Είμαι θετικός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41103
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Αύγ 2023, 22:12

Otto Weininger έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:50
hellegennes έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:31
Otto Weininger έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:29


Μπράβο που άλλαξες το λινκ, βάλε τώρα το σημείο που λέει για αντιβίωση μα γελάσουμε.
Βάλε εσύ το σημείο που λέει "μόνο παρακεταμόλη και μέτρηση οξυγόνου" αλλιώς πες ότι έκανες λάθος και πάρε πίσω όσες βλακείες έγραψες για άσχετους ημιμαθείς και τους λοιπούς εκνευρισμούς σου.
Όλα αυτά που λέει ότι ΔΕΝ πρέπει να χορηγούνται ένα σωρό γιατροί τα έγραφαν αβέρτα.
Αλήθεια, έχεις φτάσει σε τέτοιο σημείο αλαζονείας και ανεντιμότητας; Βλέπεις ότι δεν ισχύει αυτό που γράφεις και προσπαθείς να βρεις να πιαστείς από όπου μπορείς;

Είπες ή δεν είπες ότι η σύσταση σε Ευρώπη και Αμερική ήταν μόνο παρακεταμόλη και μέτρηση οξυγόνου; Έφερα ή δεν έφερα τις επίσημες οδηγίες που σε διαψεύδουν;

Σύνελθε, μαν. Η υπεροψία σου έχει χτυπήσει ταβάνι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41103
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Αύγ 2023, 22:17

Cecily Anne έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:52
hellegennes έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:38
Cecily Anne έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:33


Ξαναλέω θενε Ματσούκι στην κωλαρα και κρέμασμα στην πλατεία για παραδειγματισμό!

Επισης, στο υπογράφω ότι δεν έπαιρναν πτυχίο βιολογικού, φαρμακευτικής, χημικού, τι άλλο ιατρικών εργαστηρίων ξερω'γω αν έδιναν απάντηση θετική στα προληπαντιβιοτικά. Μέχρι και οι καθαρίστριες των δεξαμενών σε φαρμακοβιομηχανία έχουν εκπαιδευτεί στα χημικά (ίδιοι μηχανισμοί κατ'αναλογια).
Συγγνώμη, αλλά η προληπτική αντιβίωση δεν είναι στάνταρ πρακτική σε κάποιες περιπτώσεις, όπως σε κάποιους τύπους χειρουργείου;
Τώρα αλήθεια μου έδωσες παράδειγμα αντιβίωσης με χειρουργείο που σε έχουν ανοιχτό ?
Μα εσύ είπες ότι η προληπτική αντιβίωση είναι έγκλημα, τελεία. Δεν είπες ότι είναι μια πρακτική που έχει πεδίο εφαρμογής που κακώς κάποιοι το τεντώνουν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30216
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 23 Αύγ 2023, 23:25

hellegennes έγραψε:
23 Αύγ 2023, 22:12
Otto Weininger έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:50
hellegennes έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:31


Βάλε εσύ το σημείο που λέει "μόνο παρακεταμόλη και μέτρηση οξυγόνου" αλλιώς πες ότι έκανες λάθος και πάρε πίσω όσες βλακείες έγραψες για άσχετους ημιμαθείς και τους λοιπούς εκνευρισμούς σου.
Όλα αυτά που λέει ότι ΔΕΝ πρέπει να χορηγούνται ένα σωρό γιατροί τα έγραφαν αβέρτα.
Αλήθεια, έχεις φτάσει σε τέτοιο σημείο αλαζονείας και ανεντιμότητας; Βλέπεις ότι δεν ισχύει αυτό που γράφεις και προσπαθείς να βρεις να πιαστείς από όπου μπορείς;

Είπες ή δεν είπες ότι η σύσταση σε Ευρώπη και Αμερική ήταν μόνο παρακεταμόλη και μέτρηση οξυγόνου; Έφερα ή δεν έφερα τις επίσημες οδηγίες που σε διαψεύδουν;

Σύνελθε, μαν. Η υπεροψία σου έχει χτυπήσει ταβάνι.
Ρε είσαι παλαβός ή θες να μας τρελάνεις; Τι δεν ισχύει;
Σου έβαλα την επίσημη οδηγία στην Ελλάδα. Θες και από άλλες χώρες;

Επίσης βάλε μας το σημείο που λέει για τα αντιβιοτικά του CDC ετσι για να δούμε κάτι.

Που θα μου πεις για υπεροψία. Προσπαθείς να κάνεις διάλογο για κάτι που δεν γνωρίζεις με μένα που το έχω διδαχτεί από 100 μεριες.

Για να μην σχολιάσω ότι κάνεις κοπτοραπτικη στις απαντήσεις και λες αλλά αντί άλλων.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41103
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Αύγ 2023, 23:31

Otto Weininger έγραψε:
23 Αύγ 2023, 23:25
hellegennes έγραψε:
23 Αύγ 2023, 22:12
Otto Weininger έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:50


Όλα αυτά που λέει ότι ΔΕΝ πρέπει να χορηγούνται ένα σωρό γιατροί τα έγραφαν αβέρτα.
Αλήθεια, έχεις φτάσει σε τέτοιο σημείο αλαζονείας και ανεντιμότητας; Βλέπεις ότι δεν ισχύει αυτό που γράφεις και προσπαθείς να βρεις να πιαστείς από όπου μπορείς;

Είπες ή δεν είπες ότι η σύσταση σε Ευρώπη και Αμερική ήταν μόνο παρακεταμόλη και μέτρηση οξυγόνου; Έφερα ή δεν έφερα τις επίσημες οδηγίες που σε διαψεύδουν;

Σύνελθε, μαν. Η υπεροψία σου έχει χτυπήσει ταβάνι.
Ρε είσαι παλαβός ή θες να μας τρελάνεις; Τι δεν ισχύει;
Σου έβαλα την επίσημη οδηγία στην Ελλάδα. Θες και από άλλες χώρες;
Θα σε ξαναρωτήσω και ελπίζω να τιμήσεις την αξιοπρέπειά σου:

Είπες ή δεν είπες ότι η σύσταση σε Ευρώπη και Αμερική ήταν μόνο παρακεταμόλη και μέτρηση οξυγόνου; Έφερα ή δεν έφερα τις επίσημες οδηγίες που σε διαψεύδουν;

Αυτές είναι ερωτήσεις που παίρνουν ναι/όχι σαν απάντηση, τίποτα άλλο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30216
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 23 Αύγ 2023, 23:36

hellegennes έγραψε:
23 Αύγ 2023, 23:31
Otto Weininger έγραψε:
23 Αύγ 2023, 23:25
hellegennes έγραψε:
23 Αύγ 2023, 22:12


Αλήθεια, έχεις φτάσει σε τέτοιο σημείο αλαζονείας και ανεντιμότητας; Βλέπεις ότι δεν ισχύει αυτό που γράφεις και προσπαθείς να βρεις να πιαστείς από όπου μπορείς;

Είπες ή δεν είπες ότι η σύσταση σε Ευρώπη και Αμερική ήταν μόνο παρακεταμόλη και μέτρηση οξυγόνου; Έφερα ή δεν έφερα τις επίσημες οδηγίες που σε διαψεύδουν;

Σύνελθε, μαν. Η υπεροψία σου έχει χτυπήσει ταβάνι.
Ρε είσαι παλαβός ή θες να μας τρελάνεις; Τι δεν ισχύει;
Σου έβαλα την επίσημη οδηγία στην Ελλάδα. Θες και από άλλες χώρες;
Θα σε ξαναρωτήσω και ελπίζω να τιμήσεις την αξιοπρέπειά σου:

Είπες ή δεν είπες ότι η σύσταση σε Ευρώπη και Αμερική ήταν μόνο παρακεταμόλη και μέτρηση οξυγόνου; Έφερα ή δεν έφερα τις επίσημες οδηγίες που σε διαψεύδουν;

Αυτές είναι ερωτήσεις που παίρνουν ναι/όχι σαν απάντηση, τίποτα άλλο.
Όχι δεν τις έφερες. Βάλε μου που λέει για τα αντιβιοτικά. Γι'αυτό ξεκίνησε.

Εκτός και αν θεωρείς διάψευση ότι δεν ανέφερα ότι μπορεί να πάρει και σιροπακι αντιβηχικο ή αντί παρακεταμολης να πάρει ιβουπροφαινη (που και πάλι ως εξαίρεση). Αν εννοείς αυτό, είσαι σε νέα λεβελ απελπισίας.
Εγώ δεν είμαι foscilis να κάνετε διαγωνισμό ποιος γκουγκλαρει πιο γρήγορα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41103
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Αύγ 2023, 23:57

Εντάξει, συζήτηση τέλος. Είπες επί λέξει:
Otto Weininger έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:06
Λες μαλακιες διότι η οδηγία σε Αμερική και Ευρώπη για μη νοσηλευομενους ασθενείς, ανεξαρτήτου ηλικίας, κατηγορίας κλπ, ήταν μόνο μέτρηση οξυγόνου και παρακεταμολη σε περίπτωση υψηλού πυρετού.
Ο NIH (National Institutes of Health), που είναι ο αρμόδιος αμερικανικός φορέας, λέει:
Symptom management should be initiated for all nonhospitalized adults with mild to moderate COVID-19. For adults who are at high risk of progression to severe disease, several antiviral therapeutic options are available to reduce the risk of hospitalization or death.
Και πιο συγκεκριμένα:
Ritonavir-boosted nirmatrelvir (Paxlovid)
Remdesivir
Molnupiravir
Έχεις γίνει το ίδιο με τον σαλτιμπάγκο που θαυμάζεις, τον Άδωνη. Δεν έχεις πλέον την ελάχιστη αξιοπρέπεια να πάρεις πίσω ό,τι έγραψες γιατί νομίζεις ότι είσαι ο μόνος που κατέχει την απόκρυφη αλήθεια για το πώς λειτουργούν τα αντιβιοτικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12595
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 23 Αύγ 2023, 23:58

Otto Weininger έγραψε:
23 Αύγ 2023, 15:55
hellegennes έγραψε:
23 Αύγ 2023, 15:24

Το να λέει κάποιος φαρμακοποιός ότι χιλιάδες και εκατοντάδες χιλιάδες γιατροί το κάνουν γιατί είναι άσχετοι από φαρμακολογία είναι πολύ χειρότερο από το να εξηγώ εγώ σε έναν φαρμακοποιό τον λόγο που το κάνουν (άσχετα αν έχουν δίκιο ή όχι).

Και ναι, αν ο φαρμακοποιός πιστεύει ότι εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι που σπούδασαν 15 χρόνια και εξασκούν την ιατρική το κάνουν αυτό γιατί δεν ξέρουν τι τους γίνεται, οφείλω να τον διορθώσω εγώ και εσύ και ο οποιοσδήποτε και να του πούμε ότι, όχι, φίλε, το κάνουν για προληπτικούς λόγους, όχι επειδή είναι... άσχετοι.
Θέλεις να σου πω πόσα πράγματα κάνουν εκατοντάδες χιλιάδες γιατροί που είναι μαλακιες και εσύ δεν έχεις ιδέα;
Πόσες μαλακιες γράφουν σε συνταγές, τι ηλίθιους επικίνδυνους συνδυασμούς φαρμάκων γράφουν, τι γελοίες οδηγίες δίνουν ακόμα και για φάρμακα που είναι άμεσα σχετικά με την ειδικότητα τους;

Γιατροί που εν έτει 2023 συνεχίζουν σε ποσοστό 99% να γράφουν αντιτετανικο ορό σε κάθε τραύμα και μάλιστα μόνον του.

Άκου να μάθεις μερικά πράγματα, γιατί καλό το googlαρισμα αλλά με ρεγουλα.

Οι γιατροί στα 6 χρόνια αρχικών σπουδών, έχουν ένα (1) μάθημα που αφορά τα φάρμακα, την φαρμακολογία και αυτό λειψό. Στην ειδικότητα μετά, σε ο,τι αφορά τα φάρμακα, μαθαίνουν πρωτόκολλα.

Ένας φαρμακοποιός στα 5 χρόνια σπουδών του, έχει κάνει Φαρμακολογία, Φαρμακοθεραπεία, Φαρμακοκινητικη, Φαρμακοδυναμικη, 2 Φαρμακευτικές χημείες, μια ανάλυση φαρμάκων και μια τεράστια τοξικολογία. Σύνολο 7 + την τοξικολογία.

Εγώ λοιπόν, πέρα από αυτά έχω και 3 post graduate certificates φαρμακολογιας πλέον, ένα εξ αυτών στη ορθή χρήση αντιβιοτικών, πέρα από ένα σωρό σεμινάρια.

Συν την κλινική φαρμακολογία, συν ότι άλλο κάνω.

Εμένα λοιπόν δεν θα με διορθώνεις σε θέματα φαρμάκων. Ούτε με εντυπωσιάζει όπως εσένα η λέξη γιατρός γενικά και αόριστα.

Οπως λοιπόν εγώ δεν είμαι σε θέση να κάνω διαγνώσεις επειδή έκανα Παθολογία και Μικροβιολογία πχ (αμφότερες 12credits) έτσι με την σειρά μου δεν δέχομαι από γιατρούς διορθώσεις σε φάρμακα (εκτός από συμβουλές/ενημερώσεις σε πολύ συγκεκριμένες κατηγορίες και εκεί όχι γιατί δεν ξέρω τι κάνουν και πως, αλλά γιατί απαιτούν στενή παρακολούθηση και δεν τα έχω στο φαρμακείο).

Πόσο μάλλον να δέχομαι διορθώσεις από σένα και τον κάθε ένα σαν εσένα, που δεν έχει την παραμικρή ιδέα και αλλά googλαρει και πουλάει πρόλογο.
Κάνε τουμπεκί και μάθε μπαλιτσα :lol:
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30216
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Αύγ 2023, 00:08

hellegennes έγραψε:
23 Αύγ 2023, 23:57
Εντάξει, συζήτηση τέλος. Είπες επί λέξει:
Otto Weininger έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:06
Λες μαλακιες διότι η οδηγία σε Αμερική και Ευρώπη για μη νοσηλευομενους ασθενείς, ανεξαρτήτου ηλικίας, κατηγορίας κλπ, ήταν μόνο μέτρηση οξυγόνου και παρακεταμολη σε περίπτωση υψηλού πυρετού.
Ο NIH (National Institutes of Health), που είναι ο αρμόδιος αμερικανικός φορέας, λέει:
Symptom management should be initiated for all nonhospitalized adults with mild to moderate COVID-19. For adults who are at high risk of progression to severe disease, several antiviral therapeutic options are available to reduce the risk of hospitalization or death.
Και πιο συγκεκριμένα:
Ritonavir-boosted nirmatrelvir (Paxlovid)
Remdesivir
Molnupiravir
Έχεις γίνει το ίδιο με τον σαλτιμπάγκο που θαυμάζεις, τον Άδωνη. Δεν έχεις πλέον την ελάχιστη αξιοπρέπεια να πάρεις πίσω ό,τι έγραψες γιατί νομίζεις ότι είσαι ο μόνος που κατέχει την απόκρυφη αλήθεια για το πώς λειτουργούν τα αντιβιοτικά.
1. Αναφέρεις το Paxlovid. Άρα μιλάς για πρωτόκολλο αναθεωρημένο και πολύ μετά από τότε που σου λέω εγω. Το πρωτόκολλο του ΚΕΕΛΠΝΟ που σου έβαλα ήταν στην ίδια γραμμή με CDC τότε και απαγόρευε ρητά την χρήση αντιβιοτικών. Γι'αυτό σου είπα "ήταν".

2. Δεν υπάρχει ούτε ένα αντιβιοτικό σε αυτά που έβαλες και δεν θα μπορούσε να υπάρξει.

3. Απέδειξες ότι είσαι ημιμαθής άσχετος ξερόλας που δεν καταλαβαίνεις καν τι βάζεις.

Και όχι δεν είμαι ο μόνος που γνωρίζει για τα αντιβιοτικά.
Είπα ότι εγώ γνωρίζω και εσύ όχι.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41103
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Αύγ 2023, 00:34

Γνωρίζω ό,τι και εσύ για το πότε απαιτείται η χρήση αντιβιοτικών, δεν είναι καμμιά τρομερή γνώση. Η διαφορά μας είναι ότι εσύ προσβάλλεις εκατοντάδες χιλιάδες επαγγελματίες που έχουν σπουδάσει πολύ περισσότερο από σένα και κουράρουν στ' αλήθεια ασθενείς και είναι υπεύθυνοι γι' αυτούς, λέγοντας ότι οι επιλογές τους είναι απότοκος ασχετοσύνης.

Κατά τα άλλα προσβάλλεσαι εσύ που έχει γνώμη μη φαρμακοποιός για φάρμακα. Γι' αυτό λέω ότι υπέρμετρα υπερφίαλος. Δεν έκανες καν τον κόπο να δεις αν ισχύει αυτό που είπες για τις οδηγίες. Ακόμη και τώρα προσπαθείς να συνάγεις ποια ήταν η αρχική οδηγία, ενώ είναι πολύ απλό να μπεις να δεις το ιστορικό της σελίδας.

Όσο για τις επίσημες οδηγίες, επειδή πραγματικά τρώγεσαι να το φτάσουμε ως το τέλος, ο ΠΟΥ πρότεινε την προληπτική αντιβίωση σε συγκεκριμένες ομάδες. Θυμήσου τι έγραψες, ότι αυτές ήταν οδηγίες ανεξαρτήτως ηλικίας, κτλ. Ιδού η οδηγία του ΠΟΥ:

Consider in older people, particularly those in LTCFs, and children < 5 years of age, to provide empiric antibiotic treatment for possible pneumonia. As these patients are not hospitalized, treatment with Access antibiotics (such as co-amoxicillin) is adequate, instead of broad-spectrum antibiotics.

Αυτή η οδηγία είναι δημοσιευμένη στις 25 Ιανουαρίου 2021:

https://apps.who.int/iris/bitstream/han ... .1-eng.pdf
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30216
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Αύγ 2023, 00:50

hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2023, 00:34
Γνωρίζω ό,τι και εσύ για το πότε απαιτείται η χρήση αντιβιοτικών, δεν είναι καμμιά τρομερή γνώση. Η διαφορά μας είναι ότι εσύ προσβάλλεις εκατοντάδες χιλιάδες επαγγελματίες που έχουν σπουδάσει πολύ περισσότερο από σένα και κουράρουν στ' αλήθεια ασθενείς και είναι υπεύθυνοι γι' αυτούς, λέγοντας ότι οι επιλογές τους είναι απότοκος ασχετοσύνης.

Κατά τα άλλα προσβάλλεσαι εσύ που έχει γνώμη μη φαρμακοποιός για φάρμακα. Γι' αυτό λέω ότι υπέρμετρα υπερφίαλος. Δεν έκανες καν τον κόπο να δεις αν ισχύει αυτό που είπες για τις οδηγίες. Ακόμη και τώρα προσπαθείς να συνάγεις ποια ήταν η αρχική οδηγία, ενώ είναι πολύ απλό να μπεις να δεις το ιστορικό της σελίδας.

Όσο για τις επίσημες οδηγίες, επειδή πραγματικά τρώγεσαι να το φτάσουμε ως το τέλος, ο ΠΟΥ πρότεινε την προληπτική αντιβίωση σε συγκεκριμένες ομάδες. Θυμήσου τι έγραψες, ότι αυτές ήταν οδηγίες ανεξαρτήτως ηλικίας, κτλ. Ιδού η οδηγία του ΠΟΥ:

Consider in older people, particularly those in LTCFs, and children < 5 years of age, to provide empiric antibiotic treatment for possible pneumonia. As these patients are not hospitalized, treatment with Access antibiotics (such as co-amoxicillin) is adequate, instead of broad-spectrum antibiotics.

Αυτή η οδηγία είναι δημοσιευμένη στις 25 Ιανουαρίου 2021:

https://apps.who.int/iris/bitstream/han ... .1-eng.pdf
1. Δεν έχουν σπουδάσει περισσότερο από μένα πάνω στα φάρμακα. Και ναι είναι άσχετοι σε μεγάλο βαθμό και έχω άπειρες συνταγές ΕΟΠΥΥ για να το δείξω. Όχι ότι θα το καταλαβαίνες αλλά λέμε.
Επίσης μπες απλά και δες τα προγράμματα σπουδών. Απλό είναι.

2. Δεν έγραψα ότι είναι η οδηγία. Σου έβαλα την οδηγία από τον ΕΟΔΥΥ. Με αυτές τις οδηγίες πορεύτηκαμε μέχρι να έρθει το paxlovid.
Ομοίως και σε Ιταλία, Γερμανία και Γαλλία. Πιθανότατα παντού βασικά μέσα στην Ευρώπη.



3. Γελοιε που έβαλες οδηγία που αποτέλεσε εξαίρεση και δεν ακολουθήθηκε καν στις ΗΠΑ εν τω συνόλω και αναφέρεται σε ανθρωπους μέσα σε Long-term Care Facility που ουσιαστικά είναι εκ των προτέρων σε high risk για πνευμονία και κάτω από συνεχές monitoring για να το συγκρίνεις με ανθρώπους που περνάνε covid στο σπίτι τους ή να δικαιλογησεις τότε σκιτζηδες που γράφουνε αβέρτα αντιβίωση προληπτική σε όλους και μάλιστα ούτε καν αυτή που αναφέρεται εδώ.
Αυτά συμβαίνουν όταν νομίζεις ότι το google είναι φίλος σου.
Νομίζεις ότι μπορείς να αναλύσεις ένα θέμα που στην πραγματική ζωή και χωρίς ίντερνετ δε θα στεκόσουν ούτε 1 λεπτό.

Κάτσε τώρα googlaρε κάνα μισάωρο να βρεις καινούργια μαλακία να βάλεις που δεν θα ξέρεις και τι λέει μάλιστα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41103
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Αύγ 2023, 01:04

Δεν έχεις καθόλου αξιοπρέπεια. Δεν υπάρχει ίχνος πράγματος που να έχεις πει σ' αυτό το νήμα και να μην το κατέστρεψα με μια απλή παράθεση. Επινοείς συνέχεια δικαιολογίες, όπως ο ήρωάς σου ο Άδωνης.

Πραγματικά, είναι θλιβερό. Ούτε την δύναμη να διαβάσεις δεν έχεις, τόσο σε έχει τυφλώσει η υπεροψία σου.

Μας έγραψες ότι η οδηγία ήταν μόνο παρακεταμόλη και μέτρηση οξυγόνου, για όλες τις ηλικίες, για όλες τις ομάδες, για όλες τις κατηγορίες.

Σου έφερα λίστες φαρμάκων από τον NIH, σου έφερα οδηγία του ΠΟΥ για αντιβιοτικά σε ηληκιωμένους και μωρά. Δεν έχεις καν την αξιοπρέπεια να πεις "ναι, είπα μαλακία, δεν ήταν παντού αυτή η οδηγία, δεν είναι για όλες τις ηλικίες, περιλαμβάνει ΚΑΙ αντιβίωση". Αντ' αυτού, γελοιοποίεσαι ολοένα και περισσότερο.

Τώρα το "particularly those in LTCF" το έχεις κάνει στο μυαλό σου "αποκλειστικά σε LTCF", το "κάτω των 5 ετών" το σνομπάρεις και φυσικά από την αρχή είπες συγκεκριμένα αποκλειστικά παρακεταμόλη και μέτρηση οξυγόνου σε όλους ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ. Τώρα ξαφνικά είναι "οδηγία που αποτέλεσε εξαίρεση". Μιλάμε για οδηγία του ΠΟΥ στο μεταξύ.

Ειλικρινά, δεν ντρέπεσαι;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30216
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Αύγ 2023, 01:30

hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2023, 01:04
Δεν έχεις καθόλου αξιοπρέπεια. Δεν υπάρχει ίχνος πράγματος που να έχεις πει σ' αυτό το νήμα και να μην το κατέστρεψα με μια απλή παράθεση. Επινοείς συνέχεια δικαιολογίες, όπως ο ήρωάς σου ο Άδωνης.

Πραγματικά, είναι θλιβερό. Ούτε την δύναμη να διαβάσεις δεν έχεις, τόσο σε έχει τυφλώσει η υπεροψία σου.

Μας έγραψες ότι η οδηγία ήταν μόνο παρακεταμόλη και μέτρηση οξυγόνου, για όλες τις ηλικίες, για όλες τις ομάδες, για όλες τις κατηγορίες.

Σου έφερα λίστες φαρμάκων από τον NIH, σου έφερα οδηγία του ΠΟΥ για αντιβιοτικά σε ηληκιωμένους και μωρά. Δεν έχεις καν την αξιοπρέπεια να πεις "ναι, είπα μαλακία, δεν ήταν παντού αυτή η οδηγία, δεν είναι για όλες τις ηλικίες, περιλαμβάνει ΚΑΙ αντιβίωση". Αντ' αυτού, γελοιοποίεσαι ολοένα και περισσότερο.

Τώρα το "particularly those in LTCF" το έχεις κάνει στο μυαλό σου "αποκλειστικά σε LTCF", το "κάτω των 5 ετών" το σνομπάρεις και φυσικά από την αρχή είπες συγκεκριμένα αποκλειστικά παρακεταμόλη και μέτρηση οξυγόνου σε όλους ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ. Τώρα ξαφνικά είναι "οδηγία που αποτέλεσε εξαίρεση". Μιλάμε για οδηγία του ΠΟΥ στο μεταξύ.

Ειλικρινά, δεν ντρέπεσαι;
Πάμε για τελευταία φορά:


Εικόνα

Αυτή ήταν η οδηγία επίσημα μέχρι και το τέλος ουσιαστικά του 2022. Από το ΚΕΕΛΠΝΟ και την Πνευμονολογικη εταιρία.
Άρα προληπτικά αντιβίωση γιοκ σε ιώσεις.

Δεύτερη παράθεση που έβαλες ήταν με πρωτόκολλο αντιικών και κυρίως Paxlovid επειδή αυτό μπορούσε να το πάρει κάποιος μόνος στο σπίτι.
Το αν στις ΗΠΑ πήγαινε κλιμάκιο σε σπίτια και χορηγούσε remdesivir ώστε να το λάβουν χωρίς να καταγραφούν ως hospitalized είναι άσχετο με το θέμα μας.

Τρίτη παράθεση που έβαλες μιλάει για εξαιρέσεις και ανθρώπους με άμεσο κίνδυνο βακτηριακης λοίμωξης ακόμα και χωρίς covid, οπότε έδωσαν οδηγία εκεί να δίνουν αντιβίωση.
Και πρόσεξε: μιλάει για empiric και όχι για prophylaxis (οχι ότι περίμενα να ξέρεις την διαφορά) αλλά οκ, δε γαμεις.

Και όλα αυτά γιατί; Επειδή έγραψα ότι δεν δίνουμε ποτέ προληπτικά αντιβίωση και πετάχτηκες σαν την τσουτσου να με διορθώσεις ή επειδή σκαλωσες πάνω στην παρακεταμολη αντί γενικά και αόριστα αντιπυρετικό. Άντε σκάσε να πούμε και ακου τι σου λέω.

Αντιλαμβάνομαι ότι οι γνώσεις σου είναι μηδενικές αλλά δεν μπορώ να σε ανέχομαι για πολύ ώρα. Απευθύνεσαι σε κάποιον με πτυχία, με μεταπτυχιακό που τρέχει, με ένα σωρό μετεκπαίδευσεις και όλα αυτά πάνω στην Φαρμακοθεραπεία. Ταυτόχρονα παίρνανε από τα χέρια μου χιλιάδες συνταγές και είμαι σε θέση να ξέρω τι μαλακιες βλέπω.

Δεν δίνουμε ποτέ αντιβιωσεις προληπτικά σε ιώσεις με το σκεπτικό "μηπως και". Μου έμπλεξες εκεί χειρουργεία, τα έκανες σκατά και κάθομαι τώρα να εξηγώ τα αυτονόητα που διδάχτηκα και διδάσκομαι εδώ και 20 χρόνια, ενώ καθοδήγησα με ασφάλεια δεκάδες πελάτες με covid όταν οι γιατροί κόντρα στις οδηγίες τους γράφανε συνταγές τρελές.
Άντε παραπερα λέμε.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41103
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Αύγ 2023, 01:46

Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2023, 01:30
Άντε σκάσε να πούμε και ακου τι σου λέω.
Άκουσα τι μαλακίες είπες και σου παράθεσα την διάψευση. Είσαι στα όρια της ψύχωσης. Είπες ότι η οδηγία σε Αμερική και Ευρώπη ήταν μόνο παρεκαταμόλη και μέτρηση οξυγόνου και μάλιστα με ύφος χιλίων καρδιναλίων ότι δεν ξέρω εγώ τι λένε οι οδηγίες και λέω μαλακίες και σου έφερα επίσημες οδηγίες και από τον Αμερικανικό φορέα και από τον Παγκόσμιο που διαψεύδουν κατηγορηματικά αυτά που είπες.
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2023, 01:30
Και όλα αυτά γιατί; Επειδή έγραψα ότι δεν δίνουμε ποτέ προληπτικά αντιβίωση και πετάχτηκες σαν την τσουτσου να με διορθώσεις
Μπήκα να διορθώσω την υπερφίαλη παπαριά σου ότι οι γιατροί γράφουν αντιβιοτικά γιατί είναι άσχετοι, σημειώνοντας ότι, όταν το κάνουν αυτό, το κάνουν για προληπτικούς λόγους και πιο συγκεκριμένα είπα αυτό:
Τα αντιβιοτικά τα δίνουν προληπτικά σε ιώσεις που είναι δυνητικά επικίνδυνες για δευτερογενείς βακτηριακές λοιμώξεις για να τις προλάβουν στην αρχή τους.
Το οποίο είναι αυτό που ισχύει. Γι' αυτό το κάνουν και όχι γιατί δεν ξέρουν τι φάρμακο να δώσουν πότε και περιμένουν από εσένα να τους πεις, που δεν έχεις κληθεί ποτέ να θεραπεύσεις άτομο. Το αν κάνουν καλά ή όχι είναι δευτερεύον θέμα, σίγουρα πάντως δεν το κάνουν από ασχετοσύνη γιατί δεν ξέρουν την απόκρυφη γνώση ότι τα αντιβιοτικά είναι για βακτηριακές μολύνσεις και η αλόγιστη χρήση τους αυξάνει την αντιμικροβιακή αντίσταση.


Τέλος, όταν μου κάτι ο γιατρός μου που έρχεται σε αντίθεση με τον έμπορο φαρμάκων, νομίζω ότι θα ακούσω αυτό που μου λέει ο γιατρός μου και όχι ο έμπορος φαρμάκων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30216
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Αύγ 2023, 02:09

hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2023, 01:46
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2023, 01:30
Άντε σκάσε να πούμε και ακου τι σου λέω.
Άκουσα τι μαλακίες είπες και σου παράθεσα την διάψευση. Είσαι στα όρια της ψύχωσης. Είπες ότι η οδηγία σε Αμερική και Ευρώπη ήταν μόνο παρεκαταμόλη και μέτρηση οξυγόνου και μάλιστα με ύφος χιλίων καρδιναλίων ότι δεν ξέρω εγώ τι λένε οι οδηγίες και λέω μαλακίες και σου έφερα επίσημες οδηγίες και από τον Αμερικανικό φορέα και από τον Παγκόσμιο που διαψεύδουν κατηγορηματικά αυτά που είπες.
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2023, 01:30
Και όλα αυτά γιατί; Επειδή έγραψα ότι δεν δίνουμε ποτέ προληπτικά αντιβίωση και πετάχτηκες σαν την τσουτσου να με διορθώσεις
Μπήκα να διορθώσω την υπερφίαλη παπαριά σου ότι οι γιατροί γράφουν αντιβιοτικά γιατί είναι άσχετοι, σημειώνοντας ότι, όταν το κάνουν αυτό, το κάνουν για προληπτικούς λόγους και πιο συγκεκριμένα είπα αυτό:
Τα αντιβιοτικά τα δίνουν προληπτικά σε ιώσεις που είναι δυνητικά επικίνδυνες για δευτερογενείς βακτηριακές λοιμώξεις για να τις προλάβουν στην αρχή τους.
Το οποίο είναι αυτό που ισχύει. Γι' αυτό το κάνουν και όχι γιατί δεν ξέρουν τι φάρμακο να δώσουν πότε και περιμένουν από εσένα να τους πεις, που δεν έχεις κληθεί ποτέ να θεραπεύσεις άτομο. Το αν κάνουν καλά ή όχι είναι δευτερεύον θέμα, σίγουρα πάντως δεν το κάνουν από ασχετοσύνη γιατί δεν ξέρουν την απόκρυφη γνώση ότι τα αντιβιοτικά είναι για βακτηριακές μολύνσεις και η αλόγιστη χρήση τους αυξάνει την αντιμικροβιακή αντίσταση.


Τέλος, όταν μου κάτι ο γιατρός μου που έρχεται σε αντίθεση με τον έμπορο φαρμάκων, νομίζω ότι θα ακούσω αυτό που μου λέει ο γιατρός μου και όχι ο έμπορος φαρμάκων.
Δεν είμαι σε κανένα όριο ψύχωσης, όλες οι οδηγίες που παρέθεσες αλλά και αυτή που σου έβαλα μιλανε αποκλειστικά για χρήση αντιπυρετικων και μέτρησης οξυγόνου. Συμπτωματική θεραπεία αυτό σημαίνει. Άντε και κάνα αντιβηχικο (OTC φυσικά)
Τώρα γιατί επιμένεις να την αγνοείς δε ξέρω. Ίσως δεν εμπιστεύεσαι τους γιατρούς.

Όταν μπήκαν πριν κάτι μήνες τα από του στόματος αντιικα (βασικά το Paxlovid) προστέθηκε στο πρωτόκολλο και αυτό.

Κυριολεκτικά δεν έβαλες τίποτα διαφορετικό από αυτά που λέω και αν δεν ήσουν τόσο μαλάκας θα διαπίστωνες τα εξής:
1. Τα αντιικα που ανέφερες στην μια παράθεση (τρέχα γύρευε γιατί) αναφέρονται ήδη στην επίσημη κρατική οδηγία που σου έβαλα πρώτος εγώ (και πως αλλιώς αφού από τον WHO παίρνανε κατευθυντήριες οι πνευμονολογοι που έφτιαξαν το πρωτόκολλο). Άρα άκυρη η μια σου παράθεση.

2. Στη δεύτερη λέει πάλι αυτά που λέω εγώ, με την διαφορά ότι απομόνωσες μια εξαίρεση των ΗΠΑ για συγκεκριμένη ομάδα που είναι υπό συνεχές monitoring και θεωρούν ούτως ή άλλως δεδομένο ότι θα τσιμπήσουν βακτηριακη λοίμωξη εκεί που είναι.
Οπότε πρότειναν αντιβίωση αλλά ως empiric και όχι prophylaxis. Πόσο μάλλον προληπτικά και ανευ συμπτωμάτων. Και φυσικά όχι αζιθρομυκινη που γράφανε με το κιλό κάτι γιατραρες.

3. Μπορείς να ακούσεις όποιον θες, και κατάπιε ο,τι γουστάρεις. Ξέρεις πόσους μαλακες σαν εσένα έχουμε συναντήσει στο φαρμακείο που μετά τρέχανε και δε φτανανε;
Δε θα λύσω εγώ ούτε την ασχετοσύνη σου ούτε τα κόμπλεξ.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41103
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Αύγ 2023, 02:17

Ο οδηγία του ΠΟΥ δεν είναι συγκεκριμένα για την Αμερική, που ούτως ή άλλως την συμπεριέλαβες στην παπαριά που είπες, δεν είναι συγκεκριμένα για άτομα σε οίκους και δεν είναι μόνο για ηλικιωμένους. Λέει ξεκάθαρα προληπτική χρήση αντιβιοτικών σε άτομα μεγάλης ηλικίας γενικά και ειδικά σε άτομα που είναι σε οίκους, όσο και σε παιδιά κάτω των 5 ετών.

Η συζήτηση έχει τελειώσει. Έχεις αποδείξει ότι δεν έχεις αξιοπρέπεια, θάρρος, εντιμότητα ή ότι όλα αυτά αξίζουν λιγότερο για σένα από την εμμονή σου να αποδείξεις ότι ξέρεις καλύτερα και ότι δεν έκανες λάθος.

Λυπάμαι. Ειλικρινά λυπάμαι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών