Κρούσματα covid - μέλη του phorum

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 26 Αύγ 2020, 18:07

Περαστικά κι από εμένα στον κύριο Leporello

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 26 Αύγ 2020, 18:14

MiGiSukhoI έγραψε:
26 Αύγ 2020, 17:54
Πωπω... Το προηγούμενο ΣΚ, όχι αυτό που μας πέρασε, είχα από την Παρασκευή λίγο τον λαιμό, ενόχληση στην κατάποση, αλλά επειδή πάντα έχω πρόβλημα όταν πίνω παγωμένα δεν έδωσα σημασία. Το 2015 είχα βαριάς μορφής λαρυγγίτιδα με 40άρια για μέρες...

Το Σάββατο έφτασα και 37.9 και από την Κυριακή το βράδυ σταθερά 36.3...

Λέτε να ήταν Covid;

Πάντως εκείνη την εβδομάδα έπινα παγωμένα που εγώ δεν τον συνηθίζω...

Πάντως έχω οξύμετρο στο σπίτι, το οξυγόνο δεν πέφτει κάτω από το 96.. Κάθε μέρα το βάζω.

Και στο Fenix έχω κανονικούς παλμούς..
κατσε σπιτι

Άβαταρ μέλους
MiGiSukhoI
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 22:19
Τοποθεσία: Chaos CiTy

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MiGiSukhoI » 26 Αύγ 2020, 18:16

Δεν κάθομαι. Πέρασαν δέκα ημέρες...

Μια χαρά είμαι..

Πάω και για τρέξιμο κάθε μέρα.

Αν είχα θέμα, το οξύμετρο που έχει καλό αισθητήρα θα είχε δείξει με την οξυγόνωση, αν...
ΑΡΧΙΣΕ Η ΚΑΘΑΡΣΗ...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38293
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Αύγ 2020, 18:18

MiGiSukhoI έγραψε:
26 Αύγ 2020, 17:54
Πωπω... Το προηγούμενο ΣΚ, όχι αυτό που μας πέρασε, είχα από την Παρασκευή λίγο τον λαιμό, ενόχληση στην κατάποση, αλλά επειδή πάντα έχω πρόβλημα όταν πίνω παγωμένα δεν έδωσα σημασία. Το 2015 είχα βαριάς μορφής λαρυγγίτιδα με 40άρια για μέρες...

Το Σάββατο έφτασα και 37.9 και από την Κυριακή το βράδυ σταθερά 36.3...

Λέτε να ήταν Covid;

Πάντως εκείνη την εβδομάδα έπινα παγωμένα που εγώ δεν τον συνηθίζω...

Πάντως έχω οξύμετρο στο σπίτι, το οξυγόνο δεν πέφτει κάτω από το 96.. Κάθε μέρα το βάζω.

Και στο Fenix έχω κανονικούς παλμούς..
Μήπως έχεις πάθει οξεία σταλινίτιδα;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
MiGiSukhoI
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 22:19
Τοποθεσία: Chaos CiTy

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MiGiSukhoI » 26 Αύγ 2020, 18:22

Λες ε;;;

Ζα Στάλινα...
Ουρααααα, Ουρααααααα!
ΑΡΧΙΣΕ Η ΚΑΘΑΡΣΗ...

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9660
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 26 Αύγ 2020, 18:57

Περαστικά στον Leporello. Ολα θα πάνε καλά.

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5187
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 26 Αύγ 2020, 19:52

Leporello έγραψε:
26 Αύγ 2020, 13:31
NewModelArmy έγραψε:
26 Αύγ 2020, 13:10
Κολλησες εκεί που ησουν 5-7 μέρες πριν τα συμπτώματα.
Ατυχώς, αλλού ήμουν πριν από 5, αλλού πριν από 6 και αλλού πριν από 7 ημέρες.
Περαστικα.Νομιζω εισαι σε καλο δρομο.Απο οτι εχω διαβασει μεγαλυτερο κινδυνο εχουν οσων δεν πεφτει με τιποτα ο πυρετος.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35475
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 26 Αύγ 2020, 19:53


Obelix
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 01:53
Phorum.gr user: Obelix
Τοποθεσία: Αθήνα

Πτωχέ ασθενή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obelix » 26 Αύγ 2020, 19:57

Leporello έγραψε:
26 Αύγ 2020, 11:27
Βρέθηκα θετικός. Δεν ξέρω από που κόλλησα, αλλά την Παρασκευή το βράδυ εμφάνισα βήχα και το Σάββατο ανέβασα πυρετό μέχρι 37,3. Την Κυριακή σταμάτησε ο βήχας και ο πυρετός έφθασε 37,4 αλλά έπεσε χωρίς αντιπυρετικό. Την Δευτέρα ο πυρετός έφθασε μόνο μέχρι 37,1. Χθες δεν είχα καθόλου συμπτώματα και πήγα να κάνω το τεστ. Δεν ήταν εύκολο να κλείσεις ραντεβού. Σήμερα, με πήραν τηλέφωνο να μου ανακοινώσουν ότι το τεστ ήταν θετικό. Συνεχίζω να μην έχω συμπτώματα, αν και έχω μία δυσκολία να ξεχωρίσω τον ουρανό από το σφονδύλι.
Αφού "δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τον ουρανό από το σφοντύλι", τότε ΠΩΣ μπορείς και γράφεις στο πληκτρολόγιο; Και μάλιστα σε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΝΗΜΑΤΑ;

Και εγώ είχα βαρύ κεφάλι από ίωση (πολύ "ελαφρότερη από το COVID-19", κατά την επίσημη εκδοχή) και δεν μπορούσα ούτε να αντικρύσω την οθόνη (όλα αυτά ΧΩΡΙΣ ΔΕΚΑΤΑ). Όχι να διαβάζω όλα όσα γράφονταν, και να απαντώ επί πλέον! Και μάλιστα με λεπτομέρειες (πυρετός με ακρίβεια δεκάτων, ιατρικό ιστορικό, συζήτηση περί ερασμιακής προφοράς των Αρχαίων Ελληνικών, περί πολιτικής επικαιρότητας, κ.α.)

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πτωχέ ασθενή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Αύγ 2020, 20:00

Obelix έγραψε:
26 Αύγ 2020, 19:57
Και λίγη ντροπή δεν βλάφτει που και που. Άλλη όρεξη δεν είχε, να σου πει ψέματα! Για ποιο λόγο;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Αύγ 2020, 20:01

Leporello έγραψε:
26 Αύγ 2020, 11:27
Βρέθηκα θετικός. Δεν ξέρω από που κόλλησα, αλλά την Παρασκευή το βράδυ εμφάνισα βήχα και το Σάββατο ανέβασα πυρετό μέχρι 37,3. Την Κυριακή σταμάτησε ο βήχας και ο πυρετός έφθασε 37,4 αλλά έπεσε χωρίς αντιπυρετικό. Την Δευτέρα ο πυρετός έφθασε μόνο μέχρι 37,1. Χθες δεν είχα καθόλου συμπτώματα και πήγα να κάνω το τεστ. Δεν ήταν εύκολο να κλείσεις ραντεβού. Σήμερα, με πήραν τηλέφωνο να μου ανακοινώσουν ότι το τεστ ήταν θετικό. Συνεχίζω να μην έχω συμπτώματα, αν και έχω μία δυσκολία να ξεχωρίσω τον ουρανό από το σφονδύλι.
Περαστικά και γρήγορα γερός και δυνατός όπως πριν.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Πτωχέ ασθενή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 26 Αύγ 2020, 20:03

Obelix έγραψε:
26 Αύγ 2020, 19:57
[Και εγώ είχα βαρύ κεφάλι από ίωση (πολύ "ελαφρότερη από το COVID-19", κατά την επίσημη εκδοχή) και δεν μπορούσα ούτε να αντικρύσω την οθόνη (όλα αυτά ΧΩΡΙΣ ΔΕΚΑΤΑ).
Μήπως απλά σε είχε βαρεσει η μαλακία;
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

- Casper -

Re: Πτωχέ ασθενή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 26 Αύγ 2020, 20:27

ST48410 έγραψε:
26 Αύγ 2020, 20:00
Obelix έγραψε:
26 Αύγ 2020, 19:57
Και λίγη ντροπή δεν βλάφτει που και που. Άλλη όρεξη δεν είχε, να σου πει ψέματα! Για ποιο λόγο;
Ήμουνα σίγουρη πως θα το έλεγε αυτό. Ο άνθρωπος ακόμα και αν πεθαίνουν άνθρωποι μπροστά του από κορωνοϊό, θα το αρνείται πεισματικά.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 26 Αύγ 2020, 20:32

Leporello έγραψε:
26 Αύγ 2020, 11:27
Βρέθηκα θετικός. Δεν ξέρω από που κόλλησα, αλλά την Παρασκευή το βράδυ εμφάνισα βήχα και το Σάββατο ανέβασα πυρετό μέχρι 37,3. Την Κυριακή σταμάτησε ο βήχας και ο πυρετός έφθασε 37,4 αλλά έπεσε χωρίς αντιπυρετικό. Την Δευτέρα ο πυρετός έφθασε μόνο μέχρι 37,1. Χθες δεν είχα καθόλου συμπτώματα και πήγα να κάνω το τεστ. Δεν ήταν εύκολο να κλείσεις ραντεβού. Σήμερα, με πήραν τηλέφωνο να μου ανακοινώσουν ότι το τεστ ήταν θετικό. Συνεχίζω να μην έχω συμπτώματα, αν και έχω μία δυσκολία να ξεχωρίσω τον ουρανό από το σφονδύλι.
Σου εύχομαι ολόψυχα καλή ανάρρωση. Ο Θεός να σου δώσει δύναμη να το ξεπεράσεις γρήγορα και εύκολα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23341
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Πτωχέ ασθενή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 26 Αύγ 2020, 20:44

Obelix έγραψε:
26 Αύγ 2020, 19:57
Leporello έγραψε:
26 Αύγ 2020, 11:27
Βρέθηκα θετικός. Δεν ξέρω από που κόλλησα, αλλά την Παρασκευή το βράδυ εμφάνισα βήχα και το Σάββατο ανέβασα πυρετό μέχρι 37,3. Την Κυριακή σταμάτησε ο βήχας και ο πυρετός έφθασε 37,4 αλλά έπεσε χωρίς αντιπυρετικό. Την Δευτέρα ο πυρετός έφθασε μόνο μέχρι 37,1. Χθες δεν είχα καθόλου συμπτώματα και πήγα να κάνω το τεστ. Δεν ήταν εύκολο να κλείσεις ραντεβού. Σήμερα, με πήραν τηλέφωνο να μου ανακοινώσουν ότι το τεστ ήταν θετικό. Συνεχίζω να μην έχω συμπτώματα, αν και έχω μία δυσκολία να ξεχωρίσω τον ουρανό από το σφονδύλι.
Αφού "δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τον ουρανό από το σφοντύλι", τότε ΠΩΣ μπορείς και γράφεις στο πληκτρολόγιο; Και μάλιστα σε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΝΗΜΑΤΑ;

Και εγώ είχα βαρύ κεφάλι από ίωση (πολύ "ελαφρότερη από το COVID-19", κατά την επίσημη εκδοχή) και δεν μπορούσα ούτε να αντικρύσω την οθόνη (όλα αυτά ΧΩΡΙΣ ΔΕΚΑΤΑ). Όχι να διαβάζω όλα όσα γράφονταν, και να απαντώ επί πλέον! Και μάλιστα με λεπτομέρειες (πυρετός με ακρίβεια δεκάτων, ιατρικό ιστορικό, συζήτηση περί ερασμιακής προφοράς των Αρχαίων Ελληνικών, περί πολιτικής επικαιρότητας, κ.α.)
Οποίος ανέβαζει τέτοια σχόλια στο ίντερνετ φιλαράκο, τσιμπάει ένα 5ευρω την μέρα από τον γκειτς που θέλει να σπρώξει το εμβόλιο. Ο λεπο επειδή είναι και γηραιός σοβαρος κύριος, παίρνει 10αρικο, γιατί έχουν δει πως έχει ταλέντο στο λέγειν, και λόγω ηλικίας κινητοποιεί περισσότερο συναισθήματα φόβου στους ανυποψίαστους πολίτες που τον διαβάζουν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών