Τι ήταν τελικά οι αρχαίοι Μακεδόνες;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές

Τι ήταν οι αρχαίοι Μακεδόνες;

1. Έλληνες
34
92%
2. Γραικοί
2
5%
3. Μη βάρβαροι
1
3%
 
Σύνολο ψήφων: 37

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27211
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Τι ήταν τελικά οι αρχαίοι Μακεδόνες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 24 Ιουν 2018, 20:40

Juno έγραψε:
24 Ιουν 2018, 19:15
Βινόσαυρος έγραψε:
23 Ιουν 2018, 05:33
για δώσε γραπτά στην ελληνική προ του 5ου αιώνα;
Επειδή βαριέμαι να ψάχνω, θα σου δώσω κάτι του 3ου-4ου πΧ αιώνα που το έχω πρόχειρο, γραμμένο από b-class προλετάρια, άρα ήταν η γλώσσα του λαού και φέρε εσύ κάτι της ίδια εποχής στα σλαβικά που αν αφορά την Μακεδονία. Κατάδεσμος της Πέλλας

Άντε επειδή είμαι καλή, σου κάνω έκπτωση μερικούς αιώνες, φέρε κάτι έστω της ρωμαϊκής εποχής στα σλαβικά.

Περιμένω :popc:


(Τον 9ο αιώνα απέκτησαν αλφάβητο) :giggle:
Εικόνα

Μα καλά. δεν το βλέπετε; Αυτά είναι Κυριλλικά! :roll:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τι ήταν τελικά οι αρχαίοι Μακεδόνες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 24 Ιουν 2018, 21:58

Juno έγραψε:
23 Ιουν 2018, 20:42
Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2018, 23:56
τι ήταν οι Μακεδόνες; οι Μακεδόνες ήταν ελληνικό φύλο, που μοιραζόταν μαζί με τα υπόλοιπα ελληνικά φύλα την ίδια γλώσσα και τα ίδια ήθη και έθιμα.

η γιαγία μου ήταν Μακεδόνισσα. είχε γεννηθεί σ' ένα χωριό της Ημαθίας αλλά η οικογένειά της είχε εγκατασταθεί στην Ημαθία από την Θεσσαλία. το σόι της στην Θεσσαλία, ξαδέρφια, θείες, θείοι και λοιποί συγγενείς την αποκαλούσαν Βουλγάρα, ούτε καν Ελληνίδα. ο μπαμπάς μου είναι Μακεδόνας, γεννημένος και μεγαλωμένος σ' εκείνο το χωριό. εγώ είμαι Μακεδόνισσα, γενημένη στην Θεσσαλονίκη, μεγαλωμένη στο χωριό. το παιδί μου θα ζήσει στη Νορβηγία (τυχαία η επιλογή της χώρας), τα παιδιά του θα είναι Νορβηγοί.

είμαστε όλοι Μακεδόνες, αλλά είμαστε και γκαντέμιδες, έχουμε γείτονες που λένε επίσης πως είναι Μακεδόνες. αλλά πρέπει επιτέλους να ξεκαθαρίστει πως ο προσδιορισμός είναι μόνο γεωγραφικός και ουδεμία σχέση υπάρχει με τους αρχαίους Μακεδόνες, όπως δεν έχει σχέση και με την ιστορία των Ελλήνων. αν ξεκαθαριστεί αυτό, όλα θα γίνουν πιο εύκολα γιατί γεωγραφικά πάντα μπορεί μια μέρα κι εγώ η ίδια να είμαι Ιταλίδα.

ελπίζω να βοήθησα.

κι ένα τελευταίο, ωρέ κακό που μας βρήκε.
Bullying συνέχεια...
Είπα τι καλά έφυγε ο Συριζαίος, ήρθαν ενισχύσεις. Αυτή εδώ λέει την γνώμη της επί του θέματος, αλλά για να της πάει καλά η μέρα πετάει και ένα ωρέ κακό που μας βρήκε βάζοντας link το profile μου.
Τώρα τι θέμα έχει μαζί μου, ας μεταφερθεί το σχόλιο στην Ψυχολογία μήπως λυθεί το μυστήριο. Εγώ πάντως ούτε την ξέρω ούτε καν της έχω μιλήσει.
κοπελιά πρέπει να ηρεμήσεις λίγο, κάθε φορά που σε διαβάζω μου δίνεις την εντύπωση πως θες να δείρεις. χαλάρωσε, δεν θα σου βγει σε κακό.

εντελώς φιλικά.

run έγραψε:
23 Ιουν 2018, 20:48
αυτος που γραφει όμως σε ξερει


εχουν παθει πλακα οι κνιτες βλεπουν το φορουμ να μη κλεινει κι λυσαξαν
αυτή που γράφει, ξέρει να διαβάζει. και διαβάζει οργή και μίσος.

και για να τελειώνει, ή θα μου φέρεις ΜΙΑ δημοσίευση μου που να λέω πως είμαι συριζαία ή κνίτισσα ή κομούνι ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ή σταμάτα να βγάζεις βλακώδη συμπεράσματα.

το αυτό και για την Juno.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Τι ήταν τελικά οι αρχαίοι Μακεδόνες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 24 Ιουν 2018, 22:04

αυτος αυτή ότι εισαι απ την ωρα που με εβρισες τι θες να κανω??

σε καμμια περιπτωση αν δεν με πειραξει χρηστης δεν πειραζω
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Τι ήταν τελικά οι αρχαίοι Μακεδόνες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 24 Ιουν 2018, 22:06

παλι το βλακωδη...

ρε κνιτες συμμαζευτε ιτε
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Τι ήταν τελικά οι αρχαίοι Μακεδόνες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 24 Ιουν 2018, 22:16

Βινόσαυρος έγραψε:
23 Ιουν 2018, 15:14
Chainis έγραψε:
23 Ιουν 2018, 15:10
Βινόσαυρος έγραψε:
23 Ιουν 2018, 05:45

Ναι διαφωνεί η θεία βίκυ και θα βάλω τη γατα μου να κλαιει.
Και γω έχω δει απόσπασμα απο εκπομπή να θεωρεί την εθνικότητα του μεγαλέκου μακεδονική αντι ελληνικής αλλά δε το φέρνω. Θεωρώ πολύ χαμηλού επιπέδου επιχειρηματολογία αυτή.
Να δεχτούμε ότι εξελληνίστηκαν περί το 400 πΧ;
Έστω ότι είναι έτσι.
Έχουμε λοιπόν έναν λαό που για 2400 χρόνια είναι Έλληνες.

Πολλοί σύγχρονοι λαοί με πολύ μικρότερη διάρκεια ιστορίας εδραίωσαν εθνική συνείδηση και εθνικά χαρακτηριστικά, πχ Γερμανοί που μέχρι το 500 μΧ ήταν κάθε είδους Γότθοι και έχουμε κάποιο μοναδικό δείγμα που το έκανε μέσα σε λιγότερο από 100 χρόνια, οι Βούλγαροι παππούδες ζουν ακόμα εκεί.

Ουστ πρακτοράκο.
μέχρι τον 5ο-6ο μ.χ. αιώνα, μετά ήρθαν οι σλάβοι.

κι που ηρθαν οι σλαβοι?? τοσα μαχαιρια τους περασαν οι ΕΛΛΗΝΕΣ βυζαντινοι

το θεμαα υπαρχει γιατι αφησαν στην μεταπολιτευση κι δωθε τα ρωσοδουλικα μαοικα κι χοτζικα να μαγαριζουν την ελλαδα

στηριζοντα τα σκοπιανα κλ ξενα συμφεροντα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος run την 24 Ιουν 2018, 22:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Τι ήταν τελικά οι αρχαίοι Μακεδόνες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 24 Ιουν 2018, 22:22

κι οι νεοφιλελεφτεροι που στηριζουν τα σκοπιανα συμφεροντα του σιμιτισταν γαπιστααν κο

προερχονται από μαοικους χοτζικους

ή είναι στρατολογημένοι στα γερμανικα αγγλικα πανεπιστημια κυριως
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17271
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Τι ήταν τελικά οι αρχαίοι Μακεδόνες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 24 Ιουν 2018, 23:14

Gherschaagk έγραψε:
24 Ιουν 2018, 21:58
Juno έγραψε:
23 Ιουν 2018, 20:42
Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2018, 23:56
τι ήταν οι Μακεδόνες; οι Μακεδόνες ήταν ελληνικό φύλο, που μοιραζόταν μαζί με τα υπόλοιπα ελληνικά φύλα την ίδια γλώσσα και τα ίδια ήθη και έθιμα.

η γιαγία μου ήταν Μακεδόνισσα. είχε γεννηθεί σ' ένα χωριό της Ημαθίας αλλά η οικογένειά της είχε εγκατασταθεί στην Ημαθία από την Θεσσαλία. το σόι της στην Θεσσαλία, ξαδέρφια, θείες, θείοι και λοιποί συγγενείς την αποκαλούσαν Βουλγάρα, ούτε καν Ελληνίδα. ο μπαμπάς μου είναι Μακεδόνας, γεννημένος και μεγαλωμένος σ' εκείνο το χωριό. εγώ είμαι Μακεδόνισσα, γενημένη στην Θεσσαλονίκη, μεγαλωμένη στο χωριό. το παιδί μου θα ζήσει στη Νορβηγία (τυχαία η επιλογή της χώρας), τα παιδιά του θα είναι Νορβηγοί.

είμαστε όλοι Μακεδόνες, αλλά είμαστε και γκαντέμιδες, έχουμε γείτονες που λένε επίσης πως είναι Μακεδόνες. αλλά πρέπει επιτέλους να ξεκαθαρίστει πως ο προσδιορισμός είναι μόνο γεωγραφικός και ουδεμία σχέση υπάρχει με τους αρχαίους Μακεδόνες, όπως δεν έχει σχέση και με την ιστορία των Ελλήνων. αν ξεκαθαριστεί αυτό, όλα θα γίνουν πιο εύκολα γιατί γεωγραφικά πάντα μπορεί μια μέρα κι εγώ η ίδια να είμαι Ιταλίδα.

ελπίζω να βοήθησα.

κι ένα τελευταίο, ωρέ κακό που μας βρήκε.
Bullying συνέχεια...
Είπα τι καλά έφυγε ο Συριζαίος, ήρθαν ενισχύσεις. Αυτή εδώ λέει την γνώμη της επί του θέματος, αλλά για να της πάει καλά η μέρα πετάει και ένα ωρέ κακό που μας βρήκε βάζοντας link το profile μου.
Τώρα τι θέμα έχει μαζί μου, ας μεταφερθεί το σχόλιο στην Ψυχολογία μήπως λυθεί το μυστήριο. Εγώ πάντως ούτε την ξέρω ούτε καν της έχω μιλήσει.
κοπελιά πρέπει να ηρεμήσεις λίγο, κάθε φορά που σε διαβάζω μου δίνεις την εντύπωση πως θες να δείρεις. χαλάρωσε, δεν θα σου βγει σε κακό.

εντελώς φιλικά.

run έγραψε:
23 Ιουν 2018, 20:48
αυτος που γραφει όμως σε ξερει


εχουν παθει πλακα οι κνιτες βλεπουν το φορουμ να μη κλεινει κι λυσαξαν
αυτή που γράφει, ξέρει να διαβάζει. και διαβάζει οργή και μίσος.

και για να τελειώνει, ή θα μου φέρεις ΜΙΑ δημοσίευση μου που να λέω πως είμαι συριζαία ή κνίτισσα ή κομούνι ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ή σταμάτα να βγάζεις βλακώδη συμπεράσματα.

το αυτό και για την Juno.
Τώρα σε θυμήθηκα από το παλιό., Εκείνη που έλεγε "δεν είμαι αριστερή, αλλά.....", "είμαι Μακεδόνισσα, αλλά...." :str8jack:
Δεν νομίζω να ασχοληθεί ούτε ο run, πάντως εγώ δεν σκάβω να βρω σχόλια. Αν πεις κάτι και το δω εκείνη την ώρα, θα στο δείξω ... το δήθεν ανέμελο, "εγώ δεν είμαι αλλά....".

Καλά εντάξει, κοίτα να ηρεμήσεις εσύ γιατί εσύ άρχισες το bullying χωρίς λόγο, εγώ δεν ασχολήθηκα μαζί σου.

Είθισται αν διαβάζεις οργή και μίσος, να βάζεις στο "κακό που σε βρήκε" σαν link τα σχόλια και όχι όλο το profile άλλου μέλους, αυτό λέγεται προσωπική επίθεση και στοχοποίηση. Αλλά δεν ξέρω και τον παράγοντα πώς σου έμαθαν να συμπεριφέρεσαι, για εσένα μπορεί να είναι φυσιολογικό.


Α, και όταν ανοίγεις profile πάνω από 2 μήνες μετά από εμένα, δεν σε βρήκα ούτε εγώ ούτε τίποτα άλλο, εδώ ήμουν, εμένα βρήκε το κακό.

Άντε τώρα να ηρεμήσεις και μην ξανασχοληθείς μαζί μου εκτός αν θέλεις να σχολιάσεις συγκεκριμένο post, έχει ήδη γίνει ενημέρωση για την συγκεκριμένη επίθεση.
Άκου όλο το profile μου, χαλάρωσε λίγο.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17271
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Τι ήταν τελικά οι αρχαίοι Μακεδόνες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 24 Ιουν 2018, 23:35

Nandros έγραψε:
24 Ιουν 2018, 20:40
Juno έγραψε:
24 Ιουν 2018, 19:15
Βινόσαυρος έγραψε:
23 Ιουν 2018, 05:33
για δώσε γραπτά στην ελληνική προ του 5ου αιώνα;
Επειδή βαριέμαι να ψάχνω, θα σου δώσω κάτι του 3ου-4ου πΧ αιώνα που το έχω πρόχειρο, γραμμένο από b-class προλετάρια, άρα ήταν η γλώσσα του λαού και φέρε εσύ κάτι της ίδια εποχής στα σλαβικά που αν αφορά την Μακεδονία. Κατάδεσμος της Πέλλας

Άντε επειδή είμαι καλή, σου κάνω έκπτωση μερικούς αιώνες, φέρε κάτι έστω της ρωμαϊκής εποχής στα σλαβικά.

Περιμένω :popc:


(Τον 9ο αιώνα απέκτησαν αλφάβητο) :giggle:
Εικόνα

Μα καλά. δεν το βλέπετε; Αυτά είναι Κυριλλικά! :roll:
.
Ξεκάθαρο!
Διάβασέ τα βρε Βινόσαυρε, εσύ που ξέρεις να τα διαβάζεις.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Τι ήταν τελικά οι αρχαίοι Μακεδόνες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 25 Ιουν 2018, 00:05

Nandros έγραψε:
24 Ιουν 2018, 15:55
Northern Spirit έγραψε:
24 Ιουν 2018, 03:08
Nandros έγραψε:
23 Ιουν 2018, 23:51
Εδώ είναι όλοι https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE ... F%89%CE%BD ΚΑΙ οι Μακεδνοί!

Ή εδώ https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_a ... eek_tribes

Και κλάμα τα πρακτοράκια! :g030::003:
Το ελληνικο δεν το ανοιξα καν...Απο το αλλο λινκ κραταω αυτο:
Some groups were of mixed origin, forming a syncretic culture through absorption and assimilation of previous and neighboring populations into the Greek language and customs.
Αναμενόμενο! παθαίνεις επιλεκτική τυφλίτιδα και κρατάς μόνο ότι βολεύει στο πρακτοριλίκι! :g030:
.
Ο διαβολος βρισκεται στις λεπτομερειες συντροφε... :wink
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τι ήταν τελικά οι αρχαίοι Μακεδόνες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 25 Ιουν 2018, 00:08

Juno έγραψε:
22 Ιουν 2018, 20:35
.............................
να αυτοπροσδιοριστούν όπως θέλουν" :str8jack:
Juno έγραψε:
22 Ιουν 2018, 20:52
.......
Κατά τα άλλα, διαφορετικά έθνη. :str8jack:

.......
Juno έγραψε:
24 Ιουν 2018, 23:14
....είμαι Μακεδόνισσα, αλλά...." :str8jack:
.......
Juno έγραψε:
22 Ιουν 2018, 19:54
....Και είσαι εσύ; :c020:
.......
Juno έγραψε:
24 Ιουν 2018, 23:19
....
Έλα, ήρεμα! :c020:
.....
Juno έγραψε:
24 Ιουν 2018, 23:37
........
χωρίς λόγο[/u][/b]. :c020:
........
Juno έγραψε:
22 Ιουν 2018, 20:52
.......ευαίσθητη καρδούλα. :fp::na!:
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Τι ήταν τελικά οι αρχαίοι Μακεδόνες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 25 Ιουν 2018, 14:55

Nandros έγραψε:
24 Ιουν 2018, 15:59
Βινόσαυρος έγραψε:
24 Ιουν 2018, 15:12
αν είχαν μπει στην ιστορία ( ως χρονική περίοδο με ορόσημο την γραφή) που είναι το κακό να ζητήσω;

Ακόμα και επι μεγάλου αλεξάνδρου που πλέον η σύγκληση είχε πραγματοποιηθεί κάποιοι έχουν δυσκολία κατανόησης της άλλης γλώσσας, τόσα παραδείγματα έφερα.
Δεν δικαιούσαι να ζητάς τίποτα. Η αλήθεια είναι ότι εσείς ΔΕΝ έχετε σχέση με τους αρχαίους Μακεδόνες πάει και τελείωσε.
Εμφανιστήκατε στην περιοχή τον 6ο Αιώνα ΜΧ! ΤΕΛΟΣ!
.
Άλλαξε πλευρό σε παρακαλώ.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Τι ήταν τελικά οι αρχαίοι Μακεδόνες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 25 Ιουν 2018, 15:01

Juno έγραψε:
24 Ιουν 2018, 18:45
Βινόσαυρος έγραψε:
24 Ιουν 2018, 04:35
Juno έγραψε:
23 Ιουν 2018, 19:50

Είχε αλλάξει και όνομα για τους Αιγυπτίους και τους Μήδους ή κράτησε το ελληνικότατο Αλέξανδρος; :smt124
Και τι συμπέρασμα να βγάλουμε αν κράτησε ή όχι το όνομα;
Αν είχε ελληνικό όνομα και αυτός και όλη η οικογένειά του και ο λαός τους μιλούσε δωρικό ιδίωμα της αρχαίας ελληνικής γλώσσας τι ήταν, Μήδος ή Σλάβος;
Μπάστα. Πριν έθεσες ζήτημα περι ενωποίησης ελλήνων και μακεδόνων και έφερες απόσπασμα από τον λόγο του, δεν είπες τίποτα για ελληνότροπο όνομα. όταν έφερα και γώ παραδείγματα που το παίζει "φαραώ" και "μεγάλος βασιλιάς" κληρονόμος των αχαιμενηδών ήμουν στο ίδιο μοτίβο περι ενωποίησης με άλλους λαούς. Τώρα τα γυρίζεις και το πας στο ελληνότροπο όνομα. Μπορείς να μείνεις σταθερή και να μην τα κάνεις αχταρμά;
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Τι ήταν τελικά οι αρχαίοι Μακεδόνες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 25 Ιουν 2018, 15:04

Juno έγραψε:
24 Ιουν 2018, 19:15
Βινόσαυρος έγραψε:
23 Ιουν 2018, 05:33
για δώσε γραπτά στην ελληνική προ του 5ου αιώνα;
Επειδή βαριέμαι να ψάχνω, θα σου δώσω κάτι του 3ου-4ου πΧ αιώνα που το έχω πρόχειρο, γραμμένο από b-class προλετάρια, άρα ήταν η γλώσσα του λαού και φέρε εσύ κάτι της ίδια εποχής στα σλαβικά που αν αφορά την Μακεδονία. Κατάδεσμος της Πέλλας

Άντε επειδή είμαι καλή, σου κάνω έκπτωση μερικούς αιώνες, φέρε κάτι έστω της ρωμαϊκής εποχής στα σλαβικά.

Περιμένω :popc:


(Τον 9ο αιώνα απέκτησαν αλφάβητο) :giggle:
δε θα βρείς προ 5ου αιώνα. Δεν αλλάζεις κάτι αν φέρεις μετά, ο ίδιος έχω πει πως ο ελληνομακεδονικός κόσμος μπορεί να θεωρηθεί ενιαίος από τον 5ο με την ελληνοποίηση των μακεδόνων όπως θεωρούμε από ένα σημείο και μετά τον ελληνορωμαικό.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Τι ήταν τελικά οι αρχαίοι Μακεδόνες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 25 Ιουν 2018, 15:17

Ακόμα κι αν Ελληνοποιήθηκαν το 400 πΧ.

Πρέπει να σου την σπάει πολύ που οι Έλληνες προηγήθηκαν των Σλάβων 1000+ χρόνια.
Πιο πολύ απ' όσο σου την σπάει που οι Έλληνες στην Μακεδονία ήτα περισσότεροι από τους Βούλγαρους μέχρι το 1912 κι από όσο το ότι αφού διώξαμε τους Τούρκος τώρα έχει μόνο Έλληνες πλέον.

Η πραγματικότητα είναι πάντα σκληρή.
Περαστικά.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27211
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Τι ήταν τελικά οι αρχαίοι Μακεδόνες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 25 Ιουν 2018, 15:19

Βινόσαυρος έγραψε:
25 Ιουν 2018, 14:55
Nandros έγραψε:
24 Ιουν 2018, 15:59
Βινόσαυρος έγραψε:
24 Ιουν 2018, 15:12
αν είχαν μπει στην ιστορία ( ως χρονική περίοδο με ορόσημο την γραφή) που είναι το κακό να ζητήσω;

Ακόμα και επι μεγάλου αλεξάνδρου που πλέον η σύγκληση είχε πραγματοποιηθεί κάποιοι έχουν δυσκολία κατανόησης της άλλης γλώσσας, τόσα παραδείγματα έφερα.
Δεν δικαιούσαι να ζητάς τίποτα. Η αλήθεια είναι ότι εσείς ΔΕΝ έχετε σχέση με τους αρχαίους Μακεδόνες πάει και τελείωσε.
Εμφανιστήκατε στην περιοχή τον 6ο Αιώνα ΜΧ! ΤΕΛΟΣ!
Άλλαξε πλευρό σε παρακαλώ.
Το πλευρό μου μια χαρά είναι.
Το πρόβλημα το έχεις εσύ με τις monkeyδονικές ονειρώξεις σου!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών