Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5145
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 26 Φεβ 2020, 14:11

Σέλευκας έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:09

οκ δες ποιος ιος ηταν πριν δεκαετία
πριν 10 χρονια ηταν ο h1n1,η γριπη των χοιρων.Sars ηταν το 2003 αλλα σχεδον αποκλειστικα στην Ασια.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 26 Φεβ 2020, 14:12

NewModelArmy έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:07
συμφωνα με τη wiki

μπες καντην έντιτ τώρα βρε :102:

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14189
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 26 Φεβ 2020, 14:12

NewModelArmy έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:07
Σέλευκας έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:04
NewModelArmy έγραψε:
26 Φεβ 2020, 13:57
Που το επαθες;Ησουν Ασια τοτε;Σε ποσο καιρο εγινες καλα;
πριν δέκα χρόνια έγινε
δεν πήγα πουθενά αλλά αυτοί που τους κόλλησα έκατσαν κανα μήνα μέσα στο λιμωδών
εγώ κάπου δυο μήνες είμουν σαν κοτόπουλο αλλα δεν πήρα φάρμακα
δέκα μέρες ήμουν κρεβάτι και μετά μόνο ίδρωνα
Μαλιστα.Μου κανει εντυπωση γιατι συμφωνα με τη wiki κρουσματα Sars στην Ελλαδα δεν εντοπιστηκαν.
Εμένα ο ένας γυιός έπαθε Η1Ν1 το 2009, αλλά το πέρασε όρθιος. Ρε συ Σέλευκε, κι'εσύ Η1Ν1 θα είχες αφού το έπαθες πριν 10 χρόνια. Το SARS ήταν το 2003
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5145
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 26 Φεβ 2020, 14:12

Ελλαδαρα.Οργανωση,ειμαστε ετοιμοι για ολα.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7792
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 26 Φεβ 2020, 14:14

NewModelArmy έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:02
gassim έγραψε:
26 Φεβ 2020, 13:38
Maspoli έγραψε:
26 Φεβ 2020, 13:29
Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Η γρίπη είναι πιο επικίνδυνη. Μη πέφτετε θύματα τρομολαγνείας
εεε μαλλον δεν ισχύει.
Δεν ισχυει συμφωνα με τις αρχικες εκτιμησεις.Ενας ειδικος ελεγε οτι οι αρχες εντοπιζουν το 1/3 των κρουσματων.Αν ισχυει πεφτει πολυ ο δεικτης θνησιμοτητας.Επισης αρχικα οι ειδικοι πιστευαν οτι ο h1n1 ηταν χειροτερος απο την απλη γριπη και επεσαν τελειως εξω.
Εγραψα μια ωραία απάντηση αλλά μετά σκέφτηκα οτι μιας και δεν σκαμπάζω και πολλά και δεν μπορώ να ελέγξω αν τα όσα διαβάζω είναι σωστά καλύτερα να μην διαδίδω φήμες.
Όπως και να έχει πάντως είναι καλύτερα να έχεις πάρει όλα τα απαραίτητα μέτρα και να μην γίνει τίποτα παρά να πετάς χαρταετό και να ξεσπάσει καμιά πανδημία. Μακάρι να πάρουν όλοι τα μέτρα τους και στο τέλος να έχουν πέσει έξω.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9547
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 26 Φεβ 2020, 14:14

Μαλακα τι μπουρδελο ειμαστε!!!!!
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 26 Φεβ 2020, 14:14

Πριν ενα εικοσαημερο ειχε αρχισει να φαινεται ελλειψη σε εξοπλισμο η πρωτες υλες με προελευση την Κινα
Πλεον
Οι Ιταλοι προμηθευτες μου σταματησαν να δινουν εγγυμενους χρονους παρα;δοσης εδω και λιγες ημερες
Απο σημερα κανενας ευρωπαιος προμηθευτης δεν εγγυναται χρονο παραδοισης σε μηχανολογικο εξοπλισμο
Οι μεταφορες απο Ιταλια ειναι ηδη προβληματικες και το φαινομενο αυτο θα αυξηθει
Πελατες οι οποιοι προλαβαιναν οριακα να κανουν επενδυσεις προτιμουν πλεον αν χασουν μαι σεζον παρα να ξεκινησουν παραγγελιες με αβεβαιο χρονο παραδοσης
Ο κοροναϊος προκαλει ηδη μεγαλες ζημιες
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
phorumitis
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 01 Ιουν 2019, 15:19

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από phorumitis » 26 Φεβ 2020, 14:16

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:14
Πριν ενα εικοσαημερο ειχε αρχισει να φαινεται ελλειψη σε εξοπλισμο η πρωτες υλες με προελευση την Κινα
Πλεον
Οι Ιταλοι προμηθευτες μου σταματησαν να δινουν εγγυμενους χρονους παρα;δοσης εδω και λιγες ημερες
Απο σημερα κανενας ευρωπαιος προμηθευτης δεν εγγυναται χρονο παραδοισης σε μηχανολογικο εξοπλισμο
Οι μεταφορες απο Ιταλια ειναι ηδη προβληματικες και το φαινομενο αυτο θα αυξηθει
Πελατες οι οποιοι προλαβαιναν οριακα να κανουν επενδυσεις προτιμουν πλεον αν χασουν μαι σεζον παρα να ξεκινησουν παραγγελιες με αβεβαιο χρονο παραδοσης
Ο κοροναϊος προκαλει ηδη μεγαλες ζημιες
Μην στεναχωριέσαι, υπάρχει ο ΠΑΟΚ για να δίνει νόημα στην ύπαρξη σου

Teros
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 20 Ιαν 2019, 20:27

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Teros » 26 Φεβ 2020, 14:17

22 ερωτοαπαντήσεις για τον νέο κορονοιό https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/6053867/koronoio .Αξιοσημείωτο είναι πως ο αναπληρωτής υπουργός υγείας του Ιράν πάσχει και αυτός από κορονοιό.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7792
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 26 Φεβ 2020, 14:18

Επίσης καταστρέφεται η τουριστική σεζόν, έχουμε πολλές ακυρώσεις.

Άβαταρ μέλους
sloopy
Δημοσιεύσεις: 1011
Εγγραφή: 06 Δεκ 2019, 14:34
Τοποθεσία: Οπου ναναι :)

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sloopy » 26 Φεβ 2020, 14:18

Λέτε να αναγκαστούν να κλείσουν το μετρό Θεσσαλονίκης;;
Hang on sloopy :smt023

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21400
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 26 Φεβ 2020, 14:20

https://www.newsit.gr/ellada/koronoios- ... m/2983142/ Έλληνας που επιστρέφει σήμερα από την βόρεια Ιταλία θα μπει αυτοβούλως σε καραντίνα Έμεινε στο Τορίνο, πόλη όπου διαγνώστηκε κρούσμα του κορονοϊού για δυο ημέρες και σήμερα το μεσημέρι επιστρέφει στην Ελλάδα με αεροπλάνο στο αεροδρόμιο “Ελευθέριος Βενιζέλος”.

Η ανησυχία του σχετικά με το αν έχει κολλήσει τον ιό είναι τόσο μεγάλη, που έχει πάρει την απόφαση να μπει σε καραντίνα και να μείνει μακριά από την οικογένεια του για τις επόμενες 14 ημέρες.

Όπως αναφέρει στο newsit.gr λίγες ώρες πριν την επιστροφή του ο 59χρονος Βασίλης Πολυζώης, έχει επικοινωνήσει από μόνος του με όλους τους αρμόδιους φορείς υγείας στην Ελλάδα εξηγώντας τα πάντα για το ταξίδι του, ωστόσο εκείνοι επιμένουν πως πρέπει να πάει στο σπίτι του και αν εμφανίσει κάποια από τα συμπτώματα τότε να πάει στο νοσοκομείο.



“Θα φτάσω γύρω στις 13:50 στο αεροδρόμιο “Ελευθέριος Βενιζέλος”. Ανησυχώ γιατί έχω οικογένεια γυναίκα και παιδιά. Έχω κανονίσει να εξαφανιστώ από το σπίτι και να μπω σε καραντίνα από μόνος μου. Δεν μου φταίει κανένας. Βρέθηκα για δυο μέρες στη μολυσμένη περιοχή του Τορίνο. Με όποιον επικοινώνησα στην Ελλάδα μου λέει πήγαινε σπίτι σου και αν υπάρχουν συμπτώματα πήγαινε στο νοσοκομείο. Μα μετά θα είναι αργά γιατί θα έχω κολλήσει όλον τον κόσμο με τον οποίο θα έχω έρθει σε επαφή. Θα είναι άχρηστο” αναφέρει έντρομος ο Βασίλης Πολυζώης.

Kαι προσθέτει “Από μόνος μου περιέγραψα στην υπηρεσία της δημόσιας υγείας του υπουργείου όλο το ταξίδι που έκανα και μου είπαν πήγαινε σπίτι σου. Επικοινώνησα και με το νοσοκομείο της Πάτρας γιατί είμαι από εκεί, αλλά και εκείνοι μου είπαν πως όλα θα γίνουν στην πύλη εισόδου”.

Ο 59χρονος ξεκίνησε το ταξίδι του στην Ιταλία στις 21 Φεβρουαρίου με πρώτο σταθμό το Μιλάνο μέρα που έγινε γνωστή η έξαρση του κορονοϊού στην βόρειο Ιταλία. Με πούλμαν μεταφέρθηκε στο Τορίνο, όπου έμεινε δυο ημέρες. “Κρούσμα του ιού είχε και το Τορίνο. Ταξίδεψα στη Ρώμη με το τρένο και σήμερα επιστρέφω Ελλάδα. Έχω αποφασίσει για τις επόμενες ημέρες να μείνω στο σπίτι της πεθεράς μου. Θα φύγει εκείνη και θα μείνει μαζί με την σύζυγο μου και τα παιδιά μας και εγώ θα παραμείνω σπίτι της δυο ορόφους πιο κάτω. Δεν θα δω ούτε τα παιδιά μου. Αυτά δεν είναι σωστά πράγματα. Λένε πως είμαστε θωρακισμένοι, δεν μπορώ να καταλάβω, εκείνοι μπορούν να γνωρίζουν περισσότερα όμως εγώ φοβάμαι. Δηλαδή, αν έχω ήδη τον ιό, να τον κολλήσω στα παιδιά μου, τη γυναίκα μου, τους φίλους μου και σε όποιον έλθω σε επαφή και μετά βλέπουμε!”
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgebi την 26 Φεβ 2020, 14:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 26 Φεβ 2020, 14:21

Aπο τη στιγμή που έπιασε Ιταλία ήταν βέβαιο ότι θα έρθει και εδώ. Λογικά θα υπάρξουν περιστατικά και στην Αθήνα, σύντομα.

Ας ελπίσουμε το σχέδιο που έχουν, αν χρειαστεί να τεθεί σε εφαρμογή, να μην είναι εντελώς της πλάκας.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9242
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 26 Φεβ 2020, 14:21

Leporello έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:12
NewModelArmy έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:07
Σέλευκας έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:04

πριν δέκα χρόνια έγινε
δεν πήγα πουθενά αλλά αυτοί που τους κόλλησα έκατσαν κανα μήνα μέσα στο λιμωδών
εγώ κάπου δυο μήνες είμουν σαν κοτόπουλο αλλα δεν πήρα φάρμακα
δέκα μέρες ήμουν κρεβάτι και μετά μόνο ίδρωνα
Μαλιστα.Μου κανει εντυπωση γιατι συμφωνα με τη wiki κρουσματα Sars στην Ελλαδα δεν εντοπιστηκαν.
Εμένα ο ένας γυιός έπαθε Η1Ν1 το 2009, αλλά το πέρασε όρθιος. Ρε συ Σέλευκε, κι'εσύ Η1Ν1 θα είχες αφού το έπαθες πριν 10 χρόνια. Το SARS ήταν το 2003
προφανώς
τότε είχαμε θανάτους στην Ελλάδα απο αυτό αλλά δεν γινόταν η σημερινή φασαρία ούτε είχε σταματήσει η ζωή
εγώ πιστεύω ότι το κόλλησα σε γυμναστήριο
έκτοτε δεν πήγα σε γυμναστήριο και κάνω ποδήλατο και βουνό :lol:
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9242
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 26 Φεβ 2020, 14:22

Namrail έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:21
Aπο τη στιγμή που έπιασε Ιταλία ήταν βέβαιο ότι θα έρθει και εδώ. Λογικά θα υπάρξουν περιστατικά και στην Αθήνα, σύντομα.

Ας ελπίσουμε το σχέδιο που έχουν, αν χρειαστεί να τεθεί σε εφαρμογή, να μην είναι εντελώς της πλάκας.
μπορεί να υπάρχουν ήδη περιστατικα και να μην διαγνώστηκαν
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών