Εμβόλιο covid-19 Update

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 04 Οκτ 2021, 00:32

ST48410 έγραψε:
04 Οκτ 2021, 00:17
Χαοτικός έγραψε:
04 Οκτ 2021, 00:12
Γιατί αδρά αδρά αυτή είναι η πολιτική τους και πάντα ήταν. Φεσώνουμε λαούς, τροφοδοτούμε την άρχουσα τάξη μας και παίρνουμε το κατιτίς μας.
Γιατί τέτοια κάψα για την ιδιωτική παιδεία. Γιατί απολύουν καθαρίστριες από το δημόσιο για να πληρώνουν τριπλάσια σε ιδιώτες; Γιατί ο ΟΛΠ. Γιατί η ΔΕΗ;
Θα τα δεχόμουν όλα αυτά αν μόνο μικρές και φτωχές χώρες και μεταξύ τους η Ελλάδα υποχρεώνονταν να εμβολιάσουν τον πληθυσμό τους. Να λέμε τώρα ότι η διεθνής άρχουσα τάξη υποχρεώνει μία μεγάλη χώρα να κάνει κάτι άντε να το δεχθώ και αυτό. Αλλά ότι υποχρεώνει ΗΠΑ, Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, όλους μαζί σε εμβολιασμούς, είναι εξαιρετικά απίθανο. Και δεν μπορώ να φανταστώ ότι ο Μπουρλά διαθέτει τόσα χρήματα που να δωροδοκήσει όλους τους ειδικούς σε όλες τις μεγάλες χώρες. Πολύ πιο πιθανό μου φαίνεται να έχουν εξετάσει οι ειδικοί τα δεδομένα και βάση αυτών να προκύπτει μια έστω και περιορισμένη δυνατότητα του εμβολίου να φρενάρει τη νόσο, τόσο που να υπάρχει επιστροφή σε κάποια κανονικότητα και να μην καταρρεύσουν οι οικονομίες.

Τα άλλα είναι σχετικά αλλά απαιτούν δικό τους νήμα.
Τα αλλα ειναι στα μνημονια που ειναι σαν Γερμανικη κατοχη.
Ειναι καθαρα το Great Reset.
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Οκτ 2021, 00:33

Philip Mortimer έγραψε:
04 Οκτ 2021, 00:20
Ουσιαστικά για πανδημία τραμπικων μιλάμε πλέον. Οι δημοκρατικοί το έχουν κάνει και είναι υπέρ των μασκών κιόλας. Οι τελευταίοι 100.000 που πέθαναν ήταν κατά 97% ανεμβολιαστοι.
Εντάξει δεν μπορεί να πάει ο Τζο στην αλαμπαμα να τους το μπηξει με το ζόρι.
Παραμύθια. Αυτός είναι ο χάρτης κρουσμάτων, του CDC:


Εικόνα


Με έντονο πράσινο οι κομητείες με υψηλό εμβολιασμό και χαμηλά κρούσματα, σκούρο πράσινο οι κομητείες με υψηλό εμβολιασμό και αρκετά κρούσματα και μπλαβί οι κομητείες με υψηλό εμβολιασμό και τίγκα στα κρούσματα.

Στον αντίποδα, με γκριζοπράσινο οι κομητείες με χαμηλό εμβολιασμό και λίγα κρούσματα, με ροζ οι πολιτείες με χαμηλό εμβολιασμό και αρκετά κρούσματα και ανοιχτό κόκκινο οι κομητείες με χαμηλό εμβολιασμό και πολλά κρούσματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 04 Οκτ 2021, 00:34

Να ενημερώσω, μιας και το έχει η κουβέντα, ότι κορωνιάστηκα και εγώ ακριβώς μια εβδομάδα και μια ημέρα αφότου έκανα το εμβόλιο. J&J
Κανένα πρόβλημα. Σαν ελαφρό συνάχι το πέρασα. Τώρα περιμένω να τελειώσει και η καραντίνα να βγω πάλι έξω.
Μία απορία έχω. Θα έχω κι εγώ τώρα υπερανοσία; Ή αυτή είναι μόνο για όσους κόλλησαν πρώτα και έκαναν εμβόλιο μετά ενώ αν κάνεις εμβόλιο πρώτα και κολλήσεις μετά δεν έχει;
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30220
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Οκτ 2021, 00:34

hellegennes έγραψε:
03 Οκτ 2021, 23:40


Αυτό παρότι η πιθανότητα να έχει κολλήσει τον ιό και η πιθανότητα να τον μεταδώσει είναι μόνο ελαφρώς πιο μικρή από ό,τι αν ήταν ανεμβολίαστος.
Eλαφρώς μικρότερη;
5 φορές μικρότερη να κολλήσει και σχεδόν 10 φορές λιγότερη να νοσηλευτεί ή να πεθάνει.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Οκτ 2021, 00:36

ST48410 έγραψε:
04 Οκτ 2021, 00:28
hellegennes έγραψε:
04 Οκτ 2021, 00:24
Μα δεν ακολουθούν όλες οι χώρες ακριβώς τον ίδιο δρόμο. Σε άλλες η επιβολή είναι ισχυρότερη και σε άλλες τα πράγματα πιο φλου.
Για τα εμβόλια μιλάμε, όχι για όλα τα μέτρα. Ποιες μεγάλες δυτικές χώρες δεν εφάρμοσαν γιγαντιαία εμβολιαστικά προγράμματα με δημιουργία μαζικών κέντρων εμβολιασμού;
Το ίδιο λέω. Σε κάποιες χώρες μείναμε σε μέτρια ποσοστά, γιατί δεν επιβλήθηκαν ηλίθιοι περιορισμοί και διαχωρισμοί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Καdy
Δημοσιεύσεις: 1978
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 13:25

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καdy » 04 Οκτ 2021, 00:36

No Significant Difference in Viral Load Between Vaccinated and Unvaccinated, Asymptomatic and Symptomatic Groups Infected with SARS-CoV-2 Delta Variant

https://www.medrxiv.org/content/10.1101 ... 21264262v1

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30220
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Οκτ 2021, 00:37

:smt005:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Καdy
Δημοσιεύσεις: 1978
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 13:25

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καdy » 04 Οκτ 2021, 00:39

:c020:

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30220
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Οκτ 2021, 00:40



"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 04 Οκτ 2021, 00:41

Μετανάστρια έγραψε:
04 Οκτ 2021, 00:34
Να ενημερώσω, μιας και το έχει η κουβέντα, ότι κορωνιάστηκα και εγώ ακριβώς μια εβδομάδα και μια ημέρα αφότου έκανα το εμβόλιο. J&J
Κανένα πρόβλημα. Σαν ελαφρό συνάχι το πέρασα. Τώρα περιμένω να τελειώσει και η καραντίνα να βγω πάλι έξω.
Μία απορία έχω. Θα έχω κι εγώ τώρα υπερανοσία; Ή αυτή είναι μόνο για όσους κόλλησαν πρώτα και έκαναν εμβόλιο μετά ενώ αν κάνεις εμβόλιο πρώτα και κολλήσεις μετά δεν έχει;
Να σημειώσω δε ότι αν είχα πεθάνει ή πάει στην εντατική θα με μετρούσαν για ανεμβολίαστη αφού δεν έχει παρέλθει το απαιτούμενο διάστημα. Τώρα όμως η κυρία του βελγικού εοδυ που με πήρε συμπέρανε ότι "α θα έπιασε πιο νωρίς απ'ότι συνήθως σ' εσάς το εμβόλιο"...
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8964
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 04 Οκτ 2021, 00:42

hellegennes έγραψε:
04 Οκτ 2021, 00:33
Philip Mortimer έγραψε:
04 Οκτ 2021, 00:20
Ουσιαστικά για πανδημία τραμπικων μιλάμε πλέον. Οι δημοκρατικοί το έχουν κάνει και είναι υπέρ των μασκών κιόλας. Οι τελευταίοι 100.000 που πέθαναν ήταν κατά 97% ανεμβολιαστοι.
Εντάξει δεν μπορεί να πάει ο Τζο στην αλαμπαμα να τους το μπηξει με το ζόρι.
Παραμύθια. Αυτός είναι ο χάρτης κρουσμάτων, του CDC:


Εικόνα


Με έντονο πράσινο οι κομητείες με υψηλό εμβολιασμό και χαμηλά κρούσματα, σκούρο πράσινο οι κομητείες με υψηλό εμβολιασμό και αρκετά κρούσματα και μπλαβί οι κομητείες με υψηλό εμβολιασμό και τίγκα στα κρούσματα.

Στον αντίποδα, με γκριζοπράσινο οι κομητείες με χαμηλό εμβολιασμό και λίγα κρούσματα, με ροζ οι πολιτείες με χαμηλό εμβολιασμό και αρκετά κρούσματα και ανοιχτό κόκκινο οι κομητείες με χαμηλό εμβολιασμό και πολλά κρούσματα.
Δεν έχει σημασία ο αριθμός των κρουσμάτων. Είναι ακόμη και πλασματικός ανάλογα με τον αριθμό τεστ που γίνονται, την πληθυσμιακή πυκνότητα, την ύπαρξη λοκνταουν ή όχι κλπ.
Σημασία έχει ποιοι καταλήγουν και ποιοι όχι

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Οκτ 2021, 00:43

hellegennes έγραψε:
04 Οκτ 2021, 00:36
ST48410 έγραψε:
04 Οκτ 2021, 00:28
hellegennes έγραψε:
04 Οκτ 2021, 00:24
Μα δεν ακολουθούν όλες οι χώρες ακριβώς τον ίδιο δρόμο. Σε άλλες η επιβολή είναι ισχυρότερη και σε άλλες τα πράγματα πιο φλου.
Για τα εμβόλια μιλάμε, όχι για όλα τα μέτρα. Ποιες μεγάλες δυτικές χώρες δεν εφάρμοσαν γιγαντιαία εμβολιαστικά προγράμματα με δημιουργία μαζικών κέντρων εμβολιασμού;
Το ίδιο λέω. Σε κάποιες χώρες μείναμε σε μέτρια ποσοστά, γιατί δεν επιβλήθηκαν ηλίθιοι περιορισμοί και διαχωρισμοί.
Και σε αυτές τις χώρες όμως έπεσε πολύ χρήμα προκειμένου να αγοραστούν εμβόλια, να γίνουν καμπάνιες ενημέρωσης και να δημιουργηθούν μεγάλα εμβολιαστικά κέντρα με δυνατότητες συντήρησης ειδικών απαιτήσεων.

Και ρωτάω; Γιατί να τα κάνουν ΟΛΕΣ οι δυτικές χώρες αυτά αν δεν υπήρχε σοβαρός επιστημονικός λόγος;

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 04 Οκτ 2021, 00:44

Μετανάστρια έγραψε:
04 Οκτ 2021, 00:34
Να ενημερώσω, μιας και το έχει η κουβέντα, ότι κορωνιάστηκα και εγώ ακριβώς μια εβδομάδα και μια ημέρα αφότου έκανα το εμβόλιο. J&J
Κανένα πρόβλημα. Σαν ελαφρό συνάχι το πέρασα. Τώρα περιμένω να τελειώσει και η καραντίνα να βγω πάλι έξω.
Μία απορία έχω. Θα έχω κι εγώ τώρα υπερανοσία; Ή αυτή είναι μόνο για όσους κόλλησαν πρώτα και έκαναν εμβόλιο μετά ενώ αν κάνεις εμβόλιο πρώτα και κολλήσεις μετά δεν έχει;
Πάμε ολοταχώς νομίζω για κρας τεστ του εμβολίου. Πέρυσι τέτοια εποχή ξεκίναγε η γεωμετρική αύξηση των κρουσμάτων. Τώρα που ανοίξανε όλα και σε όλα τα μαγαζιά των Βρυξελλών γίνονται πάρτι θα δούμε πόση δουλειά κάνουν τελικά τα εμβόλια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Οκτ 2021, 00:45

Otto Weininger έγραψε:
04 Οκτ 2021, 00:34
hellegennes έγραψε:
03 Οκτ 2021, 23:40


Αυτό παρότι η πιθανότητα να έχει κολλήσει τον ιό και η πιθανότητα να τον μεταδώσει είναι μόνο ελαφρώς πιο μικρή από ό,τι αν ήταν ανεμβολίαστος.
Eλαφρώς μικρότερη;
5 φορές μικρότερη να κολλήσει και σχεδόν 10 φορές λιγότερη να νοσηλευτεί ή να πεθάνει.
Ε, όχι και 5 φορές, αγαπητέ:

27,666/55,977(49%) contacts of unvaccinated index cases tested PCR-positive, as did 5,256/14,398(37%) and 9,623/36,085(27%) contacts of partially ChAdOx1 and BNT162b2 vaccinated cases, and 7,559/25,422(30%) and 1,694/7,282(23%) contacts of fully ChAdOx1 and BNT162b2 vaccinated cases.

Transmission reductions declined over time since second vaccination, for Delta reaching similar levels to unvaccinated individuals by 12 weeks for ChAdOx1 and attenuating substantially for BNT162b2. Protection from vaccination in contacts also declined in the 3 months after second vaccination.


50% η πιθανότητα να σε κολλήσει ανεμβολίαστη επαφή σου, 30% διπλσεμβολιασμένη με AZ και 23% διπλοεμβολιασμένη με Pfizer, που ανεβαίνει στο 50% μετά από 12 εβδομάδες.

Πού το βλέπεις το 5 φορές μικρότερο; Στην καλύτερη έχεις τις μισές πιθανότητες, που σ' αυτά τα υψηλά ποσοστά είναι έτσι κι αλλιώς τρελό gamble και δεν έχει καν νόημα να το αναφέρεις παρά μόνο σαν στατιστική στον συνολικό πληθυσμό.

Αν δηλαδή έχεις 23% πιθανότητα να κολλήσεις μια θανατηφόρα νόσο έναντι 50% από κάποιον άλλον, θα πεις «εντάξει, αισθάνομαι ασφαλής τώρα»;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Οκτ 2021, 00:46

Philip Mortimer έγραψε:
04 Οκτ 2021, 00:42
hellegennes έγραψε:
04 Οκτ 2021, 00:33
Philip Mortimer έγραψε:
04 Οκτ 2021, 00:20
Ουσιαστικά για πανδημία τραμπικων μιλάμε πλέον. Οι δημοκρατικοί το έχουν κάνει και είναι υπέρ των μασκών κιόλας. Οι τελευταίοι 100.000 που πέθαναν ήταν κατά 97% ανεμβολιαστοι.
Εντάξει δεν μπορεί να πάει ο Τζο στην αλαμπαμα να τους το μπηξει με το ζόρι.
Παραμύθια. Αυτός είναι ο χάρτης κρουσμάτων, του CDC:


Εικόνα


Με έντονο πράσινο οι κομητείες με υψηλό εμβολιασμό και χαμηλά κρούσματα, σκούρο πράσινο οι κομητείες με υψηλό εμβολιασμό και αρκετά κρούσματα και μπλαβί οι κομητείες με υψηλό εμβολιασμό και τίγκα στα κρούσματα.

Στον αντίποδα, με γκριζοπράσινο οι κομητείες με χαμηλό εμβολιασμό και λίγα κρούσματα, με ροζ οι πολιτείες με χαμηλό εμβολιασμό και αρκετά κρούσματα και ανοιχτό κόκκινο οι κομητείες με χαμηλό εμβολιασμό και πολλά κρούσματα.
Δεν έχει σημασία ο αριθμός των κρουσμάτων. Είναι ακόμη και πλασματικός ανάλογα με τον αριθμό τεστ που γίνονται, την πληθυσμιακή πυκνότητα, την ύπαρξη λοκνταουν ή όχι κλπ.
Σημασία έχει ποιοι καταλήγουν και ποιοι όχι
Δεν είναι αριθμός, είναι ρυθμός (κρούσματα ανά 100.000 πληθυσμό).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών