληνες φυσικά και ήταν στα Βαλκάνια, συγκεκριμένα στην κεντρική και βόρεια/βορειοδυτική Ελλάδα. Εκει αναπτύχθηκε η γλώσσα. Το πιο πριν είναι για να πουλάνε κουτόχορτο.
We're on a mission from God 777

skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: Κοιτίδα των ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 15 Μαρ 2019, 10:36

LOUROS έγραψε:
15 Μαρ 2019, 02:19
Jimmy81 έγραψε:
14 Μαρ 2019, 03:52
LOUROS έγραψε:Επίσης, τι γνώμη εχουν οι θαμώνες για την πρόσφατη θεωρία περι Γερμανο-προ-Ελληνικού υποστρώματος σε τοπωνύμια; Αν είχαμε γερμανικο και ανατολιακό ΙΕ τοπωνυμικό υπόστρωμα πριν την έλευση των Ελλήνων που στο διάολο ήταν οι Έλληνες. Στον Σείριο;
Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοια θεωρία για γερμανικό υπόστρωμα στην Ελλάδα που να υποστηρίζεται σήμερα από πολλούς. Από τις ΙΕ γλώσσες του υποστρώματος μόνο το ανατολιακό έχει ισχυρά στοιχεία. Οσο για το πού ήταν οι Ελληνες, απορώ που πριν το Σείριο δεν σκέφτηκες πιο κοντινές στην Ελλάδα περιοχές ως πιθανά μέρη όπως τα Βαλκάνια και οι στέπες της Μαύρης Θάλασσας.
Συγνώμη, αλλά ολες οι θεωρίες σχετικά με τους ΙΕ εχουν υπέρ και κατά. Και τι δηλαδή οτι δεν υποστηρίζεται απο πολλούς; Το θέμα είναι οτι υπάρχει η θεωρία αλλά δεν βλέπω να εχεις γνώμη, οπότε εντάξει, πες το ετσι. Οι Έλληνες φυσικά και ήταν στα Βαλκάνια, συγκεκριμένα στην κεντρική και βόρεια/βορειοδυτική Ελλάδα. Εκει αναπτύχθηκε η γλώσσα. Το πιο πριν είναι για να πουλάνε κουτόχορτο.
Εγώ πρώτη φορά ακούω για γερμανικο υπόστρωμα στην Ελλάδα.
Δώσε κανένα παράδειγμα.
Κατά τα άλλα συμφωνω με το τελευταίο που έγραψες για το που ήταν οι Έλληνες.

Άβαταρ μέλους
LOUROS
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 23:31

Re: Κοιτίδα των ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LOUROS » 15 Μαρ 2019, 14:57

Ο Eric Hemp το είχε διατυπώσει το 1989, δες στον σύνδεσμο για το σχετικό διάγραμμα.

http://sino-platonic.org/complete/spp23 ... guages.pdf

Μιλάει για GERMANO-PREHELLENIC (substrate geography).

Δεν ξέρω που ακριβώς το βάσισε ο ποιητής. Ετσι ξεκάρφωτα τώρα σκέφτομαι τα ποτάμια με Αχ-, π.χ. Αχελώος, Αχέροντας. Ή το Αχ-αιός που σημαίνει λαός της θάλασσας. Σε γερμανικές χώρες το Ach- δηλώνει ποτάμι. Π.χ Salzach, Bregenzer Ach, κτλ. Στην Αυστρία ιδιαίτερα το βλέπεις σε πολλά ρέματα και ποταμούς.

Τώρα από που το πήρανε αυτοί δεν ξέρω γιατί και στα γερμανικά από όσο γνωρίζω δεν χρησιμοποιείται η λέξη για το νερό γενικά. Οι Ιταλοί έχουν το Aqua.

Δεν ξέρω όμως άλλες λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο του Hemp.
We're on a mission from God 777

skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: Κοιτίδα των ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 15 Μαρ 2019, 15:58

LOUROS έγραψε:
15 Μαρ 2019, 14:57
Ο Eric Hemp το είχε διατυπώσει το 1989, δες στον σύνδεσμο για το σχετικό διάγραμμα.

http://sino-platonic.org/complete/spp23 ... guages.pdf

Μιλάει για GERMANO-PREHELLENIC (substrate geography).

Δεν ξέρω που ακριβώς το βάσισε ο ποιητής. Ετσι ξεκάρφωτα τώρα σκέφτομαι τα ποτάμια με Αχ-, π.χ. Αχελώος, Αχέροντας. Ή το Αχ-αιός που σημαίνει λαός της θάλασσας. Σε γερμανικές χώρες το Ach- δηλώνει ποτάμι. Π.χ Salzach, Bregenzer Ach, κτλ. Στην Αυστρία ιδιαίτερα το βλέπεις σε πολλά ρέματα και ποταμούς.

Τώρα από που το πήρανε αυτοί δεν ξέρω γιατί και στα γερμανικά από όσο γνωρίζω δεν χρησιμοποιείται η λέξη για το νερό γενικά. Οι Ιταλοί έχουν το Aqua.

Δεν ξέρω όμως άλλες λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο του Hemp.
Εγώ με βάση το ακούα,το νερό βλεπω τα εξής
Λατινικα
aqua
Γερμανίκα
ahua
Λιθουανικα
upė
Ακριβώς οι 3 μετατροπές στην προφορά του kʷ που εμφανίζονται στον ελληνικό χώρο
Α(Χ)αιος
Ευρι(Π)ος
Ι(κκ)ος ,κου αντί για που,λύκος από την ρίζα *wĺ̥kʷos
Επειδή ομως συγκρίνουν μόνο μια μορφή προφοράς από κάθε λαό,αυτήν που επικράτησε,οι υπόλοιπες παράβλεπονται και βγαινει ο κάθε ένας και λέει ότι καμμια γλώσσα δεν φαίνεται ως προγονος

skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: Κοιτίδα των ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 15 Μαρ 2019, 16:22

Ειδικά η πιε ρίζα για τον λύκο δείχνει την γελοιότητα της θεωρίας αυτής.
Η υποτιθέμενη ρίζα είναι wĺ̥kʷos.
Συμφωνα με τις αποκαταστάσειςηι λατινική lupus και η ελληνική λύκος θα έπρεπε να είναι αντιστρόφες

Δηλαδή η ελληνική να είναι λυπος και η λατινική λύκος.
Εκεί επιστρατεύεται η θεωρία των δανείων.Σίγουρα θα βρηκαν καποια υποθετική γλώσσα που δανεισε το λυπος στους Λατίνους και για εδώ θα βρηκαν τίποτα προιωνες που ήρθαν από τα κουργκαν 1000 χρόνια νωριτερα από τους ιστορικούς Ίωνες.
Γελάει ο κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6450
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Κοιτίδα των ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 16 Μαρ 2019, 00:25

skartados έγραψε:Βρε λέει ο Ηρόδοτος ότι οι Λελεγες πήγαν από εδώ στην Ασία;Ναι.
Άρα πάλι λάθος κάνεις.
Δύο εκδοχές λέει. Οτι από τα νησιά πήγαν στη Μ.Ασία και ότι αρχικά ήταν Μικρασιάτες και ήρθαν εδώ. Γενικά δεν υπάρχει παραδοχή από πού προέρχονταν. Βρίσκεις αναφορές και για τις δύο περιοχές (Ελλάδα-Μικρά Ασία). Και να πήγαν δεν σημαίνει ότι θα έχαναν τη γλώσσα τους επειδή το λές εσύ. Οπως δεν την έχασαν τόσα άλλα ελληνικά φύλα.
skartados έγραψε:Παρά πολλές κορυφές βουνων όνομαζονται προφήτη Ηλία.Ακόμα και στο χωριό μου έτσι λέγεται,στον Ταΰγετο κτλ.
Ό πολιτης Ο λαογράφος είχε αφιερώσει ολόκληρο κεφάλαιο για αυτό.
Βάλε και στοιχεία για το ποιες έχουν εκκλησία εκεί κοντά. Βάλε και όσες δεν έχουν τέτοια ονομασία και φυσικά όχι μόνο τα βουνά. Η γεωγραφία έχει και πεδιάδες, ποταμούς, πόλεις, πεδιάδες κλπ
skartados έγραψε:Μαρεσει που γελάς βρε χαχα,όταν το όνομα της πόλης που ζεις ,η Αθήνα ,.είναι μια τέτοια περίπτωση.
Σωστά μιας...προελληνικής θεότητας. Εγώ δεν είπα ότι δεν παίρνουν οι πόλεις ονόματα και από θεότητες. Εγώ σου είπα ότι όποια τοπωνύμια δεν έχουν ελληνική ετυμολογία μπορούν να ερμηνευτούν μέσω δύο οδών. Ή τα βρήκαν οι Ελληνες εδώ (άρα υπάρχει υπόστρωμα), ή ονομάστηκαν έτσι μετά την εμφάνιση των Ελλήνων από τη γλώσσα άλλων λαών που εισήλθαν μετά τους Ελληνες. Ακόμα κι αν δεν θες να έρχονται άλλοι λαοί μετά τους Ελληνες πες ότι οφείλεται σε μια θρησκεία που είχε θεότητες την...Προβάλινθο, την Κόρινθο, τον Ολυμπο κλπ. και η θρησκεία αυτή διαδόθηκε μετά την εμφάνιση των Ελλήνων εδώ. Δεν έχει σημασία αν η ονομασία μιας πόλης οφείλεται σε θρησκευτικό αίτιο. Μας ενδιαφέρει πότε συνέβη αυτό ώστε να δούμε αν μιλάμε για υπόστρωμα ή όχι. Εγώ δεν βρίσκω στοιχεία ότι μεταδόθηκε θρησκεία ή ήρθαν λαοί στην Ελλάδα μετά τους Ελληνες σε τέτοια έκταση που να επηρεάσουν τον γλωσσικό χάρτη της Ελλάδας τόσο πολύ. Εσύ ξέρεις? Και με ποια στοιχεία?
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6450
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Κοιτίδα των ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 16 Μαρ 2019, 00:30

LOUROS έγραψε:
15 Μαρ 2019, 02:19
Jimmy81 έγραψε:
14 Μαρ 2019, 03:52
LOUROS έγραψε:Επίσης, τι γνώμη εχουν οι θαμώνες για την πρόσφατη θεωρία περι Γερμανο-προ-Ελληνικού υποστρώματος σε τοπωνύμια; Αν είχαμε γερμανικο και ανατολιακό ΙΕ τοπωνυμικό υπόστρωμα πριν την έλευση των Ελλήνων που στο διάολο ήταν οι Έλληνες. Στον Σείριο;
Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοια θεωρία για γερμανικό υπόστρωμα στην Ελλάδα που να υποστηρίζεται σήμερα από πολλούς. Από τις ΙΕ γλώσσες του υποστρώματος μόνο το ανατολιακό έχει ισχυρά στοιχεία. Οσο για το πού ήταν οι Ελληνες, απορώ που πριν το Σείριο δεν σκέφτηκες πιο κοντινές στην Ελλάδα περιοχές ως πιθανά μέρη όπως τα Βαλκάνια και οι στέπες της Μαύρης Θάλασσας.
Συγνώμη, αλλά ολες οι θεωρίες σχετικά με τους ΙΕ εχουν υπέρ και κατά. Και τι δηλαδή οτι δεν υποστηρίζεται απο πολλούς; Το θέμα είναι οτι υπάρχει η θεωρία αλλά δεν βλέπω να εχεις γνώμη, οπότε εντάξει, πες το ετσι. Οι Έλληνες φυσικά και ήταν στα Βαλκάνια, συγκεκριμένα στην κεντρική και βόρεια/βορειοδυτική Ελλάδα. Εκει αναπτύχθηκε η γλώσσα. Το πιο πριν είναι για να πουλάνε κουτόχορτο.
Η γνώμη μου είναι ότι δεν ισχύει γερμανικό υπόστρωμα στην Ελλάδα διότι η πρωτογερμανική γλώσσα αναπτύχθηκε στη Σκανδιναβία. Θα ήταν απίθανο να είχε επεκταθεί μέχρι την Ελλάδα. Το πού ήταν οι Ελληνες στην μακρινή προϊστορία δεν το ξέρουμε διότι δεν έχουμε γραπτές μαρτυρίες. Γι' αυτό και υπάρχουν οι σχετικές υποθέσεις.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
LOUROS
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 23:31

Re: Κοιτίδα των ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LOUROS » 16 Μαρ 2019, 01:18

Jimmy81 έγραψε:
16 Μαρ 2019, 00:30
Η γνώμη μου είναι ότι δεν ισχύει γερμανικό υπόστρωμα στην Ελλάδα διότι η πρωτογερμανική γλώσσα αναπτύχθηκε στη Σκανδιναβία. Θα ήταν απίθανο να είχε επεκταθεί μέχρι την Ελλάδα. Το πού ήταν οι Ελληνες στην μακρινή προϊστορία δεν το ξέρουμε διότι δεν έχουμε γραπτές μαρτυρίες. Γι' αυτό και υπάρχουν οι σχετικές υποθέσεις.
Συμφωνώ εν μέρει. Το οτι η γερμανική γλώσσα αναπτύχθηκε στη Σκανδιναβία είναι μια υπόθεση. Μπορεί και να ανπτύχθηκε στη Θράκη. Η αλήθεια είναι οτι υπάρχουν τοπωνύμια στην Αρχαία Ελλάδα, ιδίως τα Ομηρικά, που δυσκολεύουν τους γλωσσολόγους... κι ετσι βλέπεις που και που κουφές ερμηνείες σαν του Hamp.
We're on a mission from God 777

skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: Κοιτίδα των ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 16 Μαρ 2019, 01:45

ι. Εγώ δεν βρίσκω στοιχεία ότι μεταδόθηκε θρησκεία ή ήρθαν λαοί στην Ελλάδα μετά τους Ελληνες
πλησίον δὲ ἱερόν ἐστιν Ἀφροδίτης Οὐρανίας. πρώτοις δὲ ἀνθρώπων Ἀσσυρίοις κατέστη σέβεσθαι τὴν Οὐρανίαν, μετὰ δὲ Ἀσσυρίους Κυπρίων Παφίοις καὶ Φοινίκων τοῖς Ἀσκάλωνα ἔχουσιν ἐν τῇ Παλαιστίνῃ, παρὰ δὲ Φοινίκων Κυθήριοι μαθόντες σέβουσιν·
https://el.m.wikisource.org/wiki/Ελλάδο ... σις/Αττικά

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6450
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Κοιτίδα των ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 16 Μαρ 2019, 01:57

skartados έγραψε:
14 Μαρ 2019, 15:20
Ο Σακελλαρίου το γράφει αυτό λόγω της προταθείσας ετυμολογίας του ονόματος των Αχαιών από τη ρίζα *akw- η οποία στην Ελληνική θα έδινε κάποια στιγμή "ατ" ή "απ" ανάλογα με το γλωσσικό περιβάλλον.
Ινδοευρωπαικες γλωσσολογικες παπαριες.
Η ρίζα akw στην Ελλάδα είχε πολλές προφορές.
Αχ,όπως Αχαιοί,Αχελώος,Αχέροντας
Π,όπως απια,ενιπεας,ευριπος
Κ,όπως ικκος,ικκοτας=ιππότης,κου Ιωνικό αντί για που.
https://en.m.wiktionary.org/wiki/ποῦ#Ancient_Greek
skartados έγραψε:Εγώ με βάση το ακούα,το νερό βλεπω τα εξής
Λατινικα
aqua
Γερμανίκα
ahua
Λιθουανικα
upė
Ακριβώς οι 3 μετατροπές στην προφορά του kʷ που εμφανίζονται στον ελληνικό χώρο
Α(Χ)αιος
Ευρι(Π)ος
Ι(κκ)ος ,κου αντί για που,λύκος από την ρίζα *wĺ̥kʷos
Επειδή ομως συγκρίνουν μόνο μια μορφή προφοράς από κάθε λαό,αυτήν που επικράτησε,οι υπόλοιπες παράβλεπονται και βγαινει ο κάθε ένας και λέει ότι καμμια γλώσσα δεν φαίνεται ως προγονος
Το ίππος/ικκος δεν προέρχεται από τι ριζα akw-. Η μορφή της λέξης αντακλά ουρανικό κλειστό ḱw που εξελίχτηκε σε διπλό σύμφωνο και όχι χειλοϋπερωικο kw. Η Απια προέρχεται από το "από" το οποίο προέρχερται από άλλη ρίζα και συγκεκριμένα την h3epo-

Τώρα εμάς μας νοιάζουν οι μετατροπές των φθόγγων στην Ελληνική γλώσσα όχι σε οποιαδήποτε λέξη ή τοπωνύμιο υπάρχει στον γεωγραφικό χώρο της Ελλάδας διότι αυτά θα μπορούσαν να αποτελούν κατάλοιπα άλλης γλώσσας. Αν ανοίξεις ένα οποιοδήποτε γλωσσολογικό βιβλίο για την ΙΕ θεωρία σου λέει ότι το *kw- απαντά ως π,τ,κ ενώ η μυκηναϊκή έχει διατηρήσει το kw. Ο Σακελλαρίου δεν έγραψε όλες τις αντανακλάσεις. Τα παραδείγματά σου είναι ολίγον αχταρματοποιημένα. Στις περισσότερες περιπτώσεις παίρνεις διαφορετικές λέξεις. Για να ισχύει αυτό που θες με τις "προφορές" της ρίζας akw- θα έπρεπε να βρεις π.χ. το Αχαιός και ως Απαιος, Ακαιός κλπ. Αλλιώς η πιθανότητα το "Αχαιός" να είναι απομεινάρι άλλης γλώσσας παίζει δυνατά.
Καμία ΙΕ γλώσσα δεν φαίνεται πρόγονος των άλλων όχι μόνο διότι δεν είναι έχει όλες τις σειρές αποκατεσατημένων φθόγγων αλλά γιατί και δομικά/γραμματικά δεν καλύπτει τα κριτήρια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jimmy81 την 16 Μαρ 2019, 02:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6450
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Κοιτίδα των ινδοευρωπαιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 16 Μαρ 2019, 02:04

skartados έγραψε:
16 Μαρ 2019, 01:45
ι. Εγώ δεν βρίσκω στοιχεία ότι μεταδόθηκε θρησκεία ή ήρθαν λαοί στην Ελλάδα μετά τους Ελληνες
πλησίον δὲ ἱερόν ἐστιν Ἀφροδίτης Οὐρανίας. πρώτοις δὲ ἀνθρώπων Ἀσσυρίοις κατέστη σέβεσθαι τὴν Οὐρανίαν, μετὰ δὲ Ἀσσυρίους Κυπρίων Παφίοις καὶ Φοινίκων τοῖς Ἀσκάλωνα ἔχουσιν ἐν τῇ Παλαιστίνῃ, παρὰ δὲ Φοινίκων Κυθήριοι μαθόντες σέβουσιν·
https://el.m.wikisource.org/wiki/Ελλάδο ... σις/Αττικά
Αρα χάρη στη λατρεία της Αφροδίτης έχουμε τοπωνύμια Προβάλινθος, Ζάκυνθος, Πριήνη, Λυκαβηττός, Ολυμπος, Λάρισα, Θήβα κλπ. :smt005:
Πρέπει να περάσει άμεσα σε νήμα διάσωσης ιστορικών δημοσιεύσεων του phorum. :smt038
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών