Ενωση Κυπρου με Ελλαδας:Πως θα μπορουσε να επιτευχθει?

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3089
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Ενωση Κυπρου με Ελλαδας:Πως θα μπορουσε να επιτευχθει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 05 Φεβ 2024, 15:51

πατησιωτης έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:46
Aitwlos έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:19
Για όσους δεν θέλουμε την ένωση, ποια είναι η επιλογή; Έλληνες και Κύπριους
Το σχέδιο Ανάν.Ή σε 50 χρόνια που θα είναι οι Τούρκοι πλειοψηφία ενιαίο κράτος.Ότι και να θέλεις εσύ,η Τουρκία δέν θα δεχθεί ενιαίο κράτος,δηλαδή ένας άνθρωπος μία ψήφος πριν γίνουν πλειοψηφία οι Τουρκοκύπριοι.Και αυτό δεν θα αλλάξει παρεκτός και εάν κάνουν το λάθος οι Τούρκοι για δικούς τους λόγους να πάνε κόντρα στις ΗΠΑ τελείως.
Το 1930 αντιπροσωπεία των Δωδεκανησίων είχε επισκεφθεί τον Βενιζέλο και του ζήτησε να θέσει θέμα Δωδεκανήσων στον Μουσσολίνι.Αυτός τους απέπεμψε και τους είπε δεν υπάρχει περίπτωση,μοναδική περίπτωση να γίνουν τα Δωδεκάνησα ελληνικά είναι να γίνει πόλεμος Ιταλίας - Αγγλίας και η Ελλάδα να είναι σύμμαχος της Αγγλίας.'Ετσι και έγινε πέρα από πουτανάκια και άλλα γραφικά.Εάν δεν είχε συμμαχήσει ο Μουσσολίνι με τον Χίτλερ δεν θα ήταν η Ρόδος ελληνική.

Δυστυχώς δεν ξεκαθαρίσατε την θέση σας, σαν δεξιοί.
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35210
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ενωση Κυπρου με Ελλαδας:Πως θα μπορουσε να επιτευχθει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 05 Φεβ 2024, 15:56

Aitwlos έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:51
Δυστυχώς δεν ξεκαθαρίσατε την θέση σας, σαν δεξιοί.
Τι να ξεκαθαρίσουμε.Δεν μπορείς να επιβάλλεις με το ζόρι ένωση,αυτό ήταν το λάθος των πραξικοπηματιών του Ιωαννίδη.Μέχρι τότε όλες οι ενώσεις περιοχών με το ελληνικό κράτος είχαν τη συναίνεση του ελληνικού πληθυσμού της περιοχής.Εάν η Κύπρος θέλει να είναι ανεξάρτητο κράτος πλέον εγώ δεν έχω δικαίωμα να επιβάλλω ένωση με το ζόρι.
Βέβαια αυτά ήσαν δύσκολο να τα καταλάβουν άτομα με την ιδεολογία των χουντικών.Για αυτούς δεν ήταν δυνατόν το 1955 να γίνεται αγώνας για την ένωση και 20 χρόνια αργότερα να μη θέλουν κάποιοι την ένωση.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3089
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Ενωση Κυπρου με Ελλαδας:Πως θα μπορουσε να επιτευχθει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 05 Φεβ 2024, 16:21

πατησιωτης έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:56
Aitwlos έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:51
Δυστυχώς δεν ξεκαθαρίσατε την θέση σας, σαν δεξιοί.
Τι να ξεκαθαρίσουμε.Δεν μπορείς να επιβάλλεις με το ζόρι ένωση,αυτό ήταν το λάθος των πραξικοπηματιών του Ιωαννίδη.Μέχρι τότε όλες οι ενώσεις περιοχών με το ελληνικό κράτος είχαν τη συναίνεση του ελληνικού πληθυσμού της περιοχής.Εάν η Κύπρος θέλει να είναι ανεξάρτητο κράτος πλέον εγώ δεν έχω δικαίωμα να επιβάλλω ένωση με το ζόρι.
Βέβαια αυτά ήσαν δύσκολο να τα καταλάβουν άτομα με την ιδεολογία των χουντικών.Για αυτούς δεν ήταν δυνατόν το 1955 να γίνεται αγώνας για την ένωση και 20 χρόνια αργότερα να μη θέλουν κάποιοι την ένωση.


Αλλά στα δυστυχώς τον Ελληνικό πληθυσμό της Κύπρου τον έχουμε πληρώσει. Είτε μέσω φοιτητών στα ελληνικά ΑΕΙ, είτε μέσω στρατιωτων
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16782
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ενωση Κυπρου με Ελλαδας:Πως θα μπορουσε να επιτευχθει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 05 Φεβ 2024, 16:29

πατησιωτης έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:56
Aitwlos έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:51
Δυστυχώς δεν ξεκαθαρίσατε την θέση σας, σαν δεξιοί.
Τι να ξεκαθαρίσουμε.Δεν μπορείς να επιβάλλεις με το ζόρι ένωση,αυτό ήταν το λάθος των πραξικοπηματιών του Ιωαννίδη.Μέχρι τότε όλες οι ενώσεις περιοχών με το ελληνικό κράτος είχαν τη συναίνεση του ελληνικού πληθυσμού της περιοχής.Εάν η Κύπρος θέλει να είναι ανεξάρτητο κράτος πλέον εγώ δεν έχω δικαίωμα να επιβάλλω ένωση με το ζόρι.
Βέβαια αυτά ήσαν δύσκολο να τα καταλάβουν άτομα με την ιδεολογία των χουντικών.Για αυτούς δεν ήταν δυνατόν το 1955 να γίνεται αγώνας για την ένωση και 20 χρόνια αργότερα να μη θέλουν κάποιοι την ένωση.
Κατσαπλιάδες Ελλαδίτες... Κοιτάνε να βάλουν χέρι να κλέψουν και την Κύπρο... :smt005: Για ρώτηστε πρώτα του Κυπραίους αν θέλουν ένωση... Δεν νομίζω... Εδώ εμείς θέλουμε ανεξαρτησία από το κεντρικό κράτος της χαβούζας... Για ποια ένωση και μπούρδες γράφεται στο παρόν νήμα...;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8201
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ενωση Κυπρου με Ελλαδας:Πως θα μπορουσε να επιτευχθει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 05 Φεβ 2024, 17:19

taxalata xalasa έγραψε:
05 Φεβ 2024, 16:29
πατησιωτης έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:56
Aitwlos έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:51
Δυστυχώς δεν ξεκαθαρίσατε την θέση σας, σαν δεξιοί.
Τι να ξεκαθαρίσουμε.Δεν μπορείς να επιβάλλεις με το ζόρι ένωση,αυτό ήταν το λάθος των πραξικοπηματιών του Ιωαννίδη.Μέχρι τότε όλες οι ενώσεις περιοχών με το ελληνικό κράτος είχαν τη συναίνεση του ελληνικού πληθυσμού της περιοχής.Εάν η Κύπρος θέλει να είναι ανεξάρτητο κράτος πλέον εγώ δεν έχω δικαίωμα να επιβάλλω ένωση με το ζόρι.
Βέβαια αυτά ήσαν δύσκολο να τα καταλάβουν άτομα με την ιδεολογία των χουντικών.Για αυτούς δεν ήταν δυνατόν το 1955 να γίνεται αγώνας για την ένωση και 20 χρόνια αργότερα να μη θέλουν κάποιοι την ένωση.
Κατσαπλιάδες Ελλαδίτες... Κοιτάνε να βάλουν χέρι να κλέψουν και την Κύπρο... :smt005: Για ρώτηστε πρώτα του Κυπραίους αν θέλουν ένωση... Δεν νομίζω... Εδώ εμείς θέλουμε ανεξαρτησία από το κεντρικό κράτος της χαβούζας... Για ποια ένωση και μπούρδες γράφεται στο παρόν νήμα...;

.

Δε θα μπορούσαμε να το κάνουμε αν υπάρχουν άλλα ωφέλη ;;;

Να κρατήσουν την Αυτονομία τους.....αλλά να λέγονται Ελληνοκύπριοι ;;;

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29592
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ενωση Κυπρου με Ελλαδας:Πως θα μπορουσε να επιτευχθει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 05 Φεβ 2024, 17:42

Στρακαστρουκας έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:35
Golden Age έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:29
Στρακαστρουκας έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:23


Ναι, παντως το σχεδιο που λες ποτε δεν εφυγε απο το επιπεδο της συζητησης. Δεν ειναι να πεις οτι η Ελληνικη πλευρα θα συμφωνουσε και την επομενη μερα θα εφαρμοζονταν
Το απέρριψε ο Μακάριος. Εαν το δεχόταν θα περνούσε. Η Τουρκία αν και αρχικά ήταν αντίθετη, φέρεται να φάνηκε πρόθυμη να το αποδεχτεί, μετά απο αιτιάσεις των Αμερικάνων ότι αν δεν περνούσε θα κινδύνευε απο την ΕΣΣΔ στα νότιά της.
Αυτο που λες με τις Τουρκικες βασεις οτι θα φευγανε σε 50 χρονια ακουγεται ωραιο στην θεωρια αλλα στην πραξη νομιμοποιουσες τον Τουρκο να φερει στρατο στην Κυπρο και να επεμβαινει προς οφελος της Τουρκοκυπριακης μειονοτητας. Δεν νομιζω οτι υπηρχαν πολλοι ΕλληνοΚυπριοι που θα το θελανε αυτο. Σαν να αποδεχτεις σημερα Τουρκικες βασεις στην Θρακη. Θα συμφωνουσαν οι Ελληνες σε αυτο?
Το 'γραψα και πιο πίσω ότι μπορεί και να μην έφευγαν και να 'μεναν παράνομα. Εισβολή στην Κύπρο όμως τη στιγμή που αυτή θα ήταν νησί της Ελλάδος, θα ήταν πιο δύσκολο. Ο Γεώργιος Παπανδρέου ήταν καταφατικός στο σχέδιο. Ακόμη κι αν η ελληνική κοινή γνώμη ήταν δυσαρεστημένη από τις βάσεις, η Ένωση θα γινόταν. Το σχέδιο θα περνούσε. Αλλά το τορπίλισε ο Μακάριος.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16782
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ενωση Κυπρου με Ελλαδας:Πως θα μπορουσε να επιτευχθει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 05 Φεβ 2024, 17:46

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
05 Φεβ 2024, 17:19
taxalata xalasa έγραψε:
05 Φεβ 2024, 16:29
πατησιωτης έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:56


Τι να ξεκαθαρίσουμε.Δεν μπορείς να επιβάλλεις με το ζόρι ένωση,αυτό ήταν το λάθος των πραξικοπηματιών του Ιωαννίδη.Μέχρι τότε όλες οι ενώσεις περιοχών με το ελληνικό κράτος είχαν τη συναίνεση του ελληνικού πληθυσμού της περιοχής.Εάν η Κύπρος θέλει να είναι ανεξάρτητο κράτος πλέον εγώ δεν έχω δικαίωμα να επιβάλλω ένωση με το ζόρι.
Βέβαια αυτά ήσαν δύσκολο να τα καταλάβουν άτομα με την ιδεολογία των χουντικών.Για αυτούς δεν ήταν δυνατόν το 1955 να γίνεται αγώνας για την ένωση και 20 χρόνια αργότερα να μη θέλουν κάποιοι την ένωση.
Κατσαπλιάδες Ελλαδίτες... Κοιτάνε να βάλουν χέρι να κλέψουν και την Κύπρο... :smt005: Για ρώτηστε πρώτα του Κυπραίους αν θέλουν ένωση... Δεν νομίζω... Εδώ εμείς θέλουμε ανεξαρτησία από το κεντρικό κράτος της χαβούζας... Για ποια ένωση και μπούρδες γράφεται στο παρόν νήμα...;

.

Δε θα μπορούσαμε να το κάνουμε αν υπάρχουν άλλα ωφέλη ;;;

Να κρατήσουν την Αυτονομία τους.....αλλά να λέγονται Ελληνοκύπριοι ;;;

.
Γιατί πρέπει να ενωθεί; Έχεις πρόβλημα; Δεν σ αφήνουν να πας εκεί; Η θες να τους κυβερνήσει η Αθήνα;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

paotaris
Δημοσιεύσεις: 1471
Εγγραφή: 20 Φεβ 2021, 17:03

Re: Ενωση Κυπρου με Ελλαδας:Πως θα μπορουσε να επιτευχθει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paotaris » 05 Φεβ 2024, 17:53

πατησιωτης έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:56
Aitwlos έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:51
Δυστυχώς δεν ξεκαθαρίσατε την θέση σας, σαν δεξιοί.
Τι να ξεκαθαρίσουμε.Δεν μπορείς να επιβάλλεις με το ζόρι ένωση,αυτό ήταν το λάθος των πραξικοπηματιών του Ιωαννίδη.Μέχρι τότε όλες οι ενώσεις περιοχών με το ελληνικό κράτος είχαν τη συναίνεση του ελληνικού πληθυσμού της περιοχής.Εάν η Κύπρος θέλει να είναι ανεξάρτητο κράτος πλέον εγώ δεν έχω δικαίωμα να επιβάλλω ένωση με το ζόρι.
Βέβαια αυτά ήσαν δύσκολο να τα καταλάβουν άτομα με την ιδεολογία των χουντικών.Για αυτούς δεν ήταν δυνατόν το 1955 να γίνεται αγώνας για την ένωση και 20 χρόνια αργότερα να μη θέλουν κάποιοι την ένωση.
To Πραξικοπημα δεν εγινε για την ενωση btw.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29592
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ενωση Κυπρου με Ελλαδας:Πως θα μπορουσε να επιτευχθει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 05 Φεβ 2024, 17:54

sys3x έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:39
Επίσης χαρακτηρίζω τους Έλληνες πουτανάκια γιατί πουτανάκια είστε, πουτανάκια των Άγγλων και των Αμερικανών, ούτε σύμμαχοι ούτε συνεργάτες ούτε τπτ τέτοιο, 0 αξιοπρέπεια και θέλετε και σεβασμό πουτάνες.
Απορρίπτεις ένα αμερικανικό σχέδιο που προέβλεπε την ένωση, μόνο και μόνο επειδή ήτανε δυτικό. Ψεκασμένος είσαι.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ενωση Κυπρου με Ελλαδας:Πως θα μπορουσε να επιτευχθει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 05 Φεβ 2024, 17:56

Πχοιο σχέδιο απέρριψα βρε μλκ πάλι;
Πάλι τα ίδια θα λέμε;
Άλλο πράμα λέω εγώ, δεν παίρνεις μυρουδιά και εκφράζεις καπάκι θέσεις τις οποίες ούτε ξέρεις ούτε μπορείς να καταλάβεις καθώς δεν είναι καν εκφρασμένες από την πλευρά μου, ηλίθιε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29592
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ενωση Κυπρου με Ελλαδας:Πως θα μπορουσε να επιτευχθει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 05 Φεβ 2024, 17:57

Aitwlos έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:40
sys3x έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:36
Και κόψε το να μιλάς εκ μέρους μου βλάκα, ε βλάκα. Θα ρωτάς.
Μιλάμε για golden age. Για χρυσαυγιτη που στην οργάνωση έπαιζαν διάφορα. Προσπαθεί κατά καιρούς να γίνει κοσμικός αλλά δεν το έχει το παλικάρι. Του δίνω έναν πόντο γιατί από εκεί η την συμμορία έμεινε μόνος του και έχει ψυχολογικα. Ούτε Κασιδιάρη δεν ψήφισε από τα γραφομενα
Εσύ έχεις εμμονές μαζί μου και λες ότι εγώ έχω ψυχολογικά;

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29592
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ενωση Κυπρου με Ελλαδας:Πως θα μπορουσε να επιτευχθει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 05 Φεβ 2024, 18:00

sys3x έγραψε:
05 Φεβ 2024, 17:56
Πχοιο σχέδιο απέρριψα βρε μλκ πάλι;
Πάλι τα ίδια θα λέμε;
Άλλο πράμα λέω εγώ, δεν παίρνεις μυρουδιά και εκφράζεις καπάκι θέσεις τις οποίες ούτε ξέρεις ούτε μπορείς να καταλάβεις καθώς δεν είναι καν εκφρασμένες από την πλευρά μου, ηλίθιε.
Μας δουλεύεις; Όταν έγραψα για το δεύτερο σχέδιο δεν έγραψες "με πρόλαβε" ως "επιβεβαίωση" του "να κάνουμε ότι μας λένε οι Άγγλοι και οι Αμερικάνοι";

Ούτε τί γράφεις δεν καταλαβαίνεις;

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ενωση Κυπρου με Ελλαδας:Πως θα μπορουσε να επιτευχθει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 05 Φεβ 2024, 18:03

Δεν σε δουλεύω απλά είσαι χαζός, πωστολένε, δεν σου φτάνει να καταλάβεις.
Αυτό όμως είναι δικό σου πρόβλημά.
Εσύ απλά περιορίσου στο να μιλάς για τον εαυτό σου, άσε τους άλλους να εκφράζουν μόνοι τους τις θέσεις τους, αλλά ούτε αυτό δεν μπορείς να κάνεις.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11372
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Ενωση Κυπρου με Ελλαδας:Πως θα μπορουσε να επιτευχθει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 05 Φεβ 2024, 18:39

Golden Age έγραψε:
05 Φεβ 2024, 17:42
Το 'γραψα και πιο πίσω ότι μπορεί και να μην έφευγαν και να 'μεναν παράνομα. Εισβολή στην Κύπρο όμως τη στιγμή που αυτή θα ήταν νησί της Ελλάδος, θα ήταν πιο δύσκολο. Ο Γεώργιος Παπανδρέου ήταν καταφατικός στο σχέδιο. Ακόμη κι αν η ελληνική κοινή γνώμη ήταν δυσαρεστημένη από τις βάσεις, η Ένωση θα γινόταν. Το σχέδιο θα περνούσε. Αλλά το τορπίλισε ο Μακάριος.
Μου λες για τον Γεωργιο Παπανδρεου και την Ελληνικη κοινη γνωμη. Αδιαφορο. Η ΕλληνοΚυπριακη πλευρα τι υποστηριζε? Και δεν αναφερομαι μονο στον Μακαριο. Οι εθνικιστες της ΕΟΚΑ η το ΑΚΕΛ τι αποψη ειχαν?
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15629
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ενωση Κυπρου με Ελλαδας:Πως θα μπορουσε να επιτευχθει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 05 Φεβ 2024, 19:08

Golden Age έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:18
Στρακαστρουκας έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:11
Golden Age έγραψε:
05 Φεβ 2024, 15:06
Εαν είχε περάσει το δεύτερο σχέδιο Άτσενσον θα είχε γίνει η ένωση της Κύπρου με την Ελλάδα.
Θα επρεπε να παραχωρηθει ενα κομματι της Κυπρου στην Τουρκια που θα το χρησιμοποιουσαν οι Τουρκοι για να δημιουργουν προβληματα. Εκ των υστερων φαινεται καλη λυση αλλα εκεινη την εποχη θα ηταν δυσκολο να περασεις την αποψη αυτη στους Ελληνες που θελανε ολη την Κυπρο χωρις Τουρκικο στρατο μεσα
Αυτό που θα παραχωρούνταν στην Τουρκία ήταν δυο στρατιωτικές βάσεις για διάστημα 50 ετών. Μετά, η Τουρκία θα ήταν υποχρεωμένη να τις αποσύρει. Εαν δεν τις απέσυρε θα ήταν παράνομες. Η Κύπρος όμως θα ήταν νησί της Ελλάδος και αυτό θα καθιστούσε την όποια επιδώιξη τουρκικής εισβολής δυσκολότερη.

Δεν ήταν θέμα της ελληνικής κοινής γνώμης. Ήταν θέμα επιδιώξεων. Ο Γεώργιος Παπανδρέου είχε φανεί θετικός. Είχε πει μάλιστα τη φράση "μας δίνουν μια πολυκατοικία και κρατούν ένα διαμέρισμα με αντιπαροχή" ή κάπως έτσι. Ο Μακάριος δεν το ήθελε όχι απλά για να είναι αρχηγός κράτους (του είχε προταθεί η αντιβασιλεία της Ελλάδος σε περίπτωση ένωσης), αλλά για να κάνει το ψώνιο του και να ικανοποιεί τη μωροφιλοδοξία του, παριστάνοντας τον "ηγέτη διεθνούς εμβέλειας". Πίστευε ότι απο την Τουρκία τον εξασφάλιζε η ΕΣΣΔ και τα υπόλοιπα δεν τον ένοιαζαν.
ο εγκληματιας ηταν ο τραγοπαππας. Σημερα του χουν σηκωσει και αγαλματα. Οι ιδιοι ηλιθιοι ειναι που σκοτωσαν τον καποδιστρια. Ακριβως οι ιδιοι.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών