Newspeak

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43994
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Newspeak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Ιουν 2023, 18:45

Isildur έγραψε:
01 Ιουν 2023, 18:40
hellegennes έγραψε:
01 Ιουν 2023, 18:31
Isildur έγραψε:
01 Ιουν 2023, 14:49
Δεν το αναφέρω σαν λάθος, αναγκαστικά, άλλωστε υπάρχουν αρκετά παραδείγματα με εντελώς διαφορετική προφορά του "γγ". Όπως πχ στην "συγγνώμη" που ακούγεται μονό "γ", ή στα "συγγραφέας", "εγγενής" κλπ που ακούγεται ως "νγ" (ή τέλος πάντων, ακουγόταν πριν την επέλαση των δημοσιογράφων με κρεατάκια στη μύτη) αλλά και το "συγγενής" που προφέρεται "νγκ". Οπότε, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος κανόνας, απλά λέω ότι τα είχα μάθει διαφορετικά και τα άκουγα έτσι (διαφορετικά) από όλους γύρω μου, αλλά από κάποια φάση και μετά (και μάλιστα αρκετά απότομα) άρχισαν όλα εκείνα τα "γκ" που με τρελαίνουν.
Κανόνας δεν υπάρχει, όλα αυτά προέκυψαν από διαφορετικές περιόδους και διαφορετικές διαλέκτους: συγνώμη, ένγραφο (όπου δεν είναι ακριβώς ν+γ), φαράνγκι, φενγκάρι, ανγκώνας, αγκείο, άνγκυρα, συγκενής και συνγκενής. Αυτό το [ν] στο έγγραφο και στο συγγενής είναι σαν το νι στην κούνια ή το αγγλικό ng.
Ναι, καταλαβαίνω τι λες, αλλά δεν είπα αυτό ακριβώς.

Είπα απλά ότι κάπου εκεί στα τέλη του 80 (αρχές 90 ίσως; δεν θυμάμαι ακριβώς), άλλαξε πολύ απότομα η προφορά για κάποιες απ' αυτές τις λέξεις, κάτι που μάλιστα είδα να συμβαίνει σε ανθρώπους που γνώριζα καλά και από χρόνια πριν. Κι επειδή είχα παρατηρήσει ότι τα "εggραφα" και τους "συggραφείς" και κάποια ακόμα τέτοια "συγκοπτόμενα" τα χρησιμοποιούσαν κατά κόρον κάποιοι δημοσιογράφοι πανεθνικής εμβέλειας (αν θυμάμαι καλά ο Χατζηνικολάου ένας απ' αυτούς), άρχισα να παρατηρώ αυτό που λέω. Γνωστούς μου (κυρίως αυτούς που επηρεάζονταν περισσότερο, σε στυλ "για να το λέει αυτός έτσι, κάτι θα ξέρει, έτσι θα είναι το σωστό") να αλλάζουν την προφορά τους μέσα σε λίγους μήνες...

Παρεμπιπτόντως, και το "τες" είδα πως έχει σχεδόν χαθεί πλέον. Κάποιοι λίγοι το χρησιμοποιούν(μ)ε πια... Άσχετο αυτό βέβαια, απλά μου 'ρθε. :lol:
Όπως λέμε "πες τες να περάσουν"; Τι λένε αντί αυτού;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Newspeak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 01 Ιουν 2023, 18:58

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Ιουν 2023, 18:45
Isildur έγραψε:
01 Ιουν 2023, 18:40
hellegennes έγραψε:
01 Ιουν 2023, 18:31


Κανόνας δεν υπάρχει, όλα αυτά προέκυψαν από διαφορετικές περιόδους και διαφορετικές διαλέκτους: συγνώμη, ένγραφο (όπου δεν είναι ακριβώς ν+γ), φαράνγκι, φενγκάρι, ανγκώνας, αγκείο, άνγκυρα, συγκενής και συνγκενής. Αυτό το [ν] στο έγγραφο και στο συγγενής είναι σαν το νι στην κούνια ή το αγγλικό ng.
Ναι, καταλαβαίνω τι λες, αλλά δεν είπα αυτό ακριβώς.

Είπα απλά ότι κάπου εκεί στα τέλη του 80 (αρχές 90 ίσως; δεν θυμάμαι ακριβώς), άλλαξε πολύ απότομα η προφορά για κάποιες απ' αυτές τις λέξεις, κάτι που μάλιστα είδα να συμβαίνει σε ανθρώπους που γνώριζα καλά και από χρόνια πριν. Κι επειδή είχα παρατηρήσει ότι τα "εggραφα" και τους "συggραφείς" και κάποια ακόμα τέτοια "συγκοπτόμενα" τα χρησιμοποιούσαν κατά κόρον κάποιοι δημοσιογράφοι πανεθνικής εμβέλειας (αν θυμάμαι καλά ο Χατζηνικολάου ένας απ' αυτούς), άρχισα να παρατηρώ αυτό που λέω. Γνωστούς μου (κυρίως αυτούς που επηρεάζονταν περισσότερο, σε στυλ "για να το λέει αυτός έτσι, κάτι θα ξέρει, έτσι θα είναι το σωστό") να αλλάζουν την προφορά τους μέσα σε λίγους μήνες...

Παρεμπιπτόντως, και το "τες" είδα πως έχει σχεδόν χαθεί πλέον. Κάποιοι λίγοι το χρησιμοποιούν(μ)ε πια... Άσχετο αυτό βέβαια, απλά μου 'ρθε. :lol:
Όπως λέμε "πες τες να περάσουν"; Τι λένε αντί αυτού;
"τις". Παντού "τις". "πες τις να περάσουν", αυτό.

Θυμάμαι έναν κανόνα απ' το γυμνάσιο (οκ... καμμιά σαρανταριά χρόνια πριν, οπότε μπορεί να τον θυμάμαι λανθασμένα), ότι πριν το ρήμα βάζουμε "τις" και μετά το ρήμα "τες". Δηλαδή, "αν τις δεις, φώναξέ τες". Αλλά βλέπω ότι το "τες" έχει εξαφανιστεί τελείως πλέον.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Newspeak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Ιουν 2023, 19:33

Isildur έγραψε:
01 Ιουν 2023, 18:40
Ναι, καταλαβαίνω τι λες, αλλά δεν είπα αυτό ακριβώς.

Είπα απλά ότι κάπου εκεί στα τέλη του 80 (αρχές 90 ίσως; δεν θυμάμαι ακριβώς), άλλαξε πολύ απότομα η προφορά για κάποιες απ' αυτές τις λέξεις, κάτι που μάλιστα είδα να συμβαίνει σε ανθρώπους που γνώριζα καλά και από χρόνια πριν. Κι επειδή είχα παρατηρήσει ότι τα "εggραφα" και τους "συggραφείς" και κάποια ακόμα τέτοια "συγκοπτόμενα" τα χρησιμοποιούσαν κατά κόρον κάποιοι δημοσιογράφοι πανεθνικής εμβέλειας (αν θυμάμαι καλά ο Χατζηνικολάου ένας απ' αυτούς), άρχισα να παρατηρώ αυτό που λέω. Γνωστούς μου (κυρίως αυτούς που επηρεάζονταν περισσότερο, σε στυλ "για να το λέει αυτός έτσι, κάτι θα ξέρει, έτσι θα είναι το σωστό") να αλλάζουν την προφορά τους μέσα σε λίγους μήνες...

Παρεμπιπτόντως, και το "τες" είδα πως έχει σχεδόν χαθεί πλέον. Κάποιοι λίγοι το χρησιμοποιούν(μ)ε πια... Άσχετο αυτό βέβαια, απλά μου 'ρθε. :lol:
Ναι, παρέλειψα να πω κάτι. Το είπα αυτό με αφορμή ότι αυτή η αλλαγή που λες έγινε λόγω τηλεόρασης. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι είναι διαφορετική προφορά από διαφορετική διάλεκτο, ποια δεν ξέρω, αλλά υποψιάζομαι κάποια νότια. Εμένα είναι στα όρια που με εκνευρίζει και το διορθώνω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Newspeak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 01 Ιουν 2023, 20:14

hellegennes έγραψε:
01 Ιουν 2023, 18:31
Saliveros έγραψε:
01 Ιουν 2023, 08:17
Το "ο καλών" γιατί είναι "άσχημο";
Το έχω εξηγήσει στο προηγούμενο νήμα. Γιατί συμπίπτει με το επίθετο. Περιμένω ότι θα ακολουθήσει "ο κακών και ο άσχημων".
Μα το επίθετο είναι "ο καλός". Πώς συμπίπτουν;
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    Λοξίας
    Δημοσιεύσεις: 6926
    Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
    Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

    Re: Newspeak

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Ιουν 2023, 20:20

    hellegennes έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 18:31
    SpoilerShow
    Isildur έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 14:49
    Δεν το αναφέρω σαν λάθος, αναγκαστικά, άλλωστε υπάρχουν αρκετά παραδείγματα με εντελώς διαφορετική προφορά του "γγ". Όπως πχ στην "συγγνώμη" που ακούγεται μονό "γ", ή στα "συγγραφέας", "εγγενής" κλπ που ακούγεται ως "νγ" (ή τέλος πάντων, ακουγόταν πριν την επέλαση των δημοσιογράφων με κρεατάκια στη μύτη) αλλά και το "συγγενής" που προφέρεται "νγκ". Οπότε, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος κανόνας, απλά λέω ότι τα είχα μάθει διαφορετικά και τα άκουγα έτσι (διαφορετικά) από όλους γύρω μου, αλλά από κάποια φάση και μετά (και μάλιστα αρκετά απότομα) άρχισαν όλα εκείνα τα "γκ" που με τρελαίνουν.
    Κανόνας δεν υπάρχει, όλα αυτά προέκυψαν από διαφορετικές περιόδους και διαφορετικές διαλέκτους: συγνώμη, ένγραφο (όπου δεν είναι ακριβώς ν+γ), φαράνγκι, φενγκάρι, ανγκώνας, αγκείο, άνγκυρα, συγκενής και συνγκενής. Αυτό το [ν] στο έγγραφο και στο συγγενής είναι σαν το νι στην κούνια ή το αγγλικό ng.
    Saliveros έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 08:17
    hellegennes έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 01:47
    Ακόμα είπα ότι δεν μ' αρέσει αισθητικά η λύση "ο καλούντας" αλλά εξίσου άσχημο είναι τα "ο καλών" και "τον καλούντα". Μπορείς να χρησιμοποιήσεις περίφραση ή κάποια άλλη λέξη.
    Το "ο καλών" γιατί είναι "άσχημο";
    Το έχω εξηγήσει στο προηγούμενο νήμα. Γιατί συμπίπτει με το επίθετο. Περιμένω ότι θα ακολουθήσει "ο κακών και ο άσχημων".
    Με ποιο επίθετο συμπίπτει το αρσενικό "ο καλών";
    Και δεν το εξήγησες, απλώς είπες ότι "ξερνάς" όταν το ακούς και για την ακριβεια, είπες:
    Ξερνάω. Ο καλών. Τι ο καλών; Σιγά μην είναι και ο κακόν. Μην πεταχτεί κανείς να μιλήσει για αρχαία γραμματική. ΚΝΕ μιλάμε σήμερα.
    Ε, δεν το λες και εξήγηση αυτό!

    hellegennes έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 18:31
    Αλλά ειδικά το θέμα καλούντ- είναι τόσο άσχημο που ο Λοξίας στο προηγούμενο νήμα ξέχασε πώς κλίνεται η λέξη και μας είπε "ο καλών τον καλώντα". Το οποίο εμπεριέχει μπόλικη δόση τραγικής ειρωνείας γιατί ήταν θέμα -όπως και το παρόν- για το πώς οι Νεοέλληνες δεν ξέρουν σωστή κλίση.
    Δεν ξέχασα καθόλου πως κλίνεται η λέξη και μην παριστάνεις, αδίκως, τον επιτιμητή. Αν μη τι άλλο, πέρασα 6 χρόνια με την τρίτη κλίση...
    Απλώς έγραψα "καλώντα" από παραδρομή...παγίδα από την οποία δεν έχει ξεφύγει κανείς (μην προαλείφεσαι ως ένας από τους ελάχιστους...).
    Και πως οι νεοέλληνες να ξέρουν σωστή (τρίτη) κλίση, αφού δεν την έχουν διδαχθεί.
    Εδώ δεν ξέρουν καλά καλά να χρησιμοποιήσουν το απλοποιημένο κλιτικό σύστημα της ΚΝΕ, θα ξέρουν το πλούσιο κλιτικό σύστημα της αρχαίας;

    Τέσπα, για το θέμα της γλώσσας, όλων των ενδιαφερομένων οι θέσεις είναι γνωστές.
    Ειπώθηκαν και δυο τρεις σωστές απόψεις και σε αυτό το νήμα, αλλά σιγά μην μετακινηθούμε από τις δικές μας θέσεις.

    Άβαταρ μέλους
    Isildur
    Δημοσιεύσεις: 9675
    Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
    Phorum.gr user: Isildur

    Re: Newspeak

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 01 Ιουν 2023, 21:44

    Saliveros έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 20:14
    hellegennes έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 18:31
    Saliveros έγραψε:
    01 Ιουν 2023, 08:17
    Το "ο καλών" γιατί είναι "άσχημο";
    Το έχω εξηγήσει στο προηγούμενο νήμα. Γιατί συμπίπτει με το επίθετο. Περιμένω ότι θα ακολουθήσει "ο κακών και ο άσχημων".
    Μα το επίθετο είναι "ο καλός". Πώς συμπίπτουν;
    Ο Μήτσος είναι Πόντιος, μην το ξεχνάς. Ο καλόν ο σκύλον, α σον τέρεμαν εψόφσεν.
    ... αγαθοί μβουκμέηκερς...

    Άβαταρ μέλους
    Saliveros
    Δημοσιεύσεις: 4884
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
    Phorum.gr user: Saliveros
    Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

    Re: Newspeak

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 01 Ιουν 2023, 21:46

      Ας μνημονεύσω και τα κωμικοτραγικά "Σεμπτέβριος/ης", "Οκτώμβριος/ης" και "Νοέβριος/ης" που κοντεύουν να πολιτογραφηθούν.
      Γύρω στο 90% όσων μας τιμούν με την παρουσία τους στα ΜΜΕ τα χρησιμοποιούν.
      Μερικοί μάλιστα αναμιγνύουν και τη σωστή και τη λάθος ονομασία (σου λένε τι διάολο, μια από τις δυο θα είναι σωστή,,,)

      Και μιλάμε από δημοσιογράφοι μέχρι πολιτικοί μέχρι άνθρωποι των γραμμάτων...
        Σας κάναμε ανθρώπους.
        Πάνος Σκουρλέτης

        Άβαταρ μέλους
        Saliveros
        Δημοσιεύσεις: 4884
        Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
        Phorum.gr user: Saliveros
        Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

        Re: Newspeak

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 01 Ιουν 2023, 21:49

        Isildur έγραψε:
        01 Ιουν 2023, 21:44
        Saliveros έγραψε:
        01 Ιουν 2023, 20:14
        hellegennes έγραψε:
        01 Ιουν 2023, 18:31
        Το έχω εξηγήσει στο προηγούμενο νήμα. Γιατί συμπίπτει με το επίθετο. Περιμένω ότι θα ακολουθήσει "ο κακών και ο άσχημων".
        Μα το επίθετο είναι "ο καλός". Πώς συμπίπτουν;
        Ο Μήτσος είναι Πόντιος, μην το ξεχνάς. Ο καλόν ο σκύλον, α σον τέρεμαν εψόφσεν.
        Ασταδιάλα βραδιάτικα :p3:
          Σας κάναμε ανθρώπους.
          Πάνος Σκουρλέτης

          Άβαταρ μέλους
          hellegennes
          Δημοσιεύσεις: 41253
          Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

          Re: Newspeak

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Ιουν 2023, 21:59

          Λοξίας έγραψε:
          01 Ιουν 2023, 20:20
          Δεν ξέχασα καθόλου πως κλίνεται η λέξη και μην παριστάνεις, αδίκως, τον επιτιμητή. Αν μη τι άλλο, πέρασα 6 χρόνια με την τρίτη κλίση...
          Απλώς έγραψα "καλώντα" από παραδρομή...παγίδα από την οποία δεν έχει ξεφύγει κανείς (μην προαλείφεσαι ως ένας από τους ελάχιστους...).
          Και πως οι νεοέλληνες να ξέρουν σωστή (τρίτη) κλίση, αφού δεν την έχουν διδαχθεί.
          Εδώ δεν ξέρουν καλά καλά να χρησιμοποιήσουν το απλοποιημένο κλιτικό σύστημα της ΚΝΕ, θα ξέρουν το πλούσιο κλιτικό σύστημα της αρχαίας;
          Έλα τώρα. Θέλεις να θυμίσω τι ακριβώς έγραψες;
          Λοξίας έγραψε:
          16 Δεκ 2021, 16:41
          hellegennes έγραψε:
          16 Δεκ 2021, 16:29
          Λοξίας έγραψε:
          16 Δεκ 2021, 16:03

          Να σου βάλουμε σαλιάρα για τα ξερατά... :P
          Ναι, αυτό είνα το σωστό. Ή μήπως είναι σωστό το "ο καλούντας"; Ποιο είναι τελικά;

          Για να μαθαίνουμε δηλαδή... :P
          Για αρχή, το φαινόμενο της ονομαστικοποίησης της αιτιατικής είναι υπαρκτό στην ελληνική. Έτσι προέκυψε ο ελέφαντας ή ο ενεστώτας και ο μέλλοντας, αν θες να μιλήσουμε για πρώην μετοχές. Το ξέρω ότι σε ξενίζει ο καλούντας, αλλά δεν είναι κάτι διαφορετικό.

          Εγώ θα προτιμούσα χρήση άλλης λέξης ή περίφραση, γιατί θεωρώ ότι αισθητικά δεν λειτουργεί. Αλλά δεν είναι λάθος η αναλογία.
          Ο ελέφας - τον ελέφαντα - ο ελέφαντας

          Ο καλών - τον καλώντα - ο καλώντας

          Το "ο καλούντας", πως κολλάει;
          Στην μέση του νήματος συνειδητοποίησες ότι το νήμα που άνοιξες για το κατ' εσέ ανύπαρκτο "καλούντα" είναι ο τύπος της αιτιατικής.
          Ξημέρωσε.
          Α, τι ωραία που είναι!
          Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
          Κι αν είμαι τυχερός,
          θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
          Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

          Άβαταρ μέλους
          taxalata xalasa
          Δημοσιεύσεις: 17129
          Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

          Re: Newspeak

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 01 Ιουν 2023, 22:05

          Saliveros έγραψε:
          01 Ιουν 2023, 21:46
            Ας μνημονεύσω και τα κωμικοτραγικά "Σεμπτέβριος/ης", "Οκτώμβριος/ης" και "Νοέβριος/ης" που κοντεύουν να πολιτογραφηθούν.
            Γύρω στο 90% όσων μας τιμούν με την παρουσία τους στα ΜΜΕ τα χρησιμοποιούν.
            Μερικοί μάλιστα αναμιγνύουν και τη σωστή και τη λάθος ονομασία (σου λένε τι διάολο, μια από τις δυο θα είναι σωστή,,,)

            Και μιλάμε από δημοσιογράφοι μέχρι πολιτικοί μέχρι άνθρωποι των γραμμάτων...
            Ελα ντε! Ο Έβδομος, ο Όγδοος και ο Ένατος είναι τα σωστά! Αυτά που λες εσύ είναι ρωμαίϊκα!
            𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

            Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

            Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

            Άβαταρ μέλους
            sys3x
            Δημοσιεύσεις: 38288
            Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
            Τοποθεσία: m lagou

            Re: Newspeak

            Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Ιουν 2023, 22:10

            Isildur έγραψε:
            01 Ιουν 2023, 21:44
            Saliveros έγραψε:
            01 Ιουν 2023, 20:14
            hellegennes έγραψε:
            01 Ιουν 2023, 18:31


            Το έχω εξηγήσει στο προηγούμενο νήμα. Γιατί συμπίπτει με το επίθετο. Περιμένω ότι θα ακολουθήσει "ο κακών και ο άσχημων".
            Μα το επίθετο είναι "ο καλός". Πώς συμπίπτουν;
            Ο Μήτσος είναι Πόντιος, μην το ξεχνάς. Ο καλόν ο σκύλον, α σον τέρεμαν εψόφσεν.
            :lol:
            ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

            .

            Άβαταρ μέλους
            Dwarven Blacksmith
            Δημοσιεύσεις: 43994
            Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
            Τοποθεσία: Maiore Patria

            Re: Newspeak

            Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Ιουν 2023, 22:10

            Saliveros έγραψε:
            01 Ιουν 2023, 21:46
              Ας μνημονεύσω και τα κωμικοτραγικά "Σεμπτέβριος/ης", "Οκτώμβριος/ης" και "Νοέβριος/ης" που κοντεύουν να πολιτογραφηθούν.
              Γύρω στο 90% όσων μας τιμούν με την παρουσία τους στα ΜΜΕ τα χρησιμοποιούν.
              Μερικοί μάλιστα αναμιγνύουν και τη σωστή και τη λάθος ονομασία (σου λένε τι διάολο, μια από τις δυο θα είναι σωστή,,,)

              Και μιλάμε από δημοσιογράφοι μέχρι πολιτικοί μέχρι άνθρωποι των γραμμάτων...
              Τα χοντραίνεις, καθένας τα λέει όπως τον βολεύουν αλλά δεν σημαίνει ότι δεν ξέρει πως γράφονται.
              Δηλαδη το "ζμπούτσαμ" προφέρεται έτσι, αλλά μόνο ειρωνικά γράφεται έτσι.
              🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

              Άβαταρ μέλους
              Λοξίας
              Δημοσιεύσεις: 6926
              Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
              Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

              Re: Newspeak

              Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Ιουν 2023, 23:27

              hellegennes έγραψε:
              01 Ιουν 2023, 21:59
              Λοξίας έγραψε:
              01 Ιουν 2023, 20:20
              Δεν ξέχασα καθόλου πως κλίνεται η λέξη και μην παριστάνεις, αδίκως, τον επιτιμητή. Αν μη τι άλλο, πέρασα 6 χρόνια με την τρίτη κλίση...
              Απλώς έγραψα "καλώντα" από παραδρομή...παγίδα από την οποία δεν έχει ξεφύγει κανείς (μην προαλείφεσαι ως ένας από τους ελάχιστους...).
              Και πως οι νεοέλληνες να ξέρουν σωστή (τρίτη) κλίση, αφού δεν την έχουν διδαχθεί.
              Εδώ δεν ξέρουν καλά καλά να χρησιμοποιήσουν το απλοποιημένο κλιτικό σύστημα της ΚΝΕ, θα ξέρουν το πλούσιο κλιτικό σύστημα της αρχαίας;
              Έλα τώρα. Θέλεις να θυμίσω τι ακριβώς έγραψες;
              Λοξίας έγραψε:
              16 Δεκ 2021, 16:41
              hellegennes έγραψε:
              16 Δεκ 2021, 16:29


              Για αρχή, το φαινόμενο της ονομαστικοποίησης της αιτιατικής είναι υπαρκτό στην ελληνική. Έτσι προέκυψε ο ελέφαντας ή ο ενεστώτας και ο μέλλοντας, αν θες να μιλήσουμε για πρώην μετοχές. Το ξέρω ότι σε ξενίζει ο καλούντας, αλλά δεν είναι κάτι διαφορετικό.

              Εγώ θα προτιμούσα χρήση άλλης λέξης ή περίφραση, γιατί θεωρώ ότι αισθητικά δεν λειτουργεί. Αλλά δεν είναι λάθος η αναλογία.
              Ο ελέφας - τον ελέφαντα - ο ελέφαντας

              Ο καλών - τον καλώντα - ο καλώντας

              Το "ο καλούντας", πως κολλάει;
              Στην μέση του νήματος συνειδητοποίησες ότι το νήμα που άνοιξες για το κατ' εσέ ανύπαρκτο "καλούντα" είναι ο τύπος της αιτιατικής.
              Χέλη, οι τουμπίτσες δεν περνάνε...δεν σε έμαθα χτες.
              Απάντησε ΠΡΩΤΑ για την εξήγηση με τα ξερατά που έδωσες...
              Ξερνάω. Ο καλών. Τι ο καλών; Σιγά μην είναι και ο κακόν. Μην πεταχτεί κανείς να μιλήσει για αρχαία γραμματική. ΚΝΕ μιλάμε σήμερα.
              ...πες μας το σόι εξήγηση είναι αυτή (γραμματική; συντακτική;) και μετά πιάσε την δική μου παραδρομή...
              Και ΜΗΝ προσπαθείς να περάσεις την παραδρομή ("καλώντας", την οποία και παραδέχθηκα), σαν αγραμματοσύνη...
              Κάνε μας την χάρη.

              Άβαταρ μέλους
              hellegennes
              Δημοσιεύσεις: 41253
              Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

              Re: Newspeak

              Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Ιουν 2023, 23:42

              Δεν θεωρώ ότι είναι αγραμματοσύνη γιατί δεν θεωρώ αγράμματο κάποιον που λέει "ο καλούντας" αλλά αν εσύ το θεωρείς θα πρέπει να θεωρείς και εαυτόν γιατί έπρεπε κάποιος να σου το υπενθυμίσει, ειδάλλως θα συνέχισες να λες ότι είναι ανύπαρκτος τύπος. Αυτή είναι η ειρωνεία, ότι άνοιξες το νήμα για να την πεις σ' αυτούς που λένε "καλούντας" που είναι κανονικότατος αναλογικός σχηματισμός ονομαστικής από αιτιατική, όπως στα παραδείγματα που έδωσα, και υπέπεσες ο ίδιος σε γκάφα. Διότι η μεταξωτή λαθολογία θέλει και επιδέξια γλώσσα.

              Δεν λέω σε καμμιά περίπτωση ότι είσαι αγράμματος ή όχι καλός γνώστης της ελληνικής. Απλά μερικές φορές καλό είναι να προσέχουμε πόσο βαθιά ανοίγουμε τον λάκκο, ειδεμή κινδυνεύουμε να πέσουμε μέσα οι ίδιοι.
              Ξημέρωσε.
              Α, τι ωραία που είναι!
              Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
              Κι αν είμαι τυχερός,
              θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
              Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

              Άβαταρ μέλους
              hellegennes
              Δημοσιεύσεις: 41253
              Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

              Re: Newspeak

              Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Ιουν 2023, 23:44

              Για το άλλο απάντησα στο παλιό νήμα, μην κάνεις ότι δεν το βλέπεις:
              hellegennes έγραψε:
              22 Δεκ 2021, 00:15
              Με ενοχλεί το «ο καλών» γιατί σκοντάφτει πάνω στην λέξη «καλό», γιατί είναι κακόηχο και γιατί δεν είναι εντεταγμένο στο κλητικό σύστημα της ΚΝΕ. Το «υπογράφων» και «δηλών» είναι απομεινάρια που το 99,999% των εμφανίσεών τους είναι σε δηλώσεις και συμβόλαια.
              Ξημέρωσε.
              Α, τι ωραία που είναι!
              Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
              Κι αν είμαι τυχερός,
              θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
              Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

              Απάντηση

              Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

              Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών