Τζημερος: Ιατρικό δίλημμα - έχεις μια ΜΕΘ και δύο ασθενείς,έναν 65άρη ασφαλισμένο Έλληνα και έναν 30άρη Σομαλό....

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Azuka
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 23 Μάιος 2020, 21:02

Re: Τζημερος: Ιατρικό δίλημμα - έχεις μια ΜΕΘ και δύο ασθενείς,έναν 65άρη ασφαλισμένο Έλληνα και έναν 30άρη Σομαλό....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Azuka » 02 Νοέμ 2020, 10:44

Παρόμοιο ερώτημα είχα διαβάσει στο FB απο αμερικανό ακροδεξιό που διαμαρτυρόταν γιαπρονομιακή μεταχείριση Γκανέζου ασθενή σε βάρος ''γηγενή'' αμερικανού ασθενή.Η απάντηση μου είναι η εξής.Στην ιατρική περίθαλψη είναι ηθικά απίστευτο να μπαίνουν ταμπέλες ανάλογα με την εθνικότητα κάποιου.Το ότι στέκεσαι στην εθνικότητα κάποιου για ένα ιατρικό θέμα αντί να καταγγγείλεις την προνομιακή μεταχείριση σκέτο στον ιατρικό τομέα είναι παράδεκτο.Για την ιστορία τελικά ο Γκανέζος δεν είχε κάποια προνομιακή μεταχείριση.Απλά είχε ένα σοβαρότερο πρόβλημα υγείας απο τον Αμερικανό.Και αυτό θεωρήθηκε ''προνομιακή'' μεταχείριση.
Ένας Γκανέζος Πεντηκοστιανός στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Azuka
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 23 Μάιος 2020, 21:02

Re: Τζημερος: Ιατρικό δίλημμα - έχεις μια ΜΕΘ και δύο ασθενείς,έναν 65άρη ασφαλισμένο Έλληνα και έναν 30άρη Σομαλό....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Azuka » 02 Νοέμ 2020, 10:44

Δημοκρατικός έγραψε:
01 Νοέμ 2020, 19:50
Η κυβέρνηση θα πρέπει να καταρτίσει καταλόγους με τους σεσημασμένους ψεκασμένους έτσι ώστε αν ο μη γένοιτο βρεθούν σε ανάγκη για ΜΕΘ, να πραχθούν τα δέοντα.
Δες το σχόλιο μου.
Ένας Γκανέζος Πεντηκοστιανός στην Ελλάδα

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8606
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Τζημερος: Ιατρικό δίλημμα - έχεις μια ΜΕΘ και δύο ασθενείς,έναν 65άρη ασφαλισμένο Έλληνα και έναν 30άρη Σομαλό....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 02 Νοέμ 2020, 10:45

Antares έγραψε:
02 Νοέμ 2020, 10:43
axilmar έγραψε:
02 Νοέμ 2020, 10:31
Άμα κάποιος Έλληνας πάει μετανάστης πχ στην Πορτογαλία, θα έπρεπε οι Πορτογάλοι να έχουν πάντα προτεραιότητα στην περίθαλψη;
Από την Γερμανία που γνωρίζω όλοι έχουν κάρτα (ή είχαν τότε που ήμουν, δεν γνωρίζω σήμερα με τι έχει αντικατασταθεί), την οποία για να την έχεις, πρέπει να αποδείξεις ότι καταβάλλονται για σένα ιατρικές εισφορές. Μεταφορά ιατρικής ασφάλισης μπορεί να γίνει μεταξύ ευρωπαικών κρατών. Οπότε για νόμιμο μετανάστη ισχύει η ίδια προτεραιότητα.
Σε περιόδους κρίσης θα σε γελάσω. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι γίνεται. Μπορεί να δώσουν προτεραιότητα στον νέο, μπορεί μόνο στον ντόπιο. Εκεί γυρίζει λίγο το μάτι. Εσύ ποιον θα έσωνες;
Και σου φαίνεται εσένα λογικό να μην παρέχεις περίθαλψη σε κάποιον που δεν έχει κάρτα;

Αποφευγεις να απαντήσεις όμως: εγώ σε ρώτησα για την Πορτογαλία, όχι για να την Γερμανία.

Η δική μου άποψη είναι ότι πρέπει να έχει προτεραιότητα οποίος έχει μεγαλύτερη ανάγκη.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11663
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Τζημερος: Ιατρικό δίλημμα - έχεις μια ΜΕΘ και δύο ασθενείς,έναν 65άρη ασφαλισμένο Έλληνα και έναν 30άρη Σομαλό....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 02 Νοέμ 2020, 10:52

Η λίστα με τα διλήμματα είναι ατέλειωτη.

Ένα ελληνακι ΑμεΑ σε Ίδρυμα έχει θέση σε μεθ ή όχι επειδή δεν πληρώνει; Και δεν πρόκειται να πληρωσει.

Σε κάθε περίπτωση το αρχίδιον που θέτει διλήμματα είχε από πριν απαντήσει αρνητικα στο δίλημμα ισχυρό δημόσιο σύστημα υγειας ή όχι.
Τώρα με την πανδημία και το σκατό στην κάλτσα , η καρικατούρα φιλελεύθερου θα πρέπει να απαντήσει σε αυτό και μετά βλέπουμε τις αστειοτητες του.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τζημερος: Ιατρικό δίλημμα - έχεις μια ΜΕΘ και δύο ασθενείς,έναν 65άρη ασφαλισμένο Έλληνα και έναν 30άρη Σομαλό....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 02 Νοέμ 2020, 10:56

axilmar έγραψε:
02 Νοέμ 2020, 10:45

Και σου φαίνεται εσένα λογικό να μην παρέχεις περίθαλψη σε κάποιον που δεν έχει κάρτα;

Αποφευγεις να απαντήσεις όμως: εγώ σε ρώτησα για την Πορτογαλία, όχι για να την Γερμανία.

Η δική μου άποψη είναι ότι πρέπει να έχει προτεραιότητα οποίος έχει μεγαλύτερη ανάγκη.
Φυσικά όποιος έχει μεγαλύτερη ανάγκη. Οι γιατροί γνωρίζουν. Το έχω ζήσει. Στις χημειοθεραπείες που έκανα, άκουσα από ασθενή ότι δεν έκανε ενεσάκια (για την άμυνα του οργανισμού) αλλά εκείνης της έδωσαν πολύ ακριβό φάρμακο (διαμαρτύρονταν οι άλλες). Εκείνη όμως είχε ανάγκη το συγκεκριμένο φάρμακο γιατί δεν είχε καλό ανοσοποιητικό. Εγώ τοποθέτησα port (εμφύτευμα για την ενδοφλέβια χορήγηση φαρμάκων). Άκουσα διαμαρτυρίες. Η άλλη όμως είχε 8 θεραπείες και εγώ 24 με ενδοβλέβια χορήγηση.
Εδώ δεν μιλάμε γι΄αυτά όμως, αλλά για περίοδο κρίσης όπου δοκιμάζεται το σύστημα.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15583
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Τζημερος: Ιατρικό δίλημμα - έχεις μια ΜΕΘ και δύο ασθενείς,έναν 65άρη ασφαλισμένο Έλληνα και έναν 30άρη Σομαλό....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 02 Νοέμ 2020, 11:06

Cavaliere έγραψε:
02 Νοέμ 2020, 01:45
Ας πει κάποιος του ναζιάρη, ναζί είναι, πως η Ιατρική δεν κοιτάζει την καταγωγή. Άντε, με τον γελοίο.
Οι ιατρικές υπηρεσίες πληρώνονται από κάποιους και αυτοί πρέπει να έχουν όχι μονο προτεραιότητα αλλά και αποκλειστικότητα στη χρήση τους. Αν σε πιάνει κ πόνος για τους εισβολεις να πληρώσεις από την τσέπη σου εθελοντικά να γίνει ΜΕΘ για λάθρο. Εγώ δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω ούτε λεπτό. Οπότε πες ότι θες αλλά.βγαλε το χέρι σου από τις τσέπες των άλλων
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

3f3k
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 23:09
Phorum.gr user: letryf

Re: Τζημερος: Ιατρικό δίλημμα - έχεις μια ΜΕΘ και δύο ασθενείς,έναν 65άρη ασφαλισμένο Έλληνα και έναν 30άρη Σομαλό....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 3f3k » 02 Νοέμ 2020, 11:18

Πάντως αν χρειαστεί ΜΕΘ ο Τζήμερος vs ένας Νιγηριανός εργάτης γης, αντικειμενικά ο Νιγηριανός πρέπει να μπει στη ΜΕΘ και ο Τζήμερος να πάει σε ιδιωτικό. Ο καθένας θα πάρει αυτό που θέλει.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15583
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Τζημερος: Ιατρικό δίλημμα - έχεις μια ΜΕΘ και δύο ασθενείς,έναν 65άρη ασφαλισμένο Έλληνα και έναν 30άρη Σομαλό....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 02 Νοέμ 2020, 11:20

3f3k έγραψε:
02 Νοέμ 2020, 11:18
Πάντως αν χρειαστεί ΜΕΘ ο Τζήμερος vs ένας Νιγηριανός εργάτης γης, αντικειμενικά ο Νιγηριανός πρέπει να μπει στη ΜΕΘ και ο Τζήμερος να πάει σε ιδιωτικό. Ο καθένας θα πάρει αυτό που θέλει.
ο νιγηριανός αν είναι νόμιμος μετανάστης και πληρώνει εισφορές και είναι νεότερος του τζήμερου να πάει σε δημόσιο νοσοκομείο καμία αντίρρηση. Αν είναι λαθροέποικος θα πάρει αυτό που θέλει, μποντρούμι ή 2 μέτρα γη ανάλογα με την εξέλιξη της ασθένειάς του
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

3f3k
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 23:09
Phorum.gr user: letryf

Re: Τζημερος: Ιατρικό δίλημμα - έχεις μια ΜΕΘ και δύο ασθενείς,έναν 65άρη ασφαλισμένο Έλληνα και έναν 30άρη Σομαλό....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 3f3k » 02 Νοέμ 2020, 11:24

Lord Brum έγραψε:
02 Νοέμ 2020, 11:20
3f3k έγραψε:
02 Νοέμ 2020, 11:18
Πάντως αν χρειαστεί ΜΕΘ ο Τζήμερος vs ένας Νιγηριανός εργάτης γης, αντικειμενικά ο Νιγηριανός πρέπει να μπει στη ΜΕΘ και ο Τζήμερος να πάει σε ιδιωτικό. Ο καθένας θα πάρει αυτό που θέλει.
ο νιγηριανός αν είναι νόμιμος μετανάστης και πληρώνει εισφορές και είναι νεότερος του τζήμερου να πάει σε δημόσιο νοσοκομείο καμία αντίρρηση. Αν είναι λαθροέποικος θα πάρει αυτό που θέλει, μποντρούμι ή 2 μέτρα γη ανάλογα με την εξέλιξη της ασθένειάς του
Ό,τι και αν πάρει ο Νιγηριανός, το σίχαμα ο μισάνθρωπος ρατσιστής Τζήμερος δεν δικαιούται τίποτα, αφού φυτοζωεί από το Ελ κράτος εδώ και χρόνια χωρίς να έχει προσφέρει τίποτα άλλο πέρα από υστερίες και μισανθρωπιά.
Ο Τζήμερος χρωστάει στο ελληνικό κράτος, ο μετανάστης όχι (ακόμα)

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τζημερος: Ιατρικό δίλημμα - έχεις μια ΜΕΘ και δύο ασθενείς,έναν 65άρη ασφαλισμένο Έλληνα και έναν 30άρη Σομαλό....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 02 Νοέμ 2020, 11:26

Το θέμα δεν είναι αν πληρώνει ή δεν πληρώνει αλλά ότι με αυτά που γίνονται στην Ελλάδα, η οποία δεν είναι καμία οργανωμένη χώρα, δεν αντέχει το σύστημα υγείας. Έχουμε, δεν έχουμε, τους μπάζουν και φυσικά θα έχουν προτεραιότητα, αφού ο σκοπός είναι να ζήσουν αυτοί και να πεθάνουμε εμείς. Πιο κατάμουτρα δεν γίνεται να μας το πουν τόσα χρόνια.
Δεν νομίζω ότι σε φυσιολογική κατάσταση θα αφήσουν άνθρωπο ανασφάλιστο να πεθάνει σε καμία χώρα. Υπάρχει και ένας όρκος του Ιπποκράτη.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Τζημερος: Ιατρικό δίλημμα - έχεις μια ΜΕΘ και δύο ασθενείς,έναν 65άρη ασφαλισμένο Έλληνα και έναν 30άρη Σομαλό....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 02 Νοέμ 2020, 11:32

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
02 Νοέμ 2020, 10:52
Η λίστα με τα διλήμματα είναι ατέλειωτη.

Ένα ελληνακι ΑμεΑ σε Ίδρυμα έχει θέση σε μεθ ή όχι επειδή δεν πληρώνει; Και δεν πρόκειται να πληρωσει.

Σε κάθε περίπτωση το αρχίδιον που θέτει διλήμματα είχε από πριν απαντήσει αρνητικα στο δίλημμα ισχυρό δημόσιο σύστημα υγειας ή όχι.
Τώρα με την πανδημία και το σκατό στην κάλτσα , η καρικατούρα φιλελεύθερου θα πρέπει να απαντήσει σε αυτό και μετά βλέπουμε τις αστειοτητες του.

Antares έγραψε:
02 Νοέμ 2020, 11:26
Το θέμα δεν είναι αν πληρώνει ή δεν πληρώνει αλλά ότι με αυτά που γίνονται στην Ελλάδα, η οποία δεν είναι καμία οργανωμένη χώρα, δεν αντέχει το σύστημα υγείας. Έχουμε, δεν έχουμε, τους μπάζουν και φυσικά θα έχουν προτεραιότητα, αφού ο σκοπός είναι να ζήσουν αυτοί και να πεθάνουμε εμείς. Πιο κατάμουτρα δεν γίνεται να μας το πουν τόσα χρόνια.
Δεν νομίζω ότι σε φυσιολογική κατάσταση θα αφήσουν άνθρωπο ανασφάλιστο να πεθάνει σε καμία χώρα. Υπάρχει και ένας όρκος του Ιπποκράτη.
1
+
1

τα υπόλοιπα είναι να ΄χαμε να λέγαμε
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τζημερος: Ιατρικό δίλημμα - έχεις μια ΜΕΘ και δύο ασθενείς,έναν 65άρη ασφαλισμένο Έλληνα και έναν 30άρη Σομαλό....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 02 Νοέμ 2020, 11:32

3f3k έγραψε:
02 Νοέμ 2020, 11:24

Ό,τι και αν πάρει ο Νιγηριανός, το σίχαμα ο μισάνθρωπος ρατσιστής Τζήμερος δεν δικαιούται τίποτα, αφού φυτοζωεί από το Ελ κράτος εδώ και χρόνια χωρίς να έχει προσφέρει τίποτα άλλο πέρα από υστερίες και μισανθρωπιά.
Ο Τζήμερος χρωστάει στο ελληνικό κράτος, ο μετανάστης όχι (ακόμα)
Μωρ' τι μας λες; Πότε ανεξαρτοποιήθηκε το ελληνικό κράτος ή μήπως παρακράτος από το ελληνικό έθνος και του χρωστάμε κιόλας, πρέπει να δουλεύουμε σαν σκλάβοι γι' αυτό;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Τζημερος: Ιατρικό δίλημμα - έχεις μια ΜΕΘ και δύο ασθενείς,έναν 65άρη ασφαλισμένο Έλληνα και έναν 30άρη Σομαλό....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 02 Νοέμ 2020, 11:37

Γενικά, συμφωνώ ότι το δίλημμα είναι ανασφάλιστος νέος ή ασφαλισμένος γέρος κι επειδή δεν έχω δει να πέφτει καμιά καθαρή απάντηση θα πω ξεκάθαρα τι νομίζω ότι έχει προτεραιότητα: ο ανασφάλιστος νέος. Αν αυτοί που κινδύνευαν να πεθάνουν βέβαια ήταν οι γονείς μου θα προσπαθούσα να τους σώσω με κάθε νόμιμο ή παράνομο τρόπο, δίκαιο ή άδικο, αλλά δεν μπορείς να περιμένεις δικαιοσύνη από άνθρωπο που τον αφορούν άμεσα οι καταστάσεις, αυτός είναι και ο λόγος που όταν γίνεται μια δίκη φροντίζουν ο δικαστής να μην έχει άμεση σχέση με την υπόθεση που εκδικάζεται. Το σωστό είναι να σωθεί ο νέος όμως.

Τώρα που απάντησα το ερώτημα του νήματος θα θέσω κι εγώ μια ερώτηση: αν έχεις μία κυβέρνηση που έχει ξοδέψει πόρους σε ημέτερους και σε φτηνούς εντυπωσιασμούς εν μέσω πανδημίας, αν έχει επιβαρύνει το δημόσιο σύστημα υγείας προκειμένου να ενισχύσει το ιδιωτικό, αν είναι υπεύθυνη που βρισκόμαστε πολύ περισσότερο απ' όσο θα μπορούσαμε μπροστά σε τέτοια τραγικά διλήμματα όπως αυτό που θέτει το θέμα, πώς πράττουμε;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Τζημερος: Ιατρικό δίλημμα - έχεις μια ΜΕΘ και δύο ασθενείς,έναν 65άρη ασφαλισμένο Έλληνα και έναν 30άρη Σομαλό....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 02 Νοέμ 2020, 11:44

Πώς να πράξουμε?
Μάλλον θα το δούμε στα προσεχώς με το ξύλο που θα πέφτει και ίσως είναι ένας από τους λόγους που δημιουγούν κλίμα και ψυχολογία τρομοκρατίας και έξτρα έξτρα φουλ ενοχοποίησης για όσους δεν φορούν μάσκες πχ δες τί γίνεται, τηλέφωνα καταγγελιών, πρόστιμα επειδή τρως χωρίς μάσκα στο αυτοκίνητο λολ κτλ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σουβλίτσα την 02 Νοέμ 2020, 11:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Τζημερος: Ιατρικό δίλημμα - έχεις μια ΜΕΘ και δύο ασθενείς,έναν 65άρη ασφαλισμένο Έλληνα και έναν 30άρη Σομαλό....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 02 Νοέμ 2020, 11:46

Δεν έχεις δει τον Δημοκρατικό ας πούμε, με τί ζήλο εγάζεται νυχθημερόν? :lol:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών