Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Ορέστης 35

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 25 Ιούλ 2018, 13:41

Stalker έγραψε:
25 Ιούλ 2018, 12:38
Ορέστης 35 έγραψε:
25 Ιούλ 2018, 12:15
Stalker έγραψε:
25 Ιούλ 2018, 11:49

Όταν σταματήσουν να έχουν παρενέργειες κατά πάσα πιθανότητα θα αποκτήσουν τον ρόλο που παίζει ο καφές σήμερα.
Εχεις δοκιμασει συμπληρωματα διατροφης;
Μπα, εγώ κυρίως κατασταλτικά νοημοσύνης παίρνω :vp15: και καφεΐνη :D

Γενικά το βραχυπρόθεσμο της επίδρασης σημαίνει ότι είναι περισσότερο αν θες να σκιστείς να μελετήσεις για καμιά εξεταστική ή να αυξήσεις τις επιδόσεις σου σε κάποιο επιτραπέζιο, ή να κάνεις εντύπωση γράφοντας παραπάνω στο IQ τεστ από ότι θα έγραφες κανονικά. Πάντως φαίνεται αρκετά παραεπιστημονική η όλη φάση, αλλά το ίδιο ισχύει για το όλο αφήγημα που θέλει το σκορ IQ ικανή και πλήρη περιγραφή των νοητικών δυνατοτήτων.
Δε συμφωνω. Το iq λεει τα παντα για την εξυπναδα μας.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25472
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 25 Ιούλ 2018, 13:52

Ορέστης 35 έγραψε:
25 Ιούλ 2018, 13:41
Δε συμφωνω. Το iq λεει τα παντα για την εξυπναδα μας.
Το IQ μετρά λογική και επαγωγική σκέψη. Κυρίως, αν όχι αποκλειστικά
Δεν λέει τίποτα για την εξυπνάδα σου
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5684
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 25 Ιούλ 2018, 14:34

Beria έγραψε:
25 Ιούλ 2018, 13:52
Ορέστης 35 έγραψε:
25 Ιούλ 2018, 13:41
Δε συμφωνω. Το iq λεει τα παντα για την εξυπναδα μας.
Το IQ μετρά λογική και επαγωγική σκέψη. Κυρίως, αν όχι αποκλειστικά
Δεν λέει τίποτα για την εξυπνάδα σου
Βασικά μετράει αν είσαι διανοητικά ανάπηρος σε ότι αφορά το κράτος ή όχι, και από κει και πέρα μετράει κυρίως την ικανότητά σου να δίνεις iq test, κάτι που συσχετίζεται ευθέως με τις ακαδημαϊκές σου επιδόσεις, αλλά όχι σε βαθμό που να έχει νόημα ένα πανεπιστήμιο να απαιτεί να πιάνεις κάποια υψηλή βάση IQ για να γίνεις δεκτός.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality


Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 25 Ιούλ 2018, 16:56

Beria έγραψε:
25 Ιούλ 2018, 13:52
Το IQ μετρά λογική και επαγωγική σκέψη. Κυρίως, αν όχι αποκλειστικά
Δεν λέει τίποτα για την εξυπνάδα σου
Μήπως όμως τελικά αυτή η λογική και επαγωγική σκέψη όπως λες, είναι παγίδα;
Μήπως κρίνοντας αποκλειστικά με τέτοια λογική χάνεις άλλες παραμέτρους και τελικά αυτοπαγιδεύεσαι σε νοητικά σφάλματα που μπορεί να επιφέρουν ζημία αντί για κέρδος σε πραγματικές καταστάσεις;

Το υψηλό IQ του κ. Λυγερού τον έφερε για πρώτη φορά στη δημοσιότητα το 2002, όταν ξεκίνησε να δίνει σειρά διαλέξεων στην Κύπρο. Τότε, παρουσίασε ένα σχέδιο που ο ίδιος χαρακτηρισε μεγαλοφυές: να γονατίσει οικονομικά την Τουρκία με μαζικές προσφυγές στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (ΕΔΔΑ). Σύμφωνα με την ιδέα του κ. Λυγερού, αν κάθε Κύπριος που εκδιώχθηκε από τα κατεχόμενα έκανε προσφυγή στο ΕΔΔΑ και την κέρδιζε, η Τουρκία θα έπρεπε να πληρώσει σε αποζημιώσεις 16 δισεκατομμύρια δολάρια. Εάν δεν συμμορφωνόταν με τις αποφάσεις, τότε το κόστος, συμπεριλαμβανομένων των τόκων, θα αυξανόταν κατά ένα δισεκατομμύριο δολάρια το χρόνο. Η Τουρκία δεν θα μπορούσε να αντεπεξέλθει, οι διεθνείς οργανισμοί δεν θα τη δάνειζαν λόγω της μη συμμόρφωσής της στο διεθνές δικαστήριο και θα κατέρρεε οικονομικά.

Ο Νίκος Λυγερός έφτιαξε το Ίδρυμα «Αλτρουϊσμός», που ανέλαβε να φέρει εις πέρας το μεγαλεπίβολο σχέδιό του. Το ίδρυμα δημοσίευσε το παρακάτω καλόγουστο βίντεο, με το οποίο παροτρύνονταν οι πρόσφυγες και οι συγγενείς των αγνοουμένων στην Κύπρο να του δώσουν έκαστος 250 κυπριακές λίρες, ενώ το Ίδρυμα θα έβαζε τις άλλες 250 από εισφορές δωρητών, για την καταχώρηση ατομικών προσφυγών.

Τελικά, το ΕΔΔΑ έκρινε ότι ο ρόλος του ως διεθνούς δικαστηρίου δεν είναι να αποφανθεί για μεγάλο αριθμό υποθέσεων και να κάνει υπολογισμούς χρηματικής αποζημίωσης. Ουσιαστικά, το ΕΔΔΑ είπε κάτι απλό, που μπορεί να το καταλάβει και ένας άνθρωπος με πιο χαμηλό IQ: οι μαζικές ατομικές προσφυγές έφεραν ενώπιον του ΕΔΔΑ είναι ένα πολιτικό πρόβλημα. Ωστόσο ο ρόλος του διεθνούς δικαστηρίου δεν είναι να λύνει πολιτικά, αλλά δικαστικά ζητήματα. Αυτό οδήγησε στη μαζική απόρριψη των αιτήσεων. Το δικαστήριο είπε ότι «βρέθηκε αντιμέτωπο με υποθέσεις που βαρύνονται με πολιτικές, ιστορικές και αντικειμενικές πολυπλοκότητες που απορρέουν από ένα πρόβλημα, το οποίο θα έπρεπε να είχε επιλυθεί από όλα τα ενδιαφερόμενα μέρη, αναλαμβάνοντας την πλήρη ευθύνη για την εξεύρεση λύσης σε πολιτικό επίπεδο».

Πηγή: https://www.vice.com/gr/article/8xvzv3/ ... xei-iq-189
Η παραπάνω μαθηματικίστικη και μονόπλευρη προσέγγιση στο ζήτημα των κατεχομένων για μένα δείχνει ακριβώς αυτό.
Κάναμε τις πράξεις -> δεν υπάρχει λάθος -> είμαστε απολύτως λογικοί -> θα πετύχει, τέλος!
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 25 Ιούλ 2018, 18:20

Ορέστης 35 έγραψε:
25 Ιούλ 2018, 16:45
Παντου μετραει η εξυπναδα. Αν ημουν λιγο πιο εξυπνος...
Δε δοκιμάζεις πρώτα να αποκτήσεις λίγη αυτοπεποίθηση;
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    Saliveros
    Δημοσιεύσεις: 4884
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
    Phorum.gr user: Saliveros
    Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

    Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 25 Ιούλ 2018, 18:36

      Στην πράξη, πολλούς απ' όσους "επιτυχημένους" επαγγελματικά ανθρώπους έχω γνωρίσει προσωπικά, θα τους χαρακτήριζα επιεικώς ηλίθιους.

      Μα τότε πώς πέτυχαν;
      Στις περισσότερες περιπτώσεις, η επαγγελματική/κοινωνική επιτυχία απαιτούν άλλα πράγματα.
      Παθολογική εμμονή στους στόχους σου, παντελή έλλειψη ηθικών/αισθητικών αναστολών, ειδίκευση σε έναν στενά περιορισμένο τομέα, κολλητήρι στα κατάλληλα πρόσωπα κλπ.

      Ειδικότερα, στον επιχειρηματικό τομέα, απαραίτητη ιδιότητα είναι ο θρησκευτικός σεβασμός και στην τελευταία δεκάρα.
      Αν αφήσεις έστω κι ένα μονόλεπτο να σου ξεφύγει, δεν κάνεις ρε παιδί μου :lol:
        Σας κάναμε ανθρώπους.
        Πάνος Σκουρλέτης

        Ορέστης 35

        Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 25 Ιούλ 2018, 18:58

        Saliveros έγραψε:
        25 Ιούλ 2018, 18:36
          Στην πράξη, πολλούς απ' όσους "επιτυχημένους" επαγγελματικά ανθρώπους έχω γνωρίσει προσωπικά, θα τους χαρακτήριζα επιεικώς ηλίθιους.

          Μα τότε πώς πέτυχαν;
          Στις περισσότερες περιπτώσεις, η επαγγελματική/κοινωνική επιτυχία απαιτούν άλλα πράγματα.
          Παθολογική εμμονή στους στόχους σου, παντελή έλλειψη ηθικών/αισθητικών αναστολών, ειδίκευση σε έναν στενά περιορισμένο τομέα, κολλητήρι στα κατάλληλα πρόσωπα κλπ.

          Ειδικότερα, στον επιχειρηματικό τομέα, απαραίτητη ιδιότητα είναι ο θρησκευτικός σεβασμός και στην τελευταία δεκάρα.
          Αν αφήσεις έστω κι ένα μονόλεπτο να σου ξεφύγει, δεν κάνεις ρε παιδί μου :lol:
          Τα εχω δει με τα ματια μου αυτα που εγραψες και εχω πεσει θυμα τετοιων επιχειρηματιων (αυτη ειναι μια ιστορια που την κραταω ακομα μεσα μου). Θα προτιμουσα να πεθανω παρα να γινω επιτυχημενος σαν αυτους.

          Spiros252
          Διαχειριστής
          Δημοσιεύσεις: 11581
          Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
          Phorum.gr user: Spiros252
          Τοποθεσία: Αθήνα

          Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 25 Ιούλ 2018, 18:58

          Saliveros έγραψε:
          25 Ιούλ 2018, 18:36
          Πώς το εννοείς το τελευταίο;
          «Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
          Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
          .
          Stephen Hawking

          Άβαταρ μέλους
          Saliveros
          Δημοσιεύσεις: 4884
          Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
          Phorum.gr user: Saliveros
          Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

          Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 25 Ιούλ 2018, 19:04

          Spiros252 έγραψε:
          25 Ιούλ 2018, 18:58
          Saliveros έγραψε:
          25 Ιούλ 2018, 18:36
          Πώς το εννοείς το τελευταίο;
          Περί δεκάρας;

          Κοίταξε, εγώ (αν κι επιχειρηματίας -πλην μη επιτυχημένος) αν δώσω 1 € παραπάνω ρέστα κατά λάθος, θα πω "δε γαμιέται, ένα γιούρο ήταν".
          Ο σωστός ο έμπορος δεν θα κοιμηθεί το βράδυ

          Είναι η ίδια ακριβώς νοοτροπία με του μαφιόζου, που δε νοείται να χαρίσει φράγκο από τα "οφειλόμενα" :D
            Σας κάναμε ανθρώπους.
            Πάνος Σκουρλέτης

            Άβαταρ μέλους
            Saliveros
            Δημοσιεύσεις: 4884
            Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
            Phorum.gr user: Saliveros
            Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

            Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

            Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 25 Ιούλ 2018, 19:05

            Ορέστης 35 έγραψε:
            25 Ιούλ 2018, 18:58
            Τα εχω δει με τα ματια μου αυτα που εγραψες και εχω πεσει θυμα τετοιων επιχειρηματιων (αυτη ειναι μια ιστορια που την κραταω ακομα μεσα μου). Θα προτιμουσα να πεθανω παρα να γινω επιτυχημενος σαν αυτους.
            Εμ τότε δε σε σώζει κανένα IQ :cry
              Σας κάναμε ανθρώπους.
              Πάνος Σκουρλέτης

              Άβαταρ μέλους
              Πουρο
              Δημοσιεύσεις: 25
              Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 12:01
              Phorum.gr user: Πουρος

              Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

              Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πουρο » 25 Ιούλ 2018, 19:44

              Ο Λυγερός δεν είναι εκείνος που ήταν στην ομάδα σοφών του Σαμαρά για την ΑΟΖ κι έχει καταφέρει να πέσει έξω σε όλες του τις προβλέψεις; :smt005:

              Άβαταρ μέλους
              ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
              Δημοσιεύσεις: 8216
              Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
              Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

              Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

              Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 26 Ιούλ 2018, 04:59

              20156.jpg

              Πώς βαθμολογείται αυτούς πού βαθμολογούν ;

              Ελπίζω νά είναι ευανάγνωστος ......

              Κανένας καλός ορισμός τής εξυπνάδας παίζει ;

              .
              Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

              Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

              Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

              Ορέστης 35

              Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

              Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 26 Ιούλ 2018, 14:33

              Saliveros έγραψε:
              25 Ιούλ 2018, 19:05
              Ορέστης 35 έγραψε:
              25 Ιούλ 2018, 18:58
              Τα εχω δει με τα ματια μου αυτα που εγραψες και εχω πεσει θυμα τετοιων επιχειρηματιων (αυτη ειναι μια ιστορια που την κραταω ακομα μεσα μου). Θα προτιμουσα να πεθανω παρα να γινω επιτυχημενος σαν αυτους.
              Εμ τότε δε σε σώζει κανένα IQ :cry
              Το iq σε βοηθαει να υπερπηδησεις μεγαλα εμποδια. Λιγοι ποντοι κανουν τη διαφορα.

              Άβαταρ μέλους
              ST48410
              Δημοσιεύσεις: 24477
              Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

              Re: Νίκος Λυγερός - IQ 189 Υψηλή νοημοσύνη ή ψυχρή μαθηματική λογική;

              Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Ιούλ 2018, 02:33

              ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
              26 Ιούλ 2018, 04:59
              20156.jpg


              Πώς βαθμολογείται αυτούς πού βαθμολογούν ;

              Ελπίζω νά είναι ευανάγνωστος ......

              Κανένας καλός ορισμός τής εξυπνάδας παίζει ;

              .
              Μπράβο η Κίνα και οι γύρω αλλά αναμενόμενο. Για τους Άγγλους δεν τους το είχα.

              Απάντηση


              • Παραπλήσια Θέματα
                Απαντήσεις
                Προβολές
                Τελευταία δημοσίευση

              Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

              Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών