Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41086
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Μάιος 2024, 21:23

Green Dragon έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:11
Nandros έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:08
Green Dragon έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:03


Απάντησε κι εσύ Ψ αν θες. Υπάρχει ο ήλιος;
Υπάρχει ήλιος, ξέρουμε από τι είναι φτιαγμένος και φυσικά δεν είναι θεός. Μην συνεχίζεις με την μαλακία σου.
Ρε φίλε, εγώ λέω ότι ο Θεός είναι ο ήλιος, ένα σώμα με 6000ο C επιφανειακή θερμοκρασία και 20000000ο C θερμοκρασία πυρήνα. Θα ζήσει άλλα 5 δισεκατομμύρια χρόνια και στο τέλος θα γίνει λευκός νάνος. Πες μου που διαφωνείς;

Για εμένα αυτό είναι ο Θεός. Υπάρχει λοιπόν ο Θεός μου ή όχι;
Θα σου πω εγώ πού διαφωνώ. Στο σημείο που παίρνεις μια λέξη που σημαίνει κάτι συγκεκριμένο σε μια γλώσσα και της προσαρτείς μια δική σου έννοια που δεν έχει συμφωνήσει κανείς άλλος ότι ισχύει γι' αυτήν την λέξη. Έχει το ίδιο νόημα με το να λέω καρέκλες τα χταπόδια και να σου λέω "για μένα αυτά είναι καρέκλες".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23808
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 09 Μάιος 2024, 21:27

hellegennes έγραψε:
09 Μάιος 2024, 21:23
Έχει το ίδιο νόημα με το να λέω καρέκλες τα χταπόδια και να σου λέω "για μένα αυτά είναι καρέκλες".
Μεταμοντερνισμός δηλαδή.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41086
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Μάιος 2024, 21:28

Philip Mortimer έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:46
hellegennes έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:22
Philip Mortimer έγραψε:
09 Μάιος 2024, 17:38


Η ιατρική είναι κάτι αυτονομο από το τι πιστεύει ένας γιατρός για άσχετα με αυτή θέματα. Τα ποσοστα αυτά πρέπει να συγκριθούν και με το σε τι ποσοστό πχ είχαν βαπτιστεί ή σε τι ποσοστό είχαν θρησκευτικές πεποιθήσεις οι οικογένειές τους.
Όχι, δεν πρέπει να συγκριθούν μ' αυτό. Στις ΗΠΑ περίπου 4-5% δηλώνουν άθεοι, δηλαδή όχι μακριά από το ποσοστό που δίνει η έρευνα για τους γιατρούς. Αντιθέτως, στους θεωρητικούς φυσικούς και τους βιολόγους τα ποσοστά αθεϊας είναι πολύ υψηλότερα (μόλις 5-10% δηλώνουν πίστη σε κάποιον θεό).

Αυτό που δείχνει η έρευνα που παράθεσα είναι ότι η ιατρική δεν είναι απέναντι στον θεό και όταν λέμε ιατρική εννούμε την κοινότητα που απαρτίζεται από γιατρούς, οπότε ναι, είναι το ίδιο πράγμα. Μάλλον σε μπερδεύει η έννοια της ιατρικής σαν επιστημονικός κλάδος.

Τώρα γιατί οι γιατροί είναι σε συντριπτικό ποσοστό θρήσκοι σε αντίθεση με άλλους επιστήμονες είναι ολόκληρη συζήτηση, το μόνο που ήθελα να δείξω είναι ότι δεν ισχύει αυτό που γράφτηκε εδώ.
Το 12% είναι τριπλάσιο του 4% άρα δεν το λες και κοντά.
Καλά, εντάξει, τώρα αυτό είναι αριθμητική σοφιστεία. Και το 4% είναι τετραπλάσιο από το 1% αλλά είναι μικρότερη απόσταση από ό,τι μεταξύ 4% και 12%.
Philip Mortimer έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:46
Το αυτό και για τους αγνωστικιστές. Η ιατρική είναι επιστήμη δεν είναι κοινότητα και φυσικά δεν έχει σχέση με τις προσωπικές απόψεις του κάθε γιατρού για κάτι άσχετο όπως η θρησκεία. Στην ιατρική επιστήμη ο ιατρός λειτουργεί με βάση τα εργαλεία της ιατρικής όχι της θρησκείας. Δεν κάνει ξεμάτιασμα στον ασθενή.
Ο λόγος που είναι αυξημένη η δήλωση για θρησκεία σε σχέση με άλλους επιστήμονες είναι προφανώς coping mechanism για την καθημερινή επαφή με τον θάνατο.
Δεν είναι αυτός ο λόγος ούτε είναι ένας μόνο λόγος. Είναι σημαντικά πολυπλοκότερο φαινόμενο που δεν εξαντλείται σε μια γραμμή και είναι αντικείμενο μελετών.

Η ιατρική είναι προτίστως το σύνολο των γιατρών που την απαρτίζουν. Η ιατρική ως επιστήμη είναι δευτερεύουσα έννοια, είναι το σώμα κειμένων. Κανείς δεν είπε ότι οι γιατροί χρησιμοποιούν θρησκευτικές τελετές για να θεραπεύουν τους ασθενείς τους. Κάπου χάθηκες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20519
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 09 Μάιος 2024, 21:44

hellegennes έγραψε:
09 Μάιος 2024, 21:23
Green Dragon έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:11
Nandros έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:08

Υπάρχει ήλιος, ξέρουμε από τι είναι φτιαγμένος και φυσικά δεν είναι θεός. Μην συνεχίζεις με την μαλακία σου.
Ρε φίλε, εγώ λέω ότι ο Θεός είναι ο ήλιος, ένα σώμα με 6000ο C επιφανειακή θερμοκρασία και 20000000ο C θερμοκρασία πυρήνα. Θα ζήσει άλλα 5 δισεκατομμύρια χρόνια και στο τέλος θα γίνει λευκός νάνος. Πες μου που διαφωνείς;

Για εμένα αυτό είναι ο Θεός. Υπάρχει λοιπόν ο Θεός μου ή όχι;
Θα σου πω εγώ πού διαφωνώ. Στο σημείο που παίρνεις μια λέξη που σημαίνει κάτι συγκεκριμένο σε μια γλώσσα και της προσαρτείς μια δική σου έννοια που δεν έχει συμφωνήσει κανείς άλλος ότι ισχύει γι' αυτήν την λέξη. Έχει το ίδιο νόημα με το να λέω καρέκλες τα χταπόδια και να σου λέω "για μένα αυτά είναι καρέκλες".
Καμία άλλη έννοια δεν προσάρτησα, είπα ότι για εμένα ο Θεός είναι ο ήλιος ακριβώς όπως τον ξέρουμε. Εγώ έτσι τον αντιλαμβάνομαι. Αν κάποιος έρθει και μου πει ότι δεν υπάρχει, αυτός θέλει ψυχίατρο, όχι εγώ.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41086
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Μάιος 2024, 22:29

Green Dragon έγραψε:
09 Μάιος 2024, 21:44
hellegennes έγραψε:
09 Μάιος 2024, 21:23
Green Dragon έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:11


Ρε φίλε, εγώ λέω ότι ο Θεός είναι ο ήλιος, ένα σώμα με 6000ο C επιφανειακή θερμοκρασία και 20000000ο C θερμοκρασία πυρήνα. Θα ζήσει άλλα 5 δισεκατομμύρια χρόνια και στο τέλος θα γίνει λευκός νάνος. Πες μου που διαφωνείς;

Για εμένα αυτό είναι ο Θεός. Υπάρχει λοιπόν ο Θεός μου ή όχι;
Θα σου πω εγώ πού διαφωνώ. Στο σημείο που παίρνεις μια λέξη που σημαίνει κάτι συγκεκριμένο σε μια γλώσσα και της προσαρτείς μια δική σου έννοια που δεν έχει συμφωνήσει κανείς άλλος ότι ισχύει γι' αυτήν την λέξη. Έχει το ίδιο νόημα με το να λέω καρέκλες τα χταπόδια και να σου λέω "για μένα αυτά είναι καρέκλες".
Καμία άλλη έννοια δεν προσάρτησα, είπα ότι για εμένα ο Θεός είναι ο ήλιος ακριβώς όπως τον ξέρουμε. Εγώ έτσι τον αντιλαμβάνομαι. Αν κάποιος έρθει και μου πει ότι δεν υπάρχει, αυτός θέλει ψυχίατρο, όχι εγώ.
Δεν υπάρχει "έτσι όπως τον ξέρουμε". Θεός είναι ένα υπερφυσικό ον με αυτόνομη βούληση. Ο Ήλιος είναι μια σφαίρα από πλάσμα που βρίσκεται σε υδροστατική ισορροπία μεταξύ βαρύτητας και θερμοπυρηνικής σύντηξης. Καταφανώς είναι δύο άσχετα μεταξύ τους πράγματα. Στην απώτερη αρχαιότητα υπήρχαν θεότητες που προσωποιούσαν άψυχα αντικείμενα, αυτό που λέμε σήμερα ανιμισμό. Ωστόσο αυτό προέκυψε από άγνοια των φυσικών διεργασιών, κανένας άνθρωπος που αντιλαμβάνεται πώς λειτουργεί ένας ποταμός δεν θα πει σοβαρά σήμερα ότι ο ποταμός είναι θεότητα και επιλέγει αυτός πώς και πότε θα κυλίσει, με τι ορμή, κτλ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4997
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 10 Μάιος 2024, 05:53

nostromos έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:21
ο Χώκινγκ για παράδειγμα λίγο πριν πεθάνει αμφισβητεί το πληθωριστικό σύμπαν που ήταν η πιο πρόσφατη θεωρεια...καμία απόδειξη φυσικά πουθενά ως τωρα

https://www.google.com/amp/s/www.lifo.g ... mpan%3famp
αν δεν ήσουν άσχετος θα ήξερες ότι αποδείξεις υπάρχουν μόνο στα μαθηματικά.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4997
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 10 Μάιος 2024, 05:59

nostromos έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:31
Antares έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:25
Στην κοσμολογία υπάρχουν πολλές παραδοχές, υποθέσεις και περιορισμοί αλλά μαζί με τις παρατηρήσεις από τα μεγάλα τηλεσκόπια είναι το καλύτερο που έχουμε. Τίποτα δεν προκύπτει χωρίς παρατηρήσεις πειράματα και μαθηματικά αλλά δεν είναι θέσφατα. Υπάρχουν βιβλία όπου με ένα μίνιμουμ γνώσεων φυσικής και μαθηματικών λύνουν πολλές απορίες.
οριστική απόδειξη υπάρχει πουθενά σε σχέση με τη Δημιουργία...?
πώς το φαντάζεσαι, ότι βρίσκεις «οριστική απόδειξη» και το κλείνεις το μαγαζί; :smt005:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14921
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 10 Μάιος 2024, 06:32

να πούμε ότι οι νέοι θεοί είχαν κλείσει τον πλανήτη σε καραντίνα 3 χρόνια

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20519
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 10 Μάιος 2024, 08:32

hellegennes έγραψε:
09 Μάιος 2024, 22:29
Green Dragon έγραψε:
09 Μάιος 2024, 21:44
Καμία άλλη έννοια δεν προσάρτησα, είπα ότι για εμένα ο Θεός είναι ο ήλιος ακριβώς όπως τον ξέρουμε. Εγώ έτσι τον αντιλαμβάνομαι. Αν κάποιος έρθει και μου πει ότι δεν υπάρχει, αυτός θέλει ψυχίατρο, όχι εγώ.
Δεν υπάρχει "έτσι όπως τον ξέρουμε". Θεός είναι ένα υπερφυσικό ον με αυτόνομη βούληση. Ο Ήλιος είναι μια σφαίρα από πλάσμα που βρίσκεται σε υδροστατική ισορροπία μεταξύ βαρύτητας και θερμοπυρηνικής σύντηξης. Καταφανώς είναι δύο άσχετα μεταξύ τους πράγματα. Στην απώτερη αρχαιότητα υπήρχαν θεότητες που προσωποιούσαν άψυχα αντικείμενα, αυτό που λέμε σήμερα ανιμισμό. Ωστόσο αυτό προέκυψε από άγνοια των φυσικών διεργασιών, κανένας άνθρωπος που αντιλαμβάνεται πώς λειτουργεί ένας ποταμός δεν θα πει σοβαρά σήμερα ότι ο ποταμός είναι θεότητα και επιλέγει αυτός πώς και πότε θα κυλίσει, με τι ορμή, κτλ.
Δεν υπάρχει συγκεκριμένος ορισμός για τον Θεό. Ο καθένας τον αντιλαμβάνεται όπως νομίζει.

Υπάρχουν π.χ. φυλές που μπορεί να λατρεύουν ένα βουνό επειδή τους παρέχει τροφή, υλικά, διαμονή χωρίς να του αποδίδουν καμιά 'υπερφυσική' ιδιότητα.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24961
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 10 Μάιος 2024, 09:30

ντάξει μιλάμε για νηματάρα λοοοοοοολ

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12130
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 10 Μάιος 2024, 09:33

nemo έγραψε:
09 Μάιος 2024, 20:13
taliban έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:33
George_V έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:55

Οτι η αναγκη υπαρξης του θειου και της θεικης βοηθειας/ελπιδας ειναι τοσο hardcoded στο ανθρωπινο DNA που δεν υπαρχει περιπτωση ακομα και ο πιο λυσσαλεα φανατικος αθεος να μην εχει πει ποτε στη ζωη του "βοηθησε με Θεε μου".
Προπαγανδαcoded γιατί έτσι μας έμαθαν.

Αντί να μάθουμε τις επόμενες γενιές να σκέφτονται βάση λογικής ασχολούμαστε αν ο κρίνος μπορεί να γονιμοποιεί γυναίκα.

Το κακό ειναι ότι αυτά είναι συνδεδεμένα με το βιοτικό επίπεδο.

Αν γίνει καμία μαλάκια και επιστρέψουμε 40 χρόνια πίσω ( και πολλά λέω) θα μας ζαλίσουν όλοι τα @@ με τον θεο....
//λες αν γινει καμια μαλακια και επιστρεψουμε στο 40 ...ενω καταβαθος εσεις ζειτε στο 40
στην σημερινη εποχη οπου η πληροφορηση ερχεται απο παντου κανενας δεν εμποδιζει
κανεναν να σκεφτει οπως λες με λογικη

ουτε παπαδες σας κυνηγουν ουτε η αστυνομια -οποτε τι σας εμποδιζει να σκεφτειτε με λογικη;
εκτος βεβαια την μλκ που θα δερνει καποιους στον εγκεφαλο

Ακριβώς γιατί η πληροφόρηση έρχεται από παντού και δεν μας κυνηγάνε παπάδες έχει χάσει επιρροή η θρησκεία.

Διαφορετικά ακόμη θα περιμέναμε να κουνηθεί το καντηλι της Αγίας πατάτας για να δούμε τι καιρό θα κάνει τον Αύγουστο.

Επίσης δεν ζω 40 χρόνια πίσω.
Δεν περιμενω απο μια αόρατη δύναμη να "εγκρίνει" το τι θα κάνω δια μέσου αντιπροσώπου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Μάιος 2024, 09:47

taliban έγραψε:
10 Μάιος 2024, 09:33

Ακριβώς γιατί η πληροφόρηση έρχεται από παντού και δεν μας κυνηγάνε παπάδες έχει χάσει επιρροή η θρησκεία.

Διαφορετικά ακόμη θα περιμέναμε να κουνηθεί το καντηλι της Αγίας πατάτας για να δούμε τι καιρό θα κάνει τον Αύγουστο.

Επίσης δεν ζω 40 χρόνια πίσω.
Δεν περιμενω απο μια αόρατη δύναμη να "εγκρίνει" το τι θα κάνω δια μέσου αντιπροσώπου.
Eγώ πάντως, δεν ξέρω ούτε έναν που τον κυνηγούσαν οι παπάδες πριν 40 χρόνια.

Και ειλικρινά αναρωτιέμαι ποιοι έχουν τέτοιες τραυματικές εμπειρίες, με παπάδες, πατάτες και εκδικητικά καντήλια. :lol:


Αναφορικά με την επέλαση της ...πληροφόρησης, τί να πω; :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 10 Μάιος 2024, 09:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11858
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 10 Μάιος 2024, 09:48

Philip Mortimer έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:07
nostromos έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:02
Philip Mortimer έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:00


Το ότι αυτή μιλά για ύπαρξη δημιουργού δε σημαίνει ότι υπάρχει δημιουργός ή πολύ περισσότερο ότι ισχύει το δόγμα της το οποίο δεν έχει προέλθει από καμία απόδειξη.
αυτό σου γράφω ...ότι όση βαρύτητα έχει το δόγμα της Θρησκείας άλλη τόση και λιγότερη βαρύτητα έχει η επιστήμη αφού δεν έχει απόδειξη για τη Δημιουργια
Η επιστήμη έχει καταλήξει στη θεωρία του μπιγκ Μπανγκ μέχρι στιγμής. Αυτή έρχεται σε αντίθεση με το θρησκευτικό δόγμα και τις περιόδους "δημιουργίας" που αναφέρει
Στο μεταξύ, ο πατέρας της θεωρίας του Μπιγκ Μπανγκ ήταν ένας βέλγος ιερέας: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Georges_Lema%C3%AEtre
:lol:
Και φυσικά, ο κατάλογος με τους σπουδαίους θρησκευομενους επιστήμονες δεν έχει τελειωμό.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16917
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Μάιος 2024, 09:49

Οι νέοι θεοί είναι το ιερατείο του Ασκληπιού;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20519
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 10 Μάιος 2024, 09:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Μάιος 2024, 09:47
taliban έγραψε:
10 Μάιος 2024, 09:33

Ακριβώς γιατί η πληροφόρηση έρχεται από παντού και δεν μας κυνηγάνε παπάδες έχει χάσει επιρροή η θρησκεία.

Διαφορετικά ακόμη θα περιμέναμε να κουνηθεί το καντηλι της Αγίας πατάτας για να δούμε τι καιρό θα κάνει τον Αύγουστο.

Επίσης δεν ζω 40 χρόνια πίσω.
Δεν περιμενω απο μια αόρατη δύναμη να "εγκρίνει" το τι θα κάνω δια μέσου αντιπροσώπου.
Eγώ πάντως, δεν ξέρω ούτε έναν που τον κυνηγούσαν οι παπάδες πριν 40 χρόνια.

Και ειλικρινά αναρωτιέμαι ποιοι έχουν τέτοιες τραυματικές εμπειρίες, με παπάδες, πατάτες και εκδικητικά καντήλια. :lol:


Αναφορικά με την επέλαση της ...πληροφόρησης, τί να πω; :lol:
Εντάξει, υπήρξαν και τέτοιες εποχές, μπορεί όχι πριν 40 χρόνια αλλά αν πας πιο πίσω βρίσκεις εγκλήματα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών