Ερώτηση για επίσκεψη σε γιατρό.

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Dimitra76
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 23:23

Ερώτηση για επίσκεψη σε γιατρό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dimitra76 » 22 Ιουν 2018, 00:12

Γεια σας. Έχω μια συναδελφο της οποίας η αδερφή θεωρείται εξαιρετική γιατρός καθ' ομολογία αρκετών εκ των υπολοίπων συναδέλφων στο γραφείο, στις οποίες την έχει συστήσει. Εγώ έχω ένα σοβαρό γυναικολογικό θέμα και έχω επισκευτεί αρκετούς γιατρούς της ειδικότητάς της χωρίς αποτέλεσμα.
Σκέφτομαι να δοκιμάσω και σε αυτήν, πλην όμως επειδή είναι λεπτό το ζήτημα που έχω, δεν επιθυμώ να γνωρίζει η γιατρός ότι είμαι συνάδελφος της αδερφής της καθώς μια ενδεχόμενη διαρροή στο γραφείο θα με έκανε να μην θέλω να ξαναεργαστώ εκεί.

1. Είμαι ασφαλισμένη στον ΟΠΑΔ. Αν κλείσω ραντεβού, θα δει μέσα από το σύστημα σε ποιο Υπουργείο εργάζομαι; Αν δει ότι εργάζομαι εκεί που είναι η αδερφή της, σίγουρα θα το θίξει το θέμα.
2. Αν κλείσω σαν ιδιώτης ραντεβού, απαιτείται ΑΜΚΑ ή απλά πληρώνω και φεύγω;

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12544
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Ερώτηση για επίσκεψη σε γιατρό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 22 Ιουν 2018, 10:05

να πας αφοβα
η γιατρος δεν μπορει να πει σε κανεναν τι παθηση εχεις καθως υπαρχει το ιατρικο απορρητο
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Ερώτηση για επίσκεψη σε γιατρό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 22 Ιουν 2018, 10:32

Μην πας. Σίγουρα υπάρχουν κ άλλοι, πολύ καλοί γιατροί.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Dimitra76
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 23:23

Re: Ερώτηση για επίσκεψη σε γιατρό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dimitra76 » 22 Ιουν 2018, 15:51

alekhine έγραψε:
22 Ιουν 2018, 10:05
να πας αφοβα
η γιατρος δεν μπορει να πει σε κανεναν τι παθηση εχεις καθως υπαρχει το ιατρικο απορρητο
Εντάξει, τα απόρρητα υπάρχουν μόνο για να μην δίνουν κατάθεση στα δικαστήρια.
Σε συζητήσεις στο σπίτι, ούτε απόρρητα υπάρχουν, ότι θέλουνε λένε, όσο θέλουνε μπορεί να σχολιάζουν πίσω από την πλάτη μου. Άπαξ και με συζητάνε, μόνο το απόρρητο και οι μηνύσεις δε θα με ενδιαφέρουν. Τι να το κάνω μετά αυτό..
Το θέμα είναι, άν πάω να εξεταστώ ιδιωτικά χωρίς ασφάλιση, ζητάνε ΑΜΚΑ κλπ;

Custom_F έγραψε:
22 Ιουν 2018, 10:32
Μην πας. Σίγουρα υπάρχουν κ άλλοι, πολύ καλοί γιατροί.
Έχω δοκιμάσει και αλλού αλλά το θέμα είναι δω και αυτήν σαν γνώμη. Αν πάω ιδιωτικά, θα ζητήσει ΑΜΚΑ κλπ; Η απλά θα δώσω χρήματα, θα εξεταστώ και θα φύγω;

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Ερώτηση για επίσκεψη σε γιατρό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 22 Ιουν 2018, 15:54

Dimitra76 έγραψε:
22 Ιουν 2018, 15:51
Custom_F έγραψε:
22 Ιουν 2018, 10:32
Μην πας. Σίγουρα υπάρχουν κ άλλοι, πολύ καλοί γιατροί.
Έχω δοκιμάσει και αλλού αλλά το θέμα είναι δω και αυτήν σαν γνώμη. Αν πάω ιδιωτικά, θα ζητήσει ΑΜΚΑ κλπ; Η απλά θα δώσω χρήματα, θα εξεταστώ και θα φύγω;
ΑΜΚΑ θα ζητησει μονο για να σου γραψει κατι. Εξεταση, φαρμακα... για να μην τα πληρωσεις. Αλλιως δεν εχει λογο. Πληρωνεις την επισκεψη και φευγεις. Αλλα πανω στη συζητηση καμια φορα δεν ξερεις τι μπορει να σου φυγει...

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14751
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Ερώτηση για επίσκεψη σε γιατρό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 22 Ιουν 2018, 15:55

Διχως να εχω σχεση με το χωρο, αν πας ιδιωτικα και δεν συνταγογραφησει κατι, τουε απλα πληρωνεις και εφυγες.
Αν πας μεσω ταμειου, ο ΑΜΚΑ θα χρειαστει 100%.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16473
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ερώτηση για επίσκεψη σε γιατρό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 22 Ιουν 2018, 16:18

Γιατροί υπάρχουν απειροι. Δεν αξιζει γιατι οπως ειπωθηκε θα σε παρει πρεφα και θα μαθευτει στο γραφειο και θα χαλαστείς. Εξισου καλη και καλύτεςρη γιατρο θα βρεις πανευκολα, στην ελλαδα υπάρχουν απειροι γιατροι.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Dimitra76
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 23:23

Re: Ερώτηση για επίσκεψη σε γιατρό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dimitra76 » 22 Ιουν 2018, 21:55

Καλώς, σας ευχαριστώ, θα πάω για σιγουριά χωρίς ΑΜΚΑ και θα μου συνταγογραφήσει χειρόγραφα για να πληρώσω κανονικά.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ερώτηση για επίσκεψη σε γιατρό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 22 Ιουν 2018, 22:02

Αν πει ότι δεν τον θυμάται απέξω και ότι δεν έχει έγγραφο μαζί της όπως βιβλιάριο νομίζω πως μπορεί να το αποφύγει.

Αλλά η γιατρός πιθανόν να θέλει να κάνει φάκελο της στον υπολογιστή της π.χ. και να ζητήσει στοιχεία. Αν δώσει τα στοιχεία αυτά πιθανόν να γίνει αντιληπτή.

Με τον ΑΜΚΑ όμως Δήμητρα πως είσαι βέβαιη ότι θα σε αναγνωρίσει; Εφόσον δεν σε ξέρει πως υποθέτεις ότι θα καταλάβει ότι δουλεύεις εκεί; Ξέρει το επώνυμο σου π.χ. ;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Dimitra76
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 23:23

Re: Ερώτηση για επίσκεψη σε γιατρό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dimitra76 » 22 Ιουν 2018, 23:40

Εγώ υποθέτω ότι θα το χτυπήσει στο σύστημα και θα φανεί ότι είμαι ασφαλισμένη στο Δημόσιο πχ στο Υπουργείο Πολιτισμού, οπότε αυτομάτως θα με συνδέσει με την αδερφή της. Αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύει η εφαρμογή που έχουν για συνταγογραφήσεις και τι στοιχεία τους εμφανίζει, για αυτό άλλωστε και ρώτησα, μήπως υπήρχε εδώ μέσα κάποιος γιατρός που να μου έλεγε με σιγουριά αν φαίνεται κάτι τέτοιο ή απλά ότι είμαι ασφαλισμένη στο δημόσιο.

Τέλος πάντων, στην τελική θα πάω ιδιωτικά και άμα με ρωτήσει ΑΜΚΑ, τον έχω ξεχάσει.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5793
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Ερώτηση για επίσκεψη σε γιατρό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 22 Ιουν 2018, 23:56

χωρίς να βάλω και το χέρι μου στην φωτιά,

φαίνεται ο ασφαλιστικός σου φορέας
και αν πατήσεις "ναι, έχω την συγκατάθεση του ασθενή", φαίνεται το ιστορικό όλων των συνταγογραφήσεων (με την διάγνωση) στο αντίστοιχο ΑΜΚΑ

να φαίνεται ο χώρος εργασίας δεν νομίζω (ούτε καν το επάγγελμα περα από το ταμείο)

υγ. οι γυναικολόγοι είναι κατά βάση χειρουργοί, επομένως η αξιολόγηση τους αφορά κατά βάση τα χειρουργεία τους, τις μεθόδους που ακολουθούν κλπ
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ερώτηση για επίσκεψη σε γιατρό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 23 Ιουν 2018, 00:07

νηματοθέτρια έλεος.

έχεις πρόβλημα και χρειάζεσαι μια γνώμη ακόμη, άσε τις ντροπές και πήγαινε να σε δει. τα προβλήματα υγείας είναι για τους ανθρώπους.

το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό, ότι μπορεί να φοβάσαι είναι να έχεις αδερφό γυναικολόγο που είναι μάπας πχ και δεν τολμάς να το παραδεχτείς αλλά το ξέρει όλος ο κόσμος πως είναι κομπογιαννίτης και ντρέπεσαι για αυτόν.

εγώ λέω πως αν πιστεύεις πως θα σε βοηθήσει πήγαινε να λύθει το πρόβλημα σου. σιγά μη διαρρεύσει στον οποιοδήποτε το οτιδήποτε, έλεος και πάλι.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5793
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Ερώτηση για επίσκεψη σε γιατρό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 23 Ιουν 2018, 00:16

εδώ δες το pdf (οδηγίες χρήσης της εφαρμογής για ιατρούς) για να δεις περιπου τι φαίνεται
https://www.e-prescription.gr/shs/porta ... BIS9nQSEh/

μπαίνει ο ιατρός με τους κωδικούς του στο σύστημα (στο παραπάνω σαιτ)
πατά το ΑΜΚΑ του ασθενούς
βλέπει εάν ισχύει το ΑΜΚΑ (αν είσαι εσύ που έχεις το ΑΜΚΑ κι αν έχεις ασφάλιση)
στο pdf του λινκ φαίνεται τι ακριβώς βλέπει ο ιατρός, όλα από το ΑΜΚΑ: ονοματεπώνυμο, διεύθυνση κατοικίας, τηλέφωνα, ασφαλιστικός φορέας, ηλικία
και μετά μπορεί να κάνει: συνταγογράφηση, να γράψει παραπεμπτικά (για απεικονιστικό έλεγχο) και να δει το ιστορικό των συνταγογραφήσεων σου (αφού δώσεις την συγκατάθεση σου-- το βλέπει πατώντας πως έχει την συγκατάθεση σου)
*τέλος, το σύστημα θυμάται την τελευταία καταχωρύση ή τις τελευταίες (θα σε γελάσω) - και τις βλέπει ο ιατρός για να ξέρει τι έδωσε και που

στο μέλλον θα υπάρχει πλήρως ηλεκτρονικά το ιστορικό (με την συγκατάθεση σου) ή μέρος του ιστορικού και φυσικά το επάγγελμα, ο χώρος εργασίας και το επαγγελματικό ιστορικό (με την συγκατάθεση σου ή μέρος αυτού)
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Dimitra76
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 23:23

Re: Ερώτηση για επίσκεψη σε γιατρό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dimitra76 » 23 Ιουν 2018, 00:33

Α πολύ ωραία, ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών