Εμβολιασμος ανηλικων: ειστε υπερ;

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.

Θα εμβολιασετε τα παιδια σας μεχρι 12 ετων(η θα τα εμβολιαζατε αν ειχατε;)

Ναι
29
37%
Οχι
45
57%
Αλλο
5
6%
 
Σύνολο ψήφων: 79

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2186
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Εμβολιασμος ανηλικων: ειστε υπερ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 01 Σεπ 2021, 07:43

Με σύζυγο παιδίατρο (αρχηγού παρόντος κλπ κλπ) έκαμα την πρώτη δόση στον μικρό (13 ετών)
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

περαστική

Re: Εμβολιασμος ανηλικων: ειστε υπερ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστική » 01 Σεπ 2021, 12:26

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Αύγ 2021, 15:54
Nαι, θεωρώ ότι η διαφύλαξη της υγείας των παιδιών, σωματικής και ψυχικής (και συνεπαγόμενα των κηδεμόνων τους όσο είναι ανήλικα) είναι πολύ πιο σημαντική από τη διαφύλαξη της υγείας των γεροντότερων.

Ναι, διαφωνώ με τους μαζικούς/υποχρεωτικούς εμβολιασμούς των παιδιών, όταν αυτοί γίνονται χωρίς εξειδικευμένη προσέγγιση γιατί

α) υπάρχουν και ασθενικά παιδιά που ίσως οι παρενέργειες τους δημιουργήσουν μεγαλύτερα προβλήματα από αυτά που θα λύσουν

β) όταν αυτό γίνεται για να εξισορροπήσει το ποσοστό των μεγαλύτερων που δεν καταδέχονται να εμβολιαστούν για τον χ ή ψ λόγο

Από τη στιγμή όμως που ο εμβολιασμός θα είναι σύσταση του παιδίατρου της κάθε οικογένειας, θεωρώ πραγματικά παρανοϊκό να αντιπαραβάλλω τις όποιες ενστάσεις, φόβους ή ανασφάλειες μου, στην εκτίμηση που θα κάνει ο άνθρωπος στον οποίο έχω εμπιστευθεί την υγεία των παιδιών μου. Θα εκθέσω σ' αυτόν τις όποιες απορίες μου και ανάλογα με τις απαντήσεις που θα μου δώσει θα πράξω, γιατί μπορώ να αντιληφθώ ότι είναι άλλο πράγμα ο παιδίατρος του παιδιού μου και άλλο ο προσωπικός μου ψυχολόγος. Ο ψυχολόγος, μπορεί να το πάει χαλαρά, ο παιδίατρος όχι.

Γράφω σε ενεστώτα γιατί έτσι ακριβώς λειτούργησα και σε παρελθόντα χρόνο.
Ok τότε. Με κάλυψες και θα συμφωνήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Εμβολιασμος ανηλικων: ειστε υπερ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Σεπ 2021, 12:37

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
01 Σεπ 2021, 07:43
Με σύζυγο παιδίατρο (αρχηγού παρόντος κλπ κλπ) έκαμα την πρώτη δόση στον μικρό (13 ετών)
Πολύ καλά έκανες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβολιασμος ανηλικων: ειστε υπερ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Σεπ 2021, 12:40

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
01 Σεπ 2021, 07:43
Με σύζυγο παιδίατρο (αρχηγού παρόντος κλπ κλπ) έκαμα την πρώτη δόση στον μικρό (13 ετών)
Πολύ καλά έκανες και δεν τον άφησες εκτεθειμένο στον κίνδυνο του κορωνοϊού. Φαντάζομαι να μην τον παίρνεις μαζί σου στο αυτοκίνητο και τον εκθέτεις στον 50.000 φορές μεγαλύτερο κίνδυνο από τροχαίο ατύχημα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70747
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εμβολιασμος ανηλικων: ειστε υπερ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Σεπ 2021, 12:49

foscilis έγραψε:
01 Σεπ 2021, 12:37
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
01 Σεπ 2021, 07:43
Με σύζυγο παιδίατρο (αρχηγού παρόντος κλπ κλπ) έκαμα την πρώτη δόση στον μικρό (13 ετών)
Πολύ καλά έκανες.
Κάπου εδώ ως παλιοσειρά :) θέλω να προσθέσω κάτι. Αν και δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνει εισαγωγή ο μικρός μας σε κάποιο παιδιατρικό νοσοκομείο και τη βγάλαμε αβρόχοις ποσί με επιφανειακά περιστατικά που έχρηζαν εξέτασης στα επείγοντα, από την εμπειρία που έχω από πιτσιρίκια φίλων με σοβαρά ή μη προβλήματα, που παρακολούθησα από κοντά, πέρα από την τυφλή εμπιστοσύνη που μου εκμαίευσε ο δικός "μας" παιδίατρος, πιστεύω ότι έχουμε εξαιρετικούς παιδιάτρους και δεν θεωρώ ότι αυτό έχει αλλάξει.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Εμβολιασμος ανηλικων: ειστε υπερ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Σεπ 2021, 13:23

Υπάρχουν μερικοί τσαρλατάνοι (ομοιοπαθητικά, ψεύτικες βεβαιώσεις αλλεργίας στα εμβόλια) και αρκετοί έμπορες.

Εμάς ο πρώτος παιδίατρος ήταν αυτός που την εξέτασε σαν νεογνό στο Μητέρα, έμπειρα άφησε την κάρτα του και πηγαίναμε εκεί τα πρώτα 2 χρόνια. Θεωρείται σουπερστάρ οπότε είχε 1-2 ώρες αναμονή και δεχόταν ως τις 12 το βράδυ. Μας είχε τύχει να πάρουμε τηλέφωνο για διευκρίνιση για ένα φάρμακο και ήταν πολύ απασχολημένος, μας πήρε πίσω είκοσι λεπτά μετά τα μεσάνυχτα! Συχνά δεν έγραφε συνταγή αλλά την έστελνε κατευθείαν στο φαρμακείο της γυναίκας του. Όλα αυτά μου είχαν κάνει κακή εντύπωση αν και σαν καθεαυτό γιατρός δεν μπορώ να πω ότι είχα κάποιο πρόβλημα.

Το ποτήρι όμως ξεχείλισε όταν πήγε διακοπές στέλνοντας όσους είχαν ανάγκη σε συνάδελφό του... στην Αργυρούπολη. Προφανώς οι δυο τους ήταν σε απόσταση ασφαλείας τύπου λυκοσυμμαχία ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος ο ένας να κλέψει την πελατεία του άλλου αλλά και το κοινό δεν είχε πρόβλημα να τρέχει στου διαόλου τη μάνα για να έχει "το καλύτερο". Το δικό μου το παιδί πάντως και άρρωστο να μην ήταν, εκείνη την περίοδο ξεκινούσε να ξερνάει στο αυτοκίνητο από την 4η στροφή και μετά. Οπότε δεν έπαιζε ούτε μία στο εκατομμύριο να το φορτώσω για την άλλη άκρη της Αθήνας αν δεν ήταν θέμα ζωής και θανάτου. Να πάω εκεί επειδή θέλει εισαγωγή σε νοσοκομείο ΟΚ, να πάω για μια εξέταση ούτε μία στο εκατομμύριο.

Έτσι πήγαμε στην τωρινή. Η οποία από την αρχή έδειξε φοβερό επαγγελματισμό και φοβερή προσοχή και στοργή στον μικρό (και στην αδερφή του που την είχαμε μαζί), αν και με εμάς ήταν πάρα πολύ ψυχρή και απότομη. Βασικά μας ξέχεσε επειδή έμαθε δεν είχαμε κάνει αντιγριπικό ενώ είχαμε βρέφος και νήπιο, καλή ώρα :). Όπως δυο χρόνια μετά ξέχεσε το γαμπρό μου όταν είδε ότι είχαν αργήσει έξι μήνες κάποιο από τα υποχρεωτικά εμβόλια στον δικό τους μικρό (δεν είναι αντιεμβολιαστές προφανώς, απλώς τον παίζανε). Ο λόγος όμως για το σκληρό στυλ σε εκείνη την πρώτη συνάντηση ήταν ότι η γυναίκα ήταν εξαιρετικά τραυματισμένη, έχοντας χάσει τον άντρα της από καρκίνο μόλις λίγες εβδομάδες νωρίτερα. Όταν έγινε καλά ο μικρός την πήρε η CEO τηλέφωνο και της λέει "θα ήθελα αν συμφωνείτε να γίνετε η οικογενειακή μας παιδίατρος" και αυτή είπε "με τιμά η εμπιστοσύνη σας", πολύ σύντομα μαλάκωσε, μετά από κανα δυο χρόνια την είδα για πρώτη φορά να χαμογελάει και τώρα είναι πρακτικά μέλος της οικογένειας. Δεν έχω αναπτύξει τέτοια σχέση με κανέναν άλλο γιατρό.

Αλλά πέρα απ' όλα αυτά εγώ τη σέβομαι πρώτα και κύρια επειδή έχει ένα κάρο πτυχία και τόσες δεκαετίες κλινική εμπειρία και ποτέ δε λέει μαλακίες ούτε τα μασάει ούτε κάνει την έξυπνη αλλά ούτε και την ηλίθια. Είναι 100% to the point. Είμαι πάρα πολύ καλός στη δικιά μου δουλειά επειδή έχω ταλέντο σε αυτό που κάνω και μου αρέσει και νομίζω μπορώ να ξεχωρίσω κάποιον που είναι αντίστοιχα καλός στη δικιά του δουλειά για τους ίδιους λόγους, αδιάφορα αν είναι γιατρός ή μάγειρας ή ηθοποιός ή ξυλουργός ή οτιδήποτε άλλο. Αυτή η γυναίκα είναι πολύ απλά κορυφαία.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2186
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Εμβολιασμος ανηλικων: ειστε υπερ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 01 Σεπ 2021, 13:36

hellegennes έγραψε:
01 Σεπ 2021, 12:40
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
01 Σεπ 2021, 07:43
Με σύζυγο παιδίατρο (αρχηγού παρόντος κλπ κλπ) έκαμα την πρώτη δόση στον μικρό (13 ετών)
Πολύ καλά έκανες και δεν τον άφησες εκτεθειμένο στον κίνδυνο του κορωνοϊού. Φαντάζομαι να μην τον παίρνεις μαζί σου στο αυτοκίνητο και τον εκθέτεις στον 50.000 φορές μεγαλύτερο κίνδυνο από τροχαίο ατύχημα.
Ας ξαναγίνω φορτικά επαναληπτικός δηλώνοντας ότι κάθε σχετική συζήτηση μαζί σου συνιστά ασύγγνωστη ματαιολογία :a108:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9172
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Εμβολιασμος ανηλικων: ειστε υπερ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 01 Σεπ 2021, 13:41

foscilis έγραψε:
01 Σεπ 2021, 13:23
Υπάρχουν μερικοί τσαρλατάνοι (ομοιοπαθητικά, ψεύτικες βεβαιώσεις αλλεργίας στα εμβόλια) και αρκετοί έμπορες.

Εμάς ο πρώτος παιδίατρος ήταν αυτός που την εξέτασε σαν νεογνό στο Μητέρα, έμπειρα άφησε την κάρτα του και πηγαίναμε εκεί τα πρώτα 2 χρόνια. Θεωρείται σουπερστάρ οπότε είχε 1-2 ώρες αναμονή και δεχόταν ως τις 12 το βράδυ. Μας είχε τύχει να πάρουμε τηλέφωνο για διευκρίνιση για ένα φάρμακο και ήταν πολύ απασχολημένος, μας πήρε πίσω είκοσι λεπτά μετά τα μεσάνυχτα! Συχνά δεν έγραφε συνταγή αλλά την έστελνε κατευθείαν στο φαρμακείο της γυναίκας του. Όλα αυτά μου είχαν κάνει κακή εντύπωση αν και σαν καθεαυτό γιατρός δεν μπορώ να πω ότι είχα κάποιο πρόβλημα.

Το ποτήρι όμως ξεχείλισε όταν πήγε διακοπές στέλνοντας όσους είχαν ανάγκη σε συνάδελφό του... στην Αργυρούπολη. Προφανώς οι δυο τους ήταν σε απόσταση ασφαλείας τύπου λυκοσυμμαχία ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος ο ένας να κλέψει την πελατεία του άλλου αλλά και το κοινό δεν είχε πρόβλημα να τρέχει στου διαόλου τη μάνα για να έχει "το καλύτερο". Το δικό μου το παιδί πάντως και άρρωστο να μην ήταν, εκείνη την περίοδο ξεκινούσε να ξερνάει στο αυτοκίνητο από την 4η στροφή και μετά. Οπότε δεν έπαιζε ούτε μία στο εκατομμύριο να το φορτώσω για την άλλη άκρη της Αθήνας αν δεν ήταν θέμα ζωής και θανάτου. Να πάω εκεί επειδή θέλει εισαγωγή σε νοσοκομείο ΟΚ, να πάω για μια εξέταση ούτε μία στο εκατομμύριο.
το ίδιο λάθος έκανα και εγώ. Πήγα στη γιατρό που ήταν στην κλινική. Αν και η συμπεριφορά της ήταν πολύ καλή στο τέλος έφτασε να δίνει φάρμακα απο το τηλέφωνο χωρίς το παιδί να έχει τίποτε στην πραγματικότητα. Το χειρότερο ήταν οτι αφού αυτο συνεχιζόταν δημιούργησε και τη βεβαιότητα οτι το παιδί έχει κάτι και το αποκορύφωμα ήταν οτι μας έστειλε στο ΕΛΕΠΑΠ!!!!!! δηλαδή στα αναπηρα παιδιά.
Και ολα αυτά με ένα παιδί εντελώς φυσιολογικό (εχουν περάσει χρονια απο τοτε και αυτο αποδειχτηκε) χωρίς μάλιστα το παραμικρό προβλημα υγείας.
Ολο αυτο αναπτύχθηκε φυσικά πρώτα απο τον αδικαιολογητο φοβο της γυναίκας μου σε συνδιασμό με το οτι η γιατρός πίστευε οτι της ελεγε απο το τηλεφωνο χωρις να εξετάζει.
Το ΕΛΕΠΑΠ μας είπε οτι θα κινησει διαδιοκασιες κατά της γιατρού αλλά είχε τοσες διασυνδέσεις που ακομα και αυτοί κώλωσαν στο τέλος και εγώ δεν είχα κανένα λογο να το κανω, απλά πηγα σε μια συνηθισμένη γιατρό της γειτονιάς και τελείωσε το θέμα.
Γενικα οποτε κυνηγούσα φίρμες γιατρους την πατούσα και οποτε πήγαινα στον Κώστα και την Χρύσα της γειτονιάς όλα ήταν μια χαρά.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμβολιασμος ανηλικων: ειστε υπερ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Σεπ 2021, 13:53

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
01 Σεπ 2021, 13:36
hellegennes έγραψε:
01 Σεπ 2021, 12:40
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
01 Σεπ 2021, 07:43
Με σύζυγο παιδίατρο (αρχηγού παρόντος κλπ κλπ) έκαμα την πρώτη δόση στον μικρό (13 ετών)
Πολύ καλά έκανες και δεν τον άφησες εκτεθειμένο στον κίνδυνο του κορωνοϊού. Φαντάζομαι να μην τον παίρνεις μαζί σου στο αυτοκίνητο και τον εκθέτεις στον 50.000 φορές μεγαλύτερο κίνδυνο από τροχαίο ατύχημα.
Ας ξαναγίνω φορτικά επαναληπτικός δηλώνοντας ότι κάθε σχετική συζήτηση μαζί σου συνιστά ασύγγνωστη ματαιολογία :a108:
Δεν σε υποχρεώνει κανείς να απαντάς στα σχόλιά μου. Εγώ απλώς επισημαίνω τις σουρεαλιστικές αντιφάσεις σου. :102:

Γι' αυτό μπαίνουμε στο φόρουμ. Για να γελάμε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Εμβολιασμος ανηλικων: ειστε υπερ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Σεπ 2021, 14:02

hellegennes έγραψε:
01 Σεπ 2021, 13:53
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
01 Σεπ 2021, 13:36
hellegennes έγραψε:
01 Σεπ 2021, 12:40


Πολύ καλά έκανες και δεν τον άφησες εκτεθειμένο στον κίνδυνο του κορωνοϊού. Φαντάζομαι να μην τον παίρνεις μαζί σου στο αυτοκίνητο και τον εκθέτεις στον 50.000 φορές μεγαλύτερο κίνδυνο από τροχαίο ατύχημα.
Ας ξαναγίνω φορτικά επαναληπτικός δηλώνοντας ότι κάθε σχετική συζήτηση μαζί σου συνιστά ασύγγνωστη ματαιολογία :a108:
Δεν σε υποχρεώνει κανείς να απαντάς στα σχόλιά μου. Εγώ απλώς επισημαίνω τις σουρεαλιστικές αντιφάσεις σου. :102:

Γι' αυτό μπαίνουμε στο φόρουμ. Για να γελάμε.
Πριν 25 χρόνια μπορεί και να μπαίναμε μπας και γνωρίσουμε καμιά να γαμήσουμε.

(άλλη μία ένδειξη εκφυλισμού των αξιών και του πολιτισμού μας :e040: )
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28546
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Εμβολιασμος ανηλικων: ειστε υπερ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 01 Σεπ 2021, 14:02

Μ αρεσει που ολοι λενε θα ακολουθησω τις οδηγιες του γιατρου μου αλλα ολοι εχουν απο μια εμπειρια με μαλακα γιατρο.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών