ΤΑ «ΕΜΒΟΛΙΑ»-FRANKENSTEIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24491
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ΤΑ «ΕΜΒΟΛΙΑ»-FRANKENSTEIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 21 Νοέμ 2020, 11:16

Αρίστος έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 11:10
ST48410 έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 10:59
Φροντίζω ηλικιωμένο. Πως θα απομονωθεί αν εγώ εργάζομαι κανονικά; Δεν γίνεται να ζήσει μόνος μέσα στο σπίτι και να του αφήνω τρόφιμα έξω από την πόρτα. Ούτε γίνεται να μην εργάζομαι. Και δεν είναι 5-10 άνθρωποι να πεις ότι μπορεί να μας αφήσει το κράτος να καθόμαστε σπίτι. Αρκετοί έχουν ηλικιωμένους.
Λογικα εργαζεσαι 8 ωρες αρα μενουν ωρες να τον φροντισεις. Επισης ειπαν πως σε περιπτωσεις ηλικιωμενων που δεν εχουν φροντιδα, θα μπορουσαν δημοτικοι υπαλληλοι να τους φερνουν τροφιμα ακομη και να τους πληρωνουν τους λογαριασμους. Αν προσανατολιστουμε σε ηλικιακο lockdown καθε χρονο για 6 μηνες πιχι θα πρεπει να συνεργαστουν οι υπηρεσιες προνοιας με τους δημους για να λυθει το προβλημα.
Δεν σε ρώτησα για το χρόνο. Η φροντίδα του ηλικιωμένου απαιτεί να βρίσκομαι στον ίδιο χώρο μαζί του. Άρα αν εγώ πηγαινοέρχομαι στη δουλειά κινδυνεύει να του μεταφέρω τον ιό. Δεν βλέπω δηλαδή να είναι πρακτικά εφικτή η απομόνωση του ηλικιωμένου.

Επίσης αρκετοί παππούδες πηγαινοφέρνουν τα εγγονάκια στο σχολείο ή τα κρατάνε σπίτι. Δεν υπάρχουν πάντοτε εναλλακτικές και δεν είμαστε Βόρεια Ευρώπη που οι ηλικιωμένοι ζουν σχεδόν πάντα σε δικό τους σπίτι.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41529
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: ΤΑ «ΕΜΒΟΛΙΑ»-FRANKENSTEIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Νοέμ 2020, 11:32

Ανοιξα νημα να το συζητησουμε με ψηφοφορια εδω.

Θέλουμε συλλογικό lockdown ακορντεόν η λογικά μέτρα σε σταθερή βάση; Ψηφίστε.

Γι' αυτο που με ρωτησες θα μπορουσες να κανεις το εξης: με το που μπαινεις στο σπιτι του ηλικιωμενου να αφηνεις τα παπουτσια σου στην εισοδο και μετα κατευθειαν για ενα ζεστο μπανιο. Η περιποιηση ξεκιναει μετα.

.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28805
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: ΤΑ «ΕΜΒΟΛΙΑ»-FRANKENSTEIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 21 Νοέμ 2020, 11:46

Αρίστος έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 11:32
Ανοιξα νημα να το συζητησουμε με ψηφοφορια εδω.

Θέλουμε συλλογικό lockdown ακορντεόν η λογικά μέτρα σε σταθερή βάση; Ψηφίστε.

Γι' αυτο που με ρωτησες θα μπορουσες να κανεις το εξης: με το που μπαινεις στο σπιτι του ηλικιωμενου να αφηνεις τα παπουτσια σου στην εισοδο και μετα κατευθειαν για ενα ζεστο μπανιο. Η περιποιηση ξεκιναει μετα.

.
:smt005:

Φτασαμε Νοεμβρη για να καταλαβουμε πως το εννοεις αυτο το ηλικιακο λοκνταουν που τσαμπουνας τοσους μηνες
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: ΤΑ «ΕΜΒΟΛΙΑ»-FRANKENSTEIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 21 Νοέμ 2020, 11:49

talaipwros έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 11:11
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
20 Νοέμ 2020, 06:40
Όσοι δημοσιεύουν (και αναδημοσιεύουν) τέτοια σκουπίδια πρέπει να ακούνε λίγα χρονάκια, σε πρώτο βαθμό τουλάχιστο
Αυτο, ξερουμε το mail επικοινωνίας με ΔΗΕ;
Malakasmnimoniakos@karagiozis.gr

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41529
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: ΤΑ «ΕΜΒΟΛΙΑ»-FRANKENSTEIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Νοέμ 2020, 11:51

GoBack έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 11:46
Αρίστος έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 11:32
Ανοιξα νημα να το συζητησουμε με ψηφοφορια εδω.

Θέλουμε συλλογικό lockdown ακορντεόν η λογικά μέτρα σε σταθερή βάση; Ψηφίστε.

Γι' αυτο που με ρωτησες θα μπορουσες να κανεις το εξης: με το που μπαινεις στο σπιτι του ηλικιωμενου να αφηνεις τα παπουτσια σου στην εισοδο και μετα κατευθειαν για ενα ζεστο μπανιο. Η περιποιηση ξεκιναει μετα.

.
:smt005:

Φτασαμε Νοεμβρη για να καταλαβουμε πως το εννοεις αυτο το ηλικιακο λοκνταουν που τσαμπουνας τοσους μηνες


Δεν γινεται καποιοι ηλικιωμενοι να μεινουν χωρις φροντιδα ουτε υπαρχουν τελεια συστηματα.

Υπηρξαν σοβαροι επιδημιολογοι που το εισηγηθηκαν στην κυβερνηση απο τελη Σεπτεμβριου σαν μονο τροπο να αποφευχθει το συλλογικο lockdown.

Σύψας: Καραντίνα σε άνω των 65 ετών είναι το επόμενο μέτρο

https://www.iefimerida.gr/ellada/sypsas ... meno-metro

.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28805
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: ΤΑ «ΕΜΒΟΛΙΑ»-FRANKENSTEIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 21 Νοέμ 2020, 11:53

Αρίστος έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 11:51
GoBack έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 11:46
Αρίστος έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 11:32
Ανοιξα νημα να το συζητησουμε με ψηφοφορια εδω.

Θέλουμε συλλογικό lockdown ακορντεόν η λογικά μέτρα σε σταθερή βάση; Ψηφίστε.

Γι' αυτο που με ρωτησες θα μπορουσες να κανεις το εξης: με το που μπαινεις στο σπιτι του ηλικιωμενου να αφηνεις τα παπουτσια σου στην εισοδο και μετα κατευθειαν για ενα ζεστο μπανιο. Η περιποιηση ξεκιναει μετα.

.
:smt005:

Φτασαμε Νοεμβρη για να καταλαβουμε πως το εννοεις αυτο το ηλικιακο λοκνταουν που τσαμπουνας τοσους μηνες


Δεν γινεται καποιοι ηλικιωμενοι να μεινουν χωρις φροντιδα ουτε υπαρχουν τελεια συστηματα.

Υπηρξαν σοβαροι επιδημιολογοι που το εισηγηθηκαν στην κυβερνηση απο τελη Σεπτεμβριου σαν μονο τροπο να αποφευχθει το συλλογικο lockdown.

https://www.iefimerida.gr/ellada/sypsas ... meno-metro

.
Ας αφησουμε τις γενικολογιες.Κραταμε ως 1ο στοιχειο,οτι προτεινεις οσοι φροντιζουν ηλικιωμενους να βγαζουν παπουτσια και να κανουν ζεστο μπανιο.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41529
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: ΤΑ «ΕΜΒΟΛΙΑ»-FRANKENSTEIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Νοέμ 2020, 12:02

Και να φορανε μασκα προφανως. Αν ξερεις εσυ αλλο τροπο μας λες.

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24491
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ΤΑ «ΕΜΒΟΛΙΑ»-FRANKENSTEIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 21 Νοέμ 2020, 12:09

GoBack έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 11:53
Ας αφησουμε τις γενικολογιες.Κραταμε ως 1ο στοιχειο,οτι προτεινεις οσοι φροντιζουν ηλικιωμενους να βγαζουν παπουτσια και να κανουν ζεστο μπανιο.
Είχα προσδοκίες για κάτι πιο ευφάνταστο. Επίσης καλή τύχη να πείσεις το παιδάκι που γυρνάει από το σχολείο έχοντας ήδη φορέσει μάσκα κάποιες ώρες να συνεχίσει να την φορά στο σπίτι με τη γιαγιά.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28805
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: ΤΑ «ΕΜΒΟΛΙΑ»-FRANKENSTEIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 21 Νοέμ 2020, 12:10

Αρίστος έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 12:02
Και να φορανε μασκα προφανως. Αν ξερεις εσυ αλλο τροπο μας λες.

.
Εγω ξερω οτι θα κολλησουν ολοι οι ηλικιωμενοι με το master plan σου αρα απορριπτεται
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41529
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: ΤΑ «ΕΜΒΟΛΙΑ»-FRANKENSTEIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Νοέμ 2020, 12:11

Τη γυναικα που φροντιζει τη μανα μου την εχω υποχρεωσει παντως να κανει μπανιο με το που μπαινει σπιτι. Αν αυτο ειναι φαουλ μου το εξηγειτε.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41529
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: ΤΑ «ΕΜΒΟΛΙΑ»-FRANKENSTEIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Νοέμ 2020, 12:12

GoBack έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 12:10
Αρίστος έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 12:02
Και να φορανε μασκα προφανως. Αν ξερεις εσυ αλλο τροπο μας λες.

.
Εγω ξερω οτι θα κολλησουν ολοι οι ηλικιωμενοι με το master plan σου αρα απορριπτεται


Προφανως και καποιοι θα κολλησουν γιατι δεν υπαρχουν τελεια μοντελα.

Απο το να τρεχουν ομως οι ηλικιωμενοι στα σουπερμαρκετς και στις λαικες αγορες ειναι προτιμοτερο.

.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28805
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: ΤΑ «ΕΜΒΟΛΙΑ»-FRANKENSTEIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 21 Νοέμ 2020, 12:14

Αρίστος έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 12:11
Τη γυναικα που φροντιζει τη μανα μου την εχω υποχρεωσει παντως να κανει μπανιο με το που μπαινει σπιτι. Αν αυτο ειναι φαουλ μου το εξηγειτε.

.
Φαουλ ειναι να νομιζεις οτι αν πιασει κοβιντ η γυναικα θα γλιτωσει η μανα σου επειδη η αλλη εκανε ζεστο μπανιο πριν λιγο.Το θεμα ειναι να μην φτασει ο ιος στη συγκεκριμενη γυναικα.Αλλα αυτο ακριβως θα γινει αν χαλαρωσει η κοινωνια και ξεχυθουν οι μη ευπαθεις ομαδες εξω για να παρει μπρος η οικονομια οπως εχεις πει πολλες φορες.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΤΑ «ΕΜΒΟΛΙΑ»-FRANKENSTEIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Νοέμ 2020, 12:14

ST48410 έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 10:59
Αρίστος έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 10:51
α) Τουρισμος μονο με τεστ οπως εκανε η Κυπρος.

β) Λεφτα για επιπλεον συγκοινωνιες καθως το συγκοινωνιακο με υπαιτιοτητα της κυβερνησης δημιουργει χιλιαδες συνωστισμους καθημερινα.

γ) lockdown ΜΟΝΟ για τους ηλικιωμενους.

δ) Μασκες μονο σε μερη συνωστισμου, δεν γινεται να φοραμε μασκες μονιμα για χρονια παντου.
Αυτά δεν είναι παράλογα. Για την ακρίβεια κάτι παρόμοιο επιθυμούσα για το άνοιγμα του τουρισμού κι εγώ. Ωστόσο το γ) πως το φαντάζεσαι στην πράξη;

Φροντίζω ηλικιωμένο. Πως θα απομονωθεί αν εγώ εργάζομαι κανονικά; Δεν γίνεται να ζήσει μόνος μέσα στο σπίτι και να του αφήνω τρόφιμα έξω από την πόρτα. Ούτε γίνεται να μην εργάζομαι. Και δεν είναι 5-10 άνθρωποι να πεις ότι μπορεί να μας αφήσει το κράτος να καθόμαστε σπίτι. Αρκετοί έχουν ηλικιωμένους.
μισοπαραλογα ειναι γιατι ειναι απλες κουβεντες του αερα, χωρις μετρησιμα αποτελεσματα, με πιθανοτερη καταληξη παλι ν απεθανουμε, ειτε απο τον κοβιντ ειτε απο την πεινα.
το α θελει λεφτα και κοστιζει λεφτα. πρεπει να υπολογιστει αν αφηνει θετικο ισοζυγιο, αν ειναι οικονομικοτερο ισως να κλεισει τελειως ο τουρισμος, παρα να ερθουν 10 νοματοι.
το β θελει λεφτα, δεν ξερουμε ποσα, ουτε ποσο θα μειωσει τη διασπορα το να εχεις 10 μεσα σε καθε λεοφωρειο αντι για 20, γιατι σιγουρα δεν μπορεις να εχεις ενα λεοφωρειο για εναν επιβατη.
το γ ειναι μερικως εφαρμοσιμο, αλλα αμα αμολησεις τον κοβιντ να τον εχουν ολοι οσοι ειναι νεοι και θα τον περασουν ελαφρα, σιγουρα θα τον πασσαρουν και στους μεγαλυτερους, δεν γινεται να ειναι εντλως απομονωμενοι οπως ειπες κι εσυ.
το δ φυσικα και γινεται να φοραμε παντα και παντου μασκες. το ποσο αποτελεσματικο θα ειναι αυτο ειναι ισως ενα ζητημα, αλλα ενα στοιχειο ρουχισμου παραπανω μπορουμε να το συνηθισουμε.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41529
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: ΤΑ «ΕΜΒΟΛΙΑ»-FRANKENSTEIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Νοέμ 2020, 12:15

GoBack έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 12:14
Αρίστος έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 12:11
Τη γυναικα που φροντιζει τη μανα μου την εχω υποχρεωσει παντως να κανει μπανιο με το που μπαινει σπιτι. Αν αυτο ειναι φαουλ μου το εξηγειτε.

.
Φαουλ ειναι να νομιζεις οτι αν πιασει κοβιντ η γυναικα θα γλιτωσει η μανα σου επειδη η αλλη εκανε ζεστο μπανιο πριν λιγο.Το θεμα ειναι να μην φτασει ο ιος στη συγκεκριμενη γυναικα.Αλλα αυτο ακριβως θα γινει αν χαλαρωσει η κοινωνια και ξεχυθουν οι μη ευπαθεις ομαδες εξω για να παρει μπρος η οικονομια οπως εχεις πει πολλες φορες.


Εγραψα πως καποιοι θα κολλησουν απο τις νοσοκομες κι αυτο δεν γλυτωνεται. Ειναι ομως προτιμοτερο απο το να ψωνιζουν σε σουπερμαρκετς και λαικες αγορες, ποσο μαλλον να πηγαινουν σε καφενεια για ταβλακι.

.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28805
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: ΤΑ «ΕΜΒΟΛΙΑ»-FRANKENSTEIN ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 21 Νοέμ 2020, 12:17

Αρίστος έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 12:15
GoBack έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 12:14
Αρίστος έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 12:11
Τη γυναικα που φροντιζει τη μανα μου την εχω υποχρεωσει παντως να κανει μπανιο με το που μπαινει σπιτι. Αν αυτο ειναι φαουλ μου το εξηγειτε.

.
Φαουλ ειναι να νομιζεις οτι αν πιασει κοβιντ η γυναικα θα γλιτωσει η μανα σου επειδη η αλλη εκανε ζεστο μπανιο πριν λιγο.Το θεμα ειναι να μην φτασει ο ιος στη συγκεκριμενη γυναικα.Αλλα αυτο ακριβως θα γινει αν χαλαρωσει η κοινωνια και ξεχυθουν οι μη ευπαθεις ομαδες εξω για να παρει μπρος η οικονομια οπως εχεις πει πολλες φορες.


Εγραψα πως καποιοι θα κολλησουν απο τις νοσοκομες κι αυτο δεν γλυτωνεται. Ειναι ομως προτιμοτερο απο το να ψωνιζουν σε σουπερμαρκετς και λαικες αγορες, ποσο μαλλον να πηγαινουν σε καφενεια για ταβλακι.

.
Χρειαζονται νοσοκομες οσοι πανε στα καφενεια για ταβλακι;Τι αλλο θα μαθουμε σημερα :lol:
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών