Ομοιοπαθητική = Απάτη

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30303
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Οκτ 2018, 00:01

Για να καταλάβετε το μέγεθος της μπούρδας.
Ένα γνωστό ομοιοπαθητικό το Oscillococcinum υποστηρίζει ότι έχει αραίωση 200C.

Αυτό το προϊόν σημειωτέον έχει φτάσει κάνει πωλήσεις 20εκ δολαρίων σε μια χρονιά.

Έχετε ιδέα τι σημαίνει αραίωση 200C ;;; Ένα μόριο δραστικής (αν υποθέσουμε ότι επιβίωνε της αραίωσης ) οπου η συγκέντρωση του θα είναι 1 προς 100 εις την 200.

Με λίγα λόγια έχεις ακυρώσει όλη την επιστήμη της χημείας.

Βασικά, δεν έχετε ιδέα από το πως και τι. Δεν έχετε ιδέα πως ξεκίνησε η ομοιοπαθητική, τι δοκιμές έγιναν ώστε να καταλήξουν ότι "δουλεύουν" τα γιατροσοφια τους. Δεν έχετε περί του κανόνα δόσης-ανταπόκρισης που τον έχουν κυριολεκτικά βιάσει.

Δηλαδή έλεος κάπου, πονάει το μυαλό μας με την απόπειρα βιασμού της επιστήμης.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Σαρακατσανος
Δημοσιεύσεις: 865
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 17:22

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σαρακατσανος » 17 Οκτ 2018, 00:03

ritzeri έγραψε:
15 Οκτ 2018, 12:20


Και πως δουλεύουν νόμιμα ιατρεία ομοιοπαθητικών;
Πως και δεν πάνε φυλακή τους κομπογιαννίτες ;

ΚΑι το κάπνισμα που επιφέρει μόνο βλάβες , είναι νόμιμο , ritzeri. Αναλογίσου γιατί.
Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη
Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 14 Οκτ 2018, 22:48
Καταρχας ο τιτλος ειναι παραπλανητικος και ψευδης
Αποτελει φαντασιωση του νηματοθετη και οχι πραγματικοτητα

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 17 Οκτ 2018, 00:06

Ο μηχανισμός του πλασιμπο πρέπει να ερευνηθεί εξονυχιστικά ή όχι;
Γιατί δεν έχει γίνει ως τώρα;

Όσο για τις έρευνες πρέπει να ξέρουμε από ποιους χρηματοδοτήθηκαν , με τι σκοπό, και τις προϋποθέσεις. Γιατί ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος.

Δεν γίνεται τόσα εκατομμύρια άνθρωποι να λένε ότι ωφελήθηκαν και καμία έρευνα να μην το αντικατοπτρίζει σε ένα βαθμό. Λένε ότι είναι κοντά στο πλασίμπο τα ποσοστά, ξέρουμε όμως ποια είναι τα ποσοστά; Γιατί πλασίμπο μπορεί να θεωρηθεί κι ένα 70% σε κάποιες περιπτώσεις, όταν το φάρμακο για την πάθηση πιάνει 90%
Ζυγίζοντας κόστος και παρενέργειες των φαρμάκων σε αντιδιαστολή με το ομοιοπαθητικό διάλυμμα έγινε έρευνα ποιο κερδίζει;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Οκτ 2018, 00:10

Spiros252 έγραψε:
17 Οκτ 2018, 00:06
Ο μηχανισμός του πλασιμπο πρέπει να ερευνηθεί εξονυχιστικά ή όχι;
Γιατί δεν έχει γίνει ως τώρα;
Ρε Σπύρο, μου'καψες τον εγκέφαλο ρε μειτ, ειλικρινά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 17 Οκτ 2018, 00:12

Γιατί; :003:
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Οκτ 2018, 00:13

Otto Weininger έγραψε:
17 Οκτ 2018, 00:01
Έχετε ιδέα τι σημαίνει αραίωση 200C ;;; Ένα μόριο δραστικής (αν υποθέσουμε ότι επιβίωνε της αραίωσης ) οπου η συγκέντρωση του θα είναι 1 προς 100 εις την 200.
Πρακτικά τι σημαίνει αυτό; Ένα μόριο σε μια κουταλιά νέρο, σε ένα ποτήρι, σε ένα λίτρο, σε τί;
Αν ισχύει το παραπάνω, δεδομένου ότι πρόκειται περί προφανούς απάτης τι είδους πιστοποιήσεις παίρνουν για να κυκλοφορούν σε φαρμακεία και με ποια λογική τους δίνονται;

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 17 Οκτ 2018, 00:14

Spiros252 έγραψε:
16 Οκτ 2018, 22:12
Northern Spirit έγραψε:
16 Οκτ 2018, 12:37
Πχ τον αλλον τον ποναει η μεση και ο γιατρος, ο κανονικος, του γραφει αντικαταθλιπτικα..

Αλλα και στην ιατρικη εχω δει διαφορα και μερικες φορες εσκασα στα γελια..
Πχ οταν πηγα και ειδα αυτο το φιλο μου που ειχε προβλημα με τη μεση του τον ρωτησα για τα φαρμακα που επαιρνε γιατι ειχα κι εγω κατα καιρους καποιες ενοχλησεις στη μεση..

Μου τα εδειξε και ενα απο αυτα ειχε ενδειξεις καταθλιψη, σχοζοφρενεια και κατι αλλες νοητικες παθησεις.
Τι ειναι αυτο ρε συ: του λεω. Δεν ξερω μου λεει...Ο γιατρος μου το εγραψε για τη μεση μαζι με παυσιπνα..
Κι όμως συμβαίνει! Δεν είναι για γέλια.

Πολλές από τις λεγόμενες ψυχοσωματικές παθήσεις, έχουν εμφανή συμπτώματα πάνω στο σώμα.
Το άγχος και άλλες ψυχικές καταστάσεις είναι δυνατόν να προκαλέσουν συσπάσεις, σφιξίματα, (χαρακτηριστικό είναι το τρίξιμο των δοντιών τη νύχτα) κακή στάση του σώματος και άλλα σοβαρότερα συμπτώματα. Με την επίλυση ( ή κάλυψη ) του αιτίου, λύνεται μερικές φορές το σωματικό πρόβλημα.
συμβαινει και απο αυτο μπορει να προυκυψει απο ομοιοπαθητικη, βιταμινες, βελονισμο ή δεν ξερω εγω τι αλλο..

Για μενα το ζητουμε ειναι να λυθει το οποιο προβλημα και στα @@ μου αν λυθει με φαρμακα, ομοιοπαθητικη ή..ξεματιασμα..

Αυτες οι κοντρες ειναι για τους επαγγελματιες..

Και δραττομαι της ευκαιριας να τονισω για πολλοστη φορα την απεχθεια μου προς μεγαλο μερος του ιατρικου σωματος που το παιζουνε θεοι και εχουνε καβαλησει ενα καλαμι μεχρι τον ουρανο..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30303
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Οκτ 2018, 00:15

Spiros252 έγραψε:
17 Οκτ 2018, 00:06
Ο μηχανισμός του πλασιμπο πρέπει να ερευνηθεί εξονυχιστικά ή όχι;
Γιατί δεν έχει γίνει ως τώρα;

Όσο για τις έρευνες πρέπει να ξέρουμε από ποιους χρηματοδοτήθηκαν , με τι σκοπό, και τις προϋποθέσεις. Γιατί ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος.

Δεν γίνεται τόσα εκατομμύρια άνθρωποι να λένε ότι ωφελήθηκαν και καμία έρευνα να μην το αντικατοπτρίζει σε ένα βαθμό. Λένε ότι είναι κοντά στο πλασίμπο τα ποσοστά, ξέρουμε όμως ποια είναι τα ποσοστά; Γιατί πλασίμπο μπορεί να θεωρηθεί κι ένα 70% σε κάποιες περιπτώσεις, όταν το φάρμακο για την πάθηση πιάνει 90%
Ζυγίζοντας κόστος και παρενέργειες των φαρμάκων σε αντιδιαστολή με το ομοιοπαθητικό διάλυμμα έγινε έρευνα ποιο κερδίζει;

Υπάρχουν πολλές έρευνες και απαντηθεί ενδελεχώς.

Όσο για το κόστος και τις παρενέργειες μπορούμε να τα συγκρίνουμε μόνο μεταξύ φαρμάκων για την ίδια πάθηση.
Διότι τα φάρμακα θεραπεύουν. Το ομοιοπαθητικό όχι.

Είναι σα να λες γιατί δεν συγκρίνουμε το κόστος και τις παρενέργειες του ξεμάτιασματος με το κόστος και τις παρενέργειες των παυσιπονων.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Οκτ 2018, 00:15

ST48410 έγραψε:
17 Οκτ 2018, 00:13
Otto Weininger έγραψε:
17 Οκτ 2018, 00:01
Έχετε ιδέα τι σημαίνει αραίωση 200C ;;; Ένα μόριο δραστικής (αν υποθέσουμε ότι επιβίωνε της αραίωσης ) οπου η συγκέντρωση του θα είναι 1 προς 100 εις την 200.
Πρακτικά τι σημαίνει αυτό; Ένα μόριο σε μια κουταλιά νέρο, σε ένα ποτήρι, σε ένα λίτρο, σε τί;
Αν ισχύει το παραπάνω, δεδομένου ότι πρόκειται περί προφανούς απάτης τι είδους πιστοποιήσεις παίρνουν για να κυκλοφορούν σε φαρμακεία και με ποια λογική τους δίνονται;
Eνα θα σου πω. Έχω περάσει από πολυτεχνείο, βιομηχανία, φαρμακευτική, είμαι στο φάρμακο κοντά 10 χρόνια της ζωής μου. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΤΥΧΕΙ ΠΟΤΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ να αναλύει τέτοιες συγκεντρώσεις. :smt005:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30303
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Οκτ 2018, 00:16

Δεν έχεις βρει γιατί δεν γίνεται. Υπάρχουν νόμοι στην ίδια την επιστήμη της χημείας.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Οκτ 2018, 00:18

Cecily Anne έγραψε:
17 Οκτ 2018, 00:15
ST48410 έγραψε:
17 Οκτ 2018, 00:13
Otto Weininger έγραψε:
17 Οκτ 2018, 00:01
Έχετε ιδέα τι σημαίνει αραίωση 200C ;;; Ένα μόριο δραστικής (αν υποθέσουμε ότι επιβίωνε της αραίωσης ) οπου η συγκέντρωση του θα είναι 1 προς 100 εις την 200.
Πρακτικά τι σημαίνει αυτό; Ένα μόριο σε μια κουταλιά νέρο, σε ένα ποτήρι, σε ένα λίτρο, σε τί;
Αν ισχύει το παραπάνω, δεδομένου ότι πρόκειται περί προφανούς απάτης τι είδους πιστοποιήσεις παίρνουν για να κυκλοφορούν σε φαρμακεία και με ποια λογική τους δίνονται;
Eνα θα σου πω. Έχω περάσει από πολυτεχνείο, βιομηχανία, φαρμακευτική, είμαι στο φάρμακο κοντά 10 χρόνια της ζωής μου. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΤΥΧΕΙ ΠΟΤΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ να αναλύει τέτοιες συγκεντρώσεις. :smt005:
Κατανοητό. Κάτι για το bold;

Άβαταρ μέλους
Σαρακατσανος
Δημοσιεύσεις: 865
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 17:22

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σαρακατσανος » 17 Οκτ 2018, 00:19

Ασέβαστος έγραψε:
16 Οκτ 2018, 09:18


τα "ομοιοπαθητικα σκευασματα", ειναι νερο.

σκετο.

σκετο νερο λεμε.

το καταλαβατε η να το ξαναγραψω;
Με μνήμη όμως . Απορώ πώς και δεν ασχολούνται με την υπογονιμότητα οι ομοιοπαθητικοί; Να διαλύεις μια παχιά στο νερό , μετά να κάνεις αραίωση σε επίπεδο quarks και κατόπιν να γονιμοποιείς το μισό πλανήτη;
Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη
Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 14 Οκτ 2018, 22:48
Καταρχας ο τιτλος ειναι παραπλανητικος και ψευδης
Αποτελει φαντασιωση του νηματοθετη και οχι πραγματικοτητα

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Οκτ 2018, 00:20

ST48410 έγραψε:
17 Οκτ 2018, 00:18

Κατανοητό. Κάτι για το bold;
Δεν μπορώ να ξέρω τι έχει πάρει έγκριση στην Ελλάδα, το έχω ήδη γράψει. Έχει παραγγείλει ο Γιαννό και θα μας ανεβάσει ταμπέλα να δούμε. Εκτός αν έχει κάποιος από εσάς κάποιο συσκευασμένο προϊόν να ανεβάσει να δούμε τη σύσταση (αν αναγράφεται).
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Οκτ 2018, 00:25

Cecily Anne έγραψε:
17 Οκτ 2018, 00:20
ST48410 έγραψε:
17 Οκτ 2018, 00:18

Κατανοητό. Κάτι για το bold;
Δεν μπορώ να ξέρω τι έχει πάρει έγκριση στην Ελλάδα, το έχω ήδη γράψει. Έχει παραγγείλει ο Γιαννό και θα μας ανεβάσει ταμπέλα να δούμε. Εκτός αν έχει κάποιος από εσάς κάποιο συσκευασμένο προϊόν να ανεβάσει να δούμε τη σύσταση (αν αναγράφεται).
Με μια πρόχειρη αναζήτηση

Σύνθεση
50mL περιέχουν:
Arsenum jodatum 6X, Belladonna 4X, Scilla 4X ana 10 ml? Cuprum aceticum 6X 5 ml? Causticum Hahnemanni 6X 15 ml. Περιέχει 35 Vol.% Αλκοόλ.

Από εδώ
https://www.geapharmacy.gr/εναλλακτικεσ ... s-30ml.htm#

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 17 Οκτ 2018, 00:25

Αραίωση 200 πρέπει να αντιστοιχεί 1 μόριο σε δεξαμενόπλοιο.

Αυτό βέβαια δεν ξέρω αν είναι κλασσική ομοιοπαθητική. Το εμβόλιο μπορείς να πεις ότι είναι πιο κοντά στην αρχική ιδέα.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών