Στυλό ή στιλό,Ρωσσία ή Ρωσια

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
fagano3

Στυλό ή στιλό,Ρωσσία ή Ρωσια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 07 Απρ 2018, 15:29

Ερωτησεις.

1. Ποια ειναι η σωστη ορθογραφια σημερα.Στυλο ή στιλο.Ρωσσια ή Ρωσια;

2. Πως μπορουμε να ξερουμε ποια ειναι η σωστη ορθογραφια;Η μονη επιλογη ειναι η παρουσα σχολικη γραμματικη;Στην Γερμανια υπαρχει το duden και το ινστιτουτο που αποφασιζει για την γραμματικη,ορθογραφια.Στην Ισπανια υπαρχει η βασιλικη ακαδημια ΡΑΕ.Στην Ελλαδα ποιος αποφασιζει και που μπορουμε να το βρουμε στο ιντερνετ;Ξερω οτι υπαρχει η ακαδημια Αθηνων και το κεντρο ελληνικης γλωσσας αλλα ουτε εχω καταλαβει ποιος ειναι υπευθυνος για τι, οπως και δεν βρισκω μια επισημη σελιδα για την σωστη επισημη ορθογραφηση των λεξεων.

3.Το στυλο παρουσιαζεται ως ακλιτο προφανως επειδη ειναι ξενη λεξη.Ειναι ομως αυτο πραγματικο κριτηριο;Το στυλο εχει καταληξη που κλινεται στα ελληνικα.Π.χ. αυγο,αυγα.Αντιστοιχα εχουμε ξενες λεξεις π.χ. πολλες ιταλικες που κλινονται.Λεμε ολοι πηραμε δυο ζευγαρια μποτες.Δεν εχω ακουσει ποτε πηρα δυο ζευγαρια μποτα.Γιατι να λεμε δυο στυλο και οχι δυο στυλα τοτε;Μηπως τελικα το κριτηριο ειναι απλως να ειναι καινουρια ξενη λεξη;

Άβαταρ μέλους
chris
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:51

Re: Στυλό ή στιλό,Ρωσσία ή Ρωσια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » 07 Απρ 2018, 16:41

προσωπικά το στιλό μου το γράφω με ι.:-)
το άλλο μου φαίρνει σε στύλο!

και λογικά είναι Ρωσία, γιατί να έχει 2 σσ;

Αλλά μην ρωτάς γιατί, δεν έχω ιδέα, περίμενε να μπουν οι ειδικοί (beria και hellegennes) να μας ... δώσουν τα φώτα τους.
c/

Άβαταρ μέλους
Ηράκλειτος
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:35
Τοποθεσία: Kavala City

Re: Στυλό ή στιλό,Ρωσσία ή Ρωσια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ηράκλειτος » 07 Απρ 2018, 16:50

chris έγραψε:
07 Απρ 2018, 16:41
...και λογικά είναι Ρωσία, γιατί να έχει 2 σσ;...
Στα Ρωσσικά είναι Россия, άρα έχει 2σ.
God.exe is missing. Universe will restart.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10125
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Στυλό ή στιλό,Ρωσσία ή Ρωσια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 07 Απρ 2018, 16:51

chris έγραψε:
07 Απρ 2018, 16:41
προσωπικά το στιλό μου το γράφω με ι.:-)
το άλλο μου φαίρνει σε στύλο!

και λογικά είναι Ρωσία, γιατί να έχει 2 σσ;

Αλλά μην ρωτάς γιατί, δεν έχω ιδέα, περίμενε να μπουν οι ειδικοί (beria και hellegennes) να μας ... δώσουν τα φώτα τους.
Την Ρωσία, με ένα σίγμα την γράφω, αν και στα ρώσικα γράφεται με 2.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Στυλό ή στιλό,Ρωσσία ή Ρωσια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Απρ 2018, 16:59

Στυλό, Ρωσσία - αν και γράφεται Ρωσία από την εποχή που δεν είχε ακόμα βανδαλισθεί η Ελληνική γλώσσα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
chris
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:51

Re: Στυλό ή στιλό,Ρωσσία ή Ρωσια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » 07 Απρ 2018, 17:02

wooded glade έγραψε:
07 Απρ 2018, 16:59
Στυλό, Ρωσσία - αν και γράφεται Ρωσία από την εποχή που δεν είχε ακόμα βανδαλισθεί η Ελληνική γλώσσα.
και στα 2 λάθος ήμουνα δηλαδή; :a035:
το στυλό το έχω δει πάντως και με τις 2 παραλλαγές.
το Ρωσία ΜΟΝΟ Ρωσία.
c/

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Στυλό ή στιλό,Ρωσσία ή Ρωσια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Απρ 2018, 17:13

chris έγραψε:
07 Απρ 2018, 17:02
wooded glade έγραψε:
07 Απρ 2018, 16:59
Στυλό, Ρωσσία - αν και γράφεται Ρωσία από την εποχή που δεν είχε ακόμα βανδαλισθεί η Ελληνική γλώσσα.
και στα 2 λάθος ήμουνα δηλαδή; :a035:
το στυλό το έχω δει πάντως και με τις 2 παραλλαγές.
το Ρωσία ΜΟΝΟ Ρωσία.
Στιλό στην νεοπασοκιστανική.
Ρωσσία είναι το σωστό (εξ ου και mother russia) αλλά το ένα σ έχει κοπεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

fagano3

Re: Στυλό ή στιλό,Ρωσσία ή Ρωσια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 07 Απρ 2018, 17:18

chris έγραψε:
07 Απρ 2018, 17:02
wooded glade έγραψε:
07 Απρ 2018, 16:59
Στυλό, Ρωσσία - αν και γράφεται Ρωσία από την εποχή που δεν είχε ακόμα βανδαλισθεί η Ελληνική γλώσσα.
και στα 2 λάθος ήμουνα δηλαδή; :a035:
το στυλό το έχω δει πάντως και με τις 2 παραλλαγές.
το Ρωσία ΜΟΝΟ Ρωσία.
Bασικα δεν υπαρχουν σταθεροι κανονες ή αν υπαρχουν δεν μπορουμε να βρουμε μια επισημη σελιδα του κρατους οπου να τους συμβουλευτουμε (ή αν υπαρχει δεν την ξερω).

Το Ρωσια στα ρωσσικα γραφεται με δυο ρ και το στυλο στα γαλλικα με υ.

Για το πως θα αποδιδονται αυτες οι λεξεις στα ελληνικα και γενικοτερα οι ξενες λεξεις δεν υπαρχουν ή δεν ξερω που να τους βρω σαφεις κανονες.

Το ιδιο και με τους ξενους επιστημονικους ορους.

Σε αλλες ξενες γλωσσες μπορω να βρω πολυ ευκολα και την σωστη ορθογραφια και την σωστη αποδοση των ξενων ορων.Στα ελληνικα οχι.

Αυτο δημιουργει προβληματα και στα κρατικα εγγραφα και στην μεταφραση ξενων βιβλιων με επιστημονικους ή τεχνικους ορους.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7787
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Στυλό ή στιλό,Ρωσσία ή Ρωσια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 08 Απρ 2018, 02:15

Τι ξένες λέξεις παλαιότερα τις γράφαμε μιμούμενοι την ξενική γραφή. Γράφαμε τραίνο επειδή έμοιαζε πιο πολύ με το train για παράδειγμα ή στυλό επειδή στα λατινικά γράφεται με y.
Πλέον στις ξένες λέξεις που δεν έχουν ελληνική ετυμολογία υιοθετούμε την απλούστερη γραφή. Δηλαδή τρένο, στιλό και Ρωσία.

Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: Στυλό ή στιλό,Ρωσσία ή Ρωσια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 08 Απρ 2018, 02:24

gassim έγραψε:
08 Απρ 2018, 02:15
Τι ξένες λέξεις παλαιότερα τις γράφαμε μιμούμενοι την ξενική γραφή. Γράφαμε τραίνο επειδή έμοιαζε πιο πολύ με το train για παράδειγμα ή στυλό επειδή στα λατινικά γράφεται με y.
Πλέον στις ξένες λέξεις που δεν έχουν ελληνική ετυμολογία υιοθετούμε την απλούστερη γραφή. Δηλαδή τρένο, στιλό και Ρωσία.
Αυτό ακριβώς.
Π.χ., κάποτε γράφαμε "πέναλτυ", τώρα έχει γίνει "πέναλτι".
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Άβαταρ μέλους
chris
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:51

Re: Στυλό ή στιλό,Ρωσσία ή Ρωσια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » 09 Απρ 2018, 10:39

gassim έγραψε:
08 Απρ 2018, 02:15
Τι ξένες λέξεις παλαιότερα τις γράφαμε μιμούμενοι την ξενική γραφή. Γράφαμε τραίνο επειδή έμοιαζε πιο πολύ με το train για παράδειγμα ή στυλό επειδή στα λατινικά γράφεται με y.
Πλέον στις ξένες λέξεις που δεν έχουν ελληνική ετυμολογία υιοθετούμε την απλούστερη γραφή. Δηλαδή τρένο, στιλό και Ρωσία.
Ώπα, με ανεβάζεις τώρα, εκεί που ήμουνα στο 0/2, γύρισε τούμπα, 2/2 :-))))
c/

fagano3

Re: Στυλό ή στιλό,Ρωσσία ή Ρωσια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 09 Απρ 2018, 10:55

Νταρνάκας έγραψε:
08 Απρ 2018, 02:24
gassim έγραψε:
08 Απρ 2018, 02:15
Τι ξένες λέξεις παλαιότερα τις γράφαμε μιμούμενοι την ξενική γραφή. Γράφαμε τραίνο επειδή έμοιαζε πιο πολύ με το train για παράδειγμα ή στυλό επειδή στα λατινικά γράφεται με y.
Πλέον στις ξένες λέξεις που δεν έχουν ελληνική ετυμολογία υιοθετούμε την απλούστερη γραφή. Δηλαδή τρένο, στιλό και Ρωσία.
Αυτό ακριβώς.
Π.χ., κάποτε γράφαμε "πέναλτυ", τώρα έχει γίνει "πέναλτι".
Στο λεξικο του Μπαμπινιωτη γραφει οτι υπηρξε προταση για φωνητικη μεταγραφη απο το 47.

Εγω παντως πεναλτυ το θυμαμαι.

Πιθανον να συνηθιζεται τωρα περισσοτερο το πεναλτι αλλα σημασια εχει να υπαρχουν επισημοι κανονες και να μπορεις να τους βρεις.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41188
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στυλό ή στιλό,Ρωσσία ή Ρωσια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Απρ 2018, 18:01

gassim έγραψε:
08 Απρ 2018, 02:15
Τι ξένες λέξεις παλαιότερα τις γράφαμε μιμούμενοι την ξενική γραφή. Γράφαμε τραίνο επειδή έμοιαζε πιο πολύ με το train για παράδειγμα ή στυλό επειδή στα λατινικά γράφεται με y.
Πλέον στις ξένες λέξεις που δεν έχουν ελληνική ετυμολογία υιοθετούμε την απλούστερη γραφή. Δηλαδή τρένο, στιλό και Ρωσία.
Γενικά, ναι. Αλλά η απλούστερη γραφή είναι Ροσία. Ακριβέστερα, εδώ και χρόνια προτιμάται η γραφή Σκοτία, Σκοτσέζος, σκοτζέζικος, ακόμη και Σκότος (μέγα λάθος, κττγμ, γιατί συμπίπτει με το ελληνικό «σκότος»). Η Ρωσία όμως για κάποιον λόγο αντιστέκεται.

Προσωπικά προτιμώ τις απλουστευμένες γραφές, αλλά γενικότερα κάνω ό,τι με φωτίσει το σύμπαν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Στυλό ή στιλό,Ρωσσία ή Ρωσια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 16 Απρ 2018, 18:07

hellegennes έγραψε:
16 Απρ 2018, 18:01
gassim έγραψε:
08 Απρ 2018, 02:15
Τι ξένες λέξεις παλαιότερα τις γράφαμε μιμούμενοι την ξενική γραφή. Γράφαμε τραίνο επειδή έμοιαζε πιο πολύ με το train για παράδειγμα ή στυλό επειδή στα λατινικά γράφεται με y.
Πλέον στις ξένες λέξεις που δεν έχουν ελληνική ετυμολογία υιοθετούμε την απλούστερη γραφή. Δηλαδή τρένο, στιλό και Ρωσία.
Γενικά, ναι. Αλλά η απλούστερη γραφή είναι Ροσία. Ακριβέστερα, εδώ και χρόνια προτιμάται η γραφή Σκοτία, Σκοτσέζος, σκοτζέζικος, ακόμη και Σκότος (μέγα λάθος, κττγμ, γιατί συμπίπτει με το ελληνικό «σκότος»). Η Ρωσία όμως για κάποιον λόγο αντιστέκεται.

Προσωπικά προτιμώ τις απλουστευμένες γραφές, αλλά γενικότερα κάνω ό,τι με φωτίσει το σύμπαν.
Σε αρκετές περιπτώσεις προτιμώ την ιστορική ορθογραφία
Δεν πρόκειται να γράψω την Ρώμη, Ρόμι σε καμία περίπτωση κι ας είναι η απλούστερη γραφή
Ούτε το Ναπολέων, Ναπολέον :)
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41188
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στυλό ή στιλό,Ρωσσία ή Ρωσια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Απρ 2018, 18:21

Η Ρώμη είναι ελληνοποιημένη. Πήρε πολύ νωρίς μεταγραφή, όπως η Αίγυπτος. Κλίνεται κανονικά στα ελληνικά.

Ο Ναπολέων, πάλι, έχει πολύ βολική ταύτιση με το «λέων» και κλίνεται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Άρα win κι εδώ.

Με τον Σαίξπηρ τι κάνεις είναι το θέμα. Ή τον Γκαίτε, τον Γκαίμπελς, τις Βρυξέλλες;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών