Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Φεβ 2020, 16:18

Daje έγραψε:
26 Φεβ 2020, 16:13
bluerose έγραψε:
26 Φεβ 2020, 16:11
Εγώ θα κάνω πιροσκί για το Γέροντα πάντως
Να πάρει δυναμεις
Μαλιστα...
Εικόνα
Στα μοναστήρια δε πάνε καλουδια με κρέας
Στην αρχή δεν ήξερα κι εγώ κι είχα κάνει το λάθος
Έκτοτε οπότε πάω επίσκεψη πάω με τυρί και τα φτιάχνω και μόνη σπιτικά για αυτούς,στο πνευματικό πατέρα μου πάω
Αν έχει γιορτή κανονίζει ο Γεροντας με έτοιμα

Αύριο έχει τον εσπερινό της γιορτης

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Φεβ 2020, 16:20

gassim έγραψε:
26 Φεβ 2020, 16:16
Τώρα σε κανένα αποκριάτικο πάρτι το τριήμερο επιτρέπεται να πάμε ή μπα;
Κοίτα να δεις
Γιορτάζαμε τα καρναβάλια με μάσκες,τώρα φοράμε άλλες μάσκες αυτή την εποχή
Πωπω....
Κύριε Ελέησον

Άβαταρ μέλους
Τσουνάμις
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 12 Δεκ 2019, 08:38

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσουνάμις » 26 Φεβ 2020, 16:24

taliban έγραψε:
26 Φεβ 2020, 16:14
Τσουνάμις έγραψε:
26 Φεβ 2020, 16:13
Πριν από κάνα 20 στην ΕΡΤ1 είπαν γιά ύποπτο κρούσμα που μεταφέρεται από Κέρκυρα στα Ιωάννινα. Αλλοδαπός πήρε τηλ. το ΕΚΑΒ και οι ειδικοί έκριναν απαραίτητο ότι θα έπρεπε να μεταφερθεί στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο των Ιωαννίνων. Μάλιστα ήταν σε ζωντανή σύνδεση με το λιμάνι της Ηγουμενίτσας, την ώρα που έμπαινε το φέρρυ στο λιμάνι.
Από Ιταλία ήρθε ο πακι.
Τι είναι ο πακι. ;


Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8964
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 26 Φεβ 2020, 16:29

Τσουνάμις έγραψε:
26 Φεβ 2020, 16:13
Πριν από κάνα 20 στην ΕΡΤ1 είπαν γιά ύποπτο κρούσμα που μεταφέρεται από Κέρκυρα στα Ιωάννινα. Αλλοδαπός πήρε τηλ. το ΕΚΑΒ και οι ειδικοί έκριναν απαραίτητο ότι θα έπρεπε να μεταφερθεί στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο των Ιωαννίνων. Μάλιστα ήταν σε ζωντανή σύνδεση με το λιμάνι της Ηγουμενίτσας, την ώρα που έμπαινε το φέρρυ στο λιμάνι.
Και στα Γιάννενα μας; Δε θα μας μείνει κανένα καταφύγιο; :a040 :)

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 26 Φεβ 2020, 16:30

Alien666 έγραψε:
26 Φεβ 2020, 15:52
Μόλις επέστρεψα από το συνοικιακό σούπερ-μάρκετ, στη Θεσσαλονίκη.

Δεν μου έλειπε κάτι σημαντικό. Κάτι τρόφιμα που μου λείπουν, θα τα πάρω αυριο από το λιντλ.

Προς το παρόν ο κόσμος δεν φοράει μάσκες και είναι γελαστός. Πετάει χαρταετό. Είχα μια μάσκα στη τσέπη, αλλά ντράπηκα να τη βάλω. Μόνο εγώ θα τη φορούσα σε μια τέτοια περίπτωση.

Αυτό που πρέπει η κυβέρνηση να "επικοινωνήσει" στον κόσμο είναι ότι υπάρχει μια ουσιαστική διαφορά μεταξύ "ψυχραιμίας" και "πετάγματος χαρταετού".

Κρίνοντας από αυτά που βλέπω -αλλά και από την αντιμετώπιση φιλικών και συγγενικών μου προσώπων επί του ζητήματος- ο μόνος τρόπος για να κατανοήσουν κάποιοι το μέγεθος του προβλήματος, είναι να κλείσουν τα σχολεία και οι υπηρεσίες.

Διότι αυτή τη στιγμή αυτό που μας πανικοβάλλει -κι εμένα μαζί- δεν είναι ο ιός καθεαυτός, αλλά η αφασία των συμπολιτών μου, οι οποίοι δεν παίρνουν ΚΑΝΕΝΑ μέτρο ατομικής προστασίας, ώστε να το παίξουν "κουλ".
Στο φαρμακείο έλεγε μια άλλη πελάτισσα πως τα ράφια στο λιντλ άδειασαν.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Echelon
Δημοσιεύσεις: 3594
Εγγραφή: 15 Μάιος 2019, 11:42
Phorum.gr user: selinoid

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Echelon » 26 Φεβ 2020, 16:30

Τσουνάμις έγραψε:
26 Φεβ 2020, 16:24


Τι είναι ο πακι. ;
Πακι= Πακιστανός. Προσοχή όμως στον προφορικό λόγο καθώς ενδέχεται να αναφέρεται στον πρώην Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Προκοπή Παυλόπουλο γνωστό και ως Πακη. Οπότε όταν το ακούς και δε μπορείς να βγάλεις συμπεράσμα από τα συμφραζόμενα να ζητάς ορθογραφικές διευκρινίσεις.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7784
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 26 Φεβ 2020, 16:31

bluerose έγραψε:
26 Φεβ 2020, 16:20
gassim έγραψε:
26 Φεβ 2020, 16:16
Τώρα σε κανένα αποκριάτικο πάρτι το τριήμερο επιτρέπεται να πάμε ή μπα;
Κοίτα να δεις
Γιορτάζαμε τα καρναβάλια με μάσκες,τώρα φοράμε άλλες μάσκες αυτή την εποχή
Πωπω....
Κύριε Ελέησον
ισως ντυθω χειρουργός

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9545
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 26 Φεβ 2020, 16:33

gassim έγραψε:
26 Φεβ 2020, 16:31
bluerose έγραψε:
26 Φεβ 2020, 16:20
gassim έγραψε:
26 Φεβ 2020, 16:16
Τώρα σε κανένα αποκριάτικο πάρτι το τριήμερο επιτρέπεται να πάμε ή μπα;
Κοίτα να δεις
Γιορτάζαμε τα καρναβάλια με μάσκες,τώρα φοράμε άλλες μάσκες αυτή την εποχή
Πωπω....
Κύριε Ελέησον
ισως ντυθω χειρουργός
Εγω λεω να ντυθω πνευματικος, απο οτι βλεπω εχουν περαση. Ετσι και αλλιως μια επικοινωνια με τον Θεο την εχω απο μικρος.... Ακους bluerose
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8964
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 26 Φεβ 2020, 16:33

Alien666 έγραψε:
26 Φεβ 2020, 15:52
Μόλις επέστρεψα από το συνοικιακό σούπερ-μάρκετ, στη Θεσσαλονίκη.

Δεν μου έλειπε κάτι σημαντικό. Κάτι τρόφιμα που μου λείπουν, θα τα πάρω αυριο από το λιντλ.

Προς το παρόν ο κόσμος δεν φοράει μάσκες και είναι γελαστός. Πετάει χαρταετό. Είχα μια μάσκα στη τσέπη, αλλά ντράπηκα να τη βάλω. Μόνο εγώ θα τη φορούσα σε μια τέτοια περίπτωση.

Αυτό που πρέπει η κυβέρνηση να "επικοινωνήσει" στον κόσμο είναι ότι υπάρχει μια ουσιαστική διαφορά μεταξύ "ψυχραιμίας" και "πετάγματος χαρταετού".

Κρίνοντας από αυτά που βλέπω -αλλά και από την αντιμετώπιση φιλικών και συγγενικών μου προσώπων επί του ζητήματος- ο μόνος τρόπος για να κατανοήσουν κάποιοι το μέγεθος του προβλήματος, είναι να κλείσουν τα σχολεία και οι υπηρεσίες.

Διότι αυτή τη στιγμή αυτό που μας πανικοβάλλει -κι εμένα μαζί- δεν είναι ο ιός καθεαυτός, αλλά η αφασία των συμπολιτών μου, οι οποίοι δεν παίρνουν ΚΑΝΕΝΑ μέτρο ατομικής προστασίας, ώστε να το παίξουν "κουλ".
Σωστό αυτό που λες,γενικά είμαστε ή του ύψους ή του βάθους.
Τα σχολεία ειδικά καλό θα είναι να κλεισουν, άλλωστε δεν είναι τρομερή και η επίπτωση του κλεισίματος και αποτελούν τον καλύτερο τρόπο μετάδοσης του ιου μαζί με τα μέσα μαζικής μεταφοράς.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Φεβ 2020, 16:34

Gherschaagk έγραψε:
26 Φεβ 2020, 16:30
Alien666 έγραψε:
26 Φεβ 2020, 15:52
Μόλις επέστρεψα από το συνοικιακό σούπερ-μάρκετ, στη Θεσσαλονίκη.

Δεν μου έλειπε κάτι σημαντικό. Κάτι τρόφιμα που μου λείπουν, θα τα πάρω αυριο από το λιντλ.

Προς το παρόν ο κόσμος δεν φοράει μάσκες και είναι γελαστός. Πετάει χαρταετό. Είχα μια μάσκα στη τσέπη, αλλά ντράπηκα να τη βάλω. Μόνο εγώ θα τη φορούσα σε μια τέτοια περίπτωση.

Αυτό που πρέπει η κυβέρνηση να "επικοινωνήσει" στον κόσμο είναι ότι υπάρχει μια ουσιαστική διαφορά μεταξύ "ψυχραιμίας" και "πετάγματος χαρταετού".

Κρίνοντας από αυτά που βλέπω -αλλά και από την αντιμετώπιση φιλικών και συγγενικών μου προσώπων επί του ζητήματος- ο μόνος τρόπος για να κατανοήσουν κάποιοι το μέγεθος του προβλήματος, είναι να κλείσουν τα σχολεία και οι υπηρεσίες.

Διότι αυτή τη στιγμή αυτό που μας πανικοβάλλει -κι εμένα μαζί- δεν είναι ο ιός καθεαυτός, αλλά η αφασία των συμπολιτών μου, οι οποίοι δεν παίρνουν ΚΑΝΕΝΑ μέτρο ατομικής προστασίας, ώστε να το παίξουν "κουλ".
Στο φαρμακείο έλεγε μια άλλη πελάτισσα πως τα ράφια στο λιντλ άδειασαν.
Καλά, το λιντλ έχει τη δύναμη να φορτώσει ελικόπτερα για να μη περάσει σύνορα και να πετάει τα τρόφιμα κατευθείαν στα πάρκινγκ

Πλήρη έλεγχος

Αλλά πρώτες ύλες για να φτιάχνουμε κασερια εμείς που θα βρουμε; Ως γνωστόν δεν αρκούν τα δικά μας γάλατα.Θα μας τα φέρνουν με ελικόπτερα; Μπα δεν ειναι μεγέθους λιντλ

Όταν λέγανε πάρτε επιδοτήσεις για να μη φυτέψετε αυτό,αλλά αυτό. Δε σκέφτηκε κανείς ότι δεν είναι σωστό;
Τώρα δεν παράγουμε τίποτε χωρίς τη στάμπα του εξωτερικού

Άβαταρ μέλους
Τσουνάμις
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 12 Δεκ 2019, 08:38

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσουνάμις » 26 Φεβ 2020, 16:35

Philip Mortimer έγραψε:
26 Φεβ 2020, 16:29
Τσουνάμις έγραψε:
26 Φεβ 2020, 16:13
Πριν από κάνα 20 στην ΕΡΤ1 είπαν γιά ύποπτο κρούσμα που μεταφέρεται από Κέρκυρα στα Ιωάννινα. Αλλοδαπός πήρε τηλ. το ΕΚΑΒ και οι ειδικοί έκριναν απαραίτητο ότι θα έπρεπε να μεταφερθεί στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο των Ιωαννίνων. Μάλιστα ήταν σε ζωντανή σύνδεση με το λιμάνι της Ηγουμενίτσας, την ώρα που έμπαινε το φέρρυ στο λιμάνι.
Και στα Γιάννενα μας; Δε θα μας μείνει κανένα καταφύγιο; :a040 :)
Ερχόμαστε εκεί γιατί σας αγαπάμε υπερβολικά. :003:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 26 Φεβ 2020, 16:35

Gherschaagk έγραψε:
26 Φεβ 2020, 16:30
Alien666 έγραψε:
26 Φεβ 2020, 15:52
Μόλις επέστρεψα από το συνοικιακό σούπερ-μάρκετ, στη Θεσσαλονίκη.

Δεν μου έλειπε κάτι σημαντικό. Κάτι τρόφιμα που μου λείπουν, θα τα πάρω αυριο από το λιντλ.

Προς το παρόν ο κόσμος δεν φοράει μάσκες και είναι γελαστός. Πετάει χαρταετό. Είχα μια μάσκα στη τσέπη, αλλά ντράπηκα να τη βάλω. Μόνο εγώ θα τη φορούσα σε μια τέτοια περίπτωση.

Αυτό που πρέπει η κυβέρνηση να "επικοινωνήσει" στον κόσμο είναι ότι υπάρχει μια ουσιαστική διαφορά μεταξύ "ψυχραιμίας" και "πετάγματος χαρταετού".

Κρίνοντας από αυτά που βλέπω -αλλά και από την αντιμετώπιση φιλικών και συγγενικών μου προσώπων επί του ζητήματος- ο μόνος τρόπος για να κατανοήσουν κάποιοι το μέγεθος του προβλήματος, είναι να κλείσουν τα σχολεία και οι υπηρεσίες.

Διότι αυτή τη στιγμή αυτό που μας πανικοβάλλει -κι εμένα μαζί- δεν είναι ο ιός καθεαυτός, αλλά η αφασία των συμπολιτών μου, οι οποίοι δεν παίρνουν ΚΑΝΕΝΑ μέτρο ατομικής προστασίας, ώστε να το παίξουν "κουλ".
Στο φαρμακείο έλεγε μια άλλη πελάτισσα πως τα ράφια στο λιντλ άδειασαν.
Στον Μασούτη στη γειτονιά μου δεν είδα κάτι τέτοιο :102: , ίσως λειτουργεί η ψυχολογία του όχλου ,ένας διασπείρει μια αναληθή είδηση και μετά αρχίζει ο γαμωπανικός.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8964
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 26 Φεβ 2020, 16:36

nostromos έγραψε:
26 Φεβ 2020, 15:49
και να το βαλω και εδω γιατι δεν βλεπω να ξυπναει κανενας

το πρόβλημα είναι η διαχείριση πανικού και για να αποφευχθεί αυτό χρειάζεται να παίρνουνε μέτρα... βασικό είναι να διασφαλιστεί η σταθερή τροφοδοσία σε είδη πρώτης αναγκης...αυτο μόνο σταματά τον πανικό και εξασφαλίζει την κοινωνική λειτουργία...κρούσματα αισχροκέρδειας με προεδρικό διάταγμα πρέπει να τιμωρούνται με φυλακιση
πρέπει δομές να μπορούνε να λειτουργήσουμε απρόσκοπτα... Αστυνομία ,ΕΚΑΒ νοσοκομεια..Πυροσβεστικη .φυλακες και ότι γενικότερα σχετίζεται με ζητήματα ασφάλειας να λειτουργήσουμε πάση θυσια...για να γίνει αυτό χρειάζονται μέσα και πρωτόκολλα ασφαλείας
Το πλέον στοιχειώδες είναι να υπάρχουν σε άμεση διάθεση τα είδη πρώτης ανάγκης.

Κι αυτή η έλλειψη μασκών που υπάρχει στα φαρμακεία είναι απαράδεκτη.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8964
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 26 Φεβ 2020, 16:36

Πήγα σε φαρμακείο να ζητήσω μάσκες και μου είπαν ότι δεν υπάρχουν

Έλεος...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών