21η Απριλίου 1967

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17328
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 14 Μάιος 2024, 08:48

Esperos έγραψε:
14 Μάιος 2024, 08:30
Juno έγραψε:
13 Μάιος 2024, 23:59
:zz:
Πρέπει να έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο, εγώ όχι. Για ένα δεκάλεπτο διάλειμμα μπήκα.
Γράψε μια περίληψη και ίσως απαντήσω.
Ναι, προσπάθησε να απαντήσεις όσο πιο απλά και άμεσα γίνεται με της ίδιας έκτασης παράγραφο όσο η ερώτηση

1. Ποιου κεφάλαια χρησιμοποίησαν για να "χαρίσουν" χρέη σε βιομήχανους (και αγρότες).
2. Ρώτησαν τους ιδιοκτήτες των κεφαλαίων αυτών, αν δέχονται με τα χρήματά τους να χαρισθούν χρέη τρίτων?
3. Πως είναι δυνατόν να ευνοείται ο λαός με την διαγραφή χρεών βιομηχάνων.
4. Όταν συνελήφθη ο Γ.Παπαδο, γιατί δεν είδαμε τον ευνοημένο λαό, να αντιδρά στο νέο πραξικόπημα; Να διαδηλώνει υπερ Παπαδο Παττακό κλπ?
(Ίσως πόνταραν στο ότι το πραξικόπημα Ιωαννίδη θα είναι ακόμη καλύτερο απ του Παπαδο και τώρα θα φάνε με χρυσά κουτάλια.)
1. Κάποια από τα έσοδα του κράτους τα διέθεσαν για να χαρίσουν τα χρέη στους βιομηχανίες και τους αγρότες.

Κάποια άλλα χρήματα, τα ξόδεψαν για να δώσουν ευκολοπλήρωτα δάνεια στους πολίτες για να πάρουν σπίτι, να ανοίξουν επιχείρηση (άνθισαν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις τότε), βιβλία στα σχολεία, να κάνουν δρόμους που χρησιμοποιούνται ακόμα χωρίς προβλήματα, ενώ άλλοι, σύγχρονοι δρόμοι καταρρέουν, για να βάλουν τουαλέτα σε όλα τα σπίτια (και στην παράγκα σας, αλλά δεν θέλατε σε ένδειξη διαμαρτυρίας).

2. Ήταν τα έσοδα του κράτους και κάθε κυβέρνηση αποφασίζει πώς θα τα διαθέσει. Αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο και την τελευταία φορά που ερωτήθηκαν οι πολίτες, ήταν στην αρχαία Αθηναϊκή δημοκρατία. Αλλά εσύ κατηγορείς μόνον τη συγκεκριμένη δικτατορία.
Επίσης, χάρισαν τα χρέη σε όλους, όχι μόνον στον κουμπάρο.

3. Δημιουργήθηκαν περισσότερες θέσεις εργασίας, οι μισθοί ήταν αξιοπρεπείς, με έναν μισθό ζούσε ολόκληρη οικογένεια και ζούσε καλά. Ξεχρέωναν το σπίτι τους, έβγαιναν και έξω. Και το 8ωρο ήταν 8ωρο.

4. Γιατί σε αυτήν τη χώρα ο καθένας κοιτάζει τον πωπούλη του. Και όταν ξεκίνησε η κρίση, έλεγαν πού είναι ο στρατός και γιατί δεν κάνει κάτι.
Για κορόιδα ψάχνουν. Κάποιους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα και μετά να φάνε ισόβια.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 14 Μάιος 2024, 19:23

Juno έγραψε:
14 Μάιος 2024, 08:48
1. Κάποια από τα έσοδα του κράτους τα διέθεσαν για να χαρίσουν τα χρέη στους βιομηχανίες και τους αγρότες.

Κάποια άλλα χρήματα, τα ξόδεψαν για να δώσουν ευκολοπλήρωτα δάνεια στους πολίτες για να πάρουν σπίτι, να ανοίξουν επιχείρηση (άνθισαν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις τότε), βιβλία στα σχολεία, να κάνουν δρόμους που χρησιμοποιούνται ακόμα χωρίς προβλήματα, ενώ άλλοι, σύγχρονοι δρόμοι καταρρέουν, για να βάλουν τουαλέτα σε όλα τα σπίτια (και στην παράγκα σας, αλλά δεν θέλατε σε ένδειξη διαμαρτυρίας).

2. Ήταν τα έσοδα του κράτους και κάθε κυβέρνηση αποφασίζει πώς θα τα διαθέσει. Αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο και την τελευταία φορά που ερωτήθηκαν οι πολίτες, ήταν στην αρχαία Αθηναϊκή δημοκρατία. Αλλά εσύ κατηγορείς μόνον τη συγκεκριμένη δικτατορία.
Επίσης, χάρισαν τα χρέη σε όλους, όχι μόνον στον κουμπάρο.

3. Δημιουργήθηκαν περισσότερες θέσεις εργασίας, οι μισθοί ήταν αξιοπρεπείς, με έναν μισθό ζούσε ολόκληρη οικογένεια και ζούσε καλά. Ξεχρέωναν το σπίτι τους, έβγαιναν και έξω. Και το 8ωρο ήταν 8ωρο.

4. Γιατί σε αυτήν τη χώρα ο καθένας κοιτάζει τον πωπούλη του. Και όταν ξεκίνησε η κρίση, έλεγαν πού είναι ο στρατός και γιατί δεν κάνει κάτι.
Για κορόιδα ψάχνουν. Κάποιους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα και μετά να φάνε ισόβια.
Αυτά που λέτε "μπάζουν" λιγάκι διότι,
1. Τα κράτη δεν έχουν έσοδα επειδή ο ρόλος τους είναι να ασκούν εξουσία.
2. Τα κράτη έχουν έσοδα από φόρους που εισπράττουν από τους πολίτες.
3. Δεν είναι δίκαιο ένα κράτος, να ξοδεύει χρήμα φορολογουμένων για να μπορεί μια μικρή μερίδα του πληθυσμού
να απολαμβάνει "ευκολοπλήρωτα δάνεια". Άλλοι φτύνουν αίμα για να πληρώσουν φόρους και άλλοι χαίρονται
"ευκολοπλήρωτα δάνεια". Αυτό διχάζει και υπονομεύει τις κοινωνίες, προάγει την διαφθορά.
Για το πως θα μπορούσε ένα κράτος να ευνοήσει την κατασκευή κατοικιών για λαϊκά στρώματα, χωρίς να αφήνει
χώρο για αδικίες, θα το δούμε μια άλλη φορά.

4. Επειδή λες "για να βάλουν τουαλέτα σε όλα τα σπίτια (και στην παράγκα σας, αλλά δεν θέλατε σε ένδειξη διαμαρτυρίας)."
Γύρω στο 1969, ο πατέρας μου ναυτικός, εγώ 4 ετών, απ το 1968 είχαμε φύγει απ το νησί και ζούσαμε σε παράγκα στο Πέραμα,
το 69 λοιπόν η μητέρα μου φώναξε θείους και συγγενείς για να έρθουν ένα βράδυ να σκάψουν για βόθρο. Μόλις ένας γείτονας
(ο κυρ Φώτης, οπαδός της Χούντας) κατάλαβε ότι κάτι παίζει, ειδοποίησε αστυνομία οι οποίοι πλάκωσαν και άρχισε ένα κυνηγητό.
Ο γείτονας αυτός ήθελε να μας διώξει και να καταπατήσει αυτός το οικόπεδο. Για πολύ καιρό μας εκβίαζε, έριχνε το συρμάτινο
φράχτη, μετακινούσε τα σημάδια των οικοπέδων. Φοβόταν η μάνα μου να φύγει διότι μπορεί και να μας έβαζε φωτιά.
Η αστυνομία στο πλευρό του. Βρέθηκε ένας αστυνομικός, προς τιμή του, που του είπε να μας αφήσει ήσυχους και είναι ντροπή
να κάνει τέτοια σε γυναίκα με ανήλικο. Τελικά ξελογιάστηκε με μια άλλη γειτόνισσα, στο πέραμα ζούσαν και πολλές "παστρικές"
που δούλευαν στην τρούμπα και το γκομενιλίκι πήγαινε σύννεφο. Έφυγε αυτός από δίπλα μας και ησυχάσαμε.
Τέτοια πράγματα. Μετά όταν μεγάλωσα και καταλάβαινα περισσότερα, ο κυρ Φώτης, από χουντοβασιλικός, στην παρακάτω γειτονιά,
είχε γίνει μέγας πασόκος το 1985. Χωρίς να είναι αυτοκινητιστής, είχε κονομήσει άδεια ταξί από το 1970.

Δύο νέα ερωτήματα
5. Μήπως μπορείς να βρεις, τι μισθούς λάμβαναν υπουργοί υφυπουργοί πριν το '67 και τί αύξηση έλαβαν επί χούντας;
6. Γνωρίζουμε από επίσημα στοιχεία τους αριθμούς Ελλήνων που μετανάστευσαν ανά έτος από 1960-1967, και από 1967 -1970;
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17328
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 14 Μάιος 2024, 20:25

Esperos έγραψε:
14 Μάιος 2024, 19:23
Juno έγραψε:
14 Μάιος 2024, 08:48
2. Ήταν τα έσοδα του κράτους και κάθε κυβέρνηση αποφασίζει πώς θα τα διαθέσει. Αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο και την τελευταία φορά που ερωτήθηκαν οι πολίτες, ήταν στην αρχαία Αθηναϊκή δημοκρατία. Αλλά εσύ κατηγορείς μόνον τη συγκεκριμένη δικτατορία......
...
Δεν είναι δίκαιο ένα κράτος, να ξοδεύει χρήμα φορολογουμένων για να μπορεί μια μικρή μερίδα του πληθυσμού
να απολαμβάνει "ευκολοπλήρωτα δάνεια". Άλλοι φτύνουν αίμα για να πληρώσουν φόρους και άλλοι χαίρονται
"ευκολοπλήρωτα δάνεια".
Μα δεν έφτυναν αίμα τότε. Με έναν μισθό ζούσε ολόκληρη οικογένεια.
Το μαρκαρισμένο το προσπερνάς με χάρη για πολλοστή φορά.


Esperos έγραψε:
14 Μάιος 2024, 19:23
4. Επειδή λες "για να βάλουν τουαλέτα σε όλα τα σπίτια (και στην παράγκα σας, αλλά δεν θέλατε σε ένδειξη διαμαρτυρίας)."
Γύρω στο 1969, ο πατέρας μου ναυτικός, εγώ 4 ετών, απ το 1968 είχαμε φύγει απ το νησί και ζούσαμε σε παράγκα στο Πέραμα,
το 69 λοιπόν η μητέρα μου φώναξε θείους και συγγενείς για να έρθουν ένα βράδυ να σκάψουν για βόθρο. Μόλις ένας γείτονας
(ο κυρ Φώτης, οπαδός της Χούντας) κατάλαβε ότι κάτι παίζει, ειδοποίησε αστυνομία οι οποίοι πλάκωσαν και άρχισε ένα κυνηγητό.
Ο γείτονας αυτός ήθελε να μας διώξει και να καταπατήσει αυτός το οικόπεδο. Για πολύ καιρό μας εκβίαζε, έριχνε το συρμάτινο
φράχτη, μετακινούσε τα σημάδια των οικοπέδων. Φοβόταν η μάνα μου να φύγει διότι μπορεί και να μας έβαζε φωτιά.
Η αστυνομία στο πλευρό του. Βρέθηκε ένας αστυνομικός, προς τιμή του, που του είπε να μας αφήσει ήσυχους και είναι ντροπή
να κάνει τέτοια σε γυναίκα με ανήλικο. Τελικά ξελογιάστηκε με μια άλλη γειτόνισσα, στο πέραμα ζούσαν και πολλές "παστρικές"
που δούλευαν στην τρούμπα και το γκομενιλίκι πήγαινε σύννεφο. Έφυγε αυτός από δίπλα μας και ησυχάσαμε.
Τέτοια πράγματα. Μετά όταν μεγάλωσα και καταλάβαινα περισσότερα, ο κυρ Φώτης, από χουντοβασιλικός, στην παρακάτω γειτονιά,
είχε γίνει μέγας πασόκος το 1985. Χωρίς να είναι αυτοκινητιστής, είχε κονομήσει άδεια ταξί από το 1970.
Δεν θα ασχοληθώ με προσωπικά δράματα που δεν μπορούν να επιβεβαιωθούν.


Esperos έγραψε:
14 Μάιος 2024, 19:23
Δύο νέα ερωτήματα
5. Μήπως μπορείς να βρεις, τι μισθούς λάμβαναν υπουργοί υφυπουργοί πριν το '67 και τί αύξηση έλαβαν επί χούντας;
6. Γνωρίζουμε από επίσημα στοιχεία τους αριθμούς Ελλήνων που μετανάστευσαν ανά έτος από 1960-1967, και από 1967 -1970;
5. Να ψάξεις εσύ. Δεν θα ξημεροβραδιάζομαι εδώ, επειδή δεν έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις.
6. Από όσο έχω δει, εντελώς τυχαία, η μετανάστευση συνεχίστηκε κανονικά στα ίδια επίπεδα πάνω-κάτω και επί δικτατορίας, άλλωστε τα μέτρα που πήραν άρχισαν να αποδίδουν το 72-73 και τότε ξέσπασε η πετρελαϊκή κρίση.
Η μετανάστευση άρχισε να πέφτει προς το τέλος και αργότερα και όπως καταλαβαίνεις, δεν πάει: έφτιαξε η οικονομία πέρυσι=μην φύγετε φέτος, ενώ το έχετε κανονίσει.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 14 Μάιος 2024, 20:57

Juno έγραψε:
14 Μάιος 2024, 20:25
Μα δεν έφτυναν αίμα τότε. Με έναν μισθό ζούσε ολόκληρη οικογένεια.
Το μαρκαρισμένο το προσπερνάς με χάρη για πολλοστή φορά.
Μα σας έγραψα εχτές
Esperos έγραψε:
13 Μάιος 2024, 16:53
Δεν είπε κάποιος να μας ρωτήσουν έναν έναν. Η ερώτηση, τίνος ήταν τα κεφάλαια που χρησιμοποίησαν για να "χαρίσουν" χρέη βιομηχάνων (και αγροτών) και αν ρώτησαν κάποιον. Στις Δημοκρατίες με εκλογές, υποτίθεται το κάθε κόμμα, έχει ένα προεκλογικό οικονομικό πρόγραμμα όπου λέει πού και πόσα θα σκορπίσει και εφόσον λαμβάνει πλειοψηφία, ας πούμε έχει ένα ηθικό ελαφρυντικό στο να χαρίσει και χρέη. Επίσης, οι ψηφοφόροι μπορούν στις επόμενες εκλογές να καταψηφίσουν το κόμμα που σκόρπισε τα χρήματα των φορολογουμένων αδικαιολόγητα.
Θα μου πείτε, είναι αρκετό;
Δε ξέρω, αλλά οι ψηφοφόροι, μπορούν να επιλέξουν και να υποστούν οι ίδιοι τις συνέπειες των επιλογών τους.
Να καταψηφίσουν στις επόμενες εκλογές κλπ.
Και τα κόμματα, η ΝΔ που χρωστάει 500 τόσα μύρια και κάνουν τις κουκουβάγιες, αφού λαμβάνουν τόσο υψηλά ποσοστά,
σε ένα βαθμό λες ότι φταίει ο λαός που αντί να απαιτήσει να πάνε σε δίκη και δήμευτση, απαγόρευση λειτουργίας, αντί αυτού,
τους ξαναψηφίζει.
Όταν όμως ο άλλος έχει πάρει την εξουσία με τα γιαταγάνια, ποιος να πάει να του πει πως εγώ δεν συμφωνώ;
Juno έγραψε:
14 Μάιος 2024, 20:25
Μα δεν έφτυναν αίμα τότε. Με έναν μισθό ζούσε ολόκληρη οικογένεια.
Αν ίσχυε αυτό, δεν θα υπήρχε ούτε μια δοιμιρία μετανάστες. Αλλά δεν ισχύει.
Juno έγραψε:
14 Μάιος 2024, 20:25
Δεν θα ασχοληθώ με προσωπικά δράματα που δεν μπορούν να επιβεβαιωθούν.
Δεν ήταν κανένα δράμα, ζούσα μέσα σε αγάπη και αυτό μου ήταν υπεραρκετό.
Αλλά αυτή ήταν μια συνηθισμένη ιστορία στις περιοχές που ζούσαν "οι άλλοι", οι ημέτεροι μπορεί να περνούσαν καλά,
οι άλλοι ...
Juno έγραψε:
14 Μάιος 2024, 20:25
5. Να ψάξεις εσύ. Δεν θα ξημεροβραδιάζομαι εδώ, επειδή δεν έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις.
Μα γιατί θυμώνετε; Είμαστε μια ευχάριστη ατμόσφαιρα και ΑΝ θέλετε απαντάτε, αν δεν θέλετε, ακολουθείτε το παράδειγμα του Aitwlos .
Λοιπόν, μία από τς πρώτες πράξεις τις χούντας, ο υπερτριπλασιαμός των μισθών των υπουργών και υφυπουργών.
Τις θέσεις τια καταλάμβαναν άτομα με ιδιαίτερη έφεση στην κατασκοπεία αντικατασκοπεία και λατρεία προς την επανάσταση.
Juno έγραψε:
14 Μάιος 2024, 20:25
6. Από όσο έχω δει, εντελώς τυχαία, η μετανάστευση συνεχίστηκε κανονικά στα ίδια επίπεδα πάνω-κάτω και επί δικτατορίας, άλλωστε τα μέτρα που πήραν άρχισαν να αποδίδουν το 72-73 και τότε ξέσπασε η πετρελαϊκή κρίση.
Η μετανάστευση άρχισε να πέφτει προς το τέλος και αργότερα και όπως καταλαβαίνεις, δεν πάει: έφτιαξε η οικονομία πέρυσι=μην φύγετε φέτος, ενώ το έχετε κανονίσει.
Πάνω από μισό εκατομμύριο έφυγαν μετανάστες στην περίοδο των παχαίων αγελάδων,
το 1/4 του πληθυσμού ζούσε πολύ κάτω από το όριο φτώχειας.
Τα θαλασσοδάνεια ήταν το κερασάκι στην τούρτα.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17328
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 14 Μάιος 2024, 21:04

Esperos έγραψε:
14 Μάιος 2024, 20:57
.....
Το γεγονός ότι μπήκαμε στην ΕΟΚ μόλις 7 χρόνια μετά την πτώση της δικτατορίας (οι οικονομικοί δείκτες δεν αλλάζουν γρήγορα προς τα πάνω, μόνον προς τα κάτω κατρακυλούν) και πως η πρώτη υποτίμηση της δραχμής έγινε 11 χρόνια μετά, δείχνει πολλά νομίζω.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 14 Μάιος 2024, 21:15

Juno έγραψε:
14 Μάιος 2024, 21:04
Esperos έγραψε:
14 Μάιος 2024, 20:57
.....
Το γεγονός ότι μπήκαμε στην ΕΟΚ μόλις 7 χρόνια μετά την πτώση της δικτατορίας (οι οικονομικοί δείκτες δεν αλλάζουν γρήγορα προς τα πάνω, μόνον προς τα κάτω κατρακυλούν) και πως η πρώτη υποτίμηση της δραχμής έγινε 11 χρόνια μετά, δείχνει πολλά νομίζω.
Καλά, αυτό είναι η μία όψη του νομίσματος.
Να αναλογιστείτε, πότε θα έμπαινε η Ελλάδα στην ΕΟΚ αν συνέχιζε το καθεστώς να παραμένει στην εξουσία για άλλα 10 ή 15 χρόνια ακόμη.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17328
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 14 Μάιος 2024, 21:23

Esperos έγραψε:
14 Μάιος 2024, 21:15
Juno έγραψε:
14 Μάιος 2024, 21:04
Esperos έγραψε:
14 Μάιος 2024, 20:57
.....
Το γεγονός ότι μπήκαμε στην ΕΟΚ μόλις 7 χρόνια μετά την πτώση της δικτατορίας (οι οικονομικοί δείκτες δεν αλλάζουν γρήγορα προς τα πάνω, μόνον προς τα κάτω κατρακυλούν) και πως η πρώτη υποτίμηση της δραχμής έγινε 11 χρόνια μετά, δείχνει πολλά νομίζω.
Καλά, αυτό είναι η μία όψη του νομίσματος.
Να αναλογιστείτε, πότε θα έμπαινε η Ελλάδα στην ΕΟΚ αν συνέχιζε το καθεστώς να παραμένει στην εξουσία για άλλα 10 ή 15 χρόνια ακόμη.
Θα είχαν γίνει εκλογές δύο φορές και θα έμπαινε. Η δικτατορία είχε πάρει δύο βραβεία από τον ΟΟΣΑ.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Animal
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 28 Δεκ 2020, 18:58

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Animal » 17 Μάιος 2024, 21:28

Jimmy81 έγραψε:
13 Μάιος 2024, 13:51
Animal έγραψε:
11 Μάιος 2024, 11:30
Απο το 2017 έχουν περάσει 7 χρόνια.Η Σουηδία άνοιξε τα σύνορα της γύρω στο 2011-2012.Μέσα σε μια δεκαετία υπήρξε εκρηκτική άνοδος των μεταναστών με πολλούς χιλιάδες μετανάστες να μπαίνουν κάθε χρόνο στη Σουηδία.Αυτά τα 7 χρόνια αποκλείεται να έμεινε στάσιμος ο αριθμός των μουσουλμάνων στη Σουηδία.Οι πληθυσμοί πρέπει πάντα επιπλέον να υπολογίζονται επι του συνολικού πληθυσμού.Ανάλογα με τον πληθυσμό κάθε χώρας αλλάζουν οι δυνατότητες της.Αλλιώς είναι 5 εκατομύρια Σύριοι σε μια χώρα 85+ εκατομυρίων όπως η Τουρκία.Στην Ελλάδα αν ερχόταν 5 εκατομύρια Σύριοι θα είχαμε τελειώσει διότι εμείς έχουμε 10 εκατομύρια κόσμο,όχι 85+.Η Σουηδία ήταν γύρω στο 2010 χώρα 9 εκατομυρίων και σε μια δεκαετία περίπου πήγε στα 10,5 εκατομύρια.
Βρες εσύ έγκυρα στατιστικά, εγώ αυτά βρήκα από αξιόπιστη πηγή για τη Σουηδία. Τώρα όσοι καταφύγουν σε τρομοκρατική ενέργεια δεν ενδιαφέρονται για το τι ποσοστό αποτελούν στην χώρα όπου διαμένουν επί του ντόπιου πληθυσμού. Αυτά περί ποσοστών μεταναστών και ντόπιων είναι άλλη συζήτηση, δεν έχει να κάνει με την τρομοκρατία.
Animal έγραψε:
11 Μάιος 2024, 11:30
Κύρια αιτία ανόδου των ακροδεξιών κομμάτων στην Ευρώπη με βάση όλες τις έρευνες είναι το μεταναστευτικό.Αν δεν υπήρχε αυτό και ήταν μόνο οικονομικοί οι λόγοι θα είχαμε άνοδο αριστερών κομμάτων,όχι ακροδεξιών.Όσο δεν αντιμετοπίζονται οι λόγοι τόσο θα ανεβαίνει η ακροδεξιά εκλογικά.Απλά πράγματα.
Δεν είπα ότι είναι μόνο οικονομικοί οι λόγοι, μην διαστρεβλώνεις τα γραφόμενά μου. Το ξέρω ότι το μεταναστευτικό παίζει μεγάλο ρόλο στην άνοδο της ακροδεξιάς αλλά όπως σου είπα δεν με ενδιαφέρει. Δεν θα θυσιάσουμε τις ιδέες και τις αξίες μας όπως η αλληλεγγύη στον συνάνθρωπο ανεξαρτήτως εθνοθρησκευτικών καταβολών για να μην ψηφίσει ο άλλος ακροδεξιά κόμματα. Αφού κάποιοι στην Ευρώπη δεν έχουν πάρει ακόμα το μάθημά τους για το πού οδήγησε η ακροδεξιά την πολυτάραχη ήπειρο ας είναι άξιοι των επιλογών τους.
Animal έγραψε:
11 Μάιος 2024, 11:30
Η συντριπτική πλειοψηφία των μεταναστών που φτάνουν με βάρκες μια φορά δεν είναι μετανάστες που έρχονται βάση συμφωνίας με την χώρα τους αλλά λαθρομετανάστες που μπαινουν παράνομα στη χώρα.Όσο για τον Χριστιανό Αφρικανό αν τον φέρεις σε νορμάλ αριθμούς δεν θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα.Αν τον πλημμυρίσεις με τεράστιους αριθμούς ναι,θα αυξήσει την εγκληματικότητα σου.Αλλα τρομοκράτης δεν παίζει να γίνει σε αντίθεση με τον μουσουλμάνο Αφρικανό.Οι δημοσκοπήσεις και οι έρευνες καταγράφουν αυξανόμενη ριζοσπαστικοποίηση στους μουσουλμάνους της ΕΕ.
Αν ο Αφρικανός χριστιανός καταφύγει σε βαριά εγκλήματα δεν έχει σημασία πώς θα τον χαρακτηρίσεις. Η ζημιά θα έχει γίνει. H ριζοσπαστικοποίηση είναι πιο σύνθετο φαινόμενο και παίζει σημαντικό ρόλο μια σειρά παραγόντων που δεν σχετίζονται μόνο με τις θρησκείες.
Να τι λέει η ΕΕ:
https://www.europarl.europa.eu/topics/e ... prolifthei
Ωστόσο, η ριζοσπαστικοποίηση σπάνια τροφοδοτείται μόνο από την ιδεολογία ή τη θρησκεία. Τα άτομα που έχουν ροπή στη ριζοσπαστικοποίηση είναι συχνά απογοητευμένα με τη ζωή τους, την κοινωνία ή τις εσωτερικές και εξωτερικές πολιτικές των κυβερνήσεών τους.Παρότι υπάρχουν πολλοί δρόμοι που οδηγούν στη ριζοσπαστικοποίηση, τα άτομα που προέρχονται από περιθωριοποιημένες κοινότητες, που βιώνουν διακρίσεις ή κρίση ταυτότητας προσφέρουν γόνιμο έδαφος για στρατολόγηση ριζοσπαστών.
Μου φαίνεται ότι δεν βγάζουμε άκρη.Επιμενεις στα ροζ γυαλιά σου.Ειτε η ΕΕ θα αναγκαστεί να πάρει μέτρα τώρα είτε σε λίγο καιρό θα υποχρεωθεί να πάρει πολύ πιο σκληρά μέτρα που σήμερα φαντάζουν αδιανόητα.Απλα πράγματα.

Όσο για τη ριζοσπαστικοποίηση μισώ να σου χαλάσω το αφήγημα που έπλασες με τα ροζ γυαλιά σου αλλά δεν είναι μόνο μουσουλμάνοι οι άνθρωποι που περιθωριοποιουνται και αντιμετωπίζουν δυσκολίες στη ζωή τους.Το παθαίνουν άτομα ένα σωρό θρησκευτικών καταβολών.Αν ήταν ο καθένας κάθε φορά που αντιμετωπίζει δυσκολίες στη ζωή του να ριζοσπαστικοποιειται θα υπήρχαν τόσοι τρομοκράτες που ο κόσμος θα είχε καταρρεύσει σε μια κοινωνία ζούγκλας.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 19 Μάιος 2024, 16:24

Juno έγραψε:
14 Μάιος 2024, 21:23
Θα είχαν γίνει εκλογές δύο φορές και θα έμπαινε. Η δικτατορία είχε πάρει δύο βραβεία από τον ΟΟΣΑ.
Τι έκανε το καθεστώς για να προστατεύσει την "επανάσταση", και την χώρα βεβαίως βεωβαίως, από ένα τυχαίο
εσωτερικό προβοκάτορα που και αυτός με τη σειρά του θα προκαλούσε ένα νέο πραξικόπημα και θα ξέφευγε η κατάσταση ;
Όπως και έγινε άλλωστε. Τι είχε κάνει η "επανάσταση" για να προστατευθεί από έναν "ιωαννίδη" ;

Ο Ιωαννίδης ήταν Εβραίος από τα Γιάννενα, το γνωρίζετε αυτό;
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25383
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 19 Μάιος 2024, 16:29

Esperos έγραψε:
19 Μάιος 2024, 16:24
Juno έγραψε:
14 Μάιος 2024, 21:23
Θα είχαν γίνει εκλογές δύο φορές και θα έμπαινε. Η δικτατορία είχε πάρει δύο βραβεία από τον ΟΟΣΑ.
Τι έκανε το καθεστώς για να προστατεύσει την "επανάσταση", και την χώρα βεβαίως βεωβαίως, από ένα τυχαίο
εσωτερικό προβοκάτορα που και αυτός με τη σειρά του θα προκαλούσε ένα νέο πραξικόπημα και θα ξέφευγε η κατάσταση ;
Όπως και έγινε άλλωστε. Τι είχε κάνει η "επανάσταση" για να προστατευθεί από έναν "ιωαννίδη" ;

Ο Ιωαννίδης ήταν Εβραίος από τα Γιάννενα, το γνωρίζετε αυτό;
Ο μόνος που το γνωρίζει αυτό είναι ο Μίμης Ανδρουλάκης ο οποίος έχει φλομωσει τον κόσμο στο ψέμα, στα βιβλία του
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27252
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Μάιος 2024, 16:52

Juno έγραψε:
14 Μάιος 2024, 21:04
Esperos έγραψε:
14 Μάιος 2024, 20:57
.....
Το γεγονός ότι μπήκαμε στην ΕΟΚ μόλις 7 χρόνια μετά την πτώση της δικτατορίας (οι οικονομικοί δείκτες δεν αλλάζουν γρήγορα προς τα πάνω, μόνον προς τα κάτω κατρακυλούν) και πως η πρώτη υποτίμηση της δραχμής έγινε 11 χρόνια μετά, δείχνει πολλά νομίζω.
Πάλι χουντογλυφτικές χαζομάρες.
Το 1981 που μπήκαμε στην ΕΟΚ δεν είχαμε ακόμα τις προϋποθέσεις.
Έσπρωξαν οι Ευρωπαϊστές Ζισκάρ Ντεστέν και Χέλμουτ Σμιτ.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17328
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 19 Μάιος 2024, 17:19

Esperos και Nandros απάντησαν με χρονοκαθυστέρηση πέντε ημερών, ο ένας με ειρωνείες και ο άλλος με προσβολές για να προκαλέσουν καυγά και ενώ έγραφαν στο phorum, αυτές τις μέρες. Δηλαδή δεν είδαν σήμερα τις απαντήσεις. Ο ένας μάλιστα χτύπουσε κάρτα.
Ή περίμεναν αντίδραση και καυγά που δεν τους έκατσε ή έχουν νεύρα και είπαν να ξεσπάσουν κάπου και εγώ βαριέμαι να τσακωθώ.
Συνεχίστε μόνοι σας. Ούτως ή άλλως μετά από τόσον καιρό, όποιος μπαίνει στο νήμα, σίγουρα βλέπει την πρώτη σελίδα, τα υπόλοιπα παίζονται.
Του χρόνου να 'μαστε καλά και βλέπουμε.

Μόνον ένα σχόλιο για την είσοδο στην ΕΟΚ που έσπρωξαν οι ΤΖισκάρ Ντεστέν και Χέλμουτ Σμιτ, τουλάχιστον μην το χρεώνετε ούτε στον Καραμανλή.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27252
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Μάιος 2024, 17:29

.
Δεν κάνω διάλογο με αγαπούλες των χουντικών πραξικοπηματιών, καταδικασμένων για εσχάτη προδοσία.
Σκατά στον τάφο τους.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27252
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Μάιος 2024, 17:32

Juno έγραψε:
19 Μάιος 2024, 17:19
Esperos και Nandros απάντησαν με χρονοκαθυστέρηση πέντε ημερών, ο ένας με ειρωνείες και ο άλλος με προσβολές για να προκαλέσουν καυγά και ενώ έγραφαν στο phorum, αυτές τις μέρες. Δηλαδή δεν είδαν σήμερα τις απαντήσεις. Ο ένας μάλιστα χτύπουσε κάρτα.
Ή περίμεναν αντίδραση και καυγά που δεν τους έκατσε ή έχουν νεύρα και είπαν να ξεσπάσουν κάπου και εγώ βαριέμαι να τσακωθώ.
Συνεχίστε μόνοι σας. Ούτως ή άλλως μετά από τόσον καιρό, όποιος μπαίνει στο νήμα, σίγουρα βλέπει την πρώτη σελίδα, τα υπόλοιπα παίζονται.
Του χρόνου να 'μαστε καλά και βλέπουμε.

Μόνον ένα σχόλιο για την είσοδο στην ΕΟΚ που έσπρωξαν οι ΤΖισκάρ Ντεστέν και Χέλμουτ Σμιτ, τουλάχιστον μην το χρεώνετε ούτε στον Καραμανλή.
Του το ΠΙΣΤΩΝΟΥΜΕ αμόρφωτη. Είναι ΥΠΕΡ του και όχι κατά.
Οι άλλοι έσκουζαν ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: 21η Απριλίου 1967

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 19 Μάιος 2024, 17:43

Juno έγραψε:
19 Μάιος 2024, 17:19
Esperos και Nandros απάντησαν με χρονοκαθυστέρηση πέντε ημερών, ο ένας με ειρωνείες και ο άλλος με προσβολές για να προκαλέσουν καυγά
Σε εμένα ούτε προσέβαλα ούτε ειρωνεία.
Είσαι ένα "επαναστατικό" καθεστώς, δικτατορικό, κάνεις ένα πραξικόπημα για να σώσεις την χώρα απ την απειλή των κομμουνιστών.
Τι μέτρα λαμβάνεις για να μην υποστείς εσύ ένα δεύτερο πραξικόπημα από ένα του δικού σου χώρου, έμπιστο ας πούμε; ε; Αυτό ρώτησα.

Διότι όταν ανοίγεις την πόρτα του πραξικοπήματος, την ανοίγεις και για τον επόμενο εις βάρους του πρώτου.

Τι νόημα έχει λοιπόν να χτίζω παλάτια στην άμμο, πολύ κοντά εκεί που σκάει το κύμα;
Είναι στατιστικά βέβαιο πως με ένα 7αρι μποφώρ, θα γίνουν όλα άμμος.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών