Είμαστε όλοι Θανασάκης

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40859
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Νοέμ 2022, 22:58

Otto Weininger έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 21:42
hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 21:32


Αλήθεια, πόσο σε βοήθησε εσένα, Otto, το εμβόλιο. Στο νοσοκομείο σε άσχημη κατάσταση δεν πήγες; Θύμισέ μου τι συνέβη την δεύτερη φορά που κόλλησες που είχες αντισώματα μόνο από τον ίδιο τον ιό πλέον.
θα έλεγε κανείς ότι με βοήθησε να μην πεθάνω. Καταρχάς με χτύπησε με cytokine storm το οποίο αν συμβεί τα πράγματα δυσκολεύουν, πέραν όμως τούτου, υπάρχει μια τεράστια διαφορά μεταξύ πρώτης και δεύτερης φοράς : το ιικό φορτίο που άρπαξα την πρώτη φορά ήταν τεράστιο αφού πριν προλάβω να φορέσω την καλή μάσκα και την προσωπίδα ο καραθετικός μου φταρνίστηκε μέσα στα μούτρα. Ένιωσα κυριολεκτικά τα σταγονίδια στην μάπα μου.
Την δεύτερη φορά δεν ήταν έτσι.

Επίσης, παρότι δεν είχα μεγάλο δείγμα στο νοσοκομείο μιας και ήμουν στον όροφο με τα μονόκλινα, εν τούτοις στην πτέρυγα που ήμουν ήμασταν όλοι εμβολιασμένοι. Εγώ ήμουν ο πιο μικρός και έφταναν μέχρι κάτι γερόντια 85+. Όλοι πηγαίναμε κάθε μέρα καλύτερα και όλοι βγήκαμε.
Η μοναδική ανεμβολίαστη ετών 43, ελαφρώς παχουλή, κάθε μέρα πήγαινε και χειρότερα. Όταν έφυγα, σταμάτησα στο δωμάτιο και της ευχήθηκα γρήγορα σπίτι της ενώ εκείνη την ώρα οι γιατροι την ετοίμαζαν για high flow (ένα βήμα πριν την διασωλήνωση).
You are missing the point. Δεν έγραψα ότι τα εμβόλια είναι άχρηστα απέναντι στην αντιμετώπιση της νόσου εφόσον την ψωνίσεις, αν και σαφώς δεν είναι τόσο αποδοτικά όσο διαφημίστηκαν.

Σίγουρα πάντως στην περίπτωσή σου δεν έκαναν απολύτως τίποτα για να αποτραπεί η βαριά νόσηση. Το ότι σε βοήθησε με κάποιον τρόπο είναι υπόθεση χωρίς στοιχεία. Υπό φυσιολογικές συνθήκες η default υπόθεση είναι ότι σε βοήθησε ο οργανισμός σου γιατί είσαι νέος και υγιέστατος. Η θεώρησή μου είναι ότι το εμβόλιο προσωπικά δεν σε βοήθησε σε τίποτα, ήσουν στο δείγμα αυτών που η επίδρασή του ξέφτισε σε χρόνο dt. Την δε δεύτερη φορά, σε βοήθησε σίγουρα η πολύ πιο ανθεκτική στον χρόνο ανοσία από την νόσηση.

Το ότι ίσως είχες μεγαλύτερο φορτίο με την εκκίνηση την πρώτη φορά δεν μου λέει και πολλά πράγματα. Την δεύτερη φορά δεν είχες εμβολιαστική προστασία, άρα θα έπρεπε το outcome ακόμα και με λιγότερο φορτίο να είναι αν όχι παρόμοιο, τουλάχιστον όχι ελαφρύ, μιας και η σύγκριση είναι με τον ίδιο σου τον εαυτό λίγους μήνες πριν.

Αλήθεια, ο καραθετικός που φταρνίστηκε πάνω σου πήγε νοσοκομείο;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 29 Νοέμ 2022, 23:11

hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 22:58
Otto Weininger έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 21:42
hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 21:32


Αλήθεια, πόσο σε βοήθησε εσένα, Otto, το εμβόλιο. Στο νοσοκομείο σε άσχημη κατάσταση δεν πήγες; Θύμισέ μου τι συνέβη την δεύτερη φορά που κόλλησες που είχες αντισώματα μόνο από τον ίδιο τον ιό πλέον.
θα έλεγε κανείς ότι με βοήθησε να μην πεθάνω. Καταρχάς με χτύπησε με cytokine storm το οποίο αν συμβεί τα πράγματα δυσκολεύουν, πέραν όμως τούτου, υπάρχει μια τεράστια διαφορά μεταξύ πρώτης και δεύτερης φοράς : το ιικό φορτίο που άρπαξα την πρώτη φορά ήταν τεράστιο αφού πριν προλάβω να φορέσω την καλή μάσκα και την προσωπίδα ο καραθετικός μου φταρνίστηκε μέσα στα μούτρα. Ένιωσα κυριολεκτικά τα σταγονίδια στην μάπα μου.
Την δεύτερη φορά δεν ήταν έτσι.

Επίσης, παρότι δεν είχα μεγάλο δείγμα στο νοσοκομείο μιας και ήμουν στον όροφο με τα μονόκλινα, εν τούτοις στην πτέρυγα που ήμουν ήμασταν όλοι εμβολιασμένοι. Εγώ ήμουν ο πιο μικρός και έφταναν μέχρι κάτι γερόντια 85+. Όλοι πηγαίναμε κάθε μέρα καλύτερα και όλοι βγήκαμε.
Η μοναδική ανεμβολίαστη ετών 43, ελαφρώς παχουλή, κάθε μέρα πήγαινε και χειρότερα. Όταν έφυγα, σταμάτησα στο δωμάτιο και της ευχήθηκα γρήγορα σπίτι της ενώ εκείνη την ώρα οι γιατροι την ετοίμαζαν για high flow (ένα βήμα πριν την διασωλήνωση).
You are missing the point. Δεν έγραψα ότι τα εμβόλια είναι άχρηστα απέναντι στην αντιμετώπιση της νόσου εφόσον την ψωνίσεις, αν και σαφώς δεν είναι τόσο αποδοτικά όσο διαφημίστηκαν.

Σίγουρα πάντως στην περίπτωσή σου δεν έκαναν απολύτως τίποτα για να αποτραπεί η βαριά νόσηση. Το ότι σε βοήθησε με κάποιον τρόπο είναι υπόθεση χωρίς στοιχεία. Υπό φυσιολογικές συνθήκες η default υπόθεση είναι ότι σε βοήθησε ο οργανισμός σου γιατί είσαι νέος και υγιέστατος. Η θεώρησή μου είναι ότι το εμβόλιο προσωπικά δεν σε βοήθησε σε τίποτα, ήσουν στο δείγμα αυτών που η επίδρασή του ξέφτισε σε χρόνο dt. Την δε δεύτερη φορά, σε βοήθησε σίγουρα η πολύ πιο ανθεκτική στον χρόνο ανοσία από την νόσηση.

Το ότι ίσως είχες μεγαλύτερο φορτίο με την εκκίνηση την πρώτη φορά δεν μου λέει και πολλά πράγματα. Την δεύτερη φορά δεν είχες εμβολιαστική προστασία, άρα θα έπρεπε το outcome ακόμα και με λιγότερο φορτίο να είναι αν όχι παρόμοιο, τουλάχιστον όχι ελαφρύ, μιας και η σύγκριση είναι με τον ίδιο σου τον εαυτό λίγους μήνες πριν.

Αλήθεια, ο καραθετικός που φταρνίστηκε πάνω σου πήγε νοσοκομείο;
Παραβλέπεις ότι όλες οι έρευνες έχουν δείξει ότι το ιικό φορτίο πέφτει απότομα στον εμβολιασμένο. Αυτό σημαίνει κι ότι ξεπερνά πολύ γρήγορα το πρόβλημα, και ότι δεν επιτρέπεται στο ιικό φορτίο να διατηρηθεί σε υψηλά επίπεδα. Αυτό με τη σειρά του σημαίνει καί ότι ο φορέας δεν είναι το ίδιο μεταδοτικός ως εμβολιασμένος, και ότι προστατεύεται από βαριά νόσηση.
Φυσικά, αν βήχει ο ένας στα μούτρα του άλλου, είτε ως εμβολιασμένος, είτε ως ανεμβολίαστος, για κάποιο μικρό διάστημα του φορέα, δεν υπάρχει πρακτική διαφορά.
Γι' αυτό και ο εμβολιασμός, από μόνος του, δεν παράγει τα αποτελέσματα που περιμένουμε. Απαιτείται και τήρηση των υπόλοιπων μέτρων, για τα οποία οι ίδιοι ανεμβολίαστοι επαναστατούν εξίσου.

Δεν σου λέει το ένα, δε σου λέει το άλλο...

Απλά εσύ δεν ακούς. Όλα σου τα λένε. Επομένως πρέπει να γράφεις "δεν ακούω το ένα, δεν ακούω το άλλο, κι ακούω μόνο αυτά που θέλω".

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11621
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 29 Νοέμ 2022, 23:23

Παίζουμε το θέατρο του παραλόγου.

Η μόνη λογική στάση θα ήταν "κλήθηκαν να φερθούν με αυταπάρνηση και να πάρουν ένα ρισκο όντας στην πρώτη γραμμή αυτής της μάχης και δεν το έκαναν. Δεν τους θέλω πίσω, τους αντικαθιστω.

Αντ αυτού αραδιαζει αντιεπιστημονικες πίπες, δήθεν περι προστασίας της δημόσιας υγείας, λες και κάποιος που έκανε τρίτη δόση πριν ενα χρόνο έχει χτίσει τείχος ανοσίας με τα χέρια του..
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10168
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 29 Νοέμ 2022, 23:32

Βαρεθηκα να διαβασω 10 σελιδες . :a040: , καντε μια περιληψη οποιος συμφορουμιτης εχει γνωση επι αυτου .

θα στρωθουν με δαφνες οι δρομοι επιστροφης των ψεκαδιων ? θα παρουν πισω τα χρηματα για τα ραπιντ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40859
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Νοέμ 2022, 23:52

stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 23:11
Παραβλέπεις ότι όλες οι έρευνες έχουν δείξει ότι το ιικό φορτίο πέφτει απότομα στον εμβολιασμένο.
Τίποτα τέτοιο δεν έδειξαν ούτε καν οι αρχικές έρευνες. Το ιικό φορτιό είναι ίδιο και υψηλότερο στον εμβολιασμένο. Πέφτει πολύ αργότερα, όταν η φυσική μεταδοτικότητα του ιού πέφτει στο 0.
stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 23:11
Αυτό σημαίνει κι ότι ξεπερνά πολύ γρήγορα το πρόβλημα
Ούτε αυτό έχει δείξει κάποια μελέτη. Ο μέσος χρόνος νόσησης είναι ίδιος σε εμβολιασμένους και ανεμβολίαστους. Ίσως 1-2 μέρες λιγότερο σε πλήρως εμβολιασμένους αν κολλήσουν στο αμέσως επόμενο διάστημα.

stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 23:11
Αυτό με τη σειρά του σημαίνει καί ότι ο φορέας δεν είναι το ίδιο μεταδοτικός ως εμβολιασμένος
Ξανά, καμμιά έρευνα δεν δείχνει μικρότερη μεταδοτικότητα στους εμβολιασμένους. Η αποδοτικότητα απέναντι στην μετάδοση είναι 0.
stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 23:11
Φυσικά, αν βήχει ο ένας στα μούτρα του άλλου, είτε ως εμβολιασμένος, είτε ως ανεμβολίαστος, για κάποιο μικρό διάστημα του φορέα, δεν υπάρχει πρακτική διαφορά.
Γι' αυτό και ο εμβολιασμός, από μόνος του, δεν παράγει τα αποτελέσματα που περιμένουμε. Απαιτείται και τήρηση των υπόλοιπων μέτρων, για τα οποία οι ίδιοι ανεμβολίαστοι επαναστατούν εξίσου.
Μαλακίες στον κύβο. Αν ένα εμβόλιο είναι αποδοτικό απέναντι στην μετάδοση, δεν πα να σε φτύσει ο άλλος στο στόμα, δεν πρόκειται να κολλήσεις. Έτσι ξεφορτωθήκαμε ασθένειες μακράν μεταδοτικότερες του κορωνοϊού, όπως η ιλαρά, που ανεμβολίαστος την κολλάς ακόμη κι αν βρεθείς με φορέα σε αντίθετες πλευρές ενός γηπέδου. Έτσι ξεφορτωθήκαμε την ευλογιά και άλλες ασθένειες που είναι τρομερά μεταδοτικές.

Η αλήθεια είναι ότι τα κορωνοεμβόλια παρέχουν 0 προστασία απέναντι στην μετάδοση, μια αμελητέα προστασία απέναντι στο να κολλήσεις, μια μικρή προστασία απέναντι στην συμπτωματική νόσηση, μια μέτρια προστασία απέναντι στην βαριά νόσηση και μια σχετικά καλή προστασία απέναντι στην εισαγωγή σε νοσοκομείο και τον θάνατο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 29 Νοέμ 2022, 23:57

BigChiefWahoo έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 11:26
Επιστρέφουν οι ανεμβολίαστοι υγειονομικοί στα πόστα τους.
Η Δικαιοσύνη αποκαθίσταται.
https://www.protothema.gr/greece/articl ... ionomikoi/
Προτείνω να βγούμε μπαλκόνια να χειροκροτήσουμε τους πραγματικούς ήρωες,τους ανεμβολίαστους υγειονομικούς (αλλά και όσους έδειξαν ΑΡΧΙΔΙΑ και δεν λογάριασαν δουλειές,γνωριμίες,λεφτά,προκειμένου να σώσουν την ανθρώπινη αξιοπρέπειά τους και να υποστούν τον ταπεινωτικό για το ανθρώπινο είδος εμβολιασμό,από την ...Pfizer !! :o:o ) Για όνομα του Θεού δηλαδή,άκου...Pfizer !! :o:o:-?:-?

Θανασάκη,σπείρε πόνο αγορίνα σε κάθε εμβολιασμένο γίδι :blm::smt038
Για τα ψηφαλακια τα κανει ολα ο Κρυφακουλης ακομα αι οταν ειναι επικες κωλοτουμπες. :102:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40859
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Νοέμ 2022, 00:03

Εγώ πάντως έχω πελάτες υγειονομικούς που βγήκαν σε αναστολή γιατί δεν ήθελαν να κάνουν το εμβόλιο, όπως και υγειονομικούς που έκαναν το εμβόλιο ενώ δεν ήθελαν με τίποτα, αλλά το έκαναν για να μην χάσουν τις δουλειές τους, γιατί δεν τους έπαιρνε να αφήσουν τα παιδιά τους νηστικά.

Κανείς απ' αυτούς δεν είναι περίεργος και σίγουρα κανείς δεν είναι ψεκασμένος, όπως είναι π.χ. ο Λεγεών, που πιστεύει ένα σωρό συνωμοσιολογικές πίπες. Είναι όλοι μορφωμένοι άνθρωποι, με κουλτούρα και γνώσεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17271
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 30 Νοέμ 2022, 00:25

Λεγεών έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 12:01
Τεράστιο λάθος του ψεκοΣΤΕ, το οποίο έχει καταντήσει βαρίδι και προβληματική αρχή εδώ και χρόνια.

Αν είναι να επιστρέψουν, πρέπει στο πρωτόκολλο που θα θεσπιστεί να υπάρχει καθημερινό rapid, και πρέπει να ενημερωθούν διευθυντές νοσοκομείων για ενδελεχή παρακολούθηση των εν λόγω υπαλλήλων σε οτιδήποτε κάνουν ως μέρος της βάρδιας τους. Πρόκειται για εχθρούς της επιστήμης που κλήθηκαν να υπηρετήσουν, είναι εν δυνάμει κοινωνικοπαθείς υπάλληλοι/συνάδελφοι, και δεν θα αργήσει η ώρα που θα κάνουν χειρότερα.
Εξήγησε μας λίγο, τι νόημα έχει το καθημερινό rapid, πέρα από καψώνι, αφού κολλάς και μεταδίδεις είτε εμβολιασμένος είτε ανεμβολίαστος;
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14585
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 30 Νοέμ 2022, 00:34

BigChiefWahoo έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 11:26
Επιστρέφουν οι ανεμβολίαστοι υγειονομικοί στα πόστα τους.
Η Δικαιοσύνη αποκαθίσταται.
https://www.protothema.gr/greece/articl ... ionomikoi/
Προτείνω να βγούμε μπαλκόνια να χειροκροτήσουμε τους πραγματικούς ήρωες,τους ανεμβολίαστους υγειονομικούς (αλλά και όσους έδειξαν ΑΡΧΙΔΙΑ και δεν λογάριασαν δουλειές,γνωριμίες,λεφτά,προκειμένου να σώσουν την ανθρώπινη αξιοπρέπειά τους και να υποστούν τον ταπεινωτικό για το ανθρώπινο είδος εμβολιασμό,από την ...Pfizer !! :o:o ) Για όνομα του Θεού δηλαδή,άκου...Pfizer !! :o:o:-?:-?

Θανασάκη,σπείρε πόνο αγορίνα σε κάθε εμβολιασμένο γίδι :blm::smt038
Είναι σαν να δέχεται να τον φάει τελικά στον κώλο, αλλά μόνο με προφυλακτικό.

Δεν πονάν τα μπολιασμένα παλικάρια.

:smt005:
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30005
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 30 Νοέμ 2022, 07:54

hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 22:58
Otto Weininger έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 21:42
hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 21:32


Αλήθεια, πόσο σε βοήθησε εσένα, Otto, το εμβόλιο. Στο νοσοκομείο σε άσχημη κατάσταση δεν πήγες; Θύμισέ μου τι συνέβη την δεύτερη φορά που κόλλησες που είχες αντισώματα μόνο από τον ίδιο τον ιό πλέον.
θα έλεγε κανείς ότι με βοήθησε να μην πεθάνω. Καταρχάς με χτύπησε με cytokine storm το οποίο αν συμβεί τα πράγματα δυσκολεύουν, πέραν όμως τούτου, υπάρχει μια τεράστια διαφορά μεταξύ πρώτης και δεύτερης φοράς : το ιικό φορτίο που άρπαξα την πρώτη φορά ήταν τεράστιο αφού πριν προλάβω να φορέσω την καλή μάσκα και την προσωπίδα ο καραθετικός μου φταρνίστηκε μέσα στα μούτρα. Ένιωσα κυριολεκτικά τα σταγονίδια στην μάπα μου.
Την δεύτερη φορά δεν ήταν έτσι.

Επίσης, παρότι δεν είχα μεγάλο δείγμα στο νοσοκομείο μιας και ήμουν στον όροφο με τα μονόκλινα, εν τούτοις στην πτέρυγα που ήμουν ήμασταν όλοι εμβολιασμένοι. Εγώ ήμουν ο πιο μικρός και έφταναν μέχρι κάτι γερόντια 85+. Όλοι πηγαίναμε κάθε μέρα καλύτερα και όλοι βγήκαμε.
Η μοναδική ανεμβολίαστη ετών 43, ελαφρώς παχουλή, κάθε μέρα πήγαινε και χειρότερα. Όταν έφυγα, σταμάτησα στο δωμάτιο και της ευχήθηκα γρήγορα σπίτι της ενώ εκείνη την ώρα οι γιατροι την ετοίμαζαν για high flow (ένα βήμα πριν την διασωλήνωση).
You are missing the point. Δεν έγραψα ότι τα εμβόλια είναι άχρηστα απέναντι στην αντιμετώπιση της νόσου εφόσον την ψωνίσεις, αν και σαφώς δεν είναι τόσο αποδοτικά όσο διαφημίστηκαν.

Σίγουρα πάντως στην περίπτωσή σου δεν έκαναν απολύτως τίποτα για να αποτραπεί η βαριά νόσηση. Το ότι σε βοήθησε με κάποιον τρόπο είναι υπόθεση χωρίς στοιχεία. Υπό φυσιολογικές συνθήκες η default υπόθεση είναι ότι σε βοήθησε ο οργανισμός σου γιατί είσαι νέος και υγιέστατος. Η θεώρησή μου είναι ότι το εμβόλιο προσωπικά δεν σε βοήθησε σε τίποτα, ήσουν στο δείγμα αυτών που η επίδρασή του ξέφτισε σε χρόνο dt. Την δε δεύτερη φορά, σε βοήθησε σίγουρα η πολύ πιο ανθεκτική στον χρόνο ανοσία από την νόσηση.

Το ότι ίσως είχες μεγαλύτερο φορτίο με την εκκίνηση την πρώτη φορά δεν μου λέει και πολλά πράγματα. Την δεύτερη φορά δεν είχες εμβολιαστική προστασία, άρα θα έπρεπε το outcome ακόμα και με λιγότερο φορτίο να είναι αν όχι παρόμοιο, τουλάχιστον όχι ελαφρύ, μιας και η σύγκριση είναι με τον ίδιο σου τον εαυτό λίγους μήνες πριν.

Αλήθεια, ο καραθετικός που φταρνίστηκε πάνω σου πήγε νοσοκομείο;
Το ποσό ιικό φορτίο θα πάρεις είναι το Α και το Ω. Άσε που το cytokine storm έγινε ακριβώς επειδή είμαι νέος και υγιής.

Πέραν τούτου, όσους κόλλησα εγώ την πρώτη φορά (μέχρι να το καταλάβω) το πέρασαν με μισή μέρα πυρετό (Ο ρόλος του φορτίου).

Ο καραθετικος δεν πήγε νοσοκομείο, γιατρός είναι (μη του γαμησω) και είχε κάνει τότε 3 δόσεις.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13640
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 30 Νοέμ 2022, 08:44

Οι πλήρως εμβολιασμένοι μπορούν και να κολλήσουν και να νοσήσουν και να μεταδώσουν, αν και, εφόσον εξακολουθούν να έχουν υψηλό αριθμό αντισωμάτων, φέρουν μικρότερο ιικό φορτίο. Νοσούν ελαφρύτερα από τους ανεμβολίαστους; Αν και προσωπικά πιστεύω ότι είναι κατ' αρχήν θέμα οργανισμού και γενικότερης κατάστασης υγείας, νομίζω ότι ναι.
Η γυναίκα μου νόσησε πρόσφατα. Την κόλλησε ο λογιστής στη δουλειά της. Πλήρως εμβολιασμένη (3 δόσεις), σήκωσε για μιάμιση ημέρα πυρετό κοντά στο 38, έντονο πονόλαιμο για δυο ημέρες, ατονία για 4 ημέρες. Κανένα πρόβλημα δύσπνοιας, οξυγόνο στο αίμα κανονικό, την έβγαλε με ντεπόν και ποστάν. Την πέμπτη ημέρα ασυμπτωματική, την έκτη πήγε στη δουλειά. Εγώ, πλήρως εμβολιασμένος (3 δόσεις), τηρώντας στοιχειώδη μέτρα προστασίας μέσα στο σπίτι (όχι σωματικές επαφές, ύπνο σε ξεχωριστά κρεβάτια, χωριστές πετσέτες στο μπάνιο, όχι φαγητό απ΄το ίδιο πιάτο) δεν κόλλησα καν.
Στο δια ταύτα. Πλέον τα δεδομένα έχουν αλλάξει. Αφού αποδεδειγμένα οι πλήρως εμβολιασμένοι μπορούν δυνητικά να κολλήσουν, να νοσήσουν και να μεταδώσουν, δεν έχει νόημα η αναστολή εργασίας των ανεμβολίαστων υγειονομικών.
Τα rapid test σε δομές υγείας θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά δυο φορές την εβδομάδα για όλο το υγειονομικό προσωπικό, εμβολιασμένους και ανεμβολίαστους. Εννοείται δωρεάν.
Η στάση του Πλεύρη απέναντι στο ανεμβολίαστο υγειονομικό προσωπικό είναι καθαρά τιμωρητική και παράλογη. Καθώς έγραψα και πιο πάνω, κάνει μούτρα και πείσματα σαν να είναι παιδάκι.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 30 Νοέμ 2022, 08:47

hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 23:52
stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 23:11
Παραβλέπεις ότι όλες οι έρευνες έχουν δείξει ότι το ιικό φορτίο πέφτει απότομα στον εμβολιασμένο.
Τίποτα τέτοιο δεν έδειξαν ούτε καν οι αρχικές έρευνες. Το ιικό φορτιό είναι ίδιο και υψηλότερο στον εμβολιασμένο. Πέφτει πολύ αργότερα, όταν η φυσική μεταδοτικότητα του ιού πέφτει στο 0.
Ό,τι θέλεις γράφεις. Πραγματικά όμως.
stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 23:11
Αυτό σημαίνει κι ότι ξεπερνά πολύ γρήγορα το πρόβλημα
Ούτε αυτό έχει δείξει κάποια μελέτη. Ο μέσος χρόνος νόσησης είναι ίδιος σε εμβολιασμένους και ανεμβολίαστους. Ίσως 1-2 μέρες λιγότερο σε πλήρως εμβολιασμένους αν κολλήσουν στο αμέσως επόμενο διάστημα.
Δεν έγραψα για μέσους χρόνους νόσησης. Δεν με απασχολεί ο χρόνος της νόσησης όταν το ιικό φορτίο εμβολιασμένου είναι ελάχιστο και το ιικό φορτίο του ανεμβολίαστου στα ύψη.
stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 23:11
Αυτό με τη σειρά του σημαίνει καί ότι ο φορέας δεν είναι το ίδιο μεταδοτικός ως εμβολιασμένος
Ξανά, καμμιά έρευνα δεν δείχνει μικρότερη μεταδοτικότητα στους εμβολιασμένους. Η αποδοτικότητα απέναντι στην μετάδοση είναι 0.
Όλες οι έρευνες δείχνουν μικρότερη μεταδοτικότητα στους εμβολιασμένους σε εργαστηριακές συνθήκες.
stavmanr έγραψε:
29 Νοέμ 2022, 23:11
Φυσικά, αν βήχει ο ένας στα μούτρα του άλλου, είτε ως εμβολιασμένος, είτε ως ανεμβολίαστος, για κάποιο μικρό διάστημα του φορέα, δεν υπάρχει πρακτική διαφορά.
Γι' αυτό και ο εμβολιασμός, από μόνος του, δεν παράγει τα αποτελέσματα που περιμένουμε. Απαιτείται και τήρηση των υπόλοιπων μέτρων, για τα οποία οι ίδιοι ανεμβολίαστοι επαναστατούν εξίσου.
Μαλακίες στον κύβο. Αν ένα εμβόλιο είναι αποδοτικό απέναντι στην μετάδοση, δεν πα να σε φτύσει ο άλλος στο στόμα, δεν πρόκειται να κολλήσεις.
Δηλαδή η ζώνη ασφαλείας είναι αποδοτική μόνο αν σε προστατεύει όταν τρακάρεις και με 400 χαω;
Τι ανοησίες γράφεις; Τι σε έπιασε;
Έτσι ξεφορτωθήκαμε ασθένειες μακράν μεταδοτικότερες του κορωνοϊού, όπως η ιλαρά, που ανεμβολίαστος την κολλάς ακόμη κι αν βρεθείς με φορέα σε αντίθετες πλευρές ενός γηπέδου. Έτσι ξεφορτωθήκαμε την ευλογιά και άλλες ασθένειες που είναι τρομερά μεταδοτικές.
Δηλαδή, το αντιγριπικό εμβόλιο, που γίνεται κάθε χρόνο, και δεν έχει 100% προστασία έναντι προσβολής και νόσησης, είναι για τα μπάζα;
Η αλήθεια είναι ότι τα κορωνοεμβόλια παρέχουν 0 προστασία απέναντι στην μετάδοση, μια αμελητέα προστασία απέναντι στο να κολλήσεις, μια μικρή προστασία απέναντι στην συμπτωματική νόσηση, μια μέτρια προστασία απέναντι στην βαριά νόσηση και μια σχετικά καλή προστασία απέναντι στην εισαγωγή σε νοσοκομείο και τον θάνατο.
Η αλήθεια είναι ότι στο συγκεκριμένο θέμα γράφεις πραγματικά ό,τι νά 'ναι.
Σε άλλα θέματα γράφεις σοβαρά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 30 Νοέμ 2022, 08:52

Ευκαιρία για να αναφερθούμε στην παρανόηση Νο2
Ναύτης έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 08:44
Οι πλήρως εμβολιασμένοι μπορούν και να κολλήσουν και να νοσήσουν και να μεταδώσουν, αν και, εφόσον εξακολουθούν να έχουν υψηλό αριθμό αντισωμάτων, φέρουν μικρότερο ιικό φορτίο. Νοσούν ελαφρύτερα από τους ανεμβολίαστους; Αν και προσωπικά πιστεύω ότι είναι κατ' αρχήν θέμα οργανισμού και γενικότερης κατάστασης υγείας, νομίζω ότι ναι.
Όταν μελετάμε επιδημιολογικά φαινόμενα, εμβολιασμένος κι ανεμβολίαστος είναι το ίδιο υποκείμενο.
Δεν μελετάμε διαφορετικά υποκείμενα, να συγκρίνουμε αν ο Μήτσος με τον Γιώργο νόσησαν το ίδιο.
Όταν λοιπόν η έρευνα αναφέρεται σε εμβολιασμένο, αναφέρεται στο μέσο άνθρωπο που εμβολιάζεται. Κι όταν αναφέρεται σε ανεμβολίαστο αναφέρεται στον ίδιο μέσο άνθρωπο που δεν εμβολιάζεται.

Ως εμβολιασμένος έχεις λιγότερες πιθανότητες να προσβληθείς, κι αν προσβληθείς έχεις πολύ λιγότερες πιθανότητες να νοσήσεις βαριά. Δεν συγκρίνουμε εσένα με τον διπλανό σου, αλλά μελετάμε τη μέση αποτελεσματικότητα στο ανθρώπινο είδος.
Στο δια ταύτα. Πλέον τα δεδομένα έχουν αλλάξει. Αφού αποδεδειγμένα οι πλήρως εμβολιασμένοι μπορούν δυνητικά να κολλήσουν, να νοσήσουν και να μεταδώσουν, δεν έχει νόημα η αναστολή εργασίας των ανεμβολίαστων υγειονομικών.
Το θέμα δεν είναι αν μπορούν να κολλήσουν, αλλά αν κάνουν ό,τι είναι δυνατό για την προστασία των ασθενών του νοσοκομείου και του υπόλοιπου προσωπικού.
Και ατυχήματα συμβαίνουν στους χώρους εργασίας. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα τηρήσουμε πρωτόκολλα ασφάλειας για να έχουμε τη μεγαλύτερη δυνατή ασφάλεια σε αυτούς τους χώρους.
Τα rapid test σε δομές υγείας θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά δυο φορές την εβδομάδα για όλο το υγειονομικό προσωπικό, εμβολιασμένους και ανεμβολίαστους. Εννοείται δωρεάν.
Τα rapid tests είναι τα πιο πρακτικά "περιορισμένης υγειονομικής δυνατότητας" στο θέμα του Covid19. Όταν καταλάβεις ότι έχεις Covid, έχεις ήδη μολύνει τους γύρω σου.
Η στάση του Πλεύρη απέναντι στο ανεμβολίαστο υγειονομικό προσωπικό είναι καθαρά τιμωρητική και παράλογη. Καθώς έγραψα και πιο πάνω, κάνει μούτρα και πείσματα σαν να είναι παιδάκι.
Σίγουρα, σε κάθε απόφαση υπάρχει και εγωισμός.

Η απόφαση του ΣτΕ δεν σημαίνει άμεση επιστροφή των ανεμβολίαστων υγειονομικών. Το ΣτΕ δεν δικαιώνει τον μη εμβολιασμό ειδικά στον κλάδο των υγειονομικών.
Αυτό που λέει η απόφαση είναι ότι η πολιτεία οφείλει να παρέχει συχνή αιτιολόγηση και αναθεώρηση της απόφασης, με βάση τις διεθνείς μελέτες και πρακτικές, για την απομάκρυνση των εργαζόμενων από τη θέση εργασίας τους. Στην ουσία, λέει ότι αν άλλαξαν κάποιες θεωρήσεις, αν έχουμε νέα δεδομένα, θα πρέπει να επανεξετάζεται η απόφαση αυτή.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40538
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Είμαστε όλοι Θανασάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 30 Νοέμ 2022, 09:12

Για ποια ασφαλη εμβολια και για ποια αρνηση επιστημης απο τους ανεμβολιαστους εχει το θρασος να μιλαει ο ΠΛευρης οταν ακομη και στην Ελλαδα για το Astra υποχρεωθηκε η κυβερνηση να συστησει να μην το κανουν οι νεοι ενω σε αρκετες δυτικες χωρες εχει σταματησει εντελως η σε διαφορα ηλικιακα γκρουπς η χορηγηση των Moderna, Αstra και JJ;

Κανονικα αν δημιουργησουν ενα φακελο με απαγορευσεις των διαφορων εμβολιων σε ευρωπαικες χωρες οι ανεμβολιαστοι υγειονομικοι μια χαρα μπορουν οχι μονο να παρουν αποζημιωσεις αλλα να βαλουν να πληρωσει ενα σκασμο λεφτα και ο Πλευρης επειδη επανειλημενα τους μειωσε και τους εξυβρισε ουσιαστικα.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών