Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 14 Μαρ 2021, 15:48

άγνωστος γνωστός έγραψε:
14 Μαρ 2021, 15:12
Ο χωροχρόνος της σχετικότητας έχει διαφορετική αιτιακή δομή από τον χώρο και το χρόνο της νευτώνειας φυσικής.
Παρότι πολλοί θέλουν να δείξουν ότι η Φυσική έχει συνέχεια, εδώ μιλάμε για τη μέρα με τη νύχτα.
Στο ένα η βαρύτητα είναι ιδιότητα της ύλης και στο άλλο η ύλη είναι απλά ένα φαινόμενο, ένα "φάντασμα" που εμφανίζεται στα μάτια μας όπως το νερό στην έρημο.
Στην κβαντομηχανική δε, το ...φάντασμα της ύλης είναι καθαρά μαθηματικής προέλευσης.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14821
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 14 Μαρ 2021, 15:57

stavmanr έγραψε:
14 Μαρ 2021, 15:48
άγνωστος γνωστός έγραψε:
14 Μαρ 2021, 15:12
Ο χωροχρόνος της σχετικότητας έχει διαφορετική αιτιακή δομή από τον χώρο και το χρόνο της νευτώνειας φυσικής.
Παρότι πολλοί θέλουν να δείξουν ότι η Φυσική έχει συνέχεια, εδώ μιλάμε για τη μέρα με τη νύχτα.
Στο ένα η βαρύτητα είναι ιδιότητα της ύλης και στο άλλο η ύλη είναι απλά ένα φαινόμενο, ένα "φάντασμα" που εμφανίζεται στα μάτια μας όπως το νερό στην έρημο.
Στην κβαντομηχανική δε, το ...φάντασμα της ύλης είναι καθαρά μαθηματικής προέλευσης.
Εικόνα
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

άγνωστος γνωστός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 08 Ιαν 2019, 00:33

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από άγνωστος γνωστός » 14 Μαρ 2021, 16:06

stavmanr έγραψε:
14 Μαρ 2021, 15:48
άγνωστος γνωστός έγραψε:
14 Μαρ 2021, 15:12
Ο χωροχρόνος της σχετικότητας έχει διαφορετική αιτιακή δομή από τον χώρο και το χρόνο της νευτώνειας φυσικής.
Παρότι πολλοί θέλουν να δείξουν ότι η Φυσική έχει συνέχεια, εδώ μιλάμε για τη μέρα με τη νύχτα.
Στο ένα η βαρύτητα είναι ιδιότητα της ύλης και στο άλλο η ύλη είναι απλά ένα φαινόμενο, ένα "φάντασμα" που εμφανίζεται στα μάτια μας όπως το νερό στην έρημο.
Στην κβαντομηχανική δε, το ...φάντασμα της ύλης είναι καθαρά μαθηματικής προέλευσης.
:smt023

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3343
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 14 Μαρ 2021, 16:59

stavmanr έγραψε:
14 Μαρ 2021, 15:37
Απαντώ σε όσες ερωτήσεις θεωρώ ότι έχουν νόημα στη συζήτησή μας.
Κάθε φορά που αναφέρεται κάτι, έχεις την τάση να γράψεις κάτι τελείως άσχετο.
Δεν μπορώ να σε ακολουθώ σε κάθε ...διαταραχή της συζήτησης. :102:
Δεν έχεις απαντήσει σε καμία ερώτηση. Σωστά, το να απαντήσεις σε έστω και ένα από τα πράγματα που ρωτάνε εδώ πέρα, είναι "κάτι τελείως άσχετο".

stavmanr έγραψε: Αν δεν ξέρεις τί είναι η λογική, πώς αναφέρεσαι σε λογική στη φυσική;
Εσύ αναφέρεις λογική εγώ πρέπει να "ξέρω τι είναι"; Αν μιλάς για το ερώτημα που σου έκανα και δεν απαντάς, υποθέτω ότι εννοείς τυπική λογική.
stavmanr έγραψε: Αν μία μαθηματική εξίσωση δεν υποδηλώνει ταυτότητα νοήματος, αυτό σημαίνει ότι οι μαθηματικές εξισώσεις που χρησιμοποιούνται στη Φυσική δηλώνουν ασυνάρτητα πράγματα;

Κάποια στιγμή θα πρέπει να απαντήσεις στον εαυτό σου.
Α οκ, δεν καταλαβαίνεις καν τι γράφω. Οι εξισώσεις που χρησιμοποιούνται στη φυσική έχουν νόημα από το σύστημα κανόνων που χρησιμοποιούμε, όχι επειδή "μαγικά" η τυπική λογική τους δίνει νόημα εξω-συστημικά.
stavmanr έγραψε: Ο κύκλος δεν είναι θεμελιωδώς ένα γεωμετρικό σχήμα. Είναι συνέπεια λογικών κανόνων και ιδιοτήτων. Το σχήμα
Μα δεν διαφωνούμε. Ο κύκλος, το τετράγωνο, το τρίγωνο, η ευθεία ΕΙΝΑΙ ο κανόνας. Αυτό γράφω εδώ και τόσα ποστς.
Δεν πρόκειται για ζωγραφική. Πρόκειται για λογικό σύστημα.
Φυσικά και διαφωνούμε, εσύ δεν έγραψες ότι είναι ο κανόνας, έγραψες
Ο κύκλος δεν είναι θεμελιωδώς ένα γεωμετρικό σχήμα. Είναι συνέπεια λογικών κανόνων και ιδιοτήτων.


Ο κύκλος είναι αξίωμα.
stavmanr έγραψε: Αν ως μορφή εννοείς το σύμβολο, όχι δεν αλλάζει.
Η ίδια εξίσωση σε διαφορετικά συστήματα (πχ. διαφορετική επιπεδομετρία) συμβολίζει διαφορετικό πράγμα.

Πχ. η τετραγωνική ρίζα αρνητικής υπόρριζου ποσότητας είναι:
1) στους φυσικούς αριθμούς αδύνατη
2) στους μιγαδικούς αριθμούς ορισμένη.

Μιλάμε για την ίδια συμβολική παράσταση που σε ένα σύστημα δεν έχει λύση και στο επόμενο είναι ο θεμελιακός κανόνας του αριθμητικού συστήματος.

Για να χρησιμοποιήσεις στη σχέση αυτή σε μία πρόταση του εκάστοτε επιστημονικού τομέα θα πρέπει να αναγάγεις όλο το αριθμητικό σου σύστημα σε μιγαδικούς αριθμούς. Ειδάλλως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Επομένως, η φυσική σου θεωρία όχι μόνο δεν χρησιμοποιεί τα μαθηματικά, αλλά είναι υποχρεωμένη να ακολουθήσει το λογικό πλαίσιο που η μαθηματική πρόταση εισάγει ως το πλαίσιο αναφοράς.
Όχι δεν εννοώ αυτό και έγραφα στην επόμενη πρόταση τι εννοούσα. Η θέση σου είναι ότι υπάρχει κάποια μεταφυσική λογική που διατηρείται από το πέρασμα ένος συστήματος στο άλλο. Εντάξει τι να κάνουμε τώρα, αυτή η θεώρηση απλά δεν είναι απαραίτητη.
stavmanr έγραψε: Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα μαθηματικά χωρίς να χρησιμοποιήσεις τους κανόνες των μαθηματικών.
Δεν υπάρχουν μαθηματικά χωρίς τους θεμελιώδεις κανόνες τους.
Από τη στιγμή που θα μπεις στη διαδικασία της μαθηματικής λογικής, βρίσκεσαι εσύ στα μαθηματικά, όχι εκείνα μέσα σε εσένα.
Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις καμία μαθηματική λογική χωρίς άμεση αναγωγή στο σύστημα αναφοράς που εκείνα καθορίζουν.

Επομένως, κάθε φορά που θεωρείς ότι "χρησιμοποιείς" τα μαθηματικά, στην πραγματικότητα προσπαθείς να τοποθετήσεις τη θεωρία σου μέσα στο κατάλληλο μαθηματικό σύστημα το οποίο πλησιάζει σε αυτά που θεωρείς εσύ ως βασικές ιδιότητες του συστήματός σου.
Το μαθηματικό σύστημα ήταν πάντα εκεί. Είτε το είχες δει είτε όχι.
Πέρα από ότι αυτά που γράφεις δείχνουν πόσο έξω είσαι από το πως η θεωρητική φυσική χρησιμοποιεί τα μαθηματικά, οι "κανόνες των μαθηματικών" είναι κατασκευασμένοι. Δεν υπάρχουν θεμελιώδεις κανόνες, υπάρχουν κανόνες που επιλέγεις να εφαρμόσεις.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 14 Μαρ 2021, 17:07

klg έγραψε:
14 Μαρ 2021, 16:59
stavmanr έγραψε:
14 Μαρ 2021, 15:37
Απαντώ σε όσες ερωτήσεις θεωρώ ότι έχουν νόημα στη συζήτησή μας.
Κάθε φορά που αναφέρεται κάτι, έχεις την τάση να γράψεις κάτι τελείως άσχετο.
Δεν μπορώ να σε ακολουθώ σε κάθε ...διαταραχή της συζήτησης. :102:
Δεν έχεις απαντήσει σε καμία ερώτηση.
Εδώ και πάνω από 40 σελίδες, απαντώ στις ερωτήσεις του θέματος.

Καταλαβαίνεις ότι με αυτό το ύφος και τον παραλογισμό απλά δεν μπορούμε οι δύο μας να συνεχίσουμε τη συζήτηση.
Δεν έχει νόημα.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3343
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 14 Μαρ 2021, 17:14

stavmanr έγραψε:
14 Μαρ 2021, 15:45
klg έγραψε:
14 Μαρ 2021, 13:51
Επίσης υπάρχει κάτι άλλο που θα έχει ενδιαφέρον να μας αναλύσεις stavmanr , μιας που είσαι τόσο μεγάλος θιασώτης του λογικισμού.
Είμαι θιασώτης της ρακοσυλλεκτικής.
Αυτή με εμπνέει, αυτή με εκφράζει.
Ε ναι μην κουραστείς να απαντήσεις κιόλας, αφού το θεώρημα του Godel είναι άσχετο με τη συζήτηση.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 14 Μαρ 2021, 17:16

klg έγραψε:
14 Μαρ 2021, 17:14
stavmanr έγραψε:
14 Μαρ 2021, 15:45
klg έγραψε:
14 Μαρ 2021, 13:51
Επίσης υπάρχει κάτι άλλο που θα έχει ενδιαφέρον να μας αναλύσεις stavmanr , μιας που είσαι τόσο μεγάλος θιασώτης του λογικισμού.
Είμαι θιασώτης της ρακοσυλλεκτικής.
Αυτή με εμπνέει, αυτή με εκφράζει.
Ε ναι μην κουραστείς να απαντήσεις κιόλας, αφού το θεώρημα του Godel είναι άσχετο με τη συζήτηση.
Ασ' το βρε klg.
Δεν έχει νόημα.
Ρώτα κάποιον άλλο που θα σου δώσει τις απαντήσεις που θέλεις να διαβάσεις.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3343
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 14 Μαρ 2021, 17:25

stavmanr έγραψε:
14 Μαρ 2021, 17:07
klg έγραψε:
14 Μαρ 2021, 16:59
stavmanr έγραψε:
14 Μαρ 2021, 15:37
Απαντώ σε όσες ερωτήσεις θεωρώ ότι έχουν νόημα στη συζήτησή μας.
Κάθε φορά που αναφέρεται κάτι, έχεις την τάση να γράψεις κάτι τελείως άσχετο.
Δεν μπορώ να σε ακολουθώ σε κάθε ...διαταραχή της συζήτησης. :102:
Δεν έχεις απαντήσει σε καμία ερώτηση.
Εδώ και πάνω από 40 σελίδες, απαντώ στις ερωτήσεις του θέματος.

Καταλαβαίνεις ότι με αυτό το ύφος και τον παραλογισμό απλά δεν μπορούμε οι δύο μας να συνεχίσουμε τη συζήτηση.
Δεν έχει νόημα.
Που σημαίνει προφανώς ότι δεν έχεις καν την πρόθεση να απαντήσεις σε αυτά που σε ρωτάνε. Εντάξει άμα θες να κάτσεις εδώ να κάνεις τον απολογητή του Δανέζη, έχεις κάθε δικαίωμα.

Αλλά μου μιλάς για παραλογισμούς και τέτοιες μαλακίες. Παραλογισμός είναι ότι εδώ και 20 σελίδες σου απαντάω σοβαρά επί αυτού που γράφεις ενώ εσύ σε αντίθεση παίρνεις προτάσεις από κείμενο που δεν καταλαβαίνεις στην ολότητά του και γράφεις τα δικά σου.

Και σε τελική ανάλυση μετά από 20 σελίδες μπαρούφας νομίζω όλοι έχουμε καταλάβει ποια είναι η θέση σου. Εγώ έτσι και αλλιώς απαντούσα στον nrg και εσύ έκανες το σχολιασμό, δεν σου έγραψα κάτι εγώ.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9647
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 14 Μαρ 2021, 18:58

klg έγραψε:
14 Μαρ 2021, 17:25
Και σε τελική ανάλυση μετά από 20 σελίδες μπαρούφας νομίζω όλοι έχουμε καταλάβει ποια είναι η θέση σου. Εγώ έτσι και αλλιώς απαντούσα στον nrg και εσύ έκανες το σχολιασμό, δεν σου έγραψα κάτι εγώ.
δεν καταλαβες...
η θεση του τρολαρχου σταβμαν-αρ ειναι ιδια με την δικη σου :lol: :
Μα οι ίδιοι σου λεν τον τρόπο με τον οποίο παράγεται το αριθμητικό σύστημα.
Η παραγωγή του συστήματος γίνεται με βάση την προαποφασισμένη λογική σχέση.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3343
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 14 Μαρ 2021, 19:34

Bazoomba έγραψε:
14 Μαρ 2021, 18:58
klg έγραψε:
14 Μαρ 2021, 17:25
Και σε τελική ανάλυση μετά από 20 σελίδες μπαρούφας νομίζω όλοι έχουμε καταλάβει ποια είναι η θέση σου. Εγώ έτσι και αλλιώς απαντούσα στον nrg και εσύ έκανες το σχολιασμό, δεν σου έγραψα κάτι εγώ.
δεν καταλαβες...
η θεση του τρολαρχου σταβμαν-αρ ειναι ιδια με την δικη σου :lol: :
Μα οι ίδιοι σου λεν τον τρόπο με τον οποίο παράγεται το αριθμητικό σύστημα.
Η παραγωγή του συστήματος γίνεται με βάση την προαποφασισμένη λογική σχέση.
Δεδομένου του λογικισμού με έντονες quine-ικές αποχρώσεις που μας κοπανάει εδώ και 40 σελίδες και λαμβάνοντας υπόψην τις αντι-ρεαλιστικές θέσεις που έχει εκφράσει σε σχέση με το πώς χρησιμοποιούνται τα μαθηματικά στη φυσική, δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να αξιολογήσει το σχόλιό σου. Σε τελική ανάλυση υποθέτω θα έχεις διαβάσει ως ένα βαθμό τι έχουμε συζητήσει, οπότε αντιλαμβάνεσαι τι εννοώ.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41120
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Μαρ 2021, 20:02

stavmanr έγραψε:
14 Μαρ 2021, 12:28
hellegennes έγραψε:
14 Μαρ 2021, 02:40
(...) αληθινή σφαίρα (...)
Δηλαδή όταν η φυσική αναφέρεται σε σφαίρα, αναφέρεται σε ψεύτικη σφαίρα;
Με κουράζεις. Η φυσική δεν αναφέρεται πουθενά σε σφαίρες. Δεν είναι δουλειά της φυσικής να μιλήσει για σφαίρες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41120
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Μαρ 2021, 20:16

άγνωστος γνωστός έγραψε:
14 Μαρ 2021, 15:21
Η φυσαλίδα δεν είναι σφαίρα; Κι αν δεν είναι επειδή λογικό είναι να παρουσιάσει ανομοιομορφίες, δεν περνάει κάποια στιγμή από το σχήμα της τέλειας σφαίρας; Θα πρέπει να υπάρχει κάτι απαγορευτικό για να μη γίνει ποτέ.
Κάτι έχεις καταλάβει λάθος. Όπως είπα κι άλλες φορές, το μόνο γεωμετρικό στερεό που υπάρχει στην φύση και είναι οπτικά πιστό στο ιδεατό του σχήμα είναι η σφαίρα. Οπτικά πολλά πράγματα έχουν μηδενική απόκλιση για το ανθρώπινο μάτι από την τέλεια σφαίρα. Αυτό οφείλεται στο όριο των οπτικών μας δυνατοτήτων.

Όχι, οι φυσαλίδες δεν είναι τέλειες σφαίρες και ποτέ δεν περνάνε από το σχήμα της τελείας σφαίρας. Υπάρχουν πολλά απαγορευτικά πράγματα. Ένα απ' αυτά είναι η βαρύτητα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3343
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 15 Μαρ 2021, 12:55

hellegennes έγραψε:
14 Μαρ 2021, 20:02
stavmanr έγραψε:
14 Μαρ 2021, 12:28
hellegennes έγραψε:
14 Μαρ 2021, 02:40
(...) αληθινή σφαίρα (...)
Δηλαδή όταν η φυσική αναφέρεται σε σφαίρα, αναφέρεται σε ψεύτικη σφαίρα;
Με κουράζεις. Η φυσική δεν αναφέρεται πουθενά σε σφαίρες. Δεν είναι δουλειά της φυσικής να μιλήσει για σφαίρες.
Νομίζω ότι πλέον η διένεξη με τον ρακοσυλλέκτη είναι ανούσια. Δεν μπορεί ούτε θέλει να ξεφύγει από το πλατωνικό του realm. Για αυτόν η σφαίρα είναι κάποια μυστική κρυφή λογική οντότητα που κάνει transcend τα όρια του ανθρώπινου νου.

Βασικά όταν τα γράφει αυτά μου θυμίζει το Flatland του Edwin που all things considered ήταν ωραίο βιβλίο.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Μαρ 2021, 15:08

Μυστικισμο σκέτο θα τον έλεγα, κ μάλλον ανορθόδοξο (ενας διαβασμένος θεολόγος θα τον έλεγε, εικάζω, αιρετικό). Εγω όντως δεν προτίθεμαι να συνεχίσω κανεναν διάλογο γιατι αποφεύγει με σοφιστείες και τεχνάσματα να απαντήσει σε μια πολύ απλή ερώτηση που του εκανα, πράγμα που θεωρώ ανέντιμο στο πλαίσιο ενός αυθεντικού και ειλικρινή διαλόγου. Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να μη θυμάται τη μαθηματική επαγωγή από τα σχολικά χρόνια κ γι αυτο να αποφεύγει την απάντηση -κ πάλι ανέντιμο το θεωρώ-.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6883
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 15 Μαρ 2021, 15:18

Τώρα, τώρα...
Μόλις τα διαβάσει, θα σας τακτοποιήσει καλά λέμε... :003:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών