Βουτάτε τη γλώσσα...

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 19 Μάιος 2018, 16:05

...στο μυαλο πριν μιλησετε ή πετατε βατραχια; Σταματατε ενα διαλογο οταν βρισκεστε σε κατασταση εκνευρισμου ή τα χωνετε ανεξελεγκτα; Μπαινετε στη θεση του αλλου, ωστε να τον κατανοησετε;

Τι προσπαθειες κανετε για να γινετε καλυτεροι ως ανθρωποι; θελετε να γινετε καλυτεροι ή οχι; μηπως πιστευετε οτι εχετε φτασει το καλυτερο σας; σας αρκει το καλυτερο σας;

Πριν μιλήσεις ,άκου
Πριν γράψεις ,σκέψου
Πριν πληγώσεις,νιώσε
Πριν μισήσεις,αγάπησε
Πριν τα παρατήσεις,προσπάθησε
αλλά πριν πεθάνεις ,ζήσε!

Γ. Σ.


Ποιος ο λογος που πολλες φορες δεν κανουμε τα παραπανω; Ελλειψη υπομονης; εγωισμος; επαρση; φοβος;..
Δεν απαιτουν πολυ χρονο.
Λιγο μονο αν διαθεσεις για να σκεφτεις πριν κανεις την επομενη κινηση, μπορει ολα να εξελιχθουν καλυτερα.
Λιγο παραπανω χρονο στη σκεψη να διναμε... τοπο στη οργη... ευκαιρια στην ενσυναισθηση... πιστη στον εαυτο μας...

Το καθετι που επιλεγουμε να πουμε ή να κανουμε, γραφει, και οσο και αν σβησεις, τα σημαδια μενουν.
Και μπορει να μη γινεται να αποφυγεις ολα τα λαθη και ολα τα σημαδια, αλλα πολλα εγιναν επειδη δεν εδωσες λιγο χρονο στη σκεψη σου.
Δε θελει πολυ χρονο.
Λιγη σκεψη παραπανω, για να μη χρειαστει να σκεφτεσαι αργοτερα, πως να διορθωσεις τα λαθη.
Σκεψου λιγο παραπανω πριν, για να μη χρειαστει να σκεφτεις πολυ παραπανω μετα.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38205
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 19 Μάιος 2018, 16:15

@κάστομ
Αν αρχίσει κάποιος να σε βρίζει και να σε προσβάλλει απροκάλυπτα τι κάνεις;
Και, αν ενώ έχεις σκουπίσει και έχεις σφουγγαρίσει όλο το σπίτι μπαίνει ο άλλος με τις λάσπες;
Έχω κι άλλες ερωτήσεις αλλά σιγά σιγά, δεν θέλω να γίνω απότομα καλύτερος άνθρωπος.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Μάιος 2018, 16:16

Έχω μικρή γλώσσα και δε φτάνει. Δε φταίω είναι ανατομικό.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 19 Μάιος 2018, 16:18

sys3x έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:15
@κάστομ
Αν αρχίσει κάποιος να σε βρίζει και να σε προσβάλλει απροκάλυπτα τι κάνεις;
Και, αν ενώ έχεις σκουπίσει και έχεις σφουγγαρίσει όλο το σπίτι μπαίνει ο άλλος με τις λάσπες;
Έχω κι άλλες ερωτήσεις αλλά σιγά σιγά, δεν θέλω να γίνω απότομα καλύτερος άνθρωπος.
Εδω θελω να θιξω τα δικα μας λαθη.
Ασφαλως υπαρχουν οι περιπτωσεις που λες, αλλα θα επρεπε να ξεχωρισεις οτι δε μιλαω γιαυτες.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38205
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 19 Μάιος 2018, 16:20

Custom_F έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:18
sys3x έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:15
@κάστομ
Αν αρχίσει κάποιος να σε βρίζει και να σε προσβάλλει απροκάλυπτα τι κάνεις;
Και, αν ενώ έχεις σκουπίσει και έχεις σφουγγαρίσει όλο το σπίτι μπαίνει ο άλλος με τις λάσπες;
Έχω κι άλλες ερωτήσεις αλλά σιγά σιγά, δεν θέλω να γίνω απότομα καλύτερος άνθρωπος.
Εδω θελω να θιξω τα δικα μας λαθη.
Ασφαλως υπαρχουν οι περιπτωσεις που λες, αλλα θα επρεπε να ξεχωρισεις οτι δε μιλαω γιαυτες.
Ήθελα να το αποφύγω αυτό αλλά δεν τα κατάφερα, από την μία στιγμή στην άλλη που λένε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 19 Μάιος 2018, 16:42

sys3x έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:20
Ήθελα να το αποφύγω αυτό αλλά δεν τα κατάφερα, από την μία στιγμή στην άλλη που λένε.
Χα!
Σκεψου οτι αυτος που μπηκε με τις λασπες, δεν σκεφτηκε αρκετα.
Και μετα, επειδη δε σκεφτηκε λιγο παραπανω, θα εχει νακουσει γκρινια και να βλεπει μουτρα για ωρες.
Θα μπορουσε απλως να ειχε σκεφτει λιγο παραπανω.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38205
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 19 Μάιος 2018, 16:44

Custom_F έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:42
sys3x έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:20
Ήθελα να το αποφύγω αυτό αλλά δεν τα κατάφερα, από την μία στιγμή στην άλλη που λένε.
Χα!
Σκεψου οτι αυτος που μπηκε με τις λασπες, δεν σκεφτηκε αρκετα.
Και μετα, επειδη δε σκεφτηκε λιγο παραπανω, θα εχει νακουσει γκρινια και να βλεπει μουτρα για ωρες.
Θα μπορουσε απλως να ειχε σκεφτει λιγο παραπανω.
Μουτράκια από ποιον; μήπως να τον πούμε να το σκεφτεί λίγο καλύτερα, δεν θέλει και πολύ χρόνο, να μην αρχίσει την γκρίνια; αφού ο άλλος απλώς δεν το σκέφτηκε λίγο παραπάνω, σιγά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 19 Μάιος 2018, 16:48

sys3x έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:44
Μουτράκια από ποιον; μήπως να τον πούμε να το σκεφτεί λίγο καλύτερα, δεν θέλει και πολύ χρόνο, να μην αρχίσει την γκρίνια; αφού ο άλλος απλώς δεν το σκέφτηκε λίγο παραπάνω, σιγά.
:lol:

Ακλαφτο θα παει. Δε θα μαθω τι σκεφτονται οι πχορουμιτες! :fp::p1:

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 19 Μάιος 2018, 16:52

Από έπαρση και μεγαλομανία διακόπτω τον διάλογο, νουθεσία, ενημέρωση, διδασκαλία.
Αρνούμαι να πέσω σε ένα επίπεδο που το θεωρώ ταπεινό. Φυσικά υπάρχουν οι εξαιρέσεις
που συνήθως έχει να κάνει με την εκτίμηση στο προσωπο του άλλου.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

νύχτα

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 19 Μάιος 2018, 16:54

Βινόσαυρος έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:52
Από έπαρση και μεγαλομανία διακόπτω τον διάλογο, νουθεσία, ενημέρωση, διδασκαλία.
:xena:
εσύ διακόπτεις;
ρε σεις γράφει κανείς ποτέ σοβαρά εδώ μέσα;

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 19 Μάιος 2018, 16:56

νύχτα έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:54
Βινόσαυρος έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:52
Από έπαρση και μεγαλομανία διακόπτω τον διάλογο, νουθεσία, ενημέρωση, διδασκαλία.
:xena:
εσύ διακόπτεις;
όχι; :smt017
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

νύχτα

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 19 Μάιος 2018, 16:59

μ εκτιμάς ίσως :bored:



επί του θέματος, όταν εκνευρίζομαι είμαι εκρηκτική

σε γενικές γραμμές, ξέρω να το βουλώνω και
εκτιμάται πολύ, κυρίως από μένα

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38205
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 19 Μάιος 2018, 17:05

Custom_F έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:48
sys3x έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:44
Μουτράκια από ποιον; μήπως να τον πούμε να το σκεφτεί λίγο καλύτερα, δεν θέλει και πολύ χρόνο, να μην αρχίσει την γκρίνια; αφού ο άλλος απλώς δεν το σκέφτηκε λίγο παραπάνω, σιγά.
:lol:

Ακλαφτο θα παει. Δε θα μαθω τι σκεφτονται οι πχορουμιτες! :fp::p1:
Καλά Άντε, θα σε βοηθήσω εγώ.
Χτες λοιπόν στην δουλειά εκεί στα καλά καθούμενα που λένε, μιλούσα με μια που δούλευε σε μκο κτλ αλληλέγγυα, στα ξαφνικά τρίγγαρε γιατί σε κάποια φάση είχα πει για τους σκληροπυρηνικούς βίγκαν ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτούς, είναι ανώμαλοι κτλ. Σε άλλες συζητήσεις της έλεγα ότι καλά κάνουν και το κυνηγάνε το θέμα με τα ανθρώπινα δικαιώματα κτλ γιατί στις μουσουλμάνες πχ κακώς τρωγόμαστε να τις αφαιρέσουμε το δικαίωμα να έχουν πολλές τον ίδιο άντρα, να τις κόβουν τις κλειτορίδες αν δεν και σωστές και κυκλοφορούν με τα μούτρα τους φόρα παρτίδα κτλ.
:003:
Δεν κατάλαβα γιατί ακριβώς αλλά άρχισε να φωνάζει και να με βρίζει, είσαι φασίστας λέει, φαλλοκράτης δεν έχεις μελετήσει καθόλου τον βιγκανιζμό κτλ. ξερόλας κτλ. Εντωμεταξύ η γκόμενα κάθε φορά που χάλαγε κάτι στο πισί της, ήθελε να μάθει κάτι για προϊόντα τεχνολογίας κτλ ερχόταν και με ρωτούσε και εγώ την απαντούσα ή της τα έφτιαχνα.
Ίσως να φταίει πάλι που πέρσι σε κάποια φάση όταν πηγαίνανε και γράφανε κάτι συνθήματα και κάτι ζωγραφιές σε έναν τοίχο που έχουμε γι αυτόν τον λόγο ήρθε με τις κιμωλιες και μου είπε εσύ γιατί δεν γράφεις τίποτα; της λέω να θελω πολύ να γράψω κάτι αλλά δεν ξέρω να το γράφω στα αράβικα (αυτή ξέρει αραβικά), μου λέει πες μου τι θέλεις να στο μεταφράσω, της λέω οκ θέλω να γράψω στα αράβικα έξω οι ξένοι. Άργησε λίγο να το καταλάβει αλλά αν κρίνω ένα χρόνο μετά περίπου μάλλον ακόμη δεν το κατάλαβε.
Τέσπα θέλω να πω ότι ο Βούδας είναι μια τρίχα απ ταρκίδια μου.
(:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 19 Μάιος 2018, 18:20

Να ξέρεις ότι διαβάζοντας αυτόν τον τίτλο η γλώσσα επιθύμησε μερέντα και αργότερα σκέφτηκε το παγωτό ως καλύτερη εναλλακτική, χωρίς να έχω διαβάσει το νήμα.
Παρόλα αυτά μιας και είναι στην ψυχολογία είπα να το ποστάρω, εκτός θέματος δεν το λες.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 19 Μάιος 2018, 18:30

sys3x έγραψε:
19 Μάιος 2018, 17:05
Custom_F έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:48
sys3x έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:44
Μουτράκια από ποιον; μήπως να τον πούμε να το σκεφτεί λίγο καλύτερα, δεν θέλει και πολύ χρόνο, να μην αρχίσει την γκρίνια; αφού ο άλλος απλώς δεν το σκέφτηκε λίγο παραπάνω, σιγά.
:lol:

Ακλαφτο θα παει. Δε θα μαθω τι σκεφτονται οι πχορουμιτες! :fp::p1:
Καλά Άντε, θα σε βοηθήσω εγώ.
Χτες λοιπόν στην δουλειά εκεί στα καλά καθούμενα που λένε, μιλούσα με μια που δούλευε σε μκο κτλ αλληλέγγυα, στα ξαφνικά τρίγγαρε γιατί σε κάποια φάση είχα πει για τους σκληροπυρηνικούς βίγκαν ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτούς, είναι ανώμαλοι κτλ. Σε άλλες συζητήσεις της έλεγα ότι καλά κάνουν και το κυνηγάνε το θέμα με τα ανθρώπινα δικαιώματα κτλ γιατί στις μουσουλμάνες πχ κακώς τρωγόμαστε να τις αφαιρέσουμε το δικαίωμα να έχουν πολλές τον ίδιο άντρα, να τις κόβουν τις κλειτορίδες αν δεν και σωστές και κυκλοφορούν με τα μούτρα τους φόρα παρτίδα κτλ.
:003:
Δεν κατάλαβα γιατί ακριβώς αλλά άρχισε να φωνάζει και να με βρίζει, είσαι φασίστας λέει, φαλλοκράτης δεν έχεις μελετήσει καθόλου τον βιγκανιζμό κτλ. ξερόλας κτλ. Εντωμεταξύ η γκόμενα κάθε φορά που χάλαγε κάτι στο πισί της, ήθελε να μάθει κάτι για προϊόντα τεχνολογίας κτλ ερχόταν και με ρωτούσε και εγώ την απαντούσα ή της τα έφτιαχνα.
Ίσως να φταίει πάλι που πέρσι σε κάποια φάση όταν πηγαίνανε και γράφανε κάτι συνθήματα και κάτι ζωγραφιές σε έναν τοίχο που έχουμε γι αυτόν τον λόγο ήρθε με τις κιμωλιες και μου είπε εσύ γιατί δεν γράφεις τίποτα; της λέω να θελω πολύ να γράψω κάτι αλλά δεν ξέρω να το γράφω στα αράβικα (αυτή ξέρει αραβικά), μου λέει πες μου τι θέλεις να στο μεταφράσω, της λέω οκ θέλω να γράψω στα αράβικα έξω οι ξένοι. Άργησε λίγο να το καταλάβει αλλά αν κρίνω ένα χρόνο μετά περίπου μάλλον ακόμη δεν το κατάλαβε.
Τέσπα θέλω να πω ότι ο Βούδας είναι μια τρίχα απ ταρκίδια μου.
(:
αυτο συνεβη στ αληθεια :003:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών