Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3343
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 04 Μαρ 2021, 20:51

ST48410 έγραψε:
04 Μαρ 2021, 14:17
Κάπου πάμε να φτάσουμε. Κάτι πάει να γίνει. Βλέπω ότι υπάρχει και μία διαφορά στο τι θεωρείτε μαθηματικά όσοι υποστηρίζετε ότι τα μαθηματικά δεν είναι επιστήμη. Καταλαβαίνω αυτό που λέτε για το ότι μαθηματικά μπορεί να είναι ένα τελείως θεωρητικό και αφηρημένο πεδίο έξω από κάθε σύνδεση με την πραγματικότητα αλλά ιστορικά έγινε έτσι;
Δηλαδή ο άνθρωπος χρησιμοποίησε μαθηματικά και για να μετρήσει και για να υπολογίσει πχ για την κατασκευή των πυραμίδων ως την διάνοιξη φρεατίων ποτίσματος, την οριοθέτηση περιοχών και τις αποστάσεις μεταξύ τους κοκ
Τώρα εσείς "μαθηματικά" εννοείτε μια διαφορετική πλήρως θεωρητική ενασχόληση.
Ιστορικά, εδώ είναι ένα σημείο που πραγματικά οι αρχαίοι έλληνες έκαναν breakthrough. Η διαφορά είναι η απόδειξη. Η απόδειξη είναι ίσως το πιο core σημείο στο μαθηματικά και για αυτό θεωρούμε ότι οι έλληνες κάναν μαθηματικά ενώ οι αιγύπτιοι όχι.

Θέλω να τονίσω κάτι εδώ, που νομίζω ενδιαφέρει και τον nrg. Η πεποίθηση ότι μια αριθμητική εξίσωση περιγράφει κάτι είναι είναι πλανημένη. Το ίδιο και η πεποίθηση ότι η ο μόνος τρόπος για να εξηγήσεις μια έκφραση είναι να δηλώσεις εκείνο για το οποίο ίσταται. Η παραδοχή μιας πραγματικότητας, ως προς την οποίαμια πρόταση είναι αληθής ή ψευδής είναι δάνειο από τον χώρο της εμπειρίας. Όμως ο μαθηματικός λογισμός δεν αποτελεί επιφαινόμενο κάποιας υποκείμενης πραγματικότητας. Οι αποδείξεις στα πλαίσια του δεν είναι αποδείξεις ότι οι παρεχόμενες περιγραφές ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Συνεπώς η αλήθεια μιας μαθηματικής πρότασης δεν a posteriori αλήθεια. Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα από το γεγονός ότι , ενώ στην περίπτωση μιας εμπειρικής δήλωσης μπορούμε να δώσουμε μια πλήρη περιγραφή εκείνου που θα συνιστούσε την αποδειξή της (πχ, στο κομμάτι των σωματιδίων που συζητήσαμε πριν), στην περίπτωση μιας μαθηματικής πρότασης είναι αδύνατο να περιγράψουμε την αποδεικτική διαδικασία πριν κατασκευάσουμε την απόδειξή της.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klg την 04 Μαρ 2021, 20:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5041
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 04 Μαρ 2021, 20:53

klg έγραψε:
04 Μαρ 2021, 20:23
Εγώ προσωπικά κάνω argue επιχειρηματολογώ για τα μαθηματικά vs επιστήμη, όχι για το πότε χαρακτηρίζεται κάποιος επιστήμονας. Δεν έχω ποτέ κάνει contemplate μού έχει περάσει καν απ'το μυαλό κάτι τέτοιο, γιατί ποτέ δεν είχε χρειαστεί. Προσωπικά θεωρώ ανέντιμο να προσδώσω στον εαυτό μου (ως πτυχιούχο πανεπιστημιακής σχολής) την ίδια ιδιότητα με ανθρώπους που actively κάνουν research ασχολούνται με την έρευνα, αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό.
fixed

φίλε klg, κι εγώ χρησιμοποιώ αγγλικά σαν πρώτη γλώσσα, αλλά μην ξεχνάμε εντελώς και την χρήση τής μητρικής! :lol:

:wave:

PS practice makes perfect :003:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3343
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 04 Μαρ 2021, 21:00

Συνεχίζοντας το προηγόυμενο post nrg ST48410, όταν επαληθεύεις μια εμπειρική πρόταση, τα γεγονότα μπορεί να σε εκπλήξουν. Ενώ το να ξέρεις πώς αποδεικνύεται ένα θεώρημα σημαίνει να ξέρεις ότι πρέπει να πάρουμε αυτό το αποτέλεσμα και ότι ένα διαφορετικό αποτέλεσμα είναι αδιανόητο . Η μαθηματική απόδειξη καταθέτει μια εσωτερική σχέση ανάμεσα στην εκτέλεση μιας πράξης και στη λήψη ενός συγκεκριμένου αποτελέσματος. Καθορίζει πχ, ότι μόνο μια πράξη με αποτέλεσμα 144 ονομάζεται τετραγωνισμός του 12. Σε αντίθεση με τις εμπειρικές προτάσεις, ο δρόμος προς μια μαθηματική πρόταση δεν μπορεί να περιγραφεί χωρίς να φτάσουμε στον προορισμό, δεν δύναται να υπάρξει χάσμα ανάμεσα στη γνώση του τρόπου επαλήθευσης της και τη γνώση του κατα πόσον αυτή μπορεί να επαληθευτεί.

Αυτά που έγραψα στα δύο αυτά posts μάλλον δεν θα τα βρούμε δυστηχώς στα ΦEK του τρολλά, που θα μας κάνει κριτική μη θίξουμε τις φιλοσοφικές ευαισθησίες των πτυχιούχων του.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3343
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 04 Μαρ 2021, 21:03

Bill Hicks έγραψε:
04 Μαρ 2021, 20:53
klg έγραψε:
04 Μαρ 2021, 20:23
Εγώ προσωπικά κάνω argue επιχειρηματολογώ για τα μαθηματικά vs επιστήμη, όχι για το πότε χαρακτηρίζεται κάποιος επιστήμονας. Δεν έχω ποτέ κάνει contemplate μού έχει περάσει καν απ'το μυαλό κάτι τέτοιο, γιατί ποτέ δεν είχε χρειαστεί. Προσωπικά θεωρώ ανέντιμο να προσδώσω στον εαυτό μου (ως πτυχιούχο πανεπιστημιακής σχολής) την ίδια ιδιότητα με ανθρώπους που actively κάνουν research ασχολούνται με την έρευνα, αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό.
fixed

φίλε klg, κι εγώ χρησιμοποιώ αγγλικά σαν πρώτη γλώσσα, αλλά μην ξεχνάμε εντελώς και την χρήση τής μητρικής! :lol:

:wave:

PS practice makes perfect :003:

Και εγώ Μπιλαρε σου απαντώ:

Why bother?
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5041
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 04 Μαρ 2021, 21:16

στο θέμα ('νταξ, όχι ακριβώς):
φυσικά και τα μαθηματικά είναι εργαλείο τής επιστήμης
φυσικά και οι μαθηματικές έννοιες είναι συμβατικές
φυσικά και ο νεόφυτος nrg δεν βλέπει το "εφεύρεση" αντι για "ανακάλυψη" δίπλα στο e=mc2
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5041
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 04 Μαρ 2021, 21:19

klg έγραψε:
04 Μαρ 2021, 21:03

Και εγώ Μπιλαρε σου απαντώ:

Why bother?
:D

έλα ρε, είπαμε τρισχιλιετής κι ετσ', μην το χαλάς!
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Μαρ 2021, 22:26

Bill Hicks έγραψε:
04 Μαρ 2021, 21:16
φυσικά και οι μαθηματικές έννοιες είναι συμβατικές
Τι σημαίνει αυτό;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41142
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Μαρ 2021, 22:57

ST48410 έγραψε:
04 Μαρ 2021, 14:17
Δηλαδή ο άνθρωπος χρησιμοποίησε μαθηματικά και για να μετρήσει και για να υπολογίσει πχ για την κατασκευή των πυραμίδων ως την διάνοιξη φρεατίων ποτίσματος, την οριοθέτηση περιοχών και τις αποστάσεις μεταξύ τους κοκ
Τώρα εσείς "μαθηματικά" εννοείτε μια διαφορετική πλήρως θεωρητική ενασχόληση.
Στάθη, χρησιμοποίησε μαθηματικά. Σ' αυτήν την λέξη είναι η ειδοποιός διαφορά. Όταν εσύ χρησιμοποιείς μια συνταγή για να κάνεις ένα φαγητό, είσαι σεφ; Όχι.

Τα μαθηματικά είναι εργαλείο. Το χρησιμοποιείς. Τα μαθηματικά σαν ενασχόληση των μαθηματικών, όμως, είναι η ανάπτυξη του εργαλείου αυτού. Ε, αυτή η διαδικασία δεν έχει σχέση με αυτό που λέμε επιστήμη, γιατί όπως είπαμε η επιστήμη αφορά τον φυσικό κόσμο ενώ τα μαθηματικά είναι ένα καθαρά τεχνητό δημιούργημα, ένα εργαλείο.

Η επιστήμη, σε αντίθεση με τα μαθηματικά και τις τέχνες, είναι διαδικασία εξερεύνησης και επεξήγησης του κόσμου. Ακόμα κι αν δεν γεννιόταν ποτέ ο Νεύτωνας, κάποια στιγμή θα καταλήγαμε στις σχέσεις που ανακάλυψε, γιατί είναι εκεί· περιμένουν να τις ανακαλύψουμε. Αντιθέτως, αν δεν γεννιόταν ποτέ ο Μιχαήλ Άγγελος δεν θα είχαμε ποτέ το άγαλμα του Δαβίδ, γιατί το συγκεκριμένο έργο προέκυψε από το πνεύμα του δημιουργού του· η ύπαρξή του δεν ήταν εξασφαλισμένη. Το ίδιο ισχύει με τα μαθηματικά: δεν υπάρχει εγγύηση ότι αναγκαστικά θα καταλήγαμε στην επινόηση των πινάκων.

Ένα πολύ απτό παράδειγμα είναι η επινόηση του λογισμού από τον Νεύτωνα και τον Λάιμπνιτς σχεδόν ταυτόχρονα. Θα μου πεις «αν επινόησαν το ίδιο πράγμα, αυτό δεν είναι ένδειξη ότι είναι αυτονόητη η επινόησή του»; Όχι. Συμβαίνει επειδή είμαστε βιολογικά πανομοιότυποι, με ελάχιστες γενετικές διαφορές, να σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο. Έτσι πολλές φορές καταλήγουμε σε δημιουργίες που μοιάζουν. Αν εξετάσεις πιο προσεκτικά τον λογισμό του Νεύτωνα και τον συγκρίνεις με αυτόν του Λάιμπνιτς, θα εντοπίσεις σημαντικές διαφορές. Στην επιστήμη αυτό δεν υπάρχει. Η τελική αλήθεια είναι μία, δεν έχει πολλές εκδοχές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41142
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Μαρ 2021, 23:16

Antares έγραψε:
04 Μαρ 2021, 14:21
Η λέξη scientist στα αγγλικά συνήθως αναφέρεται σε τέτοια καριέρα, όχι μόνο στην αστροφυσική σε όλες τις επιστήμες. Δεν έχω ζήσει σε Αγγλία, Η.Π.Α., Καναδά, ένας καθηγητής μέσης εκπαίδευσης με πτυχίο ή μεταπτυχιακό ή και διδακτορικό, μπορεί να αποκαλέσει τον εαυτό του scientist;
Όχι. Δηλαδή μπορεί, αλλά μάλλον θα τον στραβοκοιτάξουν. Δες ας πούμε τι λέει το λήμμα του λεξικού της Οξφόρδης:

scientist noun

/ˈsaɪəntɪst/
/ˈsaɪəntɪst/
​a person who studies one or more of the natural sciences (= for example, physics, chemistry or biology)
  • a research scientist
  • nuclear/climate scientists
  • scientists and engineers
  • the cartoon figure of the mad scientist working in his laboratory
  • Scientists believe there is ice a few inches below the surface of Mars.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Μαρ 2021, 23:26

hellegennes έγραψε:
04 Μαρ 2021, 22:57
ST48410 έγραψε:
04 Μαρ 2021, 14:17
Δηλαδή ο άνθρωπος χρησιμοποίησε μαθηματικά και για να μετρήσει και για να υπολογίσει πχ για την κατασκευή των πυραμίδων ως την διάνοιξη φρεατίων ποτίσματος, την οριοθέτηση περιοχών και τις αποστάσεις μεταξύ τους κοκ
Τώρα εσείς "μαθηματικά" εννοείτε μια διαφορετική πλήρως θεωρητική ενασχόληση.
Στάθη, χρησιμοποίησε μαθηματικά. Σ' αυτήν την λέξη είναι η ειδοποιός διαφορά. Όταν εσύ χρησιμοποιείς μια συνταγή για να κάνεις ένα φαγητό, είσαι σεφ; Όχι.

Τα μαθηματικά είναι εργαλείο. Το χρησιμοποιείς. Τα μαθηματικά σαν ενασχόληση των μαθηματικών, όμως, είναι η ανάπτυξη του εργαλείου αυτού. Ε, αυτή η διαδικασία δεν έχει σχέση με αυτό που λέμε επιστήμη, γιατί όπως είπαμε η επιστήμη αφορά τον φυσικό κόσμο ενώ τα μαθηματικά είναι ένα καθαρά τεχνητό δημιούργημα, ένα εργαλείο.

Η επιστήμη, σε αντίθεση με τα μαθηματικά και τις τέχνες, είναι διαδικασία εξερεύνησης και επεξήγησης του κόσμου. Ακόμα κι αν δεν γεννιόταν ποτέ ο Νεύτωνας, κάποια στιγμή θα καταλήγαμε στις σχέσεις που ανακάλυψε, γιατί είναι εκεί· περιμένουν να τις ανακαλύψουμε. Αντιθέτως, αν δεν γεννιόταν ποτέ ο Μιχαήλ Άγγελος δεν θα είχαμε ποτέ το άγαλμα του Δαβίδ, γιατί το συγκεκριμένο έργο προέκυψε από το πνεύμα του δημιουργού του· η ύπαρξή του δεν ήταν εξασφαλισμένη. Το ίδιο ισχύει με τα μαθηματικά: δεν υπάρχει εγγύηση ότι αναγκαστικά θα καταλήγαμε στην επινόηση των πινάκων.

Ένα πολύ απτό παράδειγμα είναι η επινόηση του λογισμού από τον Νεύτωνα και τον Λάιμπνιτς σχεδόν ταυτόχρονα. Θα μου πεις «αν επινόησαν το ίδιο πράγμα, αυτό δεν είναι ένδειξη ότι είναι αυτονόητη η επινόησή του»; Όχι. Συμβαίνει επειδή είμαστε βιολογικά πανομοιότυποι, με ελάχιστες γενετικές διαφορές, να σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο. Έτσι πολλές φορές καταλήγουμε σε δημιουργίες που μοιάζουν. Αν εξετάσεις πιο προσεκτικά τον λογισμό του Νεύτωνα και τον συγκρίνεις με αυτόν του Λάιμπνιτς, θα εντοπίσεις σημαντικές διαφορές. Στην επιστήμη αυτό δεν υπάρχει. Η τελική αλήθεια είναι μία, δεν έχει πολλές εκδοχές.
Να υποθέσω ότι όταν λες μαθηματικά/μαθηματικός αναφέρεσαι κυρίως σε αυτούς που ασχολούνται με τα θεωρητικά μαθηματικά και όχι τα εφαρμοσμένα. Σωστά;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41142
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Μαρ 2021, 23:35

Με τα εφαρμοσμένα μαθηματικά ασχολούνται όλοι, οπότε ναι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

pussycat
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 18:29

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pussycat » 05 Μαρ 2021, 01:41

hellegennes έγραψε:
04 Μαρ 2021, 00:51
pussycat έγραψε:
03 Μαρ 2021, 23:38
Το παραπάνω, αν και σε ένα "εξαιρετικά στενό γνωσιακό πεδίο" όπως λες, δε μου φαίνεται για προπτυχιακή εργασία. Αλλά ακόμη κι έτσι να είναι, το ότι παρήγαγε επιστημονικό έργο ο Δανέζης, δεν μπορεί να αμφισβητηθεί πιστεύω. Μπορεί να ισχυριστεί κανείς πως το έργο του(ς) ήταν κακό ή πως είχε μικρή επιστημονική αξία, αλλά αυτό δεν τον βγάζει από επιστήμονα, στη χειρότερη τον κάνει έναν κακό επιστήμονα. Κάτι τέτοια δεν υποστηρίζεις κι εσύ στις απαντήσεις σου στον ST;
Όχι. Όπως είπα, ο Δανέζης είχε έναν μικρό ερευνητικό ρόλο στην αρχή της καριέρας του αλλά έκτοτε ασχολήθηκε αποκλειστικά με το καθηγητηλίκι καθώς και διάφορους κομπογιαννιτισμούς. Τυπικά μπορείς να πεις ότι υπήρξε επιστήμονας, απλώς και μόνο γιατί παρήγαγε έναν μικρό αριθμό μικρής σημασίας τεχνικά papers.
Όχι, δεν είναι ακριβώς έτσι, δεν είχε έναν μικρό ερευνητικό ρόλο στην αρχή της καριέρας του, μα ξεκίνησε την καριέρα του το 1983-84 με ένα δικής του επινόησης μοντέλο περιγραφής και εξήγησης των φασμάτων από τα quasar και λοιπά AGN, το λεγόμενο GR Model, το οποίο εξέλιξε, μαζί με την ομάδα του την ASTA, τις επόμενες 4 δεκαετίες μέχρι σήμερα. Δηλαδή η ερευνητική του καριέρα κάνει span, για να μιλήσω κι εγώ όπως ο klg :), κοντά 40 χρόνια. Παράλληλα βέβαια ασχολήθηκε και με άλλα πράγματα, όπως το καθηγητηλίκι στην αστροφυσική και φασματοσκοπία, καθώς και με εξωπανεπιστημιακές δραστηριότητες ("το σύμπαν που αγάπησα", συγγραφή βιβλίων, διαλέξεις κλπ). Σε αυτά τα χρόνια παρήγαγε κοντά 200 papers που όλα, ή σχεδόν όλα, είχαν να κάνουν με το GR model, είτε ως κυρίως ερευνητής είτε ως επιβλέπων, με το τελευταίο του να είναι το 2017. Για να εξελιχθεί και τεσταριστεί το μοντέλο, απαιτήθηκε ένα επίπονο και χρονοβόρο έργο συλλογής και ανάλυσης ενός τεράστιου όγκου δεδομένων παρατηρήσεων, και fitting αυτών με ένα software που ανέπτυξε η ομάδα, το ASTA software, τα αποτελέσματα των οποίων εκδόθηκαν από τον Δανέζη και τους συνεργάτες του στην επιστημονική κοινότητα.

Οπότε, σύμφωνα με αυτά που γράφεις εδώ:

hellegennes @ Μάνος Δανέζης και αστροφυσική
hellegennes έγραψε:Δεν υπάρχει επιστήμονας που παράγει επιστήμη και δεν βγάζει αποτελέσματα. Μπορεί να μην κατορθώσει να βρει κάτι σπουδαίο, αλλά και τα μηδενικά αποτελέσματα είναι δημοσιεύσιμα. Για να γίνει μια δημοσίευση δεν απαιτείται θετικό ή αρνητικό αποτέλεσμα, μπορεί να υπάρχει και μη αποτέλεσμα. Φυσικά μπορεί να παρουσιάζουν μικρότερο ενδιαφέρον τέτοιες δημοσιεύσεις αλλά μπορεί να είναι και εξαιρετικά σημαντικές. Π.χ. ο Μάικελσον και ο Μόρλεϊ προσπάθησαν με την πειραματική τους διάταξη να μετρήσουν τον αιθέρα. Το αποτέλεσμα του πειράματός τους ήταν μηδενικό. Δεν μέτρησαν τίποτα. Το συμπέρασμα όμως ήταν εξόχως σημαντικό: σήμαινε ότι ο αιθέρας δεν υπήρχε.
ή κι εδώ:

hellegennes @ Μάνος Δανέζης και αστροφυσική
hellegennes έγραψε:Επιστήμη είναι η διαδικασία διερεύνησης της πραγματικότητας που βασίζεται στο τρίπτυχο πείραμα-δεδομένα-ανάλυση, από τα οποία προκύπτουν λειτουργικά μοντέλα που σκοπό έχουν να εξηγήσουν κάτι.
o Δανέζης είναι επιστήμονας - μεταξύ άλλων - κοντά 40 χρόνια έκανε επιστημονικό έργο. Όχι τυπικά, αλλά με την αυστηρή έννοια που εσύ χρησιμοποίησες παραπάνω, έτσι δεν είναι;
hellegennes έγραψε: Πρακτικά όμως έχει ένα τεράστιο κενό γνώσεων στην φυσική ή τουλάχιστον αυτό αποκαλύπτουν διάφορες απύθμενες παπαριές που λέει και λάθη πρωτοετούς φοιτητή στις παρουσιάσεις του (δεν μιλάμε για εκλαΐκευση, μιλάμε για καθαρά «μα τι λέει τώρα» στιγμές).
Για τις "απύθμενες παπαριές" που λες, φαντάζομαι πως δεν αναφέρεσαι στο καθαρά επιστημονικό του έργο με τα quasar και το GR model, για το οποίο νομίζω πως δεν έχεις, όπως κι εγώ άλλωστε, ιδέα, αλλά στις εξωπανεπιστημιακές του δραστηριότητες, τις διαλέξεις και συνεντεύξεις του που κυκλοφορούν ευρέως στο ίντερνετ, σωστά; (είναι βασικά ενδιαφέρουσα η περίπτωση Δανέζη)
Είναι απολύτως λογικό, γιατί δεν ακολούθησε την διαδρομή που ακολουθεί ένας αστροφυσικός. Θα το παραθέσω ξανά:
Πολ Σάτερ (Πανεπιστήμιο Οχάιο Στέιτ):

The key message I try to convey about an astro-career is that it takes time. Lots of time. You'll need four to six years just for a bachelor's degree, which is true of many other professions. Then comes graduate school, which can take anywhere from five years for theorists up to seven or eight for experimentalists and observers. Then comes a postdoctoral research appointment, where your on-the-job training continues outside of your Ph.D. institution. In astronomy and physics, you typically have two or three of these two-to-five-year stints before you're considered ready for a faculty job at a major research university.
Καλά, αυτές είναι οι απόψεις του Σάτερ - για το πώς μπορεί να γίνει κανείς ένας (καλός) αστροφυσικός, και φαντάζομαι πως αν δει κανείς τη δική του διαδρομή, θα δει πως έτσι έκανε κι αυτός όπως τα περιγράφει. Πάραυτα, ας δούμε και τι άλλο λέει, αφού η άποψή του θα είναι σημαντική ως expert on the field:

https://www.space.com/39336-how-to-beco ... icist.html
There are all sorts of awesome sights in the sky. What's not to love? But as soon as curious youngsters dip their toes past the pretty pictures, they're bound to find that the world of the professional astronomer is full of complicated theories, mountains of data to painstakingly analyze, and whiteboards full of tedious calculations. It turns out that nature does not reveal its secrets willingly or easily. It takes countless hours of work by armies of dedicated professionals to understand the deepest workings of our cosmos.
Οπότε η ζωή ενός αστροφυσικού δεν είναι και τόσο συναρπαστική όπως κάποιοι έξω από τον χώρο νομίζουν, αλλά καταλήγεις να κάνεις κάποιες επαναλαμβανόμενες, βαρετές, επίπονες και χρονοβόρες διαδικασίες.
You need your base knowledge, which is hundreds of years of accomplishments and accumulated wisdom compacted into a few short classes. Classical physics, statistical mechanics, relativity, electromagnetism and quantum mechanics form the backbone of a physics degree, with some more work on optics and common astrophysical processes added to extend to an astronomy degree.
Φυσική, basically.
Classes usually peter out once you're a couple of years into graduate school. The remainder of your time is spent working on your dissertation research under the guidance of your adviser, and that's where the real training comes in. That's when you learn how to be an actual scientist, not just have science facts and methods shoved into your cranium day after day.
Εδώ φαίνεται να δίνει μεγάλο βάρος σε αυτά που μαθαίνει κανείς κατά τη διάρκεια της μεταπτυχιακής και διδακτορικής του εργασίας, όπως επίσης στον επιβλέπων του, πολύ πιο σημαντικό από την ύλη που διδάσκεσαι στα μαθήματα σε προπτυχιακό επίπεδο. Οπότε το "σύντομο διδακτορικό" που λες και υποβαθμίζεις παρακάτω, έρχεται σε αντίθεση με τα λόγια του Σάτερ.
It's over the years of your thesis research that you learn how to prepare a poster or presentation at a conference without looking like an idiot, how to handle questions from competing researchers who are trying to poke holes in your work, how to take naps during conference calls, how to shove all the right introductory fluff and jargon into a paper, how to read a paper while looking for clues of what to work on next, how to ask intelligent-sounding and relevant questions during a seminar, how to beat the analysis software into submission, how to properly format a figure for publication, and on and on. During those years, you're also brought up to speed on the true state of the art in the field, and you learn things that the classes, with curricula probably designed two decades ago, simply haven't caught up on. You learn what people are working on right now, and where you can push to advance the current limits of human understanding. In these roles, your adviser is crucial. This person is not only your mentor but also your colleague and co-worker. Initially, they guide you and help shape your research directions, but very quickly, they'll be learning from you about your latest discoveries and newest methods. That is why they hire you, after all — to train you at first, but with the aim of making you useful.
Τα ίδια κι εδώ.

Για τα μαθηματικά τώρα.
While physics and astronomy require a healthy dose of mathematics (either in theoretical calculations or observational analysis), almost all of it is learned over the course of your graduate career. Even advanced undergraduate classes teach you only the basic outlines of the actual math you will employ throughout your career.
Ακόμη και προχωρημένα προπτυχιακά μαθηματικά, φαντάζομαι σε πτυχίο φυσικής, σου δίνουν μόνον τα βασικά, θα χρειαστείς πολύ περισσότερα. Σχεδόν όλα, λέει, τα μαθαίνεις στην μεταπτυχιακή σου καριέρα. Οπότε εδώ ένας μαθηματικός, όπως ο Δανέζης, έχει προβάδισμα.
So if the math seems overwhelming, don't fret. You're never expected to jump into a full-time research gig fully equipped with all the mathematical tools at your disposal. They're taught to you, fed to you, slowly and steadily, over the course of years. Techniques that seem like straight-up wizardry become, after sufficient practice, as second nature as blinking. Not up to speed with the latest computer programming techniques? That will come too, whether you like it or not.
Ε, ένας μαθηματικός δε θα έκανε fret, ή τουλάχιστον λιγότερο από έναν φυσικό. Όσο για τον προγραμματισμό, ο Δανέζης είχε πτυχίο προγραμματιστή πριν κάνει το διδακτορικό του στην αστροφυσική.
The truth is that you're not expected to be an expert at the most difficult parts of being a scientist. That's the entire point of the long, drawn-out training process. What you are expected to have is something far simpler: pure determination. It's only through grit and sheer force of will that you'll be able to handle the workload, the long hours, the blind alleys, the outright failures, the critiques and the wrestling with nature.

If you have a healthy dose of perseverance and a lot of curiosity, you have what it takes to be a scientist.
pure determination, perseverance, curiosity. Τώρα αυτά βέβαια δε διδάσκονται, είτε τα έχεις, είτε όχι. Αλλά και κανείς δε σου λέει ότι θα γίνεις επιστήμονας, ή καλός επιστήμονας, αν τα έχεις. Πάντως αν δεν τα έχεις, δε νομίζω πως θα καταφέρεις και πολλά.
hellegennes έγραψε:Αντιπαράβαλε τώρα την καριέρα του Δανέζη, που από μαθηματικός έκανε ένα σύντομο διδακτορικό στην φασματοσκοπία και βουαλά! Επιστήμονας που κατέχει κοσμολογία, ΘτΣ, αστροφυσική, πράγματα που οι άλλοι σαπίζουν στην μελέτη και στην έρευνα για να λένε ότι θεωρούνται επιστήμονες.

Η ουσία είναι ότι ο Δανέζης δεν έχει το επιστημονικό υπόβαθρο για να μιλήσει για τίποτα απ' αυτά που μιλάει και αυτό φαίνεται. Το αν υπήρξε ερευνητής για 2 χρόνια είναι δευτερεύον στην συζήτηση.
Καταρχάς να πω πως δεν ήταν ερευνητής για 2 χρόνια αλλά για μάλλον 34, από το 1983 μέχρι το 2017. Αλλά και από τα λόγια του Σάτερ που παρέθεσα παραπάνω, δε νομίζω πως μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα για τον αν ο Δανέζης κατέχει από κοσμολογία, ΘτΣ κλπ από την εκπαίδευση που έλαβε και μόνο, επειδή έχει ένα πτυχίο μαθηματικών και ένα διδακτορικό στην αστροφυσική. Δλδ, αν πιστέψουμε τον Σάτερ, είναι και πολλά άλλα που παίζουν, κυρίως κατά τη διάρκεια του PhD, και τον supervisor που είχες. Ή μπορεί να κάθησε να "σαπίσει" μόνος του στη μελέτη, ποιος ξέρει. Θέλω να πω πως εδώ έχουμε να κάνουμε με περιπτωσιολογία, τίποτε από τις σπουδές του Δανέζη δεν μπορεί να μας πει αν ξέρει και έμαθε από φυσική ή όχι, είναι απλό χαοτικό.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41142
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Μαρ 2021, 02:25

Για το όνομα, ρε! Δεν αξίζει τόσο ο Δανέζης για να δαπανήσεις τόσο χρόνο να τα αναλύσεις όλα αυτά. Η ενασχόληση του Δανέζη με το μοντέλο που λες υπήρξε επιδερμική. Δηλαδή ασχολήθηκε όπως λέω στην αρχή της καριέρας του. Η ύπαρξη του ονόματός του ως επιβλέπων δεν είναι συμβολή. Δεν λέω ότι είναι εύκολο να είσαι ταυτόχρονα καθηγητής και να ασχολείσαι με εκλαΐκευση και ένα σωρό άλλα πράγματα, αλλά ποιος λέει ότι θα έπρεπε να είναι;

Για μένα είναι technicallity αν είναι επιστήμονας ο Δανέζης με βάση το ότι παρήγαγε (ο ίδιος) ένα περιορισμένου εύρους επιστημονικό έργο στην αρχή της καριέρας του. Είπα και σε προηγούμενο ποστ ότι τυπικά υπήρξε επιστήμονας με την έννοια του ενεργού ερευνητή, αλλά το θέμα που εξετάζουμε εδώ είναι αν συμπεριφέρεται σαν επιστήμονας, αν όσα λέει είναι επιστημονικά και αν χρησιμοποιεί την ακαδημαϊκή του ιδιότητα ως έρεισμα για να λέει αντιεπιστημονικές πίπες.

Το κατά πόσο το μοντέλο του που αναφέρεις ήταν καλή ή κακή επιστήμη* είναι άλλη συζήτηση, στην οποία δεν θα εμπλακώ. Όμως στις δημόσιες διαλέξεις, κτλ, δίνει την εικόνα ότι δεν ξέρει για τι μιλάει. Έχει ελλιπείς γνώσεις τουλάχιστον. Και ο Νιλ Ντεγκράς Τάισον λέει πολλές φορές λανθασμένα πράγματα στο StarTalk. Η διαφορά εκεί είναι βέβαια ότι αφενός έχει δηλώσει πολλές φορές ότι δεν είναι σε ενεργό δράση, δεν κάνει έρευνα και πολλές φορές δεν είναι σίγουρος γι' αυτά που λέει, από την άλλην είναι ένα ζωντανό πρόγραμμα χωρίς σκριπτ, όπου καλείται να απαντήσει πράγματα που δεν έχει αναλύσει και υπολογίσει από πριν. Ο Δανέζης όσα λέει είναι από προγραμματισμένες ομιλίες.

Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στο νήμα του OP, αλλά είναι 2 ώρες. Αν θες μπορώ να σου πω σημεία που είναι πραγματικά «τι στον πούτσο λέει» στιγμές. Όπου «τι στον πούτσο» δεν εννοώ δικές του ερμηνείες και παπαροθεωρίες αλλά ξεκάθαρα λάθη.


* δηλαδή αν έχει βάση ή είναι παπαροθεωρία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Μαρ 2021, 11:17

Spiros252 έγραψε:
04 Μαρ 2021, 03:20
stavmanr έγραψε:
01 Μαρ 2021, 18:35
ST48410 έγραψε:
28 Φεβ 2021, 22:46


Και όχι μόνο.
Έτσι.
Τα μαθηματικά είναι α λα καρτ. Όποτε γουστάρουμε μας κάνουν τη δουλειά κι όποτε γουστάρουμε δεν μας την κάνουν. :102:

Θα διαλέγουμε κάθε φορά σε στυλ Xfactor με ποια μαθηματικά συμφωνούμε και τα λοιπά θα τα παραβλέπουμε.

Επιστημονικές διαφωνίες με το Δανέζη κατά τα λοιπά.
Τα μαθηματικά είναι εργαλείο. Μπορούν όμως ενίοτε να μας αποκαλύψουν πράγματα.
Όλα τα επιστημονικά πεδία εργαλεία είναι.
Αυτά τα εργαλεία τα ονομάζουμε επιστημονικά γιατί μας βοηθούν να διευρύνουμε τη γνώση μας.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Μαρ 2021, 11:20

hellegennes έγραψε:
04 Μαρ 2021, 22:57
Όταν εσύ χρησιμοποιείς μια συνταγή για να κάνεις ένα φαγητό, είσαι σεφ; Όχι.
Ποιος είναι σεφ επομένως; Αυτός που "ασχολείται με την έρευνα και απασχολείται τακτικά στη ...σεφιστική"; Ή μήπως αυτός που κατέχει αναγνωρισμένο δίπλωμα σεφ;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών