Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38238
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 31 Μαρ 2021, 17:29

Μπίστης έγραψε:
31 Μαρ 2021, 16:34
1451 έγραψε:
31 Μαρ 2021, 15:26
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ορισμένοι προσπαθούν να πείσουν τους συνανθρώπους τους να κάνουν το εμβόλιο. Από όσο ξέρω δεν είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός οπότε τέτοιες προτάσεις δεν τις καταλαβαίνω.
Ο φανατισμός έχει ξεπεράσει κάθε κομματικό και ταλιμπανικό προηγούμενο.

Τώρα που έκανε την εμφάνισή της η υπέρτατη αρχή ... :102:
Άσε τις ανοησίες μπι και τράβα να τρυπηθείς όταν με το καλό έρθει η ώρα, σε θέλουμε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 31 Μαρ 2021, 17:33

Cecily Anne έγραψε:
31 Μαρ 2021, 15:09
Eμένα η βασική μου απορία είναι αν άραγε μπορούμε να λάβουμε τα αδιάθετα εμβόλια των Γερμανών;
Οχι. Οι άνθρωποι παιχνίδια παίζουν αλλά δεν είναι χαζοί. Προφανώς και τα θέλουν τα εμβόλια. Απλά το κάνουν ατσαλα. Την μια μας λένε πως το εμβόλιο είναι κακό για πάνω από 60 ετών αλλά οι νεότερες ηλικίες δεν έχουν θέμα. Μετά μας λένε πως είναι κακό για τις νέες ηλικίες αλλά για άνω τον 60 κομπλέ.
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 31 Μαρ 2021, 21:33

Stalker έγραψε:
31 Μαρ 2021, 00:01
John Dear έγραψε:
30 Μαρ 2021, 23:02
NewModelArmy έγραψε:
30 Μαρ 2021, 23:02


Λες να ειναι στο 0.0003% που επαθε θρομβωση τυπε;Μεγαλο το ρισκο οντως.
Κάντο κι εσύ :c020:
Λέει 31 περιπτώσεις με 9 θανάτους σε 2.700.000 εμβολιασμούς ΑΖ, οπότε 0.0000148% πιθανότητα για θρόμβωση 0.000003% για θάνατο.

Αν έχει κάποιος τις πιθανότητες να πάθεις θρόμβωση στα καλά καθούμενα σε αυτές τις ηλικιακές ομάδες π.χ. από το πολύ νετφλιξ ας τις γράψει, δεν φαντάζομαι να είναι πολύ χειρότερες.
Ότι υπάρχει επιρρέπεια στη θρόμβωση δεν παίζει ε; Και να είναι παράγοντας το εμβόλιο σε αυτά τα άτομα.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14849
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 31 Μαρ 2021, 21:36

Cecily Anne έγραψε:
31 Μαρ 2021, 15:09
Eμένα η βασική μου απορία είναι αν άραγε μπορούμε να λάβουμε τα αδιάθετα εμβόλια των Γερμανών;
Να μην περιμένουμε να περάσουν οι δύσκολες μέρες τους πρώτα, τύπισσα;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 31 Μαρ 2021, 21:42

Σας χαρίζω και το δικό μου να ξέρετε , γιατί αρρώστησα με ήπια συμπτώματα κι έχω αναπτύξει ήδη φοβερά αντισώματα.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 15026
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 31 Μαρ 2021, 21:50

Στύγιος έγραψε:
31 Μαρ 2021, 21:42
Σας χαρίζω και το δικό μου να ξέρετε , γιατί αρρώστησα με ήπια συμπτώματα κι έχω αναπτύξει ήδη φοβερά αντισώματα.
Οι θεωρητικοί του σατανο-ιού μπορούν εύκολα να το ανατρέψουν αυτό. Έχει πολύ ελαστικές ιδιότητες ο κόβιδ ώστε μόνο το εμβόλιο να είναι πανάκεια.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 31 Μαρ 2021, 21:59

"Κύριος ελπίς και καταφυγή μου"..

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33203
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Απρ 2021, 09:51

Cecily Anne έγραψε:
31 Μαρ 2021, 15:03
sharp έγραψε:
31 Μαρ 2021, 15:02
Cecily Anne έγραψε:
31 Μαρ 2021, 15:00


:smt005: Ήμαρτον, θες να με πεθάνεις; Πνίγηκα.
Δεν είναι αστείο. Υπάρχει το ρητό, ο γέρος από πέσιμο ή από χέσιμο...
Ναι ρε συ, απλά διάβαζα ανυποψίαστη το νήμα και με έπιασε εξαπίνης.
τουλαχιστον οι περισσοτεροι διαβαζετε απο το σπιτι σας, η τελοσπαντων απο χωρο που δε σας βλεπει κανεις.

τι να πω κι εγω που μπαινω μονο απο το μαγαζι, και παιζει να μπαινει πελατης και να με βλεπει να γελαω σα χαζος απο την οποια πιπα ετυχε να διαβασω εδω, και αντε να εξηγησεις τωρα που ειναι το αστειο...
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27825
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 01 Απρ 2021, 15:12

Ανακοινωση του ΕΟΦ για το θανατο της 63χρονης
«Με βάση τα υπάρχοντα μέχρι στιγμής δεδομένα ο θάνατος δεν φαίνεται να συσχετίζεται με τον εμβολιασμό, καθώς επισυνέβη επί εδάφους διαπιστωθέντος βαρέος υποκείμενου νοσήματος. Αναμένεται, πλην του πορίσματος και η πλήρης ιατροδικαστική έκθεση με παθολογοανατομικά ευρήματα».

Υπενθυμίζεται ότι μιλώντας στο newsit.gr την Τετάρτη 31/03/2021 ο ιατροδικαστής Νίκος Καλόγρηας είπε για τα αποτελέσματα της νεκροψίας – νεκροτομής: «Πρόκειται για μακροσκοπική εικόνα παλαιού εμφράγματος του μυοκαρδίου και πνευμονικού οιδήματος υπό περαιτέρω εργαστηριακή διερεύνηση».
Πηγη: https://www.newsit.gr/ellada/eof-o-than ... o/3253331/
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 01 Απρ 2021, 19:49

Ο χρήστης Konstantinos Farsalinos
είναι κοινοποιεί μια ενημέρωση σχετικά με τον κορονοϊό (COVID-19).
1 ώρα ·
Βγάζει ανακοίνωση σήμερα ο ΕΟΦ με ανυπόστατα και ανύπαρκτα συμπεράσματα σχετικά με τον θάνατο της γυναίκας στο Ίλιον προχθές, χωρίς καν να έχει ολοκληρωθεί ο έλεγχος και η διερεύνηση, και με πλήρη παρανόηση των μέχρι τώρα δεδομένων (αναφέροντας το εύρημα παλαιού εμφράγματος, που δεν σημαίνει τίποτα).
https://www.eof.gr/web/guest/pharmacovigilance...
Βγαίνουν στα μέσα ενημέρωσης οι συγγενείς και ο δικηγόρος της θανούσας, αντιδρώντας στην ανακοίνωση.
Αποτέλεσμα: το θέμα γίνεται είδηση στα μέσα ενημέρωσης, προκύπτει αβεβαιότητα που μάλιστα προβάλλεται έντονα, και να πως δημιουργείται το κύμα αντιδράσεων και επιφύλαξης για τον εμβoλιασμό.
Πρέπει να είναι πρώτη φορά που μαζεύτηκαν τόσοι άσχετοι στην επικοινωνία για την υγεία. Έχουν ως "άξιους" συνοδοιπόρους διάφορους περιφερόμενους των κοινωνικών δικτύων που, ενώ είναι άσχετοι με το αντικείμενο, συμβάλλουν κι αυτοί, και μάλιστα με γραφικό τρόπο, στην δημιουργία δήθεν κλίματος εμπιστοσύνης, που φυσικά γυρίζει μπούμερανγκ και τους κατατάσσει ξεκάθαρα σε σαμποτέρ των εμβoλίων.
Επιπλέον, προσβάλλουν την επιστήμη με απαράδεκτες ανακοινώσεις που ούτε σχέση έχουν με τα ευρήματα (που δεν έχουν αξιολογηθεί πλήρως ακόμη) ούτε μπορεί να οδηγήσουν σε βάσιμα και οριστικά συμπεράσματα.
Και για να τελειώνει αυτή η υποκρισία, όποιος βγάζει συμπέρασμα μετά από 2 ημέρες ότι ένα συμβάν ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ή ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ στο εμβόλιο, ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ.
Θεωρητικό παράδειγμα: αν ένα φάρμακο αυξάνει τον κίνδυνο θρομβώσεων, ένας ασθενής ακόμη και με ιστορικό στεφανιαίας νόσου δεν θα μπορούσε λόγω του φαρμάκου να εμφανίσει θρόμβο, να κάνει οξύ έμφραγμα και να καταλήξει? Επειδή έχει ιστορικό στεφανιαίας νόσου, θα πρέπει να αποδοθεί αυτόματα στο ιστορικό της στεφανιαίας νόσου το σύμβαμα?
Πραγματικό παράδειγμα: η ροφεκοξίμπη (Vioxx), ένα αντιφλεγμονώδες φάρμακο, έλαβε έγκριση από τον Αμερικανικό FDA (και την Ευρώπη) to 1999. Το 2004, η ίδια η εταιρεία ανακοίνωσε την απόσυρσή του διότι σε μελέτη 2600 ασθενών για την πρόληψη επανεμφάνιση πολύποδα εντέρου βρήκε ότι διπλασιάζονταν η πιθανότητα καρδιαγγειακών θρομβωτικών επεισοδίων.
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmoa050493
Η μελέτη ξεκίνησε το 2001 και τα αποτελέσματα δημοσιεύτηκαν το 2005.
Φυσικά το εύρημα βασίστηκε στη συχνότητα εμφάνισης της επιπλοκής κατά το διάστημα παρακολούθησης, σε σχέση με εκείνους που δεν έπαιρναν το φάρμακο.
Ένα άλλο παρόμοιο φάρμακο, η valdecoxib, επίσης αποσύρθηκε. Σε μια από τις μελέτες του φαρμάκου, είχε βρεθεί αυξημένος (διπλάσιος) κίνδυνος καρδιαγγειακών συμβαμάτων σε ασθενείς που είχαν υποβληθεί σε bypass. Η μελέτη ξεκίνησε το 2003 και τα αποτελέσματα δημοσιεύτηκαν το 2006.
Σκεφτείτε λοιπόν χωρίς τη μελέτη (που συνέκρινε συχνότητα συμβαμάτων μεταξύ ληπτών και μη ληπτών του φαρμάκου, που θα απέδιδαν τα καρδιαγγειακά συμβάματα σε αυτούς τους ασθενείς?
https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMoa050330
Γι' αυτό λοιπόν, τόσο όσοι εκφράζουν βεβαιότητα ότι για όλα τα συμβάματα υπάρχει οπωσδήποτε αιτιολογική σχέση με τα εμβόλια όσο και όσοι εκφράζουν παρόμοια βεβαιότητα για το ότι δεν υπάρχει, ΚΑΝΟΥΝ ΛΑΘΟΣ.
Και επειδή αυτά που λένε οι δεύτεροι μπορούν να καταλήξουν τόσο σε ανεπαρκή φαρμακο-επαγρύπνηση και δήλωση των συμβαμάτων (άρα και σε αδυναμία αξιόπιστης καταγραφής και παρακολούθησης των δεδομένων) όσο και σε ακόμη μεγαλύτερη αμφισβήτηση της κοινωνίας απέναντι στα συγκεκριμένα εμβόλια, θα πρέπει άμεσα ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ.
Η απάντηση είναι ΠΑΝΤΑ η σωστή και ολοκληρωμένη συλλογή των δεδομένων, η ΠΛΗΡΗΣ καταγραφή όλων των συμβαμάτων είτε πιστεύουμε ότι οφείλονται στο εμβόλιο ΕΙΤΕ ΟΧΙ, και η ανάλυσή τους από εκείνους που συγκεντρώνουν όλα τα δεδομένα.
Και μπορεί στα παραδείγματα πιο πάνω να χρειάστηκαν χρόνια γιατί ήταν κλινικές μελέτες με συγκεκριμένο χρονικό πλάνο, τώρα όμως που γίνεται συνεχής καταγραφή συμβαματων, μπορεί να προκύψει πιο σύντομα το σήμα (ΑΝ υπάρξει). Αυτό όμως προϋποθέτει την ΠΛΗΡΗ καταγραφή ΟΛΩΝ των συμβαμάτων
Γι’ αυτό, η λύση είναι μια: σωστή, πλήρης και ολοκληρωμένη δήλωση όλων των περιστατικών.

"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 08 Ιαν 2021, 14:51

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο » 01 Απρ 2021, 19:53

Αληθεύει οτι υπαρχει παραιτηση απο την επιτροπή που ελέγξε το συγκεκριμένο συμβάν;

Davidian
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 17 Δεκ 2020, 20:33

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Davidian » 01 Απρ 2021, 20:24

Η ανακοίνωση του ΕΟΦ είναι κωμική. Κάτι τέτοια είναι η χαρά του Ψεκ

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9614
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 01 Απρ 2021, 21:44

https://www.newsit.gr/ellada/paraitisi- ... a/3253709/
Εντάξει οτι υπάρχει θέμα με το εμβόλιο της Αστρα ζένεκα είναι σίγουρο. Στην επιστολή του ο γιατρός καλά τα λέει. Σήμερα πήγα σε ένα φαρμακείο και κάθησα 2 λεπτά και πήραν 2 τηλέφωνα για να ακυρώσουν ραντεβού για εμβολιασμό με Αστρα ζένεκα. Εγώ πάντως ξέρω αρκετούς που το έκαναν και κανένας δεν είχε σοβαρά θέματα εκτός από λίγα δέκατα κάποιοι. Εμένα μου κάνει πάντως αλγεινή εντύπωση και το γεγονός οτι σε κάποιες περιοχές κάνουν μόνο το εμβόλιο της Αστραζένεκα και σε κάποιες άλλες μόνο της Pfizer. Πχ στον Παλαμά μόνο Pfizer και στο Μουζάκι αστρα ζένεκα. Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35404
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Απρ 2021, 21:54

Arisvilla έγραψε:
01 Απρ 2021, 21:44
Εμένα μου κάνει πάντως αλγεινή εντύπωση και το γεγονός οτι σε κάποιες περιοχές κάνουν μόνο το εμβόλιο της Αστραζένεκα και σε κάποιες άλλες μόνο της Pfizer. Πχ στον Παλαμά μόνο Pfizer και στο Μουζάκι αστρα ζένεκα. Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό.
Λογιστικό θέμα είναι αυτό.Το ένα εμβόλιο θέλει σούπερ ψύξη για να διατηρηθεί και το άλλο όχι.Το ένα εάν δεν γίνει πετιέται εξ ου και τα περιστατικά με τους αναπληρωματικούς με μέσον που το έκαναν και ο σάλος που προκλήθηκε ενώ το άλλο το ξαναβάζουν σε κοινό ψυγείο για την επόμενη μέρα.
Επομένως θεώρησαν καλύτερο κάθε κέντρο να έχει μια υποδομή και όχι δύο.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41593
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 02 Απρ 2021, 02:30

Γκουερινο έγραψε:
01 Απρ 2021, 19:53
Αληθεύει οτι υπαρχει παραιτηση απο την επιτροπή που ελέγξε το συγκεκριμένο συμβάν;


Παραίτηση βόμβα! Τι καταγγέλλει ο καθ. Βλαχογιαννόπουλος για επιτροπή του ΕΟΦ για το εμβόλιο της AstraZeneca

https://www.tribune.gr/greece/news/arti ... eneca.html

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών