Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 29 Οκτ 2020, 23:14

Με αφορμή μια υπέροχη φωτο του Όττο, εδώ και πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα έχω χάσει την ικανότητα να αντλώ ευχαρίστηση από πράγματα που παλιότερα μου άρεσαν πολύ έως με μάγευαν, πχ να απολαύσω ένα όμορφο τοπίο -είτε ως φυσική παρουσία είτε μέσω κάποιας εικόνας-κάποτε μπορεί να χανόμουν στην φύση και να ρουφούσα όλη την ομορφιά και την μαγεία της, τώρα, εκτός του οτι δεν έχω την υπομονή να καθίσω να το θαυμάσω, απολαύσω, αναγνωρίζω οτι κάτι είναι πολύ όμορφο αλλά δεν μπορώ να συγκινηθώ.Μάλιστα έχω πιάσει τον εαυτό μου κάπως θα έλεγα κυνικά να αναλύει εγκεφαλικά αυτό που βλέπει.
Με τρομάζει πολύ όλο αυτό. Και με απο-γοητεύει.

Κατάθλιψη?
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Von Mackensen

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 29 Οκτ 2020, 23:19

Σουβλίτσα έγραψε:
29 Οκτ 2020, 23:14
Με αφορμή μια υπέροχη φωτο του Όττο, εδώ και πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα έχω χάσει την ικανότητα να αντλώ ευχαρίστηση από πράγματα που παλιότερα μου άρεσαν πολύ έως με μάγευαν, πχ να απολαύσω ένα όμορφο τοπίο -είτε ως φυσική παρουσία είτε μέσω κάποιας εικόνας-κάποτε μπορεί να χανόμουν στην φύση και να ρουφούσα όλη την ομορφιά και την μαγεία της, τώρα, εκτός του οτι δεν έχω την υπομονή να καθίσω να το θαυμάσω, απολαύσω, αναγνωρίζω οτι κάτι είναι πολύ όμορφο αλλά δεν μπορώ να συγκινηθώ.Μάλιστα έχω πιάσει τον εαυτό μου κάπως θα έλεγα κυνικά να αναλύει εγκεφαλικά αυτό που βλέπει.
Με τρομάζει πολύ όλο αυτό. Και με απο-γοητεύει.

Κατάθλιψη?
Όχι απαραιτητα. Νομίζω απλά ότι πάει πακέτο με το γεγονός ότι μεγαλώνουμε.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 29 Οκτ 2020, 23:20

Ως έφηβος θαύμαζα τα άστρα. Μεγαλώνοντας αντιλήφθηκα πως είναι απλά μεγάλες διαστημικές σόμπες.
Ο αυξανόμενος κυνισμός είναι δείγμα αυξημένης ευφυίας. Πολλές φορές όμως για να αποκτηθεί περνάς από αρνητικές εμπειρίες πρώτα.
Και είναι η γεύση τους που παραμένει αυτή που κάνει την νεοαποκτηθείσα εξυπνάδα να φαντάζει πικρή.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14591
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 29 Οκτ 2020, 23:22

Σουβλίτσα έγραψε:
29 Οκτ 2020, 23:14
Με αφορμή μια υπέροχη φωτο του Όττο, εδώ και πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα έχω χάσει την ικανότητα να αντλώ ευχαρίστηση από πράγματα που παλιότερα μου άρεσαν πολύ έως με μάγευαν, πχ να απολαύσω ένα όμορφο τοπίο -είτε ως φυσική παρουσία είτε μέσω κάποιας εικόνας-κάποτε μπορεί να χανόμουν στην φύση και να ρουφούσα όλη την ομορφιά και την μαγεία της, τώρα, εκτός του οτι δεν έχω την υπομονή να καθίσω να το θαυμάσω, απολαύσω, αναγνωρίζω οτι κάτι είναι πολύ όμορφο αλλά δεν μπορώ να συγκινηθώ.Μάλιστα έχω πιάσει τον εαυτό μου κάπως θα έλεγα κυνικά να αναλύει εγκεφαλικά αυτό που βλέπει.
Με τρομάζει πολύ όλο αυτό. Και με απο-γοητεύει.

Κατάθλιψη?
:g030:
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28660
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 29 Οκτ 2020, 23:26

Πφ και εγω το χω αυτο ειδικα απο τοτε που εκοψα το τσιγαρο.Προχτες που ηπια 3-4 λιτρα κρασι μου περασε.Οταν μεταβολισε το συκωτι το αλκοολ επανηλθε.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28660
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 29 Οκτ 2020, 23:28

Μπηκε ο Χαοτικος μυριστηκε χρημα,κοψτε λασπη
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 29 Οκτ 2020, 23:32

1451 έγραψε:
29 Οκτ 2020, 23:20
Ως έφηβος θαύμαζα τα άστρα. Μεγαλώνοντας αντιλήφθηκα πως είναι απλά μεγάλες διαστημικές σόμπες.
Ο αυξανόμενος κυνισμός είναι δείγμα αυξημένης ευφυίας. Πολλές φορές όμως για να αποκτηθεί περνάς από αρνητικές εμπειρίες πρώτα.
Και είναι η γεύση τους που παραμένει αυτή που κάνει την νεοαποκτηθείσα εξυπνάδα να φαντάζει πικρή.
χαχα, αυτό μου θύμισε κάτι που έχει να κάνει με έναν Άγιο και την δική μου ανταπόκριση σε μια παρατήρησή του, άμα είμαι σε μουντ-και δε με πιάσει η βαρεμάρα/ανυπομονία να καθίσω να το γράψω ίσως το αναφέρω αργότερα ή άλλη στιγμή.

Να, και αυτό το τελευταίο, έχει χαθεί η υπομονή για να κάνω κάτι ή να μπω στην διαδικασία να κάνω κάτι που πιθανώς να με ευχαριστούσε. Συν έναν ανεπτυγμένο εκνευρισμό. :cry
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Puma
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: 30 Σεπ 2020, 12:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Puma » 29 Οκτ 2020, 23:33

Σουβλίτσα έγραψε:
29 Οκτ 2020, 23:14
Με αφορμή μια υπέροχη φωτο του Όττο, εδώ και πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα έχω χάσει την ικανότητα να αντλώ ευχαρίστηση από πράγματα που παλιότερα μου άρεσαν πολύ έως με μάγευαν, πχ να απολαύσω ένα όμορφο τοπίο -είτε ως φυσική παρουσία είτε μέσω κάποιας εικόνας-κάποτε μπορεί να χανόμουν στην φύση και να ρουφούσα όλη την ομορφιά και την μαγεία της, τώρα, εκτός του οτι δεν έχω την υπομονή να καθίσω να το θαυμάσω, απολαύσω, αναγνωρίζω οτι κάτι είναι πολύ όμορφο αλλά δεν μπορώ να συγκινηθώ.Μάλιστα έχω πιάσει τον εαυτό μου κάπως θα έλεγα κυνικά να αναλύει εγκεφαλικά αυτό που βλέπει.
Με τρομάζει πολύ όλο αυτό. Και με απο-γοητεύει.

Κατάθλιψη?
Δε νομίζω. Πιστεύω λίγο πολύ όλοι το παθαίνουμε αυτό ως ένα βαθμό. Πιστεύω, επίσης, ότι κάποια στιγμή (αν δε συμβαίνει ήδη) θα αντλείς ευχαρίστηση από πράγματα που παλιότερα ενδεχομένως να σου ήταν αδιάφορα. Ή που απλά δεν είχες δώσει σημασία.

Πάντως το γεγονός ότι αναλύεις εγκεφαλικά αυτό που βλέπεις, εμένα προσωπικά μου δίνει την αίσθηση ότι έχεις ανέβει level.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 29 Οκτ 2020, 23:34

Σουβλίτσα έγραψε:
29 Οκτ 2020, 23:14
Με αφορμή μια υπέροχη φωτο του Όττο, εδώ και πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα έχω χάσει την ικανότητα να αντλώ ευχαρίστηση από πράγματα που παλιότερα μου άρεσαν πολύ έως με μάγευαν, πχ να απολαύσω ένα όμορφο τοπίο -είτε ως φυσική παρουσία είτε μέσω κάποιας εικόνας-κάποτε μπορεί να χανόμουν στην φύση και να ρουφούσα όλη την ομορφιά και την μαγεία της, τώρα, εκτός του οτι δεν έχω την υπομονή να καθίσω να το θαυμάσω, απολαύσω, αναγνωρίζω οτι κάτι είναι πολύ όμορφο αλλά δεν μπορώ να συγκινηθώ.Μάλιστα έχω πιάσει τον εαυτό μου κάπως θα έλεγα κυνικά να αναλύει εγκεφαλικά αυτό που βλέπει.
Με τρομάζει πολύ όλο αυτό. Και με απο-γοητεύει.

Κατάθλιψη?
Όχι ρε βλαμμένο, Μια χαρά είναι όλα όσα είπες. Μια άλλη οπτική είναι. έτσι θα το δεις και να σκεφτίς πως αυτό είναι πλούτος εν τέλει. Ναι. Μπορείς να σταθείς και με διαφορετικό τρόπο απέναντι σε κάτι.

Αν θες περισσότερα, εγώ το βλέπω σαν πολυκαιρισμό του ερωτισμού. Όλα όσα περιέγραψες ερωτισμός είναι. Μια χαρά το δούλευες και κάπου θα σε πήγαινε (αυτή η στάση σου απέναντι σε αυτά που θαύμαζες). Δεν σε πήγαινε πουθενά και έβαλες στοπ. Αυτό που είναι μπροστά σου τώρα είναι απλά να τον ανανεώσεις.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 29 Οκτ 2020, 23:36

double
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σουβλίτσα την 29 Οκτ 2020, 23:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 29 Οκτ 2020, 23:37

Von Mackensen έγραψε:
29 Οκτ 2020, 23:19

Όχι απαραιτητα. Νομίζω απλά ότι πάει πακέτο με το γεγονός ότι μεγαλώνουμε.
Δεν νομίζω οτι το γεγονός οτι μεγαλώνουμε από μόνο του είναι αναγκαία συνθήκη για να πάθουμε κάτι τέτοιο. Γνωρίζω ανθρώπους που δεν έχει μειωθεί το ενδιαφέρον τους για πολλά πράγματα, ίσα ίσα, ενώ σε ηλικία είναι αρκετά χρόνια μεγαλύτεροί μου. Εντάξει, δεν μπορεί να υποκρίνονται-τουλάχιστον όλοι-το "τρώγοντας σου έρχεται η όρεξη"
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19003
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 29 Οκτ 2020, 23:37

σουβλιτσα θα σου μιλησω επειδη ξερω πως εισαι συντονισμενη σε αυτην την συχνοτητα


χρειαζεται λιγο αγωνας(ξερεις για τι πραμα μιλαω),δεν ειναι οτι μεγαλωνουμε,ειναι οτι φθειρομαστε,οτι απομακρυνομαστε απο την Πηγη της χαρας και ζουμε ανεξαρτητα την ζωουλα μας.λιγο λιγο καλλιεργουμε τον εγωισμο μας...ενω εκμεταλλευονται και την αδυναμια μας οι αλλοι...
αυτο που για αλλους ειναι θεωρητικο ,για εμας ειναι τελειως χειροπιαστο

με αρχη μεση και τελος,με τροπο .
τα ξερεις,δεν χρειαζεται αναλυση.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 29 Οκτ 2020, 23:42

Puma έγραψε:
29 Οκτ 2020, 23:33


Δε νομίζω. Πιστεύω λίγο πολύ όλοι το παθαίνουμε αυτό ως ένα βαθμό. Πιστεύω, επίσης, ότι κάποια στιγμή (αν δε συμβαίνει ήδη) θα αντλείς ευχαρίστηση από πράγματα που παλιότερα ενδεχομένως να σου ήταν αδιάφορα. Ή που απλά δεν είχες δώσει σημασία.

Πάντως το γεγονός ότι αναλύεις εγκεφαλικά αυτό που βλέπεις, εμένα προσωπικά μου δίνει την αίσθηση ότι έχεις ανέβει level.
Nαι, αντλώ ευχαρίστηση από τα καυτερά :lol: , πολύ έντονη, ζωώδη ευχαρίστηση που σβήνει μόλις σβήσει και η κάψα του καυτερού :lol:

Αυτό δεν είναι όμως αίσθημα ευχαρίστησης!

Και γι αυτό που λέτε με το εγκεφαλικό και το λέβελ, να σας το πω έτσι, να το χέσω, τί να το κάνω? Εγώ θέλω πίσω την ομορφιά που έχασα :cry

Μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι, τί να πω?



Χαοτικέ, δεν κατάλαβα πράμα :)
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 29 Οκτ 2020, 23:50

Αυτό που σου συμβαίνει λέγεται κόβιντ. Άλλοι είμαστε καλύτερα από σένα, άλλοι χειρότερα. Τον καθένα τον βρίσκει διαφορετικά.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Αδυναμία αισθήματος ευχαρίστησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 29 Οκτ 2020, 23:56

Σουβλίτσα έγραψε:
29 Οκτ 2020, 23:14
Με αφορμή μια υπέροχη φωτο του Όττο, εδώ και πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα έχω χάσει την ικανότητα να αντλώ ευχαρίστηση από πράγματα που παλιότερα μου άρεσαν πολύ έως με μάγευαν, πχ να απολαύσω ένα όμορφο τοπίο -είτε ως φυσική παρουσία είτε μέσω κάποιας εικόνας-κάποτε μπορεί να χανόμουν στην φύση και να ρουφούσα όλη την ομορφιά και την μαγεία της, τώρα, εκτός του οτι δεν έχω την υπομονή να καθίσω να το θαυμάσω, απολαύσω, αναγνωρίζω οτι κάτι είναι πολύ όμορφο αλλά δεν μπορώ να συγκινηθώ.Μάλιστα έχω πιάσει τον εαυτό μου κάπως θα έλεγα κυνικά να αναλύει εγκεφαλικά αυτό που βλέπει.
Με τρομάζει πολύ όλο αυτό. Και με απο-γοητεύει.

Κατάθλιψη?
Μέσα από μια μικρή ανάρτηση ούτε θεραπευτής δεν θα μπορούσε να βγάλει διάγνωση, πόσο μάλλον το καφενείο του πχόρουμ. Πάντως, αν είναι κατάθλιψη, όσο πιο γρήγορα το αντιληφθείς και το αντιμετωπίσεις τόσο το καλύτερο. Αυτό όμως δεν θα γίνει χωρίς την βοήθεια ειδικού.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών