Νήμα για Φάρμακο - Πολιτική Φαρμάκου

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30098
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Νήμα για Φάρμακο - Πολιτική Φαρμάκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 31 Μαρ 2018, 15:20

Ανοίγω το τίμιο τούτο νήμα, ώστε να το εμπλουτίσω.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Νήμα για Φάρμακο - Πολιτική Φαρμάκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 31 Μαρ 2018, 19:31

Επειδή δεν ξέρω ποιον να ρωτήσω για να μάθω, ρωτάω εδώ.

Μου έγραψε βιταμίνη D, η γιατρός, τη Deltius, (εμενα μου φάνηκε υπερβολική, αλλά τεσπα) το κουτί πάνω γράφει 15,97. Είναι δύο κουτιά των 4 φιαλιδίων, για ένα μήνα κ είναι τρίμηνη η συνταγή. Πληρώνω 25% συμμετοχή. Περίμενα να δώσω γύρω στα 8 ευρώ κ η φαρμακοποιός είπε τα διπλάσια. Όταν τη ρώτησα γιατί, μου είπε ότι η τιμή πάνω δεν είναι η κανονική κ η κανονική είναι διπλάσια. Ισχύει κάτι τέτοιο; ότι μπορεί η τιμή να είναι άλλη;

Επίσης σε άλλο σκεύασμα, έχω μηδενική συμμετοχή κ με χρεώσε τα μισά. Κάτι με διαφορά αποζημίωσης από εοππυ, είπε. Αφού έχω μηδενική συμμετοχή... Δεν πρέπει να βρει κάτι αντίστοιχο με τιμή που να την καλύπτει ο εοππυ κ να χω κ γω τη μηδενική μου συμμετοχή; μιλάμε για ένα πενηντάρι περίπου που έδωσα. Εφόσον βέβαια δεν υπάρχει άλλο σκεύασμα, δεν είναι παράλογο όλο αυτό;

Αν είναι άσχετο ας σβηστεί.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30098
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Νήμα για Φάρμακο - Πολιτική Φαρμάκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 31 Μαρ 2018, 20:07

Οι τιμές των φαρμάκων έχουν αυξηθεί. Σχεδόν όλα. Άλλα πολύ άλλα λιγότερο. Άκου ποια είναι η αλητεία : έχουν αφήσει επάνω να αναγράφεται η παλιά τιμή ως ενδεικτική και καλά. Αλλά η ενδεικτική τιμή που γράφει είναι κάτω και από την χονδρική που τα αγοράζουμε εμείς.. Φυσικά η τιμή είναι φιξ σε όλα τα φαρμακεία. Αλλά ο κόσμος βλέπει την τιμή, δεν βλέπει τι βγάζει το πρόγραμμα αυτόματα και νομίζει ότι τον κλέβουμε.

Οπότε αλλάζει και η συμμετοχή σου, σε αυτά που συνταγογραφούνται. Το ίδιο και για τον ΕΟΠΠΥ που ανέφερες στο δεύτερο σκέλος και την συμμετοχή σου.

Και μια φώτο για να γελάμε με την απελευθέρωση που θα έριχνε τιμές, θα επέτρεπε εκπτώσεις και άλλα αστεία. Όταν τα έγραφα τα τελευταία χρόνια είχαν πέσει να με φάνε.

Εικόνα


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


fagano3

Re: Νήμα για Φάρμακο - Πολιτική Φαρμάκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 31 Μαρ 2018, 21:03

custom αν εχεις αμφιβολια για την τιμη μπορεις να ζητησεις να σου δειξει το βιβλιαρακι με τις τιμες η οποια ειναι σταθερη για καθε φαρμακειο.Η τιμη που γραφεται στο φαρμακο ειναι η τιμη που ειχε οταν βγηκε η συγκεκριμενη παρτιδα και αυτο με την προυποθεση οτι θα ειχε ενημερωθει η τιμη στην εκτυπωση.

Το οτι θα ακριβαιναν τα μη συνταγογραφουμενα φαρμακα ηταν αναμενομενο για οσους ηταν του χωρου.Το ιδιο ειχε γινει μακροπροθεσμα με ολα τα προιοντα που ειχαν δωθει στα σουπερμαρκετ (βρεφικα γαλατα,πιπιλες,σερβιετες κλπ κλπ)

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Νήμα για Φάρμακο - Πολιτική Φαρμάκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 31 Μαρ 2018, 21:10

Μα εμενα ειναι με συνταγες. Αρα ολα ακριβυναν.

Δεν ειχα αμφιβολια για το φαρμακειο, τις ξερω 23 χρονια και παροτι εχω αλλαξει περιοχη, συνεχιζω και πηγαινω εκει, απλως ηθελα να καταλαβω.

Το θεμα ειναι οτι υποτιθεται πως εχω μηδενικη συμμετοχη σε κατι που πρεπει οπωσδηποτε να παρω και βρισκομαι να πληρωνω 50 ευρω. Για τη d χ3στηκα... θα βγω γυμνη στην ταρατσα να μαζεψω...

Ερεπστμ τι τραβαμε...

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών