Παπαευαγγέλου: O εγκλεισμός λόγω Μήδειας θ' αυξήσει τα κρούσματα.

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 08 Ιαν 2021, 14:51

Re: Παπαευαγγέλου: O εγκλεισμός λόγω Μήδειας θ' αυξήσει τα κρούσματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο » 13 Φεβ 2021, 23:11

ST48410 έγραψε:
13 Φεβ 2021, 23:05
Γκουερινο έγραψε:
13 Φεβ 2021, 22:45
Ειδαμε τι καταφεραν οι ευφυείς λαοι με τους άξιους πολιτικούς

Ανθελληνική πλυση εγκεφάλου σας εχουν κάνει
Δεν ξέρω για ποιους λες. Πάντως ο Τράμπ και ο Μπόρις έρχονται σαν κτυπητά παραδείγματα επιπολαιότητας που κόστισε χαρακτηριστικά στις χώρες τους, στο συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε. Και πιάνοντας και μια λίστα του forbes (την πρώτη με μια επιπόλαιη αναζήτηση), οι πρώτοι πρώτοι δεν τα πήγαν άσχημα:

Ranking Country Average IQ
1 Singapore 107.1
2 China 105.8
3 Hong Kong 105.7
4 South Korea 104.6
4 Taiwan 104.6
6 Japan 104.2

Μιλώντας σοβαρά θα έλεγα ότι η κριτική προς τον Αρίστο έχει να κάνει με το ότι βοήθησε και αυτός την καλλιέργεια κλίματος δυσπιστίας που είχε ως πρακτική συνέπεια την ανυπακοή και τη μη τήρηση των όποιων μέτρων. Όταν λοιπόν αγαπητέ έχεις ένα τόσο σύνθετο πρόβλημα και ο καθένας κάνει ό,τι του καπνίσει, τότε δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις.
Ή για να το πω και διαφορετικά. Ακόμα και αν τα μέτρα που πάρθηκαν ήταν στραβά και κουτσά, μια πιο συνεπής στάση από μέρους των πολιτών θα είχε περιορίσει τη ζημιά. Βαρέθηκα να βλέπω διαδηλώσεις στο κέντρο το τελευταίο δεκαήμερο, έτσι για να πούμε και κάτι χειροπιαστό.
Κατσε ρε συ φιλε μου
Συγκρινεις την Ελλάδα με χωρες της απω Ανατολής και οχι με ευρωπαϊκές;

Οσον αφορα την Ελλάδα,ισως ειναι και η μοναδικη χωρα που δεν εχει γινει μεγαλη συγκέντρωση αρνητων στο δυτικο κοσμο

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14994
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Παπαευαγγέλου: O εγκλεισμός λόγω Μήδειας θ' αυξήσει τα κρούσματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 13 Φεβ 2021, 23:15

ST48410 έγραψε:
13 Φεβ 2021, 23:08
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
13 Φεβ 2021, 23:02
.

Τελικά είναι χειρότερα η καλύτερα μέσα στό σπιτι.....

Δέν βλέπω καί να συμφωνούν οι Σοφοί τής Φυλής.....
Προφανώς είναι καλύτερα όταν κανένα μέλος της οικογένειας δεν φέρει τον ιό. Όταν υπάρχει τόσο μεγάλη διασπορά είναι πολύ πιθανό κάποιος να έχει ήδη κολλήσει και ο συγχρωτισμός για μεγάλο χρονικό διάστημα να μεταδώσει τον ιό από έναν σε όλα τα υπόλοιπα μέλη. Αυτό νομίζω λένε και δεν είναι παράλογο. Είμαστε πλέον σε μία φάση μεταξύ Σκύλλας και Χάρυβδης και δεν υπάρχει ιδανική λύση να προταθεί.
:o
Νομίζω ότι είσαι σε φάση προεδρου Εδεσσαικού
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Παπαευαγγέλου: O εγκλεισμός λόγω Μήδειας θ' αυξήσει τα κρούσματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Φεβ 2021, 23:17

nostromos έγραψε:
13 Φεβ 2021, 23:11
ο συγχρωτισμός για μεγάλο χρονικό διάστημα θεωρειται ντε φακτο σε οικογενειες οσο εχεις λοκνταουν ... εκτος και αν διαλυσουμε τα σπιτια και ο καθενας ζει μονος του
Ναι, το ίδιο λέω και εγώ. Στην παρούσα φάση έχεις να διαλέξεις μεταξύ μίας κακής λύσης (όπου οι κλεισμένοι στα σπίτια κολλάνε από το ήδη άρρωστο μέλος της οικογένειας) και μίας χειρότερης (όπου μας αφήνουν ελεύθερους και γίνεται του Μπέργκαμο).

Αφού το βλέπετε. Υποτίθεται είχαμε lockdown εδώ και εβδομάδες και το μποτιλιάρισμα στους δρόμους της Αθήνας ήταν χωρίς προηγούμενο. Τι συζητάμε; Πήραν και πάλι ένα μέτρο από εκείνα που μπορούν να ελπίζουν ότι θα αστυνομεύσουν σε κάποιο βαθμό. Μας αρέσει να φερόμαστε σα ζώα και μας φέρονται με αυτόν τον τρόπο και οι κυβερνώντες.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14223
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Παπαευαγγέλου: O εγκλεισμός λόγω Μήδειας θ' αυξήσει τα κρούσματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 13 Φεβ 2021, 23:18

Όλο μαλακιες. Έδωσαν ονόματα οι Αμερικανοι στους τυφώνες, και δίνουμε και εμείς ονοματα στην κακοκαιρια Μελπομένη, την βροχουλα Καλυψώ και την καταιγίδα Μήδεια.
Μιλάμε για γελοιους με περικεφαλαιες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panos291 την 13 Φεβ 2021, 23:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Παπαευαγγέλου: O εγκλεισμός λόγω Μήδειας θ' αυξήσει τα κρούσματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Φεβ 2021, 23:18

Μπίστης έγραψε:
13 Φεβ 2021, 23:15
Νομίζω ότι είσαι σε φάση προεδρου Εδεσσαικού
Δες το παρακάτω ποστ. Αν δεν βγάλεις άκρη να το κοιτάξω :)

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Παπαευαγγέλου: O εγκλεισμός λόγω Μήδειας θ' αυξήσει τα κρούσματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Φεβ 2021, 23:19

panos291 έγραψε:
13 Φεβ 2021, 23:18
Όλο μαλακιες. Έδωσαν ονόματα οι Αμερικανοι στους τυφώνες, και δίνουμε ονοματα στην κακοκαιρια Μελπομένη, την βροχουλα Καλυψώ και την καταιγίδα Μήδεια.
Μιλάμε για γελοιους με περικεφαλαιες.
+1. Έχει ασκηθεί εντονότατη κριτική για τη συγκεκριμένη μόδα των τελευταίων χρόνων αλλά "πουλάει" από ότι φαίνεται.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24079
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Παπαευαγγέλου: O εγκλεισμός λόγω Μήδειας θ' αυξήσει τα κρούσματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 13 Φεβ 2021, 23:24

ST48410 έγραψε:
13 Φεβ 2021, 23:17
nostromos έγραψε:
13 Φεβ 2021, 23:11
ο συγχρωτισμός για μεγάλο χρονικό διάστημα θεωρειται ντε φακτο σε οικογενειες οσο εχεις λοκνταουν ... εκτος και αν διαλυσουμε τα σπιτια και ο καθενας ζει μονος του
Ναι, το ίδιο λέω και εγώ. Στην παρούσα φάση έχεις να διαλέξεις μεταξύ μίας κακής λύσης (όπου οι κλεισμένοι στα σπίτια κολλάνε από το ήδη άρρωστο μέλος της οικογένειας) και μίας χειρότερης (όπου μας αφήνουν ελεύθερους και γίνεται του Μπέργκαμο).

Αφού το βλέπετε. Υποτίθεται είχαμε lockdown εδώ και εβδομάδες και το μποτιλιάρισμα στους δρόμους της Αθήνας ήταν χωρίς προηγούμενο. Τι συζητάμε; Πήραν και πάλι ένα μέτρο από εκείνα που μπορούν να ελπίζουν ότι θα αστυνομεύσουν σε κάποιο βαθμό. Μας αρέσει να φερόμαστε σα ζώα και μας φέρονται με αυτόν τον τρόπο και οι κυβερνώντες.
εμενα μου φανηκε οτι εψαχνε να βρει δικαιολογια για πιθανη αυξηση των κρουσματων ... ας το πει ευθεως οτι ειναι αναποφευκτη ... δεν χρειαζεται να μπερδευει τον κοσμο
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8219
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Παπαευαγγέλου: O εγκλεισμός λόγω Μήδειας θ' αυξήσει τα κρούσματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 13 Φεβ 2021, 23:27

nostromos έγραψε:
13 Φεβ 2021, 23:11
ST48410 έγραψε:
13 Φεβ 2021, 23:08
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
13 Φεβ 2021, 23:02
.

Τελικά είναι χειρότερα η καλύτερα μέσα στό σπιτι.....

Δέν βλέπω καί να συμφωνούν οι Σοφοί τής Φυλής.....
Προφανώς είναι καλύτερα όταν κανένα μέλος της οικογένειας δεν φέρει τον ιό. Όταν υπάρχει τόσο μεγάλη διασπορά είναι πολύ πιθανό κάποιος να έχει ήδη κολλήσει και ο συγχρωτισμός για μεγάλο χρονικό διάστημα να μεταδώσει τον ιό από έναν σε όλα τα υπόλοιπα μέλη. Αυτό νομίζω λένε και δεν είναι παράλογο. Είμαστε πλέον σε μία φάση μεταξύ Σκύλλας και Χάρυβδης και δεν υπάρχει ιδανική λύση να προταθεί.
ο συγχρωτισμός για μεγάλο χρονικό διάστημα θεωρειται ντε φακτο σε οικογενειες οσο εχεις λοκνταουν ... εκτος και αν διαλυσουμε τα σπιτια και ο καθενας ζει μονος του

.

Μετά θα πούνε όμως ότι ο ιός είναι αυτοδημιούργητος καί αυτοκόλλητος..... :p2:

Πιάνεται πουθενά ο Ελληνας ;;; ....πού έλεγε κι ο ΧαρρυΚλύνιος ..... :102:

Τι θα δούμε ακόμα.....ωιμέ..... :e040:

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6790
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Παπαευαγγέλου: O εγκλεισμός λόγω Μήδειας θ' αυξήσει τα κρούσματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 13 Φεβ 2021, 23:28

ST48410 έγραψε:
13 Φεβ 2021, 23:17
nostromos έγραψε:
13 Φεβ 2021, 23:11
ο συγχρωτισμός για μεγάλο χρονικό διάστημα θεωρειται ντε φακτο σε οικογενειες οσο εχεις λοκνταουν ... εκτος και αν διαλυσουμε τα σπιτια και ο καθενας ζει μονος του
Ναι, το ίδιο λέω και εγώ. Στην παρούσα φάση έχεις να διαλέξεις μεταξύ μίας κακής λύσης (όπου οι κλεισμένοι στα σπίτια κολλάνε από το ήδη άρρωστο μέλος της οικογένειας) και μίας χειρότερης (όπου μας αφήνουν ελεύθερους και γίνεται του Μπέργκαμο).

Αφού το βλέπετε. Υποτίθεται είχαμε lockdown εδώ και εβδομάδες και το μποτιλιάρισμα στους δρόμους της Αθήνας ήταν χωρίς προηγούμενο. Τι συζητάμε; Πήραν και πάλι ένα μέτρο από εκείνα που μπορούν να ελπίζουν ότι θα αστυνομεύσουν σε κάποιο βαθμό. Μας αρέσει να φερόμαστε σα ζώα και μας φέρονται με αυτόν τον τρόπο και οι κυβερνώντες.
Λογικό να έχει κίνηση Η πλειοψηφία του κόσμου συνεχίζει να δουλεύει Ούτε το ένα τρίτο δεν είναι σε αναστολή η τηλεεργασια Κάπου το διάβασα αυτό σήμερα
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Παπαευαγγέλου: O εγκλεισμός λόγω Μήδειας θ' αυξήσει τα κρούσματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Φεβ 2021, 23:29

nostromos έγραψε:
13 Φεβ 2021, 23:24
εμενα μου φανηκε οτι εψαχνε να βρει δικαιολογια για πιθανη αυξηση των κρουσματων ... ας το πει ευθεως οτι ειναι αναποφευκτη ... δεν χρειαζεται να μπερδευει τον κοσμο
Δεν ξέρω, μπορεί. Εγώ βλέπω να λένε ότι οι κλίνες πάλι γεμίζουν και ότι αυξάνεται το φορτίο στα λύματα. Αυτά δεν είναι καλά σημάδια.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14994
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Παπαευαγγέλου: O εγκλεισμός λόγω Μήδειας θ' αυξήσει τα κρούσματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 13 Φεβ 2021, 23:31

Έτσι αναμένεται μια περαιτέρω άυξηση των κρουσμάτων τις ημέρες που αναγκαστικά θα χρειαστεί να παραμείνουμε στο σπίτι."

:blm:

Αποθέωση του ορθολογισμού.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Παπαευαγγέλου: O εγκλεισμός λόγω Μήδειας θ' αυξήσει τα κρούσματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Φεβ 2021, 23:34

hades έγραψε:
13 Φεβ 2021, 23:28
Λογικό να έχει κίνηση Η πλειοψηφία του κόσμου συνεχίζει να δουλεύει Ούτε το ένα τρίτο δεν είναι σε αναστολή η τηλεεργασια Κάπου το διάβασα αυτό σήμερα
Θα διαφωνήσω λίγο. Δεν είναι λογικό με τέτοια πανδημία να κυκλοφορεί τόσος κόσμος στους δρόμους. Το μεγαλύτερο super market της περιοχής λαμβάνει παραγγελίες και στα φέρνει σπίτι. Αν πας απέξω θα δεις ουρές δεκάδων ατόμων. Κάθε που ανακοινώνεται ένα νέο μέτρο τρέχουν όλοι να προλάβουν να ψωνίσουν δίχως αύριο. Νομίζω ότι είναι μια κάπως αψυχολόγητη αντίδραση παρά μια εύλογη ανάγκη.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24079
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Παπαευαγγέλου: O εγκλεισμός λόγω Μήδειας θ' αυξήσει τα κρούσματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 13 Φεβ 2021, 23:35

ST48410 έγραψε:
13 Φεβ 2021, 23:29
nostromos έγραψε:
13 Φεβ 2021, 23:24
εμενα μου φανηκε οτι εψαχνε να βρει δικαιολογια για πιθανη αυξηση των κρουσματων ... ας το πει ευθεως οτι ειναι αναποφευκτη ... δεν χρειαζεται να μπερδευει τον κοσμο
Δεν ξέρω, μπορεί. Εγώ βλέπω να λένε ότι οι κλίνες πάλι γεμίζουν και ότι αυξάνεται το φορτίο στα λύματα. Αυτά δεν είναι καλά σημάδια.
δεν ξερω κατα ποσο μπορουμε να το αποφυγουμε ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Παπαευαγγέλου: O εγκλεισμός λόγω Μήδειας θ' αυξήσει τα κρούσματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Φεβ 2021, 23:38

Μπίστης έγραψε:
13 Φεβ 2021, 23:31
Έτσι αναμένεται μια περαιτέρω άυξηση των κρουσμάτων τις ημέρες που αναγκαστικά θα χρειαστεί να παραμείνουμε στο σπίτι."

:blm:

Αποθέωση του ορθολογισμού.
Εγώ το βλέπω σαν τα απόνερα ενός φαινομένου που βρίσκεται σε εξέλιξη. Πρόσεξε. Δεν σου λέει ότι για όσο θα παραμένετε στο σπίτι θα συνεχίζεις να έχεις αύξηση. Μιλάει για το πρώτο διάστημα. Δηλαδή μέσα στο σπίτι μπορείς να μεταδόσεις κατ΄ανώτερο σε άλλα 4-5 άτομα που κι εκείνα μετά εφόσον μείνουν μέσα δεν θα το περάσουν σε τρίτους. Και άρα μετά από 10-15 μέρες η μετάδοση ανακόπτεται. Στο σχολείο, στο κατάστημα ή στο λεωφορείο μπορείς να το μεταδόσεις σε περισσότερους κι εκείνοι με τη σειρά τους σε άλλους.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16458
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Παπαευαγγέλου: O εγκλεισμός λόγω Μήδειας θ' αυξήσει τα κρούσματα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 13 Φεβ 2021, 23:40

Αρίστος έγραψε:
13 Φεβ 2021, 21:11
οταν ικανο ποσοστο του πληθυσμου μετα απο 12 μηνες εχει αποκτησει ανοσια αγελης...
τι λες παλι ρε σκιτζή?
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών