Ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι ψεύτες;

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.

Ποιοι λένε τα μεγαλύτερα ψέμματα για τα κρούσματα του κοροναϊού;

1. Οι Κινέζοι
36
17%
2. Οι Αμερικανοί
22
11%
3. Οι Ινδοί
8
4%
4. Οι Ιρανοί
12
6%
5. Οι Τούρκοι
72
35%
6. Οι Γερμανοί
24
12%
7. Οι Σκανδιναβοί
2
1%
8. Οι Ρώσοι
8
4%
9. Οι Ιταλοί
2
1%
10. Οι Γάλλοι
1
0%
11. Οι Ισπανοί
2
1%
12. Οι Βρετανοί
5
2%
13. Εμείς οι Έλληνες
12
6%
 
Σύνολο ψήφων: 206

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι ψεύτες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Μαρ 2020, 22:50

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
14 Μαρ 2020, 22:46
Το ερωτημα ειναι αν ο Χελις μπορεσε να βαλει και τις τρεις ψηφους στους Γερμανους
Το οτι προσπαθησε ειναι σιγουρο
Το σκεφτόμουν να μην ψηφίσω κανέναν άλλον γιατί είναι άδικο, αλλά τελικά ψήφισα και τα προφανή Κίνα και Τουρκία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6514
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι ψεύτες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 14 Μαρ 2020, 22:51

Έχει δίκιο ο Χελλης, ακόμα και με τους καλύτερους γιατρούς του κόσμου, σε εντατική θεραπεία και διασωληνωμένοι δεν εξηγούνται τέτοια νούμερα. Δεν έχουν καμία υπερεχνολογία που μπορεί να εξηγεί τέτοια διαφορά.

Να το κάνουν για να συγκρατήσουν τον πανικό; Οι Γερμανοί είναι πειθήνιος λαός, αν τους πει το κράτος να κάτσουν σπίτι θα κάτσουν μέχρι να βγάλουν ρίζες.

Να είναι κάτι στο γονιδίωμα; Θα βλέπαμε την έξαρση σε μετανάστες που δεν είναι Γερμανοί και είναι πολλοί.

Να δίνουν οι υπόλοιποι φουσκωμένα νούμερα αποκλείεται για προφανείς λόγους.

Άρα οι Γερμανοί ψεύδονται χωρίς αμφιβολία γιατί δεν υπάρχει σενάριο που μπορεί να εξηγεί τα νούμερά τους. Το ερώτημα είναι γιατί...
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι ψεύτες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Μαρ 2020, 22:53

Το βλέπω κιόλας:

Deutsche Bank: Έλα, μωρή, πρέπει να καθυστερήσεις όσο γίνεται τις αναφορές για νεκρούς. Δεν με νοιάζει πώς, αλλά κάν' το.
Μέρκελ: Σάιζε! Πώς θα το κάνω αυτό; Δημοκρατική χώρα είμαστε, τι θα πει ο λαός άμα το μάθει;
Deutsche Bank: Θα σου δώσουμε κι ένα καθρεφτάκι.
Μέρκελ: Αχ! Τι καλά!
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι ψεύτες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 14 Μαρ 2020, 22:53

hellegennes έγραψε:
14 Μαρ 2020, 22:45
Highlander έγραψε:
14 Μαρ 2020, 22:36
kameron έγραψε:
14 Μαρ 2020, 22:32


Δεν διαφωνώ, άλλωστε έχουμε πλέον φτάσει στις 15.3. και οι Γερμανοί δίνουν απώλειες σε ποσοστό 0,15% (!).
Αλλά το ίδιο ισχύει και για τους Σκανδιναβούς, η διαφορά με τους νότιους είναι σημαντική και όπως είπαμε ήδη πρέπει κάποια στιγμή να εξηγηθεί από την επιστημονική κοινότητα.
Δηλαδή πραγματικά πιστεύετε ότι ενορχηστρωμένα Γερμανοί και Σκανδιναβοί κρύβουν νεκρούς από κορονοιο;
Δεν παίζει ρόλο το τι έχουν πολύ πιο οργανωμένο σύστημα υγείας;
Στη Δανία έχουν 850 ασθενείς και 1 νεκρό.
Τι ρόλο να παίζει, δηλαδή; Αφού δεν υπάρχει θεραπεία. Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να σε διασωληνώσουν, πράγμα που μπορεί να γίνει και στην Γκάμπια. Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο που μπορούν να κάνουν ούτε έχει χτυπήσει ακόμα μπιέλα το σύστημα υγείας των χωρών που παρουσιάζουν 10πλάσιους νεκρούς.

Η μόνη μη συνωμοσιολογική εξήγηση είναι η συντριπτική πλειονότητα των κρουσμάτων να είναι νεαρές ηλικίες χωρίς προϋπάρχοντα προβλήματα υγείας.
Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ισπανία και τη Γαλλία, πάντως δε νομίζω ότι έχουν ισχυρό σύστημα υγείας σαν των σκανδιναβικών χωρών και της Γερμανίας που να μπορεί να ανταποκριθεί το ίδιο καλά εξετάζοντας πολλά πιθανά ή σίγουρα κρούσματα...

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι ψεύτες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 14 Μαρ 2020, 22:56

Πάντως οι χώρες με πολύ μικρή θνησιμότητα είναι οι Γερμανία, Δανία, Σουηδία, Νορβηγία και ακολουθεί η Ελβετία... Δε νομίζω ότι είναι επειδή... "κρύβουν νεκρούς".

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι ψεύτες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 14 Μαρ 2020, 22:57

Papa John έγραψε:
14 Μαρ 2020, 21:36
Θέλει και ρώτημα ; Οι Αμερικάνοι.
Σου το γράφει ένας λάτρης της αμερικάνικης ποπ κουλτούρας,για να μην παρεξηγιόμαστε.
Κάνω παράθεση στον εαυτό μου.
Δεν είχα δει ότι μιλάμε για τον ιό.
Νόμιζα πως καταθέταμε την άποψή μας γενικότερα για το ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι ψεύτες (σε πολιτικό επίπεδο)

Στην περίπτωση του ιού,θα έλεγα (με επιφύλαξη),οι Κινέζοι.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι ψεύτες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Μαρ 2020, 22:58

Awesomatic έγραψε:
14 Μαρ 2020, 22:35
Κινέζοι, το έκρυβαν για ένα μήνα, το χρησιμοποίησαν για εκκαθαρίσεις και δίνουν ψεύτικα στοιχεία.
Ιρανοί, απλά το έκρυβαν μέχρι να μην μπορούν άλλο.
Οι Τούρκοι ομοίως με τη διαφορά ότι η Κωνσταντινούπολη είναι μεγάλο hub και εξαιτίας τους θα έχουν ήδη μολυνθεί ένα σωρό περιοχές.
:+1:

Για τους αλλους δεν ξερω αν λενε ψέματα ή απλα δεν μπαίνουν στον κόπο να τεσταρουν. Κ επίσης μπορεί οι ίδιοι οι πολιτες να μην τεσταρονται. Είναι θεμα νοοτροπίας. Αλλοι πανε στο νοσοκομείο για σπασμένο νύχι κ αλλοι κάθονται στο κρεβάτι μέχρι να τους πάρουν σηκωτους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι ψεύτες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Μαρ 2020, 23:03

Highlander έγραψε:
14 Μαρ 2020, 22:53
Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ισπανία και τη Γαλλία, πάντως δε νομίζω ότι έχουν ισχυρό σύστημα υγείας σαν των σκανδιναβικών χωρών και της Γερμανίας που να μπορεί να ανταποκριθεί το ίδιο καλά εξετάζοντας πολλά πιθανά ή σίγουρα κρούσματα...
Απολύτως καμμία σχέση. Στο ένα και μοναδικό ranking system που είχε βγάλει ο ΠΟΥ, η Γαλλία ήταν πρώτη, η Ελλάδα 14η και η Γερμανία 25η σε σύστημα υγείας.

Εκτός αν ο ΠΟΥ έλεγε μαλακίες.

Κάτσε λίγο να το σκεφτώ:

1. Ο ΠΟΥ δεν ήξερε τι έλεγε και η Γερμανία έχει καλύτερο σύστημα υγείας από την Γαλλία και την Ελλάδα
2. Οι Γερμανοί λένε ψέματα για να αποφύγουν τον πανικό στην κοινωνία και την οικονομική ζημιά.

Έτσι, στην τύχη, χωρίς κανέναν ιδιαίτερο λόγο, λέω να διαλέξω το 2.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι ψεύτες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Μαρ 2020, 23:03

Ψήφισα Τούρκους, Αμερικάνους και Κινέζους.

Οι Τούρκοι για τους λόγους που όλοι γνωρίζουμε, οι Αμερικάνοι λόγω γοήτρου και οι Κινέζοι για να διασώσουν ό,τι μπορούν.

Χώρες όπως Ιράν, Ινδία κλπ αν και λογικά έχουν πολύ περισσότερα κρούσματα, δεν τις ψήφισα επειδή δεν θεωρώ ότι τα κρούσματα αποκρύπτονται αλλά ότι δεν υπάρχει δυνατότητα καταγραφής.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι ψεύτες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 14 Μαρ 2020, 23:03

Οι Κινεζοι χαλαρα....Κρυβουνε εκατομυρια φορεις..Οι Τουρκοι κρυβουνε πολλους αλλα οχι σαν τους Κινεζους που δουλευουνε τον πλανητη ψιλο γαζι με δηθεν ελαχιστα κρουσματα εκτος Hubei.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι ψεύτες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 14 Μαρ 2020, 23:05

Να βοηθησω λιγο


1. Οι Κινέζοι-80.976 κρουσματα-3193 θανατοι
2. Οι Αμερικανοί-2572 κρουσματα-51 θανατοι
3. Οι Ινδοί-102 κρουσματα-2 θανατοι
4. Οι Ιρανοί-12729 κρουσματα-2959 θανατοι
5. Οι Τούρκοι-5 κρουσματα-0 θανατοι
6. Οι Γερμανοί-4.515 κρουσματα-8 θανατοι

7. Οι Σκανδιναβοί βλεπε παρακατω

8. Οι Ρώσοι-59 κρουσματα-0 θανατοι
9. Οι Ιταλοί-21.157 κρουσματα-1966 θανατοι
10. Οι Γάλλοι-4.480 κρουσματα-91 θανατοι
11. Οι Ισπανοί-6315 κρουσματα-191 θανατοι
12. Οι Βρετανοί-1143 κρουσματα-21 θανατοι
13. Εμείς οι Έλληνες-228 κρουσματα-3 θανατοι
14.Οι Νοτιοκορεατες-8086 κρουσματα-72 θανατοι
15.Οι Νορβηγοι-996 κρουσματα-1 θανατος
16.Οι Σουηδοι-944 κρουσματα-2 θανατοι
17.Δανοι-836 κρουσματα-0 θανατοι
18.Οι Ολλανδοι-804 κρουσματα-10 θανατοι
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι ψεύτες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 14 Μαρ 2020, 23:05

hellegennes έγραψε:
14 Μαρ 2020, 23:03
Highlander έγραψε:
14 Μαρ 2020, 22:53
Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ισπανία και τη Γαλλία, πάντως δε νομίζω ότι έχουν ισχυρό σύστημα υγείας σαν των σκανδιναβικών χωρών και της Γερμανίας που να μπορεί να ανταποκριθεί το ίδιο καλά εξετάζοντας πολλά πιθανά ή σίγουρα κρούσματα...
Απολύτως καμμία σχέση. Στο ένα και μοναδικό ranking system που είχε βγάλει ο ΠΟΥ, η Γαλλία ήταν πρώτη, η Ελλάδα 14η και η Γερμανία 25η σε σύστημα υγείας.

Εκτός αν ο ΠΟΥ έλεγε μαλακίες.

Κάτσε λίγο να το σκεφτώ:

1. Ο ΠΟΥ δεν ήξερε τι έλεγε και η Γερμανία έχει καλύτερο σύστημα υγείας από την Γαλλία και την Ελλάδα
2. Οι Γερμανοί λένε ψέματα για να αποφύγουν τον πανικό στην κοινωνία και την οικονομική ζημιά.

Έτσι, στην τύχη, χωρίς κανέναν ιδιαίτερο λόγο, λέω να διαλέξω το 2.
Καλύτερο σύστημα υγείας η Ελλάδα από τη Γερμανία και με τόσες θέσεις διαφορά; Seriously?
Δε μου φαίνεται ιδιαίτερη αξιόπιστη.
Τώρα αυτό που υπονοείς ότι Γερμανία, Δανία, Νορβηγία, Σουηδία, βάλε μέσα ίσως κι Ελβετία κρύβουν νεκρούς και δεν έχουν όντως μικρή θνησιμότητα, δε μου φαίνεται και πολύ ρεαλιστικό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Highlander την 14 Μαρ 2020, 23:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι ψεύτες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 14 Μαρ 2020, 23:06

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Μαρ 2020, 23:03
Ψήφισα Τούρκους, Αμερικάνους και Κινέζους.

Οι Τούρκοι για τους λόγους που όλοι γνωρίζουμε, οι Αμερικάνοι λόγω γοήτρου και οι Κινέζοι για να διασώσουν ό,τι μπορούν.

Χώρες όπως Ιράν, Ινδία κλπ αν και λογικά έχουν πολύ περισσότερα κρούσματα, δεν τις ψήφισα επειδή δεν θεωρώ ότι τα κρούσματα αποκρύπτονται αλλά ότι δεν υπάρχει δυνατότητα καταγραφής.
Το Ιράν το κουκούλωνε επίτηδες.
Για την Ινδία ισχύει βασικά αυτό που λες.

Άβαταρ μέλους
κυριος Μακης
Δημοσιεύσεις: 526
Εγγραφή: 03 Μάιος 2018, 10:33
Τοποθεσία: Agri Decumates

Re: Ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι ψεύτες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κυριος Μακης » 14 Μαρ 2020, 23:06

Παντως εδω Γερμανια δεν ειδα κατι παραξενο, μεχρι χτες που βγηκα για μια μπυρα ειχε κανονικα κοσμο στα μαγαζια, αν και ο λαζοντοις ιδιοκτητης του κναιπε που πηγα(ωραιο μαγαζι, αν και αρκετη καπνα) μου ειπε οτι λογικα θα κλεισουν και εδω στην Εσση(ειναι και του Αγιου Πατρικιου την Τριτη οπου γινεται χαμος καθε χρονο στις οχι και λιγες ιρλανδικες παμπ)

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ποιοι είναι οι μεγαλύτεροι ψεύτες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 14 Μαρ 2020, 23:07

Και οι Γερμανοί λένε ψέματα, διότι είναι πολλά τα λεφτά...
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών