Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 21 Οκτ 2018, 23:57

ελβις88
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 21 Οκτ 2018, 23:58

Sid Vicious έγραψε:
21 Οκτ 2018, 23:55
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
21 Οκτ 2018, 23:42
Ερμής έγραψε:
21 Οκτ 2018, 14:19
Βασικά περιμένω θέση απο Υπερκουλ που ξέρω οτι αγαπά τον Βασιλιά.
Ο Elvis ήταν κάργα Δεξιός και πατριώτης,με κόλλημα στην θρησκευτική αναζήτηση, αλλά ειδική περίπτωση. Ενώ π.χ. τον αηδίαζε η φυλετική μίξη, δεν είχε πρόβλημα να κάνει παρέα με μαύρους, όταν οι περισσότεροι νοτιοι λευκοί άλλαζαν πεζοδρόμιο και ήταν υπερ των ίσων δικαιωμάτων. Ο μάυρος φυλετιστής, Μοχάμετ Αλι, πριν πεθάνει είπε " δεν σεβομαι κανέναν, αλλά ο Elvis ήταν ο πιο ταπεινος και ευγενικός άνθρωπος που γνώρισα στην ζωή μου".
Γενικά περά από τεράστιος καλλιτεχνης, ήταν νομίζω καλός άνθρωπος με μια απίστευτη ροπή να ξοδευει χρήμα για άλλους,ακόμα και αγνώστους. Από την άλλη μεριά, επειδή η καριέρα του βάρεσε τοπ από τα 19 του, συναισθηματικά μάλλον εμεινε στην εφηβεία, ήταν μαθημένος να αποκτά ότι παλαβο του ερχόταν στο μυαλό. Η επιστολή στον Νίξον στην πραγματικότητα γράφηκε, γιατί εκανε ...συλλογή από Ομοσμπονδιακά Σήματα και τον μόνο που του έλειπε ήταν της Δίωξης Ναρκωτικών. Απλά έψαχνε τρόπο να γνωρίσει τον Πρόεδρο για να του ζητήσει ρουσφέτι, το κωλοσήμα!
Για την ιστορία πάντως, ο Πρίσλευ βλακωδώς,ποτέ δεν θεωρούσε τον εαυτό του ναρκομανή,γιατί ότι έπαιρνε ήταν από φαρμακείο με συνταγή. Το μονο που είχε δοκιμάσει από παρανομά ήταν μια φορά Μαριχουανα και δεν του άρεσε καθόλου. Και νομίζω πως είχε πάντα μια συναίσθηση της κοινωνικής του ευθύνης. Για παράδειγμα, ενω ήταν μανιώδης καπνιστης, αν δεις τις prive photo έχει πάντα ένα πούρο αναμμένο, δεν κάπνιζε ποτέ δημόσια, ούτε καν στις ταινίες του για να μην επηρεάζει αρνητικά τα παιδιά που τον θαυμάζουν. Οπότε ίσως αυτά που γράφει, να εκφράζουν εν μερη την επιδίωξη του, να είναι μια γεφυρα μεταξύ των Αμερικανών που τότε ήταν σε εξέγερση. Αυτός ειναι και ο ρόλος ενός Βασιλιά, να είναι σύμβολο Εθνικής Ενότητας άλλωστε :wink

Πάντως όταν ο Νίξον είδε άνθρωπο να πηγαίνει για μυστική ιδιωτική συνάντηση με τον Πρόεδρο των ΗΠΑ, ντυμένος έτσι ,φρίκαρε
Εικόνα
Εξαιρετικό ποστ! :smt023
Θα ήθελα μια φορά, έστω πριβέ, να κάνει και σε εμένα ένα τέτοια αφιέρωμα αλλά νοιώθω οτι δεν με αγαπά τόσο πολύ :a035:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12077
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 22 Οκτ 2018, 00:00

Να σε κάνω εγώ τότε, ευχαρίστηση μου να κάνω τους συνάνθρωπους μου χαρούμενους.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 22 Οκτ 2018, 00:02

Sid Vicious έγραψε:
22 Οκτ 2018, 00:00
Να σε κάνω εγώ τότε, ευχαρίστηση μου να κάνω τους συνάνθρωπους μου χαρούμενους.
:roll:
τώρα θα κάνει σε εσένα αφιέρωμα



:003:
αχ, μερσί μποκού!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σουβλίτσα την 22 Οκτ 2018, 00:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12077
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 22 Οκτ 2018, 00:03

Σουβλίτσα έγραψε:
22 Οκτ 2018, 00:02
Sid Vicious έγραψε:
22 Οκτ 2018, 00:00
Να σε κάνω εγώ τότε, ευχαρίστηση μου να κάνω τους συνάνθρωπους μου χαρούμενους.
:roll:
τώρα θα κάνει σε εσένα αφιέρωμα
ξέρω, ήτο κόλπο! :003:
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 22 Οκτ 2018, 00:05

:xena:

:a035: Με χρησιμοποίησες για να πετύχεις τον σκοπό σου, δεν πιστεύω να με πετάξεις σαν στημένη λεμονόκουπα :smt018=περιμένω το αφιέρωμα τάχιστα
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8333
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 22 Οκτ 2018, 02:48

κοτζάμ Έλβις στα '70s και μόνον ο ισχυρότερος του πλανήτη μπορούσε να του εξασφαλίσει ένα γαμημένο σηματάκι


εάν δεν είναι mega hoax, τότε αυτός υπήρξε ο μπαμπάς όλων των trolls
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23552
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 22 Οκτ 2018, 18:22

Τι εννοεις hoax? Αφού υπάρχουν ντοκουμέντα και από ότι έμαθα μέχρι και ολόκληρη ταινία έχει γυριστεί για το θεμα

Κάτι άλλο που έμαθα σήμερα είναι πως ρεπουμπλικάνος και μάλιστα σκληρός ήταν ο Johnny Ramone
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 22 Οκτ 2018, 18:26

Tarkovsky έγραψε:
22 Οκτ 2018, 02:48



εάν δεν είναι mega hoax, τότε αυτός υπήρξε ο μπαμπάς όλων των trolls
Nope εντελώς true story. H ιδέα του ήρθε όταν πέτυχε τον Σπύρο Άνγκνιου στο αεροδρόμιο και του ανέφερε το πρόβλημα του(θέλώ το γαμημένο το σήμα :D ). Αυτός του είπε πως μόνο ο Πρόεδρος μπορει να σε κάνει ομοσπονδιακό, δεν του γράφεις κανένα γράμμα. Έβαλε και λίγες σάλτσες και τελικά πήγε κόκκαλο,ντυμένος Δον Ζουαν ,να του πει πόσο ανησυχεί για τα ναρκωτικά στις ΗΠΑ(Respect :D)
Για την ιστορία το σήμα το χρησιμοποίησε στα αλήθεια. Μια φορά που είδε εναν αστυνομικό να ταλαιπωρει μια οικογένεια σε οδικό αστυνομικό έλεγχο και τον διέταξε να βγάλει τον σκασμό, αν θυμάμαι καλά τον απέλυσε κι όλας, παρότι ζήτησε συγγνώμη και μια φορά που είδε καυγά συμμοριών περνώντας με την Κάντιλακ, όπου έβγαλε σήμα, όπλο, κινήσεις καράτε, τα πάντα όλα για να τους χωρίσει! Είχε την τρέλα του.
Για τις πολιτικές απόψεις του Ελβις εδω https://avalonofthearts.gr/%CE%B5%CE%BB ... %BF%CF%85/
Σουβλίτσα έγραψε:
21 Οκτ 2018, 23:58


Θα ήθελα μια φορά, έστω πριβέ, να κάνει και σε εμένα ένα τέτοια αφιέρωμα αλλά νοιώθω οτι δεν με αγαπά τόσο πολύ :a035:
Λάθος κάνεις, εσυ είσαι η γυναίκα μου, ο άνθρωπος που αγάπησα on line. Δεν είναι δίκαιο να γράψω τίποτα για εσένα, θα χάσω την αντικειμενικότητα μου και θα αναλωθώ σε κάτι τέτοια :hebit: Πάρε ένα τραγούδι

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12077
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 22 Οκτ 2018, 18:27

Ερμής έγραψε:
22 Οκτ 2018, 18:22
Κάτι άλλο που έμαθα σήμερα είναι πως ρεπουμπλικάνος και μάλιστα σκληρός ήταν ο Johnny Ramone
Και φανατικά πατριώτης και αντικομμουνιστης όσο δεν πάει ο Johnny. Τιτανοτεράστια μορφή. Είναι πασίγνωστο αυτό.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 22 Οκτ 2018, 23:10

:g094:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 22 Οκτ 2018, 23:17

ο ελβις καταστραφηκε απο την μουνοδουλιαση
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 22 Οκτ 2018, 23:19

Sid Vicious έγραψε:
22 Οκτ 2018, 18:27
Ερμής έγραψε:
22 Οκτ 2018, 18:22
Κάτι άλλο που έμαθα σήμερα είναι πως ρεπουμπλικάνος και μάλιστα σκληρός ήταν ο Johnny Ramone
Και φανατικά πατριώτης και αντικομμουνιστης όσο δεν πάει ο Johnny. Τιτανοτεράστια μορφή. Είναι πασίγνωστο αυτό.
Επίσης ήταν και μεγάλο α****ι διότι,ενώ ήξερε ότι ο Johnny ήταν επιληπτικός,αυτός συνέχιζε το χυδαίο μπούλλινγκ εναντίον του.
Στο ντοκιμαντέρ End of the Century σχεδόν υπονοείται ότι σε μεγάλο βαθμό ευθύνονταν ο ίδιος για την κατάθλιψη στην οποία υπέπεσε αργότερα ο Johnny, που μερικά χρόνια μετά απεβίωσε.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 22 Οκτ 2018, 23:26

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
22 Οκτ 2018, 23:17
ο ελβις καταστραφηκε απο την μουνοδουλιαση
Δεν καταστράφηκε από κάτι συγκεκριμένο ο Έλβις.Πιστεύω πως πολλά έπαιξαν ρόλο στο downfall που είχε με κυριότερους παράγοντες
τα βαρβιτουρικά,την παχυσαρκία και την κατάθλιψη.Επίσης μην ξεχνάμε ότι περιστοιχίζονταν από ένα σωρό περίεργα άτομα.Οι υπερ-διάσημοι άνθρωποι δεν είναι ποτέ μόνοι και ο Έλβις ακόμη περισσότερο.Ενδιαφέρον είναι πως ήταν λάτρης της αιγυπτιακής μαγείας,της αστρολογίας και ανάλογων τέτοιων πρακτικών.Φαντάσου τι σόι κόσμος τον περιστοίχιζε λοιπόν.

Πάντως δεν μπορούμε να πούμε ότι καταστράφηκε με την ακριβή έννοια του όρου.Η καριέρα του ήταν αξιοζήλευτη σχεδόν μέχρι το τέλος της.Και βέβαια όλα αυτά ισχύουν εάν και μόνο εάν όντως πέθανε :8)

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Η επιστολή του Πρισλεϊ προς τον Νιξον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 22 Οκτ 2018, 23:31

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
22 Οκτ 2018, 23:17
ο ελβις καταστραφηκε απο την μουνοδουλιαση
Φίλε ξεκόλλα. Στείλε και εσύ καμιά :hebit: , αρχαιοελληνας θα καταντήσεις. Και αυτοί από τρολινγκ ξεκίνησαν και είδες που κατάντησαν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών